Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-06-09, 15:41   #81
Δέσποινα79

Δέσποινα79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoi_m Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεσποινα αν και δεν εχω κανει περιδεση ομως εχω συσπασεις και παιρνω yutopar μπορω να σου πω οτι αν ξεκουραστεις και ηρεμησεις θα πανε ολα καλα
Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης Δέσποινα79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-06-09, 02:18   #82
prosperous

Περιοχή: Αθήνα
prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???
δηλαδη..
οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..
στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..
εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..
αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..

Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-09, 09:42   #83
prosperous

Προεπιλογή

διορθωση..το τοπικ αυτο το ανοιξε η cristin εγω ειχα ανοιξει κατι αναλογα σχετικα με τα κολπικα υγρα μετα την περιδεση..

Παλιά 30-06-09, 12:54   #84
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prosperous Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???
δηλαδη..
οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..
στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..
εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..
αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..
Καλημέρα!
Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.
Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).
Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.
Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!
Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!
Παλιά 30-06-09, 17:14   #85
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δέσποινα79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!
Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.
Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).
Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.
Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!
Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!
χαιρομαι που ολα πανε καλα..απλα οσο και να εχεις την αδεια του γιατρου για καποια πραγματα εσυ οφειλεις να προσεχεις, να μη κουραζεσαι καθολου και να μην κανεις υπερβολες. Θελει προσοχη.Υπομονη ακομη λιγους μηνες..μετα θα αναπολεις και θα ηθελες να διαρκουσε περισσοτερο!!

καλη εγκυμοσυνη και καλη λευθερια..

Παλιά 13-07-09, 21:25   #86
cristin

Το avatar του χρήστη cristin

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο

Ο χρήστης cristin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-09, 16:26   #87
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cristin Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο
Έχεις δίκιο!
Πάντως τώρα δεν παίρνω κάποιο τοκολυτικό χάπι. Έπαιρνα Yutopar αλλά μου είπε ο γιατρός να τα σταματήσω. Έχω κάποιες συσπασούλες, αλλά πολύ μικρής έντασης και διάρκειας. Λες να πρέπει να συνεχίσω τα χάπια;
Σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις...!!!
Φιλάκια.
Παλιά 27-07-09, 20:04   #88
marilou85

marilou85 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΠΕΡΙΔΕΣΗ

Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω
Ο χρήστης marilou85 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-07-09, 16:30   #89
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marilou85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω
Γεια σου Marilou85. Λυπάμαι ειλικρινά, παραλίγο βλέπεις να το πάθω κι εγώ! Το σώσαμε (το μωράκι μου) τελευταία στιγμή και μου έκανε έκτακτη περίδεση ο γιατρός. Ήμουν τότε 17 εβδομάδων. Εσύ σε ποια εβδομάδα ήσουν; Τι συμπτώματα είχες; Εγώ τίποτα ανησυχητικό (λίγα πονάκια μόνο), τυχαία το προλάβαμε...!
Όπως σου είπα πήγα για επίσκεψη ρουτίνας στο γιατρό μου και κατέληξα στο ΙΑΣΩ (πλήρης διαστολή τραχήλου), με μεγάλο ποσοστό να μην προλάβουμε και να το χάσουμε. Δευτέρα βράδυ μπήκα στο μαιευτήριο, Τρίτη πρωί έκανα την περίδεση με ολική αναισθησία. Ήταν 50-50 να τα καταφέρουμε (λόγω της πλήρης διαστολής)! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και είμαι ευγνώμων στο γιατρό μου που το πάλεψε και τα καταφέραμε! Μετά το χειρουργείο πόναγα αρκετά και είχα πολύ λίγο αίμα. Τετάρτη μεσημέρι πήγα σπιτάκι μου! Για μεγάλο διάστημα ήμουν συνέχεια στο κρεβάτι, μόνο για τουαλέτα σηκωνόμουν.
Μέχρι σήμερα (23η εβδομάδα) σχεδόν κάθε μέρα έχω πονάκια στην κοιλιά κι από κάτω τσιμπηματάκια. Κι επειδή πλέον φοβάμαι πολύ παίρνω τηλ.το γιατρό μου ή πάω από το ιατρείο του. Λέει ότι όλα είναι καλά τώρα (και ο τράχηλος και το αγοράκι μου).
Στη δουλειά δεν θα ξαναπάω μέχρι τη γέννα και γενικά στο σπίτι δεν κάνω τίποτα κουραστικό (ούτε καν μαγειρεύω)! Εδώ και 2 εβδομάδες βγαίνω έξω στα μαγαζιά ή για κανά φαγητό αλλά μέχρι εκεί. Όλες τις άλλες ώρες της ημέρας είμαι στο κρεβάτι.
Αυτά από μένα...Τι άλλο θέλεις να μάθεις;
Φιλάκια.
Παλιά 01-08-09, 19:03   #90
marilou85

Προεπιλογή

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΓΩ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
Παλιά 01-08-09, 19:18   #91
marilou85

Προεπιλογή

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ
Παλιά 02-08-09, 18:42   #92
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ
Γεια σου και πάλι!
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι...!
Σε μένα η περίδεση αρχικά δεν ήταν ό,τι καλύτερο γιατί λόγω της δυσκολίας της κατάστασης μου ήταν δύσκολη επέμβαση...Σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και θα ήταν επέμβαση ρουτίνας (έτσι είπε ο γιατρός μου) αν την κάναμε προληπτικά (όπως θα την κάνεις έσύ). Δηλ.πόναγα αρκετά μετά και γενικά έπρεπε να μείνω πολύ στο κρεβάτι. Τώρα σίγουρα είμαι καλύτερα, όπως σου είπα βγαίνω κι έξω. Δεν παραπονιέμαι καθόλου όμως! Για χάρη του μωρού μου μπορώ να υπομείνω τα πάντα...!
Επίσης μου είπε ο γιατρός μου ό,τι σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω πάλι κι εγώ περίδεση.
Ρώτα με 'ο,τι άλλο θες.
Φιλάκια!
Παλιά 03-08-09, 17:10   #93
marilou85

Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.
Παλιά 03-08-09, 19:53   #94
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.
Καλησπέρα!
Είμαι καλά, ελπίζω το ίδιο κι εσύ.
Όσον αφορά την περίδεση κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε μένα επειδή ήταν έκτακτη και γενικά ήταν σχετικά δύσκολα τα πράγματα έμεινα στο κρεβάτι για 1 μήνα. Σηκωνόμουν μόνο μετά την πρώτη βδομάδα και μόνο για φαγητό και τουαλέτα. Έπαιρνα τοκολυτικά χάπια τα Yutopar για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα, αλλά είχαν σαν παρενέργεια να τρέμουν πολύ τα χέρια μου και να έχω ταχυκαρδίες. Αυτά τα πήρα για κανά μήνα. Επίσης τότε άρχισα να παίρνω μαγνήσιο (που κι αυτό βοηθάει στις συσπάσεις), το οποίο και συναχίζω. Αντιβίωση δεν πήρα, μόνο κατά τη διάρκεια της εγχείρισης (περίδεσης) μου έδιναν και μισή μέρα μετά. Βέβαια άλλες κοπέλες έπαιρναν. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να σηκώνομαι πιο πολύ από το κρεβάτι και να κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι. Σιγά-σιγά αφού πήγα πρώτα στο γιατρό μου και μου έδωσε το ΟΚ άρχισα να βγαίνω κι έξω για καμιά βόλτα. Την περίδεση την έκανα 15/6, τώρα βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα. Για δουλειά βέβαια ούτε λόγος (δεν μ'αφήνει ο γιατρός μου) και βλέπω κι εγώ ότι κάθε τόσο θέλω να ξαπλώνω λίγο.
Πάντως κι εγώ αυτό το άγχος έχω ακόμα αν θα πάνε όλα καλά επειδή έχω κάνει περίδεση. Απ'ό,τι μου λένε αν προσέχω λίγο θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος, αφού έχω και πολύ καλό μήκος τραχήλου τώρα.
Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αν η περίδεση γίνει προληπτικά όπως θα γίνει σε σένα. Τότε θα πρέπει να κάτσεις λιγότερο στο κρεβάτι, πολλές πάνε και στη δουλειά τους μετά από κάποιο διάστημα. Κι είναι πολύ πιο σίγουρο να τα καταφέρουν μέχρι το τέλος. Εγώ προσωπικά αφήνω πάντα κάποια επιφύλαξη γιατί έχω περάσει πάρα πολλά μέχρι τώρα (πρώτα αποκόλληση στο δεύτερο μήνα και μετά την έκτακτη περίδεση στον τέταρτο). Πάντα όμως πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά γιατί αυτό περνάει και στο μωρό μας.
Ό,τι άλλο θέλεις να μάθεις, πες μου.
Φιλάκια.
Παλιά 08-09-09, 00:23   #95
jade

jade χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Από ποιό όριο μήκους τραχήλου και κάτω αποφασίζεται η περίδεση;
Στην 23 εβδομάδα (πριν μία εβδομάδα δηλαδή) μου διέγνωσαν, στη Β' Επιπέδου, μήκος τραχήλου 2,5 εκ (λίγο κάτω από το φυσιολογικό όριο). Ξεκούραση και utrogestan ήταν η οδηγίες του γιατρού μου. Θα με δει, λέει, πάλι κανονικά σε ένα μήνα. Μήπως πρέπει να επανεξεταστώ πιο σύντομα; Μήπως υπάρχουν κι άλλες εξετάσεις που πρέπει να κάνω; Αισθάνομαι και κάτι τσιμπήματα, κάτι πονάκια, που και που, χαμηλά, και ίσως και μερικές συσπάσεις (αν και τόσο ελαφρές που δεν είμαι σίγουρη αν είναι)... Ανησυχώ πάντως.

Ο χρήστης jade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-09, 08:08   #96
ismin

ismin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.
Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .
Ο χρήστης ismin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-09, 09:38   #97
drop_00

Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
drop_00 χωρίς αξιολόγηση
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!
ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??
Ο χρήστης drop_00 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-09, 10:55   #98
ismin

ismin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα την εκοψε στην αρχη της 38ης ( περιπου τοτε την αφαιρουν ωστε να μην ειναι προωρο αλλα και να μην εχουν προλαβει να σε πιασουν οι πονοι ακομα ) και αμεσως μετα γεννησα με καισαρικη λογω ισχιακης προβολης. Αλλα οπως ειπε ο γιατρος μολις εκοψε την περιδεση εκανα αμεσως διαστολη οποτε και φυσιολογικα θα γεννουσα την ιδια μερα μαλλον. Η αφαιρεση γινετε χωρις ναρκωση δυστυχως αλλα το παρηγορο ειναι οτι η ολη διαδικασια κραταει δυο τρια λεπτα οποτε ειναι υποφερτη. καλη συνεχεια σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου.
Παλιά 10-09-09, 11:11   #99
drop_00

drop_00 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ISMIN ΜΟΥ!ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ.Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ(ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΓΕΝΝΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΒΑΜΕ ΜΕ ΜΕΘΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΤΟΝ ΤΩΡΙΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ???ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΕΝΝΗΣΕΣ???ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ???ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑΡΚΩΣΗ??
Παλιά 11-09-09, 08:19   #100
ismin

ismin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγω γεννησα στο Ελενα. Η αφαιρεση της περιδεσης ειναι πολυ απλη διαδικασια . Ο γιατρος μου θα την έκανε κατά την καθιερωμενη επισκεψη μονος του αλλα τελικα φοβηθηκε μηπως σπάσουν τα νερα και τρεχουμε αρον αρον για καισαρικη ( που επρεπε να κανω λογω ισχ.προβολης) και η αφαιρεση εγινε λιγο πριν το χειρουργειο. Εντάξει δεν ειναι ανωδυνη η διαδικασια αλλα ο πονος ειναι πραγματικα στιγμιαιος μετα δεν πονας καθολου ποτε οκ το αντεχεις . Για τη μεθη δεν τον ειχα ρωτησει του ειχα προτεινει να την αφαιρεσει αφου γινει η ολικη ναρκωση για την καισαρικη αλλα δεν γινοταν γιατι μετα τη ναρκωση πρεπει αμεσα να βγει το μωρο ωστε να μην επηρεαστει πολυ και η αφαιρεση θα καθυστερουσε τη διαδικασια. για την αφαιρεση δεν πληρωνεις κατι εξτρα.
επισης δεν ειναι δεδομενο οτι θα κανεις αμεσως διαστολη απλα ετυχε σε μενα . υπαρχει περιπτωση λογω της περιδεσης μετα την αφαιρεση να μην ανοιγει ευκολα ο τραχηλος . παντως καλου κακου εχε εσυ τη βαλιτσουλα σου ετοιμη στην 37η εβδομαδα. αντε με το καλο . ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
Παλιά 11-09-09, 08:52   #101
drop_00

drop_00 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ!
Παλιά 11-09-09, 13:37   #102
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.
Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .

Καλημέρα!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

Φιλάκια πολλά!
Παλιά 11-09-09, 13:47   #103
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.
Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!
Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.
Φιλάκια.
Παλιά 11-09-09, 14:04   #104
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο drop_00 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!
ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??
εμενα μου εκοψε την περιδεση γυρω στην 37η-38η εβδομαδα και τα χαπια (pre par) την ιδια μερα..
δεν μου εκανε καθολου αναισθησια, αλλες κοπελες ελεγαν οτι δεν ενοιωθαν τιποτε αλλες μερικα τσιμπηματα υποφερτα και τελος παντων καπως ετσι ηταν..εμενα απλα ετυχε να χει θαφτει το ραμμα και προσπαθουσαν αρκετη ωρα να το πιασουν.
Μετα απο τη διαδικασια σε κρατουν για παρακολουθηση λιγη ωρα (βαζουν τοκογραφο για να μετρουν τις συσπασεις διοτι ιδιως αν ειναι δευτερη εγκυμοσυνη υπαρχει παντα περιπτωση να γεννησεις και εκεινη τη μερα η τη στιγμη για αυτο εσω ετοιμη) και μετα φευγεις..εγω ειχα ελαχιστο αιματακι για δυο μερες (λογω του ερεθισμου της περιοχης) και μολις περασαν δυο μερες οπου σταματησε η επιδραση των Pre par με επιασαν πονοι και γεννησα.

Για να κανεις περιδεση σημαινει οτι κατι προεκυψε το οποιο μενει στο ιστορικο σου αρα επειδη κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι ο οργανισμος σου δεν θα επαναλαβει το περασμενο προβλημα (εκτος αν ειναι στανταρ διευκρινησμενο το θεμα) η περιδεση γινεται προληπτικα..εγω τουλαχιστον θα ξανακανω.

με το καλο να γεννησεις και ολα θα πανε καλα!!!!μην αγχωνεσαι

Παλιά 11-09-09, 14:09   #105
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα!
Κι εγώ την ίδια απορία έχω με σένα. Απ'όσο μου είπαν είναι θέμα γιατρού να δοκιμάσει σε αυτή την περίπτωση την περίδεση. Κι ο δικός μου στην αρχή το σκεφτόταν αν θα προλάβουμε κι αν θα μπορέσουμε. Κι αυτό γιατί απ'όσο μου είπε δεν έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Χρειάστηκε να σπρώξει ελαφρά το έμβρυο (που ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω, έτοιμο να βγει) και να βρει τράχηλο στη συνέχεια για να ράψει. Το μόνο ενθαρρυντικό ήταν που δεν είχαν σπάσει τα νερά. Μέχρι στιγμής νιώθω πάρα πολύ τυχερή που μου έτυχε ένας τέτοιος γιατρός που με ενθάρρυνε ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι και που μπήκα στο χειρουργείο. Στ'αλήθεια στο Θεό και σ'αυτόν χρωστάω που ζει ακόμα ο μπεμπούλης μου.

Φιλάκια πολλά!

εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.
Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες

Παλιά 11-09-09, 14:11   #106
prosperous

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα μου βγάλει το ράμμα της περίδεσης γύρω στις 10/11 ενώ έχω τελευταία ημερομηνία 23/11.
Μου είπε ότι δεν πονάει πολύ κι ότι δεν γίνεται καμία νάρκωση. Βέβαια εγώ πιστεύω πως θα πεθάνω από τον πόνο. Θα δούμε... Το μωράκι μου να είναι καλά κι όλα τ'άλλα τ'αντέχουμε!
Ismin να σε ρωτήσω: Είμαι στην 29η εβδομάδα + 4 ημέρες. Και το δικό μου μωρό είναι με το κεφάλι προς τα πάνω και τα πόδια κάτω. Έχει χρόνο και χώρο να γυρίσει κανονικά και να γλυτώσω την καισαρική; Περιμένω την απάντηση σου.
Φιλάκια.
40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

Παλιά 11-09-09, 15:22   #107
Ντέμπορα

Ντέμπορα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.
Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση
Ο χρήστης Ντέμπορα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-09, 17:59   #108
FANI

Περιοχή: αθηνα
FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;

Ο χρήστης FANI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 00:15   #109
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή περίδεση τραχήλου

μπορεί σας παρακαλώ να με ενημερώσει σχετικά;τι επιπτώσεις μπορούν να υπάρχουν ,πότε πρέπει να γίνει για προληπτικούς λόγους κτλ;

Παλιά 12-09-09, 00:23   #110
Mary Poppins

Το avatar του χρήστη Mary Poppins

Mary Poppins ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

.....
Παλιά 14-09-09, 07:48   #111
ismin

ismin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεσποινα απ'οσο ξερω νομιζω πως εχεις πιθανοτητες να γυρισει παντως οσο περνανε οι εβδομαδες δυσκολευουν τα πραγματα . Ωστοσο τιποτα δεν αποκλειεται ( δες αναλογα θεματα εδω μεσα ) .
Ομως μπορεί το μωρο σου να ειναι ισχυρογνωμων σαν το δικο μου . Δεν θελει να γυρισει αναποδα βρε παιδι μου !! Αστειευομαι ευχομαι να γλυτωσεις την καισαρικη.
Fani νομιζω πως προληπτικα περιδεση γινεται σε γυναικες που εχουν ιστορικο προωρου τοκετου με ανωδυνη διαστολη του τραχηλου. Στη δικη σου περιπτωση ισως να ειναι αρκετος ο ελεγχος του τραχηλου στη διαρκεια της εγκυμοσυνης απο το γιατρο σου . Μπορει παρα τις επεμβασεις ο τραχηλος σου να ειναι ενταξει και να μη χρειαζεσαι επεμβαση.Η προληπτικη περιδεση γινεται περιπου 13η εβδομαδα. Για ολα αυτα βεβαια αυτος που ειναι αρμοδιος να απαντησει ειναι ο γιατρος σου .
Παλιά 14-09-09, 10:48   #112
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ ismin.έχω ραντεβού σήμερα με τον γιατρό και βλέπουμε απλά ήθελε να αποφύγουμε την έκτακτη περίδεση σε περίπτωση ο μη γέννητω

Παλιά 14-09-09, 11:37   #113
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
εαν διαβασετε επιστημονικες βιβλιογραφιες και επειδη το επαθα και εγω προσωπικα απαξ και ο τραχηλος ανοιξει περαν των 25 χιλ η αποφαση για περιδεση ειναι τοσο επικινδυνη για την εξελιξη της εγκυμοσυνης οσο και για την υγεια της ιδιας της εγκυου..η πιθανοτητα για λοιμωξεις, ενδομητριο θανατο και αλλα σχετικα οπως αναφερονται ειναι σε μεγαλα ποσοστα πιθανα.
Ο καθε ενας γιατρος αποφασιζει εκεινη τη στιγμη, εγω ειχα την τυχη να ερωτηθω κιολας παρολο που το μωρο αποφασισε μονο του τοτε τι να κανει..

Ολα καλα κοπελιες..καλη λευτερια σε ολες τις συμπασχουσες
Συμφωνώ μαζί σου! Και μένα με ρώτησε ο γιατρός μου και μ'ενημέρωσε σχετικά με τους κινδύνους και τις πιθανότητες. Απλά δεν μπορούσα με τίποτα να σκοτώσω το μωρό μου για να μην ρισκάρω τη δικιά μου υγεία από τη στιγμή που υπήρχαν πιθανότητες να πάνε όλα καλά, αφού δεν είχαν σπάσει τα νερά. Ήταν αυτονόητο για μένα πως το μόνο που είχε σημασία ήταν εκείνο (κι ας μην το είπα σε κανέναν). Ευτυχώς μέχρι στιγμής και οι 2 είμαστε καλά κι όταν κουνιέται στην κοιλιά μου (δηλ.σχεδόν συνέχεια) είμαι ευτυχισμένη όσο ποτέ.
Φιλάκια σε όλες!!!
Παλιά 14-09-09, 11:39   #114
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
40 εβδομαδες δεν υποτιθεται ειναι μια τελειομηνη κυηση? ο γιατρος μου θα σου ελεγε οτι ναι, εχει απλετο χρονο για να το κανει..

Αυτό μου είπε και μένα, απλά εγώ είμαι αγχωτική! Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Φιλάκια.
Παλιά 14-09-09, 11:42   #115
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ντέμπορα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα κορίτσια ο γιατρός μου έκανε εκτάκτως περίδεση στην 24 εβδομάδα ( το μωρό δεν θα ήταν βιώσιμο αν έβγαινε σε αυτή την εβδομάδα ) ο τράχηλος΄είχε μειωθεί πολύ και ο κίνδυνος αποβολής ήταν εξαιρετικά μεγάλος , είχα συσπάσεις συνεχώς αν και έπαιρνα φάρκακα.
Έμεινα στο κρεβάτι και παρόλα αυτά την 27 εβδομάδα είχα πολύ αιμοραγία και πήγα στο νοσοκομείο όπου έπαθα αποκόλληση πλακούντα και μου έκαναν αμέσως καισαρική. Ευτυχώς το μωρό ήταν βιώσιμο ,μπήκε στην μονάδα αμέσως και τώρα όλα καλά.

Μεγάλη περιπέτεια ! Κορίτσια πολύ προσοχή και ξεκούραση

Με άγχωσες προς στιγμήν, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Χαίρομαι πολύ που όλα είναι καλά τώρα. Καισαρική έκανες λόγω της κατάστασης;
Παλιά 14-09-09, 11:44   #116
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο FANI Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει καμμία κοπέλα που για προληπτικούς λόγους λόγω επεμβάσεων(απόξεση) να της εκανε ο γιατρός της;είμαι στην 12 εβδομάδα και πρέπει να το δω με τον γιατρό μου πάλι γιατί μέσα σε 1 μιση χρονο σχεδων έχω κάνει 4 επεμβάσεις/.2 αποξέσεις και 2 ενδοσκοπήσεις.από ποια βδομάδα είναι καλό να γίνει;
Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.
Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Φιλάκια.
Παλιά 14-09-09, 13:20   #117
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απ'ότι ξέρω καλό είναι να γίνεται η περίδεση για προληπτικούς λόγους μετά τον υπέρηχο της αυχενικής διαφάνειας.
Ρώτα βέβαια και το γιατρό σου που ξέρει καλά την περίπτωση σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Φιλάκια.
σε ευχαριστώ κοπέλα μου να σαι καλά

Παλιά 26-09-09, 13:30   #118
FANI

FANI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

'εκανα πριν 4 μερες προληπτική περίδεση.να ρωτήσω κάποια σαν εμενα ξεκίνησε αμέσως τα pre par μέχρι το τέλος ή τα σταματουσε και τα ξαναξεκινούσε;εγώ παίρνω και salospir μαζί έχει τύχει σε καμμία;

Παλιά 05-11-09, 10:07   #119
drop_00

drop_00 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσακια!
πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??
παρακαλω απαντηστε μου.
ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!
Παλιά 05-11-09, 15:57   #120
Δέσποινα79

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο drop_00 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κοριτσακια!
πηγα την τριτη το πρωι και εκοψα την περιδεση και τωρα απλα περιμενω οποτε θελει η μικρουλα να βγει.θελω να ρωτησω τις μανουλες που ειχαν κανει περιδεση και την εκοψαν μετα απο ποσες μερες περιπου γεννησαν??
παρακαλω απαντηστε μου.
ειμαι λιγο αγχωμενη και ανυπομονη φυσικα να δω το μωρουλι μου!
Γεια!
Τι σύμπτωση! Κι εμένα μου έκοψε την περίδεση τη Δευτέρα το βράδυ στο ιατρείο του όμως. Πώς σου φάνηκε σαν εμπειρία; Εγώ πόνεσα πολύ γιατί το ράμμα ήταν βαθειά και το έψαχνε κανά τέταρτο (το κυρίως κόψιμο δεν με πόνεσε καθόλου). Το κακό είναι ότι μου βρήκε μύκητες και την Τρίτη το βράδυ έβαλα ενδοκολπικό υπόθετο. Επίσης έχω λίγο αιματάκι. Εσύ πώς πας; Εμένα μου είπε ότι το πολύ 14/11 θα γεννήσω (τέλος 38ης εβδομάδας).
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές