Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-10-10, 12:51   #201
ΕΛΕΝΑΚΙ19

ΕΛΕΝΑΚΙ19 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή .....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νούφαρο Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτό καταπιάνομαι τον τελευταίο χρόνο (έχω άλλα 5-6 αρχινημένα)

Υπεροχο σχεδιο. Εχεις το πατρον του?
Ο χρήστης ΕΛΕΝΑΚΙ19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-10, 16:43   #202
NASIA

NASIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν το έχεις το θέλω και εγώ και αν μπορείς να μας δώσεις και κάποιες οδηγίες όπως τί ύφασμα έχεις επιλέξει,πόσο κενό αφήνεις από την αρχή γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι μετρητό και δεν γνωρίζω τουλάχιστον εγώ και πολλά πράγματα και θα ήθελα πολύ να μάθω.
Ευχαριστώ και πάντα να έχεις υπομονή και θέληση να κεντάς τόσο ωραία πράγματα.
Ο χρήστης NASIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-10, 18:57   #203
efalcon
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: voula
efalcon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!
Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.
Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

Να'στε καλά.
Ε.
Ο χρήστης efalcon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-10, 13:09   #204
merula

merula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

νουφαρο είναι υπέροχα σουπερ όσα έχεις φτιάξει ξετρελάθηκα και τα χαζεύω.μακάρι να είχα τον χρόνο να φτιάξω κι εγώ.όταν ημουν μικρή κάθε καλοκαίρι,όταν κλείναν τα σχολεία κεντούσα και κατι.τώρα πια όχι,αλλά πάντα ζηλεύω οταν βλέπω τόσο όμορφα χειροποίητα κεντήματα.
μπράβο σου κοπελιά !!!!
ποιό περιοδικό προτιμάς για να παίρνεις σχέδια?ίσως με πιάσει προκοπή ξανά

Ο χρήστης merula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-10-10, 22:53   #205
elini

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
elini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα σας, ασχολουμε και εγω με το πλεξιμο κεντημα κλπ και πραγματικα τα εργα της κοπελας ειναι υπεροχα! οποια ενδιαφερεται μπορει να βρει σχεδια στο περιοδικο αλεξια (νομιζω καθε τριμηνο κυκλοφορει) υπαρχει και το "εκεινη" αλλα τετοια γεματα με σταυροβελονια σπανια βαζει. Οσο για το πλεξιμο υπαρχει ενα αρκετα καλο βιβλιο που εξηγει με εικονες "η εγκυκλοπαιδεια του πλεξιματος" εκδοσεις ιων.
Ο χρήστης elini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-10, 03:07   #206
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο efalcon Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια μόλις σας ανακάλυψα!
Με ενδιαφέρει πολύ να παρακολουθήσω μαθήματα για πλέξιμο.
Ξέρεις κάποια κάτι για αυτό;

Κάποιο μέρος όπου να πουλάνε έστω βιβλία για πλέξιμο;

Να'στε καλά.
Ε.
καλησπερα!εγω επαθα περισυ ψυχωση με το πλεξιμο,με βελονες και βελονακι.
ξεκινησα με το ιντερνετ το οποιο εχει πολυ αναλυτικα βιντεακια αλλα μονο για τα βασικα.στις βελονες πχ περα απο το πως να ριχνω τις θηλιες και να κανω καλη και αναποδη πλεξη δεν καταφερα να μαθω κατι παραπανω.η γιαγια ηταν λιγο πιο διαφωτιστικη αλλα τα κανει πολυ γρηγορα για να την παρακολουθησω στο 100%.βιβλια εχω ακουσει οτι υπαρχουν πολλα κ σκεφτομαι κι εγω να το ψαξω λιγακι το θεμα.
οποτε καποια απο μας βρισκει κατι καλο μπορει να το ανεβαζει εδω και να ενημερωνομαστε και οι υπολοιπες.

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-10, 09:25   #207
Nutella

Το avatar του χρήστη Nutella

Nutella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραίο τόπικ! Μόλις το ανακάλυψα!
Εγώ έμαθα να πλέκω πριν απο μερικούς μήνες με βελονάκι και τώρα φτιάχνω καπελάκια για την μπουμπού μου. Δεν το συζητάμε, κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα και φοράμε τα καπελάκια μας, γίνεται χαμός!!!!!!
Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρουν και τόσο τα πετσετάκια και σεμέν. Απο αυτά φτιάχνει η πεθερά μου. Βασικά παίρνουν και πολύ χρόνο, ενώ τα καπελάκια τσάκα-τσάκα!
Ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει ψωνήσει καμιά σας κλωστές απο το Ίντερνετ. Είτε απο ελληνικό σάιτ είτε απο ξένο. Προσπαθώ να βρω κάποιες κλωστές αυτή την περίοδο, αλλά δεν μου είναι καθόλου εύκολο να κατέβω στην Θεσσαλονίκη.....
Έκανα μια ονλάιν έρευνα, αλλά ή δεν στέλνουν στην Ελλάδα ή είναι πολυ ακριβά τα σάιτ που βρίσκω...

Επίσης, έω να δοκιμάσω να φτιάξω πλεκτά παιχνιδάκια....
Παλιά 31-10-10, 18:04   #208
ΕΛΕΝΑΚΙ19

ΕΛΕΝΑΚΙ19 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα. Σ'εχω ξαναρωτησει αν εχεις καποιο πατρον απο τα κεντηματα σου, ειδικα για αυτα με τη σταυροβελονια και δε μου απαντησες. Εχεις?
Ο χρήστης ΕΛΕΝΑΚΙ19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 20:56   #209
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα,
εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;
εχει κανει καμια κουβερτουλα;
τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link
Ο χρήστης ngeo23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 17:51   #210
ΙΩΑΝΝΑ_30

ΙΩΑΝΝΑ_30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα. Εγω εχω φτιαξει μονη μου κουνουπιερα για το κρεββατι τις μπεμπας αλλα και για το λικνο.Βγηκαν πολυ πιο ομορφες απο τις αγοραστες. Τωρα φτιαχνω και την προικα για το κρεββατακι. Επισης της επλεξα τερλικια και σκουφακι.Μου αρεσει γενικοτερα το πλεξιμο το κεντημα,ραψιμο και ολα τα σχετικα.Το πλεξιμο το εμαθα απο τη γιαγια τσιγκελακι και βελονες, το ραψιμο και το κεντημα απο τη μαμα και αυτα σε ηλικια των 12 13, τωρα ειμαι 30.
Ο χρήστης ΙΩΑΝΝΑ_30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 19:34   #211
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πως πλεκεις σκουφακι; ειναι δυσκολο;
Παλιά 03-11-10, 14:02   #212
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια!

Μετά από προτροπή της marag βρήκα το τόπικ!

Καταπληκτικές οι δουλειές σας!

Κι εγώ πλέκω και κεντάω από πρώτη δημοτικού σχεδόν(βελονάκι και πλέξιμο με βελόνες μου έμαθε η γιαγιά μου, καλή της ώρα). Το άθλημα το είχα ξεχάσει από την γέννα του πρώτου μου παιδιού, τότε είχα κεντήσει πολλά σεντονάκια και πάνες αγκαλιάς. Τώρα, ούσα έγκυος στο 3ο παιδάκι μου, αγοράκι, μου ξαναήρθε η όρεξη και άρχισα το κέντημα και πάλι!

Θα προσπαθήσω να ποστάρω λίγες φωτό από την δουλειά μου....

Marag, πολύ ωραίες οι σαλιαρίτσες!!!
Παλιά 03-11-10, 17:33   #213
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!!
Περιμένω να δω τα δικά σου σχεδιάκια
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-10, 18:06   #215
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πραγματικά είναι τέλεια!
Μπράβο!!
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-10, 18:42   #216
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ngeo23 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,
εγω τωρα ειπα να μαθω να πλεκω να κανω μια κουβερτουλα στον μπεμπη που περιμενουμε αλλα ειμαι ανεπιδεκτη μαθησεως!μου φαινεται οτι δεν πιανω καλα τις βελονες, οι ακρες δεν ειναι καλες, βεβαια εμαθα την καλη και αναποδη (μονο αυτο) αλλα μου φαινεται πολυ δυσκολο.επισης, για κουβερτα απορω που θα χωρεσει στη βελονα...θελω να κανω βεβαια μια μικρη για το πορτ μπεμπε αλλα και παλι πως θα γινει;
εχει κανει καμια κουβερτουλα;
τα σκουφακια ειναι ωραια ιδεα αλλα βεβαια δεν εχω ιδεα πως γινονται, βελονακι παλια εκανα αλλα δεν θυμαμαι καθολου, αν εχετε κανενα βιντεακι στο youtube βαλτε το Link
δεν ξέρω κι εγώ πολλά,2 κασκόλ έχω φτιάξει και μια κουβέρτα για καρότσι, δεν πρέπει να σφίγγεις πολύ το νήμα στις βελόνες για να μπορείς να το δουλέψεις...
όταν έφτιαξα τη κουβέρτα τη στρίμωξα στις βελόνες...και σιγά σιγά την έφτιαξα.

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-10, 20:25   #217
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Vasdeli όλα μου άρεσαν πάρα πολύ και τα σχέδια και τα χρώματα. Μπράβο πολύ ωραία.
Παλιά 06-11-10, 11:12   #218
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;
εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη
τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!
Παλιά 07-11-10, 01:51   #219
sunset

sunset ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατι εγω δεν μπορω να δω τιποτα? Μηπως εχει καμια σας καποιο σχεδιο για κοριτσιστικη ζακετα με βελονες?Εχω παρει μαλλι να αρχισω,αλλα δεν βρησκω καποιο σχεδιο να με ενθουσιαζει.
Ο χρήστης sunset δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-10, 02:47   #220
vasdeli

vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ κορίτσια....

Sunset, δεν ξέρω γιατί δεν μπορείς να τα δεις...είσαι στο parentscafe; Οι φωτό είναι ανεβασμένες από το εκεί άλμπουμ μου, ίσως αυτό να παίζει κάποιο ρόλο....κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ...
Παλιά 09-11-10, 14:40   #221
Αναστασια Μ

Αναστασια Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/
για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν
η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα
Ο χρήστης Αναστασια Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-10, 18:24   #222
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορει κανεις να μου πει πως κανουμε το λαστιχο στα σκουφακια- πουλοβερ κτλ με πλεξιμο;
επισης ξερει καμια αν εχω βελονες πχ νο6 και θελω να πλεξω 20 εκατοστα ποσους ποντους να κανω;
Παλιά 14-11-10, 17:16   #223
Nanouka

Το avatar του χρήστη Nanouka

Περιοχή: Αθήνα-Π.Φάληρο
Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πόσο μου αρέσει αυτό το θεματάκι βρε κορίτσια .. σας δείχνω κι εγώ τα σχέδιά μου
αυτό είναι το πρώτο μου .. κανονικά είναι σελιδοδείκτης αλλά εγώ το έκανα καδράκι :P

αυτό είναι κίτ που ήρθε μαζί με την κορνίζα

αυτά είναι για τα ονόματα των παιδιών μου

διάφορα

με αυτό παιδεύομαι τώρα .. είναι κέλτικοι άγγελοι για καλοτυχία .. έχει χάντρες πολλά χρώματα και όταν θα τελειώσει θα είναι πάρα πολύ όμορφο !!

έχω και άλλα που έχω τελειώσει αλλά κάπου τα έχω βάλει και δε θυμάμαι ..
όταν τα βρώ θα σας τα δείξω και αυτά

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A
Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Ο χρήστης Nanouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-10, 19:00   #224
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αναστασια Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην να ευχαριστησω την Coraline που μολις της ζητησα τα βιβλια μου εστειλε αμεσως email..............ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!1

λοιπον βρηκα αυτο το site http://verypink.com/
για οσους θελουν τωρα να μαθουν να πλεκουν
η γυναικα ειναι πολυ καλη και εξηγει καλα
πολύ ωραίο σίτε,θα καθήσω να το δω με την ησυχία μου,μπας και μάθω και κάτι περισσότερο εκτός από τα κλασικό μονοκόματο "μακρινάρι"...

Παλιά 14-11-10, 19:01   #225
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ngeo23 Εμφάνιση μηνυμάτων
vasdeli θεικα!ιδιως αυτο με τον winnie τελειο!μπραβο σου, καλα που να σε πιασει κανεις;;;
εγω με την κουβερτα δειτε τι εκανα...επειδη δεν ξερω να μετραω απο κομπους κτλ, γεμισα ολη την βελονα, καλα η πρωτη γραμμη τι να πω, ατελειωτη μου φανηκε, να μη σας τα πολυλογω, ξεκινησα με ζαχαρι, 4 εκατοστα και συνεχισα με γαλαζιο και θα το τελειωσω με ζαχαρι, πολυ ωραιο γινεται, το πηρα το κολαι αλλα τι ανακαλυψα μετα απο λιγο που ειναι βαρυ και ασηκωτο και ισα ισα χωραει...αυτο γινεται περιπου 90 ποντους!!!οσο ηθελα για να κανω υψος και οχι φαρδος...επειδη ειναι για πορτ μπεμπε υπολογιζα (λεμε τωρα) να το κανω 50 ποντους και να πλεξω 80 περιπου...τωρα τι να κανω, θα το κανω αναποδα...ελπιζω να ειναι οκ!απο κατω σκεφτομαι να βαλω επενδυση μια πανα βαμβακερι γαλαζια ή ενα λεπτο πικεδακι υφασμα παλι γαλαζιο και να το δεσω με την κουβερτα με γαλαζια φασουλα με μικρη δαντελα στις πλαινες και κατω ακρες...δεν ξερω αν με πιανετε.οποιαδηποτε ιδεα ή προταση ευπροσδεκτη
τη καθε σειρα την κανω 15 λεπτα με το ρολοι, αν τα καταφερω θα την κανω τετραγωνη αλλα δε το βλεπω να προλαβαινω!!!!
έτσι κι εγώ ξεκίνησα,μια χαρά...αλλά θέλει πολύ χρόνο...γέννησα και δεν την είχα τελειώσει...

Παλιά 14-11-10, 20:02   #226
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο nanouka χρυσοχέρα κι εσύ. Ωραία τα καδράκια σου. Αλήθεια δεν ήξερα ότι οι κέλτικοι άγγελοι φέρνουν καλοτυχία!!
Παλιά 15-11-10, 01:37   #227
vasdeli

vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nanouka σούπερ οι δημιουργίες!!!!
Παλιά 28-11-10, 18:46   #228
layza

Το avatar του χρήστη layza

layza ουδετερη μηδέν
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Coraline Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διάφορα ηλεκτρονικά βιβλία με σχέδια για πλέξιμο δυστυχώς στα αγγλικά. Αν κάποια κοπέλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει ΠΜ με το email της και τι θέλει να σας στείλω.
Έχω τα
Ιnterweave knits fall 2010
Rowan Summer Breeze
Rowan Cocoon Collection
Rowan Milk Cotton Collection
Rowan Vintage
Rowan Kids 2010
Rowan Little Knits
καλησπέρα
θα σου ήταν ευκολό να τα έστελνες και σε μένα;
Ο χρήστης layza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-10, 13:54   #229
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας,χρυσοχέρες!

Κάθισα εχτές και διάβασα όλα τα ποστς και αποτέλεσμα "μου άνοιξε η όρεξη"
και σήμερα ξετρύπωσα το (καταχωνιασμένο) μου κεντηματάκι.
Είναι και χριστουγεννιάτικο (από άλλα Χριστούγεννα).

Συγχαρητήρια στο νούφαρο που ανέβασε τα μετρητά κεντήματα,τα κόκκινα κρόσια είναι αγοραστά ή τα έφτιαξες εσύ;
στη νανούκα με τα υπέροχα κεντήματα(αλήθεια είναι όλα από κιτ;σταμπωτά ή μετρητά
στις ελληνικές στολές της Eviri και τις πολύ αγαπησιάρικες σαλιάρες της marag.
Και στις λεπτοδουλειές της νασιας.

Και μια ερώτηση:ξέρει καμια σας πώς κάνουμε αζούρ;
Ο χρήστης Ρηνούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-11-10, 21:40   #230
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου Ρηνούλα. Λοιπόν θα πας στη γωνία του υφάσματος και θα ανέβεις με το μάτι στο επιθυμητό ύψος που θα έχει το αζούρ πάνω από το στρίφωμα. Αλλιώς κλείνεις το στρίφωμα με αζούρ.

Πιάνεις με την καρφίτσα ή βελόνα ραψίματος μια κλωστή και την απομονώνεις από τις άλλες της ύφανσης. Την τραβάς λίγο με την καρφίτσα να υψωθεί και μόλις την έχεις τραβήξει αρκετά, την κόβεις με το ψαλίδι. Συνεχίζεις να κόβεις και να πετάς όλες τις οριζόντιες κλωστές, τόσες όσες το φάρδος που θέλεις να έχει το αζούρ, ή σύμφωνα με αυτό που λένε οι οδηγίες του κεντήματος που έχεις. Οι γωνίες του υφάσματος, μόλις βγάλεις τις οριζόντιες κλωστές, θα έχουν αρκετά μεγάλο άνοιγμα. Απλά εκεί θα κάνεις ένα σχέδιο με τη βελόνα και την κλωστή σου κεντώντας πάνω κάτω στο άνοιγμα κλωστές που θα τις πιάνεις με το ίδιο ή άλλο σχέδιο που έκανες στο υπόλοιπο αζούρ.

Μόλις μείνουν μόνο οι κάθετες κλωστές της ύφανσης, τότε κάνεις το σχέδιο που θες (υπάρχουν αρκετά σχέδια για αζούρ) πιάνοντας 2 ή 3 κλωστές ή κάνοντας αραχνούλες ανάμεσα κλπ και ράβοντας με τη βελόνα και την κλωστή σου στην οριζόντια ύφανση του υφάσματος.

Τώρα βέβαια οι οδηγίες χωρίς φωτογραφία ή σκίτσο σε κέντημα είναι σαν μισές οδηγίες, αλλά ελπίζω έχοντας και το σχέδιό σου να σου φάνηκα έστω και λίγο διαφωτιστική.

Καλή επιτυχία.
Παλιά 29-11-10, 23:27   #231
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Eviri,σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο,
ακούγεται εύκολο έτσι όπως το περιγράφεις.
Σκέφτηκα να το δοκιμάσω σε ένα παλιό ύφασμα πρώτα και βλέπουμε.
Παλιά 29-11-10, 23:45   #232
Eviri

Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολύ καλή η ιδέα σου Ρηνούλα, για να κάνεις εξάσκηση. Βρες ένα ύφασμα που να έχει καλά ορατά τα νήματά του, ώστε να σου είναι εύκολο στην αρχή. Μετά που θα φτιάξεις το πρώτο αζουράκι τα επόμενα θα σου φανούν παιχνίδι. Φιλιά.
Παλιά 30-11-10, 02:16   #233
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..
και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι
επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..
άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!
Παλιά 30-11-10, 11:51   #234
vasdeli

vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nanouka Εμφάνιση μηνυμάτων
όλα μου τα σχέδια είναι με μέτρημα .. δε μου αρέσουν τα σταμπωτά .. τα θεωρώ πολύ εύκολα ..
και όλα είναι κιτάκια γιατί είναι πιο οικονομικά αλλά είναι και πιο οργανωμένα έτσι
επίσης έχω και 3 βιβλία .. τα 2 είναι με σχέδια (Cross stitch fairies και Cross stitch samplers and cards) και το 1 λέγεται "Εγκυκλοπαίδεια της τεχνικής του κεντηματος" όπου έχει εκεί μέσα τα πάντα όλα για το κέντημα ..
άμα θέλετε μπορώ να σας τα σκανάρω και να τα ανεβάσω .. δεν ξέρω εάν επιτρέπεται απο τους διαχειριστές να τα ποστάρω εδώ ή σε όποια θέλει ξεχωριστά ..
Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....
Παλιά 30-11-10, 13:19   #235
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλημέρα ..μόλις τώρα θυμήθηκα ένα πολύ όμορφο σάϊτ για εσάς που σας αρέσει το πλέξιμο .. http://www.purlbee.com .. έχει πολύ όμορφες ιδέες και άμα μπείτε και στο newsletter τότε κάθε μήνα θα έχετε και απο μια πρόταση ..
έχει επίσης και καταπληκτικά υφάσματα !!!!

Παλιά 30-11-10, 13:20   #236
Nanouka

Nanouka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasdeli Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλή η ιδέα σου! Και σ' ευχαριστούμε γι' αυτό αλλά μάλλον στην καθεμία χωριστά νομίζω....
όκζ .. όποια θέλει λοιπόν ας μου πεί να αρχίσω να βγάζω φωτογραφίες

Παλιά 01-12-10, 22:54   #237
Ρηνούλα

Ρηνούλα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Νανουκα, η εγκυκλοπαίδεια του κεντήματος που έχεις μήπως έχει κάποιες εικόνες-οδηγίες για το αζούρ,το παλεύω με τις οδηγίες της eviri,αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το πάω σωστά(δεν το έχω ξαναφτιάξει)
και το πώς γωνιάζουμε ένα καρέ ....ξέρω πολλά ζητάω,ε;
Παλιά 03-02-11, 00:14   #238
female

Το avatar του χρήστη female

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
female ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Καλέ γιατί έχετε τόσο καιρό να μπείτε?
Πάνω που σας βρήκα!!
Και εγώ φαν του αθλήματος. Όχι πολλά πράγματα, κέντημα σταυροβελονιά, ριζοβελονιά, μετρητά και τώρα μαθαίνω πλέξιμο με βελόνες από την γιαγιά μου.

Ο χρήστης female δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 11:39   #239
eirinibyronas

Το avatar του χρήστη eirinibyronas

eirinibyronas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια αν θελετε μπορω να σας βάλω πολλά πατρόν με σταυροβελονια και ειδικα παιδικα μωρουδιακα καρτοον και τετοια , εχω μαζεψει πολλά !
Πειτε μου και ό,τι μπορω θα σας βαλω
Παλιά 04-02-11, 11:30   #240
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω θέλω να μάθω να πλέκω παιδικά μπλουζάκια καζακουλες.....δεν ξερω τιποτα.... το κεντημα δεν μου αρεσει και εξαλλου εχω τοσα πολλά κεντημενα σεμέν καρε απο την μαμα μου και τα θεικά με βελονάκι της γιαγιά μου που δεν παιζει να συγκρινω της μάνας μου και της γιαγιάς μου με κάτι δικο μου......απλά θέλω να μάθω να πλεκω για την κορη μου.....αλλά δεν έχω ιδεα....έψαξα να βρω οδηγιες αλλά τα περισσότερα βιντεο δεν παιζουν....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές