Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 08-08-08, 20:11   #1
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μύκητες!!

έκανα μια καλλιέργεια και βρεθηκαν μήκυτες. Ο γιατρός δε μου έδωσε αγωγή παρά μόνο μου ειπε να τρωω ενα γιαουρτι καθημερινα. Σας ετυχε κατι παρομοιο;
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-08-08, 22:04   #2
thessalonikia

Το avatar του χρήστη thessalonikia

thessalonikia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απαντηση

το γιαουρτι βοηθαει στην καταπολεμησει των μηκυτων γιατι εχει καποια ενζυμα

ο γιατρος σου ειναι κατα των φαρμακων φανταζομαι

και εγω παθαινω συχνα μυκητιαση απο θαλασσα κυριως το καλοκαιρι

μπορεις επίσης να πλυθεις με νερο και λιγο ξυδι φαγητου μεσα βοηθαει πολυ

περαστικα
Παλιά 09-08-08, 22:05   #3
thessalonikia

Το avatar του χρήστη thessalonikia

thessalonikia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απαντηση

το γιαουρτι βοηθαει στην καταπολεμησει των μηκυτων γιατι εχει καποια ενζυμα

ο γιατρος σου ειναι κατα των φαρμακων φανταζομαι

και εγω παθαινω συχνα μυκητιαση απο θαλασσα κυριως το καλοκαιρι

μπορεις επίσης να πλυθεις με νερο και λιγο ξυδι φαγητου μεσα βοηθαει πολυ

περαστικα
Παλιά 10-08-08, 12:38   #4
jellyfish

Περιοχή: Στην Ηγουμενίτσα που χει όμορφα κορίτσια
jellyfish ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα..
Εγώ έπαθα μύκητες την προήγουμενη εβδομάδα..Ο γιατρός στην άρχη μου είπε να κάνω μόνο πλύσεις με χαμομήλί,αλλά μετά είχα γίνει τόσο χάλια που τελικά μου έγραψε αλοιφή και υπόθετο..Ευτυχώς μου πέρασε τώρα αλλά για τρεις τέσσερις μέρες ταλαιπωρληθηκα πολύ..

Σου εύχομαι περαστικά...
Ο χρήστης jellyfish δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-08, 12:40   #5
jellyfish

Περιοχή: Στην Ηγουμενίτσα που χει όμορφα κορίτσια
jellyfish ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και επίσης μου είπε να πίνω πολλά υγρά..
Ο χρήστης jellyfish δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-08, 20:12   #6
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Το γιαούρτι εξαφανίζει τους μήκυτες όπως η κρέμα και το υπόθετο; Ο γιατρός που μου έκανε την καλλιέργεια μου είπε για κρέμα και ότι οι μήκυτες είναι λόγω εγκυμοσύνης (βέβαια στο α τρίμηνο είχα πάρει utrogestan και διάβασα ότι μήκυτες δημιουργούνται και λόγω φαρμάκων). Επίσης είπε ότι και να φύγουν υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστούν. Εγώ μέχρι στιγμής κάνω ότι μου είπε ο δικός μου γιατρός αλλα το πρόβλημα είναι ότι δε μου πολυαρεσουν τα γιαούρτια.
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-08-08, 20:57   #7
ΑΜΑΛΙΤΣΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΑΜΑΛΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΑΜΑΛΙΤΣΑ
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΥΚΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΤΩΡΑ (ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΩ) ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΟΛΠΙΚΗ DACTARIN ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 5Η ΦΟΡΑ. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΤΟ Σ...Ξ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΜΟΝΟ ΔΙΟΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ.............
Παλιά 11-08-08, 11:29   #8
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν μου πρωτοεμφανίστηκαν μύκητες ήμουν 16 χρονών (δεν είχα επαφές ακόμα) και υπεύθυνη ήταν μια αντιβίωση που πήρα Από τότε έχω μεγάλη ευαισθησία και οι οδηγίες του γιατρού ήταν οι εξής:

αντιβίωση μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και ταυτόχρονα λήψη βιταμίνης Β και γιαουρτιού (η αντιβίωση ουσιαστικά παράγεται από μυκητες και ευννοεί την ανάπτυξή τους - το γιαούρτι καταστέλλει την ανάπτυξη),
οχι στα σερβιετάκια κάθε μέρα,
όχι στα στενά παντελόνια,
όχι στα καλτσόν μέσα απ' τα παντελόνια,
όχι σε πισίνες και υδρομασάζ (μόνο αν έχεις στο σπίτι σου)
μπάνιο μόνο σε καθαρές θάλασσες και όχι με πολύ κόσμο

Γενικώς ο,τιδήποτε έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση της θερμοκρασίας του κόλπου να αποφεύγεται, μιας και αυτή η αύξηση της θερμοκρασίας ευννοεί την ανάπτυξη μυκήτων. Οι μύκητες αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου (όπως και πολλά άλλα συμβιωτικά μικρόβια), αλλά η υπέρμετρη ανάπτυξή τους προκαλεί τα γνωστά στις περισσότερες συμπτώματα.
Όσον αφορά στο γιαούρτι, ξέρω ότι πρέπει να τρώμε προληπτικά, δλδ για να αποφύγουμε τους μύκητες, δε νομίζω ότι τους καταπολεμά όπως τα αντιμυκητησιακά.
Παλιά 11-08-08, 22:30   #9
ΑΜΑΛΙΤΣΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΑΜΑΛΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΑΜΑΛΙΤΣΑ
Προεπιλογή

επίσης εαν δεν μπορείτε τα γιαουρτάκια κατα την περίοδο αντιβίωσης, υπάρχουν κάψουλες ultra leivir που περιέχουν το ένζυμο του γιαουρτιού και τις οποίες καταναλώνετε μαζί με την αντιβίωση, εγώ με αυτές σώθηκα. Πάντως την τελευταία φορά οι μύκητες κτύπησαν στο νύχι του ποδιού μου και όχι γυναικολογικά.
Παλιά 15-08-08, 14:40   #10
garidoula

Το avatar του χρήστη garidoula

garidoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κορίτσια ,αν και μέρες καθυστερημένα.Σχετικά με τους μύκητες εγώ ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, ευτυχώς όμως όχι σε περίοδο εγκυμοσύνης.
Ήμουν ευαίσθητη αρκετά σε μύκητες (1-2 φορές το χρόνο για 3 χρόνια και πλήρη αγωγή)και τελικά είχα χλαμύδια.χρειάζεται ειδική εξέταση σε κυτταρολόγο , οι μύκητες κάποιες φορές υπάρχουν επιφανειακά ενώ κρύβουν κάτι άλλο και οι γυναικολόγοι χωρίς να σε βάλουν να το ψάξεις συστήνουν εύκολα αντιβίώσεις( ξέρω περίπτωση 6μηνών εγκύου που θα έχανε το μωρό γιατι νόμιζε είχε οτι είχε μύκητες και τελικά ήταν χλαμύδια).
Αυτό βέβαια που μου έτυχε μην σας αγχώνει εσας τις μέλλουσες μανούλες! Οι μύκητες είναι συνηθισμένοι στην εγκυμοσύνη.Σχετικά με το γιαούρτι έμαθα πολλά από κοπέλα-φοιτήτρια ιατρικής που έκανε έρευνα οτι : οφελούν τα γιαούρτια που έχουν πέτσα από πάνω (τύπου παραδοσιακά πρόβιο) γιατι η πέτσα έχει όλα τα απαραίτητα ένζυμα.Μάλιστα κοπέλα έκανε θεραπεία μόνο με γιαούρτι ,γιατι το ανοσιοποιητικό της είχε επιβαρυνθεί ,ως εξής: έβαζε στο σερβιετάκι της λίγο γιαόύρτι -την πέτσα αντί για κρέμα για 10 ημέρες περίπου και εξαφανίστηκαν οι μύκητες.Βέβαια κρατούσε τους κανόνες υγιεινής και παράλληλα έτρωγε γιαούρτι.Αυτό είναι καλό για τις εγκύους ώστε να αποφύγουν τα φάρμακα.Καλή επιτυχία!
Ο χρήστης garidoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 01:00   #11
ds

Το avatar του χρήστη ds

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ds ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ds
Προεπιλογή Μύκητες!!

εχω μυκητες και μου ειπε ο γιατρος να βαλω κολπικη κρεμα dactarin.
εχει χρησιμοποιησει καμια σας γιατι φαβαμαι λιγο
και ο τροπος που πρεπει να τη βαλω με φαβιζει , θα προτιμουσα κολπικα υποθετα.

επισης ο γιατρος μου ειπε στην αρχη να παρω και μια καψουλα fungustatin, την αποια δεν θα πιω τελικα γιατι διαβασα το χαρτακι και λεει οχι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης....και ξενερωσα και με το γιατρο που μου την εδωσε και δεν ηξερε πως δεν κανει για εγκυους????!!!!!!!!

πειτε μου τη γνωμη σας, σας παρακαλω γιατι πρεπει αυριο να αρχισω τη θεραπεια και δεν ξερω τι να κανω.....

ευχαριστω πολυ

Είσαι ο άγγελος μου!!
Ο χρήστης ds δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 01:10   #12
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΠΧ. ΕΓΩΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΥΝΤΡΟΤΖΕΣΤΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΕΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΛ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΗΝΗΣΕΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Ή ΟΧΙ.

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 01:13   #13
ds

Το avatar του χρήστη ds

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ds ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ds
Προεπιλογή

φυσικα του τηλεφωνησα αμεσως και μου ειπε να μην τα παρω και να βαλω μονο την κρεμα!!

Είσαι ο άγγελος μου!!
Ο χρήστης ds δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 01:17   #14
natasa31

Το avatar του χρήστη natasa31

natasa31 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην natasa31 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην natasa31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ds

φυσικα του τηλεφωνησα αμεσως και μου ειπε να μην τα παρω και να βαλω μονο την κρεμα!!
ΟΥΠΣ... ΤΟΤΕ ΣΩΣΤΑ ΝΕΥΡΙΑΣΕΣ... ΣΟΒΑΡΟ ΛΑΘΟΣ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΠΑΤΑΠΑΝΩ...

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!
Ο χρήστης natasa31 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 01:22   #15
Kristianna

Περιοχή: Συρος
Kristianna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Kristianna
Προεπιλογή

Μια βδομαδα πριν γεννησω ο γιατρος μου μου εδωσε Dactarin Σε υποθετα προοληπτικα μηπως και εχω μυκητες...για το χαπακι δεν ξερω αλλα με τα υποθετα δεν ειχα κανενα προβλημα!!!! Γλυκια μου τα περισσοτερα φαρμακα λενε οτι απαγορευονται στην εγκυμοσυνη αλλα αν ειναι αναγκαιο και μας τα δινει ο γιατρος μας κατι παραπανω ξερει εγω στο τελος επησις επαιρνα και χαπια πιεσης,ο καρδιολογος μου ειχε πει οτι τα δινουν(τα συγκεκριμενα)σε εγκυους και ομως μεσα εγραφε οχι κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!!!Αν δεν τα επερνα δεν θα εκανα μεγαλυτερο κακο στο μωρο μου με υπερταση????Σιγουρα ναι!!! Πρεπει να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου κατι ξερει παραπανω ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!
Παλιά 22-11-08, 01:24   #16
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κολπιτιδες βακτηριδιακής αιτιολογιας ενοχοποιουνται για αποβολες σε προχωρημενη κύηση, καθώς και για προωρους τοκετους.
Ειναι λοιπον πολυ σημαντικό λοιπον ν ΄ αποθεραπευτούν..

Κολπίτδες απο μυκητιασεις ειναι μονον ενοχλητικές και μπορει το πολυ-πολυ ,
αν συντηρηθουν μεχρι τον τοκετό, να παρουσιαστουν μύκητες και στο νεογνό.
Κι αυτή αντιμετωπίζεται με τοπικη θερπαεια (υποθετα ή κολπικη αλοιφη καθως και αλοιφη για εξωτερική χρηση)

Πηγή http://www.gyn.gr/forum/Forum.asp?fo...n=6&post=16481
Ο χρήστης Sam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-08, 12:15   #17
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικά μετά τον τρίτο μήνα που έκανα στον γιο μου θεραπεία (για κάτι που δεν θυμάμαι πως το λένε) με αντιβίωση από εκεί και πέρα κάθε 3ή εβδομάδα είχα μύκητες μέχρι και τον 7ο! Εμένα μου έδινε λίγο πιο ελαφριά υπόθετα, τα λένε pevaryl. Απλά αν έχεις ελεύθερες σχέσεις με τον άντρα σου (χωρίς προφυλακτικό) θα πρέπει να κάνει και αυτός θεραπεία για να μην κολλάτε μετά ο ένας τον άλλον. Αυτά. Μην αγχώνεσαι είναι συνηθισμένο φαινόμενο στην εγκυμοσύνη ειδικά αν το πάθαινες και πριν μείνεις έγκυος. Απλά μην τα αφήσεις χωρίς θεραπεία.
Παλιά 23-11-08, 21:01   #18
ioanna21

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ioanna21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Dactarin χρησιμοποιησα και εγώ έπειτα από ιατρική συμβουλή του γιατρού μου, απλά μου είπε για 7 ήμερες να κάνω αγωγή, μου παρουσιάστηκαν όταν ήμουν στον 7ο μήνα. Βοήθησε πάρα πολύ, απλά έβαζε και ο άντρας παρόλο που δεν είχε ενοχλήσεις. Δεν νομίζω πάντως ότι μπορεί να σε βλάψει.. εξωτερικής χρήσης είναι.. Α!! από τότε δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο εκτός από σαπούνι χαμομηλιού μου είπε ότι βοηθάει αρκετά.
Ο χρήστης ioanna21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-10, 17:04   #19
fwfw

Περιοχή: CHALKIDA
fwfw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μύκητες.......!!!!!!!!

σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα από την καλιέργεια κολπικού υγρού που μου είχε πάρει ο γυναικολόγος, το αποτέλεσμα μύκητες.
επικοινώνησα με τον γυναικολόγο ο οποίος ήταν πάρα πολύ καθυσηχαστικός πέρα από πλύσεις με χαμομήλι να μην κάνω τίποτα άλλο, δεν χρειάζεται για την ώρα καμιά φαρμακευτική αγωγή.

είχε καμιά σας παρόμοια κατάσταση??

Ο χρήστης fwfw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-10, 17:29   #20
Olympia99

Περιοχή: Germany
Olympia99 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και μένα στην τελευταία μου επίσκεψη είχε βρει μύκητες και μου έδωσε προληπτικά 3 κολπικά υπόθετα να βάλω.
Έκανα και εγώ πλύσεις με χαμομήλι άλλα δεν έφυγαν.

Οι μύκητες μαλακώνουν τον τράχηλο και επειδή εμένα ο μπέμπης είναι εδώ και πολύ καιρό με το κεφάλι προς στα κάτω φοβούνται για πρόωρο τοκετό.

Καλό θα είναι να το παρακολουθήσεις λίγο καιρό.
Περαστικά σου.
Παλιά 18-05-10, 09:06   #21
mommymini

mommymini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είχα μήκυτες στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Προσπάθησαν να τους καταπολέμησω με χαμομήλι και ταμπόν με γιαούρτι (με γελάτε) ως γνωστό περιέχει βάκυλο που καταστρέφει τους μήκυτες εξού και αντιβίωση με γιαούρτι. Αλλά φιλενάδα τίποτα τελικά αναγκάστικα και εγώ και χρησιμοποίησα κολπικά υπόθετα για τρεις μέρες.
Ο χρήστης mommymini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-10, 09:32   #22
eleman1979

eleman1979 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα! Εγώ είμαι 9 εβδομάδων και με το που έκανα τεστ και είδα ότι είμαι έγκυος είδα και τους μύκητες! Ο γιατρός μου είπε να μην κάνω τίποτα απολύτως κολπικά μέχρι να περάσει το πρώτο τρίμηνο, μόνο πλύση εξωτερικά με χαμομήλι. Κι εγώ έχω πλακωθεί στα γιαούρτια και στα νερά αλλά τζίφος... Επίσης δεν τρώω καθόλου γλυκά! Οι μύκητες τρέφονται απο την ζάχαρη όπότε καλό είναι να μην τρώμε γλυκά! Μπορεί να κανουν κακό στο μωρό μου οι μύκητες?
Ο χρήστης eleman1979 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-10, 09:39   #23
mommymini

mommymini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι επηρεάζουν το μωρό αφού είναι καλά προστατευμένο μέσα στη μήτρα. Οι μύκητες είναι κολπική πάθηση. Το θέμα είναι μεγάλη ταλαιπωρία για τις μέλλουσες μαμάδες.
Ο χρήστης mommymini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-10, 15:23   #24
marios

Περιοχή: ελευσίνα
marios χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γειά σας κορίτσια ... και γω είμαι στην 29η εβδομάδα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα... Ο γιατρός με συμβούλεψε μόνο πλύσεις με χαμομήλι και τίποτα άλλο . και γω ανησυχώ για το μωράκι αλλά μάλλον είναι καλά προστατευμένο ...
και στην πρώτη μου εγκυμονσύνη είχα παρουσιάσει μύκητες , μέχρι τον τοκετό μου είχαν φύγει χωρίς φαρμακευτική αγωγή και όλα καλά . περαστικά σας !!!
Παλιά 18-05-10, 23:44   #25
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δες και το θεματάκι εδώ όπου προτείνω κάποιες φυσικές εναλλακτικές λύσεις τις οποίες συζήτησα και με τη γυναικολόγο μου.

http://www.parents.gr/forum/showthre...56#post1559456

Εκτός από τη φοβερή ενόχληση που προκαλούν σε μια γυναίκα οι μύκητες στον κόλπο καλό είναι να καταπολεμηθούν πριν από τον τοκετό γιατί ενδέχεται να περάσουν στο μωράκι καθώς κατεβαίνει από το γενετικό σωλήνα με αποτέλεσμα να παρουσιάσει στοματική μυκητίαση (oral thrush). Και αν θηλάσει τότε οι μύκητες θα περάσουν στο στήθος σου και ο θηλασμός θα γίνει ανυπόφορος!

Όπως αναφέρω και στο τόπικ πιο πάνω μια και είμαι στις τελευταίες βδομάδες η γιατρός μου μου συνέστησε να βάζω προληπτικά υπόθετα καλέντουλας βράδυ πάρα βράδυ για να αποφύγω μια έξαρση μυκήτων πριν τον τοκετό.
Παλιά 17-06-10, 13:36   #26
kallia-poppy

Το avatar του χρήστη kallia-poppy

Περιοχή: Athens
kallia-poppy χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kallia-poppy
Προεπιλογή

δυστυχως ειμαι εγω στην 33 εβδομαδα και ξαφνικαααααα μυκητες μου εδωσε ο γιατρος 3 κολπικα χαπια ντακταριν , εχει παρει ποτε καμια?
φοβασαι για ενδεχομενες συσπασεις...
Ο χρήστης kallia-poppy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-10, 13:48   #27
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kallia-poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως ειμαι εγω στην 33 εβδομαδα και ξαφνικαααααα μυκητες μου εδωσε ο γιατρος 3 κολπικα χαπια ντακταριν , εχει παρει ποτε καμια?
φοβασαι για ενδεχομενες συσπασεις...
Ναι, έχω πάρει ακριβώς αυτά γύρω στις 30 και κάτι βδομάδες, μη φοβάσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παλιά 17-06-10, 13:59   #28
kallia-poppy

Το avatar του χρήστη kallia-poppy

kallia-poppy χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kallia-poppy
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ σημερα κιολας ξεκιναωωωωω...

εχω παρει ξανα στο παρελθον κ με ποναγε πολυ απο κατω ειχα κ τσουξιμο...
Ο χρήστης kallia-poppy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-10, 15:39   #29
Sila

Sila χωρίς αξιολόγηση
Question Μηκυτες-μικροβια

Ειμαι 5 μηνων και εχω κουραστει να κανω θεραπειες για μυκητες Κανω καλλιεργια καθε μηνα και δεν λεει να φυγουν Η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ ευαισθητη απο πριν αλλα τωρα που ειμαι εγκυος πιο πολυ ακομα Προσεχω αρκετα - μπανια δεν κανω αθηνα τουαλετες τις αποφευγω και παρολ' αυτα κολλαω Εσεις πως τα πατε με αυτο το θεμα??? ευχαριστω
Ο χρήστης Sila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-10, 18:45   #30
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν παιζει ρολο μονο η καθαριοτητα ειναι κ στον οργανισμο.εγω στον γιο μου κυκλοφορουσα με μια χλωρινη κ παλι μεχρι που γεννησα εκανα θεραπεια για μυκητες !μετα τη γεννα κανενα προβλημα!στην κορη μου κ σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν ειχα ποτε κατι τετοιο
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-10, 14:04   #31
kLiMt

kLiMt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Μύκητες

Μου έχουν αυξηθεί λίγο οι μύκητες στον κόλπο και έχω συχνά φαγουρα και υγρά τον τελευταίο καιρό. Το είπα στο γυναικολόγο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη, να κάνω πλύσεις με χαμομήλι και αν ενταθεί ίσως μου δώσει εξωτερική αλοιφή. Μου είπε ότι σε πολλές γυναίκες στους τελευταίους μήνες αυξάνονται οι μύκητες και να μην ανησυχώ. Σας έχει τύχει;
Παλιά 02-12-10, 14:19   #32
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγω στο δευτερο τριμηνο ειχα καποια στιγμη αρκετα υγρα και φαγουρα.
Εκανα για καποιες μερες πλυσεις με χαμομηλι και μου περασε.Μην ανησυχεις.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-10, 16:44   #33
xionatoula

xionatoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα συμπτωματα ποια ειναι στους μυκητες? Εγω εχω ενα ελαφρυ τσουξιμο οχι συνέχεια αλλα καποιες στιγμες. Παιρνω αντιβιωση για καποιον λογο και φοβαμαι μηπως φταιει αυτο.
Κανατε καποια εξεταση? Σε εξεταση ουρων ή καλλιεργεια φαινεται?
Ο χρήστης xionatoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-10, 16:56   #34
eirini ag

Το avatar του χρήστη eirini ag

Περιοχή: πατρα
eirini ag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συνηθως εχεις φαγουρα και αυξημενα κολπικα υγρα,αοσμα ή μη.Για να δεις αν εχεις και τι πρεπει να σου παρει ο γυναικολογος σου κολπικο υγρο (με κατι σαν μπατονετα δεν ποναει) και τα στελνεις σε μικροβιολογικο.Η αντιβιωση παντως κανει μυκητες.
Παλιά 02-12-10, 18:38   #35
monkey

monkey χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!
Είμαι στον 5ο μήνα και αύριο θα κάνω τη Β επιπέδου, τις τελευταίες μέρες έχω πολύ έντονες κολπικές εκκρίσεις και κνησμό, έχω ήδη πάρει μια φορά pevaryl κάπου στον 3ο μήνα και φοβάμαι πως πάλι κάτι τέτοιο θα συμβεί. Πιστεύετε κάνει κακό στο μωράκι μου?
Ο χρήστης monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-10, 21:15   #36
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

περαστικουλια σε ολες ευχομαι!!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-11, 16:22   #37
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

..........
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-11, 12:46   #38
valentina1310

Περιοχή: athens
valentina1310 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα σε όλες!

Εγώ έχω πολύ ευαισθησία στους μύκητες και πότε δεν είχα φαγούρα..μόνο αυξημένα υγρά (καθέ τρεις και λίγο εσώρουχο.. γκρρρ) και λίγους πόνους χαμηλά, τώρα είμαι στην 25η εβδομάδα και μάλλον ξαναεμφανίστηκαν Είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό πράγμα. Τι συστήνει ο Χασιάκος συνήθως, γνωρίζει κάποια? Θα επικοινωνήσω βέβαια και μαζί του..ελπίζω να μη μου δώσει τίποτα χάπια..

Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης valentina1310 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-11, 13:37   #39
ελσούλα

ελσούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια, κι εγω παθούσα πλέον.Το συμπτωμα μου ήταν ελαφρυ τσούξημο και πηρα το γιατρο μου τηλ και μου είπε κολπιτιδα.Μου είπε να πάρω υπόθετα daktarin,όπως βλέπω έκαναν οι περισσότερες, ενα κάθε βράδυ αφοβα .Εχω μια αποριούλα όμως,το πρωί όταν ξυπνούσατε είχατε ασπρα υπολειμματα απ'το φαρμακο στο εσώρουχο σας?ΑΑαα και οι αντρουληδες σας πηραν τιποτα κι αυτοι ταυτόχρονα(η daktarin αλοιφη κανει δουλεια στους άντρες?)
Παλιά 02-04-11, 13:53   #40
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ελσούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια, κι εγω παθούσα πλέον.Το συμπτωμα μου ήταν ελαφρυ τσούξημο και πηρα το γιατρο μου τηλ και μου είπε κολπιτιδα.Μου είπε να πάρω υπόθετα daktarin,όπως βλέπω έκαναν οι περισσότερες, ενα κάθε βράδυ αφοβα .Εχω μια αποριούλα όμως,το πρωί όταν ξυπνούσατε είχατε ασπρα υπολειμματα απ'το φαρμακο στο εσώρουχο σας?ΑΑαα και οι αντρουληδες σας πηραν τιποτα κι αυτοι ταυτόχρονα(η daktarin αλοιφη κανει δουλεια στους άντρες?)
κι εγω οταν ημουν εγκυος εβαζα τακταριν επειδη ειχα μια ελαφρια κολπιτιδα και ναι ειχα υπολειμματα την αλλη μερα στο εσωρουχο,τις αλλες φορες οταν την εβαζα ειχα τα ποδια μου ψηλα για να μην βγουν υπολειματα το εκανα αυτο οταν ημουν 5,6 μηνων οχι οταν εχεις τουρλα κοιλια εκει δεν μπορεις και θες να το κανεις παντως ετσι ειχα λιγοτερα υπολειματα μεχρι και καθολου ο αντρας μου δεν επερνε τιποτα οταν εκανα εγω τη θεραπεια
Ο χρήστης Μαρια2010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
μύκητες

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές