Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μαιευτήρια / Κλινικές

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-04-08, 13:39   #81
NATALIA

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
NATALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο Διαβαλκανικό δεν έχει τετράκλινο. Στο Γενεσις έχει και το δίνουν μόνο σε καισαρική. Είναι πολύ οικονομικό (γύρω στα 970 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με τον καινούργιο τιμοκατάλογο, αλλά μόνο για καισαρική το τονίζω). Ουσιαστικά είναι σαν 2 δικλινα που δεν έχουν τοίχο ενδιάμεσα. Υπάχρουν δηλαδή 2 τουαλέτες, 2 τηλεοράσεις και είναι πολύ μεγάλα. Στο Γενεσις πριν φέρουν τα μωρά μέσα στο δωμάτιο, κυριολεκτικά πετάνε τους επισκέπτες έξω. Είναι πολύ αυστηρά. Αφού φέρουν τα μωρά τα αφήνουν με τις μαμάδες μισή ώρα και μετά επιτρέπουν στους μπαμπάδες να μπουν για άλλη μισή ώρα. (3-4 φορές τη μέρα νομίζω είναι αυτό). Εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο οπότε μπορείς να έχεις το μωρό εκεί αν το ζητήσεις, ακόμα και αν έχεις 40 άτομα μέσα. Νομίζω ότι συμφέρει το τετρακλινο. Καλο θα ήταν να πας να τα δεις από κοντά, να πάρεις και τιμές. Έχουν ένα "σεμινάριο" που λέγεται Βάπτισμα μητρότητας και σε ενημερώνουν για τιμές κλπ. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά.
Ο χρήστης NATALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-04-08, 13:49   #82
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NATALIA
Στο Διαβαλκανικό δεν έχει τετράκλινο. Στο Γενεσις έχει και το δίνουν μόνο σε καισαρική. Είναι πολύ οικονομικό (γύρω στα 970 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με τον καινούργιο τιμοκατάλογο, αλλά μόνο για καισαρική το τονίζω). Ουσιαστικά είναι σαν 2 δικλινα που δεν έχουν τοίχο ενδιάμεσα. Υπάχρουν δηλαδή 2 τουαλέτες, 2 τηλεοράσεις και είναι πολύ μεγάλα. Στο Γενεσις πριν φέρουν τα μωρά μέσα στο δωμάτιο, κυριολεκτικά πετάνε τους επισκέπτες έξω. Είναι πολύ αυστηρά. Αφού φέρουν τα μωρά τα αφήνουν με τις μαμάδες μισή ώρα και μετά επιτρέπουν στους μπαμπάδες να μπουν για άλλη μισή ώρα. (3-4 φορές τη μέρα νομίζω είναι αυτό). Εκτός και αν είσαι σε μονόκλινο οπότε μπορείς να έχεις το μωρό εκεί αν το ζητήσεις, ακόμα και αν έχεις 40 άτομα μέσα. Νομίζω ότι συμφέρει το τετρακλινο. Καλο θα ήταν να πας να τα δεις από κοντά, να πάρεις και τιμές. Έχουν ένα "σεμινάριο" που λέγεται Βάπτισμα μητρότητας και σε ενημερώνουν για τιμές κλπ. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά.
Με βοήθησε πάρα πολύ και σε ευχαριστώ...τιμοκαταλόγους έχω και τώρα που το είπες έριξα μιά ματιά και γράφει 980? για τετράκλινο αλλά το έχει όντως μόνο στην περίπτωση καισαρικής. Αν τύχει να κάνω δηλ. καισαρική το διαλέγω άνετα.
Αυτό που κάνει το Γένεσις να πετάνε τους επισκέπτες έξω την ώρα του θηλασμού το βρίσκω πολύ καλό...αυτό δε που κάνει το Διαβαλκανικό απαράδεκτο.
Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά. Φιλιά

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-08, 14:10   #83
daffy

Το avatar του χρήστη daffy

daffy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για να διευκρινησω, στο Διαβαλκανικο δεν αφηνουν επισκεπτες την ωρα που φερνουν τα μωρα, αλλα μονο τους γονεις. Και το βρισκω φυσιολογικο γιατι και οι πατεραδες εχουν το δικαιωμα και την χαρα να ειναι κοντα στις πρωτες στιγμες του μωρου τους.
Ο χρήστης daffy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-08, 14:18   #84
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αααααααααααααααααα δεν το είχα καταλάβει καλά daffy μου γιαυτό καλά έκανες και διευκρίνησες...

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Παλιά 17-04-08, 14:39   #85
NATALIA

NATALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ισχύει στην πράξη αυτό. Στο Διαβαλκανικό είναι μέσα όλοι οι επισκέπτες αν θες να είσαι ευγενικός και όχι να τους βγάλεις έξω. Από την κλινική δεν κάνουν τίποτα. Στο Γενεσις κλείνουν την πόρτα που οδηγεί στα δωμάτια και δεν υπάρχει περίπτωση να μπει λαθρεπισκέπτης. Ειδικά αν έχεις πολύ κόσμο, όπως είχε μια γνωστή στο Διαβαλκανικό είναι κρίμα για ένα παιδάκι που πριν μερικές ώρες ήταν στο πλήρες αποστειρωμένο περιβάλλον της μαμάς, να αναπνέει στον ίδιο χώρο με τους χ-ψ μπαρμπάδες που πριν πίναν τσίπουρα στα καφενεία. Άποψη του καθενός βέβαια.
Ο χρήστης NATALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-08, 14:45   #86
daffy

daffy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω με οσα λες Ναταλία, αλλά εδω παραθέτω την δικιά μου εμπειρια μετα απο δυο γέννες στο Διαβαλκανικο, (και ουτε μετοχες εχω στο Διαβαλκανικο για να πεισω κανεναν να παει εκει ) Όταν τελειωνει το επισκεπτηριο φωνάζουν απο τα μεγαφωνα και οταν ερχονται οι μαιες με τα μωρα αυστηρα δεν αφηνουν κανεναν αλλον μεσα εκτος απο τους γονεις. Τουλάχιστον σε μενα και στις δυο φορες αυτο γινότανε.
Παλιά 17-04-08, 15:58   #87
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά δεν τρέχει τίποτε...και Διαβαλκανικό να γεννήσω (διότι ακόμη δεν έχω αποφασίσει) θα τους λέω ευγενικότατα να βγαίνουν έξω άμα είναι ώρα θηλασμού και σ΄όποιον αρέσει!

Παλιά 17-04-08, 22:52   #88
daffy

daffy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σωστο και αυτο!!
Παλιά 18-04-08, 10:14   #89
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε, ναι...δεν θα ανεχτώ να έχει η καθεμία τους επισκέπτες της μέσα κι εγώ να θέλω να θηλάσω.
Βέβαια κι εγώ αν έχω επισκέπτες και κάποια κοπέλα θέλει να θηλάσει θα τους λέω να βγαίνουνε

Παλιά 07-05-08, 15:22   #90
peny21gr

Το avatar του χρήστη peny21gr

peny21gr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια μια ερωτησούλα??

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισσαρική????

Έχω ακούσει ότι ειδικά στο Διαβαλκανικό οι περισσότεροι γιατροί σου κάνουνε καισσαρική.... Δεν μιλάμε φυσικά για τις περιπτώσεις που είναι αναγκαία.....

Είναι πιο εύκολο για τον γιατρό ούτε περιμένει ούτε τίποτα τελειώνει σε μια ωρίτσα και παίρνει και παραπάνω χρήματα.

Φυσικά το ίδιο άκουσα και για το Γεννεσις και φοβάμαι πολύ.........

Θέλω να γεννησω φυσιολογικά εαν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αφού όταν πήγε να ρωτήσει ο άντρας μου για τιμές τον ρώτησαν στο Γεννεσις με καισαρική ή με φυσ. τοκετό??? Ναι λένε το 80% προτιμάει την καισαρική...

Έλεος!!!!!!!!!
Παλιά 07-05-08, 15:42   #91
Mammyblue

Το avatar του χρήστη Mammyblue

Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peny21gr
Κορίτσια μια ερωτησούλα??

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισσαρική????

Έχω ακούσει ότι ειδικά στο Διαβαλκανικό οι περισσότεροι γιατροί σου κάνουνε καισσαρική.... Δεν μιλάμε φυσικά για τις περιπτώσεις που είναι αναγκαία.....

Είναι πιο εύκολο για τον γιατρό ούτε περιμένει ούτε τίποτα τελειώνει σε μια ωρίτσα και παίρνει και παραπάνω χρήματα.

Φυσικά το ίδιο άκουσα και για το Γεννεσις και φοβάμαι πολύ.........

Θέλω να γεννησω φυσιολογικά εαν φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αφού όταν πήγε να ρωτήσει ο άντρας μου για τιμές τον ρώτησαν στο Γεννεσις με καισαρική ή με φυσ. τοκετό??? Ναι λένε το 80% προτιμάει την καισαρική...

Έλεος!!!!!!!!!
Αυτό δεν εξαρτάται απο την κλινική αλλά απο τον γιατρό. Οι πιο πολλοί πάντως προτιμούν την καισαρική διότι πέρνουν μεγαλύτερα ποσοστά απο τις κλινικές, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Πάντως αυτό με την καισαρική πολύ με εκνευρίζει.

Σε όλες τις άλλες χώρες γιατί δεν κάνουν τόσες καισαρικές; Μάθαμε εδώ μου φαίνεται τα κοροιδα να πληρώνουμε. Στην Ελλάδα είναι δεδομένο αν κάνεις το πρώτο με καισαρική πρέπει και το δεύτερο να γεννηθεί με καισαρική. Αίσχος
Παλιά 08-05-08, 07:25   #92
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα .Τοσο στο Γενεσις οσο και στο Διαβαλκανικο την ωρα οπου ειναι τα μωρακια στα δωματια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι επισκεψεις , παρα μονο τον μπαμπα αφηνουνε .Στο Διαβαλκανικο το ξερω γιατι εκει γεννησα τον Κωνσταντινο (δεν αφησανε ουτε τη μανα μου να ειναι μεσα την ωρα που τα μωρα ηταν στο δωματιο , ουτε καν απο τη 2η μερα που πηρα μονοκλινο) στο Γενεσις πηγα και το ειδα και ρωτησα γιατι εκει θα γεννησω το νεο μπεμπε μου , απαγορευετε επισης να ειναι καποιος αλλος στο δωματιο οταν φερνουνε τα μωρα εκει περαν του μπαμπα ,αμα δε, δεν εισαι σε μονοκλινο οι μπαμπαδες βγαινουνε εξω την ωρα του θηλασμου και ειναι απολυτα λογικο αυτο , δεν θα θελα να με βλεπει ο αντρας της διπλανης την ωρα που θηλαζω . Και απο οτι ειπε το προσωπικο εκει στο Γενεσις οι ωρες επισκεπτηριου τηρουνται ευλαβικα και με μεγαλη ακριβεια.
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-08, 14:25   #93
asteraki

Το avatar του χρήστη asteraki

asteraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια και εγώ στο Διαβαλκανικό του γέννησα, έβγαζαν έξω από το δωμάτια όλα τα άτομα - ακόμη και στο μονόκλινο που ήμουνα εγώ, εκτός αν εγώ ήθελα να κρατήσω μέσα τον άνδρα μου ή την μητέρα μου. Φαντάζομαι σε δωμάτια με δύο ή τρεις λεχώνες θα ήταν πιο αυστηροί. Βέβαια δεν υπάρχει πόρτα για να κλείσουν που οδηγεί στα δωμάτια όπως αναφέρεται κάπου για το Γένεσις. Όσον αφορά τα τετράκλινα νομίζω ότι μόνο στα χαρτιά υπάρχουν γιατί μία γνωστή μου που ήθελε και στις δύο γέννες της, συνεχώς δεν υπήρχαν, ή υπάρχουν αλλά είναι 1-2 δωμάτια μόνο. Πάντως πρέπει να ενημερωθείς και για δωμάτια και για τις τιμές, και να πάς να ξεναγηθείς στους χώρους, πριν έρθει η μεγάλη μέρα.... έτσι για να ξέρεις το περιβάλλον!
Ο χρήστης asteraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-08, 16:19   #94
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στον τιμοκατάλογο του Διαβαλκανικού δεν αναφέρονται καν 4κλινα.
Στο Γένεσις υπάρχουνε, αλλά τα παίρνεις μόνο σε Κ.Τ. και αν είσαι στο ΙΚΑ...το γράφει και στον τιμοκατάλογο και μου το διευκρίνησαν κι όταν πήγα για ξενάγησει!

Παλιά 11-05-08, 15:45   #95
miaou

miaou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε κορίτσια. Εγώ στο Γενεσις γέννησε και θεωρώ ότι τζάμπα λεφτά έδωσα. Ήθελα μονόκλινο για να έχω το μωρό μαζί μου και δήθεν δεν υπήρχε το απλό και πήρα λουξ. Και το μωρό μου το έφεραν αποκλειστικά στο τέλος της 2ης μέρας. Τα πήρα στο κρανίο. Όσο για τον κόσμο εγώ καταχάρηκα που ήμουν σε μονόκλινο, γιατί στα άλλα δωμάτια γινόταν της μουρλής από κόσμο. Να φανταστείτε εμείς δεν είχαμε κανένα. Μόνο γονείς και αν επαιρνε κάποιος τηλ λέγαμε ότι δε δεχόμασταν. Ήρθε μια συνάδελφος της μαμάς μου που ούτε την ήξερα και δεν την αφήσαμε να μπει με τη δικαιολογία ότι έχουμε το μωρό μέσα. Αυτό με τις επισκέψεις και τα μπαλόνια με νέον κτλ δεν το καταλαβαίνω. και δεν είδα καμία αυστηρότητα στο Γενεσις. Πάντως, αν ξαναγεννήσω στο Παπαγεωργίου μονόκλινο, πάμφθηνο, και έχεις το μωρό δίπλα σου χωρίς καμία παρεμβολή. Κοιτάξτε και αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ το σνόμπαρα, αλλά έχω φίλες και με λεφτά κιόλας που πήγαν στο Παπαγεωργίου από άποψη και ήταν καταευχαριστημένες. Τώρα όσον αφορά αν εσύ θηλάζεις και η δίπλα σου έχει επισκέπτες, συγνώμη εσύ χωρίς αμφιβολία έχεις κάθε δικαίωμα να τους διώξεις.
Μία φίλη μου αγγλίδα, ήταν σε 4κλινο σε ιδιωτική της Αθήνας και θήλαζε το παιδί 8-12 φορές και όταν υπήρχε επισκεπτήριο ζητούσε η ίδια από τους επισκέπτες να φεύγουνε και της την είπαν οι μαμάδες με πολύ άσχημο και αγενή τρόπο. Αυτά τα θεωρώ γελοία
Ο χρήστης miaou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-08, 10:54   #96
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα για το Γένεσις...σχεδόν όλες οι φίλες μου έχουν γεννήσει εκεί πέρα κ όταν ήταν η ώρα του θηλασμού τους βγάζανε όλους έξω εκτός απο τους μπαμπάδες που μπορούσαν να μείνουν μέσα!
Κι εγώ στην αρχή σε δημόσιο ήθελα να πάω να γεννήσω, αλλά από την στιγμή που δεν ξεγεννάει εκεί ο γιατρός μου θα πάω σε ιδιωτική κλινική!

Παλιά 01-06-08, 11:29   #97
anti1980

Το avatar του χρήστη anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!

Πρόκειται να γεννήσω σε 2 μήνες στο Γαληνό. Δεν έχω δει κάποιο άλλο σχετικό θέμα με τη συγκεκριμένη κλινική και γι’ αυτό επαναφέρω το συγκεκριμένο.
Υπάρχει κάποια μητέρα που γέννησε σχετικά πρόσφατα εκεί να μου πει την εμπειρία της;
Με ενδιαφέρει πολύ, ο τρόπος αντιμετώπισης της κλινικής, απέναντι στη μητέρα και στο νεογνό (εξετάσεις, καθαριότητα, διατροφή, συμπεριφορά κ.α.), όπως επίσης και για το ποιες είναι οι αρχές του, όσον αφορά το θηλασμό αμέσως μετά τον τοκετό αλλά και το θηλασμό γενικότερα σε όλη τη διαμονή μας εκεί…
Η μητέρα μου και οι ξαδέλφες μου γέννησαν εκεί αλλά πριν από πολλά χρόνια και φαντάζομαι πως τα πράγματα θα έχουν αλλάξει αρκετά…

Και ότι άλλο γνωρίζεται, καλοδεχούμενο!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Ο χρήστης anti1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-08, 15:51   #98
miaou

miaou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως, αν είναι καλά η μητέρα και το παιδί και αυτό μπορούν να το καταλαβουν από την πρώτη στιγμή οι ν εογνολόγοι μαμά και παιδί μπορούν να φύγουν και την επόμενη μέρα. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό. δηλαδή αυτοί είναι μαου μάου και εμείς εδώ καλύτεροι. Εδώ ενδιαφερόμαστε για τα μωρά και έξω όχι; Απλά εδώ το έχουν αναγάγει σε εμπόριο. κάθεσαι 4 μέρε για να ακριβοπληρώνεις τη διαμονή.
Αν ισχύει αυτό στο γαληνό είναι προς τιμήν της κλινικής.
Παλιά 12-06-08, 18:07   #99
otis

Το avatar του χρήστη otis

otis ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην otis
Προεπιλογή ΤΟΚΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ,ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ,ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ)ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ(ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ,ΚΛΙΣΜΑ,ΚΤΛ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΙΑ Ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ,ΜΙΑ Η ΜΑΙΑ....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ(Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΑΥΤΗ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!!!!!!!!)ΝΑΙ.....ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΑΛΛΑΞΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΖΑΛΙΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟ 3ΚΛΙΝΟ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ!
ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΑΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.......ΑΝ
ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΧ ΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ..ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ!!!!!!!!
ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ....ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ.ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ(ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΞΩ)ΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ!!!!!
ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!
ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ!ΑΝ ΘΕΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.....ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΟΥΛΑΣ ΜΟΥ!!!!!
ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!

Ο χρήστης otis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-08, 12:01   #100
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ή ΓΕΝΕΣΙΣ ?

Όσο πλησιάζει ο καιρός σκέφτομαι για το που είναι καλύτερα να γεννήσω με περισσότερη ασφάλεια.
Η αλήθεια είναι ότι για την Γενική Κλινική έχω άσχημα συναισθήματα , λόγω ιστορικού αποβολών και όχι λόγω προσωπικού της Κλινικής αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το που θα είμαι εγώ και η μπουμπού μου πιο ασφαλεις!
αν κάποια έχει εμπιερία παρακαλώ ας μου πεί !

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-08, 14:49   #101
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα Γενική Κλινική και ας ανήκει πια στον ίδιο όμιλο με το Γενεσις την Euromedica. Γέννησε εκέι μια φίλη μου και ήταν απαράδεκτο το προσωπικό,και οι μαίες και δεν μου άρεσε καθόλου.Βεβαια δεν περίμενα να είναι και σαν ξενοδοχείο αλλά την στοιχειώδη ανθρωπίά την ήθελα!! Και έχω και κακή εμπειρία από εγχείρηση της μαμάς μου σε άλλο τμήμα βέβαια αλλά η ίδια συμπεριφορά.. Αδιαφορία!! Εγώ θα γεννήσω στο Γενεσις λόγω γιατρού μου ελπίζω να μείνω ευχαριστημένη γιατί δεν έχω καμία εμπειρία από εκεί
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-08, 15:05   #102
maria_23

Το avatar του χρήστη maria_23

Περιοχή: Ν.Κρήνη-Θεσσαλονίκη
maria_23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν μερικά χρόνια είχα κάνει εγχείρηση σκωληκοειδήτη στην Γενική Κλινική, όπως κ η μητέρα μου έχει κάνει εκεί 2 εγχειρήσεις, και η αντιμετώπιση του προσωπικού ήτανε άψογη, κατά τη γνώμη μου. Από κει και πέρα δεν έχω ιδέα για την αντιμετώπιση του προσωπικού όσον αφορά το τμήμα της μαιευτικής κλινικής τους. Εγώ προσωπικά πάντως, εκεί θα γεννήσω. Αλλά φυσικά, τον λόγο έχουνε οι κοπελιές που έχουν ήδη γεννήσει εκεί.
Παλιά 01-07-08, 17:53   #103
miaou

miaou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η Γενική έχει κακό όνομα ως προς την πολιτική της με το θηλασμό. Αλλά πολύ κακή φήμη!! Το Γένεσις το παίζει φιλική, αλλά όταν ήμουν έγώ άλλα δήλωναν (σε μονόκλινο θα έπαιρνα το μωρό μαζί μου)και άλλα έκαναν (απειλήσαμε με μήνυση)και τελικά έδωσαν και στο παιδί ξένο γάλα παρα την άρνήσή μας, ενώ όλα πήγαιναν καλά και με τον τοκετό και το παιδί και το θηλασμό. Το προσωπικό ήταν ευγενικό, δεν μπορώ να πω, αλλά δεν ήξερα τίποτα από θέματα θηλασμού. Εμένα αυτό με ένοιαζε γιατί δεν είχα δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν ήθελα να έχω παρεμβολή στην επαφή με το παιδί μου. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Παλιά 02-07-08, 00:02   #104
kausonas

kausonas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AN ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ Ο 5 ΟΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΣ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
ΕΥΓΕΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ
Ο χρήστης kausonas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-08, 08:57   #105
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

κι εγω γεννησα γενικη κλινικη και δεν εχω να δηλωσω κανενα αρνητικο σχολιο! οι μαιες μια χαρα ηταν, μου εφερναν το παιδακι μου και μου εδειχναν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πως να το θηλασω και πως να το κρατησω και πως να ρευτει.. τοτε δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω να το θηλαζω μονο εγω γι αυτο ετρωγε ξενο γαλα μεχρι να βγουμε απο εκει και πως το κανουν μπανιο μας εδειξαν ολα μια χαρα..
τωρα οσο αφορα το προσωπικο οποτε μα οποτε χρειαζομουν κατι, απο το να σηκωθω απο το κρεβατι μεχρι παυσιπονα λογω πονου μολις πατουσα το κουμπακι λες και ηταν απ εξω τα κοριτσια κι ερχοταν στο λεπτο!!
το θεμα που στοιχισε στον συζυγο περισσοτερο ηταν το παρκινγκ! ατελειωτους κυκλους για να βρει να παρκαρει ενω στο γενεσις δεν υπαρχει τετοιο θεμα..
Παλιά 24-07-08, 13:37   #106
smaro74

smaro74 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ή ΓΕΝΕΣΙΣ

Για την ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ δεν έχω άποψη να σου πω την αλήθεια. Γέννησα στο ΓΕΝΕΣΙΣ πριν 3 εβδομαδες και οι εντυπώσεις μου ήταν άψογες. Όλο το προσωπικό ευγενέστατο, τα πάντα έλαμπαν απο καθαριότητα, τα φαγητά εξαιρετικά. Εάν χρειαζόμουν κάτι πατούσα το κουμπί και σε δευτερόλεπτα μέσα ερχόταν η μαία έτοιμη να εξυπηρετήσει οποιαδήποτε ώρα μέρα και νύχτα.
Ο χρήστης smaro74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 14:07   #107
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω εχω φοβερες αρνητικες αναμνησεις απο την Γενικη κλινικη....
αθλιο προσωπικο αγενεστατες..τι να πω..
στο γενεσις εμεινα πολυ ευχαριστημενη ..βεβαια ημουν σε λουξ δωματιο..οι κοπελες που ηταν σε 3κλινα ειχαν παραπονα...
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 14:09   #108
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βεβαια να συμπληρωσω οτι τωρα αν με αξιωσει ο θεος και γινω μανα για 2 φορα θα παω στο παπαγεωργιου να γεννησω....
καλες οι κλινικες αλλα απο θεμα ασφαλειας το νοσοκομειο παραμενει τοπ..
και με τα λεφτα που θα γλιτωσω θα πληρωσω εναν ακομα χρονο στον παιδικο σταθμο του γιου μου
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 14:43   #109
sissy82

sissy82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα στο γένεσις κι έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη..Οι μαίες με βοήθησαν πολύ και στο τοκετό και στο θηλασμό.Το μωρό μου το φέρνανε συνέχεια για να το θηλάσω.Καλά από καθαριότητα και φαγητό δε το συζητάω..όλα τέλεια!
Ο χρήστης sissy82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 19:13   #110
maria_23

Το avatar του χρήστη maria_23

Περιοχή: Ν.Κρήνη-Θεσσαλονίκη
maria_23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kausonas
AN ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ Ο 5 ΟΡΟΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΣ ΜΑΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΨΟΓΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
ΕΥΓΕΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ
Και για τον 6ο όροφο, τα ίδια έχω να πώ, μιας κ γέννησα κ πριν 7 μέρες κ το έχω πρόσφατο το θέμα. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για όλο το προσωπικό κ για όλες τις μαίες.
Παλιά 25-07-08, 02:01   #111
pegi

pegi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="elena."]κι εγω γεννησα γενικη κλινικη και δεν εχω να δηλωσω κανενα αρνητικο σχολιο! οι μαιες μια χαρα ηταν, μου εφερναν το παιδακι μου και μου εδειχναν ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ πως να το θηλασω και πως να το κρατησω και πως να ρευτει.. τοτε δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω να το θηλαζω μονο εγω γι αυτο ετρωγε ξενο γαλα μεχρι να βγουμε απο εκει και πως το κανουν μπανιο μας εδειξαν ολα μια χαρα..
τωρα οσο αφορα το προσωπικο οποτε μα οποτε χρειαζομουν κατι, απο το να σηκωθω απο το κρεβατι μεχρι παυσιπονα λογω πονου μολις πατουσα το κουμπακι λες και ηταν απ εξω τα κοριτσια κι ερχοταν στο λεπτο!!
το θεμα που στοιχισε στον συζυγο περισσοτερο ηταν το παρκινγκ! ατελειωτους κυκλους για να βρει να παρκαρει ενω στο γενεσις δεν υπαρχει τετοιο θεμα..[/ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ.
Παλιά 31-07-08, 20:42   #112
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τελικά κορίτσια έχω καταλάβει πως οι γνώμες ποικίλουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο για την ίδια κλινική.
Είναι σε τι προσωπικό θα τύχεις προφανώς και φυσικά τι περιμένεις εσύ. Πάντως εγώ γέννησα στο Γένεσις και για 2η γέννα (αν με αξιώσει ο Θεός να ξαναγίνω μανούλα) δεν θα ξαναπάω εκεί.
Δεν τρελλάθηκα γενικότερα με τις μαίες που είχαν σχέση με τον θηλασμό...μηδαμινή βοήθεια και πολύ υφάκι και στυλάκι είχαν κάποιες δεσποινίδες εκεί.
Ε, λοιπόν δεν έμεινα ευχαριστημένη, τζάμπα τα λεφτάκια μου. Φυσικά αν δεν ήμουν σε 4κλινο, αλλά σε κανα 1κλινο ίσως είχα άλλη αντιμετώπιση!
Τελοσπάντων...πάει πέρασε, απλά καταθέτω την γνώμη μου αφού η φίλη μας nikol28 είχε την απορία που να γεννήσει.
Προφανώς τώρα θα την μπερδέψαμε περισσότερο

Παλιά 31-07-08, 20:48   #113
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω άποψη για την Γενική κλινική απέκτησα το μωρό μου στο Γέννεσις
και μπορώ να πω ότι ήταν οι χειρότερες 5 μέρες της ζωής μου....
Ευτυχώς ο μικρός μου ήρωας έσβησε τον εφιάλτη μόλις γυρίσαμε στο σπίτι

μόνο ο γιατρός μου έμεινε στο ύψος των περιστάσεων

Πάντως δεν θα βγάλεις άκρη όλα αυτά είναι υποκειμενικά και κάθε περίπτωση μοναδική!!!
Παλιά 02-08-08, 10:34   #114
Mammyblue

Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sardelaki
τελικά κορίτσια έχω καταλάβει πως οι γνώμες ποικίλουν πολύ από άνθρωπο σε άνθρωπο για την ίδια κλινική.
Είναι σε τι προσωπικό θα τύχεις προφανώς και φυσικά τι περιμένεις εσύ. Πάντως εγώ γέννησα στο Γένεσις και για 2η γέννα (αν με αξιώσει ο Θεός να ξαναγίνω μανούλα) δεν θα ξαναπάω εκεί.
Δεν τρελλάθηκα γενικότερα με τις μαίες που είχαν σχέση με τον θηλασμό...μηδαμινή βοήθεια και πολύ υφάκι και στυλάκι είχαν κάποιες δεσποινίδες εκεί.
Ε, λοιπόν δεν έμεινα ευχαριστημένη, τζάμπα τα λεφτάκια μου. Φυσικά αν δεν ήμουν σε 4κλινο, αλλά σε κανα 1κλινο ίσως είχα άλλη αντιμετώπιση!
Τελοσπάντων...πάει πέρασε, απλά καταθέτω την γνώμη μου αφού η φίλη μας nikol28 είχε την απορία που να γεννήσει.
Προφανώς τώρα θα την μπερδέψαμε περισσότερο
Συμφωνώ απόλυτα με την συγκάτοικο...
Παλιά 04-08-08, 12:28   #115
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sam
Δεν έχω άποψη για την Γενική κλινική απέκτησα το μωρό μου στο Γέννεσις
και μπορώ να πω ότι ήταν οι χειρότερες 5 μέρες της ζωής μου....
Ευτυχώς ο μικρός μου ήρωας έσβησε τον εφιάλτη μόλις γυρίσαμε στο σπίτι

μόνο ο γιατρός μου έμεινε στο ύψος των περιστάσεων

Πάντως δεν θα βγάλεις άκρη όλα αυτά είναι υποκειμενικά και κάθε περίπτωση μοναδική!!!
γλυκιά μου τόσο χάλια; Γιατί;;; Αν θέλεις μας λες την περιπέτεια...
κι εγώ πάντως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη και δεν πρόκειται να γεννήσω ξανά στο Γένεσις

Παλιά 04-08-08, 13:12   #116
nikol28

Το avatar του χρήστη nikol28

nikol28 ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to nikol28
Προεπιλογή

αχ βρε κορίτσια , τι να κ΄άνω τώρα μ' αυτά που λέτε για το Γένεσις ?
άρχισα να σκέφτομαι να διαλέξω τελικά τη Γενική, βέβαια θα μιλήσω τέλος του μήνα με το γιατρό μου γι' αυτό το θέμα κι αν είναι θα του πώ για τη Γενική.Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα!

Ο χρήστης nikol28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-08, 13:41   #117
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εσύ κοριτσάκι μου να πας εκεί που θέλεις εσύ χωρίς να επηρεάζεσαι από τα δικά μας.
Υπάρχουν και κοπέλες που λένε τα καλύτερα για το Γένεσις. Προσωπικές εμπειρίες είναι αυτές!

Παλιά 04-08-08, 13:49   #118
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν επιτρεπεται τι συνεβη στο γενεσις που ηταν τοσο τραγικο;
Παλιά 04-08-08, 13:57   #119
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ποπη μπερκ
έχουμε γράψει και σ΄αυτό το τόπικ αλλά και σε άλλα την γνώμη μας για το Γένεσις κάποιες κοπέλες που φυσικά δεν ήταν μόνο άσχημες. Όπως είπα και πριν υπάρχουν και κοπέλες που περάσανε τέλεια.

Παλιά 04-08-08, 14:05   #120
Mammyblue

Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ποπη μπερκ
Τι να πω πρώτα.

Θηλασμός = Μου πετάξανε το μωρό στην αγκαλιά, δεν με βοήθησαν να βολευτώ μιας και ήταν καισαρική και δεν μπορούσα να μετακινηθώ, δεν μου δείξανε τίποτα.

Στήθος = Κόντεψε να εκραγεί, ζητούσα επιθέματα ζεστά με γράφανε 3-4 φορές μέχρι να το ξαναπώ. Ζήτησα θήλαστρο με γράψανε πάλι.

Μαίες = Του 2ου ορόφου εκτός μιας όλες αγενέστατες, μάλιστα η μια μου έβγαλε και γλώσσα επειδή της είπα οτι η γυναικολόγος μου απαγόρεψε να με πατάνε στα ράμματα

Έχω κι άλλα αλλά βαριέμαι....

Μαρτυράς μου το sardelaki

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές