Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-08-08, 13:07   #1
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:είναι σίγουρο ότι όταν μια γυναίκα είναι έγκυος εχει δέκατα?υπαρχει περίπτωση να είναι εγκυος και η θερμοκρασία της να είναι φυσιολογική??
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-08, 13:26   #2
zarozinia

zarozinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή !

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ????
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΡΙΝ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ.
ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?
Παλιά 21-08-08, 13:41   #3
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

36 και 7 είναι το φυσιολογικό.αυτό εννοώ..είναι δυνατόν να έχει μία 36 και 7 και να είναι έγκυος??ή αν είναι έγκυος θα έπρεπε να έχει 37 και..
Παλιά 21-08-08, 13:46   #4
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χμ χμ ενδιαφέρουσα ερώτηση και θεωρία. Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Εγώ αυτό που ήξερα ήταν για τις γόνιμες μέρες ότι ανεβαίνει η θερμοκρασία του σώματος δεν ήξερα ότι αν είσαι έγκυος ανεβαίνει η θερμοκρασία. Είναι σίγουρο αυτό στο έχει κάποιος γιατρός; Γιατί καλό είναι να μην λέμε πράγματα έτσι γιατί πάνω στο άγχος μας και την αγωνία μας μπορεί να βλάψουμε το σώμα μας ή να έχουμε εμμονές.
Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-08, 13:52   #5
yola

Περιοχή: Αθήνα
yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί για 2 μήνες η θερμοκρασία ήταν 37 σταθερά και έτσι γίνεται πάντα. Αν η θερμοκρασία κολλήσει για παραπάνω από 18 μέρες από την ωορρηξία στο ψηλότερο σημείο της (μπορεί να είναι και 36,7) και δεν δεις περίοδο τότε σίγουρα είσαι έγκυος.

Παρεπιμπτόντως σήμερα η μπέμπα μου γίνεται 1ος χρονού και είμαι τρισευτυχισμένη!!!!

Σας εύχομαι να ζήσετε την ευτυχία μου (που θέλω να την επαναλάβω δις και γιατί όχι τρις)...
Παλιά 21-08-08, 13:56   #6
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yola
Eγώ όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί για 2 μήνες η θερμοκρασία ήταν 37 σταθερά και έτσι γίνεται πάντα. Αν η θερμοκρασία κολλήσει για παραπάνω από 18 μέρες από την ωορρηξία στο ψηλότερο σημείο της (μπορεί να είναι και 36,7) και δεν δεις περίοδο τότε σίγουρα είσαι έγκυος.

Παρεπιμπτόντως σήμερα η μπέμπα μου γίνεται 1ος χρονού και είμαι τρισευτυχισμένη!!!!

Σας εύχομαι να ζήσετε την ευτυχία μου (που θέλω να την επαναλάβω δις και γιατί όχι τρις)...
Να χαίρεστε το μωράκι σας!Να είναι πάντα γερό κ ευτυχισμένο!
Παλιά 21-08-08, 13:59   #7
zarozinia

zarozinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή !

ΜΑΡΑΚΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ.
ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΝΝΟΩ:
ΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ 36.4 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΕΧΕΙΣ 36.7(ΩΧΡΙΝΙΚΗ ΦΑΣΗ) ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΟΜΩΣ, ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

ΕΧΕΙΣ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΗΘΕΙ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ???
ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ???

ΕΓΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ 36.7 ΣΗΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΦΤΑΝΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 37.
ΕΓΩ ΒΕΒΕΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 6 ΩΡΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ , ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.

ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΡΑΚΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΕΙΣ?
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΜΗΝ....
Παλιά 21-08-08, 14:07   #8
zarozinia

zarozinia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή !

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Η YOLA ΙΣΧΥΕΙ.
Η ΥΠΕΡΘΕΡΜΙΚΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ 11 ΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ 17.
ΑΠΟ 18 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!
ΕΓΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ 36.7 ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΗ!!!!
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΑΛΙ.......
Παλιά 21-08-08, 22:45   #9
kalmar

kalmar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα η θερμοκρασια μου ειναι 37.2 μονιμα. Στο διαστημα που ημουν εγκυος (εστω και για λιγο) η θερμοκρασια μου ηταν 37.5 και ο γιατρος μου ειπε οτι εχει καταγραφει και περιπτωση 37.7. Το παιδι μου, μιας και ειχε προσωπικοτητα, δεν μ'αφησε να διαπιστωσω περετερω αυξηση της θερμοκρασιας...
Ο χρήστης kalmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 13:30   #10
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΩΤΗΡΙΑ
Είναι σίγουρο αυτό στο έχει κάποιος γιατρός; Γιατί καλό είναι να μην λέμε πράγματα έτσι γιατί πάνω στο άγχος μας και την αγωνία μας μπορεί να βλάψουμε το σώμα μας ή να έχουμε εμμονές.
δεν λέω πράγματα έτσι..μια ερώτηση έκανα, και ευχαριστώ όσους μου απαντησαν, ξεκαθάρισα ότι υψηλή θερμοκρασία για κάποιον είναι σχετικό./πχ το 36,7 για μένα μπορεί να είναι υψηλη αν γενικα΄έχω 36.4..και επίσης αν γνωρίζαμε τα πάντα δεν θα υπήρχε λόγος να γράφουμε σε αυτό το φορουμ..ούτε πρόθεση να αγχώχω κανέναν ουτε τίποτα..το είχα ακουσει κάπου, και εδω στο φόρουμ μάλιστα είχε γίνει λόγος και θελησα να κάνω μια απλή ερώτηση..
Παλιά 22-08-08, 13:44   #11
aretim

Το avatar του χρήστη aretim

aretim ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαρακι και εγω εχω ακουσει οτι η θερμοκρασια καπως αλλαζει στην εγκυμοσυνη αλλα ποσο δεν ξερω.Την πρωτη φορα που εμεινα εγκυος καποια στιγμη τελειως τυχαια μετρηθηκα και ειχα 37 και τοτε δεν τα ηξερα αυτα και ειχα τρομαξει λιγο.Υο καθε σωμα βεβαια εχει το δικο του μηχανισμο
Ο χρήστης aretim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-09, 14:51   #12
alexandra028

Το avatar του χρήστη alexandra028

Περιοχή: larisa
alexandra028 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandra028
Προεπιλογή UPSILI THERMOKRASIA=PERIODOS????

KORITSIA GEIA SAS KAI PALI
EIMAI STHN PRWTH MERA KATHISTRERHSH..EKANA TEST KAI VGHKE ARNHTIKO ALLA THA PAW GIA XORIAKH AURIO NA EIMAI KAI SIGOURH..
TO ERWTHMA MOU EINA ALLO
UPARXEI PERIPTWSH NA PERIMENW NA ADIATHETHSW KAI NA EXW UPSILI THERMOKRASIA 37,4???? H EINAI TIPOTE ALLO???(EGUMWSUNH ENNOW AN APOKLEISOUME TH GRIPH)
OUSIASTIKA THELW NA MOU PEITE TI GNWRIZETE GIAUTO GIATI TOUS PROIGOUMENOUS MHNES DEN PARAKOLOUTHOUSA OUTE THERMOKRASIA OUTE TIPOTA ENW TWRA EIMAI PSILOUPOPSIASMENH KAI PSAXNW TA PANTA
Παλιά 16-02-09, 15:13   #13
alexandra028

Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandra028
Προεπιλογή

AX VRE KORITSIA MOU
PEITE KATI
KAMIA SAS DE GNWRIZEI KATI????
Παλιά 16-02-09, 15:26   #14
yola

yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω στην περίοδο του Δεκεμβρίου αδιαθέτησα ενώ το πρωί είχα μετρήσει 37. Στην προηγούμενη όμως πρώτα έπεσε και μετά αδιαθέτησα. Μάλλον πρέπει να περιμένεις να κάνεις ένα δεύτερο τεστ ή χωριακή αύριο.

Φιλικά
Παλιά 16-02-09, 15:30   #15
alexandra028

Προεπιλογή

EUXARISTW KALH MOU POU APANTHSES...
NA SHMEIWSW OTI H THERMOKRASIA DEN EINAI PRWINH ALLA TWRINH (MESHMERIANH)
Παλιά 16-02-09, 15:35   #16
fotini33

fotini33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alexandra028
EUXARISTW KALH MOU POU APANTHSES...
NA SHMEIWSW OTI H THERMOKRASIA DEN EINAI PRWINH ALLA TWRINH (MESHMERIANH)
Απ'ότι ξέρω, το πρωϊ πριν σηκωθείς από το κρεβάτι μετράς την θερμοκρασία, γιατί κατά την διάρκεια της ημέρας αυξομειώνεται συνεχώς.
Ο χρήστης fotini33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-09, 15:39   #17
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επίσης, η θερμομέτρηση είναι εντελώς αναξιόπιστη μέθοδος. ΟΚ, μπορεί σε κάποιες κοπέλες να έδειξε, αλλά γενικά δεν είναι αξιόπιστη. Καταλαβαίνω την αγωνία αλλά περίμενε κανα δυο μέρες ακόμα και μετά κάνε χοριακή
Παλιά 17-02-09, 15:30   #18
ROARY

Το avatar του χρήστη ROARY

ROARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maggie
επίσης, η θερμομέτρηση είναι εντελώς αναξιόπιστη μέθοδος. ΟΚ, μπορεί σε κάποιες κοπέλες να έδειξε, αλλά γενικά δεν είναι αξιόπιστη. Καταλαβαίνω την αγωνία αλλά περίμενε κανα δυο μέρες ακόμα και μετά κάνε χοριακή
Συμφωνώ! Κι εγώ επί μήνες τηρούσα το πρωινό θερμοδιάγραμμα και άκρη δε μπορούσα να βγάλω απ' αυτό παρά μόνο απ' τα σημάδια που το ίδιο το σώμα μου μου έδειχνε κάθε φορά και με σταθερότατο κύκλο... Τις πρώτες μέρες μετά τη σύλληψη, η πρώτη "αλλαγή" ήταν ότι άρχισα να ξυπνάω τη νύχτα για τουαλέτα. Βέβαια ήμουν διακοπές και είπα ότι μπορεί να φταίει το κλίμα ή η θάλασσα! Τη μέρα της επιστροφής και αρχή αναμονής περιόδου είδα ίχνη αίματος - πάει, λέω αυτό ήταν... αυτό συνεχίστηκε για 4 μέρες. Μέτραγα και πρωινή θερμοκρασία και είχα 35,8 έως 36 δηλαδή περίοδος. Και όμως την 4η μέρα έκανα ένα clearblue και είδα το + και τώρα η μπουμπού είναι καθ' οδόν!!! Το συμπέρασμα είναι ότι το θερμοδιάγραμμα, τουλάχιστον για μένα, είναι τελείως αναξιόπιστο!!
Παλιά 17-02-09, 15:47   #19
maria_s

Το avatar του χρήστη maria_s

Περιοχή: Παιανία
maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Συμφωνώ ότι η υψηλή θερμοκρασία δεν είναι ένδειξη εγκυμοσύνης. Συνήθως πριν την περίοδο έχω πάντα δέκατα...
Παλιά 18-02-09, 10:39   #20
alexandra028

Προεπιλογή

KORITSIA MOU SAS EUXARISTW GIA TO ENDIAFERON KAI TIS APANTISEIS SAS
XTHES EKANA XORIAKH KAI VGHKE ARNHTIKOTATH
DEN PEIRAZEI...ISWS TON ALLO MHNA
Παλιά 11-09-09, 18:53   #21
Rinoula

Το avatar του χρήστη Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ανεβασμένη θερμοκρασία, σημαίνει κάτι;;;

Γεια χαρά σε όλες!
Κάπου διάβασα ότι αν η γυναίκα έχει καθυστέρηση και η θερμοκρασία της είναι ψηλή υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί έχω 4 μέρες καθυστέρηση σε σταθερό κύκλο 30 ημερών, και όσες φορές έτυχε να μετρήσω τη θερμοκρασία μου την τελευταία βδομάδα ήταν γύρω στο 37, που είναι ψηλό για τα δικά μου δεδομένα. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι μέτραγα φανατικά τη θερμοκρασία μου, απλά στο άσχετο έβαζα θερμόμετρο μερικές φορές και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν ανεβασμένο. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Δε θα ήθελα να κάνω τεστ ακόμα γιατί θεωρώ ότι είναι νωρίς. Νομίζω ότι θα κάνω λίγες μέρες υπομονή ακόμα, απλά έτσι πληροφοριακά σας ρωτάω. Σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".
Ο χρήστης Rinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-09, 19:08   #22
adriani hourdoumi

Περιοχή: Greece
adriani hourdoumi χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην adriani hourdoumi
Προεπιλογή

οταν ημουν εγκυος ο γιατρος μου το ειχαι επισυμανει οτι θα ειχα ανεβασμενη θερμοκρασια τωρα δεν ξερω καλο θα ηταν να εκανες μια χοριακη για να σιγουρευτεις σου ευχομαι να ειναι θετικη
Ο χρήστης adriani hourdoumi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 00:21   #23
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δε θέλω να κάνω τίποτα πριν περάσει τουλάχιστον μια βδομάδα καθυστέρησης. Εχω απογοητευτεί κανα 2-3 φορές στο παρελθόν και δε θέλω να την ξαναπατήσω. Χώρια τα λεφτά που έχουν φύγει στα τεστ. Ο άντρας μου ακούει τεστ και φρίττει! Προς το παρόν, σήμερα 5η μέρα καθυστέρησης. Μέχρι στιγμής δεν έχει η έρθει η περίοδος, αλλά δεν το δένω και κόμπο. Απλά θα ήθελα να ξέρω λεπτομέρειες σχετικά με την ανεβασμένη θερμοκρασία που ρώτησα και πριν

Παλιά 13-09-09, 20:04   #24
argyro30

Το avatar του χρήστη argyro30

Περιοχή: αθηνα
argyro30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά σε όλες!
Κάπου διάβασα ότι αν η γυναίκα έχει καθυστέρηση και η θερμοκρασία της είναι ψηλή υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ισχύει κάτι τέτοιο; Ρωτάω γιατί έχω 4 μέρες καθυστέρηση σε σταθερό κύκλο 30 ημερών, και όσες φορές έτυχε να μετρήσω τη θερμοκρασία μου την τελευταία βδομάδα ήταν γύρω στο 37, που είναι ψηλό για τα δικά μου δεδομένα. Βέβαια δε μπορώ να πω ότι μέτραγα φανατικά τη θερμοκρασία μου, απλά στο άσχετο έβαζα θερμόμετρο μερικές φορές και μου έκανε εντύπωση ότι ήταν ανεβασμένο. Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία; Δε θα ήθελα να κάνω τεστ ακόμα γιατί θεωρώ ότι είναι νωρίς. Νομίζω ότι θα κάνω λίγες μέρες υπομονή ακόμα, απλά έτσι πληροφοριακά σας ρωτάω. Σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας
Κοριτσακι την θερμοκρασια την μετραμε απο την 1η μερα του κυκλου,καθε μερα,παντα το πρωι πριν σηκωθουμε απο το κρεββατι,περιπου την ιδια ωρα καθε φορα και αφου εχουμε κοιμηθει καλα (τουλαχιστον για 6 ωρες).Η θερμομετρηση γινεται απο το στομα,συγκεκριμενα κατω απο την γλωσσα.Τωρα η θερμοκρασια λιγο πριν την ωορρηξια πεφτει και ανεβαινει μετα την επιτευξη της και μενει ανεβασμενη μεχρι να ερθει η ακατανομαστη οπου και πεφτει παλι,αν ομως υπαρχει καθυστερηση και η θερμοκρασια ειναι περιπου 37 τοτε ισως υπαρχει εγκυμοσυνη.Για αυτο τον λογο αυτος ο τροπος ειναι δυσκολος μιας και οι γονιμες μερες ειναι εκεινες οπου η θερμοκρασια ειναι χαμηλη,αν ανεβει το παιχνιδι εχει χαθει!!!.....ελπιζω να σε βοηθησα!!
Ο χρήστης argyro30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-09-09, 10:28   #25
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την απάντηση αργυρώ. Τα χω υπ'όψιν μου αυτά. Απλά αναρωτιέμαι τί συμβαίνει τώρα που έχω φτάσει τη μια βδομάδα καθυστέρηση και η θερμοκρασία μου κάθε πρωί είναι γύρω στο 37...

Παλιά 14-09-09, 10:44   #26
yola

yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν περάσουν 18 μέρες μετά την ωορρηξία με ανεβασμένη θερμοκρασία τότε υπάρχει εγκυμοσύνη.
Παλιά 14-09-09, 10:49   #27
island

Το avatar του χρήστη island

island χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ευχαριστώ για την απάντηση αργυρώ. Τα χω υπ'όψιν μου αυτά. Απλά αναρωτιέμαι τί συμβαίνει τώρα που έχω φτάσει τη μια βδομάδα καθυστέρηση και η θερμοκρασία μου κάθε πρωί είναι γύρω στο 37...

Δεν είναι τίποτα κουκλίτσα μου!
Εγκυμοσύνη λέγετε
Παλιά 14-09-09, 10:52   #28
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χεχε! Μακάρι, αλλά προσπαθώ να μην πολυκολάω στην ιδέα για να μην απογοητευτώ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση για να δω αν είμαι έγγυος. Τρέμω...

Παλιά 16-09-09, 11:32   #29
argyro30

Το avatar του χρήστη argyro30

Περιοχή: αθηνα
argyro30 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
χεχε! Μακάρι, αλλά προσπαθώ να μην πολυκολάω στην ιδέα για να μην απογοητευτώ. Προς το παρόν δεν έχω κάνει καμιά κίνηση για να δω αν είμαι έγγυος. Τρέμω...
Θαυμαζω την υπομονη σου και το κουραγιο σου!!!...σε καταλαβαινω απολυτα που δεν κανεις τεστ(το ιδιο θα εκανα κι εγω),οσο δεν ερχεται η ακατανομαστη υπαρχει ελπιδα!!! Αν ομως το αποφασισεις κανε καλυτερα χοριακη και οχι τεστ λογω αναξιοπιστιας τους...σου ευχομαι τα καλυτερα!!
Ο χρήστης argyro30 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-09, 11:42   #30
Rinoula

Rinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο argyro30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαυμαζω την υπομονη σου και το κουραγιο σου!!!...σε καταλαβαινω απολυτα που δεν κανεις τεστ(το ιδιο θα εκανα κι εγω),οσο δεν ερχεται η ακατανομαστη υπαρχει ελπιδα!!! Αν ομως το αποφασισεις κανε καλυτερα χοριακη και οχι τεστ λογω αναξιοπιστιας τους...σου ευχομαι τα καλυτερα!!
Tελικα δεν αντεξα. Στις 7 μερες πηρα τεστ. Έκανα, και φυσικά...αρνητικό. Μου ρθε μια κρυάδα άλλο πράμα. Ασε που την επόμενη την 8η μέρα (χτες δηλαδή) μου ρθε κι η ακατανομαστη την ώρα που κολυμπούσα στο κολυμβητήριο κι έφυγα άρον άρον με τρομερούς πόνους ζαλάδες κι αίμα. τί να σου πω σαν άρρωστη ήμουν χτες. Σήμερα συνήλθα λίγο αν κι έχω κάτι ζαλάδες ακόμα. Τί να κάνουμε... αυτά έχει η ζωή. Δε μας έρχονται όλα όποτε τα θέλουμε. Άλλος τα ορίζει αυτά. Next time!

Παλιά 24-09-09, 01:53   #31
lenaki23

lenaki23 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή θερμοκρασια στην εγκυμοσυνη

γεια σας ειμαι η λενα κ θελω να ρωτησω αν παιζει ρολο η θερμοκρασια για να μπορεσεις να καταλαβεις νωριτερα αν εισαι εγκυος..το μεσημερι σημερα μετρησα την θερμοκρασια μου κ ηταν 37,2 κ τωρα το βραδυ που την μετρησα ηταν 36,7..επισης με πονανε οι θηλες μου κ αυτο δεν μου εχει ξανα τυχει..υπαρχει περιπτωση να ειμαι?
Ο χρήστης lenaki23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-09, 02:01   #32
lenaki23

lenaki23 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κ εγω ακριβως σε αυτην την φαση ειμαι κ μετραω την θερμοκρασια μου αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η θερμοκρασια..επισης μπορεις να μετρησεις τους σφυγμους σου κ αν ειναι παραπανω απο 70 σφυγμοι το λεπτο λενε οτι υπαρχει εγκυμοσυνη..
Ο χρήστης lenaki23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-09, 07:47   #33
island

Το avatar του χρήστη island

island χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα Λενάκι.
Την θερμοκρασία την μετράμε το πρωί πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι.
Από την ωορρηξία μέχρι 1 μέρα πριν έρθει η περίοδος είναι ανεβασμένη και πέφτει μια μέρα πριν έρθει η ακατανόμαστη!
Εσύ πότε περιμένεις?
Παλιά 28-09-09, 16:25   #34
ioanna32

Περιοχή: athina
ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koritsia kalispera.extes metrisa tous sfigmous mou kai vgikan 89.upoptevomai egkyomysi kai ekana simera xoriaki.ta apotelesmata den exoun vgei akoma,molis vgoun tha sas enimeroso.makari na einai thetiki kai na exo kai ego to mpempaki mou stin koilitsa mou!!!
Ο χρήστης ioanna32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές