Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-02-08, 20:23   #1
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Άρνηση του μπιμπερό

θηλαζα αποκλειστικά εδώ και 5,5 μήνες. τώρα που δοκιμάζω να δώσω ξένο γάλα δεν θέλει το μπιμπερό... τι να κάνω????
Παλιά 11-02-08, 21:38   #2
Τόνια

Περιοχή: Αθήνα
Τόνια ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Τόνια
Προεπιλογή

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μόνη λύση είναι:

ΕΠΙΜΟΝΗ και ΥΠΟΜΟΝΗ...

Κουράγιο θα το συνηθίσει...
Ο χρήστης Τόνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-08, 21:56   #3
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: δεν θέλει μπιμπερό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευαγγελία Ράπτη
θηλαζα αποκλειστικά εδώ και 5,5 μήνες. τώρα που δοκιμάζω να δώσω ξένο γάλα δεν θέλει το μπιμπερό... τι να κάνω????
Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν χρειάζεται καν να μάθει το μπιμπερό, μπορεί να μάθει να πίνει κατευθείαν από το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

Αφού όμως θήλασες τόσους μήνες γιατί να δώσεις τώρα ξένο γάλα; Μάλλον δεν υπάρχει λόγος. Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει. Το μωρό σου είναι πολύ μεγάλο και ακόμη και αν δεν είναι τώρα έτοιμο, σε λίγες εβδομάδες θα είναι έτοιμο για στερεές τροφές.

Μάλλον κάποιος προσπαθεί να σε μπερδέψει...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-08, 10:31   #4
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θήλασα κι εγώ αποκλειστικά για 5 μήνες και μετά αποφάσισα να εισάγω και το μπιμπερό και το βρεφικό γάλα στη ζωή μας. Στην αρχή τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα γιατι ο Κωστής δεν ήθελε με τίποτα να πιεί με το μπιμπερό -ακόμα και δικό μου γάλα. Έπινε βέβαια ήδη νερό οπότε ήξερα ότι ξέρει και μπορεί να πιει αν θέλει. Αφού προσπάθησα αρκετές μέρες χωρίς αποτέλεσμα τον άφησα για λίγο ήσυχο και μετά προσπάθησα πάλι κατευθείαν με δικό μου γάλα το οποίο ήπιε με χαρά. Δοκίμασα να του δόσω ξένο -είχα κάποια δείγματα frisolac που μου είχε δόσει ο παιδίατρος- και δεν το έπινε με τίποτα και έκλαιγε οπότε συμπέρανα ότι μάλλον δεν του αρέσει. Την επόμενη φορά και δοκίμασα άλλη μάρκα -Almiron- και το ήπιε χωρίς κανένα πρόβλημα και παράπονο
Αν το μωρό σου δεν θέλει το μπιμπερό κάτι του φταίει και πρέπει να καταλάβεις τι.
Δοκίμασε αλλάζοντας γάλα, σχήμα πιπίλας....
Καλή επιτυχία!!!!
Παλιά 12-02-08, 14:11   #5
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Κάποια στιγμή (ενώ θήλαζα) γύρω στους 7 μήνες πέρασα μια "κρίση ταυτότητας" :P και λόγω του ότι ο μικρός μου έτρωγε υπερβολικά γρήγορα και το στήθος το ένοιωθα πιο "μαλακό" σκέφτηκα (ηλιθιωδώς) ότι πιθανότατα δε χορταίνει. Έκανα λοιπόν το "πείραμα" να του δώσω μετά από δικό μου γάλα, ξένο. Ο μικρός δυσανασχέτησε, έλαιγε και δεν έφταιγε το μπιμπερό αλλά το περιεχόμενο. Δεν επέμεινα (πάλι καλά) αλλά προβληματίστηκα Στην επόμενη επίσκεψη στην παιδίατρο όταν της το είπα, αφού με "μάλωσε" μου είπε πως προφανώς ο μικρός ήταν απόλυτα ευχαριστημένος από την ποσότητα που έπαιρνε από εμένα, προφανώς δυσανασχέτησε που τον έβαλα σε μια διαδικασία που ΔΕΝ ήθελε (γιατί αυτό που πραγματικά ήθελε ήταν η αγκαλίτσα και το γάλα της μαμάς) και πως όσο "έβρισκε" στο στήθος γάλα ήταν πολύ φυσιολογικό να απορρίψει το ξένο.
Είχε δίκιο... και εγώ σταμάτησα πλέον να έχω οποιονδήποτε ενδοιασμό... πού θέλω να καταλήξω; Μήπως το μωράκι σου Ευαγγελία απορρίπτει το μπιμπερό επειδή νοιώθει να του "στερείς" αυτό που πραγματικά θέλει: το στήθος σου;
Παλιά 12-02-08, 16:29   #6
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: δεν θέλει μπιμπερό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ευαγγελία Ράπτη
Ευαγγελία υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις να ξεκινήσεις ξένο γάλα;;;Αν απλά σε έχει κουράσει ο θηλασμός σου λέω εκ πείρας ότι μετά τους έξι μήνες που θα ξεκινήσετε στερεές τροφές τα πράγματα με το θηλασμό θα είναι πολύ πιό εύκολα κι ευχάριστα.Εμείς πρις τους έξι μήνες θηλάζαμε μπορεί και ανα ώρα...τώρα πλέον θηλάζουμε πολύ λιγότερο και τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα ειδικά για μένα....παρεπιπτόντως κι εμένα δεν θέλει το μπιμπερό ούτε για να πιεί νερό παρά το γεγονός ότι εως 2μιση μηνών έπινε χωρίς πρόβλημα από αυτό...έχω αποφασίσει να μην την πιέσω και να της δώσω από το εκπαιδευτικό ποτηράκι σιγά σιγά...
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-08, 07:58   #7
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Άρνηση μπιμπερό

Θηλάζω εδώ και τέσσερις μήνες και όλα πάνε μια χαρά, εκτός από ένα μικρό πρόβλημα. Δεν παίρνει καθόλου μπιμπερό. Συστηματικά βγάζω γάλα και με θήλαστρο επειδή κάποιες φορές πρέπει να λείπω από το σπίτι την ώρα του φαγητού. Έχουμε δοκιμάσει (ο μπαμπάς της και η γιαγιά της δηλαδή που ...αναλαμβάνουν το δύσκολο εγχείρημα του ταϊσματος) σχεδόν τα παντα...διάφορα μπιμπερό και θηλές..τάϊσμα σε διαφορετικές θέσεις κτλ. Ενώ το βάζει στο στόμα της και φαίνεται ότι κουνιούνται τα μαγουλάκια της...και άρα εικάζουμε εμείς ότι έχει καταπιεί...η ποσότητα παραμένει αμετάβλητη στο μπιμπερό. Φαίνεται σαν να μην ξέρει τι πρέπει να κάνει με το μπουκάλι.Εννοείται ότι έχομε πετάξει μεγάλη ποσότητα γάλακτος στις διάφορες δοκιμές... Όταν βέβαια την βάζω στο στήθος...θηλάζει κανονικά. Μας απασχολεί πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα όχι τόσο για την πίεση χρόνου που δημιουργεί...αλλά και γιατί πλέον έχουν βρει πρόσφορο έδαφος θείες και ξαδέρφες που δεν θήλασαν ...να με κριτικάρουν που δεν έδωσα συμπλήρωμα με μπιπερό από νωρίς...όπως με "συμβούλευαν". Πέρα όμως από την "πίεση" της "καλοπροαίρετης" κριτικής"...με αγχώνει το γεγονός ότι το μωρό μου πεινάει και γκρινιάζει όσο εγώ λείπω λόγω της αρνησής της να "δεχτεί" μπιμπερό. Αναρωτιέμαι επίσης τι θα γίνει στο μέλλον όταν θα χρειαστεί να πιεί νερό ή κάποιο άλλο υγρό. Επίσης με εχουν τρομάξει αρκετά οι "ιστορίες" για ξαφνική διακοπή της ροής του γάλακτος.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...και αν ναι πως θα το αντιμετωπίσω?Επειδή σκοπεύώ να θηλάσω για όσο διάστημα μπορώ πολύ θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.
Ο χρήστης mariamb δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-08, 12:08   #8
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Άρνηση μπιμπερό

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariamb
Θηλάζω εδώ και τέσσερις μήνες και όλα πάνε μια χαρά,
Να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα καταφέρατε τόσο καλά!

Παράθεση:
Δεν παίρνει καθόλου μπιμπερό. Συστηματικά βγάζω γάλα και με θήλαστρο επειδή κάποιες φορές πρέπει να λείπω από το σπίτι την ώρα του φαγητού.
Θα ήθελα να ξέρω πόση ώρα λείπεις συνήθως και πόση ώρα θα λείπεις το μέγιστο τους επόμενους δύο μήνες.

Παράθεση:
με αγχώνει το γεγονός ότι το μωρό μου πεινάει και γκρινιάζει όσο εγώ λείπω λόγω της αρνησής της να "δεχτεί" μπιμπερό.
Είναι αλήθεια δύσκολο αυτό, μερικά μωρά δεν δέχονται το μπιμπερό αλλά δέχονται άνετα άλλους τρόπους ταΐσματος όπως το κουταλάκι ή το ποτηράκι. Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

Παράθεση:
Αναρωτιέμαι επίσης τι θα γίνει στο μέλλον όταν θα χρειαστεί να πιεί νερό ή κάποιο άλλο υγρό.
Τα μωρά χρειάζονται νερό ή άλλο υγρό όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές και τότε είναι συνήθως ικανά να πιούνε νερό ή άλλα υγρά από ποτηράκι. Το μπιμπερό δεν είναι απαραίτητο στο μεγάλωμα ενός μωρού.

Παράθεση:
Επίσης με εχουν τρομάξει αρκετά οι "ιστορίες" για ξαφνική διακοπή της ροής του γάλακτος.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...και αν ναι πως θα το αντιμετωπίσω?
Όπως οι περισσότερες μητέρες που θηλάζουν έτσι κι εσύ βρίσκεις πολλούς "καλοπροαίρετους" να σε βοηθήσουν...
Δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Να ρωτάς ευθαίως και με θράσσος αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να σε τρομάξουν, αν είναι σίγουροι για την πληροφορία ή αν πιστεύουν στη μαγεία...

Πάντα στη διάθεσή σου

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 10-03-08, 21:45   #9
annastasia

Προεπιλογή

Δεν έχω λύση... απλά θα πω πως το περάσαμε και εμείς αυτό και όπως λέει και η μαρια... σα να μην ήξερε τι να το κάνει το μπιμπερό...
Παλιά 10-03-08, 23:59   #10
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
Τα μωρά χρειάζονται νερό ή άλλο υγρό όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές και τότε είναι συνήθως ικανά να πιούνε νερό ή άλλα υγρά από ποτηράκι. Το μπιμπερό δεν είναι απαραίτητο στο μεγάλωμα ενός μωρού.
Αγλαία εμείς τρώμε μεγάλες ποσότητες στερεών τροφών αλλά δεν πίνουμε καθόλου σχεδόν νερό..το μπιμπερό το έχουμε μόνο σαν παιχνίδι,το εκπαιδευτικό ποτηράκι το ίδιο,με το κουτάλι το φτύνουμε..ο παιδίατρος μου είπε ότι εφ όσον θηλάζει παίρνει τα υγρά που χρειάζεται και να μην την πιέσω...Η γνώμη σου;;;;

mariamb,το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ (παρα το ότι έδωσα συμπλήρωμα για 2 μήνες περίπου-θύμα κι εγώ της παραπληροφόρησης σχετικά με το θηλασμό-.Ενα ωραίο πρωι η μικρή μου μου "πέταξε το μπιμπερό στα μούτρα" και από τότε το αρνείται πεισματικά...έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν έπιασε κανένα κόλπο μέχρι σήμερα..ήμουν τυχερή γιατί έχω μεγάλη άδεια τοκετού..αν έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά θα είχα πρόβλημα πραγματικά...ελπίζω να βρεθεί μια λύση στην περίπτωσή σου..
Παλιά 11-03-08, 00:19   #11
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ
Αγλαία εμείς τρώμε μεγάλες ποσότητες στερεών τροφών αλλά δεν πίνουμε καθόλου σχεδόν νερό..το μπιμπερό το έχουμε μόνο σαν παιχνίδι,το εκπαιδευτικό ποτηράκι το ίδιο,με το κουτάλι το φτύνουμε..ο παιδίατρος μου είπε ότι εφ όσον θηλάζει παίρνει τα υγρά που χρειάζεται και να μην την πιέσω...Η γνώμη σου;;;;
Κανένα πρόβλημα. Αν θηλάζει πολύ είναι εντάξει!

Παλιά 11-03-08, 09:18   #12
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λητώ, ούτε εμένα πίνει καθόλου νερό...
Μπιμπερό με γάλα ευχαρίστως, με νερό πίνει 2-3 γουλιές και μετά το φτύνει....
Της πήρα και εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά είναι και γι αυτήν το τέλειο παιχνίδι.. Να ρωτήσω ποιό είναι καλό ποτηράκι;;; εγώ της πήρα ένα της Avent

Πάντως μου είπε η θεία μου (72 χρ) που θήλασε τους γιούς της για πάνω από χρόνο και τους 2 (παλιές εποχές και ότι πιο κοντινό έχω στην οικογένεια σε θηλασμό ) ότι ούτε αυτοί ήπιαν νερό όσο θήλαζαν και ο παιδίατρος τότε της είχει πει να μην την απασχολεί καθόλου...
Παλιά 11-03-08, 09:52   #13
annastasia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο felinidoc
Λητώ, ούτε εμένα πίνει καθόλου νερό...
Μπιμπερό με γάλα ευχαρίστως, με νερό πίνει 2-3 γουλιές και μετά το φτύνει....
Της πήρα και εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά είναι και γι αυτήν το τέλειο παιχνίδι.. Να ρωτήσω ποιό είναι καλό ποτηράκι;;; εγώ της πήρα ένα της Avent

Πάντως μου είπε η θεία μου (72 χρ) που θήλασε τους γιούς της για πάνω από χρόνο και τους 2 (παλιές εποχές και ότι πιο κοντινό έχω στην οικογένεια σε θηλασμό ) ότι ούτε αυτοί ήπιαν νερό όσο θήλαζαν και ο παιδίατρος τότε της είχει πει να μην την απασχολεί καθόλου...
Καλό ποτηράκι ε;;; Εμένα είχε βολευτεί στην αρχή ένα mothercare... Αλλά δε νομίζω πως παίζει σημασία η μάρκα... αρκεί να το βολευτεί το παιδάκι...
Παλιά 11-03-08, 11:41   #14
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλες για την άμεση ανταπόκριση. Αγλαϊα λείπω από το σπίτι περίπου τρεις μέρες την εβδομάδα και με μέσο όρο απουσίας 5-6 ώρες,επειδή παρακολουθώ κάποια σεμινάρια με υποχρεωτική παρακολούθηση. Εννοείται ότι προσπαθώ να την ταϊσω όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ώρα αναχώρησής μου...αλλά πολλές φορές δεν φτάνει. Ευτυχώς που δεν χρειάζεται να επιστρέψω στην δουλειά μου άμεσα...γιατί αλλιώς θα είχα πελαγώσει. Μπορεί από τόση μικρή ηλικία να πάρει ποτηράκι?Να πω την αλήθεια με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. Η παιδίατρος μου συνέστησε στο τέλος του μήνα να μπω στο ριζάλευρο...αλλά λέω να το καθυστερήσω λίγο ακόμη ώστε να φτάσουμε στους 6 μήνες.
Επίσης να κάνω και μια άλλη ερώτηση ως προς το διαδικαστικό του πράγματος. Η προσπάθεια ταϊσματος με το μπιμπερό μπορεί να διαρκέσει έως και 40 λεπτά με διαλείμματα. Δηλαδή παίρνει το μπιμπερό στο στόμα για κανένα 10λεπτο...κάπου εκεί η μητέρα μου ή ο άντρας μου ανακαλύπτουν ότι παίζει και δεν έχει πιεί τίποτα...εντωμεταξύ το γάλα έχει αρχίσει να παγώνει και η μικρή έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται...ξαναβάζουν το γάλα για λίγο στον θερμαντήρα ...για να αποκτήσει την κατάλληλη θερμοκρασία...ξαναγίνεται το ίδιο...ε και κάπου στο 40λεπτο εγκαταλείπουν την προσπάθεια...ενώ η μικρή, που συνήθως είναι ήρεμη και χαμογελαστή (να φανταστείται το παρατσούκλι της είναι χαχανούλα)έχει αρχίσει να κλαίει με λυγμούς. Φαντάζομαι ότι με αυτήν την διαδικασία έχουν καταστραφεί όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος...μπορεί όμως να της κάνει κακό στο στομαχάκι της?
Όσο για τους καλοθελητές...καταλαβαίνετε ότι πλέον έχουν "δικαιωθεί" αφού οι έξοδοί μας είναι και περιορισμένες και σύντομες...αλλά εμείς επιμένουμε και αντέχουμε!
Παλιά 11-03-08, 18:10   #15
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί από τόση μικρή ηλικία να πάρει ποτηράκι?Να πω την αλήθεια με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Με ποτηράκι ταΐζουν μωρά που δεν κάνουν καλές θηλαστικές κινήσεις, που δεν δέχονται μπιμπερό (ακόμη και πρόωρα...)

Υπάρχει και μία πιο πρακτική λύση (γιατί τα μεγάλα μωρά απλώνουν χέρια...). Το στόμιο είναι μαλακό κι έχει μια υποδοχή σαν κουτάλι, μόλις πιέζεις το στόμια στα πλάγια γεμίζει η υποδοχή με γάλα.

SoftCupTM Advanced Cup Feeder

Παράθεση:
Η παιδίατρος μου συνέστησε στο τέλος του μήνα να μπω στο ριζάλευρο...αλλά λέω να το καθυστερήσω λίγο ακόμη ώστε να φτάσουμε στους 6 μήνες.
Συνήθως τα μωρά που αρνούνται το μπιμπερό δίχνουν ένα πρώιμο ενδιαφέρον για τις στερεές τροφές. Μπορείς να πάρεις σκέτο ρυζάλευρο και να το ετοιμάζεις με το μητρικό που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλιώς. Να βάλεις τη διπλάσια αναλογία από αυτή που γράφει γιατί αλλιώς γίνεται πολύ νερουλό και δεν ανακατεύεις πολύ, πάλι νερουλιάζει.

Παράθεση:
Φαντάζομαι ότι με αυτήν την διαδικασία έχουν καταστραφεί όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος...
Οι πρωτεΐνες, τα σάκχαρα και τα λίπη παραμένουν αναλοίωτα (όσο το γάλα δεν μυρίζει ξυνισμένο!!!)
Αν καταστραφεί καμια ανοσοσφαιρίνη δεν χάθηκε και ο κόσμος, τις υπόλοιπες ώρες παίρνει όσα χρειάζεται!

Παράθεση:
μπορεί όμως να της κάνει κακό στο στομαχάκι της?
όχι! θα φαινότανε!

Παράθεση:
Όσο για τους καλοθελητές...καταλαβαίνετε ότι πλέον έχουν "δικαιωθεί" αφού οι έξοδοί μας είναι και περιορισμένες και σύντομες...αλλά εμείς επιμένουμε και αντέχουμε!
Αν το απολαμβάνετε γιατί όχι;

Καλή συνέχεια!

Παλιά 11-03-08, 21:07   #16
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγλαϊα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου...θα δοκιμάσω καταρχήν με το ποτηράκι και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το άλλο που μου πρότεινες, το ποτηράκι με την υποδοχή,ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί. Θα ψάξω μέσω διαδικτύου για να το παραγγείλω. Μακάρι να της αρέσει ...για να σταματήσει να μένει νηστική και εξουθενωμένη από το κλάμα! Επίσης πολλή καλή ιδέα να χρησιμοποιώ το μητρικό γάλα στο ριζάλευρο...γιατί πραγματικά είναι κρίμα να το πετάω...και έχουμε και μπόλικη παραγωγή!
Παλιά 11-03-08, 21:11   #17
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγλαϊα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου...θα δοκιμάσω καταρχήν με το ποτηράκι και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το άλλο που μου πρότεινες, το ποτηράκι με την υποδοχή,ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί. Θα ψάξω μέσω διαδικτύου για να το παραγγείλω. Μακάρι να της αρέσει ...για να σταματήσει να μένει νηστική και εξουθενωμένη από το κλάμα! !
Τόσο το ποτηράκι όσο και την άλλη συσκευή μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα στην εταιρεία που έχει και τα θήλαστρα:

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

Παράθεση:
Επίσης πολλή καλή ιδέα να χρησιμοποιώ το μητρικό γάλα στο ριζάλευρο...γιατί πραγματικά είναι κρίμα να το πετάω...και έχουμε και μπόλικη παραγωγή
Χωρίς να μπορώ να το πω με βεβαιότητα αλλά νομίζω ότι το μωρό σας θα προτιμήσει το ρυζάλευρο. Ίσως από εδώ θα έπρεπε να ξεκινήσεις και μόνο αν δεν πάει καλά να δοκιμάσεις κάτι από τα παραπάνω.

Παλιά 12-03-08, 12:18   #18
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγλαϊα σε ευχαριστώ και πάλι για τις εμπεριστατωμένες απαντήσεις σου. Θα δοκιμάσουμε και θα σε ενημερώσω για το τι τελικά προτίμησε η μικρή μας.
Παλιά 04-04-08, 13:34   #19
eleni^^

Το avatar του χρήστη eleni^^

Περιοχή: xania
eleni^^ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω δεν ηξερα που να πω τον πονο μου η χαζομαμα...κ ειπα να τον γραψω.σημερα πρωτη φορα εβγαλα γαλατακι με το θηλαστρο κ της το δωσαν με μπιμπερο οσο ελειπα...κοριτσια να σας πω να γελασετε? ζηλευω το μπιμπερο της! αρνουμε να της το ξαναδωσω!δε νιωθω ομορφα..ενιωσα πως στερισα απο το μωρακι μου τη μανουλα της(αν κ εδω που τα λεμε μια χαρα το κατεβασε οσο ελειπα,δεν εδειξε να καταλαβαινει διαφορα)αυτα.δεν εχω καποια απορια απλα με εχει πιασει ψυχολογικη παρακρουση πως το παιδι μου δε θα με αγαπαει τοσο αν την ταιζουν κ αλλοι οσο λειπω....τι να πεις...

Ο χρήστης eleni^^ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-08, 16:40   #20
annastasia

Προεπιλογή

Σε νοιώθω... ή μάλλον σε "ένοιωθα" κάποιους μήνες πριν, όταν μια-δυο φορές είχε χρειαστεί μπιμπερό με γάλα μου!
Παλιά 04-04-08, 16:54   #21
eleni^^

eleni^^ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλε δε θελω!αρνουμε!προτειμω να μην φευγω απο το σπιτι μεχρι να πεινασει η μικρη απο το να φυγω κ να την ταισει καποιοσ αλλος..αυτη ειναι αποκλειστικα δουλεια της μανουλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παλιά 04-04-08, 17:06   #22
annastasia

Προεπιλογή

Παλιά 04-04-08, 18:06   #23
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni^^
καλε δε θελω!αρνουμε!προτειμω να μην φευγω απο το σπιτι μεχρι να πεινασει η μικρη απο το να φυγω κ να την ταισει καποιοσ αλλος..αυτη ειναι αποκλειστικα δουλεια της μανουλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
... βρε κορίτσια δεν τα βλέπω τα τικερ σας.....
Παλιά 04-04-08, 18:26   #24
annastasia

Προεπιλογή

Και εγώ το παθαίνω αυτό στη δουλειά....
Παλιά 07-04-08, 13:32   #25
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όντως και εμένα μου αρέσει να την ταίζω μόνο εγώ...και το θεωρώ αποκλειστικά δικό μου προνόμιο...αλλά τι να κάνεις όταν πρέπει να απουσιάζεις?
Παλιά 07-04-08, 14:33   #26
eleni^^

eleni^^ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πολυ ατυχοι τελικα οι αντρες......δε χαιροντε τιποτα...ουτε το παιδι να κουνιεται οταν ειναι ακομα εμβρυο ,ουτε τη στιγμη της γεννας,ουτε το θηλασμο...επιμενω να αρνουμε να της δωσουν μπιμπερο καθως επισης κ πιπιλα!

Παλιά 07-04-08, 18:32   #27
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μητέρα μου θεωρούσε ότι αν πάρει πιπίλα,θα δεχτεί και το μπιμπερό. Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα είναι να αφήνω το μωρό να εκφράζεται όπως μπορεί και όχι να το "στουμπώνω"με την πιπίλα. Τελποσπαντων κάθε φορά που την αναλαμβάνει της της δίνει να παίξει μήπως και ευαρεστηθεί να την χρησιμοποιήσει. Τελικά το Κορινάκι πλέον έχει βρει την φυσική της πιπίλα, το δαχτυλάκι της, το οποίο χρησιμοποιεί κατά βούληση.Καταλαβαίνετε ότι η γιαγιά της είναι σε τρελή απελπισία, αφού την δική μου την ορθοδοντική θεραπεία την πλήρωσε δύο φορές για τον ίδιο λόγο. Εγώ πάλι το καταλαβαίνω το μωρό μου..αφού και εμένα μου άρεσε να πιπιλώ το δαχτυλό μου μέχρι μεγάλη σε ηλικία! Τελικό σκορ:γιαγιά-εγγονή= 0-1
Παλιά 14-04-08, 14:13   #28
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά η λύση στο να πίνει το γάλα της όταν λείπω...είναι το κουτάλι!Της το δοκίμασα για παιχνίδι και το δέχτηκε ευχαρίστως! Το έβλεπα και δεν το πίστευα...Επίσης δοκίμασε και ριζάλευρο σκέτο (χωρίς ζάχαρη) ...και με αυτό ξετρελάθηκε επίσης! Αγλαϊα είχες δίκιο...που μου είπες να δοκιμάσω κουτάλι...απλά πίστευα ότι ήταν πολύ μικρή για να το δεχτεί. Ορισμένες φορές πιάνω τον εαυτό μου να είναι εγκλωβισμένος σε στερεότυπα..σχετικά με την ανατροφή του παιδιού...πχ..ότι έπρεπε να πιει το γάλα με το μπιμπερό...ενώ υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι όπως το κουτάλι ή το ποτηράκι. ΄΄Ισως οι απαντήσεις στα "μικρά"προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ...να είναι πιο απλές από ότι φανταζόμαστε. Το αποτέλεσμα είναι ότι συνεχίζουμε τον θηλασμό...χωρίς έννοια πια.
Παλιά 14-04-08, 14:30   #29
annastasia

Προεπιλογή

Μπραβο σας Μαρία!!!
Παλιά 14-04-08, 14:52   #30
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και για το ρυζάλευρο
Παλιά 14-04-08, 15:06   #31
mariamb

mariamb ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το μπράβο ...μάλλον πρέπει να πάει στο μωρό...που αποδεικνύεται πιο έξυπνο και πιο ευπροσάρμοστο..από την "μπερδεμένη" μαμά του!! :P
Παλιά 14-04-08, 20:00   #32
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μπράβο ...μάλλον πρέπει να πάει στο μωρό...που αποδεικνύεται πιο έξυπνο και πιο ευπροσάρμοστο..από την "μπερδεμένη" μαμά του!! :P
Συνήθως έτσι είναι!

Παλιά 21-04-08, 17:29   #33
SILKA

SILKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ

Γειά σας!
Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Το μωράκι μου (6 μηνών) δεν θέλει με τίποτα να βλέπει μπροστά του το μπιμπερό! 'Εχουμε δοκιμάσει τα πάντα: διαφορετικές θηλές, δύο γάλατα (S26 - NOVALAC), να το αφήσουμε νηστικό.... δε γίνεται τίποτα! Το σπρώχνει με τα χέρια της και ουρλιάζει. Εχθές το βράδυ ήταν η τελευταία φορά που το θήλασα. Πήρα χάπια. Προσπάθησα μία εβδομάδα να του κόψω σταδιακά το μητρικό, αλλά δεν έπινε καθόλου από το έτοιμο. Ο γιατρός μου είπε να το κόψω μαχαίρι για να συνηθήσει. Από εχθές δεν έχει φάει τίποτα. Ούτε φρούτα τρώει. Το μόνο που τρώει είναι ρυζάλευρο-βανίλια το απόγευμα. Τι να κάνω;;;; έχετε κάτι να προτείνετε;
Παλιά 21-04-08, 17:45   #34
katrin

katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί τόση μανία να κόψεις το θηλασμό? Εγώ που το διάβασα στενοχωρέθηκα, φαντάσου το μωράκι σου!!!
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 18:09   #35
SILKA

SILKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες, αρχιζει και δεν είναι τόσο ποιοτικό και δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. Σημειωτέον ότι είναι μεγάλος fan του μητρικού θηλασμού. Με τις οδηγίες του κατάφερα να μην δώσω καθόλου συμπλήρωμα για 6 μήνες. Είχαμε άψογο ωράριο φαγητού κι εκπληκτική ανάπτυξη και φυσική κατάσταση. Το παιδί δεν έχει βάλει στο στόμα του μπιμπερό μέχρι τώρα. Μάλλον γι' αυτό έχω πρόβλημα....
Παλιά 21-04-08, 18:14   #36
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SILKA
Γειά σας!
Ο γιατρός μου είπε να το κόψω μαχαίρι για να συνηθήσει. Από εχθές δεν έχει φάει τίποτα. Ούτε φρούτα τρώει. Το μόνο που τρώει είναι ρυζάλευρο-βανίλια το απόγευμα. Τι να κάνω;;;; έχετε κάτι να προτείνετε;
Silka δεν συμφωνώ με την οδηγία του παιδιάτρου σου...πολύ βάρβαρη μου ακούγεται....υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έπρεπε να αποθηλάσεις έτσι απότομα;
Ρωτάω γιατί έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα άρνησης μπιμπερό από την κόρη μου-και το αντιμετωπίζω ακόμη-..η οδηγία του παιδιάτρου μου ήταν εφ όσον δεν συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος άμμεσου αποθηλασμού να σεβαστώ την επιθυμία του βρέφους που απόλυτα φυσιολογικά προτιμά τη θήλη μου από τις πλαστικές θηλές...ελπίζω καλή μου να υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος που σε ανάγκασε να οδηγηθείς σε τέτοια απόφαση και να αποφάσισες συνειδητοποιημένα τη διακοπή του θηασμού και όχι γιατί έπεσες θύμα παραπληροφόρησης...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-04-08, 18:20   #37
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SILKA
Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες, αρχιζει και δεν είναι τόσο ποιοτικό και δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. ....

Παράθεση:
Σημειωτέον ότι είναι μεγάλος fan του μητρικού θηλασμού
.
...δεν νομίζω......
Παράθεση:
Με τις οδηγίες του κατάφερα να μην δώσω καθόλου συμπλήρωμα για 6 μήνες. Είχαμε άψογο ωράριο φαγητού κι εκπληκτική ανάπτυξη και φυσική κατάσταση.
και γιατί έπρεπε να σταματήσει το θηλασμό;;;;Οι οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας είναι ανεμπόδιστος θηλασμός και για το δεύτερο εξάμηνο ζωής του βρέφους...γιατί ο παιδίατρος σου παρακάμπτει τις οδηγίες και βγάζει δικές του;;;

Παράθεση:
Το παιδί δεν έχει βάλει στο στόμα του μπιμπερό μέχρι τώρα. Μάλλον γι' αυτό έχω πρόβλημα....
Σίγουρα...και για αυτό ο αποθηλασμός έπρεπε να γίνει σταδιακά και όχι έτσι απότομα...Ρίξε μια ματιά στο τόπικ θηλασμός silka μου και θα καταλάβεις τι εννοώ...
Παλιά 21-04-08, 18:21   #38
SILKA

SILKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι θέμα εμπιστοσύνης στο γιατρό σου... Και εμένα με ξένισε στην αρχή και δε σας κατηγορώ που δεν συμφωνείτε... Πάντως δεν πιστεύω ότι αν το ανέβαλλα για αργότερα θα άλλζε κάτι. Μπορεί να ήταν και πιο δύσκολο. Τώρα δεν γίνετε να κάνουμε κάτι άλλο. Προσπαθούμε να βρούμε μια λύση.
Παλιά 21-04-08, 19:29   #39
SILKA

SILKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[Σίγουρα...και για αυτό ο αποθηλασμός έπρεπε να γίνει σταδιακά και όχι έτσι απότομα...Ρίξε μια ματιά στο τόπικ θηλασμός silka μου και θα καταλάβεις τι εννοώ...]
Εάν διάβασες από την αρχή, αυτό το έχω ήδη προσπαθήσει
Το θέμα είναι να βρω μια λύση.
Τα συγκεκριμένα σχόλια είναι ανούσια και μόνο στεναχώρια μπορούν να μου φέρουν, από τη στιγμή που έχω πάρει ήδη χάπια, όπως έχω προαναφέρει. Ο λόγος που γράφω είναι γιατί χρειάζομαι βοήθεια, όχι για να κάνω σχολιασμό για το πώς εξασκεί ο καθένας την Παιδιατρική επιστήμη. Δεν είμαι παιδίατρος....[/quote]
Παλιά 21-04-08, 19:37   #40
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γλυκιά μου συγγνώμη αν σε στενοχώρησα,ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση...απλά επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ στο φόρουμ και από τελείως ανυποψίαστη που ήμουν έχω γίνει πολύ μα πολύ υποψιασμένη για αυτό έγραψα ότι έγραψα...πολλές κοπέλες έχουν πέσει θύματα παραπληροφόρησης και λάθος οδηγιών...αν δεν είσαι σίγουρη ότι έπραξες το σωστό και τ έκανες μόνο και μόνο επειδή στο είπε ο παιδίατρος και όχι γιατί πραγματικά το ήθελες μπορείς να μιλήσεις με την Αγλαϊα που είναι ειδική στο θέμα μήπως μπορεί να σε βοηθήσει να ξανα ξεκινήσεις το θηλασμό...Αν πάλι είναι απόφαση δική σου φυσικά και είναι απόλυτα σεβαστή...νομίζω ότι αν προσπαθήσει κάποιος άλλος να δώσει στο μωράκι σου το γάλα με το μπιμπερό-ο μπαμπάς ή κάποια γιαγιά- μάλλον θα το δεχτεί..το θέμα είναι να μην σε νοιώθει κοντά του γιατί σίγουρα θα ζητάει το στήθος σου..'οτι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία...και πάλι συγγνώμη αν σε στενοχώρησα...
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές