Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-08-08, 20:26   #1
Angel_Bill

Το avatar του χρήστη Angel_Bill

Angel_Bill ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εγκυμοσύνη προκύπτει....

Γεια σας .
Θα ήθελα να ρωτήσω για τις πιθανότητες του να μείνεις έγκυος -εκτός των γόνιμων ημερών. Υπάρχουν τέτοιες πι8ανότητες?
Ο χρήστης Angel_Bill δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 20:56   #2
nani

nani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όχι, εγκυμοσύνη προκύπτει μόνο στις γόνιμες,αλλά οι γόνιμες μέρες παίζουν ανάλογα με το μέγεθος του κύκλου, κάποια διαταραχή του κύκλου (μικρότερος ή μεγαλύτερος κύκλος) κα
Δηλαδή λέγοντας γόνιμες εννοούμε γύρω στις 14 μέρες πριν αδιαθετήσουμε, αυτό λοιπόν εξαρτάται από το πόσο μεγάλος είναι ο κύκλος και από το πόσο σταθερός είναι. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...
Παλιά 25-08-08, 20:59   #3
zouzounitsa79

Το avatar του χρήστη zouzounitsa79

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
zouzounitsa79 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zouzounitsa79
Προεπιλογή

υπααααααρχειιιιιι εγω εμεινα εγκυος στην αρχη του κυκλου μου
ενω εχω σταθεροτατο κυκλο , ρολοι καθε μηνα...
2 εβδομαδες διαφορα η ηλικια της κυησης βαση τελευταιας περιοδου
Αν δεν θελεις ακομα κουκλα προσεχε ολο τον μηνα

Μαρικακι 12/1/2007
Λενιώ 26/5/2009
Ο χρήστης zouzounitsa79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 21:17   #4
Angel_Bill

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..
Πλέον θέλω πολύ να μείνω έγκυος...Τώρα το πήραμε απόφαση έτσι ώστε να ξεκινήσουμε ελεύθερα...
Πάντα ήθελα παιδιά,σαν τρελή μπορώ να πω αλλά η ζωή με πήγαινε πάντα πίσω.
Δεν πρόκειται όμως να το αφήσουμε άλλο. Δεν έχω σταθερό κύκλο βέβαια, παλιά ήταν πιο ασταθείς βέβαια . Τα τελευταία 2 χρόνια βέβαια έχει στρώσει κάπως (δηλ για 3-4 μήνες έρχεται νταν και μετά -αναλόγως τις καταστάσεις- έχω κάποιες καθυστερήσεις 4-10 ημέρες και μετά ξαναστρωνει).
Δεν θέλω να πάω ακόμη σε γιατρό για να δούμε γόνιμες μέρες κτλ (δεν θέλω να αγχωθούμε)... Τις γόνιμες μέρες πως μπορώ να τις αντιληφθώ???
Παλιά 25-08-08, 21:24   #5
zouzounitsa79

Προεπιλογή

οταν εχεις σταθερο κυκλο 28 ημερων ας πουμε οι γονιμες σου ειναι αναμμεσα στην 12τη μερα και την 15η. αν εχεις 30 ημερων παμε δυο μερες παραπανω κλπ.
Ενας μπακαλιστικος τροπος να ξερεις την ωοριξια εκτος απο την θερμομετριση που σε αγχωνει και μην μπεις σε αυτο το λουκι σε παρακαλω
θα εχεις παρατηρησει μια-δυο μερες μεσα στον μηνα οτι εχει κατι παραξενα υγρα σαν μυξα, σαν βλεννα ετσι κολλωδη και διαφανα ειναι συνιθως.
Αυτο σημαινει ωοριξια κουκλα
Μακια και με το καλο σου ευχομαι

Μαρικακι 12/1/2007
Λενιώ 26/5/2009
Παλιά 25-08-08, 21:29   #6
Angel_Bill

Προεπιλογή

τις γόνιμες μέρες τις μετράω από την αρχή της προηγούμενης περιόδου???σωστά?

Να σας ζήσει η κορούλα σας!!! ( Στην φώτο είναι η κορούλα σας?)
Παλιά 25-08-08, 21:31   #7
zouzounitsa79

Προεπιλογή

ναι..απο την πρωτη ημερα της περιοδου τις μετρας...αλλα αν δεν εχεις σταθερο κυκλο δεν θα βγαλεις ευκολα ακρη ετσι..
καλυτερα να παρακολουθησεις τα υγρα ή καποια πονακια που τυχον εχεις και δειχνουν ωορηξια Καλη επιτυχια
Η κορη μου ειναι ναι Σε ευχαριστω

Μαρικακι 12/1/2007
Λενιώ 26/5/2009
Παλιά 25-08-08, 21:41   #8
Angel_Bill

Προεπιλογή

Είναι κουκλίτσα

Ε λοιπόν θα του δώσου να καταλάβει...όπως θα σταματήσει η περίοδος θα ξεκινήσουμε. Κάθε μέρα ...

Τον λυπάμαι τον κακομοίρη.Λέτε να μου πάθει υπερκόπωση???
Παλιά 25-08-08, 21:46   #9
zouzounitsa79

Προεπιλογή

χαχαχαχα δε νομιζω να τον χαλασει

Μαρικακι 12/1/2007
Λενιώ 26/5/2009
Παλιά 26-08-08, 00:24   #10
nani

nani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν, για να είσαι σίγουρη πρέπει να έχεις επαφές κάθε 2 μέρες ή 3 φορές την εβδομάδα από την αρχή μέχρι το τέλος του κύκλου σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Η zouzounitsa έπιασε τόσο νωρίς και υπάρχουν 2 ενδεχόμενα για κάτι τέτοιο: 1ον: μπορεί εκείνο το μήνα να είχε νωρίτερα ωορρηξία (γιατί το σώμα μας και πως λειτουργεί είναι απρόβλεπτο πολλές φορές) και 20ν: να ήταν το σπέρμα του άντρα της τόσο δυνατό που να έμεινε μέσα της ως και 5 ολόκληρες μέρες.
Εγώ,αν και έχω σχετικά σταθερό κύκλο έχω βρει ωορρηξία την 12η μέρα, αλλά και την 21η μέρα του κύκλου. Επίσης, ωορρηξία έχεις πάντα 12-14 μέρες πριν να αδιαθετήσεις.
Θα σου πρότεινα όμως να μην μπεις στο τρυπάκι των γόνιμων, να κάνετε σταθερά κάθε 2 μέρες ή 3 μέρες την εβδομάδα σεξ και το νινί θα έρθει σύντομα!
Παλιά 26-08-08, 00:29   #11
nani

nani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης, τις γόνιμες μπορείς πολλές φορές να τις καταλάβεις από τα υγρά ωορρηξίας που μοιάζουν με ασπράδι αβγού. Αυτά ξεκινούν συνήθως 3-4 μέρες πριν την ωορρηξία και την τελευταία μέρα που θα έχεις αυτά τα υγρά είναι η ωορρηξία σου. Μπορεί επίσης να πονάς στην κοιλιά χαμηλά (γιατί σπάει το αβγό).
Αλλες δύο μέθοδοι είναι η θερμομέτρηση και τα τεστ ωορρηξίας. Αλλά θα έλεγα να μην μπεις σ' αυτή τη διαδικασία. Απόλαυσε τον έρωτα με τον αντρούλη σου και χαλάρωσε όσο μπορείς! Και τότε θα έρθει...να είσαι σίγουρη!
Παλιά 26-08-08, 08:30   #12
livinath

Το avatar του χρήστη livinath

Περιοχή: Αθήνα
livinath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κι από μένα! Εύχομαι να αποδώσουν γρήγορα οι προσπάθειες σας και να γίνετε γονείς! Υπάρχει κι άλλος τρόπος να καταλάβεις τις γόνιμες μέρες. Είναι λίγο πιο "μπακαλίστικος" αλλά πιο διασκεδαστικός...! Κατά τη διάρκεια του κύκλου σου λοιπόν θα αντιληφθείς ότι υπάρχουν κάποιες μέρες που, πως να το πώ, γυαλίζει το μάτι σου, θες να βάλεις τον άντρα σου κάτω με συνοπτικές διαδικασίες (τα προκαταρτικά φαίνονται τόσο ασήμαστα...!) σε πιάνει μια λύσσα με άλλα λόγια. Ε, αυτό είναι ορμόνες (μην το πείς στον άντρα σου και νομίζει ότι δεν είναι θεός...!). Είναι χημικές εκρήξεις που μας ξυπνάνε τη μαινάδα μέσα μας και οι άντρες μας νομίζουν καμιά φορά ότι κάτι πήραμε !!! Φυσικά έχεις καταλάβει ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη για το παραπάνω αλλά ελπίζω να σε έκανα να χαμογελάσεις και να διώξεις το άγχος σου...!!! Καλή επιτυχία!!!!!!!!
Παλιά 26-08-08, 08:32   #13
elin

Το avatar του χρήστη elin

elin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο livinath
Καλημέρα κι από μένα! Εύχομαι να αποδώσουν γρήγορα οι προσπάθειες σας και να γίνετε γονείς! Υπάρχει κι άλλος τρόπος να καταλάβεις τις γόνιμες μέρες. Είναι λίγο πιο "μπακαλίστικος" αλλά πιο διασκεδαστικός...! Κατά τη διάρκεια του κύκλου σου λοιπόν θα αντιληφθείς ότι υπάρχουν κάποιες μέρες που, πως να το πώ, γυαλίζει το μάτι σου, θες να βάλεις τον άντρα σου κάτω με συνοπτικές διαδικασίες (τα προκαταρτικά φαίνονται τόσο ασήμαστα...!) σε πιάνει μια λύσσα με άλλα λόγια. Ε, αυτό είναι ορμόνες (μην το πείς στον άντρα σου και νομίζει ότι δεν είναι θεός...!). Είναι χημικές εκρήξεις που μας ξυπνάνε τη μαινάδα μέσα μας και οι άντρες μας νομίζουν καμιά φορά ότι κάτι πήραμε !!! Φυσικά έχεις καταλάβει ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη για το παραπάνω αλλά ελπίζω να σε έκανα να χαμογελάσεις και να διώξεις το άγχος σου...!!! Καλή επιτυχία!!!!!!!!

Χεχεχ!Συμφωνώ!!!
Παλιά 26-08-08, 10:40   #14
Angel_Bill

Προεπιλογή

Καλημέρα σας.

Είσαστε μια πολύ ευχάριστη παρέα και χαίρομε πολύ που σας βρήκα.

Livanith όντως μπαίνω σε μια εκρηκτική κατάσταση κάποιες μέρες του μήνα...απλά αυτή την φορά θα τις αξιοποιήσω κατάλληλα αυτές .

Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο να μείνεις έγκυος αλλά δεν θέλω να αγχωθούμε από τώρα και να τρέξουμε σε γιατρούς πριν καλά καλά αρχίσουμε.Αν δεν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες μας, τότε ναι κάποια στιγμή θα πάμε.

Τα συμπτώματα της περιόδου πολλές φορές -σε μένα- εμφανίζονται και 15 μέρες πριν την περίοδο,(π.χ. πρήξιμο στο στήθος ή φούσκωμα ή ακατάσχετη όρεξη για φαγητό ή και όλα μαζί κάποια στιγμή). Είναι όμως λίγο δύσκολο για μένα να τα εντοπίσω ή και πολλές φορές να καταλάβω ότι αυτά είναι συμπτώματα γιατί στην ουσία για 20 ημέρες του μήνα περίπου έχω συμπτώματα περιόδου και περίοδο. Τόσα χρόνια πλέον έχω συνηθίσει αυτή την κατάσταση. Απλά θα είμαι πιο προσεκτική.

Με την συχνότερη επαφή αδυνατεί το σπέρμα ??? Σαφώς και θα υπάρχει κάποια μείωση στην ποσότητα αλλά έχει αυτό κάποια σχέση με την ποιότητα του σπέρματος???
Παλιά 26-08-08, 12:42   #15
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Με την συχνότερη επαφή αδυνατεί το σπέρμα ??? Σαφώς και θα υπάρχει κάποια μείωση στην ποσότητα αλλά έχει αυτό κάποια σχέση με την ποιότητα του σπέρματος???
έτσι υποστηρίζουν κάποιοι γιατροί..οτι εξασθενίζει.γι αυτό και προτεινουν μέρα παρά μέρα..άλλοι πάλι έχουν άλλη άποψη..ξέρω και εγώ τι να πώ..
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-08, 17:13   #16
julie

julie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νέα στη λίστα και αγχωμένη!
προσπαθούμε εδώ και 2 μήνες (τώρα είναι ο δεύτερος)

είμαι στη 24η μέρα και έχω σταθερό κύκλο 28 μέρες. (τα συμπτώματα από τη 15η μέρα είναι πρήξιμο στήθους, και από χθες μικροενοχλήσεις δεξιά και αριστερά προφανώς στις ωοθήκες, επιπλόν βλέννη διάφανη εδώ και 3 μέρες μαζί με υγρά).
υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος;

μου φαίνεται κάπως απίθανο γιατί κάθε μήνα τα ίδια συμπτώματα έχω.

τι μπορώ να κάνω ώστε να διαπιστώσω συντομότερα από τις 20 του μηνός αν είμαι η όχι;
Ο χρήστης julie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-08, 18:00   #17
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο julie
νέα στη λίστα και αγχωμένη!
προσπαθούμε εδώ και 2 μήνες (τώρα είναι ο δεύτερος)

είμαι στη 24η μέρα και έχω σταθερό κύκλο 28 μέρες. (τα συμπτώματα από τη 15η μέρα είναι πρήξιμο στήθους, και από χθες μικροενοχλήσεις δεξιά και αριστερά προφανώς στις ωοθήκες, επιπλόν βλέννη διάφανη εδώ και 3 μέρες μαζί με υγρά).
υπάρχει πιθανότητα να είμαι έγκυος;

μου φαίνεται κάπως απίθανο γιατί κάθε μήνα τα ίδια συμπτώματα έχω.

τι μπορώ να κάνω ώστε να διαπιστώσω συντομότερα από τις 20 του μηνός αν είμαι η όχι;
Τα τεστ εγκυμοσύνης τόσο νωρίς δεν είναι πολύ αξιόπιστα. Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να το τσεκάρεις είναι κάνοντας εξέταση για χοριακή (σε μικροβιολόγο ή πυρηνικό ιατρό). Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να περιμένεις αφού αν είσαι έγκυος θα είσαι και μέτα από 4 ημέρες. Έχει και η αναμονή τη γλύκα της..
Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσετε σύντομα αυτό που τόσο επιθυμείτε
Παλιά 17-12-08, 16:48   #18
Christindol

Το avatar του χρήστη Christindol

Christindol ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Christindol
Προεπιλογή

julie γεια σου. Τωρα ειδα το μηνυμα σου. Και γω θα σου ελεγα να κανεις υπομονη για πολλους λογους. Το πιο σωστο ειναι να εχεις καθυστερηση, να περιμενεις 2-3 μερες ακομα (ή και οσες ακομα αντεχεις) και να κανεις τοτε το τεστ ή μια Β χοριακη καλυτερα που θα σου δειξει απο τις μοναδες της αν η σγκυμοσυνη παει καλα. Σου Ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα!!!
Ο χρήστης Christindol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-09, 11:02   #19
adromeda

adromeda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες.....
Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να μου πείτε κάτι στο οποίο είμαι εντελώς άσχετη.
Έχω κύκλο σταθερό 26 ημερών τον τελευταίο χρόνο (γιατί για πολλά χρόνια είχα 28 ) και όταν λέω σταθερό, πιο σταθερό δεν γίνεται. Πάντα ξέρω ποια μέρα θα αδιαθετήσω και αδιαθετώ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιες είναι οι γόνιμες μέρες μου, πχ αδιαθέτησα στις 15 Δεκεμβρίου και περιμένω πάλι στις 9 Ιανουαρίου. Πότε μετράω τις γόνιμες από τις 15 Δεκεμβρίου και μετά ή από τις 9 Ιανουαρίου και πριν.
Έχω μπερδευτεί πολύ.
Συγνώμη αν σας κούρασα....Ευχαριστώ
Ο χρήστης adromeda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-09, 11:07   #20
MIRIAM

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο adromeda
Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να μου πείτε κάτι στο οποίο είμαι εντελώς άσχετη.
Έχω κύκλο σταθερό 26 ημερών τον τελευταίο χρόνο (γιατί για πολλά χρόνια είχα 28 ) και όταν λέω σταθερό, πιο σταθερό δεν γίνεται. Πάντα ξέρω ποια μέρα θα αδιαθετήσω και αδιαθετώ. Αυτό που θέλω να μάθω είναι ποιες είναι οι γόνιμες μέρες μου, πχ αδιαθέτησα στις 15 Δεκεμβρίου και περιμένω πάλι στις 9 Ιανουαρίου. Πότε μετράω τις γόνιμες από τις 15 Δεκεμβρίου και μετά ή από τις 9 Ιανουαρίου και πριν.
Έχω μπερδευτεί πολύ.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ!
ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ Η ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΣΟΥ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ!ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΩΡΡΗΞΙΑ ΜΕΤΡΑ 14 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 9/1 ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ!
Ο χρήστης MIRIAM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-09, 11:13   #21
tstella

Το avatar του χρήστη tstella

tstella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο adromeda
Έχω μπερδευτεί πολύ.
adromeda Καλή Χρονιά και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η ωορρηξία γίνεται 14 μέρες πριν αδιαθετήσεις.Εφ'όσον ο κύκλος σου είναι σταθερός στις 26 μέρες τότε η ωορρηξία γίνεται την 12η μέρα.

Ο χρήστης tstella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-09, 11:21   #22
adromeda

adromeda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ...
Είχα καθημερινή επαφή από τις 25 μέχρι και 27 Δεκεμβρίου. Θα δείξει μέχρι και τις 9 Ιανουαρίου που περιμένω. Αν και μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα σύμπτωμα που να με κάνει να νομίζω ότι είμαι έγκυος...
Ο χρήστης adromeda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 15:19   #23
happiness

Το avatar του χρήστη happiness

happiness χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια γεια σας....θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση συλληψης ..... ειχα ωορρηξια τη 15η μερα και ειχα ερθει σε επαφη την 14η μερα ...τι λετε υπαρχει περιπτωση...γιατι θελω παρα πολυ πραγματικα
Ο χρήστης happiness δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 16:42   #24
marser

marser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φυσικα και υπαρχει περιπτωση
ευχομαι να εχουν παει ολα καλα
Ο χρήστης marser δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-05-09, 12:36   #25
happiness

Το avatar του χρήστη happiness

happiness χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες ομως δεν βλεπω να εχω ιδιαιτερα συμπτωματα...το στηθος μου ειναι πολυ λιγο πρησμενο και ποναει κανονικα οπως οταν ειναι να αδιαθετησω.....οταν ειχα μεινει την προηγουμενη φορα εγκυος (δυστυχως ομως απεβαλα την πεμπτη-εκτη εβδομαδα) πονουσε υπερβολικα πολυ και απλα η κοιλια μου ειναι πολυ λιγο πρησμενη.....παντως καθε μερα παρακαλαω το καλο θεουλη να γινει το θαυμα....σε μενα και σε ολες που θελουν να γινουν μανουλες!!!!
Ο χρήστης happiness δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-09, 15:39   #26
korinaki

Περιοχή: αθηνα
korinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια!Ευχομαι σε ολες τις κοπελες που προσπαθουν για παιδακι να πραγματοποιηθει η επιθυμια τους το συντομοτερο!Ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι..Ποτε δεν καταλαβα ακριβως ποτε εχω ωορρηξια.Με τον αντρα μου βαλαμε μπρος καμμια βδομαδα αφου τελειωσε η περιοδος μου και στον δευτερο μηνα ειμασταν τυχεροι και εμεινα εγκυος στον μικρο μας!Εδω και 3 μηνες περιπου την ωορρηξια μου νομιζω πως την καταλαβαινω γιατι εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια,και λευκες βλενες.Αυτο γινεται για 3 μερες περιπου.Ειναι ωορρηξια η κατι αλλο?Γινεται καμμια βδομαδα αφου τελειωσει η περιοδος μου.Και κατι αλλο..Τον προηγουμενο μηνα μου ηρθε περιοδος στις 21 περιπου.Αυτον τον μηνα μου ηρθε στις 19 περιπου.Ποσες μερες ειναι ο κυκλος μου?Αν ερχεται η περιοδος ακριβως π.χ στις 21 καθε μηνα ποσες μερες ειναι ο κυκλος?Ευχαριστω!!
Παλιά 04-06-09, 15:40   #27
psixi

Το avatar του χρήστη psixi

psixi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Angel_Bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας .
Θα ήθελα να ρωτήσω για τις πιθανότητες του να μείνεις έγκυος -εκτός των γόνιμων ημερών. Υπάρχουν τέτοιες πι8ανότητες?
Καταρχήν υπάρχει και εξωκυκλική ωορρηξία,κάτι που σημαίνει ότι σε κάθε κύκλο δεν είναι κανόνας να κατεβαίνει ένα μόνο ωάριο.Δεύτερον,αν δεν είναι σταθερός ο κύκλος, δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις τις γόνιμες σου.Τρίτον, υπάρχουν στο εμπόριο τεστ ωορρηξίας που είναι ακριβούτσικα και ελαφρώς αναξιόπιστα...οι φαρμακευτικές βγάζουν πολλά λεφτά από αυτά.Ο γιατρός μου μου είχε πει να "ακούω" το σώμα μου...Στην ωορρήξια αισθάνεσαι ελαφρύ στιγμιαίο πόνο,πριν και μετά θα παρατηρήσεις παχύρευστα και πολλά υγρά,διάφανα και άοσμα,γενικά θα αισθάνεσαι "ζουμερή" για 1-2 μέρες,εκείνες είναι και οι γόνιμες σου. Αυτά! εγώ βέβαια δεν είμαι μαμά (εμείς έχουμε κάμποσα προβλήματα στο κεφάλι μας) παρόλαυτα στη θεωρία είμαι καλή.Καλή τύχη!

Ο χρήστης psixi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-10, 18:50   #28
klairitsa

klairitsa χωρίς αξιολόγηση
Question

καλησπερα κοριτσια...ειμαι νεα εδω.μπραβο σε ολους....θα ηθελα την γνωμη σας...εχθες με το συντροφο μου ηρθαμε σε επαφη και πρωτη φορα εκσπερματωσε μεσα.το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να ειμαι σε γονιμες μερες μιας και περιμενω να αδιαθετησω κανονικα σε 4 μερες.υπαρχουν πιθανοτητες να εχει γινει συλληψη?
Ο χρήστης klairitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-02-10, 17:19   #29
eirinitas

eirinitas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λίγο δύσκολο, εφόσον έχεις σταθερό κύκλο μάλλον δεν χρειάζεται να ανησυχεις!
Ο χρήστης eirinitas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-03-10, 21:57   #30
klairitsa

klairitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βασικα θα θελαμε μωρακι...απλα ειπα μηπως υπηρχαν περιπτωσεις συλληψης λιγες μερες πριν την αναμενωμενη περιοδο....οπως κ να εχει εχω πολυ σταθερο κυκλο...οποτε αν μεχρι 4/3 δεν αδιαθετησω ισως και να αρχισω να το σκεφτομαι κοριτσια..ισως..
Ο χρήστης klairitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 11:15   #31
soficat

soficat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Kalimera kai apo mena koritsia.emeis twra deila deila xekiname me ton antra mou gia paidi..ton mhna pou perase egine mia fora kai ypotithetai se gonimh mera alla tera exw periodo.Fysika den perimena na ginei kateuthian alla kapou agxwthika..prepei na exw epafes poses fores gia na dhmiourghsw perissoteres pithanothtes???a kai kati allo thn teleytaia fora pou ekana test pap o gynaikologos mou vike ena wxro swmatio pou leeioti einai apo ypoleimmata ths periodou sth mia wothiki prepei na anhsyxw exei symvei se kamia sas kati paromoio??
Ο χρήστης soficat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 12:48   #32
Elm

Elm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμείς ξεκινήσαμε τις προσπάθειες αυτόν τον μήνα!!! Εντατικές προσπάθειες για να πιάσουμε όλες τις πιθανότητες!!!! Αλήθεια το σπέρμα ποσες μέρες "ζει" ?
Τον έχω τρελάνει τον αντρούλη μου!!! Βέβαια πάνω από όλα είναι η ευχαρίστηση μας!!!! Και όταν έρθει η ώρα θα έρθει και το μωράκι!!!!
Ο χρήστης Elm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 13:04   #33
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλέ και μείς αυτό τον μήνα ξεκινήσαμε προσπάθειες......

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 13:17   #34
Elm

Elm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πολύ ωραία!!!
Άντε μακάρι να πάνε σε όλες καλά τα πράγματα και να γίνουμε γρήγορα εγκυούλες!!!!!!!
Ο χρήστης Elm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 13:20   #35
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Elm Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία!!!
Άντε μακάρι να πάνε σε όλες καλά τα πράγματα και να γίνουμε γρήγορα εγκυούλες!!!!!!!
Από το στόμα σου στον Παντοδύναμο κατευθείαν!!!!

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-10, 20:07   #36
marinazar

marinazar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σε ολους. Με λενε Μαρινα. Η τελευταία περίοδος μου ήρθε στις 26 Μαρτίου και διήρκησε 8 μέρες.Δεν έχω και πολύ σταθερό κύκλο. Ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου χωρίς προφυλάξεις στις 28 Απριλίου και στις 2 Μαίου. Τις μέρες δηλαδή που περίμενα να μου έρθει η επόμενη περίοδος. Συνήθως μου ερχότανε περίοδος απο 26-29. Είναι ήδη 6 Μαίου και ενω απο την προηγούμενη Τετάρτη νιώθω πρησμένη δεν μου έχει έρθει ακόμα περίοδος και σήμερα νιώθω λίγο καλύτερα... Πρώτη φορά έχει καθυστερήσει τόσο πολύ και φοβάμαι μήπως είμαι έγκυος. Υπάρχουν πιθανότητες να έμεινα έγκυος στις τελευταίες μέρες του κύκλου μου ? και κάτι άλλο...η απώλεια μιας περιόδου σημαίνει απαραίτητα πως είμαι έγκυος ???
Ο χρήστης marinazar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-05-10, 20:53   #37
sabrina

Το avatar του χρήστη sabrina

sabrina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φίλη μαρίνα με έξι μέρες καθυστέρηση ενα τεστ σίγουρα θα σου δείξει!!!
ναι παίζει κ τις τελευταίες μέρες του κύκλου να μεινεις εγκυος!!!!
όσον αφορά την απωλεια εριοδου αν ειναι εγκυμοσύνη, μπορεί κ ναι αλλα μπορει να ειναι κ διαταραχη τοιυ κυκλου!!!
το καλυτερο ειναι να παρεις ενα τεστακι!!!!!!!!!!!

EΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Ο χρήστης sabrina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-10, 22:32   #38
mother's heart

Το avatar του χρήστη mother's heart

Περιοχή: στους χτύπους της καρδιάς τους...!
mother's heart χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω να πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα με τις γονιμες μερες μου σε καμια απ'τις 3 εγκυμοσυνη....βασικα δεν ηξερα να τις υπολογιζω κιολας
καναμε ελευθερα,χωρις αγχος κ οποτε ερχοταν το νινακι καλοδεχουμενο!!!!
κ στα 3 μου παιδακια εμεινα εγκυος 3-4 μερες μετα την περιοδο!!!μη σου πω κ την επομενη της περιοδου!
Ο χρήστης mother's heart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-10, 00:06   #39
ΒΙΒΗ777

Περιοχή: korinthos
ΒΙΒΗ777 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας. ειμαι κι εγω νεο μελλος και γεματη ερωτησεις. εχω ενα αγορακι 3ετων.εδω και 9 μηνεσ τωρα, προσπαθουμε για 2 παιδακι.μεχρι τον 8/2009 ειχα κυκλο 30-32 ημερων μετα ξαφνικα ηρθαν τα πανω κατω και ο κυκλος μου τωρα ειναι 38-40 ημερων. οι εξετασεις δεν εδειξαν κατι, τι γονιμες μερες να υπολιγισω? νιωθω ψιλοαπογοητευμενη
Ο χρήστης ΒΙΒΗ777 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-10, 00:25   #40
HELEN80

HELEN80 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Angel_Bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας .
υπαρχουν πιθανοτητες να μεινεις εγκυος και εκτος των γονιμων ημερων, γιατι οχι? κανε μια χοριακουλα εαν εχεις καθυστερηση και θα δειξει αμεσως 100%. φιλακια
Ο χρήστης HELEN80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές