Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-09-09, 14:06   #281
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η Ευτοκία ίσως μπορέσει να σου συστήσει γιατρό για VBAC
http://www.eutokia.gr/index.php?opti...id=1&Itemid=58
Παλιά 07-09-09, 14:29   #282
bibito

Το avatar του χρήστη bibito

Περιοχή: κατερινη
bibito χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην bibito
Προεπιλογή

Καλημερα Barbi ξερω πως για να γεννησεις φυσιολογικα μετα απο καισαρικη πρεει να εχει περασει ενα διαστημα τουλαχιστον 3 χρονων για να κλεισει καλα η τομη κ πως για φυσιολ. πρεπει να μην υπαρχει κανενα προβλημα ουτε στη μαμα ουτε στο μωρο για να μπορει κ ο γιατρος να το προχωρησει.
Παλιά 07-09-09, 14:33   #283
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι ρε παιδια αλλα εμενα μου αρνουνται ολοι που δεν εχουν ξανακανει (και καλα κανουν αφου δεν εχουν εμπειρια) αλλα και παλι τι γινεται; σκεφτομουν να παω σε εναν στην Αθηνα που εχει εμπειρια αλλα πως θα ξερει αν οντως ειναι ΟΚ η τομη απο πριν αφου δεν ηταν ο γιατρος μου αρχικα...
Ο χρήστης ngeo23 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-09-09, 14:55   #284
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω ακούσει για αυτή την εξέταση που αποκλείεται να την κάνουν στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό δεν είναι συνηθισμένη πρακτική. Ελέγχει το πάχος της τομής γιατί όσο πιο λεπτή είναι τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να ανοίξει. Νομίζω όμως ότι δεν ειναι απόλυτη ένδειξη γι αυτό και οι περισσότεροι γυναικολόγοι στο εξωτερικό που κάνουν vbac δεν κάνουν την εν λόγω εξέταση.
Ngeo23 ακόμα και ο γιατρός που σου έκανε την καισαρική δεν μπορεί να γνωρίζει την κατάσταση της τομής σου σήμερα αν δεν σε ξαναανοίξει για να την δει. Κατά 99% ήταν χαμηλή και οριζόντια πράγμα που σου επιτρέπει να πας για φ.τ.
Παλιά 07-09-09, 15:06   #285
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

hello, euxaristo. exei kanei kamia vbac?
Ο χρήστης Barbi δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-09-09, 15:25   #286
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Barbi Εμφάνιση μηνυμάτων
hello, euxaristo. exei kanei kamia vbac?
υπαρχει και αντιστοιχο θεμα αν κανεις αναζητηση με vbac, λογικα θα το βρεις αλλα δεν ξερω απο εδω καμια πλην μιας που εκανε στην Κυπρο
Παλιά 07-09-09, 15:30   #287
UFO

Το avatar του χρήστη UFO

UFO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να βοηθησω ???
1.http://www.parents.gr/forum/showthre...highlight=vbac
2.http://www.parents.gr/forum/showthre...highlight=vbac
3.http://www.parents.gr/forum/showthre...highlight=vbac
4.http://www.parents.gr/forum/showthre...highlight=vbac
5.http://www.parents.gr/forum/showthre...highlight=vbac
...
Παλιά 07-09-09, 15:33   #288
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

euxaristo ngeo23 piga kai brika to artro kai thn brika.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-09-09, 15:35   #289
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

euxaristo aria146 ta tapsaxo
Παλιά 07-09-09, 16:22   #290
katpend

Περιοχή: Αθήνα
katpend ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ γέννησα φυσιολογικά μετά από καισαρική, η εξέταση που λέτε δεν είναι παρά ένας απλός υπέρηχος στον οποίο ο γιατρός μετρά το πάχος της μήτρας το οποίο δεν πρέπει να είναι κάτω από ένα όριο.
Γέννησα σε δημόσιο μαιευτήριο (στο Έλενα) με γιατρό τον κ. Ροσόλυμο.
Και επειδή θα ακούσεις από πολλούς ότι "δεν γίνεται"... τα πάντα γίνονται, αρκεί να το προσπαθήσεις και να έχεις κοντά σου τους σωστούς ανθρώπους. Αν ο γιατρός σου σου λέει ότι δεν γίνεται, σημαίνει ότι αυτός δεν μπορεί να το κάνει.

ngeo23
Το πάχος της μήτρας το μετρούν στο τέλος που έχει φτάσει στο ελάχιστο πάχος (και η κοιλια στο μέγιστο μέγεθος!)
Ο χρήστης katpend δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-09-09, 16:38   #291
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

meta apo poso kairo emeines egios apo tin kaisariki? giati exo akousi pola.
Παλιά 07-09-09, 16:42   #292
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kai ego sto elenas genisa kai o giatros moy itan sto kosmo tou. aytos o giatros exei empiria se vbac? exei kai diko tou iatrio h pas sto nosokomeio?
Παλιά 08-09-09, 09:41   #293
katpend

katpend ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως μπορείς να δεις και από το τικεράκι, τα παιδάκια μου έχουν διαφορά 6 χρόνια και 1 εβδομάδα!
Ο γιατρός μου έχει εμπειρία σε vbac και μου τον συστησαν οι μαίες από την ευτοκία, όταν έψαχνα. Δεν είναι ο γιατρος που μου έκανε την καισαρική, αυτός μου το είχε αποκλείσει να γεννήσω φυσιολογικά οπότε... άλλαξα γιατρό!
Ο Ροσόλυμος δέχεται Τρίτη και Πέμπτη στα απογευματινά ιατρεία του Έλενα, ιατρείο έξω δεν έχει (όπως και κανένας γιατρος του Ελενα δεν έχει, αυτό απαγορεύεται).
Θα ακούσεις μέχρι και ότι ...απαγορευεται το vbac στο Έλενα... μην ακούς τίποτα. αν έχεις τις προϋποθέσεις, μπορείς να γεννησεις φυσιολογικά με τον Ροσόλυμο.
Ποσων εβδομάδων είσαι;
Παλιά 08-09-09, 11:08   #294
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalimera, den eimai egkyos akoma alla to psaxno gia na do pote mporo na meino kai ti proipotess yparxoun giati den telo na xanakano kaisasariki. Den thelo na meino eguos kai na mou pei o giatros den ginete. Soy eipe poso kairos xriazete na perasi apo tin kaisariki h epidi eixe perasi arketos kairos den sto anefere?
Παλιά 08-09-09, 12:55   #295
katpend

katpend ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια ειναι ότι δεν το συζητήσαμε καθόλου.
Παλιά 08-09-09, 13:00   #296
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ok se euxaristo, ta pao an einai na ton do kalitera.
Παλιά 11-09-09, 14:35   #297
evelina_1983

evelina_1983 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρικη!

Γεια σας κορίτσια!

Είμαι καινούργια στο φορουμ. Πρίν 17 μέρες γέννησα την κορούλα μου με καισαρική τομή. Ξεκίνησα για φυσιολογικό τοκετό αλλά τελικά λόγω κεφαλοπυελικής δυσαναλογίας και δυστοκίας (δεν ανοιγε ο τράχηλος), κρίθηκε απαραίτητη η καισαρική, μετά από 10 ωρες πόνων.
Μου χει στοιχίσει που δε γέννησα φυσιολογικά αλλά δεν είχα άλλη επιλογή καθώς θα διακινδύνευα το μωρό μου αν επέμενα σε φυσιολογικό. Τελικά υπήρχε και περιτύλιξη!!
Δε μετανιώνω που δέχτηκα να κάνω την καισαρική αφού ήταν έτσι τα πράγματα αλλά δε μπορώ να συμβιβαστώ με το γεγονος ότι από δω και πέρα θα γεννάω μόνο με αυτό τον τρόπο! Εζησα τους πόνους της γέννας και δεν πρόλαβα βα ζήσω τη στιγμή της εξώθησης! Το θαύμα της ζωής! Δε μπορώ να δεχτώ ότι δε θα το ζήσω ποτέ στη ζωή μου!!
Με το γιατρό μου δεν έχω μιλήσει ακόμα αλλά έχω αμφιβολίες για το αν θα επιχειρούσε φυσιολογικό τοκετό σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη!
Θα ήθελα να μου δώσετε τα στοιχεία γιατρών που αναλαμβάνουν vbac!
Επίσης, Πόσες το έχετε επιχειρήσει;;
Θα με ενδιέφερε πολύ να διαβάσω δικές σας εμπειρίες!!!
Παιδί ΄'ετσι κ αλλιώς είχαμε σκοπό να ξανακάνουμε μετά από 3 χρόνια! Δεν είναι αρκετό διάστημα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Φιλιάα!!
Ο χρήστης evelina_1983 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-09-09, 15:20   #298
alexaki

alexaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μωράκι σου! Και εγώ για φυσιολογικό τοκετό ξεκίνησα αλλά αφού έμεινα μετά από 9 ώρες πόνων χωρίς διαστολή τραχήλου κατέληξα να γεννήσω με καισαρική. Και έμεινα και εγώ με αυτήν την "απογοήτευση" γιατί αφού έφτασα μέχρι το τέλος να μην νιώσω και αυτήν την στιγμή.. Τέλοσπάντων!! Ο γιατρός μου πάντως που το είχα ρωτήσει αν στην επόμενη εγκυμοσύνη θα μπορούσα με φυσιολογικό μου είπε ότι θα μπορούσα κάτω από κάποιες προϋποθέσεις και αυτό το συζητάμε τότε...
Παλιά 11-09-09, 19:45   #299
Barbi

Barbi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

kalispera kai kalosorises. Kai ego mia apo ta idia, giauto kai psaxno giatro gia vbac. Exo milisei me kapoious giatrous kai mou exoun pei oti to ligotero pou analambanoun einai ena xrono meta(merikoi, aloi lene 2 kai pano eqsartate ton giatro), opote esi pou teleis meta apo 3 xronia den exeis problima.Ta sou steilo me pm ta onomata tous.
Παλιά 11-09-09, 23:18   #300
evelina_1983

evelina_1983 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Μακάρι να τα καταφέρουμε στο επόμενο να γεννήσουμε φυσιολογικά!
Μόνο μία που το χει περάσει μπορεί να αντιληφθεί τη λαχτάρα να συμμετέχεις ενεργά στη γέννηση του παιδιού που κουβαλάς μέσα σου για 9 μήνες!!!
Ο χρήστης evelina_1983 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 13-09-09, 12:23   #301
nancy_pan

nancy_pan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evelina_1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Μακάρι να τα καταφέρουμε στο επόμενο να γεννήσουμε φυσιολογικά!
Μόνο μία που το χει περάσει μπορεί να αντιληφθεί τη λαχτάρα να συμμετέχεις ενεργά στη γέννηση του παιδιού που κουβαλάς μέσα σου για 9 μήνες!!!
Καλημέρα κορίτσια.Κι εγώ γέννησα μετά από καισαρική φυσιολογικά(τεχνιτούς πόνους όμως).Ένιωσα μια πίκρα που δεν γεννήσατε φυσιολογικά.Η αλήθεια είναι πως ένα χειρουργείο δεν παύει να είναι χειρουργείο.Το δικό μου συναίσθημα όμως είναι πως συμμετείχα ενεργά και στην καισαρική παρά την επισκληρίδιο.Εννιά μήνες εγώ συμμετείχα....και κανένας άλλως !!!Και στο φυσιολογικό τοκετό η διαφορά ήταν ότι σηκώθηκα μετά από λίγο και έκανα μπάνιο.Παρόλα αυτά 8,5 ώρες κράτησε και μετά έκανα περίπου ένα μήνα να μπορέσω καλά!!!(ο μικρός μου έβγαινε με τον αγκώνα και με το λώρο δεμένος με αποτέλεσμα να με γεμίσει γρατζουνίτσες...)
Όλα αυτά είναι λίγα αν σκεφτήτε όλα αυτά που έχουμε να ζήσουμε στο μέλλον με τα παιδιά μας..μη σας πέρνει λοιπόν από κάτω απλά συνεχίστε την προσπάθεια!!!
Υ.Σ. Barbi σου έχω στείλει πμ.
Ο χρήστης nancy_pan δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 13-09-09, 13:42   #302
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεννησα δυο παιδια με φυσιολογικο τοκετο και στο τριτο εκανα καισαρικη τωρα μεσα στο χειμωνα εαν θελει ο θεος θα επιχειρησουμε για τεταρτο παιδι ποιοι γυναικολογοι ειναι βρε κοριτσια να παω γιατι δεν θελω να ξαναζησω μια καισαρικη
Ο χρήστης koufetaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 15-09-09, 21:42   #303
sesilia

sesilia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή να πάω για 4η καισαρική;;

Γεια σας, κορίτσια! Είμαι εντελώς καινούρια στο forum! Είναι το πρώτο μου μήνυμα! Έχω ένα γιο 7,5 ετών και δύο κόρες, 6 και 2,5 ετών. Και τα τρία τα γέννησα με καισαρική τομή. Θέλω πολύ να κάνω και τέταρτο παιδί. Ο γυναικολόγος μου μού είπε ότι μπορώ ύστερα και από έναν έλεγχο που κάναμε στη μήτρα. Απλά φοβάμαι λίγο! Γνωρίζετε κάτι σχετικά με το θέμα;
sesilia
Ο χρήστης sesilia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-09-09, 14:18   #305
natasa.

Το avatar του χρήστη natasa.

natasa. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική; Γίνεται;

Γεια σας κοπελιές! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή μια μου τα λένε έτσι και μια αλλιώς κι έχω μπερδευτεί! Γέννησα πριν από 16 μήνες με καισαρική. Ενώ είχα φτάσει διαστολή 5 χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, ήμουνα από τις 8 το πρωί στις ωδίνες, είχα κανονικά τους πόνους μου, τελικά 1 η ώρα το μεσημέρι μου λέει ο γιατρός οτι πρέπει να μπω για καισαρική γιατί το μωρό δεν ήταν καλά μέσα στη λεκάνη μου. Αυτό δεν το είχε δει από την αρχή; Και πως το κατάλαβε αφού δεν έκανε υπέρηχο; Πιστεύω, ή μάλλον είμαι σίγουρη, οτι αν ήθελε θα το προσπαθούσε για φυσιολογικό αλλά μάλλον ήταν κουρασμένος γιατί ήταν από το προηγούμενο βράδυ εκεί. Έχω ακούσει πολύ χειρότερες περιπτώσεις που τελικά γεννήσανε μια χαρά. Η αλήθεια είναι οτι το έχω σκυλομετανιώσει που δεν του είπα οτι θέλω να το προσπαθήσω, αλλά ήταν το πρώτο παιδί και φοβόμουνα! Η ερώτησή μου ,λοιπόν, είναι η εξής: υπάρχει περίπτωση την επόμενη φορά να γεννήσω φυσιολογικά; έχω ακούσει οτι από τη στιγμή που κάνεις καισαρική συνεχίζεις έτσι, εχω ακούσει οτι μετά απο 5 χρόνια μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και έχω ακούσει οτι είναι και θέμα του γιατρού αν θα σε αφήσει, γιατί υπάρχει κίνδυνος για ρήξη μήτρας. Έχει κάποια καμιά ανάλογη εμπειρία ή αν έχετε ακούσει κάτι να μου πείτε; Θέλω πολύ να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά!

Ο χρήστης natasa. δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-09-09, 14:35   #306
Ν76

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Ν76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ, ΜΠΟΡΕΙΣ.
ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΛΟΓΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ...
ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΟΛΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. ΝΟΜΙΖΩ ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ 2. ΔΗΛ. ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΗ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.
ΑΝ ΘΕΣ, ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ, ΑΠΛΑ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ.
Ο χρήστης Ν76 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-09-09, 15:52   #307
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ετσι είναι υπάρχουν κάποιοι γιατροί (ελάχιστοι) που αναλαμβάνουν φυσιολογικό μετά από καισαρική, αλλά γιατί να το ρισκάρεις?κι αν 3% παθεις ρίξη στη μήτρα????επιπλεον θε φτάνουν τα ράματα που θα έχεις πάνω, θα αποκτήσεις και ράματα κάτω? κι εγώ με καισαρική γέννησα λόγω ισχιακης προβολής και το χα πάρει πολύ βαριά, αλλά τώρα ούτε συζήτηση για φυσιολογικό!μου φτάνει μια τομή, δε θα χαρακωθώ κι απο κάτω!
Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-09-09, 02:42   #308
tinoula

Το avatar του χρήστη tinoula

Περιοχή: Αθήνα - Γλυφαδα
tinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

natasa kalispera....h alitheia einai pos boreis na gennisis fisiologika kai ontos an vreis ton katalilo giatro giati einai metrimeni oi giatri stin athina pou xegenane me vbac (vaginal birth after cesarean). exo onomata kai tilefona ama thes na sou steilo pm. To pososto rixis mitras einai 0.5% (ligotero apo'to na patheis limoxi meta apo kaisariki....kai h alitheia einai oti rixi mitras borei na patheis kai as min exeis gennisi me kaisariki) paizoun diafora pososta alla i alitheia einai pos den einai toso epikindino oso nomizoun arkei na tirithoun kapia kritiria opos p.x. na min gini proklisi me oxytocin klp.
Ego prosopika o giatros mou stous 6 mines argotera mou eipe na xekiniso an ithela gia to 2o kai katalixame se kaisariki pali giati eixa kexrosmeno amniako kai h mikri eixe kanei vradycardia - o toketos eixe xekinisi apo mono tou eutixos opote toulaxiston prospathisa. Evelpisto sto 3o!! )
Ο χρήστης tinoula δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-09-09, 21:13   #309
evi_mik

Το avatar του χρήστη evi_mik

Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Νάουσα
evi_mik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια.
Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και αυτή τη φορά περιμένουμε κοριτσάκι.
Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική (μια πολύ πληγωμένη εμπειρία)
Αυτή τη φορά -αφού άλλαξα γιατρό- ελπίζω σε ένα φυσιολογικό τοκετό.
Οι πιθανότητές μου είναι στο 65% μου είπε ο γιατρός μου.
Ακόμη, και όταν του ζήτησα σε περίτπωση καισαρικής τομής να μου δώσει το παιδί να το θηλάσω, μου είπε "αφού θα πάμε για φυσιολογικά, δεν θα πάμε?"
Μου δήλωσε λοιπόν μέχρι τώρα τα εξής:
- Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γίνει πρόκληση τοκετού
- Θα πρέπει να είμαι "συνδεδεμένη" με τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια, δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να με σηκώσουν να περπατήσω
- Μπορεί να γίνει χρήση επισκληριδίου αλλά με σύνεση. Η μη χρήση είναι το καλύτερο.
- Θα περιμένουμε μέχρι και την ΠΗΤ. Την επόμενη μπαίνουμε για καισαρική.

Θα σας ενημερώνω κι εγώ για την εξέλιξη, για όσες ενδιαφέρονται.
Παλιά 20-09-09, 22:25   #310
katpend

katpend ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi_mik Εμφάνιση μηνυμάτων
- Θα πρέπει να είμαι "συνδεδεμένη" με τον καρδιοτοκογράφο συνέχεια, δηλαδή αποκλείεται η περίπτωση να με σηκώσουν να περπατήσω
- Μπορεί να γίνει χρήση επισκληριδίου αλλά με σύνεση. Η μη χρήση είναι το καλύτερο.

Και εμένα έτσι μου τα είχε πει ο γιατρός μου... και έτσι έγινε!
Γέννησα στις 39 εβδομάδες ακριβώς, με βοήθησαν και τα ομοιοπαθητικά που έπαιρνα μόλις μπήκα στον 9ο.
Όσο για το περπάτημα... εγώ περπατούσα πάνω κάτω στη μια πλευρά του κρέβατιού... Η αλήθεια έιναι πως δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση ο πόνος που αισθάνεσαι ξαπλωμένη με τον πόνο που αισθάνεσαι όρθια (γέννησα χωρίς επισκληρίδιο). ΜΕ το καλό και καλή επιτυχία και σε σένα!
Παλιά 21-09-09, 10:19   #311
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ που γεννησα φυσιολογ. μετά απο καισαρική δεν ήμουν συνδεδεμενη συνέχεια με καρδιοτοκογράφο. Μου τον έβαζαν που και που για να δουν το μωρό, όπως και στους υπόλοιπους φ.τ. Μου έλεγαν αν θελω να σηκωθώ να περπατήσω αλλά για μένα ο πόνος όταν ήμουν όρθια ήταν ανυπόφορος. Μόνο όταν ξάπλωνα μπουρούσα κάπως να τον αντέξω. Τελικά για κάθε γυναίκα και κάθε τοκετό ισχύουν αλλα πραγματα.
Παλιά 21-09-09, 13:45   #312
natasa.

Το avatar του χρήστη natasa.

natasa. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

nena μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! πως ήταν; εννοώ γέννησες εύκολα μετά από μια καισαρική που είχες κάνει; μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις και εσύ τηλέφωνα από γιατρούς για να ψάξω και να βρω κάποιον που να μπορεί να με αναλάβει;

Ο χρήστης natasa. δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 22-09-09, 17:22   #313
nira

nira χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας!είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...έχω 4 παιδάκια(5,4, 19μηνων, 1μηνος) τα 2 πρώτα τα γέννησα φυσιολογικά, το τρίτο με κ.τ. και το τέταρτο το γέννησα παρότι είχαν μόλις 18 μήνες διαφορά φυσιολογικά. με στήριξε καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολύ ο γιατρός μου αν και εγώ φοβόμουνα πολύ. τελίκά στην 37η εβδομάδα μου σπάσαν τα νερά και γέννησα μετά από 12 ώρες υπομονής από όλους. είχα και τις 12 ώρες επισκληρίδιο μήπως χρειαζόταν να μπούμε σε επείγον χειρουργείο. ήταν μια δύσκολη μέρα αλλά δόξα το Θεό όλα πήγαν πολύ καλά
Ο χρήστης nira δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 23-09-09, 16:46   #314
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nira Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...έχω 4 παιδάκια(5,4, 19μηνων, 1μηνος) τα 2 πρώτα τα γέννησα φυσιολογικά, το τρίτο με κ.τ. και το τέταρτο το γέννησα παρότι είχαν μόλις 18 μήνες διαφορά φυσιολογικά. με στήριξε καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολύ ο γιατρός μου αν και εγώ φοβόμουνα πολύ. τελίκά στην 37η εβδομάδα μου σπάσαν τα νερά και γέννησα μετά από 12 ώρες υπομονής από όλους. είχα και τις 12 ώρες επισκληρίδιο μήπως χρειαζόταν να μπούμε σε επείγον χειρουργείο. ήταν μια δύσκολη μέρα αλλά δόξα το Θεό όλα πήγαν πολύ καλά
να σου ζησουν τα παιδακια σου!
στην Ελλαδα όλα αυτά; σε ποιο νοσοκομείο και ποιον γιατρο είχες αν επιτρεπεται;
μπραβο σας, και παλι να σου ζήσουν, σπανιο 4 παιδια
Παλιά 23-09-09, 22:01   #315
Nena

Nena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Natasa mu tha su estelna plirofories alla den nomizo na se endiaferi giati ime stin kipro. Itan efkoli i genna moy. Den leo oti den ponesa, ponousa ke poli malista alla itan mono 5 ores opote protoy to katalavo gennisa.
Παλιά 23-09-09, 22:25   #316
nancy_pan

nancy_pan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evi_mik Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια.
Είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου και αυτή τη φορά περιμένουμε κοριτσάκι.
Το πρώτο μου παιδί το γέννησα με καισαρική (μια πολύ πληγωμένη εμπειρία)
Αυτή τη φορά -αφού άλλαξα γιατρό- ελπίζω σε ένα φυσιολογικό τοκετό.
Οι πιθανότητές μου είναι στο 65% μου είπε ο γιατρός μου.
Ακόμη, και όταν του ζήτησα σε περίτπωση καισαρικής τομής να μου δώσει το παιδί να το θηλάσω, μου είπε "αφού θα πάμε για φυσιολογικά, δεν θα πάμε?"
Μου δήλωσε λοιπόν μέχρι τώρα τα εξής:

Καλησπέρα...θέλω αν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προκαλέσουμε τοκετό.Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε με καισαρική και μετά από 6,5 χρόνια ο 2ος με φυσιολογικό αφού μπήκα με RDV για τεχνιτούς πόνους γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το αίμα και γύρανση του πλακούντα.Η αλήθεια είναι ότι η όλη διάρκεια κράτησε 8,5 ώρες αλλά όλα καλά.Επίσης εμένα μου είχαν συνεχώς μία ζώνη στη κοιλιά όπου έβλεπες στο μηχάνημα την διαστολή.(νομίζω....)παρόλα αυτά σηκώθηκα αρκετές φορές που ήθελα να πάω τουαλέτα...Καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του για να ξέρουμε και εμείς τι είναι αυτό που πρέπει τελικά να προσέχουμε!!!Φιλάκια
Ο χρήστης nancy_pan δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 24-09-09, 16:20   #317
nira

nira χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ngeo23 γέννησα στη γενική κλινική στη θεσσαλονίκη οσο για το γιατρό κάνει να το πω έτσι δημόσια??μη θεωρηθει οτι τον διαφημίζω
Ο χρήστης nira δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-09-09, 09:44   #318
ngeo23

ngeo23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nira Εμφάνιση μηνυμάτων
ngeo23 γέννησα στη γενική κλινική στη θεσσαλονίκη οσο για το γιατρό κάνει να το πω έτσι δημόσια??μη θεωρηθει οτι τον διαφημίζω
δεν χρειαζεται, εγω στην Αθηνα θα γεννησω με το καλο (οταν ) το 2ο
σ ευχαριστω παντως
Παλιά 25-09-09, 17:21   #319
sandy8

sandy8 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nira ποιον γιατρο εχεις? Γιατι κι εγω στη γενικη κλινικη γεννησα.

Ο χρήστης sandy8 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-09, 17:59   #320
tinoula

Το avatar του χρήστη tinoula

Περιοχή: Αθήνα - Γλυφαδα
tinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nancy_pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...θέλω αν μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να προκαλέσουμε τοκετό.Ο πρώτος μου γιος γεννήθηκε με καισαρική και μετά από 6,5 χρόνια ο 2ος με φυσιολογικό αφού μπήκα με RDV για τεχνιτούς πόνους γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το αίμα και γύρανση του πλακούντα.Η αλήθεια είναι ότι η όλη διάρκεια κράτησε 8,5 ώρες αλλά όλα καλά.Επίσης εμένα μου είχαν συνεχώς μία ζώνη στη κοιλιά όπου έβλεπες στο μηχάνημα την διαστολή.(νομίζω....)παρόλα αυτά σηκώθηκα αρκετές φορές που ήθελα να πάω τουαλέτα...Καλό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του για να ξέρουμε και εμείς τι είναι αυτό που πρέπει τελικά να προσέχουμε!!!Φιλάκια
nancy_pan...ap'oso xero proklisi den sinistate (ektos an einai poli elafria dosi kai ipo steni parakolouthisi) dioti oi texniti ponoi einai poli pio dinati apo tous fisiologikous ponous kai auxanei tin pithanotita rixi mitras.
Ο χρήστης tinoula δεν είναι συνδεδεμένος  
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές