Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-09-08, 09:51   #1
tzina

tzina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:
1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;
2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;
3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;
(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... )

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΑ
Ο χρήστης tzina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 13:57   #2
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι παλιό το θέμα,αλλα το ξαναανανεώνω γιατί έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες..
Παλιά 03-09-09, 14:13   #3
νεραϊδομαμά

Περιοχή: Αθήνα
νεραϊδομαμά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.
Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg
Ο χρήστης νεραϊδομαμά δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-09, 18:11   #4
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νεραϊδομαμά Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οικογενειακό επίδομα το παίρνει ο ένας από τους 2 συζύγους, ή η μητέρα, σε περίπτωση άγαμης μητέρας, εφόσον δεν το δίνει ο εργοδότης. Για να το πάρεις θα πρέπει να έχεις 50 τουλάχιστον εργάσιμες την προηγούμενη χρονιά.
Για δικαιολογητικά και όρους δες στην παρακάτω σελίδα του ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βοήθησα.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_81.pg

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αυτό που δεν κατάλαβα είναι,χρειάζεται και το παιδί να ασφαλιστε'ί στο ικα για να πάρει ο άντρας μου το επίδομα,ή δεν είναι υποχρεωτικό;είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και θα ήθελα η μικρή να ασφαλιστεί εκέι,γι αυτο ρωτάω..
Παλιά 19-10-09, 21:08   #5
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κανείς παιδιά;help!!
Παλιά 20-10-09, 10:09   #6
νεραϊδομαμά

Προεπιλογή

Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.
Παλιά 20-10-09, 10:14   #7
νεραϊδομαμά

Προεπιλογή

Συγγνώμη, προθεσμία μέχρι 31/1/2010.
Και κάτι άλλο, επειδή βλέπω ότι το μωράκι σου είναι πολύ μικρό, θα πάρεις για φέτος την αναλογία του επιδόματος για όσο είναι το μωρό σου. Δηλαδή δε θα πάρεις όλο το ποσό αλλά 8,22 ευρώ για κάθε μήνα της ζωής του. Από την επόμενη χρονιά θα πάρεις όλο το ποσό.
Παλιά 20-10-09, 13:17   #8
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Kira συγγνώμη, αλλά έχω πήξιμο στη δουλειά, τρέξιμο στο σπίτι, και δεν πολυπρολαβαίνω να απαντήσω. Λοιπόν, για να πάρεις το οικογενειακό επίδομα εσύ ή ο σύζυγός σου, πρέπει το παιδί να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ. Αν το ασφαλίσεις στο ΤΕΒΕ δεν έχεις δικαίωμα οικογενειακού επιδόματος. Κι εγώ γι'αυτό το λόγο τα ασφάλισα στο ΙΚΑ. Ελπίζω να βοήθησα. Α, και η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών λήγει 31/12/2009.

Αχ,νεραιδομαμά σε ευχαριστώ παρα πολύ για την απάντηση και για τον χρόνο σου..
Απλά επειδή πληρώνω στο τεβε αρκετά μεγάλο ποσό,το γράψαμε στο τεβε για να κάνουμε τουλάχιστον τα εμβόλια εκει του πρώτου χρόνου και να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.Οπότε φέτος δεν μας συμφέρει απο ότι καταλαβαίνω να το γράφαμε ικα για 8 ευρώ.Αν όμως του χρόνου που πολύ πιθανών να αναγκαστούμε να το μεταφέρουμε στο ικα (λόγω του οτι το μαγαζί το βλέπω να κλέινει δυστυχώς) ,θα πάρουμε επίδομα,κι αν ναι,τί ποσό; και το περιθώριο εγραφής είναι μέχρι τις 31/12 2010 απο την ημέρα που γεννήθηκε το μωρόή όποτε θέλουμε το γράφουμε;Και μια άλλη ερώτηση:Ο άντρας μου που είναι ως εποχικος υπάλληλος το χειμώνα πάιρνει ταμέιο ανεργείας.Τώρα που θα κάνει τα χαρτιά του θα πρέπει να δηλώσει και το παιδί και θα πάρει και για αυτό κάτι παραπάνω,ή απο τη στιγμή που το παιδί είναι ασφαλισμένο στο ταμείο μου,δεν δικαιouται τίποτα;στο χαρτί που μας έδωσαν για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να γραφτεί στον οαεδ,γράφει οτι χρειάζεται ένα πιστοποιητικό γέννησης και το βιβλιάριο ασθενείας του παιδιού σε φωτοτυπία..
Παλιά 20-10-09, 16:50   #9
νεραϊδομαμά

Προεπιλογή

Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.
Παλιά 20-10-09, 17:09   #10
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσοι εχουν ΙΚΑ συγγενειας το δικαιουνται?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-10-09, 17:22   #11
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πρώτα απ'όλα μέχρι 31/1/10 είναι η προθεσμία για να πάρεις επίδομα για όσους μήνες είναι ασφαλισμένο το παιδί στο ΙΚΑ το 2009, 8,20 για κάθε μήνα. Αν το ασφαλίσεις το 2010, θα δικαιούσαι το επίδομα του 2010, για το οποίο θα κάνεις χαρτιά το Μάϊο ή τον Ιούνιο του 2010 και θα πάρεις 98 ευρώ περίπου. Για το αν είναι εποχικός υπάλληλος νομίζω ότι δεν έχει σημασία, αρκεί να έχει 50 εργάσιμες ένσημα. Ελπίζω να βοήθησα.

Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ! Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..
Παλιά 30-10-09, 16:07   #12
Tjetje

Tjetje χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω? Εμενα μου εδινε ο εργοδοτης μου επιδομα γαμου.... αλλο ειναι το επιδομα παιδιου? Εχω ταμειο ΤΑΞΥ-ΙΚΑ.

Ευχαριστω,

Ο χρήστης Tjetje δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-10-09, 21:10   #13
angels4

Περιοχή: Στο μαγικό κόσμο των παιδιών μου.
angels4 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι είναι άλλο το επίδομα γάμου και άλλο το επίδομα παιδιού. Μπορείς να δεις αν το δικαιούσαι αν ρίξεις μια ματιά στην συλλογική σύμβαση εργασίας σου, αν δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ. Βέβαια είναι πολύ λιγότερα τα χρήματα που σου δίνει ο ΟΑΕΔ αλλά γιατί να τα χάνεις.
Παλιά 31-10-09, 10:41   #14
Poupe&Nikolas

Το avatar του χρήστη Poupe&Nikolas

Περιοχή: αθηνα
Poupe&Nikolas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.
Ο χρήστης Poupe&Nikolas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-09, 21:08   #15
irida85

Το avatar του χρήστη irida85

Περιοχή: Κέρκυρα
irida85 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην irida85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kira Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοήθησες μια χαρά,σε ευχαριστώ πολύ! Μόνο για το θέμα του ΟΑΕΔ μάλλον εγώ δεν εκφράστηκα σωστα.Έπίδομα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ ξέρω πως πάιρνει και τί ένσημα χρειάζεται κτλ.Εκέινο που δεν έχω καταλάβει είναι αν δικαιούται κάτι παραπάνω επειδή έχει παιδι,άσχετα αν το έχει ασφαλίσει στο ικα ή σε 'αλλο ταμείο ή αν πρέπει να είναι ασφαλισμένο στο ικα και το παιδί και μόνο εκεί για να πάρει αυτό το παραπάνω..
χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....
μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)
Παλιά 03-11-09, 21:51   #16
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο irida85 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ... αφου δε σου απαντησε κανεις να σου πω τι ξερω εγω....
μια φιλη μου εχει 2 παιδια κι επειδη εκεινη δουλευει εποχιακα παιρνει επιδομα ανεργιας. παιρνει λοιπον πολυ αυξημενο επιδομα ανεργιας λογω οτι εχει στο δικο της ονομα τα παιδια!!!!!! προφανως παιζει ρολο οχι μονο να ειναι στο ικα τα παιδια αλλα και το βιβλιαριο εκεινου που θα παρει το επιδομα ανεργιας (ειναι δηλαδη προστατευομενα μελη εκεινου)
Τελικά πήγαμε στον ΟΑΕΔ κια έκανε τα χαρτιά του ο άνδρας μου.Τους είπαμε οτι το παιδί είναι στο βιβλιάριο μου στο ΤΕΒΕ δηλαδή,και είπαν οτι είναι προστατευόμενο μέλος του άνδρα μου,ασχέτος σε ποιο βιβλιάριο είναι γραμμένο το παιδί κι αυτό γιατί είμαι παντρεμένη .Αν όχι θα άλλαζε το πράγμα.Μια άλλη υπάλληλος εκεί διαφωνούσε,και έλεγε το ακριβώς αντίθετο,(όπως γίνεται στις υηρεσίες σχεδόν πάντα,κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι πάιζει ποτέ)τελικά,καναμε τα χαρτιά και..είδωμεν!! Τον Δεκέμβρη θα δούμε τί ποσο θα πάρουμε..
Παλιά 03-11-09, 21:56   #17
irida85

Το avatar του χρήστη irida85

Περιοχή: Κέρκυρα
irida85 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην irida85
Προεπιλογή

α καλα καταλαβα! αρα αναλογως ποιος θα δει την αιτηση σας τοσα θα παρετε.... ελλαδα κοπελα μου!!!!!!!! ευχομαι τα καλυτερα!!!!!
Παλιά 03-11-09, 22:40   #18
Kira

Kira ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

'Ετσι ακριβώς όπως τα λες!!!
Ευχαριστω και εγω αυτο εύχομαι..
Παλιά 03-11-09, 23:21   #19
evita83

evita83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ(ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΑΜΕΙΟΥ, ΑΚΟΜΑ Κ ΑΝΕΡΓΟΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΠΟΚΟΜΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ 2008(ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΤΕ) 50 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ 2008 'Η 50 ΗΜΕΡΕΣ ΤΑΜΕΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 2008 Ή 50 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ 'Η ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ-ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΟ 2008. ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ,ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΟΥ 2009,ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΘΝ.ΤΡΑΠΕΖΑΣ(ΙΒΑΝ),ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ Κ ΑΦΜ Κ ΤΩΝ 2 ΣΥΖΥΓΩΝ.ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΓΕΝΝΗΣΗΣ. Η ΛΗΞΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 31/01/2010.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ!
Ο χρήστης evita83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 15:46   #20
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

joannakip χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην joannakip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΙΚΟΛΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια καλημερα μηπως γνωριζει καμια να μου πει εαν δικαιουμε επιδομα παιδιου απο ΟΑΕΔ?ο μικρος Νικολας ειναι 6.5 μηνων αλλα δεν τον εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ που ειμαι εγω αλλα στου αντρα μου που ειναι στρατιωτικος.
Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-09, 16:36   #21
chrysa.ps

Το avatar του χρήστη chrysa.ps

Περιοχή: θεσσαλονικη
chrysa.ps ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joannakip Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικαιουσε το επιδομα .Σημερα πηγα στον ΟΑΕΔ και εγω την εχω την μικρη μου ασφαλισμενη στον αντρα μου που ειναι στρατιωτικος και μου ειπαν οτι μπορω να το παρω.

evita83 βλεπω εισαι πολυ ενημερωμενη.Να σε ρωτησω κατι ποσα χρηματα ειναι;Η κορη μου γεννηθηκε 14/10/09 ποσα 8α παρω;

εγω το πήρα μεσα στο 2009, το ποσό ειναι 98 ολόκληρα ευρώ!!!τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκα και πολύ γιατι διαφορετικά ουτε που θα πήγαινα!
Ο χρήστης chrysa.ps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-09, 01:10   #22
joannakip

Το avatar του χρήστη joannakip

joannakip χωρίς αξιολόγηση
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην joannakip
Προεπιλογή

Στις μερες μας και τα 98 καλα ειναι βγαζεις τα γαλατα και τις πανες του μηνα.Σε ευχαριστω για την απαντηση
Ο χρήστης joannakip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-09, 17:20   #23
fin04159

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
fin04159 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια να ρωτήσω και γω κάτι. Γέννησα τον γιο μου το Φεβρουάριο. Μέχρι και το Νοέμβριο ήμουν στην δουλειά και μετά έφυγα. Τώρα είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας. Πρέπει να πάρω βεβαίωση εργοδότη αφού δεν δουλεύω ή δεν χρειάζεται αφού τώρα πια είμαι άνεργη?
Παλιά 19-01-10, 15:20   #24
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Περιοχή: ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
MUMSOFIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνά κορίτσια γιατί να τα χαρίσουμε
Παλιά 12-03-10, 10:35   #25
en.dr.

Το avatar του χρήστη en.dr.

en.dr. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κόριτσια, για να καταλάβω το επίδομα παιδιού και το οικογενειακό επίδομα είναι διαφορετικό; Δηλαδή με το επίδομα παιδιού είναι όπως το επίδομα γάμου, που γίνεται μια αύξηση περίπου 10% το μήνα το ίδιο ισχύει και για το επίδομα παιδιού, και αν ναι και στους δύο γονείς γίνεται αυτό; Ας μου απαντήση κάποια που γνωρίζει.
Ο χρήστης en.dr. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-10, 16:20   #26
piii

piii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζουμε το πότε θα ξεκινήσει να δίδεται
το οικογενειακό επίδομα απο τον ΟΑΕΔ για το 2010;
Η λόγω κρίσης θα μας πούνε τίποτα του στυλ ελάτε τα χριστούγεννα.
Ο χρήστης piii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-04-10, 16:34   #27
maestria

Το avatar του χρήστη maestria

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
maestria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.
Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.
Παλιά 19-04-10, 20:44   #28
piii

piii ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maestria Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.
Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.
Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω.
Μετά το Μάιο ε; Υπομονή τότε.
Ο χρήστης piii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 10:07   #29
εφι

εφι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή επιδομα παιδιων οαεδ 2010

Κοριτσια καλημερα.Πηγα στον οαεδ να ενημερωθω απο κοντα για το επιδομα.Μου ειπαν οτι ακομη δεν τους εχει παει η εγκυκλιος,κ να ξαναπερασω απο Ιουνιο.Πρωτη φορα τοση καθυστερηση!ελπιζω να το παρουμε φετος κ να μην κοπει κ αυτο.
Ο χρήστης εφι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 22:52   #30
Αννουλιτσα

Το avatar του χρήστη Αννουλιτσα

Αννουλιτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α! καλα... μ αρεσει που με αυτο και τη δευτερη δοση αλληλεγγυης θα πηγαιναμε τις διακοπες μας....ετσι τουλαχιστον λεγαμε...
Παλιά 22-05-10, 07:27   #31
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χα χα και εμεις το ιδιο σχεδιο δρασης ειχαμε!! να δουμε τι αλλο θα μας κοψουν ετσι που πανε τα πραγματα.....
Παλιά 27-05-10, 13:13   #32
vtziota

vtziota χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzina Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:
1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;
2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;
3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;
(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... )

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΦΙΛΙΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ...ΔΗΛ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΜΕ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ..ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ....ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ...ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ Κ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΚΝΟ....(ΟΧΙ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ)ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο Α Ε Δ !!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ
Ο χρήστης vtziota δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 17:41   #33
BIKH SARI

BIKH SARI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ 14 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009 ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΟΧΙ?ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΚΑ
Ο χρήστης BIKH SARI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 19:18   #34
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εαν φαινεται στην οικογενειακη σου κατασταση δεν βλεπω γιατι οχι εγω περυσι πηρα και ο μικρος ειναι γεννημενος 29 δεκεμβριου.....
Παλιά 04-06-10, 12:14   #35
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..
με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?
μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-10, 13:03   #36
sissy82

sissy82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elachl Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..
με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?
μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο
Περυσι είχαν ξεκινήσει να τα δίνουν πιο νωρίς γι΄αυτό..φέτος καθυστέρησαν αλλα και που τα δίνουν πάλι καλά.
Ο χρήστης sissy82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-06-10, 16:53   #37
shadyfairy

Περιοχή: ΜΕΝΙΔΙ
shadyfairy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να κάνω και εγώ μια ερώτηση ? είχα δεδομένο οτι θα έπαιρνα μια αύξηση στον μισθό μου ως επίδομα παιδιού και χθες ο λογιστής μου είπε οτι η σύμβασή μου δεν γράφει κάτι τέτοιο και δεν θα πάρω.
και εγώ αναρωτιέμαι...ο εργοδότης αποφασίζει αν θα το δώσει ή έχει να κάνει με τον κλάδο εργασίας μας ? εγώ είμαι υπάλληλος γραφείου και στην προηγούμενη δουλειά μου και ενώ οι συμβάσεις μας δεν έλεγαν κάτι διαφορετικό από την τωρινή που έχω υπογράψει σε αυτή τη δουλειά που είμαι , ήξερα υπαλληλο γραφείου που έπαιρνε κανονικά το 5% επί του μισθού της .
τι ισχύει τελικά ?
Παλιά 29-06-10, 17:22   #38
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είμαι δ.υπάλληλος και στο μισθό μου έχει προστεθει το επίδομα γάμου και το επίδομα παιδιού οπού είναι 12Ε αν θυμάμε καλά το μήνα.Αυτό είναι που λέτε ή εκτός αυτού δίνουν κάτι άλλο κάθε χρόνο?
Σύγνώμη αν ή ερώτηση είναι χαζή αλλά μπερδεύτηκα.
Ο χρήστης joela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-10, 15:07   #39
Γατουλα

Το avatar του χρήστη Γατουλα

Περιοχή: Ανατολικα
Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μαλλον οχι! για ιδιωτικους υπαλληλους μαλλον
δε μου λετε , ανεξαρτητα ποσα παιρνουμε???
δηλαδη του χρονου δικαιουμε?????
μμμμμμμμ πειτε μου καλα μου παιδια!!!
Παλιά 30-06-10, 15:16   #40
AngelMama

Το avatar του χρήστη AngelMama

AngelMama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την εταιρεία που θα με προσλάβουν μου είπαν ότι επίδομα γάμου και επίδομα παιδιού θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Καλά για το επίδομα τέκνου, αλλά και του γάμου μπορώ να το πάρω από εκεί ή με δουλεύουν για να μη μου το δώσουν;

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές