Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης

Notices

Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης Σπιτάκια, κούνιες κήπου, τρίκυκλα, τραμπολίνο, ποδήλατα, πατίνια, για παιδιά και ενήλικες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-09-08, 17:06   #1
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Παιχνίδια και Αξεσουάρ για την απασχοληση και ψυχαγωγια των μωρων μας!

Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να μαζεψουμε εδω τις προτασεις μας για την απασχοληση και διασκεδαση των μωρων μας.......ακομα και παιχνιδια που βρηκαμε πετυχημενα!!!

Ξεκιναω με τις αγορες που καναμε εμεις.....

Καταρχας πηραμε αυτην την κουνια που μας εξυπηρετησε αφανταστα για 11 μηνες!!!!

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...73&selcat=bgsw

Εχει πολλα σχεδια, συμφωνα με τις αξιολογησεις χρηστων προτιμησα αυτη για τους ηχους θαλασσας που βγαζει (οχι σπουδαια πραγματα αλλα ο ηχος παφλασμου κυμματων ηρεμουσε και κοιμιζε το μωρο)
Επισης το συγκεκριμενο μοντελο εβγαζε τα λιγοτερα προβληματα κατασκευης....

Αν το παρετε (που το συνιστω ανεπιφυλακτα) παρτε και φορτιστη....εγω εδωσα 13 ευρω για την συσκευη και οι μπαταριες (παρτε 8 γιατι η κουνια παιρνει τεσσερες) κοστιζουν οσο και οι κανονικες..... μεγαλη οικονομια.....

Να το βαζετε στην πλευρικη κινηση, .....τα χαλαρωνει πολυ ωραια....... επισης στην υπτια θεση. Το δισκακι αφαιρειται.......εγω δεν το εβαζα καθολου........οταν το μωρο μεγαλωσε κρεμουσα απο το μομπιλε παιχνιδια και επαιζε......

Παραλληλα μπορειτε να βαζετε μουσικη........αποκοιμιεται πολυ ευκολα......

Τα ποδια μαζευουν και πιανει λιγο λιγοτερο χωρο.

Καλου κακου κρατατε τις αποδειξεις, σε περιπτωση που βγαλει προβλημα (εμας μας βγηκε τελειο)

χετε υποψην οτι τις πρωτες φορες το μωρο μπορει να μη θελει να καθεται πολυ και να γκρινιαζει......ειναι φυσικο γιατι θελει την αγκαλια.......σιγα σιγα θα καθεται περισσοτερο!!!

120 ευρω εχει ......στα τζαμπο την βρισκεις!!!!
Παλιά 21-09-08, 17:12   #2
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρηλαξ τωρα........αγορασαμε αυτο το μοντελο (40 ευρω) με το σκεπτικο οτι αφου ειναι κουνιστη καρεκλα θα το χρησιμοποιει περισσοτερο καιρο....(βγαινει η μπαρα και μενει η κουνιστη καρεκλα)

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...297&selcat=bgb

Μα βολεψε καποιους μηνες που τον εβαζα πλαι μου στο γραφειο και τον κουνουσα με το ποδι μεχρι να κοιμηθει.........τωρα δεν θελει καθολου να κατσει .....ισως αργοτερα παλι..........εχει δονηση αλλα δεν του αρεσε καθολου...τον τρομαζε......θεωρητικα βοηθαει τα μωρα που εχουν κολικους.....το ντεφω ειναι οτι δεν ειναι αρκετα μαλακο το καθισμα.....

Υπαρχει κι αυτο το μοντελο (70 ευρω) που δεν το βρισκα τοτε....

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...776&selcat=bgb
Παλιά 21-09-08, 17:16   #3
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αντε μπραβο !!!! ..Ξεστραβωσε με που δεν έχω ιδέα ...
Παλιά 21-09-08, 17:19   #4
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βερα αφου τα χεις ψαξει αυτό τι λεει ?

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...20&selcat=bgsw

Απλα επειδη ειναι μικροτερο και μπορω ευκολα να το μετακινω πχ κουζινα μετα σαλονι κλπ .
Παλιά 21-09-08, 17:23   #5
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MOBILE τωρα......

Εμεις πηραμε αυτο και το λατρεψαμε!!!!

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...&selcat=bgtoys

40 ευρω και το καλυτερο του ειναι οι ηχοι της ζουγκλας......εχει 3 κλασικα τραγουδακια και τους ηχους απο κουκουβαγιες, βατραχακια, νυχτοπουλια κλπ.........του αρεσε απο την πρωτη βδομαδα........φαινοταν οτι διασκεδαζε αφανταστα με τα ζωα.......τα τραγουδια δεν του εκαναν καμμια εντυπωση!!!!

Μαλιστα εβαζα τους ηχους καθε βραδυ για να κοιμηθουμε...ηταν λες και κοιμομασταν στην εξοχη!!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ......

Μαλιστα εχει τηλεκοντρολ για να το ανανεωνεις.......

Υπηρχε κι ενα μοντελο με φως απο πανω (που γινεται και φωτιστικο) αλλα δεν με ενδιεφερε γιατι
1. Το φως τους τραβαει την ρποσοχη συνηθως και δεν αποκοιμιουνται
2. Δεν ταιριαζε με τη διακοσμηση του δωματιου που ειναι εμπνευσμενα απο την σειρα RAINFOREST
Παλιά 21-09-08, 17:28   #6
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο φαινεται πολυ βολικο γιατι ειναι 2 σε ενα (αν και τελικα δεν ξερω ποσο χρησιμοποιουν τις κουνιστες καρεκλες τα ζουζουνακια μας.......ενδεχομενως καθολου... )

Απλα το αλλο εχει την πλευρικη κινηση....δεξια αριστερα.......ειναι αλλο πραγμα........ξερεις υπαρχει ενα σαιτ αμερικανικο οπου βλεπεις τα προιοντα και απο κατω εχει αξιολογησεις χρηστων.......εχει πολυ ενδιαφερον να τις διαβασεις....παραθετουν τα καλα και τα κακα.......ετσι διαλεξα εγω....διαβασα εκατονταδες!!! Μολις βρω το λινκ θα το βαλω.......βρες το μοντελο που θες και διαβασε τι ειπαν οι χρηστες!!!
Παλιά 21-09-08, 17:32   #7
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο ειναι το λινκ.....

http://www.toysrus.com/

Εχει πολυ χρησιμα πραγματα......

Σε αυτη τη σελιδα

http://www.toysrus.com/product/index...ductId=2508001

Εχει πολλα απο την σειρα rainforest........δειτε και την κουνια που ειναι πανεμορφη........στις αξιολογησεις ομως ειδα οτι βγαζει πολλα ελαττωματα το μοντελο και τελικα δεν την προτιμησα (ειναι και λιγο πιο ακριβη 140 ευρω)
Παλιά 21-09-08, 17:36   #8
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το γυμναστηριο που πηραμε ηταν παλι της rainforest, δεν ειναι κατι σπουδαιο αλλα ειναι στενο και χωρουσε στον καναπε........εκει κρεμας διαφορα παιχνιδια διαφορετικα για να μη βαριεται.......ωραια ειναι κατι κρεμαστα που πηρα απο το τζαμπο και ειχαν πολλα κρεμασμενα μαζι....... κατι σνα σαραντοποδαρουσα/μπαμπουρας με κρεμαστα παιχνιδια/κρικους σε καθε ποδαρι.........η αγαπημενη του απασχοληση......

Μου χαρισαν και μεγαλο και ακριβο γυμναστηριο απο το ΛΗΤΩ , αλλα πολυ αβολο ....φαρδυ και χωρις ενδιαφεροντα παιχνιδια...δεν το χρησιμοποιησα καθολου...εμας μας βολευε που ειχαμε το γυμναστηριο στον καναπε......οχι καταχαμα.....
Παλιά 21-09-08, 17:37   #9
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ ! Και να φανταστεις οτι ψωνιζουμε στο Γερμανικο http://www.toysrus.de !!
Βεβαια καμια σχεση με το αμερικάνικο ....
Παλιά 21-09-08, 17:44   #10
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στους 7 μηνες επειδη δεν καθοταν το μωρο ακομα καλα πηραμε αυτη την σαμπρελιτσα απο το ELC (MALL ΤΕΛΕΥΤΑΙΟς ΟΡΟΦΟς, 50 ευρω) λεγεται καθισμα maxi cosi!

Η σαμπρελα ειναι κομματια-, δυο σαμπρελες μισες και το χαλακι/λουλουδι με κολλημενα παιχνιδακια πανω....το καλο με την σαμπρελα ειναι οτι κανει απο νεογεννητο και αναλογως ποσο τεντωνεις το χαλακι-λουλουδι τοσο πιο επιπεδο γινεται ως καθισμα......οταν θες το μωρο να καθεται απλα το βουλιαζεις μεσα.......επισης οταν το μωρο μεγαλωσει μπορεις να κρατησεις το μισο της σαμπρελας (το γαιδαρακι δλδ) ως πλατη και μοιαζει με πολυθρονιτσα.......

Τωρα που δεν την χρειζομαστε την καναμε κομματια και την βαλαμε στο παρκο μας, για να στηριζεται το μωρο......

Το παρκο ειναι απο το mothercare (170 e συν την τεντα/σπιτακι αν θελετε 50-60 ευρω). Υπαρχει και φθηνοτερο μοντελο (αλουμινιο 140 ευρω)

http://www.mothercare.com/gp/node/n/...=UTF8&mcb=core

ειναι ακριβο αλλα μου αρεσε γιατι ειναι σπαστο, ανοιγει το πορτακι και με τεντα απο πανω γινεται σπιτακι......δλδ ευελπιστω οτι θα το χρησιμοποιουμε για παιχνιδοφωλιτσα και οταν θα ειναι 3 ετων.......τουλαχιστον αυτο λενε οι μαμαδες που το συστηνουν.......επισης ειναι ευελικτο και μπορει να γινει τετραγωνο, προστατευτικο (τζακιου πχ) η διαχωριστικο δωματιου....
Παλιά 21-09-08, 18:22   #11
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To mobile rainforest τέλειο το έχουμε και εμείς, το γυμναστήριο rainforest μας το φέρανε δώρο δεν μπορώ να πω πως μας ενθουσίασε το ίδιο, ευτυχώς μετά μας φέραν ένα της playschool που ήταν μακράν καλύτερο!

Καταπληκτική η σαμπρελίτσα ... θα την έχω υπόψη για την επόμενη που έρχεται!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-08, 19:23   #12
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δικιά μας κούνια είναι αυτή εδώ ...

http://www.gracobaby.com/catalog/pro...R&CategoryID=5

απλά έχει τυρκουάζ με ροζ ταπετσαρία ...

Έμένα αυτό που με βόλεψε αφάνταστα σε αυτή την κούνια είναι ότι το παιδί δεν είναι απαραίτητο να το δέσεις ( έχει βέβαια ζώνη πέντε σημείων για τα πιο ζωηρά) γιατί έχει μπροστά ακριβώς καπάκι με ποδαράκι που κουμπώνει και δεν ανοίγει με τίποτα, κάτι σαν αυτό που έχουν τα καρεκλάκια φαγητού φανταστείτε .... Έτσι όταν αποκοιμιόταν σε αυτην την έπαιρνα πολύ εύκολα χωρίς να την ξυπνήσω

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-09-08, 20:24   #13
Τινακι

Το avatar του χρήστη Τινακι

Περιοχή: στην χωρα αγκου μπεμπε
Τινακι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Τινακι
Προεπιλογή

[quote="vera"]Στους 7 μηνες επειδη δεν καθοταν το μωρο ακομα καλα πηραμε αυτη την σαμπρελιτσα απο το ELC (MALL ΤΕΛΕΥΤΑΙΟς ΟΡΟΦΟς, 50 ευρω) λεγεται καθισμα maxi cosi!

FTOU FTOU FTOU to aggeloudi sas!!!! glykas einai
Παλιά 22-09-08, 00:21   #14
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Olg@
Έμένα αυτό που με βόλεψε αφάνταστα σε αυτή την κούνια είναι ότι το παιδί δεν είναι απαραίτητο να το δέσεις ( έχει βέβαια ζώνη πέντε σημείων για τα πιο ζωηρά) γιατί έχει μπροστά ακριβώς καπάκι με ποδαράκι που κουμπώνει και δεν ανοίγει με τίποτα, κάτι σαν αυτό που έχουν τα καρεκλάκια φαγητού φανταστείτε .... Έτσι όταν αποκοιμιόταν σε αυτην την έπαιρνα πολύ εύκολα χωρίς να την ξυπνήσω
Α ναι....κι εγω δεν τον εδενα, να μαι ειλικρινης, αν και ειχα βγαλει το δισκο........ηταν τοσο υπτια η θεση που δεν μπορουσε να βγει εξω......μετα που μεγαλωσε απο αγχος καμμια φορα τον εδενα, αλλα ουδεποτε εκανε ταρζανια.....
Παλιά 22-09-08, 00:25   #15
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις ειχαμε αυτο το μομπιλ:
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...&selcat=bgtoys μεχρι 2 μηνων δεν του αρεσε και γκρινιαζε αλλα μετα μεχρι τον 5ο μηνα που καταλαβε κι εκεινος τι γινεται του αρεσε αρκετα!!
Παλιά 22-09-08, 00:26   #16
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τινακι σε ευχαριστω!!!
Παλιά 22-09-08, 00:36   #17
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina24
εμεις ειχαμε αυτο το μομπιλ:
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?...&selcat=bgtoys μεχρι 2 μηνων δεν του αρεσε και γκρινιαζε αλλα μετα μεχρι τον 5ο μηνα που καταλαβε κι εκεινος τι γινεται του αρεσε αρκετα!!
Katerinaki εγω εχω ενα φωτιστικο χαρτινο με ψαρακια που γυρναει και βγαζει σχεδια στην οροφη.........αυτο μας βοηθησε καποια βραδια που εκλαιγε πολυ και δεν ηξερα τι να κανω.......πασραδοξως τον υπνωτιζε!!!
Παλιά 22-09-08, 18:51   #18
efstratia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
efstratia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!Πείτε μου την γνώμη σας εδώ και 3-4 μέρες το μωρό μου κοιμάται στην αγκάλια μας και μόλις την βάλουμε στο κρεβατάκι της ή στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει και κλαίει!Αυτο κάνει όλη μέρα ενώ νυστάζει κοιμάται 10 λέπτα και ξυπνάει!Τί να κάνω;;;;Τί λέτε να φταίει;;;;;Μήπως έμαθε αγκαλιές και δεν μπορεί να κοιμηθεί στο κρεβατάκι της;;;;;;;;;;
Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πείτε μου την γνώμη σας!
Ο χρήστης efstratia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 18:54   #19
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως να την κρατας μεχρι να την παρει αρκετα βαρια ο υπνος?

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 18:57   #20
hasmouritsa

hasmouritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η δικιά μου το ίδιο έκανε, έτσι λοιπόν, ανακάλυψα ότι θέλει να έχει συνέχεια την μυρωδιά μου, διότι αισθάνεται ασφαλής. Γι 'αυτό το λόγο όταν την έβαζα στην κούνια της, πάντα έβαζα κοντά στην μυτούλα της κάτι δικό μου πχ. το πανάκι του ώμου που ήδη είχε και την δική μου μυρωδιά αλλά και την δική της. Επλίζω κάπως να σε βοήθησα.
Ο χρήστης hasmouritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 18:59   #21
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευστρατια κι εμεις τα ιδια ειχαμε.......δραμα η κατασταση!!!! Υπομονη!!!!

Για αυτο και λεω οτι γλυτωσαμε λιγο με την κουνια μας.....

Παντως τον αφηνα στο κρεββατι του να κλαψει κατα πως λενε αλλα τζιφος.......αγυριστο κεφαλι!!!
Παλιά 22-09-08, 19:07   #22
efstratia

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
efstratia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Την κρατάω αρκετή ώρα αφού πολλές φορές στην αγκαλιά μου κοιμάται τόσο βαριά που μια φορά τρόμαξα γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε!Την ταρακονούσα και δεν άνοιγε τα μάτια της, την πήγα στο κρεβάτι της και με το που την άφησα άνοιξε τα μάτια της και άρχισε να κλαίει!

hasmouritsa,

θα το δοκιμάσω και αυτό να δώ τί θα γίνει!

Την κούνια την πήραμε και εμείς αλλά ακόμα δεν την στήσαμε γιατί έτυχε κάτι έκτακτο και έπρεπε ο άντρας μου να φύγει!
Θα δούμε από αύριο τί θα γίνει με την κούνια!
Γιατί και εγώ την αφήνω στο κρεβάτι να κλαίει όπως μου λένε αλλά πόσο μπορείς να την ακούς!!Είναι και πεισματάρα δεν το βάζει εύκολα κάτω και είναι μόνο 28 ημερών!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης efstratia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-08, 19:12   #23
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δοκιμασε το κολπο με τη μυρωδια...σε μενα δεν επιασε παντως.....

βαλε μουσικη

κρατα της το χερι να ηρεμησει

μη την αφηνεις να κλαιει...ειναι πολυ μικρο και δεν καταλαβαινει.....νομιζει οτι το εγκαταλειψες......

ΑΣΕ ΔΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ....τα ιδια ειχαμε κι εμεις/////με την κουνια λιγο λιγο θα συνηθισει.......στην αρχη μπορει να γκρινιαζει.....
Παλιά 22-09-08, 21:40   #24
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον ..πηγαμε σημερα και πηραμε την κουνια ! Να πω εδω πως υπάρχει ενα ακομα μοντελο (τρια δηλ) το ... parana κάπως έτσι λεγετε δεν το συγκράτησα το οποιο εχει πουλιά και τρυζόνια ! Σε χρωματισμους ανοιχτο πρασινακι και κιτρινο πολυ γλυκα χρωματα ! Πολυ ωραιο και μου αρεσε πολυ το καθισματακι ...ειναι πιο ανετο και το κονταρι πισω πιο μακρια απο το κεφαλι του μωρου ! Για ψηλά μωρα πιστευω ειναι πολυ καλο ! (Ριτα79 δες το και αυτο !) Ειναι ομως λιγο πιο μεγαλο ..τα ποδια εχουν μεγαλυτερο ανοιγμα νομιζω . Οσο για την τιμη 10 ευρω πιο ακριβα δηλ γυρω στα 130 .

Εμεις πηραμε τον ωκεανο σαν την Βερα . Ε αφου δεν βλεπει θαλασσα η μωρουλινιτσα ας την ακουει τουλαχιστον
Η πλακα ειναι οτι και το παρκο ειναι σε μπλε χρωματα και του αντρα μου καπως του ρχεται

Η πρωτη αποπειρα φυσικα δεν ηταν επιτυχής αλλα οκ δεν μασαμε αυριο βλέπουμε Θα πλυνω αποψε το καλυμα και αυριο ετοιμοι! Ελπιζω να της αρέσει
Παλιά 22-09-08, 21:41   #25
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω πως τζαμπα ανησυχουσα για το μεγεθος ! Δεν το θυμομουν καλα και τα έχουν σε σταντ υπερηψωμενα γιαυτο το νομιζα πολυ πιο ψηλο και μεγαλο . Καμια σχεση χωραει ανετα στο σπιτι μας και μετακινειτε σχετικα ευκολα παντου
Παλιά 22-09-08, 22:56   #26
Λαμπρινή

Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To πάρκο μας !

Σημερα βρήκα και το ιδιο με της Βέρας , 150 ευρω εχει εδω . Το μονο που δνε μου αρεσε ειναι που το μωρο ειναι στο πατωμα ...ισως γιατι συνηθισα το δικο μας
Παλιά 23-09-08, 02:08   #27
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πΟΛΥ ωραιο Λαμπρινη!!!!
Καλοριζικη η κουνια......

Βαζε απο λιγο το μωρο, στην πλαινη κιηση και τα κυμματα να παφλαζουν....στις αρχες γκρινιαζει γιατι καταλαβαινει οτι την κοπανας....
Παλιά 23-09-08, 10:19   #28
katd

katd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι βρε κοριτσια...τωρα που χειμωνιασε (χειμωνιαζει δηλαδη σιγα σιγα) τι θα κανουμε καθε μερα με τα μικρα μας στο σπιτι? Θα πηγαινουμε σε παιδοτοπους?Πως θα τα απασχολουμε? (Σταματαω σε δυο βδομαδες την δουλεια και εχω αρχισει να προβληματιζομαι)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Παλιά 23-09-08, 12:10   #29
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ αυτην την απορια την εχω και εγω!που ειναι και μικρη ακομα και με το που κλειστηκαμε μεσα και δεν εχει αλλες βολτες με το καροτσι εχει λαλησει και δεν ξερουμε τι να την κανουμε!!!Πως να περασει η ωρα της ευχαριστα και επικοδομητικα ολο το απογευμα και ειδικα οταν εχει ηδη παιξει το πρωι με την κοπελα στο σπιτι σε καθε γωνια του σπιτιου!Εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου στο μπουσουλημα της που περιμενων να ξεκινησει οποτε θα εχει και δουλεια μπολικη στο σπιτι!!!Ενα σφουγγαρισμα θα το ριχνει!!!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-08, 13:04   #30
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειναι προβλημα αυτο......

Ο δικος μου αν δεν βγει εξω κανει σαν αγριμι σε κλουβι!!!!!

Τον πηγαινει τωρα καθε πρωι ο μπαμπας μου στη παιδικη χαρα και την καταβρισκει.......

Αν τα ντυνουμε καλα, γιατι να μη βγουν βολτα? Και στο σουπερ μαρκετ να παω μαζι του μια βολτα τον ηρεμει πολυ!!!

Ποδηλατακι πηρατε?εμεις πηραμε ενα που μας βγηκε καλο και το διασκεδαζει και μεσα στο σπιτι....
Παλιά 23-09-08, 13:43   #31
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που κλειστήκανε από τώρα τα μικρούλια μας μέσα ... νυχτώνει και νωρίς και οι ώρες φαίνονται ατελείωτες .... τουλάχιστον βγαίνουν το πρωί καμιά βόλτα και ξεσκάνε ...
Προς το παρόν βολευόμαστε με τον μαγνητικό πίνακα της Dora, ζωγραφίζουμε (εντάξει εγώ ζωγραφίζω απλά κρατάμε μαζί το μολύβι ) διάφορα και της αρέσει πολύ ... Α! Της πήραμε και δυο κουκλες μια μεγάλη και μια μωρό με το καροτσάκι τους και παίζουμε τις αγαπημένες αδερφούλες!!! Προσπαθώ να την προετοιμάζω και να της περνώ υποσυνείδητα μηνύματα για την αδερφική αγάπη ... πολύ γέλιο!!!

Παλιά 23-09-08, 14:18   #32
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια, γιατί να κλειστούμε μέσα και μάλιστα από τώρα?????
Εντάξει, ψύχρανε λίγο ο καιρός...ντυνόμαστε καλύτερα και βγαίνουμε!!!
Καλό είναι, τα παιδιά να βγαίνουν ΚΑΘΕ μέρα έξω, χειμώνα -καλοκαίρι, με το αντίστοιχο ντύσιμο (ή σκέπασμα για τα μικρότερα).
Έτσι μαθαίνει ο οργανισμός να ανταπεξέρχεται στις καιρικές αλλαγές και να μην τα φτύνει και αρρωσταίνουν
Όσο για τους παιδότοπους....χίλιες φορές παιδική χαρά με χιόνια, παρά αυτή η κλεισούρα
Παλιά 23-09-08, 14:26   #33
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι αλλα μέχρι να γυρίσουμε από τη δουλειά θα έχει πάει 6, που αργότερα είναι τελείως σκοτάδι....

κι εμένα είναι πολύ ανησυχη αμα δεν βγει καροτσάδα....
Παλιά 23-09-08, 14:30   #34
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ετσι οπως τα λεει η galat ειναι. Σε εμας εκει στο σπιτι καμια φορα πιανει εναν διαολοαερα που να την παω την καημενη!Κατι πρεπει να σκαρφιστουμε!!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-08, 15:09   #35
Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βγαίνει βρε Ελιζάκι για κανέναν περίπατο το απόγευμα αλλά δεν είναι το ίδιο, δεν μπορείς να το αμολήσεις ελεύθερο να παίξει στην πλατεία και στην παιδική χαρά μέσα στο σκοτάδι!!! Βασικά το πρόβλημα είναι το σκοτάδι και η βροχή όχι το κρύο.

Παλιά 23-09-08, 15:50   #36
bibibo

bibibo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα που ήταν ανύσηχο και ήθελε να βγάινει βόλτα κάθε μέρα, το χειμώνα όταν έβρεχε ή όταν ήταν κλειστά τα μαγαζιά, τον πήγαινα στο σουπερ μάρκετ ή στο jumbo και κάναμε βόλτα με το καρότσι μέσα καμια ώρα, μιάμιση (συνήθως όταν κάναμε πολύ ώρα βόλτα του αγόραζα και τίποτα γιατί ντρεπόμουνα). Πάντως του άρεσαν πολύ τα φώτα, ο κόσμος και τα γεμάτα ράφια...
στον παιδότοπο δεν τον πάω γιατί συχαίνομαι, αλλά με κρύο και με αέρα τον βγάζω έξω και δεν μου έχει αρρωστήσει ποτέ
Ο χρήστης bibibo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-09-08, 15:52   #37
katd

katd ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω κοριτσια και ειδικα στην περιπτωση μου που πρεπει να ειμαστε υπερ προστατευτικοι με τα κρυωματα, τι θα κανω?Φαντασου να τον παω στο παρκο, να τον εχω ντυσει, να τον αφησω να παιξει, να ιδρωσει και μετα με το κρυο θα κρυωσει λογικο ειναι!!Γιατι το δικο μου Ταρζανακι δεν αρκειται στην βολτα με το καροτσι...θελει να ξεσαλωσει!!!Και σκεφτομαι οτι τα πρωινα οι παιδοτοποι μηπως, δεν ξερω κιολας, δεν εχουν τοσο κοσμο και ειναι καλα! Δεν ξερω τι να πω!!Μετα αναγκαστηκα σε φιλικο σπιτι, δεν εχω καμια αλλη ιδιεα!!
Παλιά 23-09-08, 16:58   #38
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[quote="katd"]Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου κατι βρε κοριτσια...τωρα που χειμωνιασε (χειμωνιαζει δηλαδη σιγα σιγα) τι θα κανουμε καθε μερα με τα μικρα μας στο σπιτι? Θα πηγαινουμε σε παιδοτοπους?Πως θα τα απασχολουμε?

Και έλεγα να το ρωτήσω κι εγώ!! Συνηθήσαμε καθημερινές βόλτες και τώρα.....
βαρεμάρα μέσα!!!
Δεν περνάει το βράδυ βρε παιδιά! πόσο να το απσχολήσεις το μωρό? Κουράζεσαι κάποα στιγμη...
Παλιά 24-09-08, 16:05   #39
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλη ιδεα τα φιλικα σπιτια!!! Αν ειναι κοντα δλδ και τα παιδια μπορουν να παιξουν μαζι.......

Ο μπαμπας μου τον παει τα πρωινα στην παιδικη και τρελλαινεται με τις κουνιες παρολο που δεν περπαταει ακομα......με το ζορι τον φερνει σπιτι!!!

πΑΝΤΩς δεν εχω προβλημα να τον βγαλω και βραδυ εξω.......αφου ειναι στο καροτσι φυσικα......
Παλιά 24-09-08, 16:08   #40
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Olg@
Προς το παρόν βολευόμαστε με τον μαγνητικό πίνακα της Dora, ζωγραφίζουμε (εντάξει εγώ ζωγραφίζω απλά κρατάμε μαζί το μολύβι ) διάφορα και της αρέσει πολύ ...
Τι πινακας ειναι αυτος Ολγακι? Λες να αρεσει και στο ζουζουνακι μου?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές