Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-09-08, 10:26   #1
MIRIAM

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΣΑΣ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΝΑ ΣΑΣ "ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΩ" ΓΙΑ ΚΑΤΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.
ΤΟ 2006 "ΕΣΚΑΣΕ" Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 23 ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΤΗΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΕΤΑΒΟΛΙΣΜΟΣ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ. ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΨΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ ΚΙ ΜΕ ΒΟΥΤΗΞΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ. "ΝΟΣΟΣ GRAVES" ΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ. ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΖΩΗΣ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΙΣΩΣ ΠΕΣΩ ΣΕ ΚΩΜΑ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΒΛΕΠΑ "ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ" ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ. ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝΕ ΜΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΡΑΔΥ. 23:00 ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΕ.
ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΗΓΟΡΩ ΠΟΛΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ 24 ΧΑΠΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΑ 6 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 2008.ΜΟΥ ΠΕΣΑΝΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΜΟΥ ΦΥΓΑΝΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ, ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΛΑ ΣΠΥΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΗΣΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΣΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ "ΕΜΕΙΝΑ" ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΑΝΑΦΕΡΑΝΕ ΜΕ ΑΠΙΝΙΔΩΤΗ (ΡΕΥΜΑΤΑ).ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΔΟΦΛΕΒΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ 6 ΜΕΡΕΣ. ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΧΑΛΙΑ - ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ - ΟΡΜΟΝΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΩ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ (ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕΣ)ΚΑΙ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! ΟΣΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ !ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΟΛΟΙ.

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ Π Ρ Ο Σ Ε Χ Ε Τ Ε ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΜΕΛΕΙΤΕ. ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ! ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΟ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ!

(ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ HASHIMOTO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ HASHIMOTO ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ “ΚΡΥΦΑ” ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ. Ο HASHIMOTO ΔΕΝ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. GRAVES ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΚΑΙ ΖΩΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ!)
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!
Ο χρήστης MIRIAM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 10:32   #2
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΥΡΙΑΜ σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή την (απαίσια ομολογουμένως) εμπειρία σου μαζί μας. Σου εύχομαι να βρεθείς γρήγορα με ένα μωρουλινι στην αγκαλιά σου και να μείνουν πίσω όλα αυτά που πέρασες...

Δυο απορίες μόνο.
τι ειναι ο Hashimoto? και πώς αντιλαμβάνεσαι τον graves?? Μόνο με εξετάσεις ή έχει και συμπτώματα??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 10:41   #3
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο ΗΑSHIMOTO ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ Η ΟΠΟΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΙΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΡΙΑ Ή ΥΠΟΥΛΗ.
Ο GRAVES ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟΝ GRAVES ΕΙΝΑΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ,ΔΥΣΦΟΡΙΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ, ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΝΥΧΙΩΝ (ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΦΛΙΔΕΣ ΣΑΝ ΤΩΝ ΒΡΕΦΩΝ), ΚΟΜΜΑΡΕΣ, ΤΡΕΜΟΥΛΟ, ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΗ, ΦΩΝΑΖΑ, ΕΒΡΙΖΑ, ΕΣΠΑΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ "ΒΙΑΙΗ" ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΑΜΕΣΑ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ. ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΦΛΕΒΕΣ!
Παλιά 25-09-08, 10:48   #4
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μύριαμ, πραγματικά έχω συγκλονιστεί από την ιστορία σου. Έδωσες έναν αγώνα και βγήκες νικήτρια. Σου εύχομαι από δω και στο εξής ο θεός να σου δώσει τα πάντα.
Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 11:14   #5
andro2

andro2 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην andro2
Προεπιλογή

Πολυ καλα εκανες και τα ειπες!

Εγω το πηρα χαμπαρι μετα απο 2 αποβολες, πολλες ταχυκαρδιες, πτωση μαλλιων, κοπωση, νευρα.
Ευτυχως ετυχε να αλλαξω γυναικολογο μετα την 2η αποβολη και ο νεος το καταλαβε αμεσως και το προλαβαμε σε πολυ αρχικο σταδιο.
Κανεις δεν ξερει τη σοβαροτητα της καταστασης, δεν ενημερωσα καν τους δικους μου, γιατι το προλαβαμε και δεν ηθελα να ζησουν αυτη την αγωνια. Βεβαια αν ηταν σε προχωρημενο σταδιο θα ηταν διαφορετικα και θα τους ενημερωνα.
Παντως και εγω με την σειρα μου θελω αν εφιστησω την προσοχη σας στον θυροειδη και στη συχνη επαναληψη των εξετασεων του.
Ο χρήστης andro2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 12:57   #6
GEORGI

Το avatar του χρήστη GEORGI

GEORGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν διαβάσεις στο topik καφέ θα δεις πως έπεσα από τα σύννεφα χθες που είδα τα αντισώματα αυξημένα και΄σήμερα με τον υπέρηχο βρήκαμε όζους και μου ξεκίνησε θεραπεία Τ4. Και πραγματικά αυτά τα συμπτώματα που λες, αδυναμία μαλλιών, νύχια που ξεφλουδίζουν στην μέση, φλούδες μιλάμε, νεύρα πολλά, φωνές πολλές, ψυχολογικές μεταπτώσεις, κούραση ανεξήγητη..... αυτά όλα τα έχω αλλά δεν ξέρω αν φταίει ο θυρωειδής...
Δεν κατάλαβα αυτά που λες για τις μορφές GRAVES κλπ τι έιναι? Και που ξέρουμε τι μορφή έχουμε?
Ο χρήστης GEORGI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 13:25   #7
Kristianna

Περιοχή: Συρος
Kristianna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Kristianna
Προεπιλογή

Καλημερα,σε καταλαβαινω απολυτα καπως ετσι ημουν και εγω με το θυροειδη,οχι τοσο βαρια βεβαια,εγω εκανα ενχειρηση σε ηλικια 19 χρονων αφαιροντας τον θυροειδη μου,νοσο Graves ειχα και εγω και με ταλαιπωρησε πολλα πολλα χρονια (η διαγνωση εγινε στα 13).Νοσος Graves εχουν οσοι εχουν υπερθυρεοειδισμο οχι υπο..υπαρχουν πολλες παθησεις του θυροειδη θελει προσοχη μεγαλη γιατι ειναι πολυ υπουλη παθηση κοριτσια προσοχη!!!!
Παλιά 26-09-08, 19:17   #8
mitsi1

Περιοχή: ηρακλειο κρητης
mitsi1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΡΦΗ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ, ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ. ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΑΤΥΧΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ, Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ "ΕΣΚΑΣΕ" ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ. ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ ΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΥΠΟΘΥΡΟΕΙΔΙΣΜΟ HASHIMOTO, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ...ΔΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΟΡΓΑΝΑ. ΕΜΕΙΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ...ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ...ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ...
Ο χρήστης mitsi1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-08, 10:48   #9
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είσαι ήρωας! Μπράβο κοπέλα μου! Κοίτα πρώτα την δικιά σου υγεία και τα μωρά ή ότι άλλο θέλεις θα έρθουν. Νομίζω η δικιά σου ιστορία πρέπει να γινει γνωστή σε όλους από εδω μέσα. Κοιτα την ύγεία σου και επικεντρώσου μόνο σε αυτή. Σου στέλνω τον θαυμασμό μου και σκύβω το κεφάλι μου με σεβασμό προστά στο μήνυμά σου.

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-08, 10:54   #10
aretim

Το avatar του χρήστη aretim

aretim ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mπραβο για τη δυναμη και το κουραγιο σου.Ως ποτε θα υπαρχουν γιατροι που θα παιζουν με τις ζωες μας.ΕΛΕΟΣ
Ο χρήστης aretim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-08, 16:34   #11
bebebo

Το avatar του χρήστη bebebo

bebebo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο για την δυναμη σου και το κουραγιο σου .Μερικοι γιατροι θελουν να τους παιρνεις την αδεια.
Επετρεψε μου μονο να συμπληρωσω κατι ,μια που εδω ειναι πολυ γονεις μην αμελειτε να κανετε εξεταση θυροειδη και στα παιδια σας καθε χρονο μαζι με τις γενικες αιματος .Ο μικρος μου παρουσιασε στα δυο του χρονια.
Ο χρήστης bebebo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 01:39   #12
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια MIRIAM.. για το κουράγιο σου.

Πραγματικά θα πρέπει να δείχνουμε μεγάλη υπευθυνότητα σχετικά με την υγεία μας. Την επόμενη εβδομάδα θα κάνω επέμβαση στο θυρεοειδή. Θα γίνει αφαίρεση της δεξιάς μεριάς διότι υπάρχει εκεί μία κύστη. Θα έπρεπε και θα μπορούσα να είχα τρέξει για αυτό νωρίτερα.. Αν δε γλίτωνα την επέμβαση με φαρμακευτική αγωγή, αν μη τι άλλο θα ήταν μια επέμβαση πιο εύκολη καθώς το μέγεθος της κύστης και οι κίνδυνοι όσο παρέμενε εκεί, μεγάλωναν... με αποτέλεσμα τώρα η επέμβαση να είναι πιο δύσκολη, η τομή της μεγαλύτερη κ.ο.κ.

Μεγάλη προσοχή.. Να είμαστε συνεπείς σε θέματα υγείας. Να μην αμελούμε το σώμα μας και να το αφουγκραζόμαστε.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-09-08, 10:00   #13
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ.

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΔΙΑΓΝΩΣΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΙΤΣΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΣΤΟ ΕΞΟΦΘΑΛΜΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ!(ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΣΤΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΕΞΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ..)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΝΙΚΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ(ΣΤΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ).ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΚΟΒΑ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝΕ ΜΟΛΙΣ 1 ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΗ!ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕ 3 ΜΕΡΟΥΛΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ!

ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΡΙΑΜ.
Παλιά 29-09-08, 10:32   #14
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MIRIAM πραγματικά αισιόδοξο το post σου... Μακάρι να μπορώ να περπατάω και να νιώθω καλύτερα από την ίδια μέρα κιόλας, γιατί εγώ να κάτσω σε ένα κρεβάτι ακίνητη... δεν το αντέχω! Ευχαριστώ που απάντησες...

Φιλιά πολλά.

mitsi... εύχομαι τα καλύτερα κι εγώ με τη σειρά μου...

Παλιά 29-09-08, 10:38   #15
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΨΕΜΜΑΤΑ!

ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙP.. TO "ΚΟΛΙΕΔΑΚΙ" ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΣ (ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ..ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΩΡΑ) ΠΑΡΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ..ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ ΓΙΑ 2,5 ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΦΥΡΟΕΙΔΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ.(ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ )
Παλιά 29-09-08, 11:56   #16
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MIRIAM σου υπόσχομαι ότι μόλις βγω... με την πρώτη ευκαιρία θα μπω να σου πω εντυπώσεις... Μακάρι να είναι όπως τα λες... Αλλά μου κίνησες το ενδιαφέρον με το κολιεδάκι... τί κολιεδάκι είναι τούτο.. ? Αααα θέλω λεπτομέρειες!

Παλιά 29-09-08, 12:01   #17
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΟ 1ο 24ΩΡΟ ΚΙΟΛΑΣ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ.

ΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.
Παλιά 29-09-08, 12:01   #18
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μiriam συγκλονιστική η ιστορία σου! Σε ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα!

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 12:03   #19
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ pam(ίτσα)!(παει τωρα το παμίτσα? ετσι μου βγηκε )

και εσυ να εισαι παντα καλα!
Παλιά 29-09-08, 12:05   #20
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MIRIAM μου σου έστειλα και πμ για λεπτομέρειες...

Σωληνάκι ? Υγρά? Στο λαιμό μου ??? Λιαξξξξξξξξ! Λιαξ λιαξ λιαξ!!! Τουλάχιστον βγαίνει σύντομα

Παλιά 29-09-08, 12:19   #21
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΟ ΛΙΑΞΞΞΞΞ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ !

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΑΝΕ ΣΑΝ U F O ΟΛΟΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΠΟΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ....ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΠΕΦΤΑΝΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΔΟΧΕΙΑΚΙ... ΔΕΝ ΠΕΦΤΑΝΕ ΠΑΝΩ ΜΟΥ Ή ΚΑΤΩ..

ΛΟΙΠΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΙΠΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ΄ΕΥΧΗΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!
Παλιά 29-09-08, 12:24   #22
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Okay λοιπόν, θα συμφωνήσω. Μακρυά από τον καθρέφτη όσο έχω αυτό το πράγμα Για να σου απαντήσω και σε αυτό που ρώτησες πριν θα είμαι στην Κλινική Άγιος Λουκάς (Θεσσαλονίκη είμαι), θα μπω την Τετάρτη και η επέμβαση θα γίνει την Πέμπτη το πρωί. Σε ευχαριστώ και πάλι...

Παλιά 29-09-08, 13:05   #23
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νίκη περαστικα και ταχεια αναρρωση οπως λενε και επισημα!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 13:12   #24
Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

th@lia να 'σαι καλά κούκλα μου..

Παλιά 29-09-08, 14:19   #25
mitsi1

Περιοχή: ηρακλειο κρητης
mitsi1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MIRIAM ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΕΒΛΗΜΕΝΟ...ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΘΕΝΟΣ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΗΓΕΙΣΑΙ. ΣΕ ΘΑΥΜΑΖΩ...ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ...ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...
Ο χρήστης mitsi1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-08, 00:30   #26
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τώρα είδα αυτό το ενδιαφέρον θέμα!!! Εγώ 13 μήνες μετά τη γέννα, είχα κάνει εξετάσεις για θυροειδή και ήταν όλα καλά. Μετά όμως από 8 μήνες από τις εξετάσεις ένιωθα χάλια και τελικά είχα graves. Πήρα αντιθυροειδικά για 4 μήνες και πάνω που είχα ψιλομαζευτεί παθαίνω φαρμακευτική ηπατίτιδα. Με πλακώνουν στην κορτιζόνη για να μπω χειρουργείο που τελικά έγινε πριν ένα μήνα και πήγαν όλα καλά. Πράγματι δεν πόναγα καθόλου αλλά με την κορτιζόνη που τη συνέχισα και μετά το χειρουργείο για καμιά εβδομάδα, πάχυνα καμιά 6 - 7 κιλά, γέμισα σπυριά και είχα τρελό πονοκέφαλο. Τώρα είμαι καλά ευτυχώς, προσπαθώ να αλλάξω λίγο τη ζωή μου ( όχι άγχος, καλύτερη διατροφή και άσκηση) και παίρνω Τ4 150. Με τα μάτια μου δεν είχα κανένα θέμα ( 1 χιλ. από το ένα μάτι που δεν φαίνονταν, πόνος στα μάτια μετά την κορτιζόνη και υπαναχώρηση του ελάχιστου εξώφθαλμου τώρα). Σκέφτομαι να κάνω άλλο ένα παιδάκι λοιπόν, έχετε κάποια συμβουλή κορίτσια ή κάτι που πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα? Έχω διαβάσει ότι από 3 έως 12 μήνες μετά την αφαίρεση θυροειδή τα TSI ( αντισώματα που κάνουν τη ζημιά στο θυροειδή και στα μάτια) δεν υπάρχουν πια. Το γνωρίζετε αυτό? Δεν ξέρω έχω αγχωθεί και κουραστεί με αυτό το θέμα τόσο που τελικά πιστεύω ότι ίσως να είναι καλύτερα να μην επιχειρήσω για δεύτερη εγκυμοσύνη
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-11-08, 08:20   #27
MAXH

Το avatar του χρήστη MAXH

MAXH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Και εγώ miriam μια σχεδόν απο τα ίδια έχω τραβήξει με την graves γιατι δεν μπορούσα να το καταλάβω. Τι να πόύμε τώρα? Μέχρι και αρθρίτιδα μου έκανε. Δεν θέλω να τα θυμάμαι γιατί είναι νωρίς ακόμη. Θα ξαναπώ όμως κάτι. Όταν 1 στις 3 γυαναίκες έχει θυροειδή γιατί δεν σου ζητάνε οι γιατροί εξέταση και μάλιστα πρώτοι οι γυναικολόγοι? Το λέω απο πείρα αλλά και απο τις φίλες μου που βλέπω. Ποτέ σε προγεννητικό έλεγχο δεν τους ζητήθηκε θυροειδής. Να ναι καλά όμως ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί τα τελευτάια 3 χρόνια και γ γλυκιά μου ενδοκρινολόγος που με έκαναν καλά. Ζω φυσιολογικά τώρα.
Παλιά 28-11-08, 12:57   #28
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!
aleca ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ!!
ΜΑΧΗ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΗΚΑΝ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ!!

ΦΙΛΙΑ
Παλιά 28-11-08, 13:12   #29
yola

Περιοχή: Αθήνα
yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.
Παλιά 28-11-08, 13:16   #30
MIRIAM

MIRIAM ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yola
έκανα γενική αίματος πριν μια βδομάδα και βρέθηκα με υψηλά αντισώματα και νορμάλ τις ορμόνες του θυρεοειδή. Οπότε για σύνδρομο Hashimoto με βλέπω. όλα ξεκίνησαν γιατί έπεφταν τα μαλλιά μου πιο πολύ και τα νύχια μου μόλις πάνε να αναπτυχθούν ξεφλουδίζουν. Προσπαθώ για 2ο παιδί. Ξέρει καμία αν επηρρεάζει γονιμότητα και κιλά; Στην γιατρό θα πάω την Τετάρτη και θα ξέρω τότε καλύτερα τί να περιμένω. άλλοι λένε για χάπι άλλοι όχι.
ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΡΦΗΣ HASHIMOTO.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ 2ο ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ!!!!
Παλιά 28-11-08, 19:10   #31
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως κοριτσάκια, είχα υψηλά αντισώματα, κανονικές οι ορμόνες ( πριν το graves εννοώ )και δεν μου έγινε hashimoto αλλά graves. Επίσης νομίζω ότι επηρεάζεται η γονιμότητα γιατί εγώ έτσι το ανακάλυψα. Προσπαθούσα να κάνω δεύτερο παιδάκι και δεν έμενα έγκυος και έκανα κάποιες εξετάσεις. Πάντως θέμα γονιμότητας δεν υπάρχει αν οι ορμόνες είναι σε φυσιολογικά όρια, ανεξάρτητα από τα αντισώματα. Τι να πω... πάντως πιστεύω ότι ένας ενδοκρινολόγος είναι απαραίτητος σε πιθανή εγκυμοσύνη μας. Εγώ επισκεπτόμουν και στην πρώτη εγκυμοσύνη λόγω των αντισωμάτων και του ιστορικού θυροειδή στην οικογένειά μας, αλλά ευτυχώς κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν όλα καλά.
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-10, 22:46   #32
xaris28

xaris28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Αν τον βγαλω θα ειμαι οντως καλα ???

Γεια σας εχω και γω graves απο το 2007 και με προβλημα στα ματια και παιδευομαι τρια χρονια τωρα με αντιθυρεοειδικα χαπια (unimazole) αλλα δεν ειμαι καλα ,καθολου καλα και σκεφτομαι να τον αφαιρεσω αλλα θελω να ρωτησω εσας
πρωτα που τον εχετε βγαλει αλλα με νοσο graves παντοτε οχι με κατι αλλο αν οντως ειστε καλα μετα . Αν υποχωρουν οι ενοχλησεις ( καρδια, ταχυπαλμιες , ματια ,μαλλια ,αδυναμιες , νευρα, ψυχικη και διανοητικη κατασταση ) και κατα ποσο ρυθμιζεστε ευκολα με την Τ4 η αν εχετε προβληματα υποθυροειδισμου.
Ο χρήστης xaris28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 18:24   #33
dafnii

Περιοχή: Argyroupolis
dafnii χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η ενδοκρινολόγος του γυναικολόγου μου μου είπε να κάνω τις εξής εξετάσεις TSH,FT4,ANTI TPO,ANTI CG kai TSI μπορείτε αν ξέρετε να μου πείτε τις τρείς τελευταίες γιατί μου τις κάνει?
Ο χρήστης dafnii δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 10:56   #34
Jenny1975

Jenny1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια χαρα σε όλους!
Πρώτο μου μήνυμα και σίγουρα είμαι στο.... στοιχείο μου!
Ταλαιπωρούμαι με Graves από τη γέννηση της κόρης μου (το 2004) έως σήμερα. Ενώ ήταν ρυθμισμένο και ΟΚ, τον περασμένο Μαρτιο μου έκανε μια φοβερή επιπλοκή και με διέλυσε.... Τώρα ετοιμάζομαι να τον αφαιρέσω τέλος του μήνα....
Όποιος θέλει πληροφορίες για ονόματα γιατρών, χειρουργεία κλπ, επειδή το ψαξα λίγο, ευχαρίστως να μοιραστώ ό,τι ξέρω. Επικοινωνήστε στο:
whiterabbit2004@gmail.com

και μια συμβουλή προς όλους, από την εμπειρία μου (επειδή έχω πέσει κ εγώ στην παγίδα): Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορετικές παθήσεις θυρεοειδούς, με πάρα πολλές υπό-περιπτώσεις και ο κάθε οργανισμός ανταποκρίνεται διαφορετικά, τόσο στην αγωγή όσο και στην επέμβαση. Σίγουρα δεν είμαστε σε θέση να δίνουμε συμβουλές ο ένας στον άλλο, μόνο να μοιραζόμαστε εμπειρίες, πληροφορίες και πάνω απ'ολα να δίνουμε κουράγιο....
Καλό κουράγιο λοιπόν σε όλους....
Ο χρήστης Jenny1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-10, 09:33   #35
marigo

marigo χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας κι από μένα!
Καταρχήν θέλω να πω ένα μπράβο στην miriam για τον αγώνα που έδωσε!
Θα ήθελα να πω και τη δική μου περίπτωση σε περίπτωση που υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια περίπτωση.Αν και υπάρχουν πολλές περιπτώσεις θυροειδή όπως προαναφέρθηκε.Εγώ ανακάλυψα ότι έχω οζώδη βρογχοκήλη(τύπος υπερθυρεοειδισμού) στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το 2004.Μου έδωσαν μια μικρή δόση Τ4.Μετά το παρακολουθούσα κάθε 6 μήνες και άλλαξα πολλούς γιατρούς που με μπέρδεψαν.Άλλοι μέλεγαν να το βγάλω,άλλοι όχι.Έκανα και 4 παρακεντήσεις που δεν έδειξαν κάτι.Τελικά το 2008 ένας γιατρός μου εξήγησε οτι το χάπι πιο πολύ κακό μου έκανε γιατί με τον καιρό θα μου προκαλούσε πρόβλημα στην καρδιά και μου το έκοψε.Μου έχει πει οτι πρεπει να μεγαλώσει κι άλλο κ να κάνω επέμβαση.Το παρακολουθούσα πάλι κ μου έλεγε πως δε χρειάζεται ακόμα επέμβαση.Πριν 3 μήνες πήγα σε άλλη γιατρό,μου είπε να το βγάλουμε σε 6 μήνες.οτι έχει μεγαλώσει πολύ.Τώρα είναι 2-3 μέρες που με πονάει κ με ενοχλεί σε αυτό το σημείο κ έχω αγχωθεί.Εντωμεταξύ το 2008 γέννησα και το 2ο παιδάκι μου και τώρα μου λένε οτι πρέπει να του κάνω εξετάσεις θυροειδή γιατί έχει μεγάλα και πεταχτά μάτια.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου κείμενο!ήθελα να ρωτήσω αν είχε καμία κάτι παρόμοιο κι αν πόναγε σ'αυτό το σημείο.Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης marigo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-10, 14:33   #36
tania78

Το avatar του χρήστη tania78

Περιοχή: αθηνα
tania78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

miriam διαβασα και εγω την ιστορια σου. εχω και εγω νοσο graves και θελω να σε ρωτησω τι εκανες με το εξωφθαλμο. εγω εχω κανει 2 κυκλους κορτιζονης και εχουν φτιαξει πολυ, ομως δεν εχουν και παλι καμια σχεση με το πως ηταν παλια. εχεις κανει χειρουργειο στα ματια????

Ο χρήστης tania78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 22:40   #37
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ειχα υψηλη TSH αλλα φυσιολογικα FT3,FT4 και αντισωματα.Επισης ο υπερηχος εδειξε οζους.Πασχω απο θυρεοειδη τελικα η οχι?
Ο χρήστης sisika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-10, 12:43   #38
xaris28

xaris28 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Απαντηση στην dafnii
τα τρια τελευταια ειναι τα αντισωματα που ευθυνονται για τις αυτοανοσες παθησεις του θυροειδη αδενα και πρεπει οσοι εχουν προβληματα με τον θυροειδη να τις κανουν οπωσδηποτε για να ξερουν αν εχουν αυτοανοσο υπερ η υπο -θυροειδισμο γιατι αλλο να εχεις ενα απλο οζο και αλλο να εχεις αυτοανοση νοσο που ειναι χρονια κατασταση και θελει αλλη αντιμετωπιση.
Επισης στα αντισωματα δεν μπορεις να επεμβεις ( αν μπορουσαμε αλλωστε θα ειχαμε και την θεραπεια για καθε αυτοανοσο ) αυξανονται η μειωνονται απο μονα τους και για λογους που η επιστημη δεν γνωριζει ακομα και επισης τα TSI ευθυνονται για τις οφθαλμοπαθειες .
Ο χρήστης xaris28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-10, 12:53   #39
patousaki mou

Το avatar του χρήστη patousaki mou

Περιοχή: thessaloniki....
patousaki mou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sisika Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω ειχα υψηλη TSH αλλα φυσιολογικα FT3,FT4 και αντισωματα.Επισης ο υπερηχος εδειξε οζους.Πασχω απο θυρεοειδη τελικα η οχι?
Το ίδιο ακριβώς έχω κι εγώ, τώρα στην εγκυμοσύνη. Ευτυχώς ο γιατρός μου με έβαλε κι έκανα εξετάσεις απο την αρχή, γιατί είχε ήδη πάει 9,7 η ΤSH. Μόλις βγήκε το αποτέλεσμα, πήγα την ίδια κιόλας ημέρα στον ενδοκρινολόγο,αλλιώς θα μπορούσα να χάσω το παιδί αν το αμελούσα. έχω υπόθυρεοειδή, όζους δεν έχω, οπότε δεν μπορώ να σου πώ κάτι παραπάνω. να επισκεφτεις τον γιατρό σου όμως, μην το αφήσεις έτσι. Ο θυρεοειδής θέλει ρύθμιση, παρακολούθηση και είσαι καλά.

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"
31.07.2010
Ο χρήστης patousaki mou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-10, 20:09   #40
naiada

naiada χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELPPPPPP...
ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ .
ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΚΑΝΑ Κ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΟΠΟΥ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΓΗΚΑΝ ΩΣ ΕΞΗΣ: (ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ)
FT3: 1.62 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00 - 4.00
FT4: 0.64 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70 - 1.70
TSH: 5.52 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38 - 4.10
TgAb: <0.24 ΙU/ml<L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00 - 120.00
TPOAb: 396.01 IU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.00- 60.00

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΑΠΟΦΑΝΘΗΚΑΝ ΥΠΟΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ Κ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΑΝ Τ4 ΤΩΝ 50mg ΕΝΩ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 8 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ.
ΕΓΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ (ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ Τ4 ΓΙΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ) Κ ΤΑ ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ:
FT3: 4.72 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 4.00 - 8.30
FT4: 13.2 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 9.0- 20.0
TSH: 2.44 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.25- 5.00
ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ: 21 U/L ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 40
Anti-TPO: 1450 ΙU/ml ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ < 35
ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΙΛΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟ ΧΑΠΙ Τ4 ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ) Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ Κ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΑΝΕΛΛΙΠΩΣ Τ4 ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΤΟΥ ΙΚΑ) ΕΔΕΙΞΑΝ:
FT3: 5.04 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 2.00- 4.00
FT4: 1.15 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.70- 1.70
TSH: 1.76 ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ 0.38- 4.10

ΤΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΣ?????? ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΠΙΑ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΣΩΣΤΕΣ Η' ΛΑΘΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΘΥΡΟΞΙΝΗ Τ4 ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ????????????????
(SORRYYY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΙΜΕΝΟ)
Ο χρήστης naiada δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές