Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-09-08, 10:50   #1
callisto

callisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υπαρχουν πραγματικα προωρα συμπτωματα?

κοριτσι καλημερα.ειμαι καινουργια στο site και ψαχνω απαντησεις στα απειρα ερωτηματα μου.πριν ενα χρονο ειχα μια παλλινδρομη κυηση και τωρα ειμαι στο δευτερο μηνα προσπαθειων.ωορρηξια ειχα 21-22 σεπτεμβρη και περιμενω περιοδο στισ 6 οκτωβρη.τελικα υπαρχου προωρα συμπτωματα εγκυμοσυνης η ειναι απλα ενας μυθος που αντανακλα τη λαχταρα μας για ενα παιδι?εχει βιωσει καμια σας πραγματικα προωρα συμπτωματα και ποια ηταν αυτα?ποσες μερες μετα την ωορρηξια?
Ο χρήστης callisto δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-08, 10:57   #2
ΡΕΝΕ

ΡΕΝΕ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Callisto καλημέρα και σε εσένα.
Και εγώ πριν κανένα εξάμηνο είχα μια αποβολή. Προσπαθώ για το πρώτο παιδί εδώ και δύο χρόνια αλλά τίποτα ακόμα
Όσον αφορά τον κύκλο είμαστε μαζί. Και εγώ 05/09 είχα αδειαθετήσει.
Τώρα λοιπόν, όπως έγραψα και στα κορίτσια, έχω κάτι περίεργα πονάκια πολύ χαμηλά στη μήτρα, αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ νωρίς για να είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης.
Και εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα.
Οπότε κάνω υπομονή και περιμένω.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Φιλικά, ΡΕΝΕ.

Ο χρήστης ΡΕΝΕ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-08, 11:01   #3
callisto

callisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

RENE μου να εισαι καλα.ειναι πολυ νωρις η αληθεια γι αυτο υπομονη και στις δυο μας και ευχομαι μολις φτασει η ωρα της αληθειας τα νεα σου να ειναι καταπληκτικα!!!
Παλιά 26-09-08, 11:03   #4
mariapap82

Το avatar του χρήστη mariapap82

mariapap82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Callisto σου απαντησα και στο αλλο τοπικ αλλα θα σου απαντησω και εδω γιατι νομιζω οτι ειμαι ενα πολυ χαρακτηριστικο παραδειγμα προορων συμπτωματων. Την ημερα της ωορρηξιας ενιωσα τα πονακια στη σαλπιγγα και μετα την επαφη (2 ωρες περιπου) ενιωσα πονους στη μητρα δηλαδη χαμηλα στην κοιλια στο κεντρο πολυ περιεργους! Δεν ηταν ιδεα μου ηταν εντονοι. Μετα απο 2-3 μερες το στηθος αρχισε να πρηζεται με τρελους ρυθμους.
Για τις επομενες 2 βδομαδες περιπου μετα την ωορρηξια ειχα συνεχως αυτα τα πονακια, ΕΝΤΟΝΗ συχνοουρια, κουραση και η παμελα αντερσον μπροστα μου δεν φυσαγε μια! Εξαιτιας ολων αυτων αλλα και του ενστινκτου μου που ελεγε "κατι εχει γινει" εκανα τεστ 4 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο και ηταν εστω αχνα θετικο.

Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι μπορει να νιωσεις αυτα τα συμπτωματα πολυ νωρις απο την αλλη ομως το να εχεις ολα αυτα δεν αποδεικνυει απο μονο του εγκυμοσυνη γιατι η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και γενικα ο οργανισμος μας απο κυκλο σε κυκλο ειναι διαφορετικος.
Παλιά 26-09-08, 11:25   #5
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Ακόμη και στην ίδια γυναίκα κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Κάποιες γυναίκες μπορεί να αισθάνονται κάτι διαφορετικό ή να το καταλαβαίνουν ενστικτωδώς. Στην πλειοψηφία τους όμως πιστεύω ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα, μέχρι που να το δεις στο τεστ και να τα συνδέσεις με την εγκυμοσύνη
Εγώ είχα τα ίδια συμπτώματα με την περίοδο (πρήξιμο στήθους, πονάκια χαμηλά στην κοιλιά), τα οποία τους πρωτους μήνες που προσπαθούσαμε τα μετάφραζα σαν εγκυμοσύνη. Μέχρι που απογοητεύτηκα και θεωρούσα πλέον ότι είναι συμπτώματα περιόδου. Όταν μετά από 13 μήνες προσπαθειών τελικά έμεινα έγκυος, ήμουν σίγουρη ότι είναι συμπτώματα περιόδου (ακόμα και με 10 μέρες καθυστέρηση) μέχρι που είδα το θετικό τεστ. Πιθανόν η σιγουριά μου αυτή ήταν μια προσπάθεια να προστατεύσω τον εαυτό μου από μια ακόμη απογοήτευση. Ευτυχώς όμως αυτή τη φορά δεν ήταν απογοήτευση.
Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-08, 11:55   #6
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

callisto
για να σου πω τη γνώμη μου, μιας και ο μπόμπιρας αποφάσισε να εγκατασταθεί στη μήτρα μου μετά από προσπάθειες 2 ετών.
Πολλές φορές νόμιζα ότι είχα συμπτώματα. Ένιωθα πόνους στην κοιλιά, αναγούλες, παραλίγο να κάνω εμετό... Φαντάσου!!
Τελικά, βέβαια, λίγες μέρες αργότερα, ερχόταν η περίοδος και οι αναγούλες εξαφανίζονταν... ως διά μαγείας!!
Τελικά, για να είμαι ειλικρινής, τη φορά που έμεινα έγκυος - μιας και ήμουνα σίγουρη ότι δεν θα γίνει τίποτα - δεν ένιωθα κανένα σύμπτωμα, παρά μόνο μετά από 3 εβδομάδες καθυστέρηση.
Η κάθε περίπτωση είναι σαφώς διαφορετική, πάντως εμένα είμαι σίγουρη ότι τα συμπτώματα ήταν καθαρά ψυχολογικά και η λαχτάρα μου να αποκτήσω παιδί μου τα έδινε.
Κάτι σαν το ανεμογκάστρι...
Παλιά 26-09-08, 13:31   #7
dolphinmar

dolphinmar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

callisto μου θυμίζεις ακριβώς τη δική μου την περίπτωση. Ίδια περίοδος παλίνδρομης, ίδιες ημερομηνίες και μόνο στις προσπάθειες διαφέρουμε καθότι έχουμε ξεκινήσει από Μάρτιο με Απρίλιο και ακόμα τίποτα. Πριν συμβεί η παλινδρόμηση που πάλι προσπαθούσαμε χρόνο και, δεν είχα συμπτώματα τους μήνες που ήλπιζα. Το μήνα που είχα μείνει έγκυος ερμηνεύω κάποια συμπτώματα που με έκαναν κιόλας να κάνω τεστ προτού δω καθυστέρηση και ήταν θετικό!
Τώρα σε αυτές τις προσπάθειες και λόγω του όλου ιστορικού κάθε μήνα νιώθω πράγματα και ενώ προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι καθαρά ψυχολογικό και αυθυποβολή το σώμα μου λέει άλλα. Μέχρι που βλέπω τα σημάδια και τρώω την κρυάδα. Αν και ακόμη και κει λέω "λες να και απλά να έχω λίγο αίμα?"
Ο χρήστης dolphinmar δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-08, 15:06   #8
callisto

callisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

dolphinmar σε καταλαβαινω απολυτα.κι εγω μολονοτι προσπαθω να βαλω στο μυαλο μου οτι το αγχος οχι μονο δεν οφελει αλλα μπορει να καθυστερησει και μια εγκυμοσυνη παρολαυτα καθε μηνα απο τις γονιμες μερες μου εως τη περιοδο προσπαθω να ερμηνευσω τα παντα ως σημαδια ειτε θετικα ειτε αρνητικα.το να βγαλουμε το αγχος απο το μυαλο μας δεν ειναι τοσο απλο οσο λενε.βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι την προηγουμενη φορα που εμεινα εγκυος ημουν εξαιρετικα χαλαρη και αναρωτιεμαι μηπως και τωρα ερθουν τα χαρμοσυνα νεα μονο οταν καταφερω να το δω πιο αναλαφρα.σου ευχομαι παντως τα καλυτερα και να εχουμε πολυ συντομα και οι δυο μας καλα νεα!!!
Παλιά 26-09-08, 16:00   #9
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια εγώ ήμουν από τις τυχερές και έπιασα από τον δεύτερο μήνα προσπαθειών. Τον πρώτο μήνα που κάναμε ελεύθερα είχα λίγες μέρες καθυστέρηση και άρχισα να έχω αναγούλες, ζαλάδες και τέτοια. Δεν ήμουν όμως. Τον επόμενο μήνα που έμεινα τελικά δεν είχα τίποτα από τις ζαλάδες απλά είχα 2 συμπτώματα τα οποία με σιγούρεψαν από πολύ γρήγορα. Όταν ήμουν ξαπλωμένη στο κρεββάτι ανάσκελα και πήγαινα να αλλάξω θέση, μόλις ανασήκωνα τη λεκάνη μου ένιωθα χαμηλά στη μήτρα ένα βάρος και σαν κάτι να με τραβάει. Αυτό 2 μέρες μετά την επαφή.
Το δεύτερο και πιο σοβαρό ήταν 5-6 μέρες μετά την επαφή ξύπνησα το πρωί και είδα λίγο ροζ υγρό και μάλιστα σκέφτηκα, λες να αδιαθετήσω?
Είχα διαβάσει στο ιντερνετ ότι όταν γίνει η σύλληψη 5 με 10 μέρες μετά (αναλόγως τον οργανισμό) εμφυτεύεται η βλαστοκύστη (αποτέλεσμα συνένωσης ωαρίου-σπερματοζωαρίου) στη μήτρα με αποτέλεσμα να εμφανίζεται αυτό το ροζ. Αργότερα ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε ότι όντως αυτά τα 2 συμπτώματα είναι από τα πρώτα που μπορεί να έχει μια γυναίκα πολύ γρήγορα. Και αν τα προσέξει είναι τυχερή

Σας έστειλα τα συμπτώματα για να τα καταγράψετε και αυτά και να τα έχετε υπόψιν, αλλά αυτό που θέλω να σας πω είναι αγχωθείς δεν αγχωθείς αμα είναι να έρθει θα έρθει. Οπότε χαλαρώστε. Εγώ όταν το έπιασα ήμουν χάλια συναισθηματικά, είχα χάσει τον μπαμπά μου και με την δουλειά ήμουν σκατά και πολυ αρνητική γενικότερα.

Άντε να τα έχετε όλες και να μου πείτε ότι τα βιώσατε να χαρώ που βοήθησα.

Φιλια
Ο χρήστης eirinik δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 26-09-08, 16:32   #10
VGI

VGI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια εβδομάδα πριν την ημερομηνία που περίμενα να αδιαθετήσω ειχα τάση για εμετό πολύ έντονη.Τις πρώτες 2-3 μερες καθυστέρησης ειχα ατονία πρήξιμο στο στήθος και στην κοιλιά κρυάδες και δεν μπορούσα να πιώ τον καφέ μου το πρωί στην δουλειά μου ενώ λατρεύω τον πρωινό καφέ .
Ο χρήστης VGI δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-08, 10:24   #11
magdalia

Το avatar του χρήστη magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην magdalia
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ.
ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ......ΝΙΩΘΩ ΠΟΝΑΚΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΧΑΜΗΛΑ ΚΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ!!! ΛΕΣ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ???? ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ 36 ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 37. ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΑΡΑΓΕ???????? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΟΟΟΟΤΕ ΑΔΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....
Ο χρήστης magdalia δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-08, 10:40   #12
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

magdalia απ'ότι ξέρω οι εγκυμονούσες ανεβάζουν θερμοκρασία, κάτι δέκατα. Εγώ από τις πρώτες μέρες καθυστέρησης είχα 37,2 και όσοι με έπιαναν μου έλεγαν ότι ήμουν ζεστή. Είναι νωρίς για σένα πιστέυω. Έχεις σταθερή περίοδο?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-09-08, 11:29   #13
magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nai einai kathe 28 meres. einai poly nwris to kserw alla h agonia einai megali!!! thn pempth eina test owriksias thetiko. ekana ....oti eprepe na kanw kai twra perimenw.....omvs xthes kai simera exw entonoys ponous periodoy.....alla perimenw periodo se 13 meres peripoy!!! ti na pw...
Παλιά 29-09-08, 11:50   #14
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ξέρεις οτι πόνους περιόδου έχεις και όταν τελικά μείνεις έγκυος. Μιας που είναι νωρίς διάβασε και τα συμπτώματα που γράφω λίγο πιο πάνω και έχε τα μάτια σου ανοιχτά, εύχομαι ότι καλύτερο, να μας γράψεις νέα και εδώ είμαστε γιά ότι χρειαστείς...
Παλιά 29-09-08, 12:19   #15
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magdalia
... ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ 36 ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 37. ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΑΡΑΓΕ???????? ...
Έχω την εντύπωση ότι ισχύει ακριβώς το ανάποδο. Ότι τη μέρα της οωρρηξίας η θερμοκρασία είναι η μικρότερη και τις επόμενες αυξάνεται. Σε μένα έτσι γινόταν σε κάθε κύκλο (και μέτρησα πολλούς κύκλους) : ήταν περίπου στο 36,2-36,6 πριν την οωρρηξία και από την οωρρηξία και μετά ανέβαινε στο 37,2. Η μόνη διαφορά στον κύκλο που έμεινα έγκυος απλά δεν κατέβηκε η θερμοκρασία μια μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο, γιατί δεν ήρθε περίοδος και η θερμοκρασία έμεινε κοντά στο 37-37,2 μέχρι και μετά από δυο εβδομάδες καθυστέρηση που σταμάτησα να μετράω.
Η θερμοκρασία βέβαια που αναφερόμαστε είναι η πρωινή πριν σηκωθείς από το κρεβάτι και όχι στη μασχάλη που μπορεί να είναι ξεσπέπαστη. (Εγώ είχε τύχει να δω διαφορά από τη μία μασχάλη στην άλλη.) Κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανάλογα με τη δραστηριότητα η θερμοκρασία επηρεάζεται. Ακόμη και το θερμόμετρο πρέπει να το έχουμε κατεβασμένο από πριν και να μην το κατεβάζουμε εκείνη την ώρα γιατί και η κίνηση του χεριού μπορεί να επηρεάσει τη θερμοκρασία μας.
Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-08, 12:36   #16
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ακριβώς την ίδια απορία είχα και εγώ έναν μήνα και πριν...στην κόρη μου δεν είχα συμπτώματα νωρίς, άρχισαν καπου εκεί με την καθυστέρηση..στην τωρινή μου εγκυμοσύνη, 5 μέρες μετά την ωορυξία άρχισε να με πονάει στα πλαινά η μέση μου και πόνοι στην κοιλιά όχι δυνατοί αλλά όχι χαμηλά κανονικά σαν να περίμενα περίοδο, όχι όμως τόσο έντονοι...από την 5η μέρα! έψαχνα στο΄δίκτυο, ανάρτησα και τοπικ εδώ σχετικά αν αυτά είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης και μάλιστα αν γίνεται τόσο νωρίς..όλα συνέκλιναν στο ότι ήταν πάρα πολύ νωρίς για να αποτελέσουν συμπτώματα, έλα όμως που οι ενοχλήσεις αυτές ήταν διαρκείας..δεν εφευγαν..και φυσικά ήμουνα εγκυος..σου μιλάω υπεύθυνα, μάλιστα το είπα και στη γιατρό μου...ναι είχα συμπτώματα πάρα πολύ νωρίς...δεν σημαίνει βέβαια ότι είναι πάντα έτσι..απλά δεν αποκλείεται κιόλας
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-08, 14:54   #17
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον γραφω εδω για να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ... Μου συμβαινει το εξης περιεργο. Εγω εχω εναν ασταθη κυκλο που κυμαινεται μεταξυ 32 με 50 ημερες λογω πολυκυστικων. Συνηθως χτυπαω τρελες καθυστερησεις. Ειχα τελευταια περιοδο 4 Σεπτεμβρη. Σε επαφη ειχαμε ερθει 11 Σεπτεμβρη, δηλαδη στα τελειωματα της περιοδου... χωρις προφυλαξη με τη μεθοδο "οταν σου λεω ...πορτοκαλι να βγαινεις..." Στο θεμα μας τωρα... Εγω κανονικα και βασει πολυχρονης εμπειριας μαλλον θα περιμενα την επομενη περιοδο μεταξυ 10 και 15 Οκτωβρη...Ειπαμε...τρελες καθυστερησεις... Το θεμα ειναι πως εδω και 4 μερες εχω κατι περιεργα τραβηγματα στην κοιλια κατω χαμηλα, τρελη συχνοουρια και ενα στηθος αλα Παμελα που με ποναει πολυ...και λεω τωρα εγω... Ειναι δυνατον να συνεβη το μοιραιο στην 8η μερα του κυκλου; Γιατι αν ειναι συμπτωματα περιοδου ειναι πρωτοφανως πολυ προωρα για μενα... Και δεν ειναι τοσο το στηθος που πες αυτο το εχω οταν περιμενω περιοδο αλλα τι ειναι αυτες οι ενοχλησεις χαμηλα στην κοιλια; Μα στην 8η μερα του κυκλου; Να εκανα καμια διπλη ωορηξια; Ειναι πιθανον; Αν ειναι παντως συμπτωματα περιοδου ειναι πολυ περιεργα... Ελπιζω φυσικα να μην ειναι εγκυμοσυνη, γιατι εκτος του οτι θα μπω στο γκινες γκαντεμιας (8η μερα χωρις καν εκσπερματωση μεσα) με πιανει εντελως απροετοιμαστη...Για πετε...
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-08, 16:51   #18
callisto

callisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

jean εγω στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα ειδικα οταν λες οτι ο κυκλος σου ειναι τοσο αστατος.μαλλον προεορτια περιοδου ειναι οποτε χαλαρωσε.ασε που και εγκυος να εισαι ειναι πολυ νωρις για να εχεις τοσο εντονα συμπτωματα.παντως αν ερχεται μωρακι να το δεχτεις με πολυ χαρα γιατι δεν υπαρχει ωραιοτερο δωρο ακομα κι αν δεν το ειχες στο προγραμμα.κι εμεις που το εχουμε στο προγραμμα τι καταλαβαμε?παιδευομαστε για να το αποκτησουμε.ο,τι κι αν συμβαινει λοιπον σου ευχομαι καλη τυχη και αν δεν εισαι εγκυος (εγω πιστευω πως φταιει ο αστατος κυκλος για τα συμπτωματα σου) να το βαλεις γρηγορα μπροστα!!!
Παλιά 29-09-08, 17:27   #19
magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΑΝΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΥΜΤΩΜΑ Η ΤΟ ΘΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ???????
ΩΧ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΗ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ !!!!!!!
Παλιά 29-09-08, 17:34   #20
magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

JEAN ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕΣ..... ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΣΤ!!!! ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ .ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΔΙΚΗ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΜΟΝΩΝ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!!!!!!
Παλιά 30-09-08, 09:50   #21
eirinik

eirinik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

magdalia μου δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο σύμπτωμα η αύξηση της θερμοκρασίας σου, απλά λέμε ότι είνα ένα από τα συμπτώματα. Εξάλλου η κάθε γυναίκα έχει κάποια συμπτώματα που άλλες δεν έχουν ή και το αντίθετο. Εσύ αν είσαι με το καλό μπορεί ΄(ας πούμε) να έχεις συχνοουρία και ίσως να μην έχεις αύξηση θερμοκρασίας ή να μην έχεις τίποτα απ'όλα αυτά και να έχεις μόνο πρήξιμο στο στήθος. Είναι τόσα πολλά άλλωστε...
Παλιά 04-05-11, 11:34   #22
agapoula2

agapoula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υπνιλια,συχνοουρια,και πονακια περιοδου

κοριτσια καλημερα,ειμαι καινουργια κι εγω εδω και θα ηθελα να σας ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου.ειχα οωριξια στις 28 απριλιου οπου ηρθαμε και με τον αντρα μου σε επαφη,εχω λοιπον εδω και τρεις μερες που δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι θελω συνεχεια να κοιμαμε,εχω συχνοουρια,και απο χτες το βραδυ νιωθω και πονακια χαμηλα στην κοιλια σαν αυτα της περιοδου.δεν ειναι ομως οι μερες μου.περιμενω παλι στις 15 του μηνα.λετε να ειναι συμπτωματα?η απλα απο τη λαχταρα μου?αν κανω ενα τεστ θα βγει σωστο λογο που δεν εχω ακομα καθυστεριση?
Ο χρήστης agapoula2 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-05-11, 11:44   #23
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agapoula2 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλημερα,ειμαι καινουργια κι εγω εδω και θα ηθελα να σας ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου.ειχα οωριξια στις 28 απριλιου οπου ηρθαμε και με τον αντρα μου σε επαφη,εχω λοιπον εδω και τρεις μερες που δεν μπορω να σηκωθω απο το κρεβατι θελω συνεχεια να κοιμαμε,εχω συχνοουρια,και απο χτες το βραδυ νιωθω και πονακια χαμηλα στην κοιλια σαν αυτα της περιοδου.δεν ειναι ομως οι μερες μου.περιμενω παλι στις 15 του μηνα.λετε να ειναι συμπτωματα?η απλα απο τη λαχταρα μου?αν κανω ενα τεστ θα βγει σωστο λογο που δεν εχω ακομα καθυστεριση?
καλητερα να περιμενεις λιγο για το τεστ αλλα καλητερα θα ηταν να κανεις μια β χοριακη η οποια δεν κανει λαθος και σου δειχνει σχεδον και 10 μερες μετα την συλληψη. μην κοιτας για συμπτωματα γιατι τις περισσοτερες φορες ειναι απο το ανχος μας και ολα μας φαινονται συμτωματα. χαλαρωσε και περιμενε να δεις μεχρι τις 10-12 του μηνως αν εχεις καποια συμπτωματα περιοδου οπως καθε μηνα τα οποια ειναι ιδια καθε φορα και μετα κανε χοριακη. καλη επιτυχια και σου ευχομαι οτι επιθυμεις!!!
Ο χρήστης maria-agg δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-05-11, 11:48   #24
agapoula2

agapoula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

s'euxaristw poly.auto lew na kanw tha perimenw.alla oi antres telika einai pio anupomonoi apo emas.o dikos mou as poume einai sigouros oti eimai egkuos.telos pantwn upomoni kai tha doume
Παλιά 04-05-11, 11:58   #25
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
s'euxaristw poly.auto lew na kanw tha perimenw.alla oi antres telika einai pio anupomonoi apo emas.o dikos mou as poume einai sigouros oti eimai egkuos.telos pantwn upomoni kai tha doume
και εγω ειμαι στη ιδια φαση με εσενα τα ιδια εχω και περιμενω στις 9 του μηνως και εμενα λεει πως ειμαι σιγουρα εγκυος αλλα εγω του λεω οτι αν δεν περασουν οι μερες να μην με ανχονει αδικα γιατι το μονο που θα καταφερει ειναι να απογοητευτουμε και οι δυο και τιποτα αλλο. αν δεν ειμαι αυτον το μηνα θα ειμαι τον αλλο οχι ανχος κανει κακο. δεν ξερω για εσας εμεις ομως δεν ηρθαμε σε επαφη μονο στην οωριξια αλλα αλο το μηνα γι αυτο ειναι σιγουρος αλλα εγω τον προσγιωνω καθε φορα που ανοιγει τετοιο θεμα. να φανταστεις ειναι τοσο σιγουρος που χτες το ειπε στον πατερα μου και με νευριασε παρα πολυ γιατι και αυτος χαρηκε και αν του πω τωρα πως δεν ειμαι θα εχουμε διπλη απογοητευση τελος παντων θα περιμενω νεα σου ευχομαι να ειμαστε και οι 2.
Παλιά 04-05-11, 13:05   #26
kate_

Περιοχή: Αθήνα
kate_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria-agg Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ειμαι στη ιδια φαση με εσενα τα ιδια εχω και περιμενω στις 9 του μηνως και εμενα λεει πως ειμαι σιγουρα εγκυος αλλα εγω του λεω οτι αν δεν περασουν οι μερες να μην με ανχονει αδικα γιατι το μονο που θα καταφερει ειναι να απογοητευτουμε και οι δυο και τιποτα αλλο. αν δεν ειμαι αυτον το μηνα θα ειμαι τον αλλο οχι ανχος κανει κακο. δεν ξερω για εσας εμεις ομως δεν ηρθαμε σε επαφη μονο στην οωριξια αλλα αλο το μηνα γι αυτο ειναι σιγουρος αλλα εγω τον προσγιωνω καθε φορα που ανοιγει τετοιο θεμα. να φανταστεις ειναι τοσο σιγουρος που χτες το ειπε στον πατερα μου και με νευριασε παρα πολυ γιατι και αυτος χαρηκε και αν του πω τωρα πως δεν ειμαι θα εχουμε διπλη απογοητευση τελος παντων θα περιμενω νεα σου ευχομαι να ειμαστε και οι 2.
Καλημέρα κορίτσια!!
maria-agg και εγώ στην ίδια φάση είμαι με σένα, περιμένω την ακατανόμαστη στις 9 του μήνα, η οποία θα είναι η 34η ημέρα του κύκλου μου. Και ο άνδρας μου πιστεύει ότι είμαι έγκυος επειδή κάναμε όλο τον μήνα!!! Λες και που κάναμε τον προηγούμενο μήνα, σαν πως είχε αποτέλεσμα. Αλλά πάντως έχεις δίκιο, αν δεν έρθει αυτόν τον μήνα, θα έρθει τον άλλο, όχι άγχος. Αλλά τι να κάνεις που δεν βγαίνει από το μυαλό σου!! γαμώτο!!! Σε μένα ακόμα δεν έχει κάνει ανακοινώσεις, πάλι καλά!! Έχεις δίκιο να νευριάσεις πολύ!! Είναι κάτι που πρέπει να μείνει μεταξύ σας!! Μακάρι στις 9 του μήνα να έχουμε ευχάριστα!! Μακάρι παναγιά μου για όλα τα κορίτσια!! Θα περιμένω νέα σου!!
Παλιά 04-05-11, 13:51   #27
agapoula2

agapoula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

koritsia iremia xreiazetai na exoume oles.gia na stiriksoume tous eautous mas alla kai tous antres mas gia exoun upomoni.ante n doume loipon eseis eiste stis 9 tha mathete prin apo emena pou eimai stis 15.me to kalo loipon n exoume euxarista.
Παλιά 04-05-11, 14:04   #28
kate_

Περιοχή: Αθήνα
kate_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
koritsia iremia xreiazetai na exoume oles.gia na stiriksoume tous eautous mas alla kai tous antres mas gia exoun upomoni.ante n doume loipon eseis eiste stis 9 tha mathete prin apo emena pou eimai stis 15.me to kalo loipon n exoume euxarista.
Έχεις δίκιο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου agapoula2!!! Πρέπει να είμαστε ήρεμες, χωρίς άγχος και θετική σκέψη!!!! Να έχεις και εσύ καλά νέα στις 15.
Παλιά 06-05-11, 22:21   #29
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσα αποψε δεν αντεξα αλλο να περιμενω μεχρι τις 9 και εκανα ενα τεστ απο το φαρμακιο και.......ειναι θετικο !!!!!!!!!!!!! τωρα θα περιμενω μεχρι την δευτερα να παω για χοριακη να δουμε αν οντως ειμαι και αν ολα πανε καλα!!!!! εσεις κανενα νεο εχετε????
Παλιά 07-05-11, 12:18   #30
SERI1

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
SERI1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα, maria-agg συγχαρητήρια , όλα καλά θα πάνε, να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη!
Ο χρήστης SERI1 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-05-11, 12:23   #31
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria-agg Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα κοριτσα αποψε δεν αντεξα αλλο να περιμενω μεχρι τις 9 και εκανα ενα τεστ απο το φαρμακιο και.......ειναι θετικο !!!!!!!!!!!!! τωρα θα περιμενω μεχρι την δευτερα να παω για χοριακη να δουμε αν οντως ειμαι και αν ολα πανε καλα!!!!! εσεις κανενα νεο εχετε????
ΤΟ ΗΞΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ αντε σαν και εμενα το ηξερες απο πριν...τωρα θα πρεπει να μας πεις πως θα το ανακοινωσεις στον συζυγο....
Παλιά 07-05-11, 15:09   #32
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συγχαρητήρια maria! με το καλό και η agapoyla!
Παλιά 08-05-11, 21:36   #33
agapoula2

agapoula2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sunxaritiria maria.ola kala tha einai.mpravo.euxomai na exeis mia polu kali egkumosini.egw tha prepei na perimenw mia vdomada akoma.ti na kanoume.pantws exw diafora perierga.xtes apo ekei pou eixa unpilia twra paleuw na koimithw afiste pou xtes kai simera exw trelathei apo ton ponokefalo.kai fovamai na parw kai kapoio farmako an den sigoureutw prwta an sumvainei kati h oxi.simera to prwi den antexa kai pira miso ntepon.alla meta apo duo wres pali me epiase ponokefalos kai mexri twra pou sas grafw me exei trelanei.den mporw na katalavw ti einai ola auta.aaaax na perasei h vdomada na dw ti ginete.na kserw ti tha kanw.kai pali sunxaritiria maria mou.
Παλιά 09-05-11, 09:25   #34
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και σας ευχομαι τα καλητερα. σημερα τελικα το πρωι πηγα για χοριακη αλλα εχω απογοητευτει λιγο γιατι μου ειπε ο μικροβιολογος οτι θα βγει το απογευμα και δεν ξερω ισως ειναι απο το ανχος μου ολη νυχτα δεν κοιμηθηκα και τωρα με ποναει λιγο η κοιλια μου. θα περιμενω μεχρι το απογευμα να δω τι θα δειξει η χοριακη. αν βγει αρνητικη θα απογοητευτω παρα πολυ και δεν θα ξαναπαρω τεστ απο το φαρμακιο καλητερα να με τριπανε.
Παλιά 09-05-11, 10:52   #35
mariamanos

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
mariamanos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα maria-agg!!λίγη υπομονή πρέπει να κάνεις μέχρι το απόγευμα..καταλαβαίνω ότι αυτές οι ώρες θα είναι ατέλειωτες για σένα όμως πρέπει να σκέφτεσαι θετικά και μόνο!!!όλα θα πάνε καλά....να μας ενημερώσεις για τα ευχάριστα γιατί σίγουρα μόνο ευχάριστα νέα θα έχεις θα το δεις!!!
Ο χρήστης mariamanos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 09-05-11, 10:59   #36
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ!!!! υπομονη μεχρι το απογευμα τι να κανω δεν εχω αλλη επιλογη. το πιο πολυ ανχος θα το εχω μεχρι τις 2 που θα ειμαι στην δουλεια μετα που θα παω στο σπιτι εχω τοσα πραγματα να κανω (γιατι το σαββατο θα βαφτισω το γιο) ετσι δεν θα μου μεινει χρονος να σκευτω πολυ πολυ και να ανχοθω κι αλλο.
Παλιά 09-05-11, 11:05   #37
mariamanos

Προεπιλογή

α με το καλό να βαφτισεις το γιο!!!!να σου ζήσει να το χαίρεστε!!αντέ διπλή χαρά θα έχεις λοιπόν!!!!
Παλιά 09-05-11, 11:11   #38
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μακαρι!!!! να πανε ολα καλα και στα 2 θεματα γιατι τον τελευταιο 1.5 χρονο ολα στραβα και αναποδα μας παμε!!!!
Παλιά 10-05-11, 09:09   #39
maria-agg

maria-agg ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!!! χτες το απογευμα πηρα την χοριακη και εδειξε 174,90 μοναδες που σημαινει πως ειμαι στην 2-4 εβδομαδα τωρα θα περιμενω μερικες μερες ακομα να την επαναλαβω να δω πως αυξανονται οι μοναδες και μετα θα παω στο γιατρο.
Παλιά 10-05-11, 09:26   #40
mariamanos

Προεπιλογή

Καλημερα maria-agg!!!συγχαρητηρια!!!!με το καλο να ερθει το δευτερο μωρακι σου!!!!!!!σωστα δε καταλαβα?το δευτερο περιμενεις ετσι?πολυ ευχαριστα νεα!!!!
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές