Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Καθημερινή Υγιεινή και είδη περιποίησης/φροντίδας νεογνών & παιδιών

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-08, 13:52   #1
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΝΕΣ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΕΣ

Γεια σας κοριτσια!

Προ καιρου έπεσα τυχαια σε 1 site και ενημερωθηκα για τις οικολογικες πανες (για τα κακά) οι οποίες ειναι και επαναχρησιμοποιούμενες.

Τις χρησιμοποιεί καμια από εσάς??

Ευχαριστώ!!
Ο χρήστης MARW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 14:27   #2
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω την ίδια απορία αλλα δεν μου απαντάει κανείς που σημαίνει οτι μάλλον δεν ειναι και πολύ διάσημες
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 14:29   #3
Souloumpamia

Souloumpamia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marw καλησπέρα,

Αν έχεις χρόνο ή βοήθεια για το πλύσιμο/σιδέρωμα ή τέλος πάντων πιστεύεις ότι θα τα καταφέρεις και έχεις δυνατή οικολογική συνείδηση κλπ τότε πάρ'τες. Έχε υπόψη σου ότι τους πρώτους μήνες θα κάνεις περίπου 7-10 αλλαξιές την ημέρα. Εκτός αν έχεις μεγαλύτερα παιδάκια, αλλά και πάλι πόσος καιρός έχει μείνει μέχρι να αρχίσουν να χρησιμοποιούν το γιογιό?

Σίγουρα το κόστος είναι λιγότερο αλλά για το 'οικολογικό' της υπόθεσης δεν είμαι και τόσο σίγουρη (το πλυντήριο θα πλένει περισσότερο=περισσοτερη σπατάλη ενέργειας, απορρυπαντικά ειδικά=περισσότερα έξοδα κλπ).

Το σκεφτόμασταν και μεις σοβαρά, μετά την πρώτη μέρα με το κούτσικο όμως αναθεωρήσαμε! Προσωπικά, η στίβα με τα ασιδέρωτα είναι μισό μέτρο επί μονίμου βάσεως!
Ο χρήστης Souloumpamia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 15:52   #4
madreterra

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
madreterra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επίσης και εγώ που είμαι "οικολόγα" προσπάθησα να της χρησιμοποιήσω αλλά ήταν
δύσκολο. Γιατί τις πρώτες 20 μέρες δεν έχουν το max της αποροφητικότητας τους και έχεις
συνέχεια διαροές.
Μετά πλένεις συνέχεια και υπάρχουν και κάτι πλαστικά από πάνω για να αποφευγεις της
διαροές και επίσης σιδερώνεις συνέχεια και το μόνο ευχάριστο είναι ότι της πλένεις με βιολογικά απορυπαντικά και όχι με τα χημικά απορυπαντικά της αγοράς που τις φθείρουν.

Πολύ οικολογία μεν αρκετή ταλαιπωρία δε. Και δεν τις δέχονται και στον παιδικό. Αίσχος

Πάντως αν έχεις μωρό που μπορεί να έχει αλλεργίες, γιατί δυστυχώς και οι κοινές πάνες δεν
είναι αθώες, μόνο αυτές σε σώζουν. Γιατί μόνο με αυτές αναπνέει και το δερματάκι του
μωρού.
Παλιά 02-10-08, 20:24   #5
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σας πω... σχετικα με την οικολογικη συνειδηση την εχω στο φουλ και αυτος ειναι ο 1ος λογος που τις σκεφτομαι σοβαρα. Μετα, το κοστος δεν ειναι και μικρη υποθεση, ασε που τις εχεις και στα επομενα παιδακια.
Ενα τηλεφωνημα που ειχα με καποιους απο τους αντιπροσωπους, με ενθαρυναν παρα πολυ. Μου ειπαν οτι τις απλυτες τις μαζευεις σε ενα κουβά με νερο και σοδα και μολις μαζευτουν καμποσες τις πλενεις στο πλυντηριο. Με κατι ειδικα πανακια που υπαρχουν (σε μορφη ρολο κουζινας, τα οποια μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν ή να πεταχτουν αν ειναι πολυ βρωμικα) γλιτωνεις τα πολλα κακα απο την πανα, οποτε θα μπορουσαν να πλυθουν και στο χερι ... λεω εγω τωρα...
Σχετικα με τις διαρροες εχω δεχτει οτι την κατασταση την σωζουν τα ειδικα αδιαβροχα βρακακια. Δεν ειναι ετσι?
Οσο για τον 1ο καιρο που ειναι καινουργιες και δεν απορροφουν και πολλα, τις πλενεις καμποσες φορες, και αποκτουν την απορροφητικοτητα τους. Δεν ξερω ποιο ειναι πιο βλαβερο για το περιβαλλον, ενα πλυσιμο του πλυντηριου (στο οποιο εχεις καμια δεκαρια πανες και άλλα ρουχα) ή αυτες οι 10 πανες μιας χρησης στη χωματερη που θα κανουν 50-100 χρονια να καταστραφουν...
Που λετε, σχεδον με εχουν πεισει...
Αλλά ρωταωγ για να δω τι γινεται και στην πραξη. Αν ειναι τοσο ιδανικα ολα, οπως μου τα εχουν παρουσιασει.
Παλιά 02-10-08, 20:30   #6
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τις "διάβασα" στο πρώτο μωρό, αν έρθει με το καλό και δεύτερο, σκέφτομαι να τις χρησιμοποιήσω -με την προϋπόθεση ότι θα έχω πάρει στεγνωτήριο. Μια σκέψη είναι να φτιάξει κανείς μόνος του από παλιά ρούχα που έχουν κατάλληλη σύνθεση και απορροφητικότητα. Υπάρχουν πολλά σάιτ με οδηγίες και βοηθάει στην επαναχρησιμοποίηση των παλιών ρούχων (οικολογία +1 πόντος .)
Παλιά 03-10-08, 09:19   #7
th@lia

th@lia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως θα ηταν καλο να χρηιμοποιουνται απο μια ηλικια και πανω οποτε και βαζεις λιγοτερες πανες και ειναι πιο ελεγχομενη η κατασταση της τουαλετας τοιυ παιδιου??Γιατι στην αρχη χρειαζεσαι δεκα αλλαγματα την μερα!Φανταζεσαι νυχτα τωρα να χεις να "τακτοποιεις" και την λερωμενη πανα??Βεβαια μεχρι να μεγαλωσει λιγο το μωρακι μας στην χωματερη οπως αναφερθηκε εχεις ηδη δημιουργησει το δικο σου βουναλακι!!Μου φαινετια λιγο μπελαλιδικο αν αναλογιστεις και ολα τα υπολοιπα που εχεις!!!
Ο χρήστης th@lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 10:42   #8
Souloumpamia

Souloumpamia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την αγορά του στεγνωτηρίου, γιατί θα το χρειαστείς, όσο και καλό καιρό να έχει και με το ότι η όλη ιστορία είναι λίγο...μπελαλίδικη. Παρόλα αυτά, αν πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να το κάνεις και θα μπορείς να ανταπεξέλθεις στο εξτρά πλύσιμο/στέγνωμα/σιδέρωμα καν'το! Μπορείς να πάρεις μερικές πάνες και όχι ολόκληρο το 'σετ' για να το δοκιμάσεις λίγο καιρό και μετά να αποφασίσεις? Αν ναι, είναι και αυτό μια λύση. Φυσικό είναι οι πωλήτες να τα παρουσιάζουν αγγελικά και όμορφα...από αυτή την πώληση θα πάρουν λεφτά...δε θα σου κάνουν τη μπουγάδα όμως!!
Ο χρήστης Souloumpamia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 11:28   #9
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το κακό είναι ότι εδώ πέρα οι υφασμάτινες πάνες είναι πανάκριβες. Θα συνέφερε να αγοράσεις το πακέτο από εξωτερικό, ακόμη και αν το χρησιμοποιήσεις παρτ-τάιμ. Επίσης, συμφωνώ με την ιδέα "όχι τον πρώτο μήνα" αλλά νομίζω ότι μετά συνηθίζεις και βαριέσαι να γυρίσεις στις υφασμάτινες. Θέμα αυτοπειθαρχίας μάλλον.
Παλιά 03-10-08, 12:48   #10
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω οτι Η' τις χρησιμοποιείς Η' όχι. Αν ειναι για παρτ-ταιμ και τετοια, καλα κρασια... μαθαινεις στην ευκολια και το βασικοτερο ειναι οτι μαθαινει και το μωρό και μετα δε θα τις θελει. Οσο για το μπελαλιδικο της υποθεσης, το εχω παρει αποφαση οτι τους 1ους κανα-δυο-τρεις μηνες θα ειμαι συνεχεια μεσα... Ε, τι θα κανω ολη μερα στο σπιτι? Οσο για τις εξοδους, τοτε αναγκαστικά θα χρησιμοποιουμε τις αλλες.
Επισης υπαρχει ακομα ενα πλεονεκτημα, ΛΕΝΕ... Μου ειπαν οτι με τις οικολογικες πανες το μωρο μαθαινει πιο ευκολα την τουαλετα. Επειδη αυτες δεν κρατουν τον πωπό στεγνο, οπως οι συμβατικες πανες, το παιδακι μαθαινει απο πολυ νωρις το γιογιο (καλα, αυτο ειναι και θεμα παιδιου).
Αυτα... μαλλον θα τις παραγγειλω.
Σχετικα με το κοστος ειχα υπολογισει οτι για μια πληρη σειρα πανες-βρακακια κανει γυρω στα 200-300 Ε. (Η αποκλιση ειναι επειδη καποιοι μπορει να επιθυμουν και καποια εξτρα, οπως πχ τα πανακια που μπαινουν μεταξυ πανας-πωπού για να μη λερωνεται πολυ η πανα κλπ). Και βάλε άλλα τοσα επειδη στο 6μηνο θα χρειαστεις μεγαλυτερο μεγεθος. Αλλά και πάλι τα λεφτα που πάνε στις συμβατικες, νομιζω ξεπερνουν τα 1000 Ε για 1 χρονο. Είναι έτσι??
Παλιά 03-10-08, 13:50   #11
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι σε μια συνηθισμένη χρήση, οι στάνταρ μάρκες στοιχίζουν κάπου 2,5 ευρώ την ημέρα, άρα κάπου κοντά στα 1000? που λες.
Παλιά 03-10-08, 14:47   #12
ssttaa

Το avatar του χρήστη ssttaa

Περιοχή: νικαια πειραια
ssttaa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως που είδα φωτο το μωρό ενός συναδέλφου που φόραγε τέτοια πάνα μου φάνηκε τεράαααστια!!!!Επίσης αν το μωρό μάθει στις οικολογικές ξεχάστε το part time. Μόλις του βάλεις κανονική πάνα βγάζει σπυράκια (έτσι μου είπε ο συνάδελφος). Εγω λυπάμαι για τον πλανήτη αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω...
Παλιά 03-10-08, 15:30   #13
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Περιοχή: Αθήνα
Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARW
το εχω παρει αποφαση οτι τους 1ους κανα-δυο-τρεις μηνες θα ειμαι συνεχεια μεσα... Ε, τι θα κανω ολη μερα στο σπιτι?
Τώρα την έχεις την απορία......τότε δεν θα την έχεις
Θα έχεις την ανάποδη....πως θα βρω χρόνο να...κατουρήσω
Παλιά 03-10-08, 15:46   #14
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως υπάρχουν και πάνες μίας χρήσης που διασπώνται ευκολότερα από τις άλλες και αν παραβλέψει κανείς το χρώμα τους που είναι λίγο σκούρο, είναι το ίδιο αποτελεσματικές. Οι πάνινες είναι αυτές, με τις οποίες μεγαλώσαμε οι μεγαλύτερες από εμάς. Δεν ξέρω από οικονομία, λένε όμως ότι κάνουν καλό και στο δερματάκι. Όποια τις χρησιμοποιεί, χαρά στο κουράγιο της, έχει τον αμέριστο θαυμασμό μου, εγώ από την εμπειρία του πρώτου παιδιού παραδέχομαι ότι δεν θα είχα τη δύναμη. Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 17:22   #15
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την στεγανώτητα τους μιας και δεν μου φαίνονται τόσο εφαρμοστές οσο οι άλλες....αν κάποια κοπέλα εχει πραγματική εμπειρία ας μας πει....μακάρι να ήταν όλες οικολογικές αλλα όντως αν θέλει καθε μέρα πλυντήριο το μωρό και μετά σίδερο.....
αυτές οι βιοδιασπώμενες ακούγονται επίσης ενδιαφέρον!
Παλιά 03-10-08, 17:35   #16
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya
Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.
Α πο που τιςε αγορασες???? Κριμα που δεν τις πηρα ειδηση τοσο καιρο!!!!
Παλιά 03-10-08, 18:08   #17
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya
Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.
Α πο που τιςε αγορασες???? Κριμα που δεν τις πηρα ειδηση τοσο καιρο!!!!
Κι εγω θέλω να πάρω τέτοια....ειναι εξίσου καλά με τα μιας χρήσεως;
τι μάρκα πήρες κι εσυ;
πόσα να πάρω;
Παλιά 03-10-08, 18:19   #18
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερεις τι λεφτα δινουμε για επιθεματα????? Ουυυυυυυυυ........

Χτυπαω το κεφαλι στον τοιχο που δεν τα πηρα ειδηση τοσο καιρο......

Ενα κουτι εχει συνηθως 3-5 ευρω (φθηνοτερα εχω βρει μονο της nuk στα τζαμπο με 3 ευρω περιπου) και εχουν μεσα 30 επιθεματα......

Τον πρωτο καιρο αλλαζα πολλες φορες την μερα.....
Παλιά 03-10-08, 19:52   #19
sesame

sesame ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya
Πάντως υπάρχουν και πάνες μίας χρήσης που διασπώνται ευκολότερα από τις άλλες και αν παραβλέψει κανείς το χρώμα τους που είναι λίγο σκούρο, είναι το ίδιο αποτελεσματικές. Οι πάνινες είναι αυτές, με τις οποίες μεγαλώσαμε οι μεγαλύτερες από εμάς. Δεν ξέρω από οικονομία, λένε όμως ότι κάνουν καλό και στο δερματάκι. Όποια τις χρησιμοποιεί, χαρά στο κουράγιο της, έχει τον αμέριστο θαυμασμό μου, εγώ από την εμπειρία του πρώτου παιδιού παραδέχομαι ότι δεν θα είχα τη δύναμη. Είχα αγοράσει όμως πολλών χρήσεων επιθέματα στήθους (βαμβακερά και σε δίχτυ για να πλένονται όλες μαζί) για το θηλασμό και η αίσθηση στο δέρμα ήταν πραγματικά διαφορετική και πολύ πιο φιλική.
Ναι υπάρχουν στα βιολογικά καταστήματα πάνες μιας χρήσεως από βαμβάκι χωρις πλαστικά χωρίς χρωστικά που και απορροφητικότατες είναι και δεν ερεθίζουν καθόλου το δέρμα....είναι βέβαια ακριβούτσικες....
Εγώ χρησιμοποιώ σερβιέτες τέτοιες και είναι απλά υπέροχες.....καμμιά σχέση κορίτσια με τις συνηθισμένες....κι αυτές ακριβές δυστυχώς....
Ο χρήστης sesame δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 00:43   #20
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Κι εγω διατηρώ τις αμφιβολίες μου για την στεγανώτητα τους μιας και δεν μου φαίνονται τόσο εφαρμοστές οσο οι άλλες....αν κάποια κοπέλα εχει πραγματική εμπειρία ας μας πει....μακάρι να ήταν όλες οικολογικές αλλα όντως αν θέλει καθε μέρα πλυντήριο το μωρό και μετά σίδερο.....
αυτές οι βιοδιασπώμενες ακούγονται επίσης ενδιαφέρον!

Αν έχεις το στεγνωτήριο, γλυτώνεις το σίδερο.
Για τη στεγανότητα, λένε ότι δεν έχουν καμιά σχέση με τις πάνες που φορούσαμε εμείς. Τα υφάσματα που χρησιμοποιούν στις εμπορικές πάνες είναι φτιαγμένα με νέες τεχνολογίες. Πχ στο εξωτερικό στρώμα μπορεί να έχει φλης κτλ.
Μετά, έχει άλλες πιο φουσκωτές και άλλες λιγότερο, ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να αλλάζεις το μωρό.

Οι οικολογικές πάνες μιας χρήσης στα μεγάλα νούμερα τουλάχιστον είναι ελάχιστα πιο ακριβές από τις αντίστοιχες ακριβές επώνυμες συμβατικές. Προσωπικά δεν μου άρεσαν γιατί είναι αρωματισμένες με μια λοσιόν με αρκετά έντονη μυρωδιά (αφού άφηνα καμιά βδομάδα ανοιχτό το πακέτο και μετά τις έφερνα στο δωμάτιο). Και θέλουν αλλαγή συχνότερα. Αλλά κι εδώ παίζει ρόλο το παρτ-τάιμ. Πχ μπορούμε την ημέρα να χρησιμοποιούμε τις οικολογικές ή τις υφασμάτινες και τη νύχτα τις άλλες. Ή στη φάση που μεγαλώνουν τα παιδάκια και κάνουν αραιότερα τσίσα, με παρατήρηση και σωστή χρήση μπορούμε να μειώσουμε τον ημερήσιο αριθμό πανών. Πιστεύω ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε και την παρτ τάιμ χρήση, κάτι είναι κι αυτό, δεν είναι;

Μετά, κανένας δεν θα έχει τέτοια πρωτότυπα σχεδιάκια:
http://handmadebyrita.blogspot.com/2...t-pattern.html
Παλιά 04-10-08, 01:59   #21
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο Πάρκο Τρίτση είναι ένα μαγαζάκι με οικολογικά ρούχα, και τα αγόρασα από εκεί. Όμως την ίδια μάρκα βαμβακερών βρήκα στο Λητώ (δεν θυμάμαι αν είχε και επιθέματα για το θηλασμό). Νομίζω ότι όπου πουλάνε οικολογικά ρούχα για μωρά θα τα βρείτε. Δεν μπορώ να σας πω περισσότερα γιατί τα αγόρασα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, πριν τρία χρόνια. Τα βρήκα σε διχτάκι των 24 κομματιών, αλλαζα 1-2 την ημέρα όταν σταθεροποιήθηκε η ροή του γάλακτος.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 11:05   #22
sesame

sesame ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto
[

Αν έχεις το στεγνωτήριο, γλυτώνεις το σίδερο.
Για τη στεγανότητα, λένε ότι δεν έχουν καμιά σχέση με τις πάνες που φορούσαμε εμείς. Τα υφάσματα που χρησιμοποιούν στις εμπορικές πάνες είναι φτιαγμένα με νέες τεχνολογίες. Πχ στο εξωτερικό στρώμα μπορεί να έχει φλης κτλ.
Μετά, έχει άλλες πιο φουσκωτές και άλλες λιγότερο, ανάλογα με το πόσο συχνά θέλεις να αλλάζεις το μωρό.

Οι οικολογικές πάνες μιας χρήσης στα μεγάλα νούμερα τουλάχιστον είναι ελάχιστα πιο ακριβές από τις αντίστοιχες ακριβές επώνυμες συμβατικές. Προσωπικά δεν μου άρεσαν γιατί είναι αρωματισμένες με μια λοσιόν με αρκετά έντονη μυρωδιά (αφού άφηνα καμιά βδομάδα ανοιχτό το πακέτο και μετά τις έφερνα στο δωμάτιο). Και θέλουν αλλαγή συχνότερα. Αλλά κι εδώ παίζει ρόλο το παρτ-τάιμ. Πχ μπορούμε την ημέρα να χρησιμοποιούμε τις οικολογικές ή τις υφασμάτινες και τη νύχτα τις άλλες. Ή στη φάση που μεγαλώνουν τα παιδάκια και κάνουν αραιότερα τσίσα, με παρατήρηση και σωστή χρήση μπορούμε να μειώσουμε τον ημερήσιο αριθμό πανών. Πιστεύω ότι πρέπει να ενθαρρύνουμε και την παρτ τάιμ χρήση, κάτι είναι κι αυτό, δεν είναι;

Μετά, κανένας δεν θα έχει τέτοια πρωτότυπα σχεδιάκια:
http://handmadebyrita.blogspot.com/2...t-pattern.html
Εντύπωση μου κάνει...ποια μάρκα έπαιρνες?
Ο χρήστης sesame δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 13:19   #23
popelix

Το avatar του χρήστη popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τυχαία πέτυχα αυτή τη συζήτηση και είπα και εγώ να σχολιάσω!

Souloumpamia: Το πλύσιμο στους 60 βαθμούς είναι αρκετό για να αποστειρωθούν οι πάνες και συνεπώς ΔΕΝ χρειάζονται σιδέρωμα. Το οικονομικό κέρδος είναι πολύ μεγάλο και όσο για την σπατάλη ενέργειας, ρίξε μια ματιά εδώ: http://clothdiaperservice.blogspot.com/2007/10/10.html

madreterra: Καλό είναι να πλύνεις κάποιες φορές τις πάνες πριν τις χρησιμοποιήσεις, ιδιαίτερα αυτές που είναι από βιολογικό, μη χλωριωμένο βαμβάκι.

MARW: Προτείνω την στεγνή μέθοδο φύλαξης και όχι το μούλιασμα. Σε έναν κουβά που κλείνει ερμητικά, με λίγο αιθέριο έλαιο tea tree για να μην μυρίζουν πολύ. Μετά ξέβγαλμα και πλύσιμο κατά τα γνωστά. Οι πάνες μιας χρήσεως είναι μια λύση ανάγκης και όλοι κάποιες φορές τις χρησιμοποιούμε. Υπάρχουν και οι βιοδιασπώμενες που δεν επιβαρύνουν κανένα. Εγώ έχω δοκιμάσει τελευταία τις wiona από το gabi.gr Όσον αφορά την εκμάθηση της τουαλέτας, ο γιος μου 17 μηνών, ενώ δεν είναι πολύ προχωρημένος γενικά, μόλις τον βάλω στη λεκάνη κάνει τσίσα και κάποιες φορές και κακά. Δεν λέω ότι θα βγάλει σύντομα την πάνα, έχει καταλάβει όμως τι παίζεται

ssttaa: Έχεις δίκιο ότι οι υφασμάτινες πάνες είναι γενικά πιο ογκώδεις. Αυτή που είδες μάλλον θα ήταν one-size που στην αρχή είναι πολύ φουσκωτές! Υπάρχουν άλλες βέβαια που είναι πιο κομψές, ιδίως αυτές από μπαμπού που είναι πιο μαζεμένες επειδή το μπαμπού απορροφά πολύ περισσότερο από το βαμβάκι. Όσο για το παιδάκι του συναδέλφου, μάλλον θα είχε εξαιρετική ευαισθησία στα χημικά που έχουν οι πλαστικές πάνες, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί κανόνα.

amaretto: Είναι καλή ιδέα να ξεκινήσει κανείς, έστω και part-time! Αφού εξοικειωθεί κανείς με τη χρήση της υφ. πάνας τη μέρα και βρει ένα ρυθμό, μπορεί να αρχίσει να χρησιμοποιεί και τη νύχτα. Όσο για το πόσο χαριτωμένες είναι, ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.flickr.com/photos/twelve-paws/

Ρίξτε μια ματιά και στο edit admin διαφημιση και όλες οι απορίες δεκτές!
Παλιά 04-10-08, 15:15   #24
stellamaria

Περιοχή: Χίος
stellamaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς χρησιμοποιούμε υφασμάτινες πάνες από όταν κλείσαμε 50 μέρες περίπου. Είναι όντως πιο ογκώδεις αλλά το μωράκι δεν έχει πρόβλημα κι εμείς το συνηθίσαμε. Τις περισσότερες τις έχω παραγγείλει από το εξωτερικό βέβαια. Εχω 21 πάνες τώρα και χωρίς στεγνωτήριο μπορεί να δυσκολευτώ λίγο το χειμώνα..
Διαρροές αν γίνεται σωστό πλύσιμο και άν αλλάζεις το παιδί συχνα, δεν θα έχει κανείς πολλές. Εγώ με το πλύσιμο προς το παρόν έχω θέματα. Το νερό εδώ είναι πολύ σκληρό και δεν καθαρίζουν καλά. Στους 60 βαθμούς - μετά από 4 - 5 πλυσίματα μυρίζουν πολύ και χρειάζεται οπωσδήποτε ένα πλύσιμο στους 90 για να συνέλθουν.. Σιδέρωμα δε χρειάζεται!
Και πλυντήρια ΠΟΛΛΑ!!
αλλα ακόμα μου αρέσουν. Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή θα κουραστώ..
Επίσης έξω φοράμε συμβατικές πάνες
και όταν πηγαίνουμε επισκέψεις αθήνα στις γιαγιάδες μας πάλι συμβατικές φοράμε..
Επίσης χρειάζεται συχνό άλλαγμα - μες τη μέρα καθε 3 ώρες περίπου και όταν κάνει κακά αμέσως είναι το καλύτερο.
Χρησιμοποιώ και τις χάρτινες βοηθητικές ταινίες γιατί τώρα που είναι μικρό το μωρό και θηλάζουμε μόνο, είναι μια ιστορία να ξεκολλήσεις τα κατορθώματά του από το ύφασμα..
Εχει την πλάκα του πάντως. Προσπάθησα να ράψω κιόλας αλλά είχα κάτι δυσκολίες και μ αυτό..

Αν θέλετε άλλες πληροφορίες πιο συγκεκριμένες ρωτήστε!
Ο χρήστης stellamaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-10-08, 15:38   #25
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

stellamaria,
τι απορρυπαντικό χρησιμοποιείς για το πλύσιμο; Τις μουλιάζεις σε κουβά με νερό πριν τις πλύνεις; Το σκληρό νερό σίγουρα είναι ένα πρόβλημα ...
Παλιά 04-10-08, 15:53   #26
stellamaria

Προεπιλογή

Αμεση απάντηση
Δεν τις μουλιάζω γιατί διαβάζω ότι μάλλον είναι χειρότερα.. δεν ξέρω
Τις πλένω με ένα γερμανικό απορρυπαντικό που πήρα από ένα μαγαζί με βιολογικά εδώ στη Χίο. Η μάρκα είναι AWALAN δεν την είχα ξανακούσει βέβαια..
Δε βάζω και τη δόση που είναι για κανονική πλύση, βάζω λιγότερο γιατί δεν ξεπλένονται με ΤΙΠΟΤΑ!
Οι πιο πολλές πάνες που έχω είναι τύπου pocket δηλαδή έχεις το κάλυμμα με το fleece και βάζεις τα εσωτερικά inserts κατα βούληση.. Αυτά μυρίζουν κυρίως.. Μάρκες fuzzybunz, bumgenius, happy heinys και δυο τρεις bamboo με αδιαβροχο wrap έχω..
Εφτιαξα μόνη μου και τσάντα με PUL αδιαβροχο που σουρώνει επάνω για να διατηρώ τις πάνες εκεί μεχρι το πλύσιμο αλλά στις δύο μερες που βάζω πλυντήριο μύριζαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άσχημα! Σαν να είχαν αρχίσει να μουχλιάζουν.. έπαθα πλάκα. Στο εξωτερικό πουλανε πολύ αυτές οι τσάντες αλλα δεν καταλαβαίνω πώς τους βολεύουν..
Γενικά αν είναι πολύ βρεγμένα τα inserts και είναι στον κάδο πολλές ώρες αρχίζουν τα προβλήματα.. Πάντα επίσης τα στίβω καλά πριν τα ρίξω στην ανοιχτή-πλαστική λεκάνη που χρησιμοποιώ τώρα..

Φοβάμαι με τους 90 βαθμούς μη χαλάσω τα υφάσματα..
Αν έχεις να προτείνεις απορρυπαντικό άλλο θα το ήθελα πολύ!!
Επίσης το tea tree oil αν και μυρίζει υπέροχα μου δημιούργησε πολύ γρήγορα διαρροές γιατί προφανώς έμεναν υπολείματα στις πάνες..
Το κατήργησα κι αυτό..

Δεν έχω βρει ακόμα τη μαγική συνταγή ε;
Το παλεύω πάντως..
Παλιά 05-10-08, 10:00   #27
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Sesame, οι μιας χρήσεως που ανεφερα ήταν οι μόλτεχ.

stellamaria, η τσάντα δεν πλένεται στο πλυντήριο μαζί με τις πάνες;

Για την επίμονη μυρωδιά στις υφασμάτινες, έχω διαβάσει ότι βοηθάει αν βάλεις μαγειρική σόδα στην πλύση και ξύδι στο ξέβγαλμα. Ειδικά το ξύδι το χρησιμοποιώ ως μαλακτικό σε κάθε πλύσιμο, γιατί διώχνει τα υπολείμματα των απορρυπαντικών.
Παλιά 05-10-08, 11:24   #28
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσείς που χρησιμοποιείτε τις υφασμάτινες πάνες αλλάζετε μέγεθος κάθε 6 μήνες ή έχετε πάρει 1 μέγεθος από την αρχή ;
Θα μπορούσα να παραγγείλλω από το εξωτερικό αυτές τις πάνες μέσω του διαδυκτίου;
Παλιά 05-10-08, 19:39   #29
stellamaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amaretto
stellamaria, η τσάντα δεν πλένεται στο πλυντήριο μαζί με τις πάνες;

Για την επίμονη μυρωδιά στις υφασμάτινες, έχω διαβάσει ότι βοηθάει αν βάλεις μαγειρική σόδα στην πλύση και ξύδι στο ξέβγαλμα. Ειδικά το ξύδι το χρησιμοποιώ ως μαλακτικό σε κάθε πλύσιμο, γιατί διώχνει τα υπολείμματα των απορρυπαντικών.
την τσάντα φυσικά την έπλυνα μαζί με τις πάνες. Πριν το πλύσιμο όμως είχε γίνει η ζημιά. Ήταν τέτοια η μυρωδιά που μετά το πλύσιμο όλων δεν έφυγε! Και όταν λέω πλύσιμο εννοώ 2 κύκλους πλυσίματος - 1 στους 40 να φύγουν τα πολλά με ελάχιστο ή καθόλου απορρυπαντικό και μετά ένα στους 60 για κανονικό πλύσιμο. Και τα δύο προγράμματα για βαμβακερά με γερό ξέπλυμα - στύψιμο στο τέλος.

Σόδα έβαζα στην αρχή αλλά δεν ξέρω άν κάνει κάτι.. θα το ξαναδοκιμάσω..
Πάντως οι ξένοι όταν λένε ότι βάζουν σόδα στα ρούχα εννoούν washing soda και όχι baking soda. Αυτό πού το βρίσκει κανείς δεν ξέρω!
Και για το ξύδι διάβασα ότι αν είναι σκληρό το νερό δεν βοηθάει - μάλλον το αντίθετο κάνει λεει. Το δοκίμασα βέβαια γιατί η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Ασπρο ξύδι έβαλα και δεν είδα διαφορά. Τότε βέβαια δεν είχα και σοβαρό πρόβλημα με τις μυρωδιές.. Ισως ήρθε η ώρα να το ξαναδοκιμάσω.. Γενικά μου αρέσει πολύ να καθαρίζω με ξύδι και σοδα. Τα χρησιμοποιώ και στην κουζίνα δηλαδη.

Το πλυντήριό μου αν είχε στόμα θα με έβριζε
Παρόλα αυτά γουστάρω που αγοράζω ελάχιστα pampers κλπ και επιμένω..
Παλιά 05-10-08, 19:55   #30
stellamaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MARW

Εσείς που χρησιμοποιείτε τις υφασμάτινες πάνες αλλάζετε μέγεθος κάθε 6 μήνες ή έχετε πάρει 1 μέγεθος από την αρχή ;
Θα μπορούσα να παραγγείλλω από το εξωτερικό αυτές τις πάνες μέσω του διαδυκτίου;
Γεια σου μάρω!
Εγώ προτιμώ μάλλον τις one - size που μεγαλώνουν ξεκουμπώνοντας κάποια snaps καθώς μεγαλώνει και το μωράκι. Εχω πάρει και καποιες μικρες size small δηλαδη γιατί ο άντρας μου στην αρχή με έκραξε που έχω κάνει το παιδί σαν αρκουδάκι . Βασικά το μωράκι μας είναι σχετικά αδύνατο και όταν ήταν νεογέννητο δεν είχε μπουτάκια να κρατήσουν την πάνα :P Είχε πλάκα. Οι άντρες επίσης δεν έχουν και πολύ υπομονή.. Σε επομενη αγορά πάντως πήρα πάλι one size.

Τις bumgenius που είναι one size τις πήρα από το www.cuddlebunz.com
Από την Αμερική. Γενικά έχει ΑΠΕΙΡΑ online shops με έδρα την αμερική ή τον καναδά με τη διαφορά ότι ΔΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΟΛΑ εκτός αμερικής!!
Εχω φάει πολλές ώρες ψάχνοντας τα shipping policies να δώ αν εχουν και international shipping κατα νου..

Τις happy heinys που είναι επίσης one size τις πήρα από ένα αγγλικό κατάστημα γιατί κανείς δε μου τις έστελνε από την Αμερική. Μου αρέσουν κι αυτές αν και είναι λίγο πιο ογκώδεις από τις bumgenius. Λένε ότι καλύπτουν καλά το παιδάκι ακόμα κι όταν περάσουν πολλοί μήνες. Θα δείξει το μέλλον!

Εχω επίσης πάρει και δυο πάνες μπαμπού με wraps από το ecofamily. Αυτές είναι επίσης καλές - όχι one size - και κρατάνε πολλές ώρες χωρίς να υπάρχει φόβος για διαρροές. Στεγνωνουν όμως πιο δύσκολα.. Αν είχα στεγνωτήριο θα τις προτιμούσα.

Εννοείται ότι έχω χαλάσει αρκετά λεφτα για αυτές τις αγορές (πάνες - υφάσματα - wraps - χάρτινες ταινίες). Νομίζω είμαι κάπου μεταξύ 400ων και 500ων ευρώ. Αν μείνουμε σ αυτές τις αγορές βεβαια καλά είμαστε!
Παλιά 06-10-08, 00:45   #31
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

stellamaria, βλέπω έχεις και εσύ καλή συλλογή από πάνες!
Από μια σύντομη ματιά που έριξα, το awalan περιέχει σαπούνι, συνεπώς είναι ακατάλληλο για υφασμάτινες πάνες γιατί αφήνει υπόλειμμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα διαρροές και δυσοσμία. Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά εδώ: http://clothdiaperservice.blogspot.c...blog-post.html. Κάνεις κάθε μέρα ξέβγαλμα με κρύο νερό στις λερωμένες πάνες; Αν όχι, λογικό είναι να μυρίζουν βαριά οι πάνες στις δύο μέρες! Όσο για το tea tree, μπορείς να εμποτίζεις ένα πανάκι ή ένα μικρό σφουγγαράκι και να το βάζεις στον πάτο της τσάντας. Έτσι και αποτρέπεις την ανάπτυξη μικροβίων και αποφεύγεις τα κατάλοιπα στις πάνες; Όσο για το απορρυπαντικό, έχω να σου προτείνω τα soapnuts. Είναι απόλυτα φυσική και βιοδιασπώμενη λύση και ταυτόχρονα η πλέον κατάλληλη για τις υφασμάτινες πάνες. Μπορείς να τα συνδυάσεις και με μπαλίτσες από καουτσούκ που μπαίνουν μαζί με τα ρούχα και βοηθάνε στην πλύση και στην απομάκρυνση κάθε ίχνους απορρυπαντικού μετά το ξέβγαλμα. Υπάρχουν και κάποιες με μαγνητική ενίσχυση που υποτίθεται ότι μαλακώνουν το νερό. Έχω χρησιμοποιήσει το υγρό από soapnuts της γερμανικής Klar καθώς και ακατέργαστους καρπούς πλυσίματος και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη! Για τα soapnuts μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες στα αγγλικά αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά και σε δύο άρθρα στα blog aromacooking και popelix:

http://aromacooking.blogspot.com/2008/05/soapnuts.html

Στο blog http://clothdiaperservice.blogspot.com υπάρχουν κάποια banners με links τα οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να επωφεληθείς από μια μικρή έκπτωση που προσφέρουν στους αναγνώστες του η edit admin διαφημιση και το gabi.gr. Οι εταιρίες αυτές στέλνουν με courier και στην επαρχία οπότε αν θες μπορείς να κάνεις τα ψώνια σου άνετα!

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παλιά 06-10-08, 09:53   #32
stellamaria

Προεπιλογή

Βρήκα στο gabi το απορρυπαντικό της Klar με καρυδοσαπούνι και λέω να το δοκιμάσω. Επίσης στο clothdiaperservice είχα δει ότι υπήρχε κουπόνι έκπτωσης για το gabi.gr. Το βρήκα με λίγη δυσκολία ξανά και το χρησιμοποίησα

Ευχαριστώ! Με την έκπτωση κάλυψα σχεδόν τα έξοδα αποστολής

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές!!
Είχα αρχίσει να απογοιητεύομαι λίγο και τώρα έχω πολύ όρεξη πάλι!
Παλιά 06-10-08, 13:37   #33
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

stellamaria, χαίρομαι πολύ που σε βοήθησα!
Πάντως δώσε κάποια στιγμή μια ευκαιρία και στα ανεπεξέργαστα soapnuts γιατί έχουν πολλές άλλες χρήσεις και είναι και αρκετά πιο οικονομικά
Παλιά 18-10-08, 21:38   #34
stellamaria

Προεπιλογή

ήρθε το απορρυπαντικό και το έχω δοκιμάσει σε δύο πλύσεις. Μυρίζει ωραία. Περίεργα αλλά μου αρέσει. Οι πάνες είναι λίγο καλύτερα, βέβαια είναι νωρίς ακόμα αλλά έχω αυτή την εντύπωση.

popelix θέλω μια βοήθεια πάλι! Σχετικά με τη δόση του απορρυπαντικού. Πόσο να βάζω κάθε φορά στην πλύση των 60 βαθμών;
Εχεις κάτι να μου προτείνεις σχετικά με το ποια προγράμματα πλύσης να χρησιμοποιώ για τις πάνες;

Ευχαριστώ ξανά!

Στελλα
Παλιά 19-10-08, 00:30   #35
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου και πάλι Στέλλα!

Η μυρωδιά των soapnuts μοιάζει λιγάκι με του ξυδιού, δεν βρίσκεις. Και εμένα μου αρέσει Νομίζω πως η δόση είναι ένα καπάκι 50 ml. Συνήθως με τις πάνες βάζεις κατιτίς λιγότερο αλλά καλύτερα κράτα αυτή τη δόση αφού έχεις σκληρό νερό. Όσο για το πρόγραμμα πλύσης, επιλέγω το εντατικό των 60 βαθμών. Αν νομίζεις ότι οι πάνες σου έχουν κατάλοιπα, κάνε μερικές φορές επιπλέον ξέβγαλμα. Εγώ κάποιες φορές προσθέτω και μια κουταλιά της σούπας οικολογικό λευκαντικό με οξυγόνο. Νομίζω ότι μυρίζουν λίγο πιο φρέσκες! Ελπίζω να σε βοήθησα.
Παλιά 21-10-08, 12:55   #36
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σου stellamaria
μπηκα στο site cuddlebunz που αγορασες καποιες απο τις πανες που εχεις, αλλα με τις αλλοδαπες σελιδες ιντερνετ δεν ειμαι και τοσο εξοικιωμενη και με τοσες πολλες που εχει εκει δεν ξερω τι να διαλεξω.
κατα πρωτον, οταν λεει pocket, εννοει την απλη πανα που δεν εχει ενσωματωμενο αδιαβροχο???
wrap ειναι αυτο που λεμε βρακακι για τις διαρροες??? cover ειναι το ιδιο??
τι ειναι τα pre-fold diapers??
μπορω να παραγγειλω οικονομικες συσκευασιες?
τι εξοδα αποστολης σου χρεωνουν για Ελλάδα??
απο αυτες που εχεις ως τωρα, ποιες εχεις ευχαριστηθει πιο πολυ?
θα ειχες να μου προτεινεις κατι ως πιο εμπειρη? γενναω το Γεναρη και κανω τωρα τις προετοιμασιες. σιγα σιγα πρεπει να τις παραγγειλω κι αυτες.
αν ειναι δυνατον, πες μου τι αριθμο να παραγγειλω.
τις baboo απο που τις πηρες? εχω μια αδυναμια σ' αυτο το υλικο. αλλα νομιζω σε αυτο το site δεν εχει τιποτα baboo. η' κανω λαθος??

αχ σορρυ για τις πολλες ερωτησεις... διαφωτισε με please!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-10-08, 13:00   #37
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

MARW, γειά σου!

Αν θέλεις μπορώ να απαντήσω εγώ στις απορίες σου. Αν πάλι προτιμάς τη stellamaria, πάω πάσo
Παλιά 21-10-08, 15:51   #38
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλα ε, και το σκεφτομουνα το μεσημερι, αλλα ειχα ηδη στειλει το μνμ...
αναφερθηκα στη Στελλα επειδη ειδα πως ειχε μαζεψει μεγαλη γκαμα απο πανες. αλλα κι εσυ popelix απο ο,τι φαινεται εισαι ειδικος στο θεμα! εχω μπει και στα blog popelix & aromacooking, που μαλλον εχεις σχεση, ε;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θελω βοηθεια απο οποιον ξερει και θελει να μου πει!!!
Ευχαριστω!!!
Παλιά 21-10-08, 17:05   #39
popelix

popelix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H πάνα τύπου pocket, αποτελείται συνήθως από δύο υφάσματα ραμμένα μαζί, ένα αδιάβροχο (εξωτερική πλευρά) και ένα φλις που αγγίζει το δέρμα του μωρού. Η πάνα αυτή έχει μια τσέπη στην οποία μπαίνει το απορροφητικό μέρος που μπορεί να είναι ένα ένθετο σαν μεγάλη σερβιέτα (συνήθως από μικροΐνες) ή μια πάνα prefold διπλωμένη στα τρία. Οι prefold πάνες είναι τετράγωνες και αποτελούνται από πολλά επίπεδα υφάσματος, με ενίσχυση στο κέντρο για μεγαλύτερη απορροφητικότητα. Είναι ο πιο οικονομικός τύπος πάνας και στεγνώνει πολύ εύκολα. Για να εφαρμόσει σωστά και να μην έχουμε διαρροές πρέπει να φορεθεί σε συνδυασμό με ένα πολύ σταθερό αδιάβροχο κάλυμμα (cover ή αλλιώς wrap) ή να χρησιμοποιηθεί ένα κούμπωμα snappi. Για να πάρεις μια ιδέα, ρίξε μια ματιά στα video στην παρακάτω σελίδα http://www.healthydiapers.com/video.html (prefold diapers, diaper cover/wrap, pocket diaper ect). Για τα διάφορα είδη υφασμάτινης πάνας μπορείς να δεις εδώ: edit admin διαφημιση Ας μιλήσουμε για οικολογικές, υφασμάτινες πάνες![/url]
Τα έξοδα αποστολής από το εξωτερικό για Ελλάδα είναι αρκετά τσουχτερά! Εγώ δεν έχω παραγγείλει από το εξωτερικό παραπάνω από 2-3 πάνες + 1 κάλυμμα και πλήρωσα πάνω από 20$! Πριν παραγγείλεις, μπορείς να κάνεις μια ερώτηση με email. Πάντως, τώρα πια υπάρχουν πολλές επιλογές και σε ελληνικά e-shops καθώς και στο Λητώ. Στη σελίδα της
edit admin διαφημιση θα βρεις τη μεγαλύτερη ποικιλία (TotsBots σε βαμβάκι και μπαμπού, Bambineo από μπαμπού, αδιάβροχα καλύμματα Bummies και τα κορυφαία Imse Vimse, πάνες εξολοκλήρου από βιολογικό βαμβάκι και κάλυμμα από μαλλί. Στο gabi.gr θα βρεις προϊόντα Popolini από βιολογικό βαμβάκι και μπαμπού και στα Λητώ τις prefolds Bambino mio. Όπως έγραψα και στη stellamaria ρίξε μια ματιά στο edit admin διαφημιση για προσφορές και εκπτωτικά κουπόνια Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις και π.μ.

Εύχομαι να σε βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα περισσότερο

Να μην ξεχάσω, αυτές τις μέρες έχουν στην edit admin διαφημιση
κάποιες προσφορές σε πάνες και άλλα βρεφικά περασμένης σεζόν. Μπες να δεις μήπως βρεις κάτι που σου αρέσει σε καλή τιμή!
Παλιά 21-10-08, 18:53   #40
MARW

MARW ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι, με βοηθησες πολυ!!
σχετικα με την εκοφαμιλυ, αυτο ειναι το site απο το οποιο πρωτο-εμαθα για αυτες τις πανες. για τις προσφορες περισινης σεζον δεν ξερω αν συμφερει ή αν σου ερχεται το ιδιο με το να παρεις τις οικονομικες συσκευασιες.
να σου πω, μαλλον εκει θα καταληξω... ομως δεν ειδα αυτες τις ποκετ, που λεμε... ειναι μηπως αυτες που ειναι πανα+αδιαβροχο μαζι
χρησιμοποιεις καποιες συγκεκριμενες? ρωτω να μου πουν οι πιο εμπειρες, για να μην κανω καμια βλακεια με την παραγγελια. οσον αφορα τον αριθμο, λεω για καμια 20αρια. ομως δεν ξερω ΤΙ να παρω... να παρω πανες ΚΑΙ βρακακια, 2σε1, τα προσθετα πανακια βοηθανε , να παρω πανακια ρολο που τα πετας κλπ κλπ.
αυτα ειναι οι σκεψεις μου...
αυτες τις καινουριες τις διαφημιζουν αρκετα? τις προτεινεις?
το κακο με την εκοφαμιλυ ειναι οτι δεν εχει one size. κατι που σου διπλασιαζει αμεσως τα εξοδα. θα μπορουσα να παρω αμεσως τις μεγαλες? και ας ειναι λιγο "μπολικες" στην αρχη
παντως θα με ενδιεφεραν τα εκπτωτικα κουπονια... (δεν ξερω πως στελνουν πμ... θα μαθω και θα σου στειλω).
Ευχαριστω πολύ!!

Α! και αυτα τα καρυδοσαπουνια που μπορω να τα βρω? αυτα τα βαζεις ετσι χυμα στο πλυντηριο? εχεις χρησιμοποιησει τις μπαλες καουτσουκ? αυτες εχουν καποια ουσια ἠ η δραση τους ειναι μηχανικη? ειναι ευχρηστες ή μπερδευονται με τα ρουχα και τις χανεις?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές