Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-10-08, 22:41   #1
Anastasia03

Anastasia03 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ουτε περιοδος ουτε και μωρο!

Ο πρωτος μηνας προσπαθειας ελαβε τελος χωρις αποτελεσμα. Αν πω πως δεν δυσαρεστηθηκα ψεματα θα πω.Σημερα η γιατρος μου ειπε πως ο λογος που δεν μου ηρθε η περιοδος ενω ειχα ωορηξια ειναι πως δεν ανεβαζω προγεστερονη.Δεν ρωτησα ομως αν αυτος μπορει να ειναι και ο λογος που δεν ειχα συλληψη.Οπως και να εχει ειμαι πολυ απογοητευμενη απο τον οργανισμο μου! τον εχω ταραξει στα χαπια και δεν λεει να συνελθει!
Ο χρήστης Anastasia03 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 23:21   #2
magdalia

Το avatar του χρήστη magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην magdalia
Προεπιλογή

Βρε Anastasia μου σαν πολυ νωρις δεν απογοητευεσαι??? Κανε λιγακι υπομονη. Ολες μας εδω εχουμε κανει αρκετη.
Δε μας εξηγεις ποιο ακριβως ειναι το προβλημα!! Παντως εχε υ΄π'οην σου οτι ολα ειναι δυνατα. Εγω στην κορη μου οταν τυχαια εμεινα εγκυος οι γιατροι ετριβαν τα ματια τους, οι ορμονες μου ηταν ΧΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
Ακομα δεν μπορουν να το εξηγησουν..... μη ξεχνας οτι το καλο πραγμα αργει να γινει
[url=http://ticker.7910.org/eng][img]
Ο χρήστης magdalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 23:28   #3
Anastasia03

Προεπιλογή

Εχω πολυκυστικες.Ξεκινησα αυτο τον μηνα με Clomiphene μιας και ειχα σπανια ωορηξια.Καταφεραμε ωορηξια και μαλιστα καλη.Δεν χρειαστηκα Pregnyl η κατι τετοιο.Ως εκει πηγε καλα για πρωτο μηνα.Μετα ομως καπου το εχασα.Και τελικα οπως ειπα...ουτε μωρο μα ουτε και περιοδος.Τι να πω???
Παλιά 03-10-08, 23:46   #4
magdalia

Το avatar του χρήστη magdalia

magdalia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην magdalia
Προεπιλογή

Η εμπειρια μου λεει πως οταν η ωορρηξια ειναι καλη τοτε σιγουρα ανεβαινει η προγεστερονη. Αν η προγεστερονη ειναι χαμηλη τοτε μιλαμε για μη ποιοτικη ωορρηξια. Απο την αλλη πως γνωριζεις οτι δεν εισαι εγκυος?????
Ο χρήστης magdalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-08, 23:49   #5
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην φρικαρεις απο τωρα. Ειναι πολυ νωρις

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 10:12   #6
ΡΕΝΕ

ΡΕΝΕ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia03
Εχω πολυκυστικες.Ξεκινησα αυτο τον μηνα με Clomiphene μιας και ειχα σπανια ωορηξια.Καταφεραμε ωορηξια και μαλιστα καλη.Δεν χρειαστηκα Pregnyl η κατι τετοιο.Ως εκει πηγε καλα για πρωτο μηνα.Μετα ομως καπου το εχασα.Και τελικα οπως ειπα...ουτε μωρο μα ουτε και περιοδος.Τι να πω???
Καλημλερα Anastasia03.
Και εγώ πριν κανενα χρόνο έπαθα τα ίδια. Έχοντας πολυκυστικές πήρα τα χαπάκια για πρόκληση ωορηξίας. Ούτε έγκυος ήμουνα αλλά και περίοδο γιοκ , έκανα 3 μήνες να αδιαθετήσω!!!
Μετά από αυτό τρόμαξα και άλλαξα γιατρό.
Ο καινούργιος μου είπε ότι από κάποιους οργανισμούς δεν είναι δεκτά τα φάρμακα αυτά.
Τώρα κάνω ενέσεις puregon για τον ίδιο λόγο. Την πρώτη φορά έμεινα έγκυος αλλά όχι για πολύ , τη δεύτερη τίποτα και τώρα θα κα΄νω την τρίτη προσπάθεια .
Ψάχτο λίγο αλλά μην αγχώνεσε, όλα καλά θα μας πάνε στο τέλος.

Ο χρήστης ΡΕΝΕ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 10:37   #7
Anastasia03

Προεπιλογή

Τι ακριβως ειναι αυτες οι ενεσεις ΡΕΝΕ μου?Και γιατι δεν κρατησε πολυ η εγγυμοσυνη σου?εχω ακουσει πως οι γυναικες με πολυκυστικες εχουν μεγαλυτερο κυνδηνο να αποβαλουν.Ακομη δεν εμεινα εγγυος και αγχωνομαι για το μετα! Αχ που θα μας βγαλει αυτο?!!
Παλιά 04-10-08, 10:45   #8
ΡΕΝΕ

ΡΕΝΕ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι οι ίδιες ενέσεις που χρησιμοποιούν στην εξωσωματική απλά δεν κάνεις όλο το "σετ" της θεραπείας. Δεν είναι τίποτα και είχε πολύ καλά αποτελέσματα σε εμένα τουλάχιστον, σου λέω για πολλά αυγουλάκια .
Όσο για την εγκυμοσύνη, απλά δεν αναπτύχθηκε, η β-χωριακή πήγε μέχρι 150
Μην αγχώνεσε, θα βρούμε κι εμείς τη λύση μας.

Παλιά 04-10-08, 10:57   #9
Anastasia03

Προεπιλογή

Ειναι ακριβες οι ενεσεις?Γιατι δεν νομιζω να καλυπτει το ΙΚΑ κατι απο αυτα ε?! Και πως λειτουργουν? Σαν το clomiphene? Παρακολουθεις την ωορηξια και εχεις επαφες κατα την πιθανη ημερα ή ειναι σαν την Pregnyl που σου λεει σε 36 ωρες να εχεις επαφη?
Παλιά 04-10-08, 16:57   #10
eli75

Το avatar του χρήστη eli75

eli75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Anastasia03 απο ό,τι εχω διαβασει (στο ιντερνετ) η πρεογεστερονη ειναι απαραιτητη για την εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου,δηλ.μπορει το ωαριο να γονιμοποιηθει αλλα να μην εμφυτευθει αν η προγεστερονη ειναι χαμηλη,συνηθως το ελεγχουν με αιματολογικη εξεταση την 21η μερα του κυκλου.τον προηγουμενο μηνα που εκανα pregnyl μετα απο μερικες μερες πηρα χαπια για την προγεστερονη για να ειναι σιγουρο οτι θα εμφυτευθει....τελικα δεν εγινε τιποτα αλλα αισιοδοξω
ελπιζω να βοηθησα.
xxx
Ο χρήστης eli75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-08, 18:34   #11
ΡΕΝΕ

ΡΕΝΕ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia03
Ειναι ακριβες οι ενεσεις?Γιατι δεν νομιζω να καλυπτει το ΙΚΑ κατι απο αυτα ε?! Και πως λειτουργουν? Σαν το clomiphene? Παρακολουθεις την ωορηξια και εχεις επαφες κατα την πιθανη ημερα ή ειναι σαν την Pregnyl που σου λεει σε 36 ωρες να εχεις επαφη?
Τα καλύπτει όλα τι ΙΚΑ αν και κάνουν γύρω στα 1000 ευρώ!!!!
Μετά κάνω εξετάσεις αίματος - για την Ιστροδιόλη, ώστε να τσεκάρουμε την απορρόφηση του φαρμάκου. Όταν φθάσει στα επιθυμητά, σύμφωνα με το γιατρό, αποτελέσματα αρχίζει να με τσεκάρει και μετά από λίγες μέρες, όταν δηλαδή τα ωοθηλάκια φθάσουν στο σωστό μέγεθος, μου κάνει μία ένεση για την πρόκληση ωορηξίας. Μετά από 36 ώρες πρέπει να έχω επαφή.
Αυτά, μετά απλά περιμένω.
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές