Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Αποκλειστικός θηλασμός: 0-6 μήνες

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-10-08, 17:42   #1
toniasid

Το avatar του χρήστη toniasid

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
toniasid ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΑΜΜΑΜΙΑ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΙΜΑΙ Η ΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ.ΕΓΩ ΤΡΑΒΗΞΑ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΡΙ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ...ΓΙΑ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΛΕΜΕ...ΤΟ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ????Ή ΘΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ????ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΑΝΕΙ,ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ (ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΜΩΣ, ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ),ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΟ...ΖΟΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΛΙΓΟ (ΜΕ ΤΟ ΒΡΑΔ.ΞΥΠΝΗΜΑ),ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΘΕ 2,5-3 ΩΡΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4-5 ΩΡΕΣ).ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ KINDERTEE??ΑΓΛΑΙΑ, ΒΟΗΘΑ...ΚΑΦΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ Η ΜΑΜΑ???ΕΝΕΝ ΕΛΑΦΡΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ??? ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΗΧΟ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΕΙ .....
Ο χρήστης toniasid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-10-08, 17:52   #2
NickyL

Περιοχή: Αθήνα
NickyL ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NickyL
Προεπιλογή

Γειά σου Τόνια, να σου ζήσει το μωράκι σου! Πόσο γνώριμα μου φαίνονται αυτά που γράφεις... ειδικά αυτό με την ανάπτυξη...
Τα σκευάσματα τύπου kinderte δεν ξέρω αν επιτρέπονται, αλλά από όσο ξέρω από την Αγλαία, σίγουρα δεν χρειάζονται στο μωράκι σου!
Όσο για τον καφέ, νομίζω πως ένα καφεδάκι είναι στα επιτρεπτά όρια.
Για το αν πιάνει σωστά, νομίζω πως αν δεν πονάς, έχει πιάσει σωστά το μωράκι. Άλλωστε θα ελέγχεις και τις πάνες του και τις κενώσεις του και θα μπορείς να είσαι σίγουρη ότι τρέφεται σωστά από το γαλατάκι σου!
Καλή συνέχεια με το θηλασμό!
Παλιά 14-10-08, 19:44   #3
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΜΑΜΜΑΜΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamma-mia
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ KINDERTEE??
επιτρέπεται αλλά δεν έχει να προσφέρει κάτι. Το κακό είναι ότι το μωρό με αυτό μπορεί να χάσει ένα γεύμα και είναι κρίμα. Σίγουρα δεν χρειάζεται.

Παράθεση:
ΑΓΛΑΙΑ, ΒΟΗΘΑ...ΚΑΦΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ Η ΜΑΜΑ???ΕΝΕΝ ΕΛΑΦΡΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ???
Και διπλό εσπρέσσο επιτρέπεται!

Παράθεση:
ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΙΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΘΗΛΗ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΗΧΟ ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΑΕΙ
Μετά από δύο μήνες θηλασμού; είναι δυνατόν να έχεις ακόμη τέτοια άγχη;
Το μωρό σου τι λέει;

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 12:46   #4
toniasid

toniasid ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΓΧΗ ΜΟΥ.ΑΓΛΑΙΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΑΓΧΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ,ΕΓΩ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΨΕΥΤΟΤΡΑΒΑΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΣΟΥΠ!ΣΑΝ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΠΙΣΩ...ΓΙΑΤΙ????? ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ???(ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ...)
Παλιά 15-10-08, 12:47   #5
dimitra1

Το avatar του χρήστη dimitra1

Περιοχή: Αθήνα
dimitra1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΓΧΗ ΜΟΥ.ΑΓΛΑΙΑ, ΘΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΑΓΧΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ,ΕΝΩ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ,ΕΓΩ ΤΟΝ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΨΕΥΤΟΤΡΑΒΑΕΙ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΣΟΥΠ!ΣΑΝ ΤΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΠΙΣΩ...ΓΙΑΤΙ????? ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ???(ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ...)
Μamma-mia, για διάβασε και τα θέματα που αφορούν τη ΓΟΠ.
Παλιά 15-10-08, 18:19   #6
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μήπως το γάλα πετάγεται απότομα στο στόμα του και το πνίγει;

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-10-08, 21:06   #7
toniasid

toniasid ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΓΛΑΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ...ΟΤΑΝ ΤΡΑΒΙΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΧΝΟΣ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΓΑΛΑ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ :Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ 6-7 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΤΟ ΒΓΡΑΔΥ,Μ.Φ. ΤΟΝ ΣΗΚΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΩ, ΠΡΙΝ ΚΛΑΨΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ????KΑΛΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΕΙ?
Παλιά 15-10-08, 21:14   #8
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν ηταν 2 μηνών η μικρή μου έκανε ακριβώς το ίδιο . Λες και την έκαιγε το γάλα στο στόμα . Καμιά φορα πριν καν πιάσει την θηλή τραβιοταν και έκλαιγε .
Εμένα είχε αέρια και ταλαιπωρούνταν πολυ . Συνήθως το απογευμα ειχε αυτη την συμπεριφορά και ειδικά τις μέρες που δεν είχε ξεκουραστει ολη μέρα και είχε υπερένταση . Για δες μήπως να τον ηρεμείς πριν φάει , μια βόλτα , ενα μπανάκι , ενα τραγουδάκι , λιγη γυμναστικούλα να φύγουν τα κακά αεριακια ...
Παλιά 15-10-08, 21:22   #9
Μαρία Κ.

Το avatar του χρήστη Μαρία Κ.

Μαρία Κ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αποκλείεται να μην έχεις γάλα.. Απλά ξέχασε το ενδεχόμενο! Και εμένα έκανε τα ίδια. Βοηθούσε πολύ η ξαπλωτή στάση θηλασμού (δεν ξέρω γιατί) και γενικά όταν τη θήλαζα καθιστή προσπαθούσα να της κρατάω όσο μπορούσα σταθερό το κεφαλάκι γιατί πονούσε πολύ αυτό που έκανε. Εξήγηση όμως δεν βρήκα..

Ο χρήστης Μαρία Κ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 10:38   #10
Felia

Το avatar του χρήστη Felia

Περιοχή: Center for
Felia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τόνια το παθαίνω και γω αυτό με το νινί,συνήθως όταν τρέχει πολύ γάλα ή όταν θέλει να ρευτεί ή υπάρχει κάποια ενόχληση.
Το κίντερτε δεν προσφέρει τίποτα...ο δικός μου ήπιε κάποιες φορές και στο τέταρτο ήθελε γάλα.Τώρα το πίνω εγώ αντί αναψυκτυκού το καλοκαίρι ή ζεστό ρόφημα το χειμώνα...διαλύεται και σε κρύο νερό

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές