Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-12-10, 16:22   #441
XΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ωραια θα το φτιαξω κι εγω...
Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..
Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες
Παλιά 23-12-10, 17:51   #442
Access

Το avatar του χρήστη Access

Περιοχή: Χαλάνδρι
Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .

http://www.sintagespareas.gr/simboul...mes-marmelades
και για home made πικτίνη εδώ
http://www.sintagespareas.gr/sintage...i-piktini.html

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)
Συνταγή για μαρμελάδες :

Μαρμελάδα πορτοκαλιού
χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια
ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια
ζάχαρη 1 κύπελλο
νερό 1 κ.σούπας
πικτίνη 2 κ. γλυκού

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)
φράουλες 2 κύπελλα
μήλα 1 κύπελλο
ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα
Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά)

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ
ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.
Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας
αλάτι 1 κ.γ.
Μέλι 3 κ. σ.
Αλεύρι 3 κύπελλα
Μαγιά 2 κ. γλυκού
Σταφίδες 1/2 κυπέλλου
στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο)

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-12-10, 18:17   #443
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AGE καλησπερα ! οταν λες κυπελλο τι εννοεις? μπορω να κανω την αντιστοιχη κουπα δικια μου?ειμαι στο τσακ να το φτιαξω
Παλιά 23-12-10, 18:18   #444
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ωωωχ...στραβαδι ειμαι....γραψε λαθος ....
Παλιά 23-12-10, 18:37   #445
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο XΡΙΣΤΙΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
AGE καλησπερα ! οταν λες κυπελλο τι εννοεις? μπορω να κανω την αντιστοιχη κουπα δικια μου?ειμαι στο τσακ να το φτιαξω
να φτιάξεις να φτιάξεις στην κόρη μου άρεσε πολύ μέχρι που ανακάλυψε ότι τις αρέσουν περισσότερο οι σταφίδες από το σταφιδόψωμο

Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???
θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι

Παλιά 27-12-10, 18:48   #446
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To σταφιδοψωμο εγινε τελειο!!
Συγχαρητηρια για την συνταγη...απλα ηθελε λιγο παραπανω αλευρι το δικο μου γιατι φουσκωσε ομορφα αλλα στο ψησιμο ξεφουσκωσε... το μελοψωμο δεν το εκανα ακομα θα επανελθω
Παλιά 27-12-10, 23:19   #447
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οκ! σας μελετησα ολες. Λοιπον. εχει παρει η μαμα μου πριν κανα χρονο μηχανη για ψωμακι απτο καρφουρ. τοχε σε προσφορα και ξεγαλαστηκε. δεν ειναι καμια ιδιαιτερα γνωστη μαρκα μαλλον απο αυτες του κρφουρ.λοιπον... οποτε εκανα περα απο γευση που ηταν μετρια, εβγαινε η κορα ασπρη σαν ναθελε πιο πολυ ψησιμο. το δοκιμασα λιγο παραπανω και τιποτα. αυριο θα παω να δω ακριβως τη μαρκα να σας πω μηπως και τον ξερει καμια να βγαλουμε ακρη
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-10, 23:35   #448
maria_s

Το avatar του χρήστη maria_s

Περιοχή: Παιανία
maria_s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AGE Εμφάνιση μηνυμάτων
η πικτίνη χρειάζεται κάποιες φορές στα φρούτα που δεν έχουν από μόνα τους τα βοηθάει να πήξουν καλλίτερα πχ το μήλο και το κυδώνι έχουν από μόνα τους περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο γούγλη και εδώ .

http://www.sintagespareas.gr/simboul...mes-marmelades
και για home made πικτίνη εδώ
http://www.sintagespareas.gr/sintage...i-piktini.html

Επίσης το σμ ΑΒ έχει ζάχαρη με πικτίνη (η πικτίνη από μόνη της είναι ακριβή)
Συνταγή για μαρμελάδες :

Μαρμελάδα πορτοκαλιού
χυμός πορτοκαλιού 3 μεσαία πορτοκάλια
ξύσμα πορτοκαλιού 2 πορτοκάλια
ζάχαρη 1 κύπελλο
νερό 1 κ.σούπας
πικτίνη 2 κ. γλυκού

Μαρμελάδα φράουλα και μήλο (αυτή δεν έχει πικτίνη)
φράουλες 2 κύπελλα
μήλα 1 κύπελλο
ξύσμα λεμονιού 3 κ. σούπας

Στο πρόγραμμά για μαρμελάδες

ο μόνος λόγος που δεν κάνω πλέον τις μαρμελάδες στον αρτοπαρασκεύαστή είναι γιατί δεν μπορείς να κάνεις ποσότητα
Η οδηγία που δίνει είναι ότι τα υλικά θα πρέπει να είναι μέχρι τον αναδευτήρα (η κατσαρόλα είναι ποιο βολική τελικά)

και για το Μαράκι (αφού τα γράφω ας τα γράψω εδώ)

ΣΤΑΦΙΔΟΨΩΜΟ
ΝΕΡΌ 1 κύπελλο +1 κ.σ.
Βούτυρο ή λάδι (εγώ βάζω λάδι) 2 1/2 κ.σούπας
αλάτι 1 κ.γ.
Μέλι 3 κ. σ.
Αλεύρι 3 κύπελλα
Μαγιά 2 κ. γλυκού
Σταφίδες 1/2 κυπέλλου
στο πρόγραμμα που ψήνει κανονικά το ψωμί επίσης επειδή ή το μέλι ή οι σταφίδες σκουραίνουν πολύ την κόρα το ρυθμίζω στην πιο μικρή σκάλα που έχει για χρώμα κόρας

διευκρίνηση τις σταφίδες καλό είναι να τις βάλουμε στο προς το τέλος του ζυμώματος (νομίζω ότι όλοι έχουν μία ηχητική υπενθύμιση όπου μπορείς να προσθέσεις υλικά αφού έχει το δικό μου ερείπιο)

όπου λέει κούπες φτάνει να είναι η ίδια κούπα νερό με το αλεύρι
φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό

ευχαριστούμε πολύ!
Παλιά 28-12-10, 00:19   #449
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria_s Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλενάδα μου γλυκιά, ακολούθησα πιστά την συνταγή σου και τα αντράκια μου το λάτρεψαν το σταφιδόψωμο! έγινε πεντανόστιμο και πολύ όμορφο αλλά δεν πρόλαβα να το τραβήξω φώτο, είχαν φάει το μισό

ευχαριστούμε πολύ!
σμουτς φώτο δεν προλαβαίνω και εγώ ποτέ χαχαχαχα

Παλιά 28-12-10, 07:55   #450
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο XΡΙΣΤΙΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια θα το φτιαξω κι εγω...
Τωρα για μαρμελαδα δεν με βολευει ο αρτοπαρασκευαστης πιστευω καλυτερα σε κατσαρολα...μια φορα εκανα και τα εκανα ψιλοχαλια ολα..
Δεν νομιζω να διαφερουν οι συνταγες ομως..τωρα για την πηκτινη κι εγω το ειχα απορεια...η αληθεια ειναι πως η μαρμελαδα μια χαρα πηζει και χωρις αυτη την βλακεια...συνταγες θα βρεις απειρες στο ιντερνετ.Προτεινω τις συνταγες τις παρεας που εχει και σχολια..γραψου και ρωτα και αποριες
ευχαριστω πολυ!
Παλιά 28-12-10, 17:30   #451
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή σος!!!

κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?
Παλιά 28-12-10, 17:56   #452
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια! κανω τη συνταγη της ''μαμαλευτερακη'' απο μυρωδια καλη απο γευση ακομα δε ξερω. ψηνετε. το προγραμμα τελειωνει τωρα σε 10 λεπτα! απο το πλαι εχει παρει χρωμα αλλα απο πανω τιποτα και εχει ανοιξει λιγο σε καποια σημεια.. τι να κανω?να το βαλω στον φουρνο? η νατο αφησω?
αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση
για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα

Παλιά 28-12-10, 18:00   #453
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Fistikaki !!! όταν λές βασική συνταγή αυτή έχει και ζάχαρη μέσα έβαλες ?? ή απλά μόνο το μέλι ???
θα το φτιάξω αύριο σίγουρα κάνμε μεγάλη κατανάλωση στο μέλι

δεν εβαλα καθολου ζαχαρη, αλλα νομιζω πρεπει να βαλουμε ελαχιστη, εστω μισο κουταλακι, το χρειαζεται η ζυμη..

σορρυ που αργησα να απαντησω κουκλα μου, τωρα ειδα το ποστ
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-10, 18:03   #454
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν το ψωμί σου φουσκώνει πολύ (σε ύψος ) μου έχει συμβεί να είναι άψητο/ανοιχτόχρωμο από πάνω, δοκίμασε την επόμενη φορά να βάλεις λιγότερη μαγιά ή να κάνεις μικρότερη δόση
για τώρα τι να σου πω δοκίμασε να το βάλεις στον φούρνο εγώ αυτό θα έκανα
εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..
Παλιά 28-12-10, 18:10   #455
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω μπανανες που δεν θα φαγωθουν και θελω να φτιαξω κεικ...με πολυ λιγη ζαχαρη..καμια ιδεα?
Παλιά 28-12-10, 18:11   #456
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο supermama Εμφάνιση μηνυμάτων
εμμμ εδω σε θελω! βασικα ναι τοβαλα στο φουρνο και κατι παει να κανει. αλλα το θεμα ειναι οτι εσκασε η ζυμη απο πανω χωρις να χει φουσκωσει. εννοω πως το ψωμι γενικα ειναι οκ αλλα απο πανω ειναι επιπεδο χωρις το κλασικο βουναλακι που κανουν οταν φουσκωνουν.. φφφφ τι να πω. ειναι και οτι ναναι το μηχανημα καρφουρ home. τρεχα γυρευε. αυτα παθαινουμε οσοι ξεγελιωμαστε με προσφορες. δε βρισκω και το βιβλιο με οδηγιες.. αστα..
to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη
Παλιά 28-12-10, 18:24   #457
supermama

supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαμαλευτερακι Εμφάνιση μηνυμάτων
to μλου σκαι εχω κ εγω κ κανει σουπερ ψωμακι τι εκανεσ για πεσ την συνταγη
αχχ.. εμενα δε λεει μπλου σκαι -αυτη ειναι καλη μαρκα- εμενα ομως δε λεει τιποτα. ειναι ενας μαυρος και απλα εχει το σημα του καρφουρ και τη home. εκανα οτι λες στη συνταγη με τη σειρα που τα γραφεις. νερο λαδακι αλατι ζαχαρη αλευρι και μαγια (αν θυμαμαι καλα τωρα τη συνταγη..) α! το νερακι τοβαλα χλιαρο οχι βρυσης
Παλιά 03-01-11, 13:20   #458
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχι καμια ακουσει τιποτα για τον ALASKA που εχι το μακρο ??? τον εβγαλε προσφορα 43 ευρω να τον πάρω ή θα πεταξω τα λεφτα μου????
Παλιά 14-01-11, 15:23   #459
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχει κανει καμια απλο κεικ στον αρτοπαρασκευαστη?Και πως?Μου ζητησε ο αντρουλης μου...αλλα οι συνταγες της συσκευης δεν του αρεσουν!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-11, 17:41   #460
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν το εχω επιχειρησει ακομα!!κι εγω ειμαι περιεργη
Παλιά 14-01-11, 17:51   #461
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κριμα...ελπιζω καποια κοπελα να μας καθοδηγησει!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-11, 16:42   #462
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-11, 17:08   #463
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ φτιάνω τέλεια ψωμάκια στον 450, όλες οι συνταγές είναι πετυχημένες και είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό. Κάνω και πολλές παραλλαγές φυσικά, ανάλογα τα αλευρια που θα έχω σπίτι. Αλλά έκανα απόπειρα να φτιάξω τσουρέκι και βγήκε μεγάλη αποτυχία. Εκανα ότι έλεγε η συνταγή και μετά το τέλος του ζυμώματος έβγαλα τη ζύμη για να φουσκώσει, αλλά την έβαλα μέσα σε μπωλ πάνω στο καλοριφέρ για να είναι ζεστή και ήρθε και ξεράθηκε από πάνω και μετά δεν μπορούσα να την πλάσω με τίποτα. Την έψησα στο φούρνο, σαν γεύση ήταν καλά αλλά σαν εμφάνιση αποτυχία μεγάλη. Μου βγήκαν σαν τις βαρκούλες από τα πεινιρλί στο ύψος. Τι έκανα λάθος ?? Μήπως μετά το τέλος του προγράμματος στον αρτοπαρασκευαστή να άφηνα τη ζύμη μέσα σε αυτόν και να την παρακολουθώ μήπως φουσκώσει και χυθεί από το μπωλάκι της ? Τι δεν κάνω σωστά ???

Και κάτι άσχετο ...... ξέρει καμμιά κοπέλα που μπορώ να βρω βύνη για να βάλω στο ψωμί. Φτιάχνω πολλές φορές πολύσπορο. Εψαξα σε σούπερ μάρκερ (βασιλόπουλο, καρφούρ) και δεν βρίσκω πουθενά. Μήπως να ρωτήσω στον φούρνο που αγοράζω το αλευρι ?
έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες

Παλιά 24-01-11, 17:17   #464
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
έπρεπε να την σκεπάσεις πριν την βάλεις όχι πάνω αλλά κοντά στο καλοριφέρ προσωπικά αφού βάλω τον αρτοπαρασκευαστή να την ζυμώσει 2 φορές το βάζω στον φούρνο στο ταψάκι που είναι να το ψήσω σχηματισμένο σε σαλιγκάρι και το αφήνω εκεί με αναμμένο τον φούρνο στους 50 βαθμούς με ένα μπολάκι νερό μέσα (υπάρχουν φούρνοι που έχουν ειδικό πρόγραμμα για φούσκωμα εγώ έχω χάσει το μανιουαλ οπότε το κάνω έτσι ) μετά από κανά μισάωρο η ζύμη θα έχει φουσκώσει αρκετά για να την ψήσεις σύμφωνα με τις οδηγίες
Την είχα σκεπάσει με μια πετσέτα αλλά το μπωλ το έβαλα πάνω στο καλοριφέρ. Δηλαδή για να καταλάβω όταν τελειώσει στον αρτοπαρασκευαστή το πρόγραμμα με το ζύμωμα της ζύμης το ξαναβάζεις να το ζυμώσει άλλη μία φορά πάλι από την αρχή ή κατάλαβα λάθος?
Το μπωλάκι με το νερο τη χρησιμεύει στο φούρνο ? Δε χρειάζεται να χτυπήσω τη ζύμη που λέει η συνταγή να φύγει ο αέρας και να τη ξανα-αφήσω να φουσκώσει ?? Η μητέρα μου μου είπε ότι είναι διπλός κόπος. Δηλ. όταν γίνει η ζύμη την βγάζω την πλάθω σε πλεξούδες, την αφήνω σε ζεστό μέρος όλη νύχτα να φουσκώσει και το πρωί τα ψήνω τα τσουρέκια. Δηλαδή μία ολόκληρη μέρα για να κάνουμε 2-3 τσουρέκια ???
Παλιά 24-01-11, 17:24   #465
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εφτιαξα κι εγω τσουρεκακια απο γευση ειναι μια χαρα αλλα μου πετρωσαν μετα..AGE τα τυλιγεις με μεμβρανη πριν κρυωσουν?νομιζω αυτο ηταν το λαθος μου και οτι δεν το αφησα να φουσκωσει πολυ.
Κι εγω στο φουρνο τα φουσκωνω, μολις τελειωσει ο αρτοπαρασκευαστης εχω προθερμανει τον φουρνο στους 50 αλλα μολισ βαλω την ζυμη τον κλεινω.Επισης δεν βαζω και μπολ με νερο.Τελικα μηπως κανω και αλλα λαθη?
Επισης να ρωτησω και κατι αλλο..η ζυμη τι υφη εχει?να κολλαει λιγο στα χερια η οχι?
Παλιά 24-01-11, 17:25   #466
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο
Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή

Παλιά 24-01-11, 18:25   #467
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
σωστά κατάλαβες χρησιμοποιώ το πρόγραμμα που είναι μόνο για ζύμωμα φούσκωμα και το σταματάω πριν αρχίσει να το φουσκώνει και αμέσως μετά το ξαναβάζω να το ζυμώσει από την αρχή (παρατήρισα ότι γίνεται καλλίτερο έτσι στην υφή) αφού τελιώσει και το 2 ζύμωμα το βάζω στο φούρνο
Η υγρασία το βοηθάει να φουσκώσει?? ξέρω και εγώ κάπου το είχα διαβάσει αυτό το ακολουθώ και για το τσουρέκι αλλά και για την ζύμη της πίτσας όταν βαριέμαι να περιμένω να γίνει στον αρτοπαρασκευαστή
Dλδ πριν ξεκινήσει το φούσκωμα, κλείνεις τη συσκευή από το off και ξανα-ξεκινάς το πρόγραμμα της ζύμης από την αρχή. Σωστά κατάλαβα ? Απλά τη 2ρη φορά το αφήνεις να φουσκώσει στο φούρνο όχι στον αρτοπαρ.
Παλιά 25-01-11, 12:58   #468
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το πιο υγεινό κέικ που υπάρχει και ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΓΕΥΣΗ

150 ml σουσαμέλαιο
100γρ ζάχαρη μαυρη
1 φακελακι ζαχαρη με φυσική βανίλια (η vahine εχει)
1 αυγό
150-170 γρ αλεύρι ολικής
350-400 γρ ψίχα απο φρουτα κ λαχανικά που περισσεύει απο αποχυμωτή (mix απο ψίχα απο έκαστο μηλο αχλαδι 2 καρότα ginger ακτινιδιο πορτοκάλι )
1 κτγ αλάτι
και τριμμενα μπαχαρικά
1κτγ κόλιαντρο
1/2 κτγ γαρυφαλο
1/4 κτγ μοσχοκάρυδο
1/4 κτγ κανέλλα ή κ μπαχάρι

1 + 1/2 κτγ μπεικιν παουντερ
1 + 1/4 κτγ σόδα

τα ανακατεύετε καλά σε ενα μπωλ, και τα βαζετε στον αρτοποιητή χωρίς τον αναδευτήρα.

ψήνετε στο πρόγραμμα για κέικ καρότο
(kenwood 450)

είναι ζουμερότατο και τρελλά μυρωδάτο.

το κόβετε σε φέτες και βαζετε στην κατάψυξη σε μερίδες και βγάζετε κάθε πρωί.

τα παιδιά όταν το φάνε νομίζουν ότι έχει σοκολάτα είναι τόσο νόστιμο.

επίσης

στην βασική συνταγή για ψωμι ολικής, προσθέστε 1-2 κτγ κόλιαντρο και 1 κτγ κύμινο και 2 κτσ κοπανισμένο λιναρόσπορο = ΤΕΛΕΙΑ γεύση.

βασική συνταγή για ολικής

410-420 γρ νερο
600 γρ αλέυρι ολικής (εχω δοκιμασει και 500 ολικής σταρενιο κ 100 ολικής κριθαρένιο ή άλλο )
1 κτσ σουσαμέλαιο
1 +1/2 μαγιά σκόνη
1+1/2 κτγ αλάτι

Entrepreneurs can change the world (If You Wanna Make The World A Better Place)
Take A Look At Yourself And Then Make A Change
R.I.P. Michael Jackson.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρια Στυλιανακη : 25-01-11 στις 13:01
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-01-11, 14:09   #469
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Μαρακι!
Το ψωμι ολικης φουσκωνει κανονικα?Αλευρι ολικης περνεις απο σουσουμακετ(που λεει και η κορη μου) ή απο μυλο?
Τωρα το κεικ μην σου πω πως θα το φτιαξω και αυριο πρωι πρωι.Η ψιχα απο αποχυμωτη ειναι στεγνη υποθετω.Αν κοψω 400γρ φρουτα-λαχανικα θα ειναι το ιδιο?Εχω εναν παμπαλαιο αποχυμωτη τον οποιο δεν χρησιμοποιω.
Παλιά 26-01-11, 16:56   #470
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γειά!
αλευρι μυλοι αγ γεωργιου ολικης αλλα εχω χρησιμοποιησει και αλατινη ολικής

για να βγεί πιο αφρατο βαλε 500 γρ -550 αλευρι αντι 600.

δεν νομίζω οτι κανει αυτο που λες για τα φρουτα γιατι ο αποχυμωτης εχει βγάλει όοολο το ζουμι και εχει μείνει μονο η ψίχα δηλαδή η φυτική ίνα στην ουσία,

οπότε πιστεύω οτι δεν θα ψηθεί σαν κέικ.... θα είναι παρα πολυ υγρό αν απλώς τα πολτοποιήσεις.
δεν το εχω δοκιμασει.... επίσης το καλό είναι ότι απο τον αποχυμωτη ειναι μεσα και η φλούδα των φρούτων (σε μικροσκοπικά κομματάκια) και ίσως αυτά βοηθούν στο να πήξει (εχουν την φυσική πηκτίνη ίσως...? ) και να εχει τη μορφη κεικ....

ήδη παντως όπως έχει γίνεται κέικ που είναι παααρα πολύ μαλακο και ζουμερό οπότε με περισσότερα υγρά.... αμφιβάλλω... δε χανεις βεβαια κατι στο να το δοκιμασεις! φρόντισε όσο μπορείς να τα στραγγίξεις... ή να τα περάσεις απο κάποιο σουρωτήρι? δεν ξέρω δεν το εχω κανει ποτε ετσι!

Entrepreneurs can change the world (If You Wanna Make The World A Better Place)
Take A Look At Yourself And Then Make A Change
R.I.P. Michael Jackson.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαρια Στυλιανακη : 26-01-11 στις 17:00
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-11, 17:05   #471
XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα το δοκιμασω με τον αποχυμωτη αφου τον εχω . Εχεις δικιο για τα υγρα. Θα μπορουσε να γινεται με τριμμενο μηλο-καροτο-τζιντζερ και να παραλειψεις τα ζουμερα!Οπως και να εχει σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο! Η μονη παραλαγη που θα κανω θα ειναι στο λαδι επειδη δεν εχω σησαμελαιο!Την επομενη φορα!Με την κοιλια τουρλα ολους τους τρεχω και ειπα να τους αφησω λιγο
Σ'ευχαριστω Μαρακι!
Παλιά 03-02-11, 12:52   #472
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:

Χθες ξεκίνησα να κάνω ζύμη για τσουρέκια έβαλα τα υλικά όπως λέει ο αρτοπαρασκ. σε μια κατσαρόλα χωρίς όμως μέσα την μαγιά (γιατί την προηγούμενη φορά που την είχα ρίξει βγήκαν χάλια), έριξα όλα τα υλικά μετά στον κάδο, μετά το αλεύρι και σε μια μικρή λακουβίτσα την μαγιά για να μην βραχεί και δεν φουσκώσει η ζύμη. Την έβαλα για ζύμωμα 2 φορές, μετά την έβγαλα και την έκανα τσουρακάκια, άναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς κανένα 40 λέπτο, αλλά η ζύμη ίσα που φούσκωσε, ελάχιστα. Την άφησα στο φούρνο όλη νύχτα και σήμερα το πρωί ήταν πάλι στο ίδιο ύψος. Την πέρασα με αυγό, την έψησα και περιμένω να δω το αποτέλεσμα. Γιατί δε φουσκώνει ??? Τι κάνω λάθος ??
Παλιά 03-02-11, 12:56   #473
eliana_1976_

Προεπιλογή

Μπορεί να μην φούσκωσε αλλά η ζύμη έχει γίνει πολύ αφράτη και στη γεύση και στην εμφάνιση αυτή τη φορά, ενώ την προηγούμενη ήταν σαν στούκας Τουλάχιστον δεν θα την πετάξω.
Παλιά 03-02-11, 13:13   #474
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα στον αέρα ε??

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.
Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

τουλάχιστον τρώγεται το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος

Παλιά 03-02-11, 14:09   #475
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
μεταλλικό μπολάκι με νερό έβαλες μέσα στον αέρα ε??

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλεις τα υλικά σε μπολάκι πρώτα.
Λιώνεις το βούτυρο ή το αφήνεις για λίγο πάνω σε αναμμένο καλοριφέρ να μαλακώσει ρίχνεις τα υγρά πρώτα μετά το αλεύρι και στο τέλος την μαγιά χρησιμοποιείς αυτή που είναι σε φακελάκι ναι ??

τουλάχιστον τρώγεται το θέμα με το φούσκωμα θα την βρείς την άκρη ίσως να έβαζες τον φούρνο λίιιιγο παραπάνω στους 60 ας πούμε θέλει τόσο όσο να είναι χλιαρός ο φούρνος
Ελιωσα το βούτυρο και μαζί με το νερό κ τα άλλα υλικά τα έβαλα σε μια κατσαρόλα για να λιώσει η ζάχαρη και αφού άρχισαν τα υλικά να έχουν κάποια θερμοκρασία όπως λέει η συνταγή τα έβαλα στον κάδο, μετά έριξα το αλέυρι, την μαγιά (ξηρή από φακελάκι) και ξεκίνησα το πρόγραμμα, 2 φορές ζύμωμα όπως μου είπες. Αναψα το φούρνο στους 50 βαθμούς (αέρα + 50 βαθμούς, δεν τον έβαλα παραπάνω γιατί έχω πολύ δυνατό φούρνο), αλλά δεν έβαλα νερό γιατί δεν είχα κανένα μεταλλικό μπωλ παρά μόνο μπρίκι και φοβόμουν μήπως καεί το χεράκι του. Αρα μήπως γι αυτό δεν φούσκωσε. Πάντως σαν γεύση είναι πολύ ωραίο. Την επόμενη φορά θα βάλω νερό.
Παλιά 03-02-11, 14:33   #476
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.
Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι
next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ

Παλιά 03-02-11, 14:50   #477
eliana_1976_

Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι θέλει νερό για να φουσκώσει δεν έχει σημασία να είναι μεταλλικό το σκεύος βάλε ένα βαθύ πιάτο ή γυάλινο μπολάκι κάτι που να μην σπάει χαλάει στον φούρνο.
Αν η κουζίνα σου είναι σχετικά νέα σίγουρα θα έχει και ειδικό πρόγραμμά για φούσκωμα ζύμης ψάξε το μανιουλ τις συσκευής και θα το βρεις αλλά ακόμα και να μην έχει κάνεις αυτό που σου έγραψα παραπάνω η δικιά μου έχει ας πούμε αλλά βαριέμαι να βρώ το μανιουαλ και το κάνω έτσι
next time θα το πετύχεις ............ φάγαμε στούκας μέχρι να ανακαλύψω ότι είναι καλλίτερα να ζυμώνεις 2 φορές και να φουσκώνεις στον φούρνο ουυυυυυυυυυυυυυυυ
Κάπου έχω βάλει κι εγώ το μάνιουαλ αλλά θα ψάξω να το βρω. Η κουζίνα μου είναι 3 ετών, αλλά δεν ξέρω εάν έχει τέτοιο πρόγραμμα που λες. Για να δούμε....την επόμενη φορά θα βάλω και νερό μέσα στο φούρνο και θα σου πω εντυπώσεις
Παλιά 03-02-11, 18:09   #478
marilia12

Το avatar του χρήστη marilia12

marilia12 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δε φουσκώνει ??? Τι κάνω λάθος ??
θελει δυο τουλαχιστον φακελακια μαγια το τσουρεκι.

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"
Λίστα eshops**
Ο χρήστης marilia12 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 18:58   #479
eliana_1976_

Προεπιλογή

Η συνταγή έλεγε 4 κτγ ξηρή μαγιά. Τόσο έβαλα
Παλιά 03-02-11, 19:07   #480
Access

Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι πολύ λίγη για 500 γρμ αλεύρι θέλει 2 φακελάκια μαγιά το γράφει και στη συσκευασία του αλεύριού για τσουρέκι

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές