Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-10-08, 18:24   #1
ΚΟΝΙΝΑ

Περιοχή: Αθήνα - Χαλάνδρι
ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή SOS ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ

Χρειάζομαι τα φώτα σας και τις εμπειρίες σας... έκανα το Doppler 32εβδ+5ημ, όπου οι μετρήσεις έδειξαν τα εξής:
BPD 81,0mm
OFD 110,0mm
HC 300,0mm
AC 274,9mm
FL 57,0mm
HC/AC 1,09mm

Βάρος 1766gr
Εκατοστιαία θέση 15,0

Ότι αφορά την καρδιά και ροή αίματος κ.τ.λ είναι απολύτως φυσιολογικά...
ωστόσο τον γιατρό τον ανησύχησε κυρίως το μήκος του μηριαίου (FL) και μας μίλησε για τρισωμία 21 και αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) που εκδηλώνεται σπάνια στο 3ο τρίμηνο!!! Για να το αποκλείσουμε μας συμβούλεψε αμνιοπαρακέντηση όπου και έκανα επι τόπου, της οποίας τα αποτελέσματα θα βγούν σε 15-20 ημέρες... μέχρι τότε όμως εγω δεν ξέρω πως θα την βγάλω καθαρή... Εννοείται οτι πήρα και 2η γνώμη γιατρού, ο οποίος δεν έβγαλε διαφορά στις μετρήσεις αλλά μας είπε οτι δεν θα πρέπει να ανησυχούμε και πως απλά δείχνει να είναι μικρόσωμο παιδί χωρίς να σημαίνει παθολογικό!!!
Ειλικρινά δεν αντέχω την κινδυνολογία ή και το αντίθετο άκρο... ο χρόνος για εμάς πάγωσε και τα συναισθηματά μας είναι πολύ άσχημα... αν κάποια κοπέλα έχει κάποια σύγκριση ανάλογη ή έχει ξανά ακούσει κάτι παρόμοιο, ας μου γράψει κάτι!!! Σας ευχαριστώ πολύ
Παλιά 24-10-08, 18:57   #2
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γυναικολόγος μου είναι ειδικός στην υπερηχογραφία και έχει τρομερή φήμη. Δουλέυει και στο ΙΑΣΩ. Σε αυτόν στέλνουνε γιατροί περιστατικά που τους μπερδεύουν. Αν θέλεις τα στοιχέια του γράψε μου να σου στείλω ΠΜ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-08, 18:59   #3
ΚΟΝΙΝΑ

ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anthie g
Ο γυναικολόγος μου είναι ειδικός στην υπερηχογραφία και έχει τρομερή φήμη. Δουλέυει και στο ΙΑΣΩ. Σε αυτόν στέλνουνε γιατροί περιστατικά που τους μπερδεύουν. Αν θέλεις τα στοιχέια του γράψε μου να σου στείλω ΠΜ. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Αν σου είναι εύκολο στείλε μου τα στοιχεία του... σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Παλιά 24-10-08, 22:08   #4
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύχομαι ότι καλύτερο για το μωράκι σας ... υπομονή και κουράγιο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα ...

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-10-08, 23:34   #5
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσακι μου IUGR (υπολειπομενη ενδομητρια αναπτυξη) ειχε χαρακτηριστει και το δικο μου παιδι στο β επιπεδου, μονο που εμας εμενε πισω στις μετρησεις η κοιλιτσα. Κι εμενα μου μιλησαν για αμνιοπαρακεντηση και συνδρομα αλλα πηρα το ρισκο να μην την κανω γιατι ειχα προβλημα υπερτασης κα ηξερα πως η IUGR προκυπτει σαν προβλημα και εξαιτιας της υπερτασης. Οk, ρισκαρα, ολα ομως πηγαν καλα. Τιποτα δεν ειχε το παιδι τελικα. Φυσικα η δικη μου περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα και παλι προκειται για IUGR και θα σου ελεγα να μην τρελαινεσαι με τις μετρησεις και κοιτας και ξανακοιτας τον υπερηχο. Ειναι πολυ ψυχοφθορο. Να ξερεις οτι πολυ μικρο ποσοστο IUGR εμβρυων αποδεικνυεται τελικα οτι ειχαν προβλημα. Συνηθως προκειται απλα για μικροσωμα μωρακια. Καλη τυχη σου ευχομαι και ενημερωσε μας ματακια μου ε;
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-08, 21:43   #6
ΚΟΝΙΝΑ

ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα το απόγευμα με ειδοποιήσαν απο το ιατρείο πως τα πρώτα αποτελέσματα (για το σύνδρομο Down) είναι αρνητικό και η αλήθεια είναι πως μου έχει φύγει ενα μεγάλο πολύ μεγάλο...ΑΓΧΟΣ!!! Σε 1 εβδομάδα θα έχουμε και τα αποτελέσματα για την αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) και σε 2 εβδομάδες για διάφορα άλλα... Σας ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια και για τις ευχές σας... Αν βρεθεί κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία ας μου γράψει... εύχομαι σύντομα να σας γράψω και τα υπόλοιπα νέα και φυσικά να είναι ευχάριστα!!!
Παλιά 26-10-08, 03:16   #7
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

μια χαρά είναι το μωράκι σου, μην ανησυχείς!!
απλά και οι γιατροί θέλουν να είναι σίγουροιι!!
περιμένουμε νέα σου

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-10-08, 10:21   #8
rouge

rouge ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα δεις που όλες οι εξετάσεις θα βγουν μια χαρά. Κάνε λίγο υπομονή ακόμη και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά. :P

[url=http://www.glitterfy.com/][img]
Ο χρήστης rouge δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-08, 09:43   #9
ΚΟΝΙΝΑ

ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αρνητικό και για την αχονδροπλασία!!! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές σας και την συμπαραστασή σας!!! Τώρα μένει να περάσουν 2 εβδομάδες για να μάθουμε και τα αποτελέσματα απο την καλλιέργεια... Αν και έχουμε αρκετά ηρεμήσει ωστόσο θέλω να βγούν όλες οι απαντήσεις για να κάνω ουφ!!! Μήπως ξέρει κανείς τι περιμένουμε απο αυτήν την καλλιέργεια??? Μήπως άλλα χρωμοσωμικά και γονιδιακά σύνδρομα??? Και πάλι σας ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλες τις κοπέλες...
Παλιά 28-10-08, 11:17   #10
embryoyla

embryoyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα πάνε καλά κοριτσάκι μου!Το νινάκι σου είναι υγειέστατο!Με το καλό κ τα τελευταία αποτελέσματα!
Ο χρήστης embryoyla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-08, 09:12   #11
ΚΟΝΙΝΑ

ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήγαμε εχθες στον γιατρό μας στα πλαίσια παρακολούθησης της ανάπτυξης του μωρού μας το οποίο πήρε 300 γρ σε μια εβδομάδα!!! Ζυγίζει λοιπόν 2020 γρ και η αναπτυξή του είναι σταθερή... μας είπε οτι δεν υπάρχει πια λόγος ανησυχίας και πως έτσι είναι ο σωματότυπος του μωρού.. Όλα καλά λοιπόν και βρήκε το κεφάλι μας ξανά τα μυαλά μας!!! Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για την συμπαράστασή σας και για τις ευχές σας... Καλή συνέχεια στην κάθε μέλλουσα μαμά και υγεία σε όλα τα παιδάκια...
Παλιά 30-10-08, 09:45   #12
Antoinette

Περιοχή: Ηλιούπολη
Antoinette ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο! Πολύ ευχάριστα τα νέα, σου εύχομαι ένα πολύ καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και χωρίς άλλες εκπλήξεις!
Παλιά 30-10-08, 09:53   #13
Ioanna D.

Το avatar του χρήστη Ioanna D.

Ioanna D. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Πολύ χάρηκα με τα νέα σου!
Όλα κάλα θα πάνε λοιπόν, και έυχομαι σε όλες μας να έχουμε καλή συνέχεια και με το καλό τα μωράκια μας!
Παλιά 03-11-08, 21:57   #14
mama tou kostantinoulh

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
mama tou kostantinoulh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και σε μένα είχαν διαγνώσει IUGR και κάτω από τη 10η εκατοστιαία θέση. Γέννησα στην 35 εβδομάδα με καισαρική πρόωρα γιατί το μωρό μου ήταν και ολιγάμνιο (δεν είχα αρκετά υγρά στο σάκο) και σκέψου ότι 6 μέρες πριν γεννήσω ο υπέρηχος έδειχνε ότι ήταν 1800 σε βάρος και τελικά γενήθηκε 2130 είναι υγιέστατος και σήμερα είναι 4500 κιλά και τελικά πιστεύω ότι ήταν απλά θέμα σωματότυπου καθότι και εγώ γεννήθηκα 2650 και τελειόμηνη. Κάπου είχα διαβάσει άλλωστε ότι το μέγεθος του μωρού εξαρτάται από τη μαμά οπότε αν είσαι μικρόσωμη εξηγούνται πολλά.
Ο χρήστης mama tou kostantinoulh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-08, 22:04   #15
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εύχομαι ότι καλυτερο απο εδω και πέρα ... φιλάκια πολλά !!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-08, 22:36   #16
ditop

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ditop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: SOS ΥΠΟΛΕΙΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΜΒΡΥΟΥ

[
Παράθεση:
Ότι αφορά την καρδιά και ροή αίματος κ.τ.λ είναι απολύτως φυσιολογικά...
ωστόσο τον γιατρό τον ανησύχησε κυρίως το μήκος του μηριαίου (FL) και μας μίλησε για τρισωμία 21 και αχονδροπλασία (μορφή νανισμού) που εκδηλώνεται σπάνια στο 3ο τρίμηνο!!!
Ακριβως την ίδια περίπτωση είχα και εγω με τα δίδυμα. Το μήκος του μηριαίου ηταν πολύ κάτω του φυσιολογικού και στα δύο μωρά. Ο "ειδικός" και κορυφαίος της Θεσσαλονίκης εμβ/γος ήταν κατα 70% σίγουρος ότι τα μωρά μου είχαν κάποιο σύνδρομο.(δε θυμαμαι ακριβώς ποιο) Συν του ότι η περίμετρος κεφαλής ήταν άνω του φυσιλογικού. Εγώ κόντεψα να σκάσω, Η αμνι/ση (την εκανα σε άλλο εμβρ/κο κέντρο γιατι πήγα και για δεύτερη γνώμη) ήταν φυσιολογικότατη. Τα παιδια μου γεννηθηκαν με χαμηλο σωματικό βάρος μεν , υγιέστατα δε.Τα ποδαράκια τους πρέπει να είσαι ειδικός για να καταλάβεις ότι είναι λίγο πιο κοντά σε σχέσει με το υπόλοιπο σώμα (αλλά ποιος έχει πια και τις τέλειες αναλογιες) όσο για τα κεφαλάκια τους, όπως είπα και στην παιδίατρο όταν μου είπε να το προσέχουμε το ζήτημα "που να δεις τον παππού τους, έκει να δείς κεφάλα"
Ο χρήστης ditop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-08, 13:38   #17
ΚΟΝΙΝΑ

ΚΟΝΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μακάρι μακάρι να είναι και το δικό μου μωρό μια ακόμα περίπτωση σαν αυτές που μου γράφετε...ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ...καλή συνέχεια σε όλες και υγεία στα μωράκια μας!!!
Παλιά 12-03-10, 08:19   #18
myrca

myrca χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στον υπερηχο β επιπεδου που εκανα την 21η εδομαδα βρεθηκε υπολειπομενη αναπτυξη του σωματος του εμβρυου ως προς το κεφαλι, που ηταν κανονικο. μου ειπαν να επαναλαβω τον υπερηχο σε 2 εβδομαδες, καταλαβα ομως οτι η κατασταση δεν ειναι αναστρεψιμη. εχω αρρωστησει ψυχολογικα,δεν τρωω δεν κοιμαμαι νοιωθω να τρελαινομαι. που μπορω να απευθυνθω για διακοπη κυησης; Σας παρακαλω βοηθεια sos.
Ο χρήστης myrca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-03-10, 08:54   #19
ΝΤΟΛΗ

Το avatar του χρήστη ΝΤΟΛΗ

Περιοχή: Χολαργός
ΝΤΟΛΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myrca Εμφάνιση μηνυμάτων
στον υπερηχο β επιπεδου που εκανα την 21η εδομαδα βρεθηκε υπολειπομενη αναπτυξη του σωματος του εμβρυου ως προς το κεφαλι, που ηταν κανονικο. μου ειπαν να επαναλαβω τον υπερηχο σε 2 εβδομαδες, καταλαβα ομως οτι η κατασταση δεν ειναι αναστρεψιμη. εχω αρρωστησει ψυχολογικα,δεν τρωω δεν κοιμαμαι νοιωθω να τρελαινομαι. που μπορω να απευθυνθω για διακοπη κυησης; Σας παρακαλω βοηθεια sos.
Από που κατάλαβες ότι η κατάσταση δεν είναι αναστρέψιμή? Σου ανέφερε ο γιατρός σου το ενδεχόμενο διακοπής κύησης? Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες
Παλιά 12-03-10, 12:21   #20
myrca

myrca χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πηγα τις εξετασεις σε τρεις διαφορετικους γιατρους και μου ειπαν τα ιδια πραγματα .
το βαρος του ειναι μολις 250 γρ. στην21η εβδομαδα και ολες οι μετρησεις ειναι πολυ κατω απο τα φυσιολογικα ορια. μακαρι Ντολη μου να γινει το θαυμα στις 18 του μηνα που θα επαναλαβω τον υπερηχο. Ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσως στο μηνυμα μου.
Ο χρήστης myrca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-04-10, 11:25   #21
ΝΤΟΛΗ

Το avatar του χρήστη ΝΤΟΛΗ

Περιοχή: Χολαργός
ΝΤΟΛΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myrca Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγα τις εξετασεις σε τρεις διαφορετικους γιατρους και μου ειπαν τα ιδια πραγματα .
το βαρος του ειναι μολις 250 γρ. στην21η εβδομαδα και ολες οι μετρησεις ειναι πολυ κατω απο τα φυσιολογικα ορια. μακαρι Ντολη μου να γινει το θαυμα στις 18 του μηνα που θα επαναλαβω τον υπερηχο. Ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσως στο μηνυμα μου.
Είχες κάποιο νεώτερο? Απάντησε μας ...περιμένουμε με αγωνία.
Παλιά 10-05-10, 21:20   #22
Περσια

Περσια χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια και εγω οταν πηγα στον γυναικολογο μου βρήκε το μωρο μου με υπολειπομενη αναπτυξη.ηταν κατω των τριων εβδομαδων απο το κανονικο! με εβαλε στον υπερηχο και εδειξε οτι ολα ηταν φυσιολογικα,πλακουντας,ομφαλιος λωρος, αμνιακο υγρο. απλα μου ειπε πως ή το μωρο μου θα ειναι μικροσωμο ή ισως να εχει καποια χρωμοσωμικη ανωμαλια αλλα δεν εκανα αμνιοπαρακεντηση γιατι δεν ηθελα. αν μαθαινα οτι ειχε κατι τ μωρο μου θα το σκοτωνα? οχι φυσικα! ετσι λοιπον ο γυναικολογος μου μαζι με τον ακτινολογο αποφασισαν να μην κανουμε τιποτα, να μην γεννησω μιας κ ημουν σχεδον 35 εβδομαδων και το μωρο ηταν προωρο. με εβαλαν να παω να με δουν σε μια βδομαδα. πήγα σε 5 μερες και λιγο πριν μπω για υπερηχο ενιωσα κατι κακο να συμβαινει στο μωρο μου. το εχασα κοριτσια σταματησε η καρδουλα του. το γεννησα, το ειδα γ λιγο και μετα εδω σχεδον και 2 μηνες το επισκεπτομαι στο κοιμητηριο καθημερινα.. τυλιχτικε ο ομφαλιος λωρος 4 φορες γυρω από το κεφαλι του, μια φορα γυρω από τον καρπο του και μια φορα γυρω απο τη μασχαλη του. η κοιλιτσα του ηταν λιγο φουσκωμενη αλλα ισως να ηταν απο το γεγονος οτι τελικα ισως να μην τρεφοταν καλα το μωρο μου. δεν εκανα νεκροψια, δεν ξερω τι συνεβηκε στο μωρο μου. μου εμεινε το γιατι ομως και δεν με αφηνει να ησυχασω! το εντερακι του ηταν κ αυτο φουσκωμενο κ ισως να χρειαζοταν επεμβαση αμεσως μετα τη γεννα του. κοριτσια θα τρελλαθω, δεν βρισκω ηρεμια! νιωθω τυψεις που δεν εκανα κατι να σωσω το αγγελουδι μου! δεν ξερω γιατι το εχασα και με πονει.
διαβαζω για χιλιες δυο αιτιες για υπολειπομενη αναπτυξη του εβρυου και δεν ξερω τι εφταιξε σε μενα και βασανιζομαι! φταιω εγω? φταιει ο γιατρος μου? φταιει ο ακτινολογος? φανηκε η περιτυλιξη του ομφαλιου λωρου και μου το κρυψε ο ακτινολογος? ή δεν φανηκε?
Ο χρήστης Περσια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-12, 21:58   #23
Librana

Librana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σας!!!Χρειαζομαι μια συμβουλη μια ελπιδα γτ νομιζω πως τα παλια τα χρονια που δεν ηξεραν απο υπερηχους κ απο εξετασεις ηταν ολοι μια χαρα!!!Στις 22-12-2011 κανω τεστ φαρμακειου κ μου βγαινει θεττικο!!!27-12 κανω αιματοσ κ μου δειχνει 4513 μοναδες!!!Στις 3-01-2012 πηγαινω στο γυναικολογο μου συμφωνα με τη χωριακη η οποια μετραει απο τη πρωτη μερα τησ τελευταιας περιοδου ημουν 6-7 εβδομαδων!!!κανω υπερηχο κ με βγαζει 5 βδομαδων κ 5 ημερων!!!δεν ακουμε καρδια τπτ!!!κανω παλι χωριακη κ εχει φτασει 28944 κ προγεστερωνη 45(πολυ καλη)!!!πηγαινω παλι στις 10-01 με το που ξεκιναει η εξεταση μου λεει παμε πολυ καλα!!!κατι βλεπω να παλεται αλλα δεν το ακουω κ αν δεν ειναι η καρδια κ ειναι καποιο αγγειο δικο σου???Μου φευγει η ψυχη!!!Κοιταζει τον προηγουμενο υπερηχο κ εκεινο που καναμε εκεινη την στιγμη κ μου λεει οτι απο τη τελευταια επισκεψη μεχρι κ την ημερα εκεινη ενω εχει περασει μια βδομαδα για το μωρο ειναι σαν να εχουν περασει 2 μερς!!!επρεπε να εισαι 8 εωδομαδων κ εισαι 6....μεσα στη βδομαδα μου λεει πρεπει να δεις αιμα αν οχι ελα σε μια βδομαδα να το ξανα δουμε κ αν δεν θα πρεπει να το βγαλουμε... :'( Φυσικα την επομενη μερα πηγα σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος ωρηκε τον χτυπο τον ακουσαμε ο υπερηχοσ εδειχνε 6 εβδομαδεσ κ μια μερα οσο ειχε περασει δλδ απο τη προηγουμενη το μωρο φαινοταν 4.6 χλ κ μου ειπε οτι ειμαι 6 εωδομαδων το παιδι ειναι μια χαρα....Πηρα απιστευτη χαρα ομωσ με προωληματιζει πολυ ο πρωτοσ με τον δευτερο υπερηχο!!!ειχε καμια σας παρομοια περιοτωση να μου πει μια γνωμη να ηρεμησω λιγο????ουφφφφ......... :/
Παλιά 13-01-12, 22:46   #24
kourkoumpini

Το avatar του χρήστη kourkoumpini

Περιοχή: θΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
kourkoumpini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Librana Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας!!!Χρειαζομαι μια συμβουλη μια ελπιδα γτ νομιζω πως τα παλια τα χρονια που δεν ηξεραν απο υπερηχους κ απο εξετασεις ηταν ολοι μια χαρα!!!Στις 22-12-2011 κανω τεστ φαρμακειου κ μου βγαινει θεττικο!!!27-12 κανω αιματοσ κ μου δειχνει 4513 μοναδες!!!Στις 3-01-2012 πηγαινω στο γυναικολογο μου συμφωνα με τη χωριακη η οποια μετραει απο τη πρωτη μερα τησ τελευταιας περιοδου ημουν 6-7 εβδομαδων!!!κανω υπερηχο κ με βγαζει 5 βδομαδων κ 5 ημερων!!!δεν ακουμε καρδια τπτ!!!κανω παλι χωριακη κ εχει φτασει 28944 κ προγεστερωνη 45(πολυ καλη)!!!πηγαινω παλι στις 10-01 με το που ξεκιναει η εξεταση μου λεει παμε πολυ καλα!!!κατι βλεπω να παλεται αλλα δεν το ακουω κ αν δεν ειναι η καρδια κ ειναι καποιο αγγειο δικο σου???Μου φευγει η ψυχη!!!Κοιταζει τον προηγουμενο υπερηχο κ εκεινο που καναμε εκεινη την στιγμη κ μου λεει οτι απο τη τελευταια επισκεψη μεχρι κ την ημερα εκεινη ενω εχει περασει μια βδομαδα για το μωρο ειναι σαν να εχουν περασει 2 μερς!!!επρεπε να εισαι 8 εωδομαδων κ εισαι 6....μεσα στη βδομαδα μου λεει πρεπει να δεις αιμα αν οχι ελα σε μια βδομαδα να το ξανα δουμε κ αν δεν θα πρεπει να το βγαλουμε... :'( Φυσικα την επομενη μερα πηγα σε εναν αλλο γιατρο ο οποιος ωρηκε τον χτυπο τον ακουσαμε ο υπερηχοσ εδειχνε 6 εβδομαδεσ κ μια μερα οσο ειχε περασει δλδ απο τη προηγουμενη το μωρο φαινοταν 4.6 χλ κ μου ειπε οτι ειμαι 6 εωδομαδων το παιδι ειναι μια χαρα....Πηρα απιστευτη χαρα ομωσ με προωληματιζει πολυ ο πρωτοσ με τον δευτερο υπερηχο!!!ειχε καμια σας παρομοια περιοτωση να μου πει μια γνωμη να ηρεμησω λιγο????ουφφφφ......... :/
Οι δυο πρωτοι υπερηχοι επι της ουσιας δεν μετρανε εφοσον ακυρωθηκαν απο τον τριτο του δευτερου γιατρου. να πανε ολα καλα και να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη
Παλιά 15-09-12, 11:40   #25
vivi-tzeni

vivi-tzeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σας, τις τελευταίες 5 ημέρες κοντεύω να τρελαθώ κ θα ήθελα την βοήθεια σας στον υπέρηχο β επιπέδου που έκανα την 22η εβδομάδα βρέθηκε υπολειπομένη ανάπτυξη του εμβρύου το μωράκι μου ήταν 20 εβδομάδων 340γρμ το μήκος του μηριαίου ήταν κάτω του φυσιολογικού κ οι πιέσεις αίματος πολύ υψηλές .ο γιατρός μου μίλησε αμέσως για αμνιοπαρακεντηση αν και πιστεύει ότι είναι θέμα πλακούντα έκανα την αμνιοπαρακεντησι (τα πρώτα αποτελέσματα βρήκαν καλά) κ ο γιατρός που μου την έκανε είπε ότι το αμνιακο αγρό δεν έχει καμιά σχέση το χρώμα τού με το φυσιολογικό κ ότι κατά 90% φταίει η δυσλειτουργία τού πλακούντα επίσης μου είπε ότι είναι πολύ απαισιόδοξος ότι μιλάμε για ένα μωρό που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεθάνει τις επόμενες 3 εβδομάδες κ ότι ο μόνος τρόπος να γεννηθεί είναι να αντέξει μέχρι έστω την 27η εβδομάδα όπου θα το πάρουν με καισαρική...σε αυτά συμφώνησε κ ο προσωπικός γιατρός μου απλά ήταν λίγο πιο αισιόδοξος κ πιστεύει ότι κάτι θα καταφέρουμε με την αγωγή που ξεκίνησα ..σήμερα είμαι στην 23η εβδομάδα κ τρέμω στην ιδέα ότι το μωράκι μου δεν θα αντέξει άλλες 4-5 μέχρι να γεννηθεί. είχε καμιά σας παρόμοια περίπτωση να μου πει μια γνώμη?
Ο χρήστης vivi-tzeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-12, 12:22   #26
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αυτο που μπορεις να κανεις τωρα ειναι να διατηρησεις την ψυχραιμια σου (οσο ειναι αυτο εφικτο...) αν φταιει ο πλακουντας δεν μπορεις να κανεις και πολλα. να παρεις την αγωγη σου, να ξεκουραζεσαι ωστε να του δωσεις περισσοτερο χρονο μεσα στη μητρα σου.
αφου ο γιατρος σου ειναι αισιοδοξος να εισαι και εσυ!! παλεψε το ακομη δεν εχει τελειωσει τιποτα και γιατι να τελειωσει ασχημα?? οι γιατροι δεν ειναι Θεοι για να ξερουν καμμια εξελιξη το μελλον θα δειξει. εσυ στο υψος σου!!!
ευχομαι οτι καλυτερο!!
Παλιά 15-09-12, 13:10   #27
vivi-tzeni

vivi-tzeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΡΟΣΠΑΘΏ ΠΟΛΎ ΝΑ ΣΚΈΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΆ Κ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΑΙΣΙΌΔΟΞΗ ΑΝ Κ ΕΊΝΑΙ ΑΡΚΕΤΆ ΔΎΣΚΟΛΟ...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ ..
Ο χρήστης vivi-tzeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-12, 13:18   #28
katerina17

katerina17 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σκέφτηκες να επαναλάβεις τη β΄επιπέδου σε άλλο γιατρό/κλινική; Ψυχραιμία, ξέρω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά για το καλό του μωρού πρέπει να είσαι όσο ήρεμη γίνεται και αισιόδοξη...
Ο χρήστης katerina17 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-12, 23:45   #29
ELENI1983

ELENI1983 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kopela moy,exeis nea????Oson afora thn ypoleipolmenh anaptyksh den einai tipota....Ti ginetai me plakoynta ????Na eisai ksapla...
Ο χρήστης ELENI1983 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-14, 05:58   #30
mourgitsa

mourgitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή υπολειπομενη αναπτυξη

Έπειτα απο πολύ καιρό βρήκα το θάρρος ( επειδή ακόμη κλαίω καθέ φόρα που τα σκέφτομαι) να σας περιγράψω τη δίκη μου περιπτωση ελπιζοντας πως θα βοηθήσω καποιες μαμάδες και κυρίως αγεννητες ψυχουλες.
Η δίκη μου αυχενική (11 εβδομαδων) ηταν ενα εξωπραγματικό νουμερο 6,3! Η pap a άσχημο νουμερο άλλα οπώς μου ανέφερε ο γιατρος (πιστοποιημενος και με μεγαλη εμπειρια)το συστημα με μια τόσο υψηλη αυχενική δεν την λαμβάνει υπ, όψιν.η πρωτη απάντηση του γιατρου ηταν 70% να πρεπει να ρίξω το μωρο μου ( σύνδρομο turner, οχι down γιατί είχε ρινικό οστό. Δε θα περιγράψω καθόλου την ψυχολογία μου γιατί θέλω να παραμείνω στα γεγονότα ώστε να μην φλυαρω. Καναμε τροφοβλάστη και σε δυο μέρες βγήκε ο απλός καρυότυπος.φυσιολογικός....ο γιατρός δεν εφησυχαστηκε μου τόνισε πως εχουμε πολύ δρόμο μπροστά και ξεκίνησε η συζήτηση μαζί με την διευθύντρια του αντιστοίχου εργαστηριου για το τι ειδους περαιτερω εξετάσεις πρεπει να κάνουμε. Εν τω μετάξυ με έβλεπε ανα βδομάδα με έστειλε και σε άλλο γιατρό έδειξα και εγώ τις εξετάσεις αλλου άλλα όλοι καταληγαν πως η θεση του εμβρυου ηταν σωστη, δεν υπήρχε περιθώριο λάθους και τα πραγματα ηταν δύσκολα. Η αυχενική αρχισε να υποχωρεί και σε τρεις εβδομαδες είχε ερθει σχεδόν στα φυσιολογικά επίπεδα.
Η απόφαση ( τελικά αποδείχθηκε λάθος) ηταν μοριακός καρυότυπος υψηλής ανάλυσης και όχι χαμηλής. Τα αποτελέσματα μετα απο 15 ημερες, μικρό έλλειψη σε κάποιο γονίδιο άγνωστης κλινικής σημασίας καθως εχει παρατηρηθεί σε φυσιολογικά παιδια άλλα και παιδια με σωματικη και πνευματικη καθυστερηση. Η γνώμη της διευθύντριας να προχωρήσουμε σε dna ανάλυση των γονιών ώστε αν το έχουμε και εμείς πιθανόν να είναι ενα φυσιολογικό έμβρυο, διαφορετικά είναι ενα de novo εύρημα που θα την προβλημάτιζε πολύ. Ο γιατρός συνέχισε να με παρακολουθεί στενά μαζί και με αλλους ειδικούς χωρίς κανένα υπερηχογραφικό εύρημα. Η απόφαση έπρεπε να παρθεί απο εμας. Τελικά δεν προχωρήσαμε σε καμια περαιτέρω εξέταση φοβούμενοι την πιθανότητα του de novo ευρήματος και του αδιεξόδου που θα φταναμε. Πως να σκοτώσεις μια ψυχη η όποια δείχνει φυσιολογικοτατη αλλά ίσως να έχει πρόβλημα;φτάσαμε στη β επίπεδου φυσιολογική, ο Υπερηχος καρδιάς φυσιολογικός. Απο εκεί και πέρα ξεκίνησε νεος γολγοθας καθώς το μηριαιο οστο του μωρου ηταν στα κατώτατα φυσιολογικά και ενίοτε εκτός ορίων. Τον 7ο μηνά ο γιατρός μας μίλησε για πιθανη αχονδροπλασια και άλλα σκελετικά συνδρομα. Απορριψαμε καθέ σκέψη για περαιτέρω εξετάσεις λόγω της απόφασης μας να κρατήσουμε το μωρο.έπειτα ξεκίνησε η υπολειπόμενη αναπτυξη ( iugr), το μωρο ηταν ελλιποβαρες και καποιες μετρήσεις έκτος ορίων. Να σημείωσω οτι ο γιατρός με έβλεπε καθέ εβδομαδα σχεδόν και μετράνε το μωρο σχεδόν παντα.τελικά γεννησα (τη επομενη μερα βεβαια που γεννησα εκδηλωσα h1n1) στις 34 εβδομαδες ενα αγοράκι 1475 γρ υγιέστατο που νοσηλεύτηκε στη Μενν 24 βραδιά, 25 ατέλειωτες ημερες πόνου αγωνία και κλάματος ( χρειάστηκε μετάγγιση, είχε 14 ημερες ίκτερο σε επίπεδο οριακό για αφμ) αλλα που πήρε γρηγορα το βαρος του και απο τριων μηνων δεν υπολειποταν σε τιποτα απο τα αλλα μωρα και που μέχρι σήμερα είναι στο μέσο ορο των διορθωμενων καμπυλων ανάπτυξης. Για αυτό ευχαριστώ το θεό που μου έδωσε δυναμη να προχωρησω να πάρω τη σωστη απόφαση και αυτη την στιγμή να έχω δίπλα μου πραγματικα ενα πανέμορφο μωρο ( οπώς λένε οι αγνωστοι στο δρομο που μας συναντάνε στη βόλτα μας) και κυρίως πόλυ χαμογελαστό παρα τα Όσα πέρασε.
Ο χρήστης mourgitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές