Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Θηλασμός Γενικά

Notices

Θηλασμός Γενικά φορείς υποστήριξης, βιβλιογραφία, θήλαστρα, διατροφή, φάρμακα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-11-08, 19:59   #1
jenny_v

Περιοχή: Παπαγου
jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Γυμναστικη και θηλασμος

Αν και μου φαινεται ασχετο θα ρωτησω.Σημερα πηγα δευτερη φορα γυμναστηριο και η αδελφη μου μου ειπε οτι ισως επιρρεαζει τον θηλασμο..
Υπαρχει περιπτωση ;
Ο χρήστης jenny_v δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 03-11-08, 20:01   #2
Χλοη

Χλοη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κανένα πρόβλημα με το θηλασμό. Γυμνάσου, κι απόλαυσε το!
Παλιά 03-11-08, 22:36   #3
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Γυμναστικη και θηλασμος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jenny_v
Αν και μου φαινεται ασχετο θα ρωτησω.Σημερα πηγα δευτερη φορα γυμναστηριο και η αδελφη μου μου ειπε οτι ισως επιρρεαζει τον θηλασμο..
Υπαρχει περιπτωση ;
Δεν επιτρέπεται να παίρνεις αναβολικά (όπως και άλλες απαγορευμένες ουσίες)... Μήπως παίρνεις όταν γυμνάζεσαι και γι αυτό στο είπε η αδελφή σου;

Επιτρέπεται να κάνεις και πρωταθλητισμό!

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-08, 09:26   #4
zoitheodos

zoitheodos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω να σου πώ αλλά θέλω να ρωτήσω απο ενέργεια πώς είσαι?
Ο χρήστης zoitheodos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-08, 20:45   #5
jenny_v

Περιοχή: Παπαγου
jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aκομα ειμαι πολυ καλα.Βοηθαει κ η μικρη που ειναι ησυχη + οτι δεν δουλευω..
Ο χρήστης jenny_v δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-08, 21:01   #6
Athena

Το avatar του χρήστη Athena

Περιοχή: Aθήνα
Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Γυμναστικη και θηλασμος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jenny_v
Υπαρχει περιπτωση ;
Δεν επιτρέπεται να παίρνεις αναβολικά (όπως και άλλες απαγορευμένες ουσίες)... Μήπως παίρνεις όταν γυμνάζεσαι και γι αυτό στο είπε η αδελφή σου;

Παλιά 04-11-08, 21:46   #7
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσυ εισαι η αδερφή ????? Αθηνααααααα???
Παλιά 05-11-08, 19:09   #8
Athena

Το avatar του χρήστη Athena

Περιοχή: Aθήνα
Athena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαμπρινή
Εσυ εισαι η αδερφή ????? Αθηνααααααα???
ναι....
Παλιά 05-11-08, 23:54   #9
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γι αυτό παίρνω το θάρρος και γράφω έτσι!

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 19-12-08, 16:35   #10
μαρια21

Περιοχή: Δασος Χαιδαριου
μαρια21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή γυμναστικη και θηλασμος

εχω την εξης απορια
παω γυμναστηριο και η γυμναστρια μου ειπε οτι καλο θα ειναι μετα την γυμναστικη να μην θηλαζω την μπεμπα μου τουλαχιστον για μιαμιση ωρα διοτι με την ασκηση ο οργανισμος μας αποβαλλει τοξινες οι οποιες μπορει να βλαψουν το μωρο.Ο παιδιατρος μου που τον ρωτησα μου ειπε το αντιθετο. Οτι εκκρινουμε τις ενδορφινες οι οποιες κανουν πολυ καλο. τι απο τα δυο ισχυει?
Ο χρήστης μαρια21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-08, 18:36   #11
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: γυμναστικη και θηλασμος

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαρια21
εχω την εξης απορια
παω γυμναστηριο και η γυμναστρια μου ειπε οτι καλο θα ειναι μετα την γυμναστικη να μην θηλαζω την μπεμπα μου τουλαχιστον για μιαμιση ωρα διοτι με την ασκηση ο οργανισμος μας αποβαλλει τοξινες οι οποιες μπορει να βλαψουν το μωρο.Ο παιδιατρος μου που τον ρωτησα μου ειπε το αντιθετο. Οτι εκκρινουμε τις ενδορφινες οι οποιες κανουν πολυ καλο. τι απο τα δυο ισχυει?
Iσχύει ότι όλοι έγιναν ειδικοί στο θηλασμό και τη λένε την ανοησία τους. Δηλαδή στη 1,5 ώρα οι τοξίνες εξαφανίζονται;
Ή μήπως η γυμνάστρια νομίζει ότι οι μητέρες που θηλάζουν δεν κάνουν δουλειές, δεν δουλεύουν όλη τη μέρα στο χωράφι, δεν πλένουν μισή μέρα στο ποτάμι με το μωρό στην πλάτη κ.λ.π. πολύ σκληρότερες χειρονακτικές εργασίες.....

Παλιά 19-12-08, 18:37   #12
NickyL

Περιοχή: Αθήνα
NickyL ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NickyL
Προεπιλογή

Επιστημονικά η άποψη να μη θηλάσεις δεν στέκει καθόλου μα καθόλου!
Όσο για τις ενδορφίνες δεν θυμάμαι κάτι. Απλά είμαι σίγουρη (μας το έχει ξαναπει η Αγλαία) ότι μπορείς να γυμνάζεσαι άφοβα και να θηλάζεις το μωράκι σου!
Παλιά 21-12-08, 21:06   #13
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ερωτηση ψιλοάσχετη αλλα για να μην ανοιγω άλλο θέμα....
Ο μικρος μου θέλει να χαλαρώνει μετά το φαί στην αγκάλια μου αλλα με πιέζει πολύ στο στήθος και πονάω πολλές φορές. Υπάρχει περίπτωση να πάθω καμια ζημιά ετσι ή να μου μειωθεί το γάλα;;
Του αρεσει του μπαγάσα και δεν κοιμαται αν δεν περάσει πρωτα απο κει!
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 15:55   #14
prosperous

prosperous ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή γυμναστικη μετα απο τοκετο, παραλληλα με θηλασμο..

εχω δια βασει οτι η ενταση της γυμναστικης προκαλει στρες στον οργανισμο και οτι βλαπτει το θηλασμο..ισχυει?
μετα απο φτ στις ποσες μερες μπορω να κανω προγραμμα γυμναστικης που να περιλαμβανει διαδρομο (περπατημα, τρεξιμο), κοιλιακους ανα και κατω, ασκησεις για τους γλουτους και συσφιξης με 2κιλα το πολυ..?
Ο χρήστης prosperous δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 22:53   #15
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: γυμναστικη μετα απο τοκετο, παραλληλα με θηλασμο..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prosperous
εχω δια βασει οτι η ενταση της γυμναστικης προκαλει στρες στον οργανισμο και οτι βλαπτει το θηλασμο..ισχυει?
μετα απο φτ στις ποσες μερες μπορω να κανω προγραμμα γυμναστικης που να περιλαμβανει διαδρομο (περπατημα, τρεξιμο), κοιλιακους ανα και κατω, ασκησεις για τους γλουτους και συσφιξης με 2κιλα το πολυ..?
Μπορούσες ήδη να έχει ξεκινήσει!
Μπορείς να κάνεις και πρωταθλητισμό (δεν επιτρέπονται τα αναβολικά κλπ απαγορευμένες ουσίες).

Πού ψαρεύεις όλη αυτή την παραπληροφόρηση;
Ξανά:πάρε τα βιβλία της Πατσούρου...

Παλιά 24-01-09, 01:10   #16
Μαμά κ Bibi

Περιοχή: Άνδρος
Μαμά κ Bibi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τωρα που διαβασα για γυμναστικη κ θηλασμο θυμηθηκα......πέντε μήνες μετά τον τοκετό π'ηγα αερόμπικ κ φορτσάτη εγώ, χάρηκα μετά από τόσο καιρό κ τα δωσα όλα. Τη μέρα εκείνη δε πέτυχα κ δύσκολο πρόγραμμα με βαράκια κ ασκήσεις για το στήθος. Λίγες ώρες μετά ανέβασα τρελλό πυρετό κ τελικά είχα μαστίτιδα. Η γιατρός μου είπε ότι "βοήθησε" κ η γυμναστική, ότι έπρεπε να ακολουθήσω πιο ήπιο πρόγραμμα κ σε καμία περίπτωση να μην κάνω ασκήσεις για το στήθος.

Θεώρησα ότι έχει βάση κ όντως σταμάτησα το αερόμπικ για όσο καιρό το στήθος μου φόρτωνε συνέχεια. Μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο τελικά? Ακόμη κ η γυμνάστρια μου είπε ότι στο γυμναστήριο που εργαζόταν παίότερα είχαν ειδικό πρόγραμμα για θηλάζουσες για να μην επιβαρύνουν το στήθος. Σκέτη παραπληροφόρηση κ εδώ?
Παλιά 24-01-09, 02:16   #17
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά κ Bibi
Τωρα που διαβασα για γυμναστικη κ θηλασμο θυμηθηκα......πέντε μήνες μετά τον τοκετό π'ηγα αερόμπικ κ φορτσάτη εγώ, χάρηκα μετά από τόσο καιρό κ τα δωσα όλα. Τη μέρα εκείνη δε πέτυχα κ δύσκολο πρόγραμμα με βαράκια κ ασκήσεις για το στήθος. Λίγες ώρες μετά ανέβασα τρελλό πυρετό κ τελικά είχα μαστίτιδα. Η γιατρός μου είπε ότι "βοήθησε" κ η γυμναστική, ότι έπρεπε να ακολουθήσω πιο ήπιο πρόγραμμα κ σε καμία περίπτωση να μην κάνω ασκήσεις για το στήθος.
To απότομο ξεκίνημα που έκανες, πράγματι μπορεί να βοήθησε στη μαστίτιδα, όχι τόσο εξαιτίας των ασκήσεων του στήθους, όσο κυρίως της απότομης μεταβολής και κούρασης στην οποία υπέβαλες το σώμα (όσο και αν δεν το ένιωθες γιατί είχες κέφι). Αν ξεκινούσες πιο ομαλά και σταδιακά περνούσες σε πιο έντονα προγράμματα, δεν θα είχες πρόβλημα.

Παράθεση:
Θεώρησα ότι έχει βάση κ όντως σταμάτησα το αερόμπικ για όσο καιρό το στήθος μου φόρτωνε συνέχεια. Μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο τελικά?
Αν το στήθος φορτώνει, όπως γράφεις, σημαίνει ότι υπάρχει υπερπαραγωγή, οπότε αυτό είναι ένα θέμα που ευνοεί τη μαστίτιδα μαζί με την καταπόνηση λόγω του ότι ξεκίνησες απότομα.

Παράθεση:
Ακόμη κ η γυμνάστρια μου είπε ότι στο γυμναστήριο που εργαζόταν παίότερα είχαν ειδικό πρόγραμμα για θηλάζουσες για να μην επιβαρύνουν το στήθος. Σκέτη παραπληροφόρηση κ εδώ?
Εδώ όχι! Αφού δεν μπορούν να υποστηρίξουν εξειδικευμένα την κάθε θηλάζουσα, είναι καλό που έχουν γενικούς κανόνες για να μην ταλαιπωρούνται οι μαμάδες.
Συνήθως λένε ότι η μαμά που θηλάζει δεν μπορεί να γυμναστεί και αυτό είναι παραπληροφόρηση. Σκέψου ότι υπάρχουν θηλάζουσες που ασχολούνται με πρωταθλητισμό. Όμως αυτές επειδή ασχολούνται χρόνια κι έχουν προπονητή κλπ, ξέρουν να ξεκινούν σταδιακά. Δεν έχουν τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου!

Παλιά 24-01-09, 11:15   #18
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω που κανω γιογκα με ενοχλει λιγακι το στηθος και με ποναει οταν ξαπλωνω μπρουμυτα ακομα και για λιγα δευτερολεπτα...φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια ρε γμτ
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-09, 13:26   #19
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Εγω που κανω γιογκα με ενοχλει λιγακι το στηθος και με ποναει οταν ξαπλωνω μπρουμυτα ακομα και για λιγα δευτερολεπτα...φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια ρε γμτ
Nα ακούς το σώμα σου και να μην ξαπλώνεις μπρούμυτα!
Τις ασάνες που έχουν κάμψη προς τα πίσω μπορείς να τις κάνεις και από όρθια θέση. Να τις κάνεις με τον τρόπο που τις κάνει μια έγκυος.

Παλιά 24-01-09, 14:06   #20
prosperous

Προεπιλογή

οταν δεν εχω καποιον ειδικο γνωστο τοτε οτι διαβαζω και ακουω αποτελει πληροφορια..το αν ειναι παραπληροφορηση η οχι δεν ειμαι σε θεση να το ξερω..και οταν απευθυνομαι σε ενα τοπικ του parents συνειδητα ξερω οτι ψαχνω εμπειρικες και οχι εξειδικευμενες απαντησεις, ενω σε ενα site οπως το gyn αναμενω απαντησεις απο επαγγελματιες και τουλαχιστον στα γυναικολογικα ζητηματα σχεδον παντα βοηθησαν και επεσαν μεσα..

..φιλη aglaia..τωρα το οτι εσυ δηλωνεις πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου ειναι σαφως εντυπωσιακο και σχεδον τυφλα μπορει ο οποιοσδηποτε που χει την μαυρη τυφλα του (πχ εγω) να σε συμβουλευτει απο την αλλη ο καθενας μπορει να δηλωσει οτι ιδιοτητα θελει και κουτουρου να συμβουλευει..ποιος θα τον τσεκαρει?..
δεν το λεω για να σε πικαρω και απο οσο φαινεται καλα κανεις αυτο που κανεις..απλα απαντω στο θεμα παραπληροφορηση..οπως επισης ως ανιδεη που βλεπω να κατακρινεις πχ αποψεις απο μαιες,παιδιατρους, εταιρειες ειδων μπεμπε κλπ απορω ποια ειναι και γιατι πρεπει να εμπιστευτω τα βιβλια της κας ταδε (Πατσουρου εν τη προκειμενη)?

τωρα στο θεμα γυμναστικης απο οσο καταλαβα ολα επιτρεπονται αλλα με μετρο..ποιος ειναι ομως αυτος που θα μου υποδειξει το μετρο? ουτε εκει υπαρχει εξειδικευση απο οσο ξερω..
Παλιά 24-01-09, 14:41   #21
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prosperous
οταν δεν εχω καποιον ειδικο γνωστο τοτε οτι διαβαζω και ακουω αποτελει πληροφορια..το αν ειναι παραπληροφορηση η οχι δεν ειμαι σε θεση να το ξερω..και οταν απευθυνομαι σε ενα τοπικ του parents συνειδητα ξερω οτι ψαχνω εμπειρικες και οχι εξειδικευμενες απαντησεις, ενω σε ενα site οπως το gyn αναμενω απαντησεις απο επαγγελματιες και τουλαχιστον στα γυναικολογικα ζητηματα σχεδον παντα βοηθησαν και επεσαν μεσα..

είσαι πολύ καλοπροαίρετη!
Μην ξεχνάς ότι στο συγκεκριμένο site γράφουν υπεύθυνοι γυναικολόγοι και ο δημιουργός της ιστοσελίδας έχει πολύ καλά διαπιστευτήρια! Οι δικές τους απαντήσεις είναι σίγουρα εντάξει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που γράφουν εκεί μέσα είναι το ίδιο αξιόπιστοι!
Η κ. Φιλιπποπούλου έχει διακριθεί για τα μαργαριτάρια της!

Παράθεση:
..φιλη aglaia..τωρα το οτι εσυ δηλωνεις πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου ειναι σαφως εντυπωσιακο και σχεδον τυφλα μπορει ο οποιοσδηποτε που χει την μαυρη τυφλα του (πχ εγω) να σε συμβουλευτει απο την αλλη ο καθενας μπορει να δηλωσει οτι ιδιοτητα θελει και κουτουρου να συμβουλευει..ποιος θα τον τσεκαρει?..
Δεν είναι και τόσο δύσκολο, μέχρι πριν 3 εβδομάδες μπορούσες να με βρεις εδώ:

http://www.ilca.org/falc.html

φέτος δεν έχω μπει γιατί δεν πρόλαβα ακόμη να πληρώσω τη συνδρομή μου για το περιοδικό...

Ακόμη όμως και να μην έμπαινες στον κόπο να ψάξεις θα μπορούσες να καταλάβεις πάρα πολλά από το ότι:

α) είμαι πιστοποιημένη σύμβουλος και γράφω επώνυμα, άρα μπορείς να απευθυνθείς στον οργανισμό που μου έχει δώσει την πιστοποίηση για να σου πούνε αν λέω την αλήθεια

β) έχω παραθέσει επιστημονική βιβλιογραφία για να μπορεί ο καθένας μόνος του να ενημερώνεται

γ) σε σημαντικά θέματα κάνω άμεση παραπομπή σε επιστημονικά άρθρα (ευελπιστώ ότι ξέρεις τι σημαίνει αυτό) για να ενημερώνεται κάθε ενδιαφερόμενος άμεσα από όσους έχουν τεκμηριώσει τα λεγόμενά τους και όχι από εμένα που απλώς μεταφέρω την τεκμηριωμένη γνώση

Παράθεση:
δεν το λεω για να σε πικαρω και απο οσο φαινεται καλα κανεις αυτο που κανεις..απλα απαντω στο θεμα παραπληροφορηση..οπως επισης ως ανιδεη που βλεπω να κατακρινεις πχ αποψεις απο μαιες,παιδιατρους, εταιρειες ειδων μπεμπε κλπ απορω ποια ειναι και γιατι πρεπει να εμπιστευτω τα βιβλια της κας ταδε (Πατσουρου εν τη προκειμενη)?
http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4664483
είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού (IBCLC)
άρα έχει πιστοποιημένες γνώσεις στο θηλασμό

Το ότι στο ιατρείο της θηλάζουν το 80% των μητέρων για πάνω από χρόνο είναι αρκετή εγγύηση για το ότι ξέρει τι κάνει!

Στα αγγλικα μπορείς να βρεις εξαιρετικό υλικό, το παραθέτω στο σχετικό τόπικ της επιστημονικής βιβλιογραφίας.

Όσο για το τι να εμπιστευτείς, αρκεί να μπορείς να διακρίνεις αν αυτά που γράφονται είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα ή όχι. Τα βιβλία που βασίζονται σε επιστημονική τεκμηρίωση έχουν βιβλιογραφικές αναφορές που παραπέμπουν στο σχετικό επιστημονικό άρθρο. Τέτοια είναι τα βιβλία που παρέθεσα στην πρώτη σελίδα του τόπικ.

Παράθεση:
τωρα στο θεμα γυμναστικης απο οσο καταλαβα ολα επιτρεπονται αλλα με μετρο..ποιος ειναι ομως αυτος που θα μου υποδειξει το μετρο? ουτε εκει υπαρχει εξειδικευση απο οσο ξερω...
το μέτρο στο υποδεικνύει το σώμα σου, όπως και όταν δεν είσαι έγκυος, όπως και όταν δεν θηλάζεις. Ισχύουν ακριβώς οι ίδιοι κανόνες!

Παλιά 24-01-09, 16:33   #22
prosperous

Προεπιλογή

οκ..καλυφθηκα..(μα δεν ειναι ωραιο να σαι παντα on the top?!!!)
Παλιά 26-01-09, 02:54   #23
Μαμά κ Bibi

Περιοχή: Άνδρος
Μαμά κ Bibi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
Όμως αυτές επειδή ασχολούνται χρόνια κι έχουν προπονητή κλπ, ξέρουν να ξεκινούν σταδιακά. Δεν έχουν τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου!
Είπαν του τρελού να @$#@%..... αυτο έπαθα κι εγώ...
Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά. Τόσο κατατοπιστηκή κ ενημερωμένη..!!!!
Ευτυχώς τελικά που ρώτησα γιατί θεωρώ ότι πολλές μανούλες ξεκινούν με τον ίδιο ενθουσιασμό κ τελικά το παρακάνουν
Παλιά 28-04-09, 14:58   #24
kikaki

kikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θηλασμός και αθλητισμός!

Θα μπορούσα να γράψω στο “Τι άλλο θ’ ακούσω” αλλά το θέτω ως τόπικ για να το συζητήσουμε.

Όταν γέννησα, η γυναικολόγος μου είπε ότι οι γυναίκες που θηλάζουν δεν πρέπει να κάνουν έντονη γυμναστική γιατί ξινίζει το γάλα!!! Επίσης, την ίδια περίοδο έτυχε να διαβάσω και κάπου αλλού (δε θυμάμαι πού ακριβώς) όπου έλεγε ότι οι γυναίκες μετά τη γέννα μπορούν να ξεκινήσουν γυμναστική αφότου έχουν τελειώσει με το θηλασμό!!!
Η αλήθεια είναι ότι, δεδομένου ότι το άκουσα από δύο διαφορετικές πηγές, το πίστεψα και στενοχωρήθηκα γιατί σκόπευα και σκοπεύω να θηλάσω πολύ καιρό το παιδί μου. Για ένα χρονικό διάστημα, λοιπόν, αρκέστηκα σε ορισμένα μισάωρα γυμναστικής την εβδομάδα. Πρόσφατα, όμως, που ρώτησα την Αγλαΐα μου είπε ότι αυτό είναι μεγάλη βλακεία και ότι μία γυναίκα που θηλάζει μπορεί να κάνει ακόμα και πρωταθλητισμό!!!!

Και ρωτάω λοιπόν: Κορίτσια, πώς είναι η φυσική μας κατάσταση, μετά έλευση των απογόνων;;;
Παλιά 29-04-09, 14:24   #25
Αννα Μ.

Αννα Μ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο δεν το ειχα ξανακουσει,αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο!! Εγω ξεκινησα να γυμναζομαι 2 μηνες αφοτου γεννησα αλλα ενω εχω χασει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης δεν μπορω να πω οτι εχω την ιδια φυσικη κατασταση με πριν. Πιστευω ομως οτι παιζει ρολο και η αυπνια που εχω λογο θηλασμου..
Ο χρήστης Αννα Μ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-10, 23:12   #26
lountem

lountem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΟΛΑ ΟΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ. ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ. ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ?
Ο χρήστης lountem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-10, 23:22   #27
sofie

Περιοχή: Athina
sofie χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευτυχώς που διάβασα το συγκεκριμένο θέμα και θα πάω γυμναστήριο επιτέλους!
Παλιά 18-03-10, 21:56   #28
lountem

lountem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΛΑΙΑ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΛΛΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ; ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΓΙ ΑΥΤΟ.
Ο χρήστης lountem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 10:38   #29
alex4

Το avatar του χρήστη alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Post Θηλασμός και άσκηση

Κορίτσια η άσκηση μειώνει το γάλα από προσωπική εμπειρία. Νομίζω όμως ότι φταίει το γεγονός ότι χάνεις πολλά υγρά (ιδρώτας) και όχι η κούραση. Αν πίνεις μπόλικο νερό τότε είσαι εντάξει??? Αν ξέρει καμιά να μου πει. Δυστυχώς δεν κατάφερα να φέρω εις πέρας το "πείραμα"! λόγω τραυματισμού . Θέλω όμως σε κανα μήνα να αρχίσω πάλι γυμναστήριο, για να χάσω τα περιττά κιλά. Το μωρούλι μου είναι 4,5 μηνών και τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό.
Ο χρήστης alex4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-10, 12:50   #30
kassiani

Το avatar του χρήστη kassiani

Περιοχή: αθηνα
kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυσκολευομαι λιγο να καταλαβω την ερωτηση

Καταρχην ομως να σου πω οτι οχι η γυμναστικη δεν μειωνει το γαλα και εχω κι εγω προσωπικη εμπειρια, περαν του οτι δεν αναφερεται πουθενα η γυμναστικη ως αιτια μειωσης του γαλακτος.

Νερο να πινεις οσο θελεις και τραβαει ο οργανισμος σου.
Ο θηλασμος γινεται επιτυχως ακομα και απο μητερες σε χωρες που το νερο ειναι ελαχιστο.

Αν εχεις και καποια αλλη ερωτηση που δεν καταλαβα, θα χαρω να απαντησω αν μπορω
Παλιά 05-05-10, 23:19   #31
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ που απάντησες . Βασικά όταν ξεκίνησα πιο εντατικά το γυμναστήριο μου μειώθηκε δραματικά το γάλα. Μόλις σταμάτησα την άσκηση, επανήλθε. Αλλά διερρωτώμαι αν φταίει το ότι δεν έπινα πολλά υγρά. Μόλις το πόδι γίνει καλά θα ξαναρχίσω αλλά αν δω ότι μειώνεται πάλι το γάλα, δυστυχώς θα διακόψω έως ότου απογαλακτιστεί από μόνο του το μωρό, (και θα μείνω χοντρή & αγύμναστη!). Πάντως είναι ενθαρρυντικό το γεγονός το ότι εσύ θήλασες και γυμνάστηκες ταυτόχρονα.
Παλιά 05-05-10, 23:26   #32
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κασσιανή να σε ρωτήσω κάτι άσχετο? Πώς βάζεις από κάτω τα σχεδιάκια? Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.
Παλιά 06-05-10, 10:42   #33
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ισως πραγματι να χρειαζοσουν περισσοτερα υγρα.
Πρεπει να ακους το σωμα σου και να ανταποκρινεσαι.
Παντως εγω δεν εκανα εντονη γυμναστικη πχ αερομπικ για να μην κουρασω υπερμετρα το σωμα μου.
Εκανα γιογκα και πιλατες.
Ο θηλασμος, εαν προσεξεις λιγο τις θερμιδες που παιρνεις και τα λιπαρα, δηλ κανοντας μια υγιεινη και ισορροπημενη διατροφη, σε βοηθαει και να αδυνατισεις, καθως καταναλωνεις περιπου 500 θερμιδες παραπανω για να θηλασεις.

Εαν θελεις να βαλεις τικερακια σαν τα δικα μου, κανε κλικ επανω τους για να σε βγαλει στη σχετικη σελιδα, φτιαξε εκει το τικερ και κανε το επικολληση στην υπογραφη σου.

Νομιζω υπαρχουν και σχετικα τοπικς στο φορουμ για περισσοτερες λεπτομερειες.
Παλιά 06-05-10, 21:26   #34
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστώ
Παλιά 06-05-10, 21:48   #35
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

tsekarw thn ypografh mou!!!
Παλιά 06-05-10, 22:14   #36
s e v i

Το avatar του χρήστη s e v i

Περιοχή: στον πλανήτη happy
s e v i χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia mou kai egw thhlazw ton mpemph mou, pou einai 3 mhnwn apokleistika kai paw gymnasthrio...den eida kamia diafora...mou eipe omws h gymnastria oti kala tha einai na perimenw meta gia kamia writsa na pesei to galaktiko oksi giati isws to gala mou tou ksinizei ligo...egw ton thhlazw kateutheian pantws otan gyrnaw spiti kai mia xara to pinei..den kserw an isxuei kati tetoio
Παλιά 06-05-10, 22:38   #37
alex4

alex4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ναι κι εγώ κατευθείαν το θήλαζα. πρώτη φορά ακούω για το ξίνισμα. ε, δεν πειράζει και το ξυνόγαλο καλό είναι! χαχαχα
καλά πρέπει να είμαι πολύ χαζή, δεν μπορώ να βάλω 4 τικεράκια στην υπογραφή μου!
Παλιά 07-05-10, 16:07   #38
s e v i

Το avatar του χρήστη s e v i

Περιοχή: στον πλανήτη happy
s e v i χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χαχαχα!!!καλο αυτο με το ξινογαλο!!ρωτησα και τον παιδιατρο σημερα και ειπε δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτος και οτι το γαλακτικο οξυ εχει σχεση με τους μυες και οχι με το γαλα...
Παλιά 10-05-10, 11:25   #39
kassiani

kassiani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο s e v i Εμφάνιση μηνυμάτων
koritsia mou kai egw thhlazw ton mpemph mou, pou einai 3 mhnwn apokleistika kai paw gymnasthrio...den eida kamia diafora...mou eipe omws h gymnastria oti kala tha einai na perimenw meta gia kamia writsa na pesei to galaktiko oksi giati isws to gala mou tou ksinizei ligo...egw ton thhlazw kateutheian pantws otan gyrnaw spiti kai mia xara to pinei..den kserw an isxuei kati tetoio
Υπαρχει τοπικ που λεγεται "τι αλλο ΄θ ακουσω"
Το σχολιο της γυμναστριας για εκει ειναι
Παλιά 18-05-10, 15:06   #40
nata23

nata23 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα στα κορίτσια!
χωρίς πολλές πολλές ελπίδες και αφού βρήκα λίγο χρόνο με τον μπεμπούλη να κοιμάται....λέω ας ρίξω και μια ματιά και εδώ...
Λοιπόν οι πληροφορίες που πήρα....ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΑΝ..! Εϊμαι 26 χρονών και η μητρότητα σεμένα ήρθε κάπως απρόβλεπτα.

Ασχολούμαι χρόνια με τον πρωταθλητισμό και όταν έμεινα έγκυος άρχισα να ψάχνω σχετικές πληροοφορίες. Σε όλη την εγκυμοσύνη προσπαθούσα να ασκούμαι και είμαι πεπεισμένη πως η γυμναστική κάνει καλό στο σώμα και στην ψυχή. ¨Οπως και εσείς μόλις πήραμε λίγο τα πάνω μας με τον μπεμπούλη και αρχίσαμε να ξεπορτίζουμε (είμαστε 55ημερών) άρχισα να οργανώνω το πρόγραμμα προπόνησης και πόσο αυτό είναι δυνατό με τις υπάρχουσες συνθήκες. Ο σύζυγος είναι επιφυλακτικός γιατί και αυτός έχει ακούσει από ράδιο αρβύλα πως η γυμναστική μπορεί να κόψει το γάλα.

Εγώ πιστεύω πως η ψυχολογική πίεση της αλλαγής στον τρόπο ζωής μου (χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα προτιμούσα να μην είχαν γίνει έτσι τα πράγματα) και η πιθανή στενοχώρια μου αν μείνω μακρυά από αυτά που αγαπώ, έχει τις ίδιες πιθανότητες να μειώσει το γάλα μου, με το να ξεκινήσω σιγά σιγά λίγη ελεγχόμενη προπόνηση με λίγα βάρη , κολύμπι και τρέξιμο. Σαφώς και οφείλω να προσέχω και να ασκούμαι με μέτρο, αλλά νομίζω πως μπορώ να το καταφέρω αυτό.Δεν περιμένω ούτε απαιτώ να επανέθλω στο πρόγραμμα που ακολουθούσα μέχρι πριν την εγκυμοσύνη, μα ούτε βλέπω σωστό να το αφήσω για ακόμα ένα χρόνο.

Αναθάρεψα κάπως με τις πληροφορίες σας και θα ξεκινήσω προπόνηση χωρίς τύψεις. Όπως μου είπε και μια φίλη...."για να είσαι καλή μαμα και σύντροφος, πρέπει πρώτα να είσαι καλά εσύ".

Σας ευχαριστώ για την ενθάρυνση.
Καλή συνέχεια στον αγώνα.
Ο χρήστης nata23 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές