Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-11-08, 12:12   #1
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Λεύκωμα στα ούρα

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

στον πρηγούμενο μήνα μου βγήκε ένα +στο λεύκωμα στην ουρολογική εξέταση. αυτον τον μήνα μου βγήκαν ίχνη δηλαδή +/-. η γιατρός μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, μπορεί να είναι μην είχα πλυθεί καλά πριν την εξέταση, ή ακόμη και να πήγαινε να δημιοργηθεί ουρολοίμωξη.συνδεεται με το φαινόμενο της προεκλαμψίας αλλά γενικά αφού δεν έχω πρόβλημα με πίεση να μην ανησυχώ..
η γνώμη σας?
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-11-08, 12:54   #2
EfNo

EfNo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ετσι οπως στα λέει η γιατρός σου. Τα ιδια μου έχει πει κι εμένα ο δικός μου και σε άλλες περιπτώσεις που έχω ακούσει. Αν δεν υπάρχουν αλλες ενδείξεις/συμπτώματα δεν ειναι κάτι ανησυχητικό.
Παλιά 14-11-08, 15:27   #3
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω να σου πω για το λεύκωμα αλλά εγώ που έκανα προεκλαμψία δεν είχα λεύκωμα στα ούρα, μόνο υψηλή (πολύ υψηλή) πίεση και έντονο πρήξιμο. Αν ο γιατρός σου δεν ανησυχεί μην αγχώνεσαι
Παλιά 14-11-08, 17:13   #4
anthie g

anthie g ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EfNo
Ετσι οπως στα λέει η γιατρός σου. Τα ιδια μου έχει πει κι εμένα ο δικός μου και σε άλλες περιπτώσεις που έχω ακούσει. Αν δεν υπάρχουν αλλες ενδείξεις/συμπτώματα δεν ειναι κάτι ανησυχητικό.
Μία από τα ίδια και σε εμένα είπε. εμφάνισα λεύκωμα στην 37η εβδομάδα και τίποτα άλλο, όλα πήγαν καλύτερα από καλά.
Ο χρήστης anthie g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-08, 08:57   #5
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nat-left
Δεν ξέρω να σου πω για το λεύκωμα αλλά εγώ που έκανα προεκλαμψία δεν είχα λεύκωμα στα ούρα, μόνο υψηλή (πολύ υψηλή) πίεση και έντονο πρήξιμο. Αν ο γιατρός σου δεν ανησυχεί μην αγχώνεσαι
από ποια εβδομάδα εμφάνισες υψηλή πίεση? πόση πίεση είχες αν θυμάσαι??και καθε πόσο την μετρούσες? σε ευχαριστώ!
Παλιά 17-11-08, 10:06   #6
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
από ποια εβδομάδα εμφάνισες υψηλή πίεση? πόση πίεση είχες αν θυμάσαι??και καθε πόσο την μετρούσες? σε ευχαριστώ!
Πίεση είχα γενικά σε όλο το τρίτο τρίμηνο αλλά τα πράγματα έγιναν δραματικά μετά την 34η εβδομάδα (18-9+). Είχα σοβαρό πρόβλημα κιλών και μου χειροτέρευαν την κατάσταση άρα ίσως είναι σχετικό σε ποια εβδομάδα μου ξεκίνησε.
Μετρούσα την πίεση 2-3 φορές την εβδομάδα σε ηρεμία.

Χθες μέτρησα την πίεση μου και είχα 12-7 αλλά έχω απίστευτες ταχυκαρδίες 115+ παλμούς το λεπτό, αφού νοιώθω ότι θα "σκάσει" η καρδιά μου.
Απλά κάνω υπομονή προς το παρόν μέχρι να πάω στο γιατρό.
Παλιά 19-11-08, 12:45   #7
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,

σχετικά με το θέμα μας, και σε μενα που τώρα μπαίνω στον 5ο μήνα, βρέθηκε λεύκωμα στα ούρα με 2 + και πρέπει να πω πως αρχικα πανικοβλήθηκα...βέβαια από την αρχή της εγκυμοσύνης με ταλαιπωρεί μια ελαφριά ουρολοίμωξη και κολπίτιδα, αλλά και ο γυναικολόγος μου και ο ουρολόγος μου ειπανε παρα πολύ νερο και όχι αντιβίωση. Όσο για προεκλαμψία, οι γιατροί μου είπανε αφού δεν έχω υψηλη πίεση, δεν είναι πιθανό(συνήθως έχω 12 με 7). Έχω βέβαια αρκετά υψηλούς παλμούς 93/λεπτο...αλλά και αυτό το θεωρούν φυσιολογικο.
Εσείς μήπως έχετε κάποια άλλη άποψη?
Ευχαριστώ!
Ο χρήστης stavento δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-08, 13:39   #8
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stavento
Γεια σας κορίτσια,

σχετικά με το θέμα μας, και σε μενα που τώρα μπαίνω στον 5ο μήνα, βρέθηκε λεύκωμα στα ούρα με 2 + και πρέπει να πω πως αρχικα πανικοβλήθηκα...βέβαια από την αρχή της εγκυμοσύνης με ταλαιπωρεί μια ελαφριά ουρολοίμωξη και κολπίτιδα, αλλά και ο γυναικολόγος μου και ο ουρολόγος μου ειπανε παρα πολύ νερο και όχι αντιβίωση. Όσο για προεκλαμψία, οι γιατροί μου είπανε αφού δεν έχω υψηλη πίεση, δεν είναι πιθανό(συνήθως έχω 12 με 7). Έχω βέβαια αρκετά υψηλούς παλμούς 93/λεπτο...αλλά και αυτό το θεωρούν φυσιολογικο.
Ευχαριστώ!
και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα 2+ στον 4ο μήνα κάπου. μου είπε η γιατρός ότι ήτανε ουρολοίμοξη, μου έδωσε όμως αντιβίωση και στην επόμενη εξέταση όλα οκ.ισχύει αυτό ότι πιθανόν να είναι ουρολοίμοξη ή κολπίτιδα και όντως δίνουνε σαν συμβολή πολλά υγρα..αυτό με την πίεση ισχύει, ότι για να υπαρχει πρόβλημα προεκλαμψίας πρέπει να υπαρξει και υψηλή πίεση.και εγώ έχω συνήθως 11-7 ή 12-8 που θεωρείται φυσιολογικό...
Παλιά 19-11-08, 14:07   #9
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
Γεια σας κορίτσια,

Ευχαριστώ!
και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα 2+ στον 4ο μήνα κάπου. μου είπε η γιατρός ότι ήτανε ουρολοίμοξη, μου έδωσε όμως αντιβίωση και στην επόμενη εξέταση όλα οκ.ισχύει αυτό ότι πιθανόν να είναι ουρολοίμοξη ή κολπίτιδα και όντως δίνουνε σαν συμβολή πολλά υγρα..αυτό με την πίεση ισχύει, ότι για να υπαρχει πρόβλημα προεκλαμψίας πρέπει να υπαρξει και υψηλή πίεση.και εγώ έχω συνήθως 11-7 ή 12-8 που θεωρείται φυσιολογικό...
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Σου έδωσε αντιβίωση, ε? Μήπως θυμάσαι ποιά? Σημερα έχω ραντεβού και θα τον ξαναρωτίσω.
Ευχαριστώ κι πάλι!
Παλιά 19-11-08, 14:46   #10
vicky29

Περιοχή: αθηνα
vicky29 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην vicky29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή πόση πίεση είχες?
Ο χρήστης vicky29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-08, 09:15   #11
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
Γεια σας κορίτσια,

Ευχαριστώ!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Σου έδωσε αντιβίωση, ε? Μήπως θυμάσαι ποιά? Σημερα έχω ραντεβού και θα τον ξαναρωτίσω.
Ευχαριστώ κι πάλι!
ceclor μου είχε δώσει.1 κουτί.
Παλιά 20-11-08, 10:01   #12
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vicky29
Παράθεση:
Δηλαδή πόση πίεση είχες?
18+9 (+) ωραία ε;;;;
Παλιά 20-11-08, 10:39   #13
vicky29

vicky29 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην vicky29
Προεπιλογή

το 18 όντως είναι πολύ το 9 όμως το έχω και εγώ σχεδόν κάθε ημέρα.
σημασία έχει πως όλα πήγαν καλά οπότε περασμένα ξεχασμένα.
Ο χρήστης vicky29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-08, 12:46   #14
nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vicky29
το 18 όντως είναι πολύ το 9 όμως το έχω και εγώ σχεδόν κάθε ημέρα.
σημασία έχει πως όλα πήγαν καλά οπότε περασμένα ξεχασμένα.
όντως... περασμένα ... ξεχασμένα
Παλιά 20-11-08, 12:53   #15
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
Γεια σας κορίτσια,

Ευχαριστώ!
Ευχαριστώ κι πάλι!
ceclor μου είχε δώσει.1 κουτί.
Καλημέρα!
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εχθές που πήγα κι εγω στον γιατρο μου έδωσε αντιβίωση την ceclor 750 για 8 μερες...δηλαδή 2 κουτιά...Μήπως είναι υπερβολικό?
Παλιά 20-11-08, 13:19   #16
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

2 κουτιά μου φαίνεται υπερβολικό όντως..εμένα ήταν 1 των 500 μάλιστα..μηπως μόλις τελειώσει το 1 να κάνεις μια επαναληπτική ούρων και μετά βλέπεις?
Παλιά 20-11-08, 13:56   #17
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
2 κουτιά μου φαίνεται υπερβολικό όντως..εμένα ήταν 1 των 500 μάλιστα..μηπως μόλις τελειώσει το 1 να κάνεις μια επαναληπτική ούρων και μετά βλέπεις?
Ναι κι εμενα πολύ μου φάνηκε... είχες και πυοσφαίρια και πολυμορφοπύρηνα? θα μιλήσω και με έναν φίλο ουρολόγο να μου πει την άποψή του....
Σε ευχαριστώ πολυ!
Παλιά 21-11-08, 08:50   #18
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Ναι κι εμενα πολύ μου φάνηκε... είχες και πυοσφαίρια και πολυμορφοπύρηνα? θα μιλήσω και με έναν φίλο ουρολόγο να μου πει την άποψή του....
Σε ευχαριστώ πολυ!
πυοσφαίρια νομίζω έγραφε 1-2 κοπ.δεν ξέρω τι σημαίνει αυτο.
Παλιά 21-11-08, 12:25   #19
stavento

stavento ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι
Σε ευχαριστώ πολυ!
πυοσφαίρια νομίζω έγραφε 1-2 κοπ.δεν ξέρω τι σημαίνει αυτο.
Έγω είχα περισσότερα. Αλλά μίλησα και με ουρολόγο εχθές και μου είπε πως γενικά οι γυναικολόγοι είναι πιο φοβιτσιάρηδες σε αυτά τα θέματα λόγω του ότι δεν ειναι και το αντικείμενό τους. Αλλά και να παρεις μου είπε την αντιβίωση δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντα όμως σε συνδυασμό με νερό...μου είπε τουλάχιστον 3 λτ...μεχρι 2 τα καταφερνω αλλά 3...ειναι λιγάκι δύσκολο...
Παλιά 16-03-10, 20:20   #20
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στη γενική ούρων βρέθηκε 30mg λεύκωμα, αλλά δε γραφει δίπλα τις φυσιολογικές τιμές?τι ειναι αυτό τώρα?αυτό μου έλειπε!Ξέρει καμια που πρεπει να κυμαινονται οι φυσιολογικες τιμές?

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 12:34   #21
anna maria

Περιοχή: αλιμος
anna maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή λευκωμα ουρων στην 27 εβδομαδα

κοριτσια ειμαι εγκυος στην 27 η εβδομαδα και εχω και ενα μωρακι 14 μηνων
νομιζω σας εχω ξαναμιλησει για τις κρισες αγχους και πανικου που βιωνα και βιωνω (μετα απο την απωλεια του πρωτου μου μωρου ημουν 25 εβδομαδα)
με αποτελεσμα μετα απο εντονο στρες να ανεβαζω πιεση η οποια πεφτει αμεσως
παρολαυτα ο γιατρος με εβαλε και εκανα ενα σωρο εξετασεις
ολες φυσιολογικες εκτος απο λευκωμα ουρων με οριο το 120 εχω 160
ο γιατρος μου εκοψε το αλατι και μου ειπε εαν ανεβει η πιεση πανω
απο 14 η μεγαλη και 8.5 η μικρη αμεσως αντιυπερτασικα
οπως καταλαβατε εχω τρομαξει παρα πολυ
απο την αρχη της εγκυμοσυνης παω στο κεντρο φαιναρετη και παρακολουθιεμαι και απο ψυχολογο οφειλω να ομολογησω οτι εχω βοηθηθει αρκετα
εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια?
Ο χρήστης anna maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 13:31   #22
EMC

Το avatar του χρήστη EMC

Περιοχή: Thessaloniki
EMC χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το λεύκωμα στα ούρα σε συνδυασμό με υψηλή πίεση είναι μια ένδειξη για προεκλαμψία γι'αυτό σου είπε ο γιατρός να παρακολουθείς την πίεση. Το ξέρω αυτό γιατί η μητέρα μου πριν με γεννήσει στο τέλος εμφάνισε ίχνη λευκώματος στα ούρα και κανένας δεν πονηρεύτηκε να το προσέξει με απότέλεσμα να πάθει εκλαμψία στη γέννα. Κυρίως πρόσεχε τη διατροφή σου και παρακολούθησε την πίεσή σου και όλα θα είναι υπό έλεγχο. Μπορεί και πολύ απλά να είχες φάει τις προηγούμενες μέρες κάποιες τροφές που σου ανέβασαν το λεύκωμα και να μην είναι τίποτα το σημαντικό.Αλλά αφού το βρήκες εγκαίρως παρακολούθησέ το χωρίς άγχος και πίεση.
Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια!!!!
Παλιά 25-04-10, 13:35   #23
anna maria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EMC Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λεύκωμα στα ούρα σε συνδυασμό με υψηλή πίεση είναι μια ένδειξη για προεκλαμψία γι'αυτό σου είπε ο γιατρός να παρακολουθείς την πίεση. Το ξέρω αυτό γιατί η μητέρα μου πριν με γεννήσει στο τέλος εμφάνισε ίχνη λευκώματος στα ούρα και κανένας δεν πονηρεύτηκε να το προσέξει με απότέλεσμα να πάθει εκλαμψία στη γέννα. Κυρίως πρόσεχε τη διατροφή σου και παρακολούθησε την πίεσή σου και όλα θα είναι υπό έλεγχο. Μπορεί και πολύ απλά να είχες φάει τις προηγούμενες μέρες κάποιες τροφές που σου ανέβασαν το λεύκωμα και να μην είναι τίποτα το σημαντικό.Αλλά αφού το βρήκες εγκαίρως παρακολούθησέ το χωρίς άγχος και πίεση.
Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια!!!!
μακαρι γιατι με εχει φαει το αγχος
ναι πριν κανω την εξεταση ετρωγα απιστευτο αλατι
αλλα νομιζω το αλατι δεν ανεβαζει το λευκωμα η κανω λαθος?

υπαρχει διατροφη για το λευκωμα?ο γιατρος μου ειπε κομμενο το αλατι
αλλα ποιες τροφες κρυβουν αλατι δεν εχω ιδεα
Παλιά 25-04-10, 14:07   #24
Anastasia1

Anastasia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Oλες οι τροφες σε συσκευασια κρυβουν αλατι.
Οπως και το ψωμι.
Επειδη ειχα λιιιιγο υψηλο ουρικο οξυ χωρις να εχω ομως λευκωμα...ειχα κοψει εντελως το αλατι, το ψωμι (εκτος και αν κανεις μονη σου χωρις αλατι).το τυρι...φαε ανθοτυρο καλυτερα και λιγο....και ολα τα ετοιμα τροφιμα.

Και να προσεχεις παντα την περιεκτικοτητα σε νατριο...αν αγορασεις και καλα αναλατα προιοντα.....και αυτο αλατι ειναι

Θα μετρας την πιεση σου την ιδια ωρα καθε μερα....και 5 λεπτα μετα αφου εχεις καθισει.
Ενα ανυσηχητικο σημαδι ειναι και τα πρησμενα ακρα.

Αν ακολουθησεις πιστα διαιτα χωρις αλατι.....νομιζω θα πανε ολα ολυ καλα.....
Ο χρήστης Anastasia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-04-10, 14:39   #25
anna maria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Anastasia1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oλες οι τροφες σε συσκευασια κρυβουν αλατι.
Οπως και το ψωμι.
Επειδη ειχα λιιιιγο υψηλο ουρικο οξυ χωρις να εχω ομως λευκωμα...ειχα κοψει εντελως το αλατι, το ψωμι (εκτος και αν κανεις μονη σου χωρις αλατι).το τυρι...φαε ανθοτυρο καλυτερα και λιγο....και ολα τα ετοιμα τροφιμα.

Και να προσεχεις παντα την περιεκτικοτητα σε νατριο...αν αγορασεις και καλα αναλατα προιοντα.....και αυτο αλατι ειναι

Θα μετρας την πιεση σου την ιδια ωρα καθε μερα....και 5 λεπτα μετα αφου εχεις καθισει.
Ενα ανυσηχητικο σημαδι ειναι και τα πρησμενα ακρα.

Αν ακολουθησεις πιστα διαιτα χωρις αλατι.....νομιζω θα πανε ολα ολυ καλα.....
ψωμι κανω μονη μου χωρις αλατ
τυρι μονο ανθοτυρο?εχω παρει nounou light
το πρωι τι ετρωγες ολα εχουν αλατι και τα κορν φλεικς και οι φρυγανιες
και το ψωμι του τοστ
το μεσημερι ολα αναλατα και φρουτα
για βραδυ?γιαουρτι με μελι πχ
η ντοματα χωρις αλατι με ψωμι χωρις αλατι?
Παλιά 25-04-10, 14:47   #26
Anastasia1

Anastasia1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ετρωγα ολα τα φαγητα και ολες τις σαλατες αναλατα.
Ετρωγα λιγο ανθοτυρο με ψωμι χωρις αλατι....(το οποιο το εκανε η μαμα μου μιας και ημουν ξαπλα).

Ουτε κορνφλεικσ, ουτε λαιτ προιοντα γιατι ολα εχουν νατριο...το οποιο ειναι αλατι.

Φρυγανιες κυκλοφορουν στο εμποριο χωρις αλατι και ζαχαρη. Και παντα μα παντα κοιτουσα το νατριο.

Και φυσικα τσακισα τα καρπουζια και τα πεπονια μιας και ημουν καλοκαιρινη και εγω.
Ο χρήστης Anastasia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 14:58   #27
newmam

newmam χωρίς αξιολόγηση
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna maria Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ειμαι εγκυος στην 27 η εβδομαδα και εχω και ενα μωρακι 14 μηνων
νομιζω σας εχω ξαναμιλησει για τις κρισες αγχους και πανικου που βιωνα και βιωνω (μετα απο την απωλεια του πρωτου μου μωρου ημουν 25 εβδομαδα)
με αποτελεσμα μετα απο εντονο στρες να ανεβαζω πιεση η οποια πεφτει αμεσως
παρολαυτα ο γιατρος με εβαλε και εκανα ενα σωρο εξετασεις
ολες φυσιολογικες εκτος απο λευκωμα ουρων με οριο το 120 εχω 160
ο γιατρος μου εκοψε το αλατι και μου ειπε εαν ανεβει η πιεση πανω
απο 14 η μεγαλη και 8.5 η μικρη αμεσως αντιυπερτασικα
οπως καταλαβατε εχω τρομαξει παρα πολυ
απο την αρχη της εγκυμοσυνης παω στο κεντρο φαιναρετη και παρακολουθιεμαι και απο ψυχολογο οφειλω να ομολογησω οτι εχω βοηθηθει αρκετα
εχει καμια κοπελα παρομοια εμπειρια?

ειχε και εγω παρομοιο προβλημα στην 33 εβδομαδα παρατηρησα πριξημο στα ακρα και ιδιαιτερα στα ποδια.να φανταστεις δεν μπορουσα να διακρινω τον αστραγαλο μου. ειχε εξαφανιστει.η εξεταση ουρων εδειξε λευκωμα.πιεση δεν ειχα αλλα ο γιατρος μου ζητησε να κοψω το αλατι και να προσεχω να μην παρω βαρος.μου ειπε οτι πολλες φορες εχει να κανει με την αποτομη αυξηση βαρους σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.εγω οντως ειχα παρει σε ενα μηνα 2 κιλα(αφου ως λιχουδα το παγωτακι μου το χτειπουσα καθημερινα.) εαν και το συνολικο μου βαρος που ειχα παρει σε ολη την εγκυμωσυνη ηταν 11 κιλα.μετα την εμφανιση του λευκωματος δεν πειρα ουτε γραμμαριο οπως μου ειπε και ο γιατρος.επισης καθε δυο βδομαδες εκανα εξεταση ουρων 24 ωρου για να εχουμε καλυτερη εικονα.αυτο παρεμενε σταθερο και ετσι γεννησα στην 37 εβδομαδα αφου η μπεμπουλα ηταν βιαστικη και ηθελε να βγει.απλος απο τοτε που εμφανησα το λευκωμα το μπεμπεκι δεν πειρε πολυ βαρος και γεννηθηκε μικρουλι.μολις 2300γρ.μην ανυσηχεις να ακους τον γιατρο σου και δεν χρειαζετε αγχος και πανικος.και εγω σε μια τετοια κατασταση ημουν αλλα αυτο δεν βοηθαει το μωρακι σου.με το καλο να εχεις μια τελειωμηνη εγκυμοσυνη.οτι θελεις εμεις εδω ειμαστε.
Ο χρήστης newmam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-10, 15:26   #28
anna maria

Προεπιλογή

δηλαδη να εχει χαμηλη περιεκτικοτητα σε νατριο?
σας ευχαριστω παρα πολυ μου δινετε κουραγιο ειχα απελπιστει
σημερα πχ εφαγα πρωι ψωμι χωρις αλατι με 1 κομματι τυρι
μετα 1 μπανανα
και μεσημερι 1 μπιφτεκι χωρις αλατι στα καρβουνα με ρυζι με μπολικο λεμονι
Παλιά 25-04-10, 16:07   #29
παντελινο

παντελινο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

το κυριοτερο ειναι το αγχος στην υψηλη πιεση...να προσπαθεις να εισαι ηρεμη.ολα καλα να σου πανε!!
Παλιά 10-05-10, 17:44   #30
anna maria

Προεπιλογή

επανελαβα το λευκωμα και αυξηθηκε απο 160 σε 190
απορω αναλατα τρωω η πιεση ομως ειναι σταθερη 11 με 7
ο γιατρος μου ειπε οχι τελειως αναλατα απλα περιορισμο του αλατιου
εγω τα τρωω τελειως αναλατα δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει
Παλιά 11-05-10, 09:00   #31
anna maria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anna maria Εμφάνιση μηνυμάτων
επανελαβα το λευκωμα και αυξηθηκε απο 160 σε 190
απορω αναλατα τρωω η πιεση ομως ειναι σταθερη 11 με 7
ο γιατρος μου ειπε οχι τελειως αναλατα απλα περιορισμο του αλατιου
εγω τα τρωω τελειως αναλατα δεν ξερω τι να κανω εχω αγχωθει
γνωριζει καμια κοπελα εαν ειναι μεγαλη η αυξηση?
Παλιά 11-05-10, 09:25   #32
True

Περιοχή: Π. Φάληρο
True ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου για μια υπεύθυνη και έγκυρη απάντηση;

Μην αγχώνεσαι όμως! Να είσαι ήρεμη και όλα καλά θα πάνε.
Και κάτι να θέλει λίγο διόρθωμα, είσαι σε καλό δρόμο, το παρακολουθείς...
Ο χρήστης True δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-10, 14:48   #33
anna maria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο True Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου για μια υπεύθυνη και έγκυρη απάντηση;

Μην αγχώνεσαι όμως! Να είσαι ήρεμη και όλα καλά θα πάνε.
Και κάτι να θέλει λίγο διόρθωμα, είσαι σε καλό δρόμο, το παρακολουθείς...
ο γιατρος μου ειπε οτι η αυξηση δεν ειναι μεγαλη αλλα απορω κανω οτι μου λεει
αναλατα και προσεχω γιατι ανεβηκε?
Παλιά 11-05-10, 15:01   #34
True

Περιοχή: Π. Φάληρο
True ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο γιατρός σου ανησυχεί ή το θεωρεί φυσιολογικό;
Αυτόν να ακούς εφόσον τον εμπιστεύεσαι.
Ο χρήστης True δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-10, 22:29   #35
anna maria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο True Εμφάνιση μηνυμάτων
ο γιατρός σου ανησυχεί ή το θεωρεί φυσιολογικό;
Αυτόν να ακούς εφόσον τον εμπιστεύεσαι.
ο γιατρος θεωρει οτι ειναι κατι δυσκολο γιατι ξαφνικα μπορει να κανει μπραφ και να ανεβει η πιεση οσο ειναι σταθερη δεν εχουμε κανενα προβλημα
Παλιά 15-06-10, 09:12   #36
parent?

Το avatar του χρήστη parent?

parent? ουδετερη μηδέν
Unhappy λευκωμα στα ουρα

κοριτσια καλημερα!!!! θελω να σας ρωτησω κατι. ειμαι 31 εβδομαδων. μεχρι τωρα ολες οι εξετασεις ηταν καλες στα ουρα. εχει 2-3 βδομαδες που πρηστηκαν τα ακρα. ποδια κ χερια. τα δαχτυλα. το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να κανω γενκη ουρων κ βγηκε το λευκωμα θετικο. μεχρι τωρα ηταν αρνητικο. θα κανω επαναληψη σε μια βδομαδα.
τι γνωριζεται??? απο τι προερχεται?? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο???
μου ειπε αν ξαναβγει θετικο θα με παρακολουθει πιο συχνα. το παιδι. κ στο τελος λεει το πολυ πολυ να γεννησω νωριτερα.
στεναχωρεθηκα πολυ.
πειτε μου 2 πραγματα. μου ειπε επισης να κοιταω πιεση. αλλα ηταν καλη. 11-7 γενικα ολους τους μηνες ειχα 9-5. πολυ χαμηλα. τον τελευταιο 1-2 μηνες ανεβηκε λιγο
Παλιά 15-06-10, 10:42   #37
παντελινο

παντελινο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εφοσον θα εχεις παρακολουθηση μην φοβασαι τιποτα!καλη συνεχεια!!!
Παλιά 15-06-10, 11:31   #38
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο parent? Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλημερα!!!! θελω να σας ρωτησω κατι. ειμαι 31 εβδομαδων. μεχρι τωρα ολες οι εξετασεις ηταν καλες στα ουρα. εχει 2-3 βδομαδες που πρηστηκαν τα ακρα. ποδια κ χερια. τα δαχτυλα. το ειπα στο γιατρο κ μου ειπε να κανω γενκη ουρων κ βγηκε το λευκωμα θετικο. μεχρι τωρα ηταν αρνητικο. θα κανω επαναληψη σε μια βδομαδα.
τι γνωριζεται??? απο τι προερχεται?? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο???
μου ειπε αν ξαναβγει θετικο θα με παρακολουθει πιο συχνα. το παιδι. κ στο τελος λεει το πολυ πολυ να γεννησω νωριτερα.
στεναχωρεθηκα πολυ.
πειτε μου 2 πραγματα. μου ειπε επισης να κοιταω πιεση. αλλα ηταν καλη. 11-7 γενικα ολους τους μηνες ειχα 9-5. πολυ χαμηλα. τον τελευταιο 1-2 μηνες ανεβηκε λιγο
ΑΧ! και εγω ειχα πρηστει στην κορη μου ολοκληρη αφου βλεπω τωρα φωτογραφιες και δεν το πιστευω....τα δακτυλα μου ηταν διπλα!!!! εμενα μου ειχε πει να μην τρωω αλατι γιατι ειχα και πιο υψηλη πιεση απο εσενα 13-8 και φυσικα επαιζε το σεναριο να γεννησω νωριτερα. τελικα λοιπον γεννησα νωριτερα στην 35η εβδομαδα αφου η μπουμπου δεν ηθελε να περιμενει αλλο. ολα πηγαν τελεια και δεν μπηκαμε ουτε θρμοκοιτιδα μην ανησυχεις λοιπον ολα καλα θα πανε απλη παρακολουθηση θελει και προσεχε και το αλατι!!!!!!
Παλιά 15-06-10, 11:42   #39
Labrinoula

Περιοχή: Αθήνα
Labrinoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα!Το νουμερο ένα είναι να κόψεις το αλάτι αν μπορείς και τελείως τόσο το καλύτερο και αφου ο γιατρός σου θα σε παρακολουθει μην ανησυχείς!
Ο χρήστης Labrinoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-10, 12:20   #40
parent?

Το avatar του χρήστη parent?

parent? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΧ! και εγω ειχα πρηστει στην κορη μου ολοκληρη αφου βλεπω τωρα φωτογραφιες και δεν το πιστευω....τα δακτυλα μου ηταν διπλα!!!! εμενα μου ειχε πει να μην τρωω αλατι γιατι ειχα και πιο υψηλη πιεση απο εσενα 13-8 και φυσικα επαιζε το σεναριο να γεννησω νωριτερα. τελικα λοιπον γεννησα νωριτερα στην 35η εβδομαδα αφου η μπουμπου δεν ηθελε να περιμενει αλλο. ολα πηγαν τελεια και δεν μπηκαμε ουτε θρμοκοιτιδα μην ανησυχεις λοιπον ολα καλα θα πανε απλη παρακολουθηση θελει και προσεχε και το αλατι!!!!!!
η μπουμπου σου ηρθε νωριτερα μονη της??? η εσεις το προκαλεσατε να γεννησεις???

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές