Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-09-10, 19:41   #201
georgiamami

Το avatar του χρήστη georgiamami

Περιοχή: Σε μια γωνιά της Ελλάδας...ακόμα!!!!
georgiamami χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου Χρυ. Περαστικα και σε σενα. Εγω ηδη χειρουργημενη 1,5 χρονο, ειμαι πολυ καλα. Παιρνω Τ4 για οσο θα ζω!!!!!

Και συμφωνω πως ολες τις ασθενειες πρεπει να τις βλεπουμε σαν μαχες που πρεπει να κερδισουμε. Αλιμονο αν τις χασουμε.

Ο χρήστης georgiamami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-09-10, 13:32   #202
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

georgiamami θα ηθελα να σε ρωτησω ως παλαιμαχος,αν αντιμετωπισες προβληματα με αυξηση του βαρους σου,η πρηξιμο στο προσωπο και στα ακρα.εχω σταματησει την θεραπεια για την ληψη του ιωδιου και νομιζω οτι θα εκραγω.ασε που απο την εγχειρηση πηρα 15 κιλα.μου λενε οτι θα ρυθμιστει αλλα δεν το βλεπω.ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που διαθετεις.
Ο χρήστης χρυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 13:47   #203
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρυ Εμφάνιση μηνυμάτων
georgiamami θα ηθελα να σε ρωτησω ως παλαιμαχος,αν αντιμετωπισες προβληματα με αυξηση του βαρους σου,η πρηξιμο στο προσωπο και στα ακρα.εχω σταματησει την θεραπεια για την ληψη του ιωδιου και νομιζω οτι θα εκραγω.ασε που απο την εγχειρηση πηρα 15 κιλα.μου λενε οτι θα ρυθμιστει αλλα δεν το βλεπω.ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που διαθετεις.
Καλη μου Χρυ, χαρα μου να βοηθω οπου μπορω. Αν διαβασεις σε προηγουμενα ποστς, θα δεις και θα γνωρισεις κι αλλα ατομα που εχουν εμπειρια.
οσων αφορα τη δικη μου περιπετεια, εν συντομεια θα σου πω οτι ναι ενιωθα πρησμενη 1-2 μηνες μετα το χειρουργειο, και στη συνεχεια υπεστη υποθυρεοειδισμο εξαιτιας της μικρης ποσοτητας Τ4 (88mg) που επαιρνα. Στο διαστημα αυτο (μεχρι να διαγνωσθει ο υποθυρεοειδισμος) εβαλα 19 κιλα χωρις να αλλαξω κατι στη διατροφη μου. Ο υποθυρεοειδισνος προκαλεσε με τη σειρα του αλλα σοβαρα προβληματα στην υγεια μου.
Μετα την διαγνωση του και μεσα σε διαστημα 4 μηνων, και αφου αυξησα τη δοση σε 112 mg, καταφερα να φερω εντος οριων τις τιμες των σχετικων ορμονων.
Τωρα ειμαι καλα, συνεχιζω να παρακολουθω καθε 2μηνο τις ορμονες (για προληπτικους λογους) και εχω χασει με διατροφη και ασκηση τα 10 κιλα. Συνεχιζω την προσπαθεια για βελτιωση της γενικης υγειας μου.
Ρωτα με ο,τι θελεις και αν ξερω σου απαντω.
Να επισημανω, οτι αν ο γιατρος μου με επαιρνε στα σοβαρα οταν του ελεγα οτι βαζω κιλα, θα ειχα προλαβει ολα τα επακολουθα προβληματα. Ειμαι πολυ θυμωμενη με αυτο το θεμα.

Παλιά 02-09-10, 14:59   #204
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως συμβαινει και σε μενα,με αντιμετωπιζουν λες και αποφασισα να γινω βαρεων βαρων,απλα ηλπιζα οτι θα ξεφουσκωνα με το τελος της θεραπειας.εμενα ειχε καρκινοποιηθει και θα παρω ραδιενεργο ιωδιο.μεχρι λοιπον να ξεμπερδεψω και να οριστικοποιηθει η θεραπεια,ενας θεος ξερει ποσα κιλα θα παρω.και πιστεψε με προσεχω παρα πολυ.αλλα και γυμναστικη;;;επωδυνο το βρισκω!!!οπως καταλαβες ειμαι και λιγο τεμπελα!παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες,και αν καποιος απο την παρεα εχει περασει απο ραδιενεργο θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο πηρε για οριστικοποιηση του βαρους.εχει αρχισει και με απασχολει περισσοτερο απο τον καρκινο.
Παλιά 02-09-10, 15:23   #205
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αν θες να μου πεις τι προβληματα παρουσιαστηκαν με τον υποθυρεοειδισμο;γιατι αυτο προσπαθουν να πετυχουν με την διακοπη της θεραπειας μου.τουλαχιστον να ειμαι προετοιμασμενη,οι γιατροι ειναι λακωνες σε αυτο το θεμα,ισως επειδη καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα;συγνωμη αν σε ζαλιζω,και αν θες απαντας.
Παλιά 05-09-10, 16:14   #206
marxi

Το avatar του χρήστη marxi

Περιοχή: Θεσ/νικη
marxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αφου διαβασα τις εμπειριες σας καταθετω κι εγω τη δικη μου...28 Απριλιου χειρουργουμαι και μετα απο τρεις μερες παιρνω τη βιοψια η οποια δειχνει θηλωδες πολυεστιακο χαμηλης διαφοροποιησης...παθαινω ενα σοκ αλλα ολοι με καθυσηχαζουν οτι η κατασταση αντιμετωπιζεται...5 Ιουνιου κανω σπινθ...και αιματολογικες και τωρα ετοιμαζομαι για το ιωδιο στις 11 Οκτωβριου....ενα μηνα λοιπον θα ειμαι στο σπιτι και τα παιδια στη γιαγια,η οποια μενει διπλα μου,δλδ θα τα βλεπω αλλα δε θα τα πλησιαζω...αυτο ειναι που με ποναει περισσοτερο!!Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες οσες αντιμετωπιζουμε το ιδιο!!
Παλιά 05-09-10, 16:34   #207
mama-lia

Το avatar του χρήστη mama-lia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
mama-lia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια από τέτοιες δύσκολες μάχες βγαίνουμε πιο καλοί άνθρωποι, πιο καλές μανούλες!
Περαστικά όλα και αγύριστα να είναι!
Αγωνιστείτε!!!
Ο χρήστης mama-lia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-10, 17:17   #208
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marxi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου διαβασα τις εμπειριες σας καταθετω κι εγω τη δικη μου...28 Απριλιου χειρουργουμαι και μετα απο τρεις μερες παιρνω τη βιοψια η οποια δειχνει θηλωδες πολυεστιακο χαμηλης διαφοροποιησης...παθαινω ενα σοκ αλλα ολοι με καθυσηχαζουν οτι η κατασταση αντιμετωπιζεται...5 Ιουνιου κανω σπινθ...και αιματολογικες και τωρα ετοιμαζομαι για το ιωδιο στις 11 Οκτωβριου....ενα μηνα λοιπον θα ειμαι στο σπιτι και τα παιδια στη γιαγια,η οποια μενει διπλα μου,δλδ θα τα βλεπω αλλα δε θα τα πλησιαζω...αυτο ειναι που με ποναει περισσοτερο!!Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες οσες αντιμετωπιζουμε το ιδιο!!
Περαστικα marxi!!! Μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου. Ησουν μια υπεροχη μανουλα και θα εγκλειστεις με την θεραπεια για να συνεχισεις να εισαι μια υπεροχη μανουλα. Δηλαδη, αν παθαινες κατι --- πολυ χειροτερο-- και εφευγες ξαφνικα απο τη ζωη τους, θα ηταν καλυτερα??? Κρατα γλυκια μου, το θετικο της ιστοριας και κανε τη θεραπεια σου χωρις να δημιουργησεις προσθετα προβληματα ουτε σε σενα μα ουτε στα βλασταρια σου.
Μηπως θα ηταν καλυτερο να βρισκεσαι σε καποιο χωρο που δεν θα εισαι τοσο κοντα στα παιδια?????
Να εισαι ψυχραιμη και δυνατη.

Παλιά 06-09-10, 01:13   #209
marxi

marxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια...μου δινετε κουραγιο!! georgiamami δεν γινεται να παω αλλου να μεινω....ας ελπισουμε τουλαχιστον οτι ολο αυτο θα εχει καλο αποτελεσμα!!!
Παλιά 06-09-10, 06:09   #210
aleca
Απενεργοποιημένος member request

aleca ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια και καλη επιτυχια σε οσες προκειται να εγχειριστουν...Εγω εκανα αφαιρεση Νοεμβριο 2008 (graves disease) και Μαρτιο 2009 εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Όλα καλα πηγαν μονο που εγινα σαν την αρκουδα (παλι)....Δεν ξερω αν εφταιγε η αφαιρεση γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη που ειχα το θυρεοειδη πηρα 47 κιλα@!!!!!!!!! Τωρα πηρα 35!!!!!!Ξεκινησα ομως +10 οποτε μια η αλλη ηρθε. Αυτα ηταν σχεδον ολα τα κιλα που πηρα μετα την αφαιρεση μεχρι να ρυθμιστει ο θυρεοειδης.
Τωρα εχω χασει αρκετα αλλα δε μπορω να χασω αλλα...εχω συνολικα καμια 15αρα και απο το μαιο δε μπορω να κανω και πολλα πραγματα. Βεβαια απο το Νοεμβρη που γεννησα εχω χασει 33 κιλακια....
Θελω τη βοηθεια σας μηπως γνωριζετε θεματα ειδικης διατροφης για αυτες που εχουν κανει αφαιρεση του θυρεοειδη....Αν πρεπει να κοψω δηλαδη κατι απο την διατροφη ή τελος παντων κατι που μπορει να βοηθησει...ευχαριστω
Ο χρήστης aleca δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-10, 15:21   #211
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aleca Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω τη βοηθεια σας μηπως γνωριζετε θεματα ειδικης διατροφης για αυτες που εχουν κανει αφαιρεση του θυρεοειδη....Αν πρεπει να κοψω δηλαδη κατι απο την διατροφη ή τελος παντων κατι που μπορει να βοηθησει...ευχαριστω
Αλεκα, κι εγω στον αγωνα των κιλων βρισκομαι μετα απο την εγχειρηση κλπ. Ελα εδω και θα μαθεις πολλα. Εγω αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ο μεταβολισμος εχει αμεση σχεση με την σωστη λειτουργια του αδενα.Εβαλα 19 κι εχω χασει τα 10.
Ριξε μια ματια και ειδικα στην αναρτηση Νο 4715 η οποια με τη σειρα της σε παραπεμπει να δεις καποιες αλλες αναρτησεις που εχουμε κανει σαν ομαδα και τα παμε πολυ καλα.

http://parentscafe.gr/showthread.php...d=1#post546124

Θα χαρω να τα πουμε κι απο εκει.

Παλιά 06-09-10, 18:31   #212
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marxi Εμφάνιση μηνυμάτων

Είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις τα παιδιά και να μην τα πλησιάζεις...εκτός αν δεν σε βλέπουν αυτά...γιατί πίστεψέ με όταν σε δουν και ειδικά το μικράκι θα τρέξει στην αγκαλιά σου....ξέρω ότι είναι βασανιστήριο αλλά ίσως είναι καλύτερα να μην σε δουν καθόλου...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Παλιά 06-09-10, 18:40   #213
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evita Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ δύσκολο να βλέπεις τα παιδιά και να μην τα πλησιάζεις...εκτός αν δεν σε βλέπουν αυτά...γιατί πίστεψέ με όταν σε δουν και ειδικά το μικράκι θα τρέξει στην αγκαλιά σου....ξέρω ότι είναι βασανιστήριο αλλά ίσως είναι καλύτερα να μην σε δουν καθόλου...
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Marxi, συμφωνω κι εγω σε αυτο. Θα πρεπει αναλογα με την ηλικια που εχουν να τους μιλησετε σχετικα με το λογο της απουσιας σου απο κοντα τους. Μην περιμενεις να καταλαβουν και πολλα εαν ειναι μικρα. Και για να μη παρερμηνευτει η απουσια σου, κι εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να σε δουν γιατι δεν θα μπορεσουν να σε "δικαιολογησουν" που δεν πας κοντα τους.
Και για σενα θα ειναι καλυτερα να μη τα βλεπεις γιατι θα αισθανεσαι ακομη χειροτερα οταν τα δεις και δεν θα μπορεις να τα αγγιξεις. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο που σου λεω αλλα σκεψου πως ειναι για το καλο σου και κατ'επεκταση για το δικο τους καλο.
Ο Θεος μαζι σου!!!!

Παλιά 11-09-10, 01:40   #214
marxi

marxi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Marxi, συμφωνω κι εγω σε αυτο. Θα πρεπει αναλογα με την ηλικια που εχουν να τους μιλησετε σχετικα με το λογο της απουσιας σου απο κοντα τους. Μην περιμενεις να καταλαβουν και πολλα εαν ειναι μικρα. Και για να μη παρερμηνευτει η απουσια σου, κι εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να σε δουν γιατι δεν θα μπορεσουν να σε "δικαιολογησουν" που δεν πας κοντα τους.
Και για σενα θα ειναι καλυτερα να μη τα βλεπεις γιατι θα αισθανεσαι ακομη χειροτερα οταν τα δεις και δεν θα μπορεις να τα αγγιξεις. Ξερω οτι ειναι δυσκολο αυτο που σου λεω αλλα σκεψου πως ειναι για το καλο σου και κατ'επεκταση για το δικο τους καλο.
Ο Θεος μαζι σου!!!!
Θα ειναι πολυ δυσκολο,το ξερω αλλα υπαρχουν και χειροτερα πιστευω....τα παιδια θα εχουν παρεα εκτος απο τους παπουδες, και τα ανηψια μου που μενουν κι αυτα διπλα μας κι ετσι θα ξεχνιουνται και λιγο...η μεγαλη θα εχει σχολειο,δραστηριοτητες,θα περασει ο καιρος...αλλωστε θελω να πιστευω οτι μπορα ειναι και θα περασει.........
Παλιά 11-09-10, 16:26   #215
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μarxi προκειται και εγω να λαβω ραδιενεργο,και παρ ολο που τα παιδια μου ειναι μεγαλα,με στεναχωρει η ιδεα οτι δεν θα εχουν την φροντιδα μου ολες αυτες τις ημερες,πιστεψε με ιδιαιτερα με τον γιο μου δεν εχει να κανει η ηλικια μεγαλη διαφορα.Μην αγχωνεσαι,το βασικο ειναι οτι θα ειναι κοντα σε ανθρωπους που τα αγαπουν και μαλλον θα τα κακομαθουν ευχαριστα!!!Και για σενα που δεν θα νιωσεις πολυ την αισθηση της απομονωσης απο κοντα τους,η παρουσια σου εστω και εκ του μακροθεν θα σας βοηθησει.Μπορεις να το παρουσιασεις σαν παιχνιδι,σαν μια ομορφη ιστορια που το αποτελεσμα θα ειναι μια πολυ δυνατη μαμα.Ολες οι μαμαδες ξερουμε τι κανει τα παιδια μας να νιωθουν ασφαλεια.Ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα δεις που θα τα καταφερεις.Ξερεις το κολπο ειναι να μην φοβασαι,ειναι απλα μια μαχη που θα μας κανει πιο δυνατες.Καλη μας επιτυχια.
Παλιά 15-09-10, 10:59   #216
ΡΟΥΛΑ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ

ΡΟΥΛΑ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πριν λίγους μήνες είχα μια μικρή ανωμαλία στον κύκλο μου και ο γυναικολόγος μου μου είπε να κάνω εξετάσεις για θυροειδη λόγω του ιστορικού του πατέρα μου (εμφάνησε στα 72 θυροειδή). Είχα κάνει και το 2009 αιματολογικές με TSH 0.95 αλλά δεν έιχα κάνει υπέρυχο. τώρα το TSH ήταν πάλι φυσιολογικό αλλά αυξημένο 2,44 όμως ο υπέρυχος έδειξε πολλαπλούς όζους μεταξύ των οποίων έναν 7χιλ και έναν 11,1χιλ. Η ενδικρονολόγος μου είπε να μην φοβάμαι διότι είναι μαλακοί και μετακινούνται αλλά παρόλα αυτά με στέλνει για παρακέντηση με fna. θα την κάνω στον ΑΓΙΟ ΣΑΒΒΑ στις 23/9/2010 αλλά φοβάμαι πολύ.
Ο χρήστης ΡΟΥΛΑ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-10, 15:42   #217
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ρουλα μην φοβασαι καθολου,εχω κανει πολλες παρακεντησεις στον Α.Σαββα,το μονο που νιωθεις ειναι κατι σαν τσιμπημα κουνουπιου,και το καλο ειναι οτι παιρνεις μετα απο 1 ωρα το αποτελεσμα και δεν εχεις ετσι αγωνια.Καλη επιτυχια.
Παλιά 15-09-10, 16:28   #218
georgiamami

Προεπιλογή

Ρουλα, δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα απο την παρακεντηση. Ο αριθμος των οζων καθως και το μεγεθος τους, επισης δεν ειναι λογοι ανησυχιας. Η συνθεση τους, η υποσταση εχει σημασια και για το λογο αυτο σε στελνει η γιατρος σου για παρακεντηση.
Ευχομαι να ερθεις μετα την εξεταση και να μας πεις τα καλυτερα νεα. Ο,τι και να ΄ναι, να λες να ειναι περαστικο.
Ολες οι δοκιμασιες για τους ανθρωπους ειναι κι εμεις ειμαστε εδω για να αλληλοστηριζομαστε.
Φιλακια

Παλιά 16-09-10, 14:15   #219
rouliw

rouliw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ρουλα (ισως και συνονοματη),μην φοβασαι τιποτα, η διαδικασια ειναι απλη και γρηγορη.Οπως λεω πολλες φορες, μεγαλυτερος ειναι ο φοβος του αγνωστου, παρα η ιδια η διαδικασια της fna.Καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!
Ο χρήστης rouliw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-10, 15:35   #220
georgiamami

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rouliw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρουλα (ισως και συνονοματη),μην φοβασαι τιποτα, η διαδικασια ειναι απλη και γρηγορη.Οπως λεω πολλες φορες, μεγαλυτερος ειναι ο φοβος του αγνωστου, παρα η ιδια η διαδικασια της fna.Καλα αποτελεσματα ευχομαι!!!
Αχουτο!! Αχουτο!!! Καλωστο χειρουργημενο μας. Σιδερενια κουκλα μου.
Απο εδω και περα μονο για .... καλα να μπαινεις στα χειρουργεια!!!!
Φιλακια γλυκια μου!!!

Παλιά 17-09-10, 11:42   #221
sia.pou

sia.pou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ρούλα, μη φοβάσαι καθόλου.Ακούγετε αλλά δεν είναι τρομακτικό ούτε επωδυνο. Ενα τσιμπηματάκι είναι και η διαδικασία κρατάει λίγο.
Α! παιδιά και μία ερώτηση & όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.Αν η TSH είναι χαμηλότερη απο τα φ.ο τι παίζει, αν θυμάμαι καλά στις φ.τ είναι 0,24 εχω 0,21 μικρή η διαφορά βέβαια αλλα και ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα. Ευχαριστώ.
Ο χρήστης sia.pou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 15:45   #222
ΑΛΚΙΝΟΟΣ

ΑΛΚΙΝΟΟΣ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
mary καλησπέρα....
επειδή πολύ κοντινό μου πρόσωπο έχει ραντεβού στο metropolitan, Παρασκευή πρωί για αφαίρεση θυρεοειδούς και την επέμβαση θα την κάνει ο Γούσης, απο Δευτέρα θα σου πω εντυπώσεις.
Πάντως, εμάς μας τον σύστησαν ως πάρα πολύ καλό και κάνει την αφαίρεση χωρίς τομές και ράμματα, απ'οτι είπε. (Είχαμε πάει στο ιατρείο του την προηγούμενη εβδομάδα).
ΕΚΑΝΑ ΚΙΑ ΕΓΩ ΟΛΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΓΟΥΣΗ,ΜΟΥ ΦΑΝΗΞΕ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ? ΔΙΟΤΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΗ
Ο χρήστης ΑΛΚΙΝΟΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 16:12   #223
ΑΛΚΙΝΟΟΣ

ΑΛΚΙΝΟΟΣ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sia.pou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρούλα, μη φοβάσαι καθόλου.Ακούγετε αλλά δεν είναι τρομακτικό ούτε επωδυνο. Ενα τσιμπηματάκι είναι και η διαδικασία κρατάει λίγο.
Α! παιδιά και μία ερώτηση & όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.Αν η TSH είναι χαμηλότερη απο τα φ.ο τι παίζει, αν θυμάμαι καλά στις φ.τ είναι 0,24 εχω 0,21 μικρή η διαφορά βέβαια αλλα και ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα. Ευχαριστώ.
ΑΚΟΥ ,ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ.ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΗΣΥΧΑΣΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΜΕ ΟΖΟΥΣ,ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΡΜΟΝΩΝ Κ.Τ.Λ.) ΘΑ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ,ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΟ,ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΘΥΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ
Ο χρήστης ΑΛΚΙΝΟΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-10, 16:55   #224
rouliw

rouliw χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο georgiamami Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχουτο!! Αχουτο!!! Καλωστο χειρουργημενο μας. Σιδερενια κουκλα μου.
Απο εδω και περα μονο για .... καλα να μπαινεις στα χειρουργεια!!!!
Φιλακια γλυκια μου!!!

Φιλουδια πολλα πολλα giorgia μου, κανουμε προσπαθειες τα ερμα μπας και μπουμε
Ο χρήστης rouliw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 12:39   #225
rinoula40

Περιοχή: αθηνα
rinoula40 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή επαναληψη ιωδιου

εκανα ολικη αφαιρεση θυυρεοειδους τον απριλιο του 2010 η διαγνωση ηταν θυλωδης καρκινος. περασα τη διαδικασια του ιωδιου περυσι το καλοκαιρι(πολυ δυσκολο κομματι της ζωης μου) και τωρα θα μπω ξανα για thyrogen εχει κανει καποιος κατι τετοιο???θελω πληροφοριες αν γινεται
Ο χρήστης rinoula40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 17:22   #226
rinoula40

Thumbs up

Παράθεση:
Μarxi προκειται και εγω να λαβω ραδιενεργο,και παρ ολο που τα παιδια μου ειναι μεγαλα,με στεναχωρει η ιδεα οτι δεν θα εχουν την φροντιδα μου ολες αυτες τις ημερες,πιστεψε με ιδιαιτερα με τον γιο μου δεν εχει να κανει η ηλικια μεγαλη διαφορα.Μην αγχωνεσαι,το βασικο ειναι οτι θα ειναι κοντα σε ανθρωπους που τα αγαπουν και μαλλον θα τα κακομαθουν ευχαριστα!!!Και για σενα που δεν θα νιωσεις πολυ την αισθηση της απομονωσης απο κοντα τους,η παρουσια σου εστω και εκ του μακροθεν θα σας βοηθησει.Μπορεις να το παρουσιασεις σαν παιχνιδι,σαν μια ομορφη ιστορια που το αποτελεσμα θα ειναι μια πολυ δυνατη μαμα.Ολες οι μαμαδες ξερουμε τι κανει τα παιδια μας να νιωθουν ασφαλεια.Ευχομαι να πανε ολα καλα,και θα δεις που θα τα καταφερεις.Ξερεις το κολπο ειναι να μην φοβασαι,ειναι απλα μια μαχη που θα μας κανει πιο δυνατες.Καλη μας επιτυχια.
κι εγω το εχω περασει το ιωδιο περυσι και θα το επαναλαβω φετος..ειναι μεγαλο το αγχος με τα παιδια (εγω εχω 3) αλλα ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις που θα το κανεις???
Παλιά 24-09-10, 09:46   #227
2001-2006

Περιοχή: Αθηνα
2001-2006 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!
Ο χρήστης 2001-2006 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 13:21   #228
rinoula40

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 2001-2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα.ρουλινα γιατι θα ξανακανεις ιωδιο?σε ποιες περιπτωσεις δεν φτανει η μια φορα?θα παω κι εγω για ιωδιο στισ 4/10/10 στο ΜΕΤΑΞΑ.χθες εμαθα οτι μια φιλη 9 μηνες μετα την ολικη αφαιρεση θυροειδη εχει βγαλει παλι 2 οζους μικρους.τι γινεται ρε γαμοτο δεν ξεμπερδευουμε ποτε??????ας μου απαντησει καποια που ξερει!!!!!!
θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??
Παλιά 24-09-10, 14:37   #229
evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rinoula40 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ξανακανω ιωδιο γιατι υπαρχουν ακομη υπολοιματα τοπικα βεβαια ευτυχως θα μπω στις 18 σε ιδιωτικο κεντρο εκει ημουν και περυσι . τωρα δεν θα χρειαστει να ειμαι σε απομονωση θα κανω τη μεθοδο thyrogen. εσυ εισαι χωρις φαρμακα τωρα??πως τα πηγες αυτη την περιοδο??

Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.
Παλιά 24-09-10, 15:24   #230
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

στον Ευαγγελισμο θα γινει,αν εχεις καποιες συμβουλες για να περασουν οι μερες απομονωσεις καλυτερα ευπροσδεκτες.
Παλιά 24-09-10, 15:30   #231
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πολλες ειναι οι περιπτωσεις επαναληψης εγχειρησης και ολης της διαδικασιας που ακολουθει.Οσο πιο νεος εισαι τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις,απλα εχεις την πειρα και δεν ειναι τοσο επωδυνη η διαδικασια.Ας μην ξεχναμε οτι ειναι μια παθηση που ισχυει εφ ορου ζωης.
Παλιά 24-09-10, 16:53   #232
rinoula40

Προεπιλογή

[QUOTE=evita;1714055]Συγγνώμη αλλά μήπως τα έχεις μπερδέψει; Η απομόνωση και το thyrogen είναι εντελώς άσχετα πράγματα. Η απομόνωση συνιστάται για να προστατεύσεις τους άλλους από την ακτινοβολία που εκπέμπεις είτε από τη μικρή διαγνωστική δόση του ιωδίου είτε από τη μεγάλη θεραπευτική δόση. Το thyrogen χορηγείται προ της λήψης του ιωδίου (διαγνωστικού ή θεραπευτικού) για να μην χρειαστεί να υποστείς την ταλαιπωρία της απόσυρσης του φαρμάκου που παίρνεις για να μην περιέλθεις δλδ σε βαριά κατάσταση υποθυροειδισμού όσο περιμένεις να ανέβει αρκετά η TSH για να μπορέσεις να πάρεις το ιώδιο.[/QUOT

το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.
Παλιά 24-09-10, 17:04   #233
χρυ

χρυ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω
Παλιά 24-09-10, 21:27   #234
rinoula40

Προεπιλογή

Παράθεση:
μπορεις σε παρακαλω να μου πεις μετα την ληψη του ιωδιου ποσες μερες χρειασθηκαν για να επανελθει ο οργανισμος απο την θεση του υποθυρεοειδισμου;να υποχωρησει δηλαδη το πρηξιμο και ολα τα συναφη;ευχαριστω
απ τη δευτερη μερα αρχισα να παιρνω σιγα σιγα το efthyrox χρειαστηκαν 15 μερες για να φτασω στη σωστη δοση και απο τοτε και μετα αρχισε ο οργανισμος μου να επανερχεται. τα κιλα που πηρα τα εχασα μεσα στους επομενους 5 μηνες
Παλιά 24-09-10, 23:29   #235
evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rinoula40 Εμφάνιση μηνυμάτων

το ξερω οτι θα παρω και ιωδιο απλα η δοση δεν θα ειναι τοση οση πηρα περυσι που περασα και την κατασταση υποθυροειδισμου νοσηλευτηκα για 3 μερες και εμεινα μακρια απ την οικογενεια για 15 μερες. τωρα δεν θα μεινω στο νοσοκομειο μονο θα πρεπει να μεινω για 2 μερες μακρια απο μικρα παιδια.
Αυτή η δόση όμως αποκλείεται να είναι θεραπευτική...είναι η δόση που χορηγείται για να γίνει το ολόσωμο σπινθηρογράφημα. Επίσης θα σου συνιστούσα να μείνεις 4-5 μέρες μακριά από τα παιδιά....ή αν τελικά είναι μόνο 2 μέρες τις υπόλοιπες 2-3 να μην κάνετε αγκαλίτσες φιλάκια κλπ.
Παλιά 05-10-10, 00:14   #236
ΑΘΑΝΑΣΙΑ75

ΑΘΑΝΑΣΙΑ75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??
Ο χρήστης ΑΘΑΝΑΣΙΑ75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 09:30   #237
rinoula40

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΘΑΝΑΣΙΑ75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!ειμαι κι εγω απο τις τυχερες που ετοιμαζονται για χειρουργειο!Θελω την βοηθεια σας εαν ειναι δυνατον!Επισκεφτηκα τον "γνωστο" γιατρο αλλα η τιμη του μου ειναι απαγορευτικη μιας και δεν εχω ιδ.ασφαλεια. Προσανατολιζομαι για δημοσιο νοσοκομειο και μου εχουν συστησει στο ιπποκρστειο τον κουτσουμανη και στο ελπις τον χαραλαμπιδη.Εχεις υποψη του καποιος κατι για τους συγκεκριμενους γιατρους??
κι εγω σε ιδιωτικο χειρουργηθηκα οποτε δεν ξερω κατι για αυτο.ποσα σου ζητησαν???
Παλιά 05-10-10, 10:43   #238
ROARY

Το avatar του χρήστη ROARY

Περιοχή: Αθήνα
ROARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ περιμένω να με καλέσουν απ' το Μεταξά την άλλη βδομάδα κι έχω τρομερό άγχος.. Σήμερα θα πάω για 3η παρακέντηση, ιδιωτικά αυτή τη φορά, γιατί οι άλλες δύο στο Μεταξά που έκανα ήταν "Μη διαγνωστικό υλικό". Σκέφτομαι, αν η παρακέντηση δείξει καλοήθη (είναι γύρω στα 28χλ τριών διαστάσεων ο όζος μου) να το αφήσω ακόμα... Δεν ξέρω...
Παλιά 05-10-10, 12:16   #239
smilymama

Περιοχή: Αθηνα
smilymama χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα και απο εμενα. εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδους τον μαρτιο. ειχα οζωδη βρογχοκηλη και εναν οζο 5,2! με παρακολουθουσε σε τακτα χρονικα διαστηματα (καθε εξαμηνο) γιατρος στο μεταξα και με καθησυχαζε λεγοντας πως ολα ηταν οκ αφου και οι παρακεντησεις δεν εδειχναν κακοηθεια. το λαθος μου ηταν αφου δεν ειχα καμμια ενοχληση ουτε σε κιλα ουτε τιποτα αλλο απο τα γνωστα που προκαλει αυτη η υπουλη ασθενεια πως δεν πηρα δευτερη γνωμη ποτε. οταν μου μιλησε ο γιατρος μου πια μετα απο 7 χρονια για επεμβαση και μετα απο επισκεψεις σε 4 χειρουργους κατεληξα ευτυχως σε πολυ καλο χειρουργο σε ιδιωτικο νοσοκομειο. η επεμβαση κρατησε 5,5 ωρες και μετα το χειρουργειο εμαθα πως ο οζος ηταν βυθιζομενος προς την καρδια και αν αργουσα κι αλλο θα επρεπε να μου κοψουνε το στερνο! ευτυχως πηγανε ολα πολυ πολυ καλα και μετα την επεμβαση και σημερα. την επομενη του χειρουργειου ημουνα σπιτι μου με το παιδακι μου και παιζαμε. μην φοβαστε δεν ειναι τιποτα ειναι εγχειρηση ρουτινας για τους γιατρους και μεγαλη προσοχη στον χειρουργο που θα επιλεξετε!
αν μπορω να βοηθησω καποια ρωτατε οτι θελετε.
φευγω να παρω τον μικρουλη μου απο τον παιδικο.
Ο χρήστης smilymama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-10, 13:45   #240
georgiamami

Προεπιλογή

Εχεις ΠΜ

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές