Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιδικό δωμάτιο & Ασφάλεια μέσα στο σπίτι

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-02-09, 12:00   #1
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ?

Κοριτσακια μου ο μπεμπης μας εχει φτασει ηδη τα 7 κιλα και 63 ποντους και δεν χωραει πλεον στο πορτ-μπεμπε. Το δωματιο μας ειναι πολυ στριμωγμενο για να μπει η κουνια που ειναι απο τις μεγαλες (70*140) και σκεφτομουν αν θα ήταν χρησιμο ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο. Εχει μια φιλη μου και την εχει βολεψει με την μικρη της αλλα στις προδιαγραφες λενε οτι ο 2ος οροφος ειναι μεχρι 9 κιλα-5 μηνων περιπου. Της φιλης μου το μωρο ειναι 6.5 μηνων αλλα μας περναει μονο μισο κιλο....
τι λετε εσεις απο προσωπικη εμπειρία;;;
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 12:09   #2
Genie

Το avatar του χρήστη Genie

Genie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Κοριτσακια μου ο μπεμπης μας εχει φτασει ηδη τα 7 κιλα και 63 ποντους και δεν χωραει πλεον στο πορτ-μπεμπε. Το δωματιο μας ειναι πολυ στριμωγμενο για να μπει η κουνια που ειναι απο τις μεγαλες (70*140) και σκεφτομουν αν θα ήταν χρησιμο ενα παρκοκρεβατο με δευτερο οροφο. Εχει μια φιλη μου και την εχει βολεψει με την μικρη της αλλα στις προδιαγραφες λενε οτι ο 2ος οροφος ειναι μεχρι 9 κιλα-5 μηνων περιπου. Της φιλης μου το μωρο ειναι 6.5 μηνων αλλα μας περναει μονο μισο κιλο....
Τα παρκοκρέββατα είναι διαστάσεων 60*120, μήπως θα ταν προτιμότερο να προσπαθήσεις να κερδίσεις 10*20 πόντους ή ακόμη καλύτερα να μεταφέρεις τον μικρούλη σου στο δωμάτιο του? Κρίμα δεν είναι να δώσεις τώσα λεφτά για να πάρεις παρκοκρέββατο και στρωματάκι. Γιατί σίγουρα θα χρειαστείς και ένα έξτρα στρώμα αφου το θέλεις για αποκλειστικό ύπνο. Σκέψου ότι σε λίγο καιρό δεν θα μπορείτε να το χρησιμοποιείτε (λόγω προδιαγραφών). Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη βέβαια, εσύ θα κρίνεις.
Ο χρήστης Genie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 12:14   #3
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή κοιτάξαμε και εμείς τα παρκοκρέββατα ώστε να πάρουμε ένα για το καλοκαίρι όπου θα μεταφερόμαστε από εδώ κι από εκεί και μας είπαν ότι πρέπει να πάρουμε στρώμα παρκοκρέββατου αφού το θέλουμε για ύπνο. Και σίγουρα το να δώσετε κανα 200αρι ευρώ για παρκοκρέββατο και στρώμα ενώ έχετε την κούνια ίσως δεν αξίζει. Βέβαια είναι πολύ μικρούλι για να τον πάτε στο δωμάτιό του νομίζω...
Παλιά 17-02-09, 12:20   #4
Genie

Το avatar του χρήστη Genie

Genie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορείς να το μεταφέρεις στο δωμάτιο του και επειδή θηλάζεις ακόμη, αν θυμάμαι καλά, και για να μη τον αφήσεις και μόνο του, να μετακομίσεις και σύ μαζί του!
Ο χρήστης Genie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 12:26   #5
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κακο σαν ιδεα δεν ειναι , αλλα εχει ενα μειονεκτημα οτι αμα το μικρο κοιμαται εκει και καλοκαιρι επειδη τα παρκοκρεββατα ειναι φτιαγμενα απο ναυλον θα ζεσταινεται παρα πολυ , αμα εχεις σκοπο να παρεις κουνια αργοτερα καλοθα ηταν να την παρεις απο τωρα καινα εξηκωνομησεις λιγο χωρο , αν και υπαρχουνε κουνιες στο ικεα που ειναι ακριβως ιδιες διαστασεις με παρκοκρεββατα , η μικρη μας σε κουνια ικεα κοιμαται και ειμαστε υπερευχαρηστημενοι .
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 13:08   #6
smaroula

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Πάλι με ακολουθείς στις αγορές μου???? Κι εγώ κι εγώ θέλω παρκοκρέβατο! Για πείτε βρε κορίτσια..
Παλιά 17-02-09, 13:17   #7
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω σκεφτομαι να παρω αρχικα παρκοκρεββατο μεχρι να παει στο δωματιο του και το διωροφο ειναι καλη λυση και θα το εχουμε και για τις διακοπες αλλα το στρωματακι που αιωρειται ειναι καταλληλο για το κορμακι του μωρου πολυ λεπτο μου φαινεται...

http://bimbomarket.it/en/product.asp...=33&cf_id=176#
http://bimbomarket.it/en/product.asp...=33&cf_id=176#
Παλιά 17-02-09, 13:29   #8
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πηρα στο bimbomarket και μου ειπαν οτι το στρωμα που εχουν μεσα ειναι λεπτουλι και πρεπει να παρω αλλο....εκτος απο ενα μοντελο της brevi που εχει 99ευρω.
Δεν θελω να τον παω ακομα μεσα στο δωματιο του ουτε να μετακομισω εκει γιατι μετα πρεπει να αγορασω κρεβατι για μενα
Παλιά 17-02-09, 13:50   #9
nnm004

Περιοχή: Θεσσαλονικη
nnm004 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολυ ακριβο το στρωμα , εμεις το πηραμε για το παρκο το στρωμα απο τα λητω στα μισα λεφτα , εχει και ικεα στα ακομα πιο μισα , στρωματα εννοω , του ικεα ταιριαζουνε απολυτα στα παρκα ειναι 120*60
Ο χρήστης nnm004 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-09, 14:13   #10
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μου ειπαν οτι επειδη το παρκοκρεβατο ειναι 60*120 το στρωμα πρεπει να ειναι 59,5*119,5 και οντως αυτο πουλανε στα ΛΗΤΩ πανακριβα
το στρωμα του ΙΚΕΑ αν ειναι 60*120 χωράει; και αν ναι ποσο κανει;
Παλιά 17-02-09, 15:35   #11
Eliza

Το avatar του χρήστη Eliza

Περιοχή: Αθήνα
Eliza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για μισό πόντο...μάλλον θα χωρέσει με λίγο σπρώξιμο
όσο για τον αν αξίζει να δώσεις χρήματα για παρκοκρέβατο, αν σκοπεύεις να πας διακοπές το καλοκαίρι ή και κανένα μίνι ταξιδάκι το Πάσχα πραγματικά αξίζει.
Επίσης αν υπάρχει κάποιο εξοχικό ή χωριο που συνηθίζετε να πηγαίνετε, θα μπορεί να κοιμάται στο παρκοκρέβατο σίγουρα μέχρι ~3χρονών. Μην κοιτάς τώρα που είναι XXL, δεν θα μεγαλώνει πάντα με την ίδια ταχύτητα
Παλιά 17-02-09, 20:23   #12
Lola Bunny

Το avatar του χρήστη Lola Bunny

Lola Bunny ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμεις οταν τον βγαλαμε απο το πορτ μπεμπε, τον κοιμισαμε για 3 μηνες σε παρκοκρεββατο για να μην μεταφερω την κουνια. Παρκοκρεββατο έτσι και αλλιώς θα αγόραζα για το καλοκαίρι(διακοπες, εξοχικό κ.λ.π.) οπότε με βόλεψε. Το πήρα 60 ευρώ από τα τζάμπο και 20 ευρώ το στρωματακι του. Ακόμη και τώρα που ο μικρος κοιναται στο δωμάτιο του, το έχω αφησει ανοιχτο στο δικό μας δωματιο και τον κοιμίζω εκει μεσημέρια ή τον αφήνω να παίζει.
ήταν μια χρήσιμη αγορά και νομίζω πολύ πιο χρήσιμη θα μας φανεί το καλοκαιρι!
Παλιά 17-02-09, 21:05   #13
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.εμεις το ειχαμε παρει απο τα ηρα.νομιζω γυρω στα 50-60 ευρω ηταν προσφορα.εδωσα 15 ευρω και πηρα κατι παιχνιδια σαν καμαρες απο πανω.τωρα το εχω στης πεθερας μου και εκει το κοιμηζει το μωρο.το υφασμα του δεν ηταν ναυλον αλλα βαμβακερο μαλακο και ηταν γκρι-κοκκινο.πολυ καλη αγορα.ριξε μια ματια στα ηρα.εχει και αλλα χρωματα.
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 11:25   #14
ΛΕΝΑΝΕΚ

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑΝΕΚ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΛΕΝΑΝΕΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ πάντως έχω δύο παρκοκρέβατα.Ένα για το σαλόνι μας κι ένα που είναι μονίμως στο Ναύπλιο και στο οποίο κοιμάται όποιο εγγονάκι των γονιών μου έχει σειρά δηλ.είναι μωρό!
Και για τα δύο πάρκα πήγαμε σε μαγαζί και παραγγείλαμε στρωματάκι από πυκνό αφρολέξ στη διάσταση που θέλαμε για το κάθε πάρκο.Εξάλλου δεν κάνουν τον ύπνο τους εκεί κάθε μέρα, μόνο κανένα ΣΚ και καμμιά εκδρομούλα εκτός σπιτιου.Και όλα αυτά πολύ οικονομικά.
Παλιά 19-02-09, 13:05   #15
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το παρκοκρέβατο είναι μια αγορά που σίγουρα δεν πάει χαμένη. Εμείς έχουμε τρία , ένα για μας και από ένα στους παπούδες όπου τυχαίνει να κοιμηθεί κάποιες φορές. Ελάχιστα έχει καθήσει για να παίξει αλλά τα έχουν βγάλει τα λεφτά τους....γιατί εκτός από τον ύπνο, είναι μια καλή λύση όταν υπάρχει ανάγκη να κάνεις μια δουλειά και δεν μπορείς να επιβλέπεις το παιδί σε όλο το σπίτι. Άσε που όταν μέναμε σε μικρότερο σπίτι και πατούσαμε όλη την ώρα πάνω σε παιχνίδια, τα πετούσαμε με τη μία μέσα στο παρκοκρέβατο και άδειαζε λίγο ο τόπος..
Παλιά 19-02-09, 13:35   #16
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ έχω παρκοκρέβατο Tommy (παρακαταθήκη απο τις ανηψιές μου) το οποίο έχει ένα στρώμα κιτρινο αλλα λεπτο. Βάζουμε απο πάνω 1 κουβέρτα και ένα πάπλωμα και μετά στρώνουμε και σεντόνι...ε...είναι αρκετά μαλακά και άνετα για τον μπέμπη...
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 13:42   #17
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι αλλά δεν είναι σωστό για το σωματάκι του. Εγώ και εσύ μπορούμε να κοιμηθούμε και στο πάτωμα, και στη μπανιέρα αλλά το μωρό που αναπτύσσει τη σπονδυλική του στήλη πρέπει να κοιμάται σε κανονικό στρώμα. Εγώ μαζί με το παρκοκρέββατο θα αγοράσω οπωσδήποτε και στρώμα.
Παλιά 19-02-09, 13:57   #18
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω οτι η ravT εχει απολυτο δικιο, τα στρωματα απο το ΙΚΕΑ σαφως κ ειναι πιο φτηνα απο της Μedia strom αυτο ομως δεν σημαινει οτι συγκρινονται κι ολας.Πιστευω οτι στα παιδια πρεπει να περνουμε τα καλυτερα στρωματα της αγορας
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 14:03   #19
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λέτε; Καλά τώρα δεν το βάζω πολύ..άντε κανένα μισάωρο...στο παρκοκρέβατο...αν όμως παμε διακοπες το καλοκαιρι..μάλλον εκεί θα τον βάζω το βράδυ..οποτε..να αγοράσω στρώμα! Μην του κάνω καμια ζημιά του μωρού! Στην κούνια έχω πάρει Media Strom...για το παρκοκρέβατο..επειδή πρόσφατα ξεκίνησα να τον βάζω λιγάκι στο σαλόνι για να παιζει...δεν μου ειχε περάσει απο το μυαλό να πάρω..θεωρούσα πως μόνο το θέμα ύψους (που είναι δηλ. χαμηλα) ήταν το πρόβλημα και γι' αυτό του έβαλα κουβερτούλα και πάπλωμα απο κάτω...
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 15:25   #20
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμείς δεν ξέραμε ότι τα στρώματα στα παρκοκρέββατα δεν είναι για ύπνο. Όταν τα είδαμε όμως, μας είπε και η πωλήτρια ότι χρειάζεται κανονικό στρώμα όταν είναι για ύπνο. Εμείς το θέλουμε για τις διακοπές όπου για καμιά 20αρια μέρες θα κοιμάται εκεί, επομένως δεν το συζητάμε πως θα πάρουμε και στρώμα. Επίσης κάποιος πωλητής μας είχε αναφέρει πως και στα πορτ μπεμπέ αν πρόκειται να κοιμάται εκεί το μωρό, θέλουν άλλο στρώμα απ αυτό που έχουν γιατί είναι πολύ λεπτό.
Παλιά 19-02-09, 15:37   #21
Pavlina

Το avatar του χρήστη Pavlina

Pavlina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η παιδιατρος μου ειδε το δικο μας παρκοκρέβατο και της εξήγησα ότι θα κοιμάται ο γιοςε μου εκεί μόνιμα. Το έλεγξε και δεν είχε καμία αντίρριση. Από το mothercare πήρα ένα ειδικο λεπτό στρώμα για παρκοκρέβατο και έτσι βολεύτικα. Το παρκοκρέβατο είναι της chicco με το επιπλέον υπερυψωμένο πάτο για μικρά μωράκια που δε σηκώνονται ακόμα.

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10
Ο χρήστης Pavlina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-09, 15:50   #22
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς τελικά πήραμε αυτά τα παρκοκρέβατα

http://www.bimbomarket.it/product.as...=171&cf_id=207 (για τη γιαγιά μας)

http://www.bimbomarket.it/product.as...d=33&cf_id=176 (για εμάς και τις μεταφορές μας)

Μας μένει μόνο να πάρουμε ένα στρωματάκι για να κοιμάται όποτε χρειάζεται..
Παλιά 19-02-09, 19:01   #23
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smaroula
Εμείς τελικά πήραμε αυτά τα παρκοκρέβατα

http://www.bimbomarket.it/product.as...=171&cf_id=207 (για τη γιαγιά μας)

http://www.bimbomarket.it/product.as...d=33&cf_id=176 (για εμάς και τις μεταφορές μας)

Μας μένει μόνο να πάρουμε ένα στρωματάκι για να κοιμάται όποτε χρειάζεται..
Ρε Smaroula ΕΛΕΟΣ πια ολα τα ιδια έχουμε;;;;;;;;;;
Ημουν αναμεσα στα δυο αλλα τωρα που ειδα την προσφορα μπαινω και το παραγγελνω ΤΩΡΑ!
Παλιά 19-02-09, 19:13   #24
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαστε καλά ψώνια που λέει και ο άντρας μου! Κάνουμε συμφέρουσες αγορές
Ναι τις προσφορές να τις παραγγέλνεις αμέσως γιατί εξαφανίζονται. Ας πούμε εγώ είχα δει εχθές και μια στράτα τις peg perego που από 99 ευρώ την είχε 25 λόγω παλιού σχεδίου. Δυστυχώς σε μια ώρα όταν ξαναμπήκα δεν υπήρχε.. Θα την έπαιρνα ρε γμτ και ας μην τη χρησιμοποιούσα... Έχει κάποιες πολύ καλές προσφορές πάντως.. Εγώ παρήγγειλα επίσης και το prima pappa καρεκλάκι με 99 ευρώ.. Άντε καλά ψώνια!!!!
Παλιά 19-02-09, 19:21   #25
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενταξει το παρήγγειλα...ΟΥΦ! μονο αυτο το χρωμα ειχε προσφορα.
Θα δω τωρα με το στρωματάκι...αν χωραει 60*120 παω ΙΚΕΑ.
Το στρωμα του ΛΗΤΩ το θεωρω ακριβό και προσωπικα εμπιστευομαι το ΙΚΕΑ σ'αυτα. Ενταξει τα εσκασα για την κουνια στη Media αλλα οχι και για το παρκο που θα κοιμηθει ενα μηνα...αν και του ΙΚΕΑ ποσο νομιζετε θα κανει κανα 50 σιγουρα
Παλιά 19-02-09, 19:24   #26
snowwhite

Το avatar του χρήστη snowwhite

snowwhite ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχει ωραιοτατα παρκοκρεβατα στα τζαμπο με 50 ευρω.
Παλιά 19-02-09, 20:57   #27
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη yogini αλλά αν είναι να πάρεις στρώμα από το ΙΚΕΑ και να δώσεις 50 ευρώ, γιατί δεν δίνεις 63 στα ΛΗΤΩ να πάρεις κανονικό στρώμα της grecostrom που είναι απ τις καλύτερες εταιρίες? Δεν σου λεω τι να κάνεις, απλά απόρησα μιας και έκανες νύξη στις τιμές του ΛΗΤΩ. Και τα λέω επειδή ρώτησα εκεί για τα ίδια πράγματα και ξέρω τις τιμές.
Παλιά 19-02-09, 21:03   #28
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Πηρα στο bimbomarket και μου ειπαν οτι το στρωμα που εχουν μεσα ειναι λεπτουλι και πρεπει να παρω αλλο....εκτος απο ενα μοντελο της brevi που εχει 99ευρω.
Δεν θελω να τον παω ακομα μεσα στο δωματιο του ουτε να μετακομισω εκει γιατι μετα πρεπει να αγορασω κρεβατι για μενα
Yogini τώρα διάβαζα το ποστ σου. Δηλαδή το παρκοκρέβατο της brevi που παρήγγειλα έχει στρωματάκι έξτρα που μπορεί να κοιμηθεί άνετα το μωρό???? Αυτό είναι πολύ καλό...
Παλιά 20-02-09, 10:24   #29
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Yogini τώρα διάβαζα το ποστ σου. Δηλαδή το παρκοκρέβατο της brevi που παρήγγειλα έχει στρωματάκι έξτρα που μπορεί να κοιμηθεί άνετα το μωρό???? Αυτό είναι πολύ καλό...
Μου ειπε η Ιταλιανα οτι εχει στρωματακι το brevi αλλα εγω βλεπω οτι πουλανε και ξεχωριστο
Δεν ξερω τι να σου πω ρε γμτ; Εγω πηρα μονο το mignon προς το παρον...το αλλο δεν μου αρεσε καθολου σε τοσο σκουρο χρωμα...δεν θελω να νιωθει σαν φυλακη ο μικρος.
Παλιά 20-02-09, 15:58   #30
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini
Μου ειπε η Ιταλιανα οτι εχει στρωματακι το brevi αλλα εγω βλεπω οτι πουλανε και ξεχωριστο
Δεν ξερω τι να σου πω ρε γμτ; Εγω πηρα μονο το mignon προς το παρον...το αλλο δεν μου αρεσε καθολου σε τοσο σκουρο χρωμα...δεν θελω να νιωθει σαν φυλακη ο μικρος.
Ναι απ'ό,τι είδα μάλλον δεν έχει έξτρα στρωματάκι αυτό που παρήγγειλα αλλά ένα άλλο της brevi που έχει 99 ευρώ.. Θα δούμε όταν θα το παραλάβω.. Κι ελπίζω να το έχω μέχρι την άλλη Παρασκευή γιατί θέλουμε να φύγουμε για το τριήμερο.. Όσο για το χρώμα αυτό που πήρα το έιχε και σε μπεζ.. Πάντως διαφωνώ για το σκούρο.. Το κόκκινο με το μπλε είναι ο αγαπημένος μου συνδιασμός! Ιδίως το κόκκινο τραβά πολύ την προσοχή του μπεμπη μου. Εξάλλου εκεί θα κοιμάται μόνο.. Μακάρι να κάθεται κιόλας όταν θα μεγαλώσει λίγο αλλά δεν τον κόβω για πάρκα..
Τέλος παντων βασικά με ενδιαφέρει να είναι ποιοτικώς καλό πάρκο. Ελπίζω και το άλλο το φτηνό που παραγγείλαμε να είναι καλό..
Παλιά 23-04-09, 12:24   #31
beagle

Το avatar του χρήστη beagle

Περιοχή: Χαλάνδρι
beagle χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Καινούρια σαν χρήστης αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω πως η βοήθειά σας ήταν ανέλπιστο δώρο, κυρίως όσον αφορά τις αγορές για το μωρό και δη μέσω internet (τομέας στον οποίο ήμουν άσχετη).
Ας κάνω λοιπόν την 1η μου ερώτηση:
Smaroula λογικά θα πρέπει να έχεις παραλάβει το κόκκινο-μπλε παρκοκρέβατο της Brevi? Είναι τελικά καλό ποιοτικώς? Εxtra στρωματάκι έχει? Είναι όλο νάυλον ή έχει και cotton όπως αναφέρει στις προδιαγραφές του? (εντάξει, δεν είναι ακριβώς μία η ερώτηση αλλά τι να κάνω είμαι παιδί με μπόλικες απορίες)
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μόλις το παρήγγειλα και εγώ.

Ο χρήστης beagle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-09, 12:46   #32
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς είχαμε πάρει πρώτα παρκοκρέβατο (για να το μεταφέρουμε και να το χρησιμοποιούμε σε γιαγιάδες, διακοπές κλπ). Είναι της chicco, υφασμάτινο και έχει ένα λεπτό στρωματάκι στο οποίο μπορεί να κοιμηθεί το μωρό.(Κλείνει και γίνεται ένα τσαντάκι εύκολο για μετακινήσεις) Αν θέλεις να είναι πιο μαλακό,βάζεις απο κάτω μια κουβερτούλα ή ένα παπλωματάκι όπως κάνω εγώ. (κόστιζε τότε γύρω στα 110?) Αρχικά το είχαμε πάρει για να το χρησιμοποιούμε και μέσα στο σπίτι (να κάθεται και να παίζει) αλλά τελικά διαπιστώσαμε ότι επειδή το στρώμα ήταν μαλακό, το μωρό δεν μπορουσε να σταθεί καλά.(άρχισε να στέκεται απο 5 1/2-6 μηνών) Γι'αυτό τελικά αγοράσαμε και πάρκο. Αυτό είναι πλαστικό, με σταθερό πάτωμα (μαλακό ίσα ίσα για να μη χτυπήσει το παιδί αν πέσει, όχι για ύπνο) για να στέκεται το μωρό και κλείνει σαν πτυσσόμενο τραπέζι (μια τάβλα δηλ. που δεν βολεύει για μετακίνηση). (κόστιζε γύρω στα 60?) Αυτά απο την δική μου εμπειρία.

(Στην αρχική ερώτηση πάντως για παρκοκρέβατο που είναι ψηλά το στρωματάκι, έχουν σημασία και τα κιλά αλλά και η ηλικία ή η κινητικότητα του κάθε μωρού.Δεν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα.)
Παλιά 23-04-09, 12:57   #33
beagle

beagle χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Mom, καλημέρα.
Μήπως ξέρεις το μοντέλο της chicco συγκεκριμένα?Αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι να μην είναι σκέτη πλαστικούρα.

Παλιά 23-04-09, 13:13   #34
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beagle Εμφάνιση μηνυμάτων
Mom, καλημέρα.
Μήπως ξέρεις το μοντέλο της chicco συγκεκριμένα?Αυτό που με ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι να μην είναι σκέτη πλαστικούρα.
beagle, το παρκοκρέβατο αυτό το είχα πάρει πριν 6 1/2 χρόνια. Είναι μπλέ με πλανήτες και αστέρια. Δεν θυμάμαι πως λέγεται το μοντέλο. Ξέρω σίγουρα όμως ότι κυκλοφορεί σε νέα έκδοση. Το πήρε πρόσφατα μια γνωστή μου, απλά με άλλο design στο ύφασμα.
Παλιά 23-04-09, 15:49   #35
beagle

beagle χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ mom θα το ψάξω.

Παλιά 27-04-09, 22:40   #36
smaroula

smaroula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beagle Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.
Καινούρια σαν χρήστης αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα και μπορώ να πω πως η βοήθειά σας ήταν ανέλπιστο δώρο, κυρίως όσον αφορά τις αγορές για το μωρό και δη μέσω internet (τομέας στον οποίο ήμουν άσχετη).
Ας κάνω λοιπόν την 1η μου ερώτηση:
Smaroula λογικά θα πρέπει να έχεις παραλάβει το κόκκινο-μπλε παρκοκρέβατο της Brevi? Είναι τελικά καλό ποιοτικώς? Εxtra στρωματάκι έχει? Είναι όλο νάυλον ή έχει και cotton όπως αναφέρει στις προδιαγραφές του? (εντάξει, δεν είναι ακριβώς μία η ερώτηση αλλά τι να κάνω είμαι παιδί με μπόλικες απορίες)
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί μόλις το παρήγγειλα και εγώ.
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις τώρα είδα το μήνυμα. Ναι είναι πολύ καλό παρκοκρέβατο. Τα υλικά του πολύ ποιοτικά και πολύ σταθερό. Λίγο στο άνοιξε κλείσε μας ζορίζει.. Και φυσικά θέλει έξτρα στρωματάκι αν θέλετε να κοιμάται εκεί.. Ήταν μια καλή αγορά!
Παλιά 27-04-09, 22:50   #37
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα πρωτηνα να φτιαξεισ κρεβατακι σε ενα μαραγκο με τησ διαστασησ που θεσ
στο παρκοκρεβατο θα ζεστενεται πολυ και στρωμα στα μεδια στρομ κατα παραγελια εγω ετσι εκανα το κρεβατακι του μικρου μου για το χωριο και στηχισε μονο 250 ευρο
Παλιά 28-04-09, 09:52   #38
beagle

beagle χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smaroula Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις τώρα είδα το μήνυμα. Ναι είναι πολύ καλό παρκοκρέβατο. Τα υλικά του πολύ ποιοτικά και πολύ σταθερό. Λίγο στο άνοιξε κλείσε μας ζορίζει.. Και φυσικά θέλει έξτρα στρωματάκι αν θέλετε να κοιμάται εκεί.. Ήταν μια καλή αγορά!
Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Τελικά και εγώ το παρήγγειλα γιατί και ότι είχα δει εδώ ήταν αισχρά, πλαστικούρες ακόμη και τα ακριβά.
Σταθερή κούνια δεν βολεύει, μαμαλευτεράκι γιατί είμαστε ταξιδιάρηδες και θέλουμε κάτι φορητό.

Παλιά 29-04-09, 19:28   #39
Jen.

Το avatar του χρήστη Jen.

Περιοχή: Αθήνα
Jen. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα αγοράσαμε αυτο το παρκοκρέβατο απο τα mothercare γιατι ειχαμε καποιο πιστωτικό υπόλοιπο και έπρεπε να το καταναλώσω...

http://www.mothercare.com/gp/product...70031&mcb=core

το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις? γενικά έχει καλά reviews στο αγγλικό site αλλά δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και extra στρωματάκι...εσείς όλες έχετε πάρει επιπλέον στρωματάκι για το παρκοκρέβατο?εμείς μονο για ταξίδια το θέλουμε...
Παλιά 29-04-09, 21:34   #40
beagle

beagle χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jen. Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα αγοράσαμε αυτο το παρκοκρέβατο απο τα mothercare γιατι ειχαμε καποιο πιστωτικό υπόλοιπο και έπρεπε να το καταναλώσω...

http://www.mothercare.com/gp/product...70031&mcb=core

το έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις? γενικά έχει καλά reviews στο αγγλικό site αλλά δεν ξέρω αν θα χρειαστώ και extra στρωματάκι...εσείς όλες έχετε πάρει επιπλέον στρωματάκι για το παρκοκρέβατο?εμείς μονο για ταξίδια το θέλουμε...
Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο πάρκο, αλλά σίγουρα όλα χρειάζοντε εξτρα στρωματάκι, γιατί αυτά που έχουν είναι πολύ λεπτά. Ειδικά για το καλοκαίρι είναι εντελώς ακατάλληλα για τη ζέστη (εσωτερικό υαλοβάμβακας και απ'έξω nylon) και ανάβει το παιδάκι.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές