Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-03-09, 13:11   #1
ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ

ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑ.....
ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.....ΣΕ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!!!!ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΩΡΙΣΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.....ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΤΗΛ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΩΝΗΣΩ?
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ο χρήστης ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-09, 13:13   #2
Maggie

Maggie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το τηλ είναι εδώ
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=149
Παλιά 03-03-09, 13:46   #3
ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ

Προεπιλογή

ΑΑΑΑΑΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΠΟ, ΑΦΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΜΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ...ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΤΗΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΙΝΑΙ:2106597697
Παλιά 03-03-09, 13:48   #4
ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ

Προεπιλογή

ΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ...ΧΑΧΑΧΑΑ ΔΕΝ ΠΑΩ ΚΑΛΑ, ΛΟΙΠΟΝ :2106597697
Παλιά 03-03-09, 13:54   #6
ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ

Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΘΜΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ:ΔΥΟ ΕΝΑ ΜΗΔΕΝ ΕΞΙ ΠΕΝΤΕ ΕΝΝΙΑ ΕΦΤΑ ΕΞΙ ΕΝΝΙΑ ΕΦΤΑ
Παλιά 03-03-09, 13:55   #7
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω μια χαρα τους βλεπω παντως.
Παλιά 03-03-09, 13:58   #8
ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ

Προεπιλογή

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ, ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ......
ΤΕΣΠΑ....
ΑΦΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΩΡΑΙΑ......
ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ, ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΩΡΕΑ ΕΚΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΩ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΓΩ ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ
Παλιά 23-07-09, 12:04   #9
Μπουμπουλιθρα

Το avatar του χρήστη Μπουμπουλιθρα

Περιοχή: ΚΟΜΟΤΗΝΗ
Μπουμπουλιθρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή δημοσια τραπεζα για βλαστοκυταρα;

Γεια σας ηθελα να εκφρασω την απορια μου σε οτι αφορα τα βλαστοκυταρα προχθες στο αυτοκινητο στο ραδιο ακουσα οχι και τοσο καλα να μιλαει καποιος για δημοσια τραπεζα βλαστοκυταρων .. εψαξα αλλα δεν εχω ακουσει πουθενα κατι τετοιο ακουω μονω για τις ιδιωτικες..Aκουσα λοιπον ενα κυριο να λεει οτι οι ιδιοτικες τραπεζες ειναι εμποριο και δεν εχουν σε τιποτα να προσφερουν τιποτα στο παιδι που θα νοσησει απο λευκαιμια κ.α ασθενειες και οτι ειναι αχρηστα ενω αντιθετα οι δημοσιες που θα ειναι απλα με δωρεα του πλακουντα της καθε γυναικας θα βοηθησουν στην ευρεση για δοτη μυαιλου τον ωστων και αλλω ασθενειων που ειναι αυτες οι δημοσιες τραπεζες ακομα το ψαχνω και αφου μπορει να δωσουν και λυση εως και 70 στα εκατο οπως ελεγε σε τετοιου ιειδους ασθενειες γιατι δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα; συγνωμη αλλα δεν μπορεσα να ακουσω πολλα ειχα και το κλαμα των παιδιων και μπορει να μην καταλαβα καλα εαν ομως καποιος γνωριζει κατι ας μου απαντηση... και εαν ειναι ετσι γιατι να πεταμε στα σκουπιδια κατι που μπορει να βοηθησει χιλιαδες ανθρωπους και παιδια; γιατι παλι το χρημα ειναι εμποδιο; γιατι εκμεταλευση σε οτι αφορα ανθρωπινες ζωες;ΣυΓΝΩΜΗ ΕΑΝ σας κουρασα αλλα θελω να μαθω ...

Ο χρήστης Μπουμπουλιθρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-09, 14:21   #10
Μπουμπουλιθρα

Προεπιλογή

SYGNVMH TVRA EIDA OTI YPARXEI POST MHPVW TELIKA EKANE ΚΑΜΙΑ ΔΩΡΕΑ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ENHMERVSV KAI SE ατομα που γνωριζω ...παρολαυτα ακομα απορω γιατι δεν γινετε σωστη ενημερωση πανω σε αυτο και εαν ξερει καποιος περισσοτερα παρακαλω να μου πει...

Παλιά 23-07-09, 14:44   #11
dimidana

Το avatar του χρήστη dimidana

dimidana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για αυτό τι έχετε να πείτε;
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΦΥΛΑΞΗΣ ΒΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ
http://www.abourkascompany.com/about.html

Ο χρήστης dimidana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-09, 15:13   #12
Μπουμπουλιθρα

Προεπιλογή

ακομα ακρη δεν βγαζω τελικα υπαρχει δημοσια τραπεζα στην ελλαδα μπορει ο καθενας μας απο ολοκληρη την ελλαδα να δωσει βλαστοκυτταρα για φυλαξη και για να χρησιμοποιοιθυον οπως οσους τα εχουν αναγκη;και γιατι δεν υπαρχει σωστη ενημερωσει απο τους ιατρους; και τελικα που ειναι η κρατικη μεριμνα για τετοιου ειδους περιπτωσεις;

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-07-09, 16:40   #13
SIFOS

SIFOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπαρχει δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων, στην οποια πηγαινεις,σου κανουν ενημερωση και κατοπιν σου δινουν το απαραιτητα κιτ για να φυλαξεις το υλικο.αν γεννησεις στο ελενα και στο αλεξανδρα νομιζω ερχονται οι ιδιοι και συλλεγουν το υλικο και το μεταφερουν.αν γεννησεις σε ιδιωτικο μαιευτηριο η συλλογη θα γινει απο το προσωπικο του μαιευτηριου και θα πρεπει να αναλαβεις εσυ τη μεταφορα, αν μενεις αθηνα να τα παει ο αντρας σου πχ ή αν δε θελεις να παει ο αντρας σου ή αν μενεις επαρχια υπαρχουν ειδικες εταιρειες κουριερ που τα πηγαινουν αυτοι.η δωρεα μπορει να ειναι τζαμπα, αλλα αυτο σημαινει οτι το υλικο που δινεις μπορουν να το χρησιμοποιησουν ολοι οι δοτες και εσυ ναπαρεις απο ολους ή αν δωσεις 1020 ευρω το υλικο ειναι μονο για δικη σου χρηση.
αυτα ειναι τα τηλ επικοινωνιας:210-6597351, 210-6597341, 210-6597342
http://hcbb.bioacademy.gr/
http://www.bioacademy.gr/index.php

και κουριερ μεταφορας
http://www.diaktor.gr/index/gr/services.php

εγω το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα αποφασισει να κανω τη δωρεα εκει, αλλα τελικα μετα απο ερευνα στο ιντερνετ και συζητηση με το γιατρο μου αποφασισα να μην κρατησω βλαστοκυτταρα.ελπιζω να σε βοηθησα
Παλιά 24-07-09, 07:48   #14
mama tou kostantinoulh

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
mama tou kostantinoulh ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω το ειχα ψαξει αρκετα και ειχα αποφασισει να κανω τη δωρεα εκει, αλλα τελικα μετα απο ερευνα στο ιντερνετ και συζητηση με το γιατρο μου αποφασισα να μην κρατησω βλαστοκυτταρα.ελπιζω να σε βοηθησα

Επειδή και εγώ δεν κράτησα βλαστοκύταρα και το έχω τύψεις πες μου αν θες (ακομα και με πμ αν θες) γιατί ο γιατρος σου σε επεισε να μην κρατήσεις.

[url=http://www.TickerFactory.com/]
Ο χρήστης mama tou kostantinoulh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-09, 10:26   #15
SIFOS

SIFOS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παντως δεν εχω τυψεις.η γιατρος μου ηταν κατηγορηματικη.μου ειπε οτι στην πραγματικοτητα δε χρησιμευουν σε οσα διαφημιζονται οτι χρησιμευουν, οτι οι ιδιωτικες εταιρειες ειναι μια απατη και μιση,οτι βλαστοκυτταρα πλεον μπορουν να παρουν και απο αλλου (πχ δερμα,δοντια, αδερφο του μωρου κλπ) ΑΝ αποδειχτει η χρησιμοτητα εφαρμογης και η δυνατοτητα εφαρμογης.ακομα ολη αυτη η υποθεση ειναι σε πολυ πειραματικο σταδιο.το μονο που θα εκανα εγω ηταν να τα δωρισω για το κοινο καλο,αλλα και παλι οπως ειδα κ απο ερευνα στο ιντερνετ δε χρησιμευουν και σε πολλα.
και εξαλλου,οπως σκεφτηκα κι εγω, εμεις οταν γεννηθηκαμε δεν υπηρχαν βλαστοκυτταρα...
αν αποδειχτει τοι πραγματι μπορουν να χρησιμοποιηθουν πολυ ευχαριστως να κρατησω απο το δευτερο παιδι,αν και δε νομιζω...
αυτη ειναι η γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι καταδικαζω οσους κρατησαν ή οτι εχω δικιο.μπορει να αποδειχτει οτι εκανα λαθος, θελω να ελπιζω βεβαια πως οχι.
Παλιά 26-07-09, 22:31   #16
ARETI2581981

ARETI2581981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

LOIPON TO THEMA TO EPSAKSA ARKETA KAI EXO NA PO TA EXIS. AYTI TIS STIGMI IDI EFARMOZONTAI PROTIPES THERAPEIES GIA LIGES VEVEA ALLA POLI SOVARES ASTHENEIES ME VLASTOKITARA!!!!SE POLES EINAI SE PIRAMATIKO STADIO.TA KITARA APO DERMA K. A DEN EINAI VLASTOKITARA ALLA MESEGXIMATIKA KITARA .KAMIA SXESI DILADI!!!O GINAIKOLOGOS MOY ITAN POLI ILIKRINIS.AYTI TI STIGMI MOU EIPE EINAI KATI POU EINAI STA SPARGANA.GIA TO PEDI MOU OMOS MOU EIPE THA TO EKANA MONO KIA MONO GIATI SE 10 XRONIA DEN XERO TI THA BOREI NA KANOYME ME TA VLASTOKITARA.TO KOSTOS EINAI MIDAMINO BROSTA STIN PITHANOTITA NA SOTHEI TO AGGELOUDI TIS EKASTOTE MANAS APO KATI KAKO.EGO PROSOPIKA TA EDOSA TA 2000 EURO ME XARA KAI ME TIN EUXI NA MIN XRIASTEI POTE MA POTE NA PIASOUN TOPO AYTA TA LEFTA.OSTOSO AN MIA STO EKATOMIRIO SINEVENE KATI STO AGGELOUDI MAS KAI O GIATROS MAS ROTOUSE AN EXOUME KRATISEI VLASTOKITARA GIATI EINAI I MONADIKI PERIPTOSI NA SOTHEI SE KAMIA PERIPTOSI DEN THA ITHELA NA APANTISO OXI GNORIZONTAS OTI EIXA TIN EUKAIRIA NA TO KANO. I TELIKI APOFASI VEVEA ANIKEI STOUS GONEIS.NA EISTE KALA OLOI.
Ο χρήστης ARETI2581981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-06-10, 22:26   #17
fasma

Το avatar του χρήστη fasma

Περιοχή: Crete
fasma χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για ριξτε και εδω μια ματια: http://exandas.ert.gr/
Ο χρήστης fasma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 21:02   #18
chrisa1980

Το avatar του χρήστη chrisa1980

Περιοχή: THESSALONIKI
chrisa1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν το θέμα με τα βλαστοκύτταρα με προβληματίζει λίγο .Πήγαμε την Τετάρτη σε δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων για ενημέρωση και μέσα σε όλα όσα μας είπε ο καθηγητής ο οποίος μας μίλησε ηταν οτι ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί τα δικά του βλαστοκύτταρα και σ'αυτο ήταν απόλυτος.Και φυσικά και ούτε και οι γονείς του παιδιού γιατί(μας το είπε απλοϊκά) το παιδί έχει 6 αριθμούς επάνω του που τους 3 τους παίρνει από την μαμά και τους άλλους τρεις από τον μπαμπά οπότε κανένας από τους δυο γονείς δεν μπορεί να είναι συμβατός με το παιδί του. Η μόνη περίπτωση συμβατότητας είναι με το αδέρφι του που και αυτό είναι ένα στα τέσσερα,στατιστικά. Μας εξήγησε όμως πως εφόσον το αδέρφι του είναι εν ζωή δεν χρειάζεται να αποψύξουν τα ήδη φυλαγμένα βλαστοκύτταρα αλλά να τα πάρουν κατευθείαν από το παιδι. Συμπέρασμα λοιπόν οτι οι ιδιωτικές εταιρείες είναι απάτη γιατί δεν σου εξηγούν ακριβώς τι γίνεται άσε που και αν τελικά τα φυλάξεις εκεί δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανένα άλλο παιδάκι στον κόσμο αφού θα είναι μόνο για σένα.
Βρηκα και ενα αρθρο στο ιντερνετ:
Κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).
Ο χρήστης chrisa1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 22:18   #19
Αγγελίνα#2
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα#2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όλα αυτά είχα πληροφορηθεί κι εγώ πριν γεννήσω και δεν φύλαξα βλαστοκύτταρα σε κανένα από τα δύο παιδιά μου. Μαλιστα ρώτησα και τον πνευματικό μας και είχε κι αυτός την ίδια άποψη. Μου φάνηκε καθαρή κοροϊδία για να μας πάρουν τα λεφτά, για να μην αναφέρω και άλλα, πιο ύποπτα ενδεχόμενα, που ουτε καν ήθελα να τα βάλω στον νου μου.
Ο χρήστης Αγγελίνα#2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 22:33   #20
ELENAal

Το avatar του χρήστη ELENAal

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ELENAal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Oταν ηρθε η εποχη να γεννισω κοιταζα για το θεμα τον βλαστοκυτταρων το σηζητισα με το γηναικολογο μου και μου ειπε αν εισαι πλουσια και σου περισευουν κρατα βλαστοκκυταρα αν οχι κρατα τα λεφτα σου,διαβαζα στο ιντερνετ ρωταγα φιλους γνωστους ολους τελος παντον ολοι μου εδηναν διαφορετικη απαντηση.ετσι και εγω αποφασισα να τα δωσω σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο για πιραματα η οτι να θελουν,η απαντηση ηταν οτι απο ιδιοτικες κληνηκες δεν δεχονται τιποτα!!!αντε βγαλε ακρη

Ο χρήστης ELENAal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 22:46   #21
Αγγελίνα#2

Προεπιλογή

Ακόμα και οι γυναικολόγοι που ξέρω ότι πριν από 4-5 χρόνια ήταν λυσσαλέα υπέρ, τώρα αλλάξανε τροπάρι και λένε δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα, κάνε όπως καταλαβαίνεις.
Παλιά 24-09-10, 23:16   #22
my billy

Περιοχή: Αθηνα
my billy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrisa1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το θέμα με τα βλαστοκύτταρα με προβληματίζει λίγο .Πήγαμε την Τετάρτη σε δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων για ενημέρωση και μέσα σε όλα όσα μας είπε ο καθηγητής ο οποίος μας μίλησε ηταν οτι ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιήσει το ίδιο το παιδί τα δικά του βλαστοκύτταρα και σ'αυτο ήταν απόλυτος.Και φυσικά και ούτε και οι γονείς του παιδιού γιατί(μας το είπε απλοϊκά) το παιδί έχει 6 αριθμούς επάνω του που τους 3 τους παίρνει από την μαμά και τους άλλους τρεις από τον μπαμπά οπότε κανένας από τους δυο γονείς δεν μπορεί να είναι συμβατός με το παιδί του. Η μόνη περίπτωση συμβατότητας είναι με το αδέρφι του που και αυτό είναι ένα στα τέσσερα,στατιστικά. Μας εξήγησε όμως πως εφόσον το αδέρφι του είναι εν ζωή δεν χρειάζεται να αποψύξουν τα ήδη φυλαγμένα βλαστοκύτταρα αλλά να τα πάρουν κατευθείαν από το παιδι. Συμπέρασμα λοιπόν οτι οι ιδιωτικές εταιρείες είναι απάτη γιατί δεν σου εξηγούν ακριβώς τι γίνεται άσε που και αν τελικά τα φυλάξεις εκεί δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανένα άλλο παιδάκι στον κόσμο αφού θα είναι μόνο για σένα.
Βρηκα και ενα αρθρο στο ιντερνετ:
Κάτι το οποίο πολλοί από αυτούς τους γονείς δεν γνωρίζουν όταν απευθύνονται σε κάποια ιδιωτική τράπεζα σπέρματος είναι ότι σε ποσοστό έως 70% το αίμα που συλλέγεται από τον πλακούντα του νεογέννητου πρέπει να απορριφθεί, ότι ακόμα και αυτό που θα καταψυχθεί είναι σχεδόν απίθανο να χρησιμοποιηθεί ποτέ ιατρικώς στο παιδί τους –ακολουθεί το γιατί, ενώ η προσφυγή στις ιδιωτικές τράπεζες δεν βοηθά στο να χρησιμοποιηθούν αυτά τα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά που ενδεχομένως να τα χρειαστούν, ενώ μπορεί και το δικό τους παιδί να μη βρίσκει τα κατάλληλα βλαστοκύτταρα από άλλα παιδιά γιατί αυτά θα βρίσκονται σε άλλη τράπεζα.

Γιατί να μην χρησιμοποιηθούν αυτά τα κύτταρα; Είναι απλό. Σύμφωνα με τους βιολόγους, αν ένα παιδί, του οποίου τα βλαστοκύτταρα έχουν καταψυχθεί για να χρησιμεύσουν σε θεραπεία, εμφανίσει κάποια στιγμή λευχαιμία, τότε και τα κύτταρα αυτά θα εξελιχθούν αργότερα σε λευχαιμικά. Θα χρειαστεί, λοιπόν, το παιδί αυτό βλαστοκύτταρα ενός άλλου παιδιού, τα οποία είναι άγνωστο κατά πόσο και πού θα βρεθούν, αφού οι ιδιωτικές τράπεζες δεν ασχολούνται με την ιστοσυμβατότητα των κυττάρων που φυλάσσουν (ή στο λεγόμενο διεθνές δίκτυο αναζήτησης μοσχευμάτων netcord).
ακριβως αυτα μας ειχαν πει στην ενημερωση. εμεις τα καναμε δωρεα γεννησα στο αττικο κ ο μονος κοπος ηταν να τα παει ο αντρας μου την κυριακη το πρωι γιατι γεννησα σαββατο βραδυ.αν μπορουν να σωσουν μια ζωη τι καλυτερο? αν τα εκαναν ολοι ή εστω οι μισοι δωρεα τοτε θα υπηρχε συμβατοτητα για ολους που θα τα χρειαζοντουσαν.
Ο χρήστης my billy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-10, 11:08   #23
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αγγελίνα#2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά είχα πληροφορηθεί κι εγώ πριν γεννήσω και δεν φύλαξα βλαστοκύτταρα σε κανένα από τα δύο παιδιά μου. Μαλιστα ρώτησα και τον πνευματικό μας και είχε κι αυτός την ίδια άποψη. Μου φάνηκε καθαρή κοροϊδία για να μας πάρουν τα λεφτά, για να μην αναφέρω και άλλα, πιο ύποπτα ενδεχόμενα, που ουτε καν ήθελα να τα βάλω στον νου μου.
Ο πνευματικός σου γιατι σου είπε οχι;Δεν εχω ρωτήσει καν τον δικό μου γιατι θεωρώ αυτονόητο πως είναι μια καλή πράξη,μπορεί να σώσει ζωες!
Παλιά 25-09-10, 18:23   #24
Κάκι

Το avatar του χρήστη Κάκι

Περιοχή: Περιστέρι
Κάκι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγω δωρεα τα έκανα,ο γυναικολόγος μου μου το πρότεινε,εγώ μέχρι τότε μόνο τα ιδιώτικα ήξερα. Νομίζω ότι αν όλες τα δωρίζαμε θα είχαν σωθεί αρκετές ψυχούλες.
Παλιά 25-09-10, 19:18   #25
baila

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
baila χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΤΕΛΛΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑ.....
ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ.....ΣΕ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!!!!!!ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΩΡΙΣΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.....ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΤΗΛ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΩΝΗΣΩ?
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
αφου εισαι απο θεσσαλονικη γιατι δεν τα δωριζεις στο παπανικολαου
εγω εκει σκεφτομαι να τα δωρισω

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο
Ο χρήστης baila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-10, 19:36   #26
Αγγελίνα#2

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο πνευματικός σου γιατι σου είπε οχι;Δεν εχω ρωτήσει καν τον δικό μου γιατι θεωρώ αυτονόητο πως είναι μια καλή πράξη,μπορεί να σώσει ζωες!
Να πω την αλήθεια, πριν 5 χρόνια περίπου που έγινε η συζήτηση, δεν ετίθετο ζήτημα δωρεάς, ούτε είχα ενημερωθεί από πουθενα για κάτι τέτοιο. Όσοι φύλαγαν, ήταν αυτονόητο πως φύλαγαν για ενδεχόμενη ίδια χρηση στο μέλλον.
Παλιά 25-09-10, 20:21   #27
zoe_360

Περιοχή: αθηνα
zoe_360 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε μου λετε ρε παιδιά εσεις που ενημερωθήκατε πρόσφατα απο τη δημοσια τράπεζα, ρωτήσατε ή σας αναφέρανε για τα μεσεγχυματικά (καλα το λέω?) , το κομματι δηλ του ομφάλιου που το κρατάνε με πληρωμη ..σας ειπαν που μπορουν να χρησιμοποιηθουν, γιατι σκοπο κλπ?
Παλιά 25-09-10, 22:08   #28
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoe_360 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μου λετε ρε παιδιά εσεις που ενημερωθήκατε πρόσφατα απο τη δημοσια τράπεζα, ρωτήσατε ή σας αναφέρανε για τα μεσεγχυματικά (καλα το λέω?) , το κομματι δηλ του ομφάλιου που το κρατάνε με πληρωμη ..σας ειπαν που μπορουν να χρησιμοποιηθουν, γιατι σκοπο κλπ?
Αν θυμάμαι καλά μας είπε πως προς το παρόν δεν τα χρησιμοποιούν πουθενά, είναι σε πειραματικό στάδιο.
Παλιά 25-09-10, 22:21   #29
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς κάναμε δωρεά στην Δημόσια τράπεζα και κρατήσαμε του ομφάλιου λώρου έναντι κάποιου ποσού που δεν θυμάμαι ακριβώς. Γεννήσαμε στο Ιασώ, μας είχαν δώσει ό,τι χρειαζόταν για τη συλλογή και τα πήγε ο κουμπάρος μας με το που γέννησα.

Επιλέξαμε τη Δημόσια με γνώμονα αυτό που γράφτηκε παραπάνω: Οι ιδιωτικές δεν συνεργάζονται με την παγκόσμια τράπεζα και έτσι ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που δεν θα χρησιμέψει ποτέ και σε κανέναν! Τουλάχιστον στην Δημόσια μπορεί να σώσεις ένα παιδάκι από την Ελλάδα αλλά και από άλλη χώρα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-10, 22:26   #30
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για περισσότερες πληροφορίες http://hcbb.bioacademy.gr/index.php

και για τη χρησιμότητα των δύο διαφορετικών τύπων κυττάρων

http://hcbb.bioacademy.gr/index.php?...id=43&Itemid=5

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 25-09-10, 22:40   #31
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς κάναμε δωρεά στην Δημόσια τράπεζα και κρατήσαμε του ομφάλιου λώρου έναντι κάποιου ποσού που δεν θυμάμαι ακριβώς. Γεννήσαμε στο Ιασώ, μας είχαν δώσει ό,τι χρειαζόταν για τη συλλογή και τα πήγε ο κουμπάρος μας με το που γέννησα.

Επιλέξαμε τη Δημόσια με γνώμονα αυτό που γράφτηκε παραπάνω: Οι ιδιωτικές δεν συνεργάζονται με την παγκόσμια τράπεζα και έτσι ουσιαστικά πληρώνεις για κάτι που δεν θα χρησιμέψει ποτέ και σε κανέναν! Τουλάχιστον στην Δημόσια μπορεί να σώσεις ένα παιδάκι από την Ελλάδα αλλά και από άλλη χώρα.
Τον ομφάλιο λώρο τον δώσατε σε δημόσια τράπεζα έναντι κάποιου ποσού η σε ιδιωτική;
Παλιά 25-09-10, 23:36   #32
Aeriko

Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στη δημόσια

(Λορέτα Ποντικίνα)

Παλιά 01-10-10, 15:36   #33
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Όσοι δωρίζουν βλαστοκύτταρα σε δημόσια τράπεζα
έχουν κάποια "προτεραιότητα"
στη λίστα αναμονής?...

(Όπως γίνεται με την αιμοδοσία εαν είσαι αιμοδότης)
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 15:38   #34
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι το γράφει το χαρτί που υπογράφεις κατά την δωρεά. Δεν μπορείς όμως να πάρεις τα δικά σου.
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 15:40   #35
my billy

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soevan07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
στη λίστα αναμονής?...

το ειχαμε ρωτησει κ εμεις αλλα ΟΧΙ. απλα οσοι περισοτεροι κανουν δωρεα τοσες περισοτερες ειναι οι πιθανοτητες να βρεθει συμβατος δοτης για ολους! αχρειαστα να ειναι.
Παλιά 01-10-10, 16:27   #36
chrisa1980

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ήθελα να ρωτήσω το εξής:
στη λίστα αναμονής?...

Οχι και σ'αυτο ηταν απόλυτος ο καθηγητής που μας ενημέρωσε.Το ρώτησε κάποιος απο τους γονείς!

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-10-10, 18:12   #37
Αθηνά

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς στη Δημόσια τράπεζα τα δώσαμε μετά απο εκτενή έρευνα που κάναμε και μάλιστα στείλαμε και δείγμα απο τον ομφάλιο λώρο αλλά δεν μας πήρανε ποτέ τηλέφωνο ....
Υποτίθεται οτι δωρίζεις τα βλαστοκύτταρα και τον ομφάλιο λώρο τον κρατάς έναντι κάποιου ποσού, δεν θυμάμαι ακριβως το ποσό.

Αραγε αυτο σημαίνει οτι η λήψη δεν έγινε σωστα? ή απλά δεν μας ειδοποίησαν?

Ειχα πάρει τηλέφωνο και μου είπαν οτι θα επικοινηνήσουν εκείνοι μαζί μας.
Φαντάζομαι , επειδή είναι και οικονομικό το θέμα (δεν θα ήθελαν να χάσουν το ποσό για τη φύλαξη) θα μας τηλεφωνούσαν.

Οχι τπτ άλλο η γιατρος μου η οποία τα είχε δει όλα μετα απο 13 ώρες τοκετο και τελικά καισαρική ζοριστηκε ειδικά με το ερωτηματολόγιο που έπρεπε να συμπληρώσει μετά (στις 4.00 τα ξημερώματα).
Παλιά 03-10-10, 00:07   #38
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ballou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το γράφει το χαρτί που υπογράφεις κατά την δωρεά. Δεν μπορείς όμως να πάρεις τα δικά σου.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο my billy Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειχαμε ρωτησει κ εμεις αλλα ΟΧΙ. απλα οσοι περισοτεροι κανουν δωρεα τοσες περισοτερες ειναι οι πιθανοτητες να βρεθει συμβατος δοτης για ολους! αχρειαστα να ειναι.
Παράθεση:
Οχι και σ'αυτο ηταν απόλυτος ο καθηγητής που μας ενημέρωσε.Το ρώτησε κάποιος απο τους γονείς!
Αχ, τώρα με μπερδέψατε.....Ναι ή Όχι ??
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 00:24   #39
my billy

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αχ, τώρα με μπερδέψατε.....Ναι ή Όχι ??
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ !!!! το ρωτησα εγω ΔΕΝ εχεις προτεραιοτητα ΟΥΤΕ γραφει κατι τετοιο στα χαρτια που υπογραφεις. εμεις τα καναμε δωρεα κ μου ξινισε η απαντηση σε αυτο το θεμα.αλλα ειπαμε "κανε το καλο κ ριχτο στο γυαλο"
ballou καπου μπερδευτηκες καλε!!!!! που το ειδες γραμενο??? θα σου τηλ αυριο να μου πεις .φιλακια. (ειναι κουμπαρουλα μου βρε κοριτσια)
Παλιά 03-10-10, 16:54   #40
pa_kate

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
pa_kate χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μία εβδομάδα πριν γεννήσω είχα την τύχη να παρακολουθήσω το παρακάτω ντοκυμαντέρ, που με έκανε να αλλάξω γνώμη και να δωρίσω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου στη δημόσια τράπεζα (Παπανικολάου για την Θεσσαλονίκη). Δεν πληρώνεις τίποτα, απλά κάποιος πρέπει να πάει στο νοσοκομείο να παραλάβει το κυτίο, και μετά τον τοκετό να το παραδώσει πάλι στο Παπανικολάου. Μετά από αυτό το ντοκυμαντέρ έκανε αφιέρωμα και το "Ε" της Κυριακάτική Ελευθεροτυπίας. Αξίζει τον κόπο να το δουν οι γονείς.

http://exandas.ert.gr/el/kentriko-ek...lytimo-kyttaro

Ο χρήστης pa_kate δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές