Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Συνταγές

Συνταγές Συνταγές για μωράκια, συνταγές μαγειρικής για όλες τις εποχές και διάφορες περιστάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-03-09, 14:23   #1
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΟΥΡΤΑ... ΝΗΣΤΙΣΙΜΗ!!!

Καλημέρα!!
Έχω σκεφτεί αυτή τη σαρακοστή να νηστέψω, αλλά είναι την Παρασκευή και τα γενέθλιά μου.
Θα ήθελα κάποια ιδέα για ένα νηστίσιμο γλυκό σαν τούρτα (εννοείται δεν περιμένω κανονική τούρτα) για τα κεράκια, κατά προτίμηση με σοκολάτα (για την έγκυο νονά του παιδιού και το νινί μου το ίδιο).
Καμία ιδέα κανείς;
Παλιά 03-03-09, 15:18   #2
vana

Το avatar του χρήστη vana

Περιοχή: Πάτρα
vana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τη φτιάχνω πολύ συχνά γιατί και τα δικά μου γενέθλια πέφτουν Σαρακοστή! Είναι απίθανη! (η δεύτερη φωτό είναι δική μου)
http://hungryforhungry.blogspot.com/...post_4020.html
Παλιά 03-03-09, 15:20   #3
vana

Το avatar του χρήστη vana

Περιοχή: Πάτρα
vana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν θες να είναι σαν τούρτα και μέσα, κόβεις το κέικ στη μέση (οριζόντια), το ποτίζεις με σιροπάκι, βάζεις και γέμιση σοκολατένια και ορίστε!
Παλιά 04-03-09, 11:35   #4
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι πραγματικά ειναι πολυ καλή αυτη η συνταγή

Εγω κανω συνήθως ενα νηστισιμο κεικ-παντεσπάνι σοκολατένιο και με φυτική κρεμα και βυσσινα κανω παραλαγή της μπλακ φορεστ .
Παλιά 05-03-10, 11:45   #5
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Post Νηστίσιμη τούρτα γενεθλίων.

Την Πρωταπριλιά η Άλκηστις κλείνει τον πρώτο της χρόνο. Θέλω καμιά ιδέα για νηστίσιμη τούρτα γιατί νομίζω ότι λόγω των ημερών δεν θα τη φάει κανείς.
Παλιά 05-03-10, 11:51   #6
Ευάκι

Περιοχή: θεσ/νίκη
Ευάκι ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ευάκι
Προεπιλογή

Δεν έχω ακριβής συνταγή, αλλά νομίζω είχε μια συνταγή ο Παρλιάρος για τούρτα με χαλβά, νηστίσιμη.
Παλιά 05-03-10, 12:39   #7
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

λοιπόν όταν ειμαστε μικρές το 15υγουστο η μαμά μας μας έκανε ένα γλυκό νηστισιμο που της το είχε δώσει μια κοπέλα που τελικά έγινε καλόγρια. Οπότε μιλάμε για τελείως νηστίσιμο αλλά εμένα ακόμα με τρελαίνει. Αντί για παντεσπάνι βάζεις φρυγανιές και τις ποτίζεις με σιρόπι με νερό ζαχαρίτσα και πορτοκάλι η λεμόνι για άρωμα. Φτιάχνεις άνθος αραβοσίτου μόνο μέ νερό, ζάχαρη και τη σκόνη χωρίς γάλα και βάζεις από πάνω, κάνεις δυο στρώσεις έτσι και στην κορυφή φυτική σαντιγί με καβουρντισμένα αμύγδαλα φιλέ. Θα ρωτήσω τη μαμά για ακριβείς δοσολογίες και θα την ξαναγράψω με λεπτομέρειες. Εμάς μας το έκανε σε πυρέξ, αλλά φαντάζομαι αν το βάλεις σε κυκλική αποσπόμενη φόρμα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Την σκεπάζεις και γύρω γύρω με σαντιγί βάζεις και κόκκινα κερασάκια και ιδού. Πάντως μεταξύ μας τα παιδάκια προτιμούν τις παιδικές τούρτες που έχουν στολίδια. Οπότε ή κάνεις και μια μικρή κανονική για τα παιδάκια ή παίρνεις ζαχαρωτά στολίδια από το ζαχαροπλαστείο και στολίζεις την παιδική κατά βούληση. Εμένα στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου μπορείς να παραγγείλεις να σου φτιάξουν ό,τι στολίδι θες χωρίς την τούρτα. Κάνε μια ερώτηση και στο δικό σου. Μπορεί να το κάνουν.
Παλιά 05-03-10, 12:53   #8
ΚατερίναΒ

Περιοχή: Νίκαια
ΚατερίναΒ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το καλό τα γενέθλιά σας!
Και εγώ θα σου έλεγα τα ίδια με την μαμακούλα, αλλά δες και αυτή την τούρτα, http://www.sintagespareas.gr/sintage...ck-forest.html φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα!
Επίσης μπορεις να βρεις σε όλα τα σουπερ μάρκετ φυτική σαντιγύ, είναι σε πράσινη συσκευασία και υπάρχει και η αντίστοιχη νηστίσιμη που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε φαγητά, σε περίπτωση που θες να κάνεις μια τάρτα λαχανικών (για παράδειγμα).
Στον άντρα μου μια φορά είχα κάνει το εξής, πήρα μπισκότα digestive, τα έκανα σκόνη στο μούλτι, και τα έβαλα σε μια αποσπώμενη φόρμα με λιγο βιταμ, φαντάσου το σαν βάση αυτό, απο πάνω ανακάτεψα ένα ερμολ (επίσης φυτική σαντυγί σε κονσέρβα όμως) με μια κούπα του τσαγιού άχνη και, αφού αυτό είχε δέσει, έριξα μέσα ζελέ φράουλα (μετά πήζει όλο αυτό). Απο πάνω έβαλα μαρμελάδα φράουλα, την οποία είχα διαλύσει με λίγο νεράκι σε ένα κατσαρολάκι.
Είμαι και στη δουλειά και στα γράφω λίγο γρήγορα, αν σε ενδιαφέρει και θες περισσότερες πληροφορίες στείλε πμ!
Παλιά 05-03-10, 13:43   #9
ippoliti

ippoliti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamakoula Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν όταν ειμαστε μικρές το 15υγουστο η μαμά μας μας έκανε ένα γλυκό νηστισιμο που της το είχε δώσει μια κοπέλα που τελικά έγινε καλόγρια. Οπότε μιλάμε για τελείως νηστίσιμο αλλά εμένα ακόμα με τρελαίνει. Αντί για παντεσπάνι βάζεις φρυγανιές και τις ποτίζεις με σιρόπι με νερό ζαχαρίτσα και πορτοκάλι η λεμόνι για άρωμα. Φτιάχνεις άνθος αραβοσίτου μόνο μέ νερό, ζάχαρη και τη σκόνη χωρίς γάλα και βάζεις από πάνω, κάνεις δυο στρώσεις έτσι και στην κορυφή φυτική σαντιγί με καβουρντισμένα αμύγδαλα φιλέ. Θα ρωτήσω τη μαμά για ακριβείς δοσολογίες και θα την ξαναγράψω με λεπτομέρειες. Εμάς μας το έκανε σε πυρέξ, αλλά φαντάζομαι αν το βάλεις σε κυκλική αποσπόμενη φόρμα έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Την σκεπάζεις και γύρω γύρω με σαντιγί βάζεις και κόκκινα κερασάκια και ιδού. Πάντως μεταξύ μας τα παιδάκια προτιμούν τις παιδικές τούρτες που έχουν στολίδια. Οπότε ή κάνεις και μια μικρή κανονική για τα παιδάκια ή παίρνεις ζαχαρωτά στολίδια από το ζαχαροπλαστείο και στολίζεις την παιδική κατά βούληση. Εμένα στο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς μου μπορείς να παραγγείλεις να σου φτιάξουν ό,τι στολίδι θες χωρίς την τούρτα. Κάνε μια ερώτηση και στο δικό σου. Μπορεί να το κάνουν.
πιστεύω ότι θα ναι νόστιμη αλλά με το νερό μου φαντάζει σαν άγευστη, δεν ξέρω, εσύ τί πιστεύεις; πάντως θα θελα να μου στείλεις την συνταγή ή να την αναρτήσεις για όλες μας!!!
Ο χρήστης ippoliti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 14:17   #10
Theni

Το avatar του χρήστη Theni

Περιοχή: Μοσχατο-Αθηνα
Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειμαι ο πιο αεσχετος ανθρωπος που πρεπει να μιλησει για γλυκα... θα πω ομως τα εξη που ισως σε βοηθισουν...

προπερσυ στην νηστεια ειχα κανει κεικ νηστισιμο και ειχα αντικαταστησει τα υλικα... δλδ εκανα την κανονικη μου συνταγη και αντι για γαλα ειχα βαλει γαλα σογιας αυγα δεν ειχα βαλει καθολου ομως εβαλα λιγο νερακι παραπανω και βγηκε παρα παρα πολυ καλο!! το μονο οτι τριβοταν λιγακι παραπανω απο το κανονικο...

λεω τωρα μηπως να δοκιμαζες να κανεις παντεσπανι με γαλα σογιας και να εβαζες κι αυτο μεσα στην κρεμα??

Ο χρήστης Theni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-10, 17:57   #11
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες ιδέες σας. mamakoula αυτό που προτείνεις είναι εκμέκ με παραλλαγή στην κρέμα. Να σου πω την αλήθεια αυτό σκεφτόμουν αλλά δεν ήξερα πως νε τροποποιήσω την κρέμα. Το ζελέ δεν θα το προτιμήσω γιατί δεν το τρώμε. Ο άντρας μου επιμένει να πάρουμε τούρτα και να φάει όποιος θέλει αλλά...? Μόλις σήμερα σκέφτηκα το θέμα της νηστείας και μου αλλάζει όλα μου τα σχέδια
Παλιά 05-03-10, 21:54   #12
DaF

DaF ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δες εδω:http://www.parents.gr/forum/showpost...54&postcount=8

Ο χρήστης DaF δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-03-10, 11:27   #13
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ippoliti;1497487]πιστεύω ότι θα ναι νόστιμη αλλά με το νερό μου φαντάζει σαν άγευστη, δεν ξέρω, εσύ τί πιστεύεις; πάντως θα θελα να μου στείλεις την συνταγή ή να την αναρτήσεις για όλες μας!!![/QUOTE

Κι όμως δεν είναι γιατί βάζεις ζάχαρη και βανίλια. Θα πάρω τη συνταγή από μαμά σήμερα και θα την αναρτήσω άμεσα!!
Παλιά 08-03-10, 12:27   #14
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατι δεν κανεισ μια ερωτηση σε καποιο ζαχαροπλαστειο?λογικα θα κανουν κατι νηστισιμο!Παντως νομιζω οτι τα πτι μπερ ειναι νηστισιμα και αν θελεις κατι σε σοκολατα μπορεις μεσα στην φυτικη σαντιγυ να βαλεις λιωμενη κουβερτουρα η μαρμελαδα φραουλα!Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-10, 23:44   #15
Sislou

Περιοχή: Π. Φάληρο
Sislou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμάς τα γενέθλια σε νηστεία πέφτουν, Κυριακή τον Βαϊων).Δεν έχω σκεφτεί τι να κάνω, αλλα ίσως κάνω κάτι σε στυλ "φανουρόπιτα" και να το καλύψω με κουγβερτούρα ή ακόμα καλύτερα με ζαχαρόπαστα.
Παλιά 25-03-10, 19:18   #16
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας παραθέσω μια συνταγή που έφτιαξα για τη γιορτή της κόρης μου. Είναι νηστίσιμη και νόστιμη για κέικ, αλλά μπορεί να γίνει και ωραία τούρτα.

ΚΕΙΚ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΝΗΣΤΙΣΙΜΟ
Υλικά: 3φλ αλεύρι που φουσκώνει μόνο του, 6κουτ της σούπας κακάο, 1κουτ του γλυκού σόδα, 2φλ τσαγιού ζάχαρη, 2 βανίλιες, 2φλ τσαγ. νερό, 10κουτ της σούπας σπορέλαιο, 2κουτ της σούπας ξίδι.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βάζουμε στο μίξερ το νερό και τη ζάχαρη και ξεκινάμε το χτύπημα. Προσθέτουμε σιγά, σιγά το αλεύρι επειδή πετάει σκόνη. Κατόπιν ένα ένα τα υλικά δηλαδή τη σόδα, τις βανίλιες, το κακάο, το σπορέλαιο και το ξίδι. Μόλις ομογενοποιηθεί το μίγμα αν θέλουμε σκέτο κέικ απλά το βάζουμε σε λαδωμένη με σπορέλαιο φόρμα και ψήνουμε στους 170 βαθμούς για 30΄.

Αν το θέλετε τούρτα να σας πω τι έκανα εγώ. Έβαλα όλα τα υλικά στο μίξερ εκτός από το κακάο. Όταν ομογενοποιήθηκε το μίγμα πρόσθεσα μόνο τις 2 κουταλιές κακάο για να πάρει λίγο χρώμα και να μην είναι άσπρο το πρώτο παντεσπάνι. Μετά λάδωσα ένα πυρέξ και έβαλα το μισό μίγμα μέσα να το ψήσω με τις οδηγίες που έγραψα. Στο υπόλοιπο μίγμα πρόσθεσα τις υπόλοιπες κουταλιές κακάο και το έψησα ξεχωριστά με τον ίδιο τρόπο.
Για γέμιση: έβαλα το σιρόπι μιας κονσέρβας 400gr. από βύσσινα σε κατσαρολάκι με 1 1/2κουτ της σούπας κορνφλάουρ το ανακάτεψα να διαλυθεί πριν ανάψω το μάτι. Τα βύσσινα τα κράτησα ξεχωριστά. Πρόσθεσα 2κουτ της σούπας ζάχαρη και άναψα το μάτι ανακατεύοντας μέχρι να πήξει.
Στο μεταξύ είχα φτιάξει ένα απλό σιρόπι με 2φλ ζάχαρη και 2φλ νερό και περίπου 1σφηνάκι κονιάκ. Με το σιρόπι έβρεξα καλά κάθε παντεσπάνι.
Έβαλα πρώτα το πρώτο παντεσπάνι στην πιατέλα το ράντισα με σιρόπι από πάνω έβαλα τα μισά βύσσινα με το μισό πηχτό σιρόπι που έφτιαξα. Έβαλα και το δεύτερο παντεσπάνι το ράντισα με σιρόπι και από πάνω με το πηχτό σιρόπι βύσσινου και τα υπόλοιπα βύσσινα. Εγώ επειδή την έκανα πρόχειρη τη σταμάτησα εδώ
Αν θέλετε εσείς συνεχίστε φτιάχνοντας έτοιμη φυτική κρέμα που υπάρχει στο εμπόριο, βάλτε είτε στην επιφάνεια πριν τα βύσσινα, είτε στα πλαϊνά της τούρτας. Τελειώστε την καβουρδίζοντας τριμμένο αμύγδαλο ή φουντούκι και πασπαλίστε το στα πλαϊνά ή στην επιφάνεια μαζί με τα βύσσινα.
Οι μερακλίνες (που λένε και στην Κρήτη) αν θέλετε μπορείτε να φτιάξετε ή να πάρετε έτοιμα λουλουδάκια από ζαχαρόπαστα (βεβαιωθείτε ότι δεν περιέχουν ασπράδι αυγού) και να στολίσετε με τη φαντασία σας.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές