Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι > Δρασεις Αλληλεγγύης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-10-10, 20:32   #41
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι δοτης μυελου τν οστων γινεσαι μια φορα μονο??? και εχω ακουσει οτι για να δωσεις πρεπει να πληρωσεις κιολας, καλα εφοσων εχουμε ελειψει δεν πρεπει να το κανουν δωρεαν για να δινουν πιο ευκολα και γρηγορα ,να σωσουμε και πολλες ζωουλες που το χρειαζονται... παντα λεω θα παω αλλα τελικα το αναβαλω συνεχως τελικα ποια ειναι η διαδικασια? θελω πολυ να παω... αυριο θα παω στο παιδων αγια σοφια να παρω το εξιτηριο του μικρου μου και θα ηθελα πολυ να μαθω την διαδικασια,
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 20:34   #42
BENA

Το avatar του χρήστη BENA

Περιοχή: Πειραιάς
BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα θερμα μου συλληπητηρια, κουραγιο και υπομονη στους γονεις της μικρης Μαριας....

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Ο χρήστης BENA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 20:49   #43
stin@

Περιοχή: Limassol
stin@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Είμαι δότης μυελού και αιμοπεταλίων απο το 2000.... Μου πήραν μόνο λίγο αίμα τότε και αυτή η διαδικασία γίνεται μόνο μία φορά.... αναλύεται ο ιστός και μπαίνουμε σε αρχείο εφ όρου ζωής......
Λυπάμαι για τη μικρή Μαρία, εύχομαι ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα της....

Ο χρήστης stin@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 21:08   #44
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ξερει καποιος που ακριβος πρεπει να παω...
Παλιά 01-11-10, 08:42   #45
babyprince

Το avatar του χρήστη babyprince

Περιοχή: ΑΘήνα
babyprince χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λόγω εξετάσεων που έχω κάνει για προηγούμενες αποβολές, ο γιατρός με έβαλε και έκανα την ιστοσυμβατότητα HLA. Το κόστος της μιας και κανένας δεν το γράφει είναι σχεδόν 900 euro. Συνήθως το φίλτατο ελληνικό κράτος δεν ειναι πολύ ευγενικό με τις φιλανθρωπίες οπότε καλούμαστε να το πληρώσουμε μόνοι μάς. Όμως, είναι πολλοί και πολλές όσες κάνουν HLA οπότε και έχουν τα αποτελέσματα και τα χρήματα ήδη πληρωμένα. Αν θέλετε τα αποτελέσματά μου για να δείτε αν είμαστε ιστοσυμβατοί, στείλτε μου πμ. Θα χαρώ να το τσεκάρουμε.
Ο χρήστης babyprince δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 13:42   #46
alexioualexios

alexioualexios ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο #ΕΛΕΝΑ# Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι δοτης μυελου τν οστων γινεσαι μια φορα μονο??? και εχω ακουσει οτι για να δωσεις πρεπει να πληρωσεις κιολας, καλα εφοσων εχουμε ελειψει δεν πρεπει να το κανουν δωρεαν για να δινουν πιο ευκολα και γρηγορα ,να σωσουμε και πολλες ζωουλες που το χρειαζονται... παντα λεω θα παω αλλα τελικα το αναβαλω συνεχως τελικα ποια ειναι η διαδικασια? θελω πολυ να παω... αυριο θα παω στο παιδων αγια σοφια να παρω το εξιτηριο του μικρου μου και θα ηθελα πολυ να μαθω την διαδικασια,
Κοίτα να δεις. Θα σου πω αυτό που ισχύει γιατί η παραπληροφόρηση καλά κρατεί.

1. Λοιπόν. Για να γίνεις δότης, αρκεί μόνο λίγο αίμα. Τίποτα άλλο.
2. Αν το τμήμα δεν έχει αποθηκευμένα δείγματα τότε μέσα σε 5 μέρες μπορεί να έχει αναγνωρίσει τον ιστοτύπο του καθενός.
3. Από την ώρα που θα αναγνωριστεί ο ιστοτύπος τότε τον στέλνουν στον Ε.Ο.Μ. για να καταχωρηθεί στα αρχεία.
4. Αν βρεθείτε συμβατός με κάποιον ασθενή τότε σας τηλεφωνούν για να σας αναφέρουν την κατάσταση.
5. Μεταβαίνετε στον χώρο του τμήματος ιστοσυμβατότητας όπου γίνεται η λήψη του μυελού των οστών.
6. Λίγες ώρες μετά φεύγετε υπερήφανοι που σώσατε μία ζωή και που βρήκατε το έτερον ήμισυ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.

Τώρα κάποιες σημαντικές πληροφορίες.
Άλλο είναι ο μυελός των οστών και άλλος ο νωτιαίος μυελός.

Ο μυελός των οστών είναι μέσα σε κάθε μας κόκκαλο. Από το πιο μικρό κόκκαλο σε κάθε δάκτυλο έως το πιο μεγάλο κόκκαλο μας, την λεκάνη. Η λήψη του μυελού των οστών γίνεται με παρακέντηση και με τοπική νάρκωση. Το σημείο όπου γίνεται η παρακέντηση είναι η λεκάνη (στον ποπό) όπου αν σας ενοχλήσει το σημάδι από την βελόνα κάνετε ένα μικρό τατουάζ. Εκεί γίνεται για τον λόγο του ότι δεν υπάρχουν ζωτικά σημεία να χτυπήσει κάποιος αλλήθωρος γιατρός, για να νιώσει ο ασθενής πιο άνετα και λόγο του ότι τέτοιο τεράστιο κόκαλο αδύνατο να μη το πετύχει.
Αν και πιστέψτε με το πιο συνηθισμένο και κλασσικό σημείο για τους γιατρούς είναι ο θώρακας. Ναι ναι, όσο και να ανατριχιάζετε.
Να σημειώσω ότι με την παρακέντηση στον ποπό φεύγετε μετά από λίγες ώρες εκτός και αν θέλετε να μείνετε μέσα και να φύγετε την επομένη (π.χ. σε περίπτωση που οδηγείτε.)

Μία καινούργια μέθοδος είναι η λήψη του μυελού των οστών με αιμοδοσία. Απλά επειδή ο μυελός κυκλοφοράει μέσα στο αίμα σε πολύ αραιές ποσότητες, λαμβάνετε μία θεραπεία κάποιες μέρες για να αυξηθεί η ποσότητα του και μετά με την κλασσική μέθοδο δίνεται αίμα.

Να σημειώσω ότι το κάθε τμήμα ειδικεύεται στην κάθε μέθοδο. Δεν τις κάνουν όλες όλα τα νοσοκομεία. Π.χ. το τμήμα της Λάρισας ειδικεύεται στην παρακέντηση. Στην Θεσσαλονίκη (νομίζω στο Παπαγεωργίου) κάνουν με αιμοληψία. Και να ξέρετε εσείς επιλέγετε το τμήμα. Δηλαδή εγώ από την Λάρισα δικαιούμαι να πάω όπου θέλω.

Τώρα για τον νωτιαίο μυελό, η αλήθεια είναι ότι η λήψη του γίνεται μόνο από την σπονδυλική στήλη. Με τοπική νάρκωση. Δεν έχει όμως να κάνει καμία σχέση με τον μυελό των οστών. Και όσο και να λέμε ότι πονάει και δε δώσουμε, είναι κάποιες εξετάσεις (όπως ένα τσεκ απ σωστό) στις οποίες για να δούμε κάποια πράγματα, τα βλέπουμε ΜΟΝΟ από τον νωτιαίο μυελό και εκεί θα γίνει δειγματοληψία είτε θέλουμε είτε όχι.

Επίσης ένας άλλος μύθος είναι ότι για να γίνει κάποιος δότης πρέπει να πληρώσει. Αυτό είναι μύθος κατά 50%.
Λοιπόν αν θέλει (όπως θέλανε) κάποιος να δει αν είναι ιστοσυμβατός μόνο με έναν συγκεκριμένο ασθενή, όπως η ανιψιά μου, τότε η εξέταση θα γίνει κανονικά αλλά τα έξοδα θα τα καλύψει ο δότης. Τα οποία είναι ~500ευρώ.
Αν γίνεις όμως δότης γενικά, δηλαδή δεχθείς και υπογράψεις ότι θα μπεις στην τράπεζα των δοτών τότε τα έξοδα είναι δωρεάν και καλύπτονται από το κράτος.

Έτσι πολλοί ήταν αυτοί που θέλανε να δώσουν ΜΟΝΟ για την ανιψιά μου αλλά δε θέλανε να πληρώσουν κι όλας. Στην ερώτηση που τους έκανα το ότι αν τελικά θα τους γίνει η λήψη την ίδια διαδικασία δε θα περνούσαν; δε μου απαντούσε κανείς. Και πως δεχόντουσαν να σώσουν την ανιψιά μου και όχι ένα κοριτσάκι κάπου αλλού...

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με...
Ο χρήστης alexioualexios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-10, 15:01   #47
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alexioualexios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα να δεις. Θα σου πω αυτό που ισχύει γιατί η παραπληροφόρηση καλά κρατεί.

1. Λοιπόν. Για να γίνεις δότης, αρκεί μόνο λίγο αίμα. Τίποτα άλλο.
2. Αν το τμήμα δεν έχει αποθηκευμένα δείγματα τότε μέσα σε 5 μέρες μπορεί να έχει αναγνωρίσει τον ιστοτύπο του καθενός.
3. Από την ώρα που θα αναγνωριστεί ο ιστοτύπος τότε τον στέλνουν στον Ε.Ο.Μ. για να καταχωρηθεί στα αρχεία.
4. Αν βρεθείτε συμβατός με κάποιον ασθενή τότε σας τηλεφωνούν για να σας αναφέρουν την κατάσταση.
5. Μεταβαίνετε στον χώρο του τμήματος ιστοσυμβατότητας όπου γίνεται η λήψη του μυελού των οστών.
6. Λίγες ώρες μετά φεύγετε υπερήφανοι που σώσατε μία ζωή και που βρήκατε το έτερον ήμισυ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη.

Τώρα κάποιες σημαντικές πληροφορίες.
Άλλο είναι ο μυελός των οστών και άλλος ο νωτιαίος μυελός.

Ο μυελός των οστών είναι μέσα σε κάθε μας κόκκαλο. Από το πιο μικρό κόκκαλο σε κάθε δάκτυλο έως το πιο μεγάλο κόκκαλο μας, την λεκάνη. Η λήψη του μυελού των οστών γίνεται με παρακέντηση και με τοπική νάρκωση. Το σημείο όπου γίνεται η παρακέντηση είναι η λεκάνη (στον ποπό) όπου αν σας ενοχλήσει το σημάδι από την βελόνα κάνετε ένα μικρό τατουάζ. Εκεί γίνεται για τον λόγο του ότι δεν υπάρχουν ζωτικά σημεία να χτυπήσει κάποιος αλλήθωρος γιατρός, για να νιώσει ο ασθενής πιο άνετα και λόγο του ότι τέτοιο τεράστιο κόκαλο αδύνατο να μη το πετύχει.
Αν και πιστέψτε με το πιο συνηθισμένο και κλασσικό σημείο για τους γιατρούς είναι ο θώρακας. Ναι ναι, όσο και να ανατριχιάζετε.
Να σημειώσω ότι με την παρακέντηση στον ποπό φεύγετε μετά από λίγες ώρες εκτός και αν θέλετε να μείνετε μέσα και να φύγετε την επομένη (π.χ. σε περίπτωση που οδηγείτε.)

Μία καινούργια μέθοδος είναι η λήψη του μυελού των οστών με αιμοδοσία. Απλά επειδή ο μυελός κυκλοφοράει μέσα στο αίμα σε πολύ αραιές ποσότητες, λαμβάνετε μία θεραπεία κάποιες μέρες για να αυξηθεί η ποσότητα του και μετά με την κλασσική μέθοδο δίνεται αίμα.

Να σημειώσω ότι το κάθε τμήμα ειδικεύεται στην κάθε μέθοδο. Δεν τις κάνουν όλες όλα τα νοσοκομεία. Π.χ. το τμήμα της Λάρισας ειδικεύεται στην παρακέντηση. Στην Θεσσαλονίκη (νομίζω στο Παπαγεωργίου) κάνουν με αιμοληψία. Και να ξέρετε εσείς επιλέγετε το τμήμα. Δηλαδή εγώ από την Λάρισα δικαιούμαι να πάω όπου θέλω.

Τώρα για τον νωτιαίο μυελό, η αλήθεια είναι ότι η λήψη του γίνεται μόνο από την σπονδυλική στήλη. Με τοπική νάρκωση. Δεν έχει όμως να κάνει καμία σχέση με τον μυελό των οστών. Και όσο και να λέμε ότι πονάει και δε δώσουμε, είναι κάποιες εξετάσεις (όπως ένα τσεκ απ σωστό) στις οποίες για να δούμε κάποια πράγματα, τα βλέπουμε ΜΟΝΟ από τον νωτιαίο μυελό και εκεί θα γίνει δειγματοληψία είτε θέλουμε είτε όχι.

Επίσης ένας άλλος μύθος είναι ότι για να γίνει κάποιος δότης πρέπει να πληρώσει. Αυτό είναι μύθος κατά 50%.
Λοιπόν αν θέλει (όπως θέλανε) κάποιος να δει αν είναι ιστοσυμβατός μόνο με έναν συγκεκριμένο ασθενή, όπως η ανιψιά μου, τότε η εξέταση θα γίνει κανονικά αλλά τα έξοδα θα τα καλύψει ο δότης. Τα οποία είναι ~500ευρώ.
Αν γίνεις όμως δότης γενικά, δηλαδή δεχθείς και υπογράψεις ότι θα μπεις στην τράπεζα των δοτών τότε τα έξοδα είναι δωρεάν και καλύπτονται από το κράτος.

Έτσι πολλοί ήταν αυτοί που θέλανε να δώσουν ΜΟΝΟ για την ανιψιά μου αλλά δε θέλανε να πληρώσουν κι όλας. Στην ερώτηση που τους έκανα το ότι αν τελικά θα τους γίνει η λήψη την ίδια διαδικασία δε θα περνούσαν; δε μου απαντούσε κανείς. Και πως δεχόντουσαν να σώσουν την ανιψιά μου και όχι ένα κοριτσάκι κάπου αλλού...

Ότι άλλο θέλετε ρωτήστε με...
ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ καλο να ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αν και οσο αφορα το θεμα των χρηματων πανω κατω αυτο πιστευα οτι γινεται και εγω.οτι ο ασθενεις πληρωνει τα εξοδα...αλλιως πολυ δυσκολα να υπηρχαν δοτες.... και ειναι πολυ κριμα να χανεται μια ζωουλα επειδη υπαρχει ενα χρηματικο ποσο που πρεπει να πληρωσει ο δοτης και ειδικα αν δε μπορει να το καλυψει δηλαδη δεν ειναι και πολυ μικρο..και αυτο των αποτρεπει να κανει μια κινηση σωτηριας για ενα ανθρωπο στον πλανητη...
Παλιά 01-11-10, 15:20   #48
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξερω αν γινεται με καποιο τροπο μη επωδυνο αλλα επειδη εχω δωσει μυελο πριν αρκετα χρονια δεν μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα. Πηρα ολικη ναρκωση και μου πηραν απο τη λεκανη. 2 μερες ημουν με ισχυρα παυσιπονα σαν μαστουρωμενη και αλλες 2 που ημουν με αναπηρικο καροτσακι γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να περπατησω. Οταν πηγαν να μου βγαλουν το χανζαπλαστ απο την μεση με ακουσε ολο το λονδινο απο τον πονο δεν ηθελα κανεις να ακουμπαει τη μεση μου. Για μηνες δεν καθομουνα ανετα γιατι ποναγα και για τα επομενα 2 χρονια οταν αλλαζε ο καιρος με ποναγαν τα σημεια που με ειχαν τρυπησει. Ευχομαι να εχει αλλαξει η διαδικασια
Ο χρήστης ioanna81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-11-10, 16:10   #49
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν γινεται με καποιο τροπο μη επωδυνο αλλα επειδη εχω δωσει μυελο πριν αρκετα χρονια δεν μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα. Πηρα ολικη ναρκωση και μου πηραν απο τη λεκανη. 2 μερες ημουν με ισχυρα παυσιπονα σαν μαστουρωμενη και αλλες 2 που ημουν με αναπηρικο καροτσακι γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να περπατησω. Οταν πηγαν να μου βγαλουν το χανζαπλαστ απο την μεση με ακουσε ολο το λονδινο απο τον πονο δεν ηθελα κανεις να ακουμπαει τη μεση μου. Για μηνες δεν καθομουνα ανετα γιατι ποναγα και για τα επομενα 2 χρονια οταν αλλαζε ο καιρος με ποναγαν τα σημεια που με ειχαν τρυπησει. Ευχομαι να εχει αλλαξει η διαδικασια
Παλιά 01-11-10, 16:36   #50
alexioualexios

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο #ΕΛΕΝΑ# Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες ειναι πολυ καλο να ξερει κανεις τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις, αν και οσο αφορα το θεμα των χρηματων πανω κατω αυτο πιστευα οτι γινεται και εγω.οτι ο ασθενεις πληρωνει τα εξοδα...αλλιως πολυ δυσκολα να υπηρχαν δοτες.... και ειναι πολυ κριμα να χανεται μια ζωουλα επειδη υπαρχει ενα χρηματικο ποσο που πρεπει να πληρωσει ο δοτης και ειδικα αν δε μπορει να το καλυψει δηλαδη δεν ειναι και πολυ μικρο..και αυτο των αποτρεπει να κανει μια κινηση σωτηριας για ενα ανθρωπο στον πλανητη...
Έλενα ποιος ο λόγος να κάνεις τον έλεγχο μόνο για την ανιψιά μου και όχι για τους ανθρώπους όλου του κόσμου;
Παλιά 01-11-10, 16:49   #51
alexioualexios

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαβάσεις το πιο πάνω μήνυμα μου, θα δεις ότι γίνεται και με κλασσική αιμοληψία. Αρκεί το νοσοκομείο που θα πας να μπορέσει να κάνει χρήση αυτής της μεθόδου...

Πάντως αυτά που γράφω για τις μεθόδους τα ξέρω και λόγω της μικρής και λόγω μία φίλης που βρήκα στο τμήμα ιστοσυμβατότητας της Λάρισας.

Ιωάννα να σε ρωτήσω, για νωτιαίο μυελό πήγες ή μυελό των οστών; Γιατί ο νωτιαίος έχει αυτήν την διαδικασία με ολική νάρκωση (λόγω του ότι το σημείο είναι γεμάτο νεύρα) και τον πόνο που έχει μετά κάποιος.
Παλιά 01-11-10, 23:06   #52
andrian

andrian χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο demi Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια μου δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν αλλα η διαδικασια δεν ειναι και τοσο απλη....
ενταξει το αιμα ειναι τιποτα αλλα η επεμβαση που γινετε για να παρουν τον μυελο των οστων ειναι τρομερα επωδυνη....
πριν 15 χρονια το εκανα για ενα ξαδερφακι μου το οποιο ζει και σπουδαζει σημερα αλλα δεν ξερω αν τελικα πηρε απο μενα η την αδερφη του...
δεν σου κανουν αναισθησια διοτι επηρεαζεται το μοσχευμα..
ξαπλωσα νομιζοντας οτι οκ θα πονεσω αλλα θα αντεξω..
μου ειπαν να κανω οσο το δυνατον κουραγιο γιατι θα πονεσω πολυ..εκει αρχισα να φοβαμαι..μου δεσανε τα χερια και τα ποδια με λουρια και εκει τρελαθηκα..μου κρατουσαν το κεφαλι ..
παλια να σημειωσω οτι ημουν πολυ θαρραλεα αν και βελονοφοβικη στην ιδεα του θανατου του ξαδερφου μου πιστευα οτι θα αντεξω...
ουρλιαζα απο πονο και εσφιξα τοσο δυνατα τα χερια μου που σε καποια σημεια ανοιξαν πληγες.. προσπαθουσαν να με ηρεμησουν και μου ελεγαν οτι εχω δικιο ξερουν ποσο ποναει αλλα πρεπει να κανω υπομονη..
η διαδικασια αργησε αρκετα και στο τελος λιποθυμησα..εκει ηρθε η λυτρωση..

απο τοτε χειροτερεψε πολυ η φοβια μου με νοσοκομεια βελονες κλπ...
βεβαια ζει το παιδι και αυτο ειναι το πιο σημαντικο αλλα δεν θα ηθελα να το κανω ξανα....
θεωρω εντελως απαραδεκτο αυτο που εκανες......αποθαρρυνες τοσο κοσμο...κριμα
Ο χρήστης andrian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 00:16   #53
alexioualexios

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andrian Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρω εντελως απαραδεκτο αυτο που εκανες......αποθαρρυνες τοσο κοσμο...κριμα
Ανδριάνα (σωστά; ) είναι καλό που λέει αυτό που σκέφτεται.
Θα σου πω το γιατί.

Γιατί αυτός που είναι 50-50 για το αν θα δώσει, θα δώσει αίμα για να αναλυθεί ο ιστοτύπος του. Αλλά όταν έρθει η ώρα για τα δύσκολα θα το μετανοιώσει. Ξέρεις τι θα έχει γίνει στο μεταξύ;

Ο γιατρός από τον Ε.Ο.Μ. θα κάνει δύο τηλέφωνα. Ένα στην οικογένεια του λήπτη λέγοντας ότι έχει βρεθεί συμβατός δότης δίνοντας της χαρά, ελπίδες και δύναμη για τα περαιτέρω.

Το άλλο τηλεφώνημα θα είναι στον δότη όπου στην καλύτερη δε θα απαντάει κανείς. Στην χειρότερη; Δε θα δεχθεί να πάει στο νοσοκομείο γιατί φοβάται ή για 1000 λόγους τους οποίους θα βρει πρόφαση εκείνη την ώρα. Και ξέρεις τι θα γίνει; Ένας καταγεγραμμένος δότης δε θα δεχθεί την επέμβαση. Ακόμα και με αιμοληψία να γίνεται.

Έτσι θα πρέπει εκείνη την ώρα να ανακοινωθεί στην οικογένεια ότι ο μοναδικός Έλληνας συμβατός δότης αρνήθηκε να δώσει.Και να σκεφτείς ότι για την ανιψιά μου με πέρνανε από Γερμανία. Το πιστεύεις; Το 70% του πληθυσμού εκεί είναι δότες.
Παλιά 02-11-10, 00:46   #54
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω ζησει την εμπειρια και ξερω οτι δεν ποναει ιδιαιτερα. Εκτος κι αν πεσατε στον πιο ασχετο γιατρο του πλανητη. Για να εξεταστεις δινεις απλα αιμα. Για να σου παρουν μυελο ποναει λιγο αλλα οχι κατι φοβερο, μην πανικοβαλλετε τον κοσμο.
Παλιά 02-11-10, 00:48   #55
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θα μπορουσα να διανοηθω να ειμαι συμβατη με καποιον που εχει αναγκη και να μην παω.

Δεν θα μπορουσα να κοιμηθω χωρις τυψεις για την υπολοιπη ζωη μου.
Παλιά 02-11-10, 08:15   #56
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν διαβάσεις το πιο πάνω μήνυμα μου, θα δεις ότι γίνεται και με κλασσική αιμοληψία. Αρκεί το νοσοκομείο που θα πας να μπορέσει να κάνει χρήση αυτής της μεθόδου...

Πάντως αυτά που γράφω για τις μεθόδους τα ξέρω και λόγω της μικρής και λόγω μία φίλης που βρήκα στο τμήμα ιστοσυμβατότητας της Λάρισας.

Ιωάννα να σε ρωτήσω, για νωτιαίο μυελό πήγες ή μυελό των οστών; Γιατί ο νωτιαίος έχει αυτήν την διαδικασία με ολική νάρκωση (λόγω του ότι το σημείο είναι γεμάτο νεύρα) και τον πόνο που έχει μετά κάποιος.

μυελο των οστων εδωσα. Ειπα βεβαια οτι ειναι αρκετα χρονια πριν. Ευχομαι πραγματικα να ειναι απλα τα πραγματα γιατι δεν μπαινει ευκολα καποιος σ αυτη τη διαδικασια
Ο χρήστης ioanna81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 11:38   #57
alexioualexios

Προεπιλογή

Ιωάννα δε μου προξενεί εντύπωση αν είναι χροοόνια πριν. Αν φανταστείς ότι για την αφαίρεση του διαφράγματος της μύτης γινόταν τοπική αναισθησία και ο γιατρός δούλευε με καλέμι και σφυράκι μπροστά σου.
Παλιά 02-11-10, 15:18   #58
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έλενα ποιος ο λόγος να κάνεις τον έλεγχο μόνο για την ανιψιά μου και όχι για τους ανθρώπους όλου του κόσμου;
καλα σιγουρα οσκοπος ειναι να σωθει καποιος ανθρωπος στο κοσμο, πηγα στο παιδων και δειλιασα δεν πηγα να δωσω αιμα, ντρεπομαι παρα πολυ και ξερω οτι δεν εκανα σωστα....αλλα σιγουρα ειναι κατι που θελω να κανω,αλλα να βρω το κουραγιο μονο να ξεπερασω λιγο το φοβο μου..
Παλιά 02-11-10, 16:49   #59
Nikolekaki

Το avatar του χρήστη Nikolekaki

Περιοχή: Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κ' άγρια μέντα...
Nikolekaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.
Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

(Ρητορική είναι η ερώτηση, μη με φρικάρετε pleaseee...)

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.
Ο χρήστης Nikolekaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 17:34   #60
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikolekaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ πέρσι εξετάστηκα για συμβατότητα με ένα παιδάκι εδώ, από το forum... φυσικά μπήκα και στην παγκόσμια τράπεζα. Κάθε μέρα σκέφτομαι και εύχομαι να χτυπήσει το τηλέφωνο να μου πουν ότι βρέθηκα συμβατή με κάποιον ασθενή.
Να σας πω την αλήθεια, φοβάμαι κι εγώ την διαδικασία (λογικό το βρίσκω), αλλά ξέρετε τί σκέφτομαι και αναθαρρώ? (Μη γελάσετε!!). Λέω, εδώ γέννησα 2 παιδιά, σ' αυτό θα κολλήσω?? Λες να πονάει πιο πολύ?

καλα σιγουρα μετα απο δυο γεννες τι πιο χειροτερο
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-11-10, 17:44   #61
ivet

Το avatar του χρήστη ivet

Περιοχή: Αθήνα
ivet χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Πατριωτάκι και εγω οταν ειναι να κάνω κατι φοβερό αυτη ειναι η πρώτη μου σκέψη και ετσι παίρνω θάρρος..... και πιάνει.

Μικροί μου μπόμπιρες εισαστε ολη μου η ζωή!!!!!
Ο χρήστης ivet δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-10, 22:53   #62
alexioualexios

Προεπιλογή

Παράθεση:

Δύο φορές τον χρόνο πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα το οποίο εξετάστικες για να κάνεις διασταύρωση των στοιχείων επικοινωνίας. Να το ξέρεις.

Εγώ να φανταστείς ξέχασα να πάρω...
Παλιά 03-11-10, 03:52   #63
Μαριρενα

Το avatar του χρήστη Μαριρενα

Περιοχή: κρητη
Μαριρενα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δύο φορές τον χρόνο πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο στο τμήμα το οποίο εξετάστικες για να κάνεις διασταύρωση των στοιχείων επικοινωνίας. Να το ξέρεις.

Εγώ να φανταστείς ξέχασα να πάρω...

λολ!!!!εγω δεν το γνωριζα αυτο ομως μου ηρθε παλι το χαρτι για διασταυρωση στοιχειων πριν 7-8 μηνες μετα απο 5 χρονια και με ρωτουσαν αν θελω να συνεχισω να ειμαι δοτης

δηλαδη αν δεν παιρνεις εσυ τηλεφωνο δεν θα σε παρουν εκεινει αν βρεθεις συμβατος με καποιο δοτης???

Ο χρήστης Μαριρενα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-11-10, 17:07   #64
alexioualexios

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριρενα Εμφάνιση μηνυμάτων
λολ!!!!εγω δεν το γνωριζα αυτο ομως μου ηρθε παλι το χαρτι για διασταυρωση στοιχειων πριν 7-8 μηνες μετα απο 5 χρονια και με ρωτουσαν αν θελω να συνεχισω να ειμαι δοτης

δηλαδη αν δεν παιρνεις εσυ τηλεφωνο δεν θα σε παρουν εκεινει αν βρεθεις συμβατος με καποιο δοτης???
δε γνωρίζω, αλλά είναι τόσο περιορισμένα που είναι τα έξοδα στις δημόσιες υπηρεσίας, που πραγματικά προτιμώ εγώ να κάνω μία κλήση. Άλλωστε δωρεάν σταθερές κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα έχω...
Παλιά 11-12-10, 17:42   #65
elda28

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
elda28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΔΟΤΗΣ ΜΥΕΛΟΥ!

Ζητείται δότης μυελού, για την 3χρονη ανεψιά μου, που νοσηλευεται στο Ιπποκράτειο με οξεια λεμφοβλαστική λευχαιμία. Η δωρεά δεν θέλουμε να είναι ονομαστική, γιατί σε αυτήν την περίπτωση , αν βρεθεί δότης, τα υπολοιπα δείγματα καταστρεφονται και δεν χρεισιμοποιούνται για τα υπόλοιπα παιδιά που νοσηλεύονται μαζί της ή σε άλλα νοσοκομεια! Στην ουσία θέλουμε η μικρή να είναι η αρχή για την πραγματική ενίσχυση της τράπεζας μυελου, μιας και πλέον η διαδικασία είναι απλή και ανώδυνη, δίνεις μόνο αίμα!!! Το παιδί υπάρχει, νοσηλεύεται αυτή τη στιγμη στο παιδογκολογικο στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονίκης και όποιος έχει σκοπό να πάει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για να του το επιβεβαιώσω.
Ο χρήστης elda28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-10, 17:54   #66
elda28

elda28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΩΡΕΑΣ ΜΥΕΛΟΥ ΕΔΩ : http://www.youtube.com/watch?v=BvYG9XFPX8o
Παλιά 11-12-10, 17:55   #67
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπορουμε και μεις απο αθηνα?
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-10, 18:01   #68
marag

Το avatar του χρήστη marag

Περιοχή: νικαια
marag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εύχομαι όλα να πάνε καλά
Ο χρήστης marag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-10, 18:14   #69
elda28

elda28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορειτε παντου!!! Κέντρα Δοτών

• «Γ. Γεννηματάς» Αθηνών (210-7711914) Τμήμα Ανοσολογίας – Εθνικό Κέντρο Ιστοσυμβατόητας
• «Ευαγγελισμός»(210-7205701) Τμήμα Ανοσολογίας –Ιστοσυμβατόητας
• «Ιπποκράτειο» Θεσσαλονίκης (2310-892056) Τμήμα Ανοσολογίας – Περιφερικό Κέ...ντρο Ιστοσυμβατόητας
• «Έλενα Βενιζέλου»(210-6453759)Ανοσοβιολογικό Τμήμα
• «Αγία Σοφία» (210-7757401) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας
• «Π. Ν. Λάρισας» (2410-682137) Τμήμα Ανοσολογίας και Ιστοσυμβατοτητας

*(Για την επαρχία η καταγραφή των εθελοντών δοτών γίνεται στις Αιμοδοσίες των Νοσοκομείων μετά από επικοινωνία με τα ανωτέρω εργαστήρια
Παλιά 13-12-10, 23:39   #70
elda28

elda28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όσοι μπορούν να πάνε στο Ιπποκράτειο Θεσ/νίκης , μπορούν να πουν οτι είναι για την Σοφία, το ξέρουν το παιδί εκεί!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
δωρητής, δωρητής μυελού των οστών

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές