Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Προνήπιο, Παιδικός σταθμός, Διατροφή, Διαπαιδαγώγηση

Notices

Δημοσκόπηση: Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?
Επιλογές Δημοσκόπησης
Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας (έως 2 χρονών) DVD?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-03-09, 11:22   #1
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πόσες ώρες την ημέρα βλέπουν τα παιδάκια σας dvd;

Τι είδους DVD βλέπουν; Παραμυθάκια, τραγουδάκια κτλ.. Ζητούν μόνα τους να δουν ή τα βάζετε εσείς να παρακολουθήσουν; Ξεκολλάνε μετά εύκολα από την τηλεόραση για να κάνουν κάτι άλλο;
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-09, 11:28   #2
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Lucy μου, ο δικός μου σ'αυτή την ηλικία έβλεπε συνεχως τον κεραυνό μακουιν είχε φαει κόλλημα.Ξεκουλούσε αλλά ήθελε να το έχουμε και να παιζει...τωρα αυτό που βλέπει ειναι παλι ο μακουιν αλλά μου ζηταει και πολυ συχνα power ranger.

Παιχνιδακια,τραγουδακια,ζουζουνια κτλ ποτε δεν του άρεσαν...προφανως τα βαριοταν και τωρα που μεγαλωσε μου λεει " είναι πολύ χαζα πλαματακια αυτα"
Παλιά 17-03-09, 11:32   #3
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στη δικιά μου αρέσει να ακούει τραγουδάκια και να χορεύει. Μου ζητάει κάθε μέρα να της βάλω, χορεύει λίγο αλλά ευτυχώς δεν κολλάει μέχρι στιγμής. Παρατήρησα όμως ότι πλέον δεν θέλει καθόλου να ακούει παιδικά τραγουδάκια σε cd. Προτιμάει να βλέπει και εικόνα και φοβάμαι μήπως αρχίζει να της γίνεται εξάρτηση σιγά σιγά.
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-03-09, 11:54   #4
ELKARAK

Το avatar του χρήστη ELKARAK

ELKARAK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χα χαχαχχα!!!!!
Κι εμεις τρελλο κολημα με το μακουιν!!!!!!!!
Ακομα μπορει αν το βλεπει αυτο το παιδικο
με τις ωρες.....
προσπαθω να μην τον αφηνω πολυ....αλλα καμια φορα για να
κανω τις δουλειες μου..το φυτευω το παιδακι μου.......
1 dvd τη μερα σιγουρα......
Παλιά 17-03-09, 12:03   #5
Eleftheria

Το avatar του χρήστη Eleftheria

Περιοχή: Ν. Ιωνία - Αττική
Eleftheria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν τα 2, έβλεπαν περίπου 15 λεπτά μουσικά dvd.
Τώρα βλέπουν dvd περίπου 15-20 λεπτά (όσο διαρκεί ένα επεισόδιο Ντόρας, Μπομπ) το πρωί την ώρα της φρουτόκρεμας και άλλο τόσο αργά το απόγευμα. Όλη την υπόλοιπη ώρα, η τηλεόραση είναι κλειστή, για όλη την οικογένεια. Τους «χάρισα» το στερεοφωνικό και μπορούν να βάλουν μουσικά cd (δικά τους ή δικά μου) όποτε και για όση ώρα θέλουν. Κοινώς, μονίμως υπάρχει μουσική στο σαλόνι. Το dvd όμως είναι της μαμάς και του μπαμπά.
Παλιά 06-03-10, 01:46   #6
bagiou

Το avatar του χρήστη bagiou

bagiou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμεις εχουμε κολλημα με την τηλεοραση οικογενειακος. ακομα κ τη νυχτα που κοιμομαστε παιζει. ο πρωτος πανω στον καναπε με το ριλαξ απεναντι της. στη πορεια dvd με παιδικα τραγουδια. μεχρι τα χριστουγεννα τον επαιρνε ο υπνος στον καναπε το βραδυ κ μετα τον πηγαιναμε στο δωματιο του. τωρα εχει tv dvd στο δωματιο του κ παιζει ολη μερα βλεπει δε βλεπει. Ο μπεμπης μια απο τα ιδια. στο καρεκλακι φαγητου ολη μερα φατσα στη τηλεοραση. το ξερω οτι ειναι οτι χειροτερο αλλα δεν αντεχα αλλο καθε βραδυ. πηγαινε η ωρα 1 και ο γιος μου χωροπηδαγε στον καναπε. τουλαχιστον τωρα κοιμαται νωριτερα. απο του χρονου που θα παει παιδικο θα περιοριστει πολυ. κ θα συνεχισει ο μικρος.
Ο χρήστης bagiou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-10, 21:03   #7
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εμένα δύο ετών έβλεπε περίπου σαράντα λεπτά (2 επεισόδια των είκοσι δηλαδή) μετά όμως ξαφνικά μας πήρε η κάτω βόλτα χωρίς να το καταλάβουμε. Η τηλεόραση έπαιζε περίπου πέντε ώρες το πρωί (όταν δεν είχαν σχολείο) και πάντα μα πάντα το απόγευμα. Έβλεπαν δεν έβλεπαν η τν έδειχνε πάντα παιδικά. Ώσπου μια μέρα πήρα ανάποδες με ένα άρθρο που διάβασα για τα μειονεκτήματα της τηλεόρασης και έκλεισε εντελώς για όλους τις καθημερινές και τα ΣΚ μόνο μία ώρα όποια οι ίδιοι επιλέξουν. Σας πληροφορώ ότι ηρεμήσαν κατά όσον αφορά τη συμπεριφορά τους (διότι είπαμε πολύ ζωηρά) πολύ και ήρθαμε πιο κοντά σαν οικογένεια.
Παλιά 05-01-11, 20:43   #8
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θα δει μια-δυο φορες mazoo η ζουζουνια και ισως λιγο μπομπ το μεσημερι η το βραδυ...Οχι παραπανω απο 1,5 ωρα τη μερα!Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα και ο αντρας μου ειμαστε αθεραπευτα τηλεορασακιες και ταινιοφιλοι...
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-11, 21:58   #9
supermama

Περιοχή: thessaloniki
supermama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

στην αρχη ταειχα με μετρο αυστηρο τωρα βλεπουν ταινιες! ο μικρος μακουιν και η κορη οτιδηποτε με πριγκιπησες. αν σκεφτεις οτι μια ταινια κραταει πανω απο μια ωρα αρα βλεπουν κανα 2ωρο.. βλεπουν 2 ταινιες σχεδον την μερα. οχι συνεχομενες βεβαια. αλλα να πω την αληθεια δε με χαλαει γιατι εκεινη την ωρα κανω διαφορες δουλιες και δε με ενοχλουν. μπορει να σας φανει καπως αλλα ειλικρινα με βολευει παααρα πολυ
Ο χρήστης supermama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-01-11, 22:43   #10
alphae

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς είμαστε 4,5 και βλέπουμε περίπου 2 φορες την εβδομάδα απο 1 ώρα. Όμως γενικά η τηλεόραση είναι λίγο διακοσμητική στο σπίτι...
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 18:37   #11
korina1974

Περιοχή: Πάτρα
korina1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιος μου όταν ήταν δύο, έβλεπε περίπου μια ώρα την ημέρα παιδικά, ζουζούνια και τραγουδάκια.
Τώρα στα πέντε, βλέπει μόνο κάθε Σ/Κ μια παιδική ταινία.
Ο χρήστης korina1974 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 18:54   #12
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις συνολικα την ημερα βλεπουμε τηλεοραση 20 με 30 λεπτα και αν .....μα;ς αρεσουν πολυ τα ζουζουνια και χορευουμε παραααααααααααα πολυ οταν τα ακουμε,βασικα χορευει παντου κοριτσια στο αυτοκινητο,στο σπιτι,σε σπιτια φιλων,στο σουπερ,σε διαφορα μαγαζια που μπαινουμε εστω και για λιγο αν ακουσει μουσικη παει σιγουρα θα σηκωθει να χορεψει και ολοι να τον κοιτανε...τι λετε ειναι ψωνιο η χορευταρας;;;τεσπα εμεις βλεπουμε λιγο τηλ.γενικα γιατι ειμαστε πολλες ωρες εξω βολτες...
Παλιά 27-05-11, 21:02   #13
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις συνολικα την ημερα βλεπουμε τηλεοραση 20 με 30 λεπτα και αν .....μα;ς αρεσουν πολυ τα ζουζουνια και χορευουμε παραααααααααααα πολυ οταν τα ακουμε,βασικα χορευει παντου κοριτσια στο αυτοκινητο,στο σπιτι,σε σπιτια φιλων,στο σουπερ,σε διαφορα μαγαζια που μπαινουμε εστω και για λιγο αν ακουσει μουσικη παει σιγουρα θα σηκωθει να χορεψει και ολοι να τον κοιτανε...τι λετε ειναι ψωνιο η χορευταρας;;;τεσπα εμεις βλεπουμε λιγο τηλ.γενικα γιατι ειμαστε πολλες ωρες εξω βολτες...
\
Κι εμείς λέγαμε ότι μόνο ο δικός μας χορευει ΠΑΝΤΟΥ (στην κούνια, στο σούπερ, στην παιδική) και όσοι τον βλέπουν λένε πρώτη φορά βλέπουμε αγόρι να χορευει, συνήθως τα κορίτσια το κάνουν και με πιάνει ένας πανικός.

Εγώ βάζω τα πρωινά τηλεόραση όταν είμαι σπίτι, αλλά ο μικρός πάει την πειράζει και πάει και κολλάει την μουρίτσα του πάνω στο γυαλί, οπότε την κλείνω. Την ανοίγω μόνο όταν τρώει και κάθεται στο καρεκλάκι 5 μέτρα μακρυά και τρελαίνεται για διαφημίσεις. Τότε σταματάνε τα πάντα γύρω του
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 21:09   #14
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Α καλα κι εμεις χορεύουμε οοολη μέρα..προσπαθει να τραγουδήσει κι όλας...

Αλλά δεν βλέπει τηλεόραση, εκτος από τη JLO και τον "Μαγικο Κήπο" στο PRISMA+ που για κακή μας τύχη σταμάτησε. ΑΛήθεια το έβλεπε κανεις άλλος? Γιατί εμεις είχαμε πάθει πλάκα με το Μακα Πάκα!!!!!!!!!
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 23:12   #15
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eliana_1976_ Εμφάνιση μηνυμάτων
\
Κι εμείς λέγαμε ότι μόνο ο δικός μας χορευει ΠΑΝΤΟΥ (στην κούνια, στο σούπερ, στην παιδική) και όσοι τον βλέπουν λένε πρώτη φορά βλέπουμε αγόρι να χορευει, συνήθως τα κορίτσια το κάνουν και με πιάνει ένας πανικός.

Εγώ βάζω τα πρωινά τηλεόραση όταν είμαι σπίτι, αλλά ο μικρός πάει την πειράζει και πάει και κολλάει την μουρίτσα του πάνω στο γυαλί, οπότε την κλείνω. Την ανοίγω μόνο όταν τρώει και κάθεται στο καρεκλάκι 5 μέτρα μακρυά και τρελαίνεται για διαφημίσεις. Τότε σταματάνε τα πάντα γύρω του
α εγω ανεβασα την τηλ ψηλα γιατι και ο δικος μου ετσι εκανε στην αρχη εβαζε τα χερια και τη μουριτσα μπροστα οποτε τηλ γιοκ ,τωρα καλυτερα
Παλιά 10-06-11, 13:02   #16
depybal

Το avatar του χρήστη depybal

depybal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η δικιά μου μέχρι που να πάει βρεφικό...11 μηνών ...έβλεπε καμιά ωρίτσα συνολικά μέσα στην ημέρα..τώρα πια καθόλου..μόνο το σκ να δει κανένα δεκάλεπτο κανένα dvd winnie , lion king και τέτοια. ζουζούνια κτλ δεν τα προτιμά.λίγο η ντόρα της αρέσει και ο μισκα μουσκα-micky mouse clubhouse!βέβαια είναι μικρουλάκι ακόμα.αλλά όταν βλέπει δείχνει ότι τα καταλαβαίνει.χορευουμε με τον σνούφελ το λαγουδάκι!Πάντως γενικότερα από τον κύκλο μου, φιλικό και συναδερφικό, ακούω ότι βλέπουν πολλές ώρες τηλεόραση τα μεγαλύτερα παιδάκια.αυτό δεν μου αρέσει.παν μέτρον άριστον!κάποια προγράμματα έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα και τα παιδιά μαθαίνουν ένα σωρό πράγματα.εμείς βλέπαμε...κάντυ κάντυ!!!φλιστοουνς!!στρουμφάκια!!ροζ πάνθηρα!αστυνόμο σαίνη!του κουτιού τα παραμύθια!άλλο στυλ!μακάρι να της αρέσουν στο μέλλον να τα βλέπουμε μαζί.

τα παιδικά που βάζουν τα ιδιωτικά κανάλια...εκτός από την εκπομπή με τα ζουζουνια..και το ηρωες της..δεν θυμάμαι ποιας...είναι πραγματικά άθλια.το download πάει σύννεφο!
Ο χρήστης depybal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-11, 22:56   #17
delizia

delizia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα το κοριτσάκι μου είναι 3, μέχρι 2ετών δεν είδε καθόλου τηλεόραση, από 2-3 που είναι σήμερα έχουμε πρόγραμμα ΣΚ με αγαπημένα προγράμματα [α] τραγουδάκια και [β] dora ζητάει και τις καθημερινές αλλά σε σπάνια και ιδιαίτερη μέρα θα παίξει dvd για να μη γίνει συνήθεια. Προσπαθούμε να έχουμε κανόνες είναι κομματάκι περιοριστικό και για εμάς.
Ο χρήστης delizia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-06-11, 00:02   #18
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμένα η μεγάλη είναι 5 και η μικρή 2,5...βλέπουν καθημερινά απο ένα έργο δηλαδή μιάμιση ώρα και συνήθως το βράδυ 8-10...η μικρή δεν πολυκάθεται αλλά η μεγάλη το βλέπει όλο.
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-11, 13:20   #19
Nefelirene

Το avatar του χρήστη Nefelirene

Περιοχή: Nikaia
Nefelirene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμείς τις καθημέρινες βλέπουμε σπάνια dvd ακόμα και παιδικά στην τηλεόραση ενω το ΣΚ.συνήθως το πρώι κανα 2ώρο βλέπει παιδικά και ζουζούνια μετά με τραγούδακια που της αρέσουν.Θεωρώ οτι η tv αποχαυνώνει τα παιδιά και θα πρέπει να είναι πολύ εκνευρισμένη η σε υπερένταση για να της βάλω να δει dvd και να πρέπει εγω να κάνω δουλεία πχ.σίδερο οπότε έτσι ρίχνω τους τόνους .Αρά η tv κλειστή στο σπίτι μας αλλά το ράδιο ανοιχτό απο τα ξημερωματα.
Παλιά 12-10-11, 11:47   #20
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καθε μερα για 1ωρα
Αλλα εκει που ξεφευγουμε ειναι τα σκ με ολα αυτα τα παιδικα προγραμματα που βαζει η τηλεωραση τοσες πολλες ωρες!
Παλιά 16-10-11, 21:05   #21
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όταν είχα 1 παιδί δεν έβλεπε καθόλου.
Όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα έβλεπε αρκετή.
Πολλές φορές τα βράδια που είμαι μόνη μου τον αφήνω να βλέπει nikelodeon κι εγώ κοιμίζω τα μωρά.
Τί άλλο να κάνω; Τα μωρά κοιμούνται νωρίς αυτός λίγο πιο αργά.
Κορόιδευα όσες αφήναν τα παιδιά τους να βλέπυν τηλεόραση.
Τώρα τον αφήνω κι εγώ, αλλά νομίζω πώς δεν έχω άλλη λύση.....
Νομίζω ότι το πράγμα γίνεται χειρότερο όσο μεγαλώνουν και από τότε που άνοιξε το nikelodeon. Πριν του λέγαμε χάλασε το dvd θα το πάμε στο μάστορα και δεν ζητούσε.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-11, 23:22   #22
BENA

Το avatar του χρήστη BENA

Περιοχή: Πειραιάς
BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nefelirene Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς τις καθημέρινες βλέπουμε σπάνια dvd ακόμα και παιδικά στην τηλεόραση ενω το ΣΚ.συνήθως το πρώι κανα 2ώρο βλέπει παιδικά και ζουζούνια μετά με τραγούδακια που της αρέσουν.Θεωρώ οτι η tv αποχαυνώνει τα παιδιά και θα πρέπει να είναι πολύ εκνευρισμένη η σε υπερένταση για να της βάλω να δει dvd και να πρέπει εγω να κάνω δουλεία πχ.σίδερο οπότε έτσι ρίχνω τους τόνους .Αρά η tv κλειστή στο σπίτι μας αλλά το ράδιο ανοιχτό απο τα ξημερωματα.

οφ τοπικ εντελως αλλα τα παιδια μας εκτος του οτι ειναι συνονοματα εχουν γεννηθει κ την ιδια μερα!!!!!! απιστευτο!

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Ο χρήστης BENA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-11, 01:29   #23
xkatsiki

Περιοχή: Αθηνα
xkatsiki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το χειμωνα μονο το ΣΚ βλέπουν τα πρωινα και αυτο αν δεν τα απασχολησω εγω με κατι αλλο. Τουλάχιστον επιλεγω να μην βλέπουν βιαιότητες.
Ο χρήστης xkatsiki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-11, 23:23   #24
χελωνιτσα

Το avatar του χρήστη χελωνιτσα

Περιοχή: βορεια Ελλαδα
χελωνιτσα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πριν απο ενα 6 μηνο βλεπαμε με τρελα τη ντορα ξανα και ξανα ετρωγε κολλημα!!! γραψαμε ολα τα dvd της σειρας και τα ξεζουμισε...τωρα τα βαρεθηκε μου ζητα τα ζουζουνια και τους μυθους του αισωπου.

να την πω την αμαρτια μου με βολευει να χαζευει λιγο στην τηλεοραση γιατι αλλιως με βαζει να της διαβαζω ασταματητα βιβλια...αλλα μιλαμε για το ιδιο παραμυθι 10 φορες!!! αφου εχει κλεισει η φωνη μου
Παλιά 27-12-11, 13:43   #25
chryssa77

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
chryssa77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μέχρι τα 2 του χρόνια,η τηλεόραση υπήρχε στο σπίτι μόνο ως διακοσμητική (και για εμένα).Τώρα που είναι 3,του επιτρέπω να βλέπει μόνο το Σ/Κ,αλλά μόνο dvd τα οποία έχω επιλέξει εγώ και της δικής μου εποχής κιόλας (στρουμφάκια κλπ).Και βέβαια για λίγο εννοείται.Προτιμώ την μουσική και τα βιβλία.
Παλιά 04-01-12, 15:38   #26
lovely people

Περιοχή: θεσ/νικη
lovely people χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χαίρομαι που βρήκα τέτοιο θέμα..Η δικιά μου βλέπει ένα δύωρο σίγουρα (μη πω και παραπάνω)! Το πρωί που την κρατάει, στην παρούσα φάση, ο μπαμπάς μου (τι να κάνει ο ανθρωπος!!!) και το απόγευμα κάνένα μισαωράκι μαζί μου για να κάνω καμιά δουλειά. Το θέμα είναι οτι τρώει μόνο βλέποντας τηλεόραση (εγώ φταίω που την έμαθα έτσι). Πως μπορώ να το κόψω/ελλατώσω;; Ελπίζω στην άνοιξη που θα είναι όλη μέρα έξω!
Παλιά 17-01-12, 16:25   #27
MUMSOFIA

Το avatar του χρήστη MUMSOFIA

Περιοχή: ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
MUMSOFIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Του αρέσουν όλα τα παιδικά παρολο που μεγαλώντας θέλει περισσότερο να βλέπει κινουμενα σχέδια παρα τραγουδάκια
Παλιά 17-01-12, 19:16   #28
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θεωρω την τηλεοραση υπευθυνη για την αποχαυνωση των παιδιων! ο ιδανικος συμμαχος οσων προσπαθουν να τελματωσουν τη σκεψη τους και να αποθαρυνουν την γνωση. μια πολυ καλα στημενη επιχειρηση που εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα.δεν βλεπουμε καθολου τηλεοραση εκτος απο 1 φορα την εβδομαδα για καμμια ωριτσα και αυτο με το ζορι αλλα καταλαβαινετε οτι δεν μπορει να ειναι και τελειως απαγορευμενη. αρκετες φορες βαζουμε στον υπολογιστη ντοκιμαντερ με ζωα και θαλασσα.
Παλιά 17-01-12, 20:30   #29
kikileuteris

kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Από τις 5 που θα γυρίσουν από τον παιδικό μέχρι τις 8 που θα κοιμηθούν καθημερινές.

Σαββατοκύριακα δυστυχώς λιγότερο...

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-12, 20:57   #30
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βασικα αλλαζουν τα πραγματα. Πλεον δεν θελει να βλεπει καθολου. Με εχει ταραξει να παιζουμε με τα παιχνιδια της και να της λεω παραμυθια. Αφου οταν βαραω κοκκινο της βαζω dvd μπας και ανασανω (ναι το κανω και αυτο) ΑΛΛΑ καθετε 10 λεπτα και μετα θελει να παιξει οποτε φτου και απο την αρχη. Ειναι αχρηστο πλεον λογω του οτι εκεινη δεν το γουσταρει........
Παλιά 17-01-12, 21:07   #31
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ αν δω άλλη μια φορά αντάγια (λιοντάρια = the lion king) θα βγάλω χαίτη πυρόξανθη!

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-12, 21:49   #32
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω της βαζω την ωρα που τρωει μεσημεριανό και πρωινο
Βλεπει βιντεακια με τραγουδακια στο pc
Ξερω οτι κανω λαθος ..αλλα αλλιως πεταει το φαγητο .το λιωνει επανω της..και αλλα τετοια
Παλιά 18-01-12, 09:02   #33
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οταν ειχα ενα παιδι δεν ηξερε τι ειναι η τηλεοραση, μαλλον τη θεωρουσε κατι διακοσμητικο. Οταν ηταν 14 μηνων, λογω κακης δευτερης εγκυμοσυνης ημουν στο κρεβατι της εβαλα το πρωτο της παιδικο dvd. Δεν μπορουσε να το πιστεψει!!! Κοιτουσε απορημενα, αγγιζε την οθονη, τσιριζε απο χαρα

Στο δευτερο απιδι εχασα το λαγαριασμο

Περασαν φασεις που ηθελαν να βλεπουν ξανα και ξανα το ιδιο επεισοδιο ντορα, υπηρξαν μερες που ημουν αρρωστη και δε μπορουσα να παιξω/διαβασω μαζι τους και καναμε μαραθωνιους παιδικων εκπομπων, αλλα περα απο αυτες τις εξαιρεσεις θα ελεγα οτι δεν ξεφευγουμε απο τη μια ωρα τη μερα. Ιδιαιτερα τωρα που μεγαλωσαν λιγο και παιζουν συνεχεια μεταξυ τους δεν πολυδινουν σημασια στην τηλεοραση, αφου μερικες φορες τα παρακαλαω να βαλουν dvd για να ησυχασουν λιγο, αλλα παλι το παρακαλοθουν χοροπηδωντας στον καναπε.

Αυτο με το οποιο ειμαι καθετη ειναι η τηλεοραση που απυθυνεται σε ενηλικες κατα τη διαρκεια της ημερας. Αν θελουν δηλαδη να δουνε 14 ωρες Ντιεγκο θα διαπραγματευτω, αλλα δεν αφηνω ποτε την τηλεοραση ανοιχτη στο backround να εχει ειδησεις, ηλιθια σηριαλ και εκπομπες του κ..ου.

τωρα ειδα το "εως δυο χρονων"
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 09:56   #34
mama tou konstantinou

Περιοχή: Thessaloniki
mama tou konstantinou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμείς κάπως έτσι με την traveling -είμαστε 4,5-, αν και τώρα τελευταία την έχει φτύσει την τηλεόραση και ασχολείται μανιωδώς με το pc, παίζει παιχνίδια και βάζει τραγούδια και παιδικά που του αρέσουν εκεί..κάνουμε τρελούς καβγάδες για να μην το παρακάνει αλλά καμμιά φορά μας παίρνει η μπάλα, αν είναι να κάνω δουλειές κυρίως..
Ο χρήστης mama tou konstantinou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 10:39   #35
alexele

alexele χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

3.5 χρονών ο μεγάλος μου και από τα Χριστούγεννα έχει ξεκινήσει να βλέπει ένα DVD τη βδομάδα και άν.... Δεν του αρέσει καθόλου και αν την έχω ανοιχτή μου ζητάει να τη κλείσω γιατί τον ενοχλεί. Όμως μέχρι τα 2 του δεν την άνοιγα ποτέ στο χώρο που ήταν για να μην την μάθει. Ο μικρός μου 11 μηνών όταν την πετύχει ανοιχτή θα παρακολουθήσει για λίγα λεπτά.
Ο χρήστης alexele δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 10:55   #36
Goblin

Το avatar του χρήστη Goblin

Goblin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alphae Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς είμαστε 4,5 και βλέπουμε περίπου 2 φορες την εβδομάδα απο 1 ώρα. Όμως γενικά η τηλεόραση είναι λίγο διακοσμητική στο σπίτι...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο korina1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γιος μου όταν ήταν δύο, έβλεπε περίπου μια ώρα την ημέρα παιδικά, ζουζούνια και τραγουδάκια.
Τώρα στα πέντε, βλέπει μόνο κάθε Σ/Κ μια παιδική ταινία.
Απορώ πως τα καταφέρνετε, ιδικά τον χειμώνα, χωρίς τηλεόραση!!! Άντε το καλοκαίρι θα βγούμε και στον κήπο, θα περάσει η ώρα… Μράβο!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις 5 που θα γυρίσουν από τον παιδικό μέχρι τις 8 που θα κοιμηθούν καθημερινές.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα ειδα το "εως δυο χρονων"
Εγώ το κατάλαβα μετά από το μήνυμα σου … λάθος απάντησα… μέχρι 2 έβλεπαν καμιά ώρα (τόμας ή στρουμφάκια) τώρα το 3ωρο (τον χειμώνα) το έχουμε μέσα στο νερό !!!
Παλιά 18-01-12, 11:33   #37
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων

γιατι καλε λιγοτερο τα ΣΚ, αφου τα ιδρυματα που τα απασχολουν τις καθημερινες ειναι κλειστα, τι κανετε ολη μερα;
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 12:20   #38
kikileuteris

kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο travellingmum Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι καλε λιγοτερο τα ΣΚ, αφου τα ιδρυματα που τα απασχολουν τις καθημερινες ειναι κλειστα, τι κανετε ολη μερα;
Την υπομονή του Ιώβ....

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 12:45   #39
Nitsa2

Περιοχή: στο σπίτι μου!
Nitsa2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Ωραίο θέμα..
Η κόρη μου που είναι 2,5 δεν παρακολουθεί καθόλου. Αδιαφορεί θα έλεγα... Προτιμά να κάνει ζημιές, σκανταλιές και οτιδήποτε μπορεί για να ταράξει την ησυχία του 6χρονου αδελφού της!
Ο γιος μου, πάλι, είναι εθισμένος στο nickelodeon! Ταγμένος θα έλεγα!
Υπεράνθρωπες οι προσπάθειες για να ξεκολλήσει αφού είναι ικανός να παρακολουθεί όλη μέρα! Φυσικά και δεν συγκινείται με ντοκιμαντέρ, όπως τα περισσότερα παιδιά της ηλικίας του, και ο μόνος τρόπος για να τον αποσπάμε είναι η έξοδος ή οι δραστηριότητες που κάνουμε στο σπίτι οι οποίες δυστυχώς είναι λίγες λόγω του μειωμένου χρόνου μας!
Ο χρήστης Nitsa2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 12:52   #40
PASOUMI

Το avatar του χρήστη PASOUMI

Περιοχή: ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ
PASOUMI χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμενα που ναι 3,5, για τηλεοραση αδιαφορει παντελως. Εκει που εχουμε προβλημα ειναι με τον υπολογιστη. Να βλεπει videakia στο youtube και τιποτα αλλο. τον αφηνω καμια ωρα - μιαμιση συνολο την ημερα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές