Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-03-09, 23:56   #1
ΚΑΤ

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
ΚΑΤ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΡΟΣ ΠΕΛΑΓΟΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΥΝ ΒΑΠΤ.

Γειά σας αγαπητοί και αγαπητές. Μόλις συνδέθηκα για πρώτη φορά και θέλω να μοιραστώ τις ανησυχίες μου για τη βάπτιση του δεύτερου γιού μου που θα γίνει στις 25 Απριλίου. Αν και το έχω ξαναζήσει θέλω αυτή τη φορά να κάνω όσα μπορώ μόνη μου και ο λόγος είναι ο πρώτος μου γιός που είναι σούπερ βοηθός και γλύκας! Πού ο χρόνος όμως για οτιδήποτε πόσο μάλλον για προετοιμασίες τέτοιες. Anyway, η πρόθεση μετράει και αφού έχω πολύ όρεξη θα προσπαθήσω. Θέλω βοήθεια όμως άμεσα με το τραπέζι των ευχών. Πού μπορώ να βρώ χειροποιήτητο βιβλίο ευχών οικονομικό (στην Πάτρα ή αγορά σε άλλη πόλη μέσω Internet ) και σε τί μπορώ να βάλω όλα τα καλούδια που έχω υπ'όψιν μου να βάλω πάνω του; Δεν θέλω γυάλινα βάζα, είναι τόσο συνηθισμένα. Ευχαριστώ οποινδήποτε μου δώσει καμιά ιδέα.
Ο χρήστης ΚΑΤ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-09, 01:47   #2
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξεκοκάλισε τα θέματα για τη βάφτιση κι αν έχεις ακόμη απορίες εδώ είμαστε

καλώς ήλθες και με το καλό η βάφτιση
Παλιά 23-03-09, 04:10   #3
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το που θα βαλεις τα καλουδια μπορει να ειναι σχετικο με το θεμα της βαφτισης.......(πχ σε θαλασσινο θεμα μπορει να τα βαλεις σε "καραβακια" η κοχυλια, αλλιως σε κουβαδακια κλπ.......) εχεις κατι που να εμπνεει...

Παντως και τα γυαλινα βαζα δεν ειναι κατι τοσο ξεπερασμενο, υπαρχουν ενα σωρο σχεδια διαφορετικα.........επισης το γεγονος οτι ειναι γυαλινα και διαφανα βοηθουν πολυ στην παρουσιαση......

Τι καλουδια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα στα δοχεια?
Παλιά 23-03-09, 15:04   #4
ΚΑΤ

ΚΑΤ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Το που θα βαλεις τα καλουδια μπορει να ειναι σχετικο με το θεμα της βαφτισης.......(πχ σε θαλασσινο θεμα μπορει να τα βαλεις σε "καραβακια" η κοχυλια, αλλιως σε κουβαδακια κλπ.......) εχεις κατι που να εμπνεει...

Παντως και τα γυαλινα βαζα δεν ειναι κατι τοσο ξεπερασμενο, υπαρχουν ενα σωρο σχεδια διαφορετικα.........επισης το γεγονος οτι ειναι γυαλινα και διαφανα βοηθουν πολυ στην παρουσιαση......

Τι καλουδια εχεις σκοπο να βαλεις μεσα στα δοχεια?
Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Η ιδέα σου για τα καραβάκια είναι υπέροχη. Είναι κάτι που έχω σκεφτεί και εγώ αλλά χρειάζομαι οδηγίες για το πως φτιάχνονται. Έφτιαχνα στο σχολείο με χαρτί ή εφημερίδα αλλά έχω ξεχάσει τελείως τον τρόπο. Άν κάποια ξέρει την παρακαλώ να μου εξηγήσει. Θα της είμαι υπόχρεη. Θα μπορώ να τα φτιάξω απο χαρτόνι ή δεν θα τσακίζει;
Όσον αφορά τα καλούδια θα είναι όλες οι απαγορευμένες λιχουδιές για τα πιτσιρίκια. Τσιχλίτσες, λουκουμάκια, kit-kat, γλυφιτζούρια, ζελεδάκια και ότι άλλο σκεφτώ.
Παλιά 24-03-09, 16:31   #5
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν ψαξεις στο τοπικ Θαλασσινες βαφτισεις θα βρεις καπου να περιγραφουν πως ακριβως γινεται το καραβακι.......αν δεν καταλαβαινεις πες μου να το κανω βημα βημα και να βαλω φωτο......

Μπορεις να το κανεις και με πιο σκληρα χαρτια αλλα κανε δοκιμες γιατι απο ενα σημειο (σκληροτητας και παχους) και μετα σκιζονται.......

Εγω εκανα και προσκλητηριο καραβακι...η προσκληση ηταν πανω στο ιστιο γραμμενη.....

Λυπαμαι που περσυ δεν εκανα κεραμικη.......θα εφτιανχ μεγαλα τετοια καραβια απο πηλο για γλυκισματα......

Εχε υποψη σου παντως οτι μπορεις να βρεις σε καταστηματα πορσελανινα καραβακια...οχι πολυ μεγαλα....ειδα ενα τετοιο περσυ το καλοκαιρι.....μετα την βαφτιση μας.....
Παλιά 24-03-09, 22:04   #6
vickytsoch

Το avatar του χρήστη vickytsoch

Περιοχή: Μελισσια Αττικής
vickytsoch ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vickytsoch
Προεπιλογή

εγω πηρα ενα κουπ-πατ καραβι και θα κανω φιγουρες απο φιμο ...

ψαχνω απελπισμενα κουπ πατ ψαρι...

όποια βρει ΦΩΝΑΞΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 24-03-09, 22:18   #7
ΚατερίναΒ

Περιοχή: Νίκαια
ΚατερίναΒ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

vickytsoch τι είναι το φίμο? Για δες εδώ http://www.vefashouse.gr/vefashouse/...508&flaglist=0 για κουπ πάτ.
ΚΑΤ με το καλό η βάπτισή σας!
Παλιά 24-03-09, 22:35   #8
vickytsoch

Προεπιλογή

ηθελα να γραψω cernit ποιος ξερει που ημουνα...

επλεα με το καραβι...

σε ευχαριστω για το link...

Λες να δωσω 12 ευρω να τα παρω??? Αν και φτιαχνω τα περισσοτερα μονη μου , μου εχουν φυγει πολλά λεφτα σε τετοιες βλακειουλες λέγοντας: ..ελα μωρε... αφπυ θα γλυτωσω καποια λεφτα...

τεσπα!! σε ευχαριστω πάντως!!!
Παλιά 25-03-09, 23:48   #9
ΚΑΤ

ΚΑΤ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τόπικ θαλασσινές βαπτίσεις. Κορίτσια με χάσατε. Πώς, πού, πότε? Έχω χάσει επισόδεια. HΕLP! Vera εξήγησε μου αν μπορείς πού να ψάξω ή αν σου είναι πιο εύκολο πες μου αναλυτικά πως να φτιάξω το καραβάκι. Είσαι έμπειρη σε αυτό το θέμα και εγώ δεν ξέρω πού παν τα τέσσερα. Φιλάκια!
Παλιά 25-03-09, 23:51   #10
ΚΑΤ

ΚΑΤ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Vickytsoch τί είναι το cernit? Ι've no idea!
Παλιά 25-03-09, 23:54   #11
vickytsoch

Προεπιλογή

κατι σα πλαστελινη που το ψηνεις στο φουρνο και γινεται "πέτρα". Μετα το ζωγραφιζεις και ειναι ετοιμο.

με αυτο ειναι ωραια να φτιαχνεις κατασκευες όπως prespapier..
ή αν εχεις υπομονη να κανεις τις τρυπες χάντρες...

εγω θα φτιαξω ψαρακια και θα τα στοιριξω σε stick και θα τα βάλω μεσα σε γυαλες. Γιατι δεν θελω να παρω αληθινα ψαρια για να στολισω...
Παλιά 26-03-09, 18:45   #12
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατ θα σου βαλω το λινκ.....δεν εχω χρονο να το ψωξω, καπου εκει εχει οδηγιες......αν δε το καταλαβεις μολις μπορεσω θα βαλω φωτο με οδηγιες....

http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4298
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-03-09, 21:51   #13
ΚΑΤ

ΚΑΤ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, μολίς επέστρεψα απο μια έκθεση για γάμο - βάπτιση και βρήκα ένα χριστιανό ο οποίος φτιάχνει ότι του ζητήσεις και αναλαμβάνει τη διακόσμηση εξ'ολοκλήρου. Ο τύπος όμως κατασκευάζει διάφορα καλλιτεχνήματα απο ξύλο, χαρτί και οτιδήποτε άλλο υλικό φανταστείς αλλά έχει διακοσμήσει για βάπτιση μόνο μια φορά και αυτό γιατί έκανε χάρη στη κοπέλα. Όταν τον ρώτησα για χειροποίητο βιβλίο ευχών δεν ήξερε να μου πει τιμή και μου είπε να πάρω τιμές απο τους άλλους εκθέτες και μετά θα μου πεί και αυτός. Καλά ήμουν στην ησυχία μου έχοντας πείσει τον ευατό μου πως θα τα αναλάβω όλα εγώ με ολοδική μου ευθύνη επιτυχίας ή αποτυχίας. Με έχει βάλει σε σκέψεις!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές