Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υιοθεσία / Αναδοχή / Παρένθετη Μητρότητα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-03-09, 10:00   #1
kornilia

Το avatar του χρήστη kornilia

Περιοχή: Κερατσίνι
kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΙΟΘΕΣΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ. ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ο χρήστης kornilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 10:12   #2
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν ξερω τιποτα γιατι εδω στη μυτιληνη δεν εχουμε τετοια ιδρυματα απλα θελω να πω ενα μεγαλο μπραβο για τη σκεψη σας!μακαρι να μπορουσα και γω να το κανω αυτο!
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 20:17   #3
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ. Ο ΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ.
Παλιά 28-03-09, 20:30   #4
ΖΑΜΒΕΤΟ

Περιοχή: Πάρος
ΖΑΜΒΕΤΟ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ
Προεπιλογή

Σου εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου να τα καταφέρεις!Συγχαρητήρια για τη σκέψη σου,μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε όλοι να απαλύνουμε,και να σώσουμε μερικές ψυχούλες από τα ιδρύματα!Υποκλίνομαι στο μεγαλείο σας!
Παλιά 28-03-09, 21:32   #5
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα!εγω το ανεφερα στον αντρα μου να το κανουμε και μεις επειδη ειναι οτι καλυτερο και μου ειπε οτι δεν παω καλα και οτι το εχω καψει!τι να πω!για να βρεις αντρα ευαισθητο πρεπει να κανεις αιτηση!αν ηταν στο χερι μου θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη.μπραβο στον αντρα σου!
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 22:03   #6
Mirka

Περιοχή: Αθήνα
Mirka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να πω την αληθεια κι εμεις το ειχαμε σκεφτει καποια στιγμη...
Προσφατα ομως ειδα σε μια εκπομπη στην τηλεοραση οτι ο μεσος χρονος αναμονης για υιοθεσια ειναι γυρω στα 6 χρονια και οτι οι αιτησεις που δεχονται καθε χρονο ειναι πολυ περισσοτερες απο τα παιδακια που εχουν....

Ο χρήστης Mirka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 22:09   #7
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εννοειται οτι προτεραιοτητα θα εχουν τα ζευγαρια χωρις παιδια. Μπραβο σας παντως.
Παλιά 28-03-09, 22:13   #8
ANNA27!

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ANNA27! ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANNA27!
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mirka
Να πω την αληθεια κι εμεις το ειχαμε σκεφτει καποια στιγμη...
Προσφατα ομως ειδα σε μια εκπομπη στην τηλεοραση οτι ο μεσος χρονος αναμονης για υιοθεσια ειναι γυρω στα 6 χρονια και οτι οι αιτησεις που δεχονται καθε χρονο ειναι πολυ περισσοτερες απο τα παιδακια που εχουν....
Και συμπληρώνω πως έτσι όπως είναι το σύστημα καλύτερα να προηγούνται ζευγάρια που δεν έχουν παιδάκι και δε μπορούν να αποκτήσουν δικό τους...

Σε περιπτώσεις όμως που κάποιο ζευγάρι επιθυμεί να υιοθετήσει παιδάκι με κάποιο πρόβλημα επισπεύδεται η διαδικασία περίπου στο χρόνο
Παλιά 28-03-09, 22:15   #9
ANNA27!

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ANNA27! ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANNA27!
Προεπιλογή

Υπάρχουν και οι ανάδοχοι γονείς της action aid.Εμείς είμαστε δις.
Παλιά 29-03-09, 08:44   #10
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ. ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ. ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΒΡΕΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ! ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ...
Παλιά 29-03-09, 19:19   #11
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πραγματικά είναι αξιέπαινη η σκέψη σας, εύχομαι να τα καταφέρετε και να πραγματοποιηθεί ... σε πολλούς έχει περάσει κάτι ανάλογο απο το μυαλό αλλα τελικά λίγοι είναι αυτοί που περνούν απο τη θεωρία στην πράξη ...

Το ότι οι ιδιωτικές υιοθεσίες είναι παράνομες φαντάζομαι το γνωρίζετε, οπότε είναι δύσκολο να περιμένετε να πάρετε πληροφορίες απο ένα φόρουμ ... μάλλον θα πρέπει να το ψάξετε διαφορετικά ....

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-09, 18:07   #12
kornilia

kornilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ. ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ. ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΟΛΟΙ!
Παλιά 29-02-12, 14:28   #13
ELPIDA

ELPIDA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω θελω να κινησουμε διαδικασιες για να υιοθετησουμε αλλα δεν εχω συμμαχο το συζυγο παρολο που εχουμε ταλαιπωρηθει πολυ και εχουμε βαλτωσει και ισχυριζεται οτι ενα παιδι θα αλλαζε τη ζωη μας. Ψαχνω απεγνωσμενα πληροφοριες μονη μου με την ελπιδα να τον πεισω. Αν καποια κοπελα εχει ψαξει το δρομο της ιδιωτικης κυριως υιοθεσιας θα το εκτιμουσα πολυ να εγραφε καποιες πληροφοριες.
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης ELPIDA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-12, 20:51   #14
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Question

καλησπερα! ειμαι 28
εχω κανει εξωσωματικες χωρις αποτελεσματα συν παλλινδρ. και εχουμε απογοητευτη τοσο πολυ με το συζηγο μου οτι δεν θα γινουμε ποτε γονεις και εχουμε αποφασισει με μεγαλη μας χαρα! να υιοθετησουμε ενα παιδι που θα του δωσουμε τα παντα! οπως θα καναμε και με το βιολογικο μας παιδι γιατι μανα δεν ειναι αυτη που το γενναει αλλα μανα ειναι εκενη που το μεγαλωνει και θα του δωσει αγαπη, φροντιδα, αφοσιωση ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!

Γνωριζω οτι δεν ειναι ευκολη διαδικασια για να δωθει ενα παιδι πρεπει να γινουν καποιες διαδικασιες και απ'οτι εχω διαβαση και ακουση περναει ερκετο χρονικο διαστημα

εσεις τη γνωμη εχετε?

σας ευχαριστω για το χρονο σας!

Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-12, 09:03   #15
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα βρηκα την αιτηση στο ιντερνετ για υιοθεσια μπορω να την στειλω ηλεκρονικα?

Παλιά 27-03-12, 09:25   #16
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα βρηκα την αιτηση στο ιντερνετ για υιοθεσια μπορω να την στειλω ηλεκρονικα?
Δεν αρκεί από μόνη της η αίτηση. Είναι ένα σωρό δικαιολογητικά που πρέπει να συγκεντρώσετε, συμπεριλαμβανομένων πιστοποιητικών ψυχικής και σωματικής υγείας από δημόσιο νοσοκομείο. Θα φτιάξετε ολόκληρο φάκελο και θα τον καταθέσετε αυτοπροσώπως (καλύτερα) ή ταχυδρομικώς στο ίδρυμα. Πρέπει να βάλετε και φωτογραφίες, καθώς και επικυρωμένη φωτοτυπία εκκαθαριστικού και Ε9.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-12, 09:45   #17
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αρκεί από μόνη της η αίτηση. Είναι ένα σωρό δικαιολογητικά που πρέπει να συγκεντρώσετε, συμπεριλαμβανομένων πιστοποιητικών ψυχικής και σωματικής υγείας από δημόσιο νοσοκομείο. Θα φτιάξετε ολόκληρο φάκελο και θα τον καταθέσετε αυτοπροσώπως (καλύτερα) ή ταχυδρομικώς στο ίδρυμα. Πρέπει να βάλετε και φωτογραφίες, καθώς και επικυρωμένη φωτοτυπία εκκαθαριστικού και Ε9.

θα ξεκινησω αμεσα την ολη διαδικασια για υιοθεσια! και συνχρονος θα ξεκινησω προσπαθειες εξωσωματικης! μακαρι να σταθω τυχερη και στα δυο.
ποσο διαστημα περναει για να μας ενημεροσουν

Παλιά 27-03-12, 11:32   #18
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
θα ξεκινησω αμεσα την ολη διαδικασια για υιοθεσια! και συνχρονος θα ξεκινησω προσπαθειες εξωσωματικης! μακαρι να σταθω τυχερη και στα δυο.
ποσο διαστημα περναει για να μας ενημεροσουν
Από τη στιγμή που καταθέτεις το φάκελο, περνάνε 6-8 μήνες μέχρι να εγκριθεί η αίτησή σας. Μετά θα περιμένετε επισκέψεις από ψυχολόγο και κοινωνικό λειτουργό, που θα έρθουν να σας ελέγξουν (κι εσάς και το σπίτι σας). Θα ζητήσουν και συστατικές επιστολές από 1-2 φίλους, όχι συγγενείς.
Παλιά 27-03-12, 12:30   #19
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο newbie G Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη στιγμή που καταθέτεις το φάκελο, περνάνε 6-8 μήνες μέχρι να εγκριθεί η αίτησή σας. Μετά θα περιμένετε επισκέψεις από ψυχολόγο και κοινωνικό λειτουργό, που θα έρθουν να σας ελέγξουν (κι εσάς και το σπίτι σας). Θα ζητήσουν και συστατικές επιστολές από 1-2 φίλους, όχι συγγενείς.

απ'οτι καταλαβαινω χρειαζεται μεγαλη υπομονη, και γερες αντοχες απο τη στιγμη που θα κανουμε αυτη τη διαδικασια δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο μονο υπομονη και αισιοδοξια στην προσπαθεια μου και για εξωσ. και κατι αλλο σε περιπτωση λεμε τωρα που πετυχη η εξωσ. και εχει εγκριθει και υιοθεσια σε αυτη την περιπτωση τη γινετε? φυσικα δεν θα εχουμε κανενα απολυτος προβλημα να υιοθετησουμε ενα παιδι γιατι ολα τα παιδια του κοσμου ειναι ευπροσδεκτα

σε ευχαριστω πολυ με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπη σας!!
Παλιά 27-03-12, 13:48   #20
gogoo

gogoo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΙΑ ΙΔΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΗ ΥΙΟΘΕΣΟΙΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΔΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΙΚΕΣ ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ο χρήστης gogoo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-12, 16:23   #21
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gogoo Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΕΙΑ ΙΔΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΗ ΥΙΟΘΕΣΟΙΑ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΙΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΔΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΟΤΙΚΕΣ ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΥΙΟΘΕΣΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ
Η ιδιωτική υιοθεσία είναι νόμιμη στην Ελλάδα και είναι αυτή που γίνεται χωρίς τη διαµεσολάβηση ιδρύµατος ή κάποιας κοινωνικής υπηρεσίας, με απευθείας επαφή των ενδιαφερομένων. Συνδετικός κρίκος ανάµεσα στους φυσικούς και θετούς γονείς είναι τρίτα άτομα, π.χ. δικηγόροι, γυναικολόγοι κ.λπ. Τα πλεονεκτήματά τους σε σύγκριση με εκείνες που γίνονται μέσω των ιδρυμάτων είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους αφορούν βρέφη–σε αντίθεση με τη διαδικασία που γίνεται από τα κρατικά ιδρύματα, μέσω των οποίων οι πιθανότητες να αποκτήσουν βρέφη οι θετοί γονείς είναι πολύ μικρές– και το ότι οι διαδικασίες είναι σύντομες και έτσι δεν χρειάζεται οι θετοί γονείς να περιμένουν για χρόνια, όπως συμβαίνει στις λίστες αναμονής των ιδρυμάτων. Το τυπικό της διαδικασίας των ιδιωτικών υιοθεσιών είναι ίδιο με αυτό που ακολουθείται για τις υιοθεσίες μέσω ιδρυμάτων. Ο νόμος απαγορεύει να ζητηθεί και να ληφθεί οποιοδήποτε ποσό από τους φυσικούς γονείς ή τους τυχόν µεσολαβητές (δικηγόρους, γυναικολόγους κ.λπ.) ως όρος για την ολοκλήρωση της υιοθεσίας (εκτός ίσως από τα ιατρικά έξοδα για την ολοκλήρωση του τοκετού, που θα δικαιολογούσε τέτοια καταβολή). Σε περίπτωση που αποδειχτεί ότι έχει υπάρξει παράνομη χρηματική συναλλαγή, τα εμπλεκόμενα μέρη αντιμετωπίζουν ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή. Η τιμωρία αφορά τους βιολογικούς γονείς και όποιο τρίτο μέρος αποδειχτεί ότι έλαβε χρηματικό αντάλλαγμα ή βοήθησε άλλους να λάβουν για τέτοιου είδους πράξη. Ατιμώρητοι παραμένουν αυτοί που έδωσαν το αντάλλαγμα, δηλαδή οι θετοί γονείς, και η διαδικασία της υιοθεσίας συνεχίζεται κανονικά για αυτούς.

gogoo ελπιζω να σε βοηθησα, το βρηκα μεσα στο ιντερνετ αν ψαξεις θα βρεις αρκετη ενημερωση φυσικα και εδω στο φορουμ!
σου ευχομαι να σας πανε ολα οπως επιθυμειτε!
Παλιά 28-03-12, 06:17   #22
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
απ'οτι καταλαβαινω χρειαζεται μεγαλη υπομονη, και γερες αντοχες απο τη στιγμη που θα κανουμε αυτη τη διαδικασια δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο μονο υπομονη και αισιοδοξια στην προσπαθεια μου και για εξωσ. και κατι αλλο σε περιπτωση λεμε τωρα που πετυχη η εξωσ. και εχει εγκριθει και υιοθεσια σε αυτη την περιπτωση τη γινετε? φυσικα δεν θα εχουμε κανενα απολυτος προβλημα να υιοθετησουμε ενα παιδι γιατι ολα τα παιδια του κοσμου ειναι ευπροσδεκτα

σε ευχαριστω πολυ με το καλο να υποδεχτειτε το μπεμπη σας!!
Κι εγώ σ' ευχαριστώ καλό μου.

Σε περίπτωση που μείνεις έγκυος στο μεταξύ (πριν δλδ εγκριθείς για να υιοθετήσεις) "παγώνουν" την όλη διαδικασία και την αίτησή σου και την βάζουν στην άκρη. Την ξαναπιάνουν μόνο σε περίπτωση που ειδοποιήσεις πως κάτι δεν πήγε καλά στην κύηση. Τουλάχιστον έτσι μου είπανε εμένα κι ήταν ο λόγος που δεν κατέθεσα τελικά το φάκελό μου, γιατί στο μεταξύ έμεινα έγκυος.

Τώρα αν έχει ήδη εγκριθεί η υιοθεσία, έχεις βρει παιδάκι κι είστε στο δρόμο για υπογραφές στα δικαστήρια, δεν ξέρω τι γίνεται.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gogoo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάξε στο ανάλογο θέμα εδώ: http://www.hostingphpbb.com/forum/in...f59a638db173e2
Παλιά 28-03-12, 12:37   #23
Καλλιόπη Μ

Καλλιόπη Μ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΝΝΑ27, ντρέπομαι και που το γράφω αυτό....όχι απλά που σκέφτομαι ότι υπάρχει τέτοιος κόσμος. Έχουμε έναν "καλό φίλο" στην axion aid που μας είπε (με το γνωστό ηλίθιο χαμόγελο) ότι τα λεφτά δεν φτάνουν ποτέ στα δυστυχισμένα αυτά παιδάκια.
Δυστυχώς η υοθεσία στην Ελλάδα είναι πονεμένο ζήτημα όσο αφορά την αναμονή και τις τρελές διαδικασίες. Γνωρίζω κάποιους που έχουν κάνει αίτηση και μάλιστα δύο απο αυτά τα ζευγάρια μετά απο 2-3 χρόνια "αναγκάστηκαν" και κατέφυγαν στην λύση της υοθεσία απο κάποιο μέρος της Αφρικής που δεν έχει τέτοιες διαδικασίες. Θέλει γερό στομάχι και νεύρα.
Ο χρήστης Καλλιόπη Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 18:25   #24
Greek S

Greek S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

LIN την αίτηση που την βρηκες? απευθύνεσαι στο ίδρυμα που επιθυμείς ή υπάρχει κάποιος ενιαίος φορέας που χειρίζεται τέτοια θέματα;
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια, το ενδεχόμενο αναδοχής ενος κάπως μεγαλύτερου παιδιού δεν είναι πολύ πιο σύντομο;
Ο χρήστης Greek S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-03-12, 20:25   #25
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Greek S Εμφάνιση μηνυμάτων
LIN την αίτηση που την βρηκες? απευθύνεσαι στο ίδρυμα που επιθυμείς ή υπάρχει κάποιος ενιαίος φορέας που χειρίζεται τέτοια θέματα;
Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω κορίτσια, το ενδεχόμενο αναδοχής ενος κάπως μεγαλύτερου παιδιού δεν είναι πολύ πιο σύντομο;

Greek απευθυνομαι σε συγκεκριμενο ιδρυμα στο ''Μητερα''η υιοθεσια σε μεγαλυτερα παιδια ειναι πιο ευκολη και ακομα αν το παιδι εχει καποιο
προβλημα υγειας.
Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω περισοτερο, αλλα σιγουρα εδω στο forum υπαρχουν κοπελες που γνωριζουν περισοτερα.
Σου ευχομαι τα καλητερα!

Παλιά 08-05-12, 16:28   #26
chinook

chinook χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ!!! συγκινήθηκα!!!! Ο άντρας μου υιοθετήθηκε από τους γονείς του το 1982 (ήταν 5 μηνών)!!!! Όλοι λέγαν στην πεθερά μου τότε : "είναι πολύ δύσκολο να σου δώσουν παιδί" και "θα κάνει πάρα πολύ καιρό" και κάτι τέτοια... Φλεβάρη του 82 έκανε την αίτηση, Μαη της δώσανε τον Νίκο!!!!
Αυτό που μου έλεγε πάντα (η πεθερά μου) είναι (αν χρειαζόταν να υιοθετούσαμε παιδάκι) να μην πέσουμε στην παγίδα να συμπληρώσουμε το έντυπο σχετικά με το πώς το θέλουμε (όμορφο, ξανθό, αγοράκι, να μου μοιάζει κτλ κτλ)
Ο χρήστης chinook δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-12, 14:07   #27
nad

Περιοχή: Αθήνα
nad χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μετά από 4 εξωσωματικές σκεφτόμαστε και την περίπτωση της υιοθεσίας, ο σύζυγος όμως είναι άνεργος. Έχουμε ελπίδες να γίνει δεκτή η αίτησή μας με αυτό το δεδομένο; Εμένα μου φαίνεται δύσκολο.
Ο χρήστης nad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-14, 20:26   #28
κουνελακη

κουνελακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΈΝΗ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΏΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΊΣΑΜΕ ΝΑ ΥΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΗ ΕΤΙΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΊΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?
Ο χρήστης κουνελακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-14, 18:54   #29
e_l_e_n_a_

e_l_e_n_a_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

...................................
Ο χρήστης e_l_e_n_a_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-14, 19:02   #30
e_l_e_n_a_

e_l_e_n_a_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Για ιδιωτική υιοθεσία θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον δικηγόρο ή κέντρο εξωσωματικής που να ασχολείται με αυτό αλλά νομίζω οτι είναι πολλά "δυστυχώς" τα λεφτα που χρειάζονται και σε αυτήν την περίπτωση. Απο μία γνωστή μου έμαθα οτι μία κυρία απέκτησε με ιδιωτική υιοθεσία το παιδί της απο κάποια βουλγάρα που δεν το ήθελε αλλά το κόστος ήταν 20000 ευρώ.

Αν διαθέτεις τα λεφτά αυτά μπορείς να πάς σε ένα κέντρο και να αποκτήσεις με παρένθετη το παιδάκι σου το οποίο θα είναι και βιολογικά δικό σου. Τόσο περίπου κοστίζει.
Που φτάσαμε!!! Να θές να αποκτήσεις ένα παιδάκι και να σου λένε με 20000 ευρώ το "αγοράζεις" ΝΟΜΙΜΑ.

Είμαι ομοιοπαθούσα χωρίς όμως αυτήν την οικονομική άνεση, τρώγοντας την μία σφαλιάρα μετα την άλλη.

Υπομονή και θα τα καταφέρουμε!!!!!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές