Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-10-09, 21:42   #81
rna

rna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Iσμήνη, σήμερα το πρωί στο σινε+ (ψηφιακή ερτ) στις 08:00 είχε μια ταινία -έρευνα γαλλικής παραγωγής που λεγόταν Ballerina και αναφερόταν στην ζωή 5 σπουδαίων ρωσίδων μπαλαρινων. Τρεις από αυτές είναι ήδη πρώτες μπαλαρίνες και γνωστές σε όλο τον κόσμο, όπως η Svetlana Zakharova, η Diana Vishneva και η Ulyana Lopatkina και δυο ανερχόμενα ταλέντα, 17 και 19 χρονών, Alina και Ευγενία (δεν θυμάμαι επίθετα) τα οποία λογικά θα βρεθούν στην θέση των τριών προηγούμενων στα επόμενα 4-5 χρόνια.

Ήταν μια συγκλονιστική ταινία, ειλικρινά απέδιδε αυτό το οποίο είχε στο μυαλό του ο σκηνοθέτης, δηλαδή να δείξει την απίστευτη, σχεδόν υπερβατική ομορφιά του μπαλέτου, την ευαισθησία, το ανάλαφρο πέταγμα, τη χάρη αλλά παράλληλα και την σκληρότητα της καθημερινής άσκησης, τις αυστηρές προϋποθέσεις της Σχολής Βαγκάνοβα που προετοιμάζει αυτά τα ονόματα και την καριέρα τους που αρχίζει και τελειώνει σε πολύ νεαρή ηλικία...

Εξαιρετικό φιλμ και κρίμα που δεν το βάζουν σε πιο νορμάλ ώρες ώστε να μπορεί να το δει περισσότερος κόσμος....
Ο χρήστης rna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-09, 23:18   #82
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rna Εμφάνιση μηνυμάτων
Iσμήνη, σήμερα το πρωί στο σινε+ (ψηφιακή ερτ) στις 08:00 είχε μια ταινία -έρευνα γαλλικής παραγωγής που λεγόταν Ballerina και αναφερόταν στην ζωή 5 σπουδαίων ρωσίδων μπαλαρινων. Τρεις από αυτές είναι ήδη πρώτες μπαλαρίνες και γνωστές σε όλο τον κόσμο, όπως η Svetlana Zakharova, η Diana Vishneva και η Ulyana Lopatkina και δυο ανερχόμενα ταλέντα, 17 και 19 χρονών, Alina και Ευγενία (δεν θυμάμαι επίθετα) τα οποία λογικά θα βρεθούν στην θέση των τριών προηγούμενων στα επόμενα 4-5 χρόνια.

Ήταν μια συγκλονιστική ταινία, ειλικρινά απέδιδε αυτό το οποίο είχε στο μυαλό του ο σκηνοθέτης, δηλαδή να δείξει την απίστευτη, σχεδόν υπερβατική ομορφιά του μπαλέτου, την ευαισθησία, το ανάλαφρο πέταγμα, τη χάρη αλλά παράλληλα και την σκληρότητα της καθημερινής άσκησης, τις αυστηρές προϋποθέσεις της Σχολής Βαγκάνοβα που προετοιμάζει αυτά τα ονόματα και την καριέρα τους που αρχίζει και τελειώνει σε πολύ νεαρή ηλικία...

Εξαιρετικό φιλμ και κρίμα που δεν το βάζουν σε πιο νορμάλ ώρες ώστε να μπορεί να το δει περισσότερος κόσμος....

ρένα καλησπέρα
σιγουρα πρέπι να ήταν πολύ ωραία ταινία. αλλά στις 8.00 ποιός τη βλέπει; εχεις δικιο σε αυτό.

στη ρωσσία δουλέυει διαφορετικα το σύστημα. μη φανταστέις (αν κα δεν είδα το περιεχόμενο της ταινίας) οτι στην ελλάδα υπάροχυν σχολές που λειτουργούν έτσι.

θα κοιτάξω μήπως το βρω στο διαδίκτυο και το δω.

ευχαριστώ

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-09, 23:52   #83
eleni_k

Περιοχή: Αθήνα
eleni_k χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε σχολή μπαλέτου στις περιοχές Χαιδαρίου - Αιγάλεω? Η κόρη μου είναι σχεδόν 3 1/2 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παλιά 20-10-09, 09:30   #84
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eleni_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Μήπως μπορείτε να μου συστήσετε σχολή μπαλέτου στις περιοχές Χαιδαρίου - Αιγάλεω? Η κόρη μου είναι σχεδόν 3 1/2 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΑΙΓΑΛΕΩ
ΚΑΜΠΑΚΟΓΛΟΥ ΒΙΚΥ: ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ & ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ 1 - ΑΙΓΑΛΕΩ ΤΗΛ: 210.5980465
ΣΚΟΠΕΛΙΤΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ: ΘΗΒΩΝ 368 ΑΙΓΑΛΕΩ ΤΗΛ: 210.5981505
ΣΤΑΥΡΙΔΟΥ ΡΕΝΑ: Ν. ΠΛΑΣΤΗΡΑ 119 ΑΙΓΑΛΕΩ ΤΗΛ: 210.5903752 & 210.5902251

ΧΑΪΔΑΡΙ
ΑΛΕΞΙΟΥ ΒΙΛΛΥ: ΣΤ.ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ 91 - ΧΑΪΔΑΡΙ ΤΗΛ. 210.5819853, 5320340
ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ: Λ. ΑΘΗΝΩΝ 336 - ΧΑΪΔΑΡΙ ΤΗΛ: 210.5816529

προσωπικά ξέρω τη Βικυ Καμπάκογλου και τη Μαρία Μιχαηλίδου. Οχι ομως τι δουλειά κάνουν και από ποια ηλικία δέχονται παιδιά στις σχολές τους.
θα σου πρότεινα να βρεις κάποια σχολή που να διδάσκει το αγγλικό σύστημα μπαλετου Royal Academy of Dance (RAD) ή το ISTD

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-10-09, 12:19   #85
πεπίνι

πεπίνι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Σχολή μπαλέτου

Έχω ένα κοριτσάκι 4 χρόνων και θα ήθελα να τη γράψω στα 5 σε σχολή μπαλέτου. Είναι καλή ηλικία; Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις στα Βριλήσσια, Χαλάνδρι, Γέρακα μια καλή σχολή μπαλέτου;
Ο χρήστης πεπίνι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-10-09, 12:44   #86
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο πεπίνι Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ένα κοριτσάκι 4 χρόνων και θα ήθελα να τη γράψω στα 5 σε σχολή μπαλέτου. Είναι καλή ηλικία; Μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις στα Βριλήσσια, Χαλάνδρι, Γέρακα μια καλή σχολή μπαλέτου;
γιατί οχι από τώρα που είναι 4χρονών;

μελίσσια
Ηβη Αναστασιάδη, Ελ. Βενιζέλου 37, 210-6137304, 210-6000984
στέλλα περδίκη, λ. δημοκρατίας 73, 210-8047119
μπίνη χόνδρου, σεριφου 10, 210-8101021

χαλάνδρι
marylin Kanonis, Αμυκλών 28 και Κεφαλληνίας, 210-6719188
ελένη κλεόπα, Υδρας 10, 210-6815153, 210-6848282
φωτεινή παυλοπούλου, κιθαιρώνος 19β, 210-6842611
ειρήνη χρήστου, υψηλάντου 11, 210-6828244

αυτές ξερω εγω, στις περιοχές που μου ζήτησες
αν εχει κατι αλλο υπόψη σου...πες μου να το κοιτάξω.

Παλιά 23-10-09, 10:32   #87
πεπίνι

πεπίνι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Ισμήνη. Τώρα πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό και εκεί κάνουν μπαλέτο 2 φορές την εβδομάδα. Από του χρόνου που θα πηγαίνει νήπιο θα τη στείλω σε σχολή. Υπάρχει και στη γειτονιά μου μια σχολή στην οδό Ηρακλείτου και Μπακογιάννη στο Χαλάνδρι αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Μήπως τη γνωρίζεις;
Ο χρήστης πεπίνι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-10-09, 10:57   #88
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο πεπίνι Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Ισμήνη. Τώρα πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό και εκεί κάνουν μπαλέτο 2 φορές την εβδομάδα. Από του χρόνου που θα πηγαίνει νήπιο θα τη στείλω σε σχολή. Υπάρχει και στη γειτονιά μου μια σχολή στην οδό Ηρακλείτου και Μπακογιάννη στο Χαλάνδρι αλλά δεν θυμάμαι το όνομα. Μήπως τη γνωρίζεις;
θα 'θελα να μου πεις το όνομα της σχολής; εγω εντωμεταξυ θα κοιταξω και με τη διεύθυνση...αλλά θα είανι δύσκολο.
πώς τη λενε τη δασκάλα στο σχολείο που τυς κάνει μπαλέτο; σε ποιον σταθμό πάει;

Παλιά 29-10-09, 23:18   #89
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Σχολή χορού στο Περιστέρι

Ισμήνη,θα ήθελα να μου πεις για σχολή χορού στο Περιστέρι.Είναι πολύ μεγάλος δήμος και με βολεύει και για Αιγάλεω-Χαιδάρι.Είδα πιο πάνω τις σχολές που έχεις γράψει για Αιγάλεω-Χαιδάρι.Εγώ πήγαινα στη Σταυρίδου όταν ήμουν μικρή αλλά δεν ''τράβαγε'' δεν είμαι του χορού...
Υπάρχει μία σχολή κοντά στο σπίτι μου αλλά δεν ξέρω ούτε όνομα και σήμερα πήγα μια βόλτα έτσι δοκιμαστικά και δεν μου πολυάρεσε το περιβάλλον αλλά η κόρη μου ενθουσιάστηκε.Ηθελε να βγάλει τα ρούχα της επιτόπου και δεν είχα κάτι άλλο να της βάλω και την πήρα από εκεί με το ζόρι.Είναι 3 1/2 ετών και χορεύει-πηδάει-κάνει τούμπες συνέχεια.Η δάσκαλα που την είδε σήμερα μου είπε πως είναι υπερκινητική και έχει έλλειψη συγκέντρωσης αλλά να μην ανησυχώ.
Επειδή δεν πάει παιδικό και με το δεύτερο μωρό έχουμε κλειστεί λίγο στο σπίτι θα ήθελα να κάνει κάτι πιο δημιουργικό από μια απλή παιδική χαρά.Σε παιδότοπους δεν την πάω ποτέ!
Θα ήθελα να δω αν έχει κλίση στον χορό ή σε κάτι άλλο γιατί η ενέργεια της είναι ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ!
Η περιοχή του Περιστερίου που μένω λέγεται Λόφος Αξιωματικών.Θα περιμένω να μου πεις.
Ο χρήστης ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-09, 00:13   #90
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Μόλις βρήκα στο διαδίκτυο και την σχολή ΚΑΜΠΑΚΟΓΛΟΥ ΒΙΚΥ και στο Περιστέρι...Δεν είναι και τόσο κοντά για να πηγαίνω με τα πόδια αλλά μόνο 5 λεπτά με το αυτοκίνητο.Στο site της έχει και διδασκαλία και άλλων ειδών χορού και ρυθμικής.Θα περιμένω να μάθω και για άλλες σχολές.Και της Μιχαηλίδου Μαρίας είναι σχετικά κοντά,10 λεπτά με το αυτοκίνητο.
Αυτή που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι στην οδό Νευροκοπίου και λέγεται:Χ.ΡΑΒΑΝΗ-Ν.ΤΖΩΡΤΖΗΣ (ΧΟΡΕΥΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΛΥΡΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ).Σου λέει κάτι;
Παλιά 30-10-09, 09:58   #91
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη,θα ήθελα να μου πεις για σχολή χορού στο Περιστέρι.Είναι πολύ μεγάλος δήμος και με βολεύει και για Αιγάλεω-Χαιδάρι.Είδα πιο πάνω τις σχολές που έχεις γράψει για Αιγάλεω-Χαιδάρι.Εγώ πήγαινα στη Σταυρίδου όταν ήμουν μικρή αλλά δεν ''τράβαγε'' δεν είμαι του χορού...
Υπάρχει μία σχολή κοντά στο σπίτι μου αλλά δεν ξέρω ούτε όνομα και σήμερα πήγα μια βόλτα έτσι δοκιμαστικά και δεν μου πολυάρεσε το περιβάλλον αλλά η κόρη μου ενθουσιάστηκε.Ηθελε να βγάλει τα ρούχα της επιτόπου και δεν είχα κάτι άλλο να της βάλω και την πήρα από εκεί με το ζόρι.Είναι 3 1/2 ετών και χορεύει-πηδάει-κάνει τούμπες συνέχεια.Η δάσκαλα που την είδε σήμερα μου είπε πως είναι υπερκινητική και έχει έλλειψη συγκέντρωσης αλλά να μην ανησυχώ.
Επειδή δεν πάει παιδικό και με το δεύτερο μωρό έχουμε κλειστεί λίγο στο σπίτι θα ήθελα να κάνει κάτι πιο δημιουργικό από μια απλή παιδική χαρά.Σε παιδότοπους δεν την πάω ποτέ!
Θα ήθελα να δω αν έχει κλίση στον χορό ή σε κάτι άλλο γιατί η ενέργεια της είναι ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ!
Η περιοχή του Περιστερίου που μένω λέγεται Λόφος Αξιωματικών.Θα περιμένω να μου πεις.
Παράθεση:
Μόλις βρήκα στο διαδίκτυο και την σχολή ΚΑΜΠΑΚΟΓΛΟΥ ΒΙΚΥ και στο Περιστέρι...Δεν είναι και τόσο κοντά για να πηγαίνω με τα πόδια αλλά μόνο 5 λεπτά με το αυτοκίνητο.Στο site της έχει και διδασκαλία και άλλων ειδών χορού και ρυθμικής.Θα περιμένω να μάθω και για άλλες σχολές.Και της Μιχαηλίδου Μαρίας είναι σχετικά κοντά,10 λεπτά με το αυτοκίνητο.
Αυτή που είναι κοντά στο σπίτι μου είναι στην οδό Νευροκοπίου και λέγεται:Χ.ΡΑΒΑΝΗ-Ν.ΤΖΩΡΤΖΗΣ (ΧΟΡΕΥΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΛΥΡΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ).Σου λέει κάτι;
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ
καλημέρα
θα σου πρότεινα και θα προτιμούσα να πήγαινες στη σχολή της μαριας Κρούσσου
ΚΡΟΥΣΣΟΥ ΜΑΡΙΑΣ: ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 16, ΤΗΛ: 210.5777667
ειναι πολύ καλή κοπέλα και η μαμά της είανι επίσης δασκάλα μπαλέτου. αυτό δε σημαίνει τίποτα, αλλά σημαίνει πολλά. Η Μαρία έχει μεγαλώσει μέσα στη σχολή και εχει ακούσει "πολλές διδασκαλίες". Πιστεύω οτι αυτό της εχει δώσει μεγαλύτερη πείρα. Το βλέπω άλλωστε και από τον εαυτό μου (κι εγώ από μικρη μέσα σε μια τάξη μπαλετου, παρακολουθούσα).
Εκτός από τις σπουδες που εχει κάνει, που ειναι πολύ σημαντικές. Ελληνικό δίιπλωμα ανώτερης επαγγελματικής σχολής χοορύ, διπλώματα RAD, χορευτική εμπειρία κλπ κλπ).
Αν πας, πες της από εμένα Ισμήνη Ζαχαριάδη (εχουμε χορέψει μαζί).

Παλιά 30-10-09, 14:49   #92
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Στην οδό Γιαννιτσών είναι λίγο μακριά από το σπίτι μου αλλά δεν είναι και τραγική η απόσταση.Απλώς δεν γίνεται με τα πόδια...Η σχολή που σου γράφω σου είναι άγνωστη;Μπορεί να την πάω και μία βόλτα από την σχολή της Κρούσσου και βλέπουμε...Επειδή έχω και το μωράκι και το θηλάζω ακόμη κάθε λεπτό μου είναι πολύτιμο.Άσε που έχουμε οικογενειακώς την εντύπωση πως μάλλον δεν θα προσαρμοστεί λόγω υπερκινητικότητας.
Παλιά 30-10-09, 15:33   #93
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στην οδό Γιαννιτσών είναι λίγο μακριά από το σπίτι μου αλλά δεν είναι και τραγική η απόσταση.Απλώς δεν γίνεται με τα πόδια...Η σχολή που σου γράφω σου είναι άγνωστη;Μπορεί να την πάω και μία βόλτα από την σχολή της Κρούσσου και βλέπουμε...Επειδή έχω και το μωράκι και το θηλάζω ακόμη κάθε λεπτό μου είναι πολύτιμο.Άσε που έχουμε οικογενειακώς την εντύπωση πως μάλλον δεν θα προσαρμοστεί λόγω υπερκινητικότητας.
την καμπάκογλου και τη μιχαηλίδου της ξέρω προσωπικά. Σαν δασκάλες στη δουελιά τους, οχι.
αντίθετα την Κρούσσου, πολύ καλά!
εχεις δίκιο, με ενα μωρό είανι δύσκολο. Αλλά σκέψου οτι περνάει ο καιρός και μεγαλώνει, τώρα θα είναι λίγο δύσκολα αλλά μήνα με το μήνα θα είναι πιο εύκολο.
ειδικά ενα παιδί υπερκινητικό, θα βάλει όρια και θα προσαρμοστεί. ετσι ακριβώς όπως και σε εναν παιδικό σταθμό. "Αναγκάζονται" να ακολουθήσουν ενα πρόγραμμα. Στο μπαλέτο είναι πιο ευκολο γιατί είναι λιγότερή ώρα και πιο ευχαριστό. Αξίζει να το προσπαθήσετε.
Σου μιλάω αποκλειστικά για τη διδασκαλία... από οικονομικής αποψης, δεν ξέρω, να οσυ πω.

Παλιά 30-10-09, 15:45   #94
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Σου έχω γράψει στα ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΕΤΟΥ για τις τιμές...Θα ρωτλησω και στη Κρούσσου για να συγκρινω.
Παλιά 30-10-09, 23:11   #95
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Smile

Το πρώτο μας μάθημα έγινε...Τελικά το κορμάκι που της πήρα είναι μεγάλο και δεν της πήγαινε αλλά δεν πτοήθηκε καθόλου...Υπήρξαν στιγμές που ξέφευγε από το μάθημα και έκανε τα δικά της χορευτικά νούμερα αλλά μετά από λίγο ακολουθούσε πάλι την ομάδα.Επίσης 2 φορες βγήκε εκτός τάξης για να τρέξει γύρω γύρω.Η δασκάλα μου είπε πως είναι πολύ ζωηρή χωρίς όμως να της δημιουργεί πρόβλημα στο μάθημα και πως φαίνεται να της αρέσει το μπαλέτο.Για να δούμε...
Ισμήνη έμαθα πληροφορίες και για την δασκάλα.Να τις γράψω με π.μ. καλύτερα;Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με την Μαρία Κρούσσου και ακόμη και από το τηλέφωνο φαίνεται πολύ καλή.Δυστυχώς όμως μου είπε πως οι ώρες των μαθημάτων για τα μικρά παιδάκια είναι 4.30 με 5.30 και δεν προλαβαίνω...
Το σύστημα διδασκαλίας στη σχολή που την έγραψα είναι το ρώσικο.Περιμένω να μου απαντήσεις.Πολλά φιλιά.
Παλιά 31-10-09, 08:38   #96
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Κάτι άλλο που θα ήθελα να συζητήσω είναι το εξής:
Εχθές στο πρώτο της μάθημα είχα μαζί μου την φωτογραφική μηχανή/κάμερα και τράβηξα 2 βιντεάκια για το αρχείο μας και για να την δει ο μπαμπας της που εκτελούσε χρέη νταντάς της μπέμπας.Ο ιδιοκτήτης της σχολής μου έκανε παρατήρηση αλλά του εξήγησα πως εστιάζω στην κόρη μου και όχι πάνω σε άλλα κοριτσάκια.
Είναι τόσο κακό αυτό που έκανα?
Παλιά 31-10-09, 23:53   #97
Marmeladitsa

Marmeladitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ισμήνη,
θα ηθελα να σε ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου,
α) ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στην μουσικοκινητική και στην pre-school της RAD;
β) η κόρη μου είναι τώρα 3 ετών και παρακολουθεί μαθήματα μπαλέτου στον παιδικό σταθμό με RAD, του χρόνου να συνεχίσει εκεί ή να την στείλω έξω;
Ο χρήστης Marmeladitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-09, 12:59   #98
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marmeladitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη,
θα ηθελα να σε ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου,
α) ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα στην μουσικοκινητική και στην pre-school της RAD;
β) η κόρη μου είναι τώρα 3 ετών και παρακολουθεί μαθήματα μπαλέτου στον παιδικό σταθμό με RAD, του χρόνου να συνεχίσει εκεί ή να την στείλω έξω;
καλημέρα μαρμελαδίτσα
μουσικοκινητική συνήθως διδάσκεται από ηθοποιούς ή μουσικούς ή δασκάλες μπαλέτου ή και νηπιαγωγούς, αλλα το pre school μονο από δασκάλες μπαλέτου.
ποιά ειναι η δασκάλα που τους κάνει pre school στον παιδικό (ποιός είναι; ενδιαφέρον ακούγεται!
δεν ξέρω τι να σου απαντήσω στη δευτερη ερώτηση. πρέπει να το σκεφτώ...
αν εισαι ευχαριστημενη με αυτή τη δασκάλα την έχει και του χρονου στον παιδικό και ο χρονος σε καλύπτει, συνεχίστε εκεί. αλλιώς αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσει η μικρή, θα κοιτάξουμε για μια σχολή rad στη γειτονιά σου (πού μένεις.
μπορεί να κάνει και στο σχολείο και σε σχολή μπαλέτου.

Παλιά 01-11-09, 13:09   #99
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρώτο μας μάθημα έγινε...Τελικά το κορμάκι που της πήρα είναι μεγάλο και δεν της πήγαινε αλλά δεν πτοήθηκε καθόλου...Υπήρξαν στιγμές που ξέφευγε από το μάθημα και έκανε τα δικά της χορευτικά νούμερα αλλά μετά από λίγο ακολουθούσε πάλι την ομάδα.Επίσης 2 φορες βγήκε εκτός τάξης για να τρέξει γύρω γύρω.Η δασκάλα μου είπε πως είναι πολύ ζωηρή χωρίς όμως να της δημιουργεί πρόβλημα στο μάθημα και πως φαίνεται να της αρέσει το μπαλέτο.Για να δούμε...
Ισμήνη έμαθα πληροφορίες και για την δασκάλα.Να τις γράψω με π.μ. καλύτερα;Επίσης μίλησα τηλεφωνικά με την Μαρία Κρούσσου και ακόμη και από το τηλέφωνο φαίνεται πολύ καλή.Δυστυχώς όμως μου είπε πως οι ώρες των μαθημάτων για τα μικρά παιδάκια είναι 4.30 με 5.30 και δεν προλαβαίνω...
Το σύστημα διδασκαλίας στη σχολή που την έγραψα είναι το ρώσικο.Περιμένω να μου απαντήσεις.Πολλά φιλιά.
Παράθεση:
Κάτι άλλο που θα ήθελα να συζητήσω είναι το εξής:
Εχθές στο πρώτο της μάθημα είχα μαζί μου την φωτογραφική μηχανή/κάμερα και τράβηξα 2 βιντεάκια για το αρχείο μας και για να την δει ο μπαμπας της που εκτελούσε χρέη νταντάς της μπέμπας.Ο ιδιοκτήτης της σχολής μου έκανε παρατήρηση αλλά του εξήγησα πως εστιάζω στην κόρη μου και όχι πάνω σε άλλα κοριτσάκια.
Είναι τόσο κακό αυτό που έκανα?
εφ' οσον μου λες οτι η γυναίκα του τζώρτζη κανει το μάθημα, πιστέυω οτι λόγω ηλικίας θα εχει και μεγάλη εμπειρία. γιατί τα τμήματα των μωρών είναι δύσκολα. επαναλαμβάνω ομως ότι δεν ξέρω τι δουλειά γενικά κάνει.
εγώ ειμαι υπερ του αγγλικού συστήματος, κυριως.
αυτό που λες για την κάμερα... αν η παρατήρηση ηταν για τα υπόλοιπα παιδιά (φοβούμενος οτι θα βγει στο διδίκτυο)... εχει καποιο δίκιο με ολα αυτά που ακούμε. συνήθως οι "πρωταρηδες" γονείς εχουν την περιέργεια τι κάνουν τα παιδιά στην τάξη; δεν θεωρω οτι εκανε κάτι κακό. τι ακριβώς σου είπε δηλαδή;

Παλιά 01-11-09, 16:40   #100
ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ

Προεπιλογή

Μου είπε:Δεν μπορείτε να φιλμάρετε το μάθημα...Δεν το καταλαβαίνετε πως δεν είναι σωστο;
Κι εγώ απάντησα:Εστιάζω πάνω στην κόρη μου και το θέλω για το αρχείο μας και γιατί θέλουμε να την ξαναβλέπουμε σε ότι κάνει.
Μου απάντησε:Μπορείτε να την βλέπετε στο μάθημα της,δεν αρνούμαστε την παρουσία σας.

Αυτά....
Παλιά 01-11-09, 22:44   #101
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν το καταλαβαίνετε πως δεν είναι σωστο;
"οχι! δεν καταλαβαίνω οτι δεν ειναι σωστό."
μα τι κουβέντα ηταν αυτή που σου είπε;

Παλιά 01-11-09, 22:47   #102
Marmeladitsa

Προεπιλογή

Δε έχω πρόβημα από την συγκεκριμένη δασκάλα ούτε από το ότι είναι στον παιδικό. Το κακό είναι ότι εγώ δεν έχω ιδέα απο μπαλέτο ούτως ώστε να μπορέσω να κρίνω το αποτέλεσμα. Προς το παρών θα συνεχίσω έκει αφού δεν έχω και πολλές επιλογές που να με βολεύουν παράλληλα. Οι περισσότερες σχολές παιρνουν παιδάκια μετά τα 4. Από κει και έπειτα είναι που με προβληματίζει.... Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω σχετικά με το μπαλέτο για να μπορέσω να έχω και άποψη!!!
Μένω στα νότια προάστια και εχω υπ' όψιν μου τις προτάσεις σου για την περιοχή. Σε ευχαριστώ και θα είμαι σε επαφή μαζί σου, γιατι όπως προείπα, είμαι άσχετη με το θέμα.
Παλιά 02-11-09, 12:11   #103
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δε έχω πρόβημα από την συγκεκριμένη δασκάλα ούτε από το ότι είναι στον παιδικό. Το κακό είναι ότι εγώ δεν έχω ιδέα απο μπαλέτο ούτως ώστε να μπορέσω να κρίνω το αποτέλεσμα. Προς το παρών θα συνεχίσω έκει αφού δεν έχω και πολλές επιλογές που να με βολεύουν παράλληλα. Οι περισσότερες σχολές παιρνουν παιδάκια μετά τα 4. Από κει και έπειτα είναι που με προβληματίζει.... Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να διαβάζω σχετικά με το μπαλέτο για να μπορέσω να έχω και άποψη!!!
Μένω στα νότια προάστια και εχω υπ' όψιν μου τις προτάσεις σου για την περιοχή. Σε ευχαριστώ και θα είμαι σε επαφή μαζί σου, γιατι όπως προείπα, είμαι άσχετη με το θέμα.
στη ΒΟΥΛΑ στη σχολή της Νινέττας Τρυφωνοπούλου Βασ. Παύλου 102-104 210-899.01.01

Παλιά 02-11-09, 23:17   #104
Marmeladitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
στη ΒΟΥΛΑ στη σχολή της Νινέττας Τρυφωνοπούλου Βασ. Παύλου 102-104 210-899.01.01
Δηλαδή ανάμεσα σε Κυριακίδου, Χατζημιχάλη, Γλύκα και Τρυφωνοπούλου, δίνεις έμφαση στην Τρυφονοπούλου;
Παλιά 03-11-09, 11:40   #105
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή ανάμεσα σε Κυριακίδου, Χατζημιχάλη, Γλύκα και Τρυφωνοπούλου, δίνεις έμφαση στην Τρυφονοπούλου;
τρυφωνοπούλου και κυριακίδου

Παλιά 24-11-09, 17:02   #106
stonec

Το avatar του χρήστη stonec

stonec χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα Ισμήνη, το θέμα που έχεις ανοίξει είναι πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχέση με το μπαλέτο. Έχω μια τετράχρονη κόρη και μου έχει εκφράσει την επιθυμία να κάνει μπαλέτο. Είμαι κάτοικος Πετρούπολης και κοντά στο σπίτι μου βρίσκονται οι ακόλουθες σχολές:
1. ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: Χ. ΚΑΡΒΟΥΝΗ 4 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5012377
2. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ: ΠΕΥΚΩΝ 22 - ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ ΤΗΛ: 210.5775775
3.ΜΠΟΛΟΒΙΝΗ ΙΩΑΝΝΑ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 86 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5025597
Τις γνωρίζεις; Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων γαι τη βοήθειά σου!
Ο χρήστης stonec δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-11-09, 13:14   #107
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stonec Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Ισμήνη, το θέμα που έχεις ανοίξει είναι πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν έχουμε και την καλύτερη σχέση με το μπαλέτο. Έχω μια τετράχρονη κόρη και μου έχει εκφράσει την επιθυμία να κάνει μπαλέτο. Είμαι κάτοικος Πετρούπολης και κοντά στο σπίτι μου βρίσκονται οι ακόλουθες σχολές:
1. ΚΥΠΡΙΩΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: Χ. ΚΑΡΒΟΥΝΗ 4 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5012377
2. ΣΤΑΥΡΙΑΝΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ: ΠΕΥΚΩΝ 22 - ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ ΤΗΛ: 210.5775775
3.ΜΠΟΛΟΒΙΝΗ ΙΩΑΝΝΑ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 86 - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΤΗΛ: 210.5025597
Τις γνωρίζεις; Έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων γαι τη βοήθειά σου!
προσωπικά ξέρω μόνο την Κυπριώτη, αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνει;
θα σου πρότεινα τη Μαρία Κρούσου στο Περιστέρι ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 16 -ΤΗΛ: 210.5777667
και πες από εμένα

Παλιά 01-12-09, 17:33   #108
stonec

Το avatar του χρήστη stonec

stonec χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ok, ευχαριστώ Ισμήνη!
Ο χρήστης stonec δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-10, 11:27   #109
Eviri

Το avatar του χρήστη Eviri

Περιοχή: Stuttgart-Deutschland
Eviri χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
τρυφωνοπούλου και κυριακίδου

Καλημέρα ismeni, είμαι καινούργια στην παρέα του φόρουμ. Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σου στο σχετικό θέμα. Πρόκειται του χρόνου το Σεπτέμβριο να πάω την κόρη μου σε μαθήματα μπαλέτου, όπως μου ζήτησε. Μένω Άνω Γλυφάδα και μάλιστα αρκετά κοντά στη σχολή της "Μάρης Χατζημιχάλη" με σύστημα vaganova. Όπως είδα όμως, αν είναι η ίδια, δεν την προτείνεις στην προηγούμενη κοπέλα των νοτίων προαστίων. Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κι εγώ κάποια άλλη κι όχι αυτή που είναι πιο κοντά μου μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια;
Ο χρήστης Eviri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 09:53   #110
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eviri Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα ismeni, είμαι καινούργια στην παρέα του φόρουμ. Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σου στο σχετικό θέμα. Πρόκειται του χρόνου το Σεπτέμβριο να πάω την κόρη μου σε μαθήματα μπαλέτου, όπως μου ζήτησε. Μένω Άνω Γλυφάδα και μάλιστα αρκετά κοντά στη σχολή της "Μάρης Χατζημιχάλη" με σύστημα vaganova. Όπως είδα όμως, αν είναι η ίδια, δεν την προτείνεις στην προηγούμενη κοπέλα των νοτίων προαστίων. Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κι εγώ κάποια άλλη κι όχι αυτή που είναι πιο κοντά μου μόνο και μόνο επειδή μπορούμε να πηγαίνουμε με τα πόδια;
καλημέρα
να θα σου πρότεινα τις ίδιες σχολές. προσωπικά, δεν ξέρω τι δουλειά κανει η Μάρη, απλώς είμαι υπερ του αγγλικού συστήματος διδασκαλίας (RAD) για τα παιδιά.

Παλιά 28-03-10, 10:31   #111
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

διαβάστε το...

Παλιά 14-04-10, 14:34   #112
Flora_Maria

Flora_Maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα!!!!

Η κόρη μου γίνεται 4 τον Νοέμβριο και θέλω από Σεπτεμβριο να την γράψω σε μια σχολή χορού. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια καλή σχολή στα Βριλήσσια? Επίσης, θα ήθελα να σωτήσω εάν κάποιος ξέρει εάν όλα τα παιδάκια αρχιζουν με μπαλέτο υποχρεωτικά και μετα από κάποια χρόνια επιλέγουν κάποιο άλλο είδος χορού που επιθυμούν?
Παλιά 15-04-10, 17:41   #113
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Flora_Maria Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και από εμένα!!!!

Η κόρη μου γίνεται 4 τον Νοέμβριο και θέλω από Σεπτεμβριο να την γράψω σε μια σχολή χορού. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει καμια καλή σχολή στα Βριλήσσια? Επίσης, θα ήθελα να σωτήσω εάν κάποιος ξέρει εάν όλα τα παιδάκια αρχιζουν με μπαλέτο υποχρεωτικά και μετα από κάποια χρόνια επιλέγουν κάποιο άλλο είδος χορού που επιθυμούν?
1. Στελλα Περδίκη: Λ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 73 ΜΕΛΙΣΣΙΑ 210.8047119
2. Μπίνη Χόνδρου: ΣΕΡΙΦΟΥ 10 ΜΕΛΙΣΣΙΑ
3. ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΟΥ ΗΒΗ "DANCERS": ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 39 & ΚΑΝΑΡΗ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.6137304
4. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ - ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ: ΑΝΑΠΑΥΣΕΩΣ 44 - Α.ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ ΤΗΛ: 210.8105535

η γνώμη μου είναι μετα την τριτη δημοτικού μπορουν να ξεκινήσουν και μοντέρνο χορό, παράλληλα με το μπαλέτο όμως. αυτό δεν το αφήνουν ποτέ.

ρωτησε και πες μου. θα 'θελα να 'ξερα τι αποφάσισες...

σε οποια και να πας, πες από εμένα.

Παλιά 16-04-10, 02:41   #114
rna

rna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ισμήνη, να σε ρωτήσω κάτι? Η πείρα της ιδιοκτήτριας πρέπει να παίζει ρόλο στην επιλογή σχολής? Δηλαδή θέλω να πω ορισμένες σχολές με 'βαριά ονόματα' όπως για παράδειγμα Πέτροβα ή ακόμα και Κονταξάκη αυτόματα δημιουργούν και προυποθέσεις για καλύτερη ποιότητα στο χορό τους? Ή αυτό δεν έχει καμία σημασία ειδικά στα πρώτα στάδια?
Παλιά 16-04-10, 10:53   #115
Flora_Maria

Flora_Maria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Ισμήνη μου για τις πληροφορίες!!!!
Παλιά 16-04-10, 12:43   #116
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισμήνη, να σε ρωτήσω κάτι? Η πείρα της ιδιοκτήτριας πρέπει να παίζει ρόλο στην επιλογή σχολής? Δηλαδή θέλω να πω ορισμένες σχολές με 'βαριά ονόματα' όπως για παράδειγμα Πέτροβα ή ακόμα και Κονταξάκη αυτόματα δημιουργούν και προυποθέσεις για καλύτερη ποιότητα στο χορό τους? Ή αυτό δεν έχει καμία σημασία ειδικά στα πρώτα στάδια?

υπαρχουν περιπτώσεις που ισχύει, αλλα και περιπτώσεις που δεν ισχυει κατι τετοιο
καλύτερα τα πρώτα σταδια να γινονται σε ερασιτεχική σχολή που παντα είναι πιο οικογενειακή και φιλική στο παιδί αλλα και στην οικογένεια.
συγκειτικά θα ελεγα... πας ενα 2χρονο παιδί σε μεγάλο εκπαιδευτηριο; ή προτιμάς εναν μικρό οικογενειακό παιδικό σταθμό;
ετσι είναι και στο μπαλέτο

μην ψάχνεσαι....η κόρη σου είναι σε πολύ καλά χέρια

Παλιά 16-04-10, 12:53   #117
rna

rna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
μην ψάχνεσαι....η κόρη σου είναι σε πολύ καλά χέρια
Σίγουρα είναι σε καλά χέρια, πάντως σ' ευχαριστώ!
Παλιά 22-04-10, 13:49   #118
ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ

ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θα ηθελα και εγω να στειλω την κορη μου μπαλετο απο Σεπτεμβριο (θα ειναι 4+) δεν διαβασα ομως για καποια σχολη στην Νεα Σμυρνη που να προτεινεις... Υπαρχει καποια? Περυσι ειχα επισκεφτει της Ρουλας Παπαδοπουλου (ειναι κοντα στο σπιτι μου)αλλα επειδη ηταν μικρη το αφησα για του χρονου. Σε παρακαλω Ισμηνη ενημερωσε με αν μπορεις (η καποια αλλη κοπελα αν γνωριζει σχετικα)
Ευχαριστω πολυ!
Ο χρήστης ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-10, 17:53   #119
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα και εγω να στειλω την κορη μου μπαλετο απο Σεπτεμβριο (θα ειναι 4+) δεν διαβασα ομως για καποια σχολη στην Νεα Σμυρνη που να προτεινεις... Υπαρχει καποια? Περυσι ειχα επισκεφτει της Ρουλας Παπαδοπουλου (ειναι κοντα στο σπιτι μου)αλλα επειδη ηταν μικρη το αφησα για του χρονου. Σε παρακαλω Ισμηνη ενημερωσε με αν μπορεις (η καποια αλλη κοπελα αν γνωριζει σχετικα)
Ευχαριστω πολυ!
καλησπέρα
θα σου προτεινα στο νέο κόσμο, Λαγουμιτζή 68 στο ΙΚΑ δίπλα, τη σχολή της βάσιας μάνου (συστημα rad).
δεν είναι μακριά από τη νέα σμύρνη...
υπάρχουν ακόμη

ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
ΚΑΡΤΑΣΗ - ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ: ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ 1 - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ΤΗΛ: 210.9334216
ΜΠΟΥΡΤΖΙΚΟΥ ΕΛΕΝΗ: ΚΥΔΩΝΙΩΝ 12 - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ ΤΗΛ: 210.9356788
οι οποίες διδάσκουν σύστημα vaganova και

στην πλατεία της νέας σμύρνης η Μαρίνα Λαμπροπούλου Ατταλείας 1 και Ελ. Βενιζέλου που διδάσκει RAD

Προτείνω ανεπιφύλακτα το RAD.

Και οι 4 σχολες είναι αναγνωρισμένες από το Κράτος (γενικά αναγνωρισμένες σχολές στο www.sisxe.com)

Παλιά 23-04-10, 18:06   #120
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι σχολες μπαλετου για να λειτουργήσουν νόμιμα πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις. Κτηριακές και ουσιαστικές (προσόντα του σχολάρχη*).

Οι σχολές μπαλέτου παίρνουν άδεια λειτουργίας από την νομαρχία που ανήκει η περιοχή που θα ανοιχτεί η σχολή. Μηχανικοί έρχονται και ελέγχουν τον χώρο.
το ΦΕΚ γράφει ότι πρέπει να η αίθουσα διδασκαλίας να έχει ξύλινο πάτωμα, ύψος 3μ, μέγεθος 50 τετραγωνικά μέτρα, καθρεφτες ασφαλείας στους τοίχους, μπάρες στηριζόμενες με ασφάλεια στον τοίχο, 2 μπάνια, έξοδο κινδύνου κλπ κλπ. (χοντρικά)
Το πάτωμα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Μπαλέτο σε μοκέτα, τσιμέντο ή πλακάκια δεν γίνεται.
ΤΟ ΜΠΑΛΕΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΛΑΚΑ ΔΕΡΜΑΤΙΝΑ Η ΥΦΑΣΜΑΤΙΝΑ, ΟΧΙ ΞΥΠΟΛΗΤΑ ΠΟΔΙΑ.
ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ POINTΕS (αυτά που χορέυουμε στα δάχτυλα των ποδιών μας) ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 12 ΧΡΟΝΩΝ. υπάρχουν εξεραίσεις παιδιών που τα φοράνε στα 10 ή στα 11. αυτά δεν είναι ο κανόνας. Είναι θέμα ορθοπεδικό!

Η δική μου γνώμη:
κοιτάξτε τα διπλώματα της δασκάλας. έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού της αθήνας ή της Θεσαλονίκης;
και επιπλέον έχει δίπλωμα teaching certificate ή diploma ή CBTS από τη Royal Academy of Dance;
δίπλωμα associate από την ISTD;
ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΔΥΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ. δεν σημαίνει ότι δεν δέχομαι το σύστημα vaganova, όταν αυτό διδάσκεται σωστά.

κοίταξτε τον χώρο
ρωτήστε τις σπουδές της δασκάλας
τι θα μαθει το παιδί τον πρώτο χρόνο;
ζητήστε να δείτε ένα μάθημα. μπείτε στην τάξη.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
οι σχολές λατιν και τα γυμναστήρια δεν επιτρεπεται να διδάσκουν μπαλέτο (όπως και οι σχολές μπαλέτου δεν επιτρεπεται να διδάσκουν λατιν, τανγκο κλπ). Το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν άδεια λειτουργίας από τις Νομαρχίες.

*προϋπηρεσία 5 χρόνια σε άλλες σχολές. διπλωμα ανωτερης επαγγελματικής σχολής χορού από ελλάδα κλπ κλπ (πλέον νομίζω δεν δίνουν άδειες να ανοιξουν σχολές μπαλετου μόνο με τίτλο σπουδών από το εξωτερικό).

αναγνωρισμένες σχολές από το κρατος www.sisxe.com (σχολές που ακολουθούν σύστημα vaganova και rad και πληρούν τις προϋποθέσεις ). υπάρχουν πολλες νόμιμες σχολές που δεν ειναι γραμμένες στο σισχε.

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές