Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-04-09, 21:42   #1
αθηνά76

Το avatar του χρήστη αθηνά76

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ GLUCOPHAGE ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ 3 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ GLUCOPHAGE ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ???
ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΟ 1οΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
Ο χρήστης αθηνά76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-09, 22:30   #2
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αθηνά έχω διαβάσει την περίπτωσή σου αλλά δεν έτυχε να μιλήσουμε μέχρι σήμερα! Εγώ έχω πολυκυστικές και είχα έναν κύκλο άστα να πάνε δοκιμάσαμε προγραμματισμένες επαφές, πήρα και serpaphar τίποτα! Ξεκίνησα glucophage και από τον 1ο μήνα ο κύκλος μου έφτιαξε στις 29 μέρες, 2ο κύκλο δεν είχα ολοκληρωμένο γιατί έμεινα έγκυος!Μόλις είχα το θετικό τεστ στα χέρια μου σταμάτησα το χάπι όπως μου είχε πει ο γιατρός και όλα πήγαν πολύ καλά. Εϋχομαι κι εσύ να έχεις σύντομα ένα σποράκι στην κοιλιά σου που να μείνει εκεί για 9 ολόκληρους μήνες! Μάλλον θα αρχίσω κι εγώ ξανά τα glucophage πότε πες μου κι εσύ την εμπειρία σου!
Παλιά 24-04-09, 23:01   #3
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα Μαρινα ευχαριστω που μου απαντησες εχω ξανακανει θεραπεια με το συγκεκριμενο εγινε σταθερος ο κυκλος μου και ετσι ηρθε η 3 εγκυμοσυνη!!
Εσενα σε εχει πειραξει στο στομαχι σου???
Ευχαριστω και για τις ευχες σου ελπ[ιζω συντομα να εχουμε θετικο αποτελεσμα απο ολες τις αποψεις!!!
Να χαιρεσαι το παιδακι σου και σου ευχομαι συντομα με ενα δευτερο μωρακι
Παλιά 25-04-09, 10:55   #4
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πως κατάλαβες ότι έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη?
Ο χρήστης sisika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-04-09, 17:54   #5
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα Sisika την αντισταση την βρηκε ο ενδοκρινολογος και μετα απο καποιες εξετασεις μου ειπε οτι εχω αντισταση στην ινσουλινη!!!
Γνωριζεις κατι σχετικα μ αυτο????
Παλιά 25-04-09, 20:21   #6
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα,πρόσφατα επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και θα προβώ σε εξετάσεις...Πάντως είναι ό,τι πρέπει το glucophage για την αντίσταση στην ινσουλίνη.Κι γω έπαιρνα 2 μήνες αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είπε να το σταματήσω για να κάνω εξετασεις.
Παλιά 25-04-09, 21:00   #7
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sisika Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα,πρόσφατα επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και θα προβώ σε εξετάσεις...Πάντως είναι ό,τι πρέπει το glucophage για την αντίσταση στην ινσουλίνη.Κι γω έπαιρνα 2 μήνες αλλά τώρα ο ενδοκρινολόγος είπε να το σταματήσω για να κάνω εξετασεις.
Το ξερω Sisika απλα το κακο ειναι οτι με πειραζει εμενα glucophage και δεν ξερω ποσο θα αντεξω να το περνω ακομη!!!!!
Εμενα με βοηθησε πολυ το συγκεκριμενο το επερνα και νωριτερα κανενα 2 μηνο και με βοηθησε να καταλαβω την ωορηξια μου και στη συνεχεια να μεινω γρηγορα εγκυος!!!
Τι εξετασεις θα κανεις?????
Παλιά 28-04-09, 23:16   #8
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα πάντως δε με είχε ενοχλήσει καθόλου το στομάχι μου με το συγκεκριμένο χάπι. Δεν είχα πάντως κάνει συγκεκριμένες εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Εσύ Αθηνά με ποιά εξέταση το είδες?΄Σε τι δοσολογία το παίρνεις το χάπι, μήπως είναι δυνατή η δόση?

Εσένα sisika πώς και σου είπε ο γιατρός να το σταματήσεις?Ξέρετε για πόσο διάστημα μπορούμε να το παίρνουμε?
Παλιά 29-04-09, 00:28   #9
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marina28 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάντως δε με είχε ενοχλήσει καθόλου το στομάχι μου με το συγκεκριμένο χάπι. Δεν είχα πάντως κάνει συγκεκριμένες εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι είχα αντίσταση στην ινσουλίνη. Εσύ Αθηνά με ποιά εξέταση το είδες?΄Σε τι δοσολογία το παίρνεις το χάπι, μήπως είναι δυνατή η δόση?

Εσένα sisika πώς και σου είπε ο γιατρός να το σταματήσεις?Ξέρετε για πόσο διάστημα μπορούμε να το παίρνουμε?
Καλησπερα Μαρινα πλεον δεν με ενοχλει το μειωσα απο 2 που επερνα την ημερα σε μισο πρωι και μισο βραδυ.
Μαλλον με πειραξε γιατι ειχα παρει αρκετη αντιβιωση μετα την αποξεση και στη συνεχεια το πηρα οποτε μαλλον αυτος ητανε ο λογος τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο ενδοκρινολογος μου οσο για την αντισταση ητανε το συμπερασμα του εφου εκανα και εξετασεις για θυροειδιτιδα και μετα την ιστολογικη και βαση ολου του ιστορικου ετσι μου ειπε!!!
Ο καιρος θα δειξει!!!
Να χαιρεσαι το παιδακι σου!!!!
Παλιά 29-04-09, 00:45   #10
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Αθηνούλα! Κι εσύ σύντομα, πολύ σύντομα να έχεις στην αγκαλιά σου το δικό σου!
Παλιά 01-05-09, 08:57   #11
sisika

sisika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις πολυκυστικές οι γυναίκες παράγουν περισσότερη ή λιγότερη ινσουλίνη?
Παλιά 01-05-09, 10:22   #12
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sisika Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις πολυκυστικές οι γυναίκες παράγουν περισσότερη ή λιγότερη ινσουλίνη?
Καλημερα και Καλο Μηνα Σισικα αυτο δεν το γνωριζω και ετσι δεν μπορω να σε βοηθησω και δεν εχω πολυκιστικες!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-05-09, 12:50   #13
ania

Το avatar του χρήστη ania

Περιοχή: Αθήνα
ania χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα, έχω και εγώ πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη (που συνήθως πάνε πακέτο). Μετά από προσπάθειες δύο ετών και γυναικολόγους που με οδηγούσαν στην εξωσωματική βρέθηκα τυχαία σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο ο οποίος μου χορήγησε τα χάπια Januvia και Avandament (τα οποία είναι παρόμοια με το Glugophage όμως πιο δραστικά) και μετά από ενάμιση μήνα έμεινα έγκυος! Οταν έμεινα μου σταμάτησε τα χάπια αυτά και το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το Glugophage, προσωπικά δεν με ενόχλησε στο στομάχι όμως είναι μια συνηθισμένη παρενέρεγεια αυτών των φαρμάκων. Το μωρό μου που είναι σήμερα 17 ημερών δεν έπαθε τίποτα από το Glugophage και το είχε εγκρίνει και ο γυναικολόγος μου να το παίρνω. Ομως το θέμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν αντιμετωπίζεται μόνο με το χάπι χρειάζεται σωστη διατροφή (δεν πρέπει να τρως καθόλου γλυκά, ζάχαρη, φρουκτόζη, μέλι - πρέπει να προτιμάς τα ολικής αλέσεως ψωμί, αλεύρι, ζυμαρικά, ρύζι - όχι πολλές υπερβολές στα φρούτα) και κυρίως σωματική άσκηση (τζόκινγκ ή περπάτημα). Στα άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη το πάγκρεας δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα όταν προσλαμβάνει κάποια τροφή να εκκρίνει πολύ περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται ένας άλλος άνθρωπος για να εξουδετερώσει τη γλυκόζη, πόσο μάλλον όταν αυτή η τροφή είναι κάποιο γλυκό! Έτσι κυκλοφορεί στον οργανισμό πλεονάζουσα ινσουλίνη που δημιουργεί πολλά προβληματάκια.Ενα από αυτά είναι και οι πολυκυστικές. Όμως η ινσουλίνη στον οργανισμό δεν είναι ανεξάντλητη και μπορεί μια μέρα με αυτή την "σπατάλη¨" που κάνει ο οργανισμός κάποια στιγμή να ξεμείνει και ο άνθρωπος να πάθει διαβήτη. Γι΄ αυτό οι κανόνες για την διατροφή και την άσκηση πρέπει να τηρούνται για όλη τη ζωή. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά νομίζω πως έτσι περιληπτικά και απλοποιημένα είναι χρησιμα αυτά που έμαθα και εγώ από τον ενδοκρινολόγο μου.
Ο χρήστης ania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-09, 23:34   #14
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, έχω και εγώ πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη (που συνήθως πάνε πακέτο). Μετά από προσπάθειες δύο ετών και γυναικολόγους που με οδηγούσαν στην εξωσωματική βρέθηκα τυχαία σε έναν πολυ καλό ενδοκρινολόγο ο οποίος μου χορήγησε τα χάπια Januvia και Avandament (τα οποία είναι παρόμοια με το Glugophage όμως πιο δραστικά) και μετά από ενάμιση μήνα έμεινα έγκυος! Οταν έμεινα μου σταμάτησε τα χάπια αυτά και το πρώτο τρίμηνο έπαιρνα το Glugophage, προσωπικά δεν με ενόχλησε στο στομάχι όμως είναι μια συνηθισμένη παρενέρεγεια αυτών των φαρμάκων. Το μωρό μου που είναι σήμερα 17 ημερών δεν έπαθε τίποτα από το Glugophage και το είχε εγκρίνει και ο γυναικολόγος μου να το παίρνω. Ομως το θέμα με την αντίσταση στην ινσουλίνη δεν αντιμετωπίζεται μόνο με το χάπι χρειάζεται σωστη διατροφή (δεν πρέπει να τρως καθόλου γλυκά, ζάχαρη, φρουκτόζη, μέλι - πρέπει να προτιμάς τα ολικής αλέσεως ψωμί, αλεύρι, ζυμαρικά, ρύζι - όχι πολλές υπερβολές στα φρούτα) και κυρίως σωματική άσκηση (τζόκινγκ ή περπάτημα). Στα άτομα με αντίσταση στην ινσουλίνη το πάγκρεας δεν λειτουργεί πολύ σωστά με αποτέλεσμα όταν προσλαμβάνει κάποια τροφή να εκκρίνει πολύ περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται ένας άλλος άνθρωπος για να εξουδετερώσει τη γλυκόζη, πόσο μάλλον όταν αυτή η τροφή είναι κάποιο γλυκό! Έτσι κυκλοφορεί στον οργανισμό πλεονάζουσα ινσουλίνη που δημιουργεί πολλά προβληματάκια.Ενα από αυτά είναι και οι πολυκυστικές. Όμως η ινσουλίνη στον οργανισμό δεν είναι ανεξάντλητη και μπορεί μια μέρα με αυτή την "σπατάλη¨" που κάνει ο οργανισμός κάποια στιγμή να ξεμείνει και ο άνθρωπος να πάθει διαβήτη. Γι΄ αυτό οι κανόνες για την διατροφή και την άσκηση πρέπει να τηρούνται για όλη τη ζωή. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά νομίζω πως έτσι περιληπτικά και απλοποιημένα είναι χρησιμα αυτά που έμαθα και εγώ από τον ενδοκρινολόγο μου.
Καλησπερα Ανια να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!
Δεν εχω πολυκυστικες οωθηκες οσο παραξενο και αν σου φαινεται κανω θεραπεια με glucophage και οπως μου ειπε ο ενδοκρινολογος θα το παρω και στο 1ο τριμηνο της εγκυμοσυνης και εχει συμφωνησει και ο γυναικολογος!!!
Θελω να μου πεις ινσουλινη εκανες???και ποτε τις ξεκινησατε???
Παλιά 02-05-09, 07:37   #15
ania

Το avatar του χρήστη ania

Περιοχή: Αθήνα
ania χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα Αθηνά76 ινσουλίνη δεν έκανα, και δεν υπήρχε κανενας λόγος για να κάνω. Εσένα σου είπαν ότι θα κάνεις ινσουλίνη; για ποιο λόγο;
Ο χρήστης ania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-09, 11:38   #16
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Αθηνά76 ινσουλίνη δεν έκανα, και δεν υπήρχε κανενας λόγος για να κάνω. Εσένα σου είπαν ότι θα κάνεις ινσουλίνη; για ποιο λόγο;
Καλημερα Ανια μαλλον θα χρειαστει μου ειπε ο ενδοκρινολογος αυτο βεβαια θα ιθει απο τις μετρησεις και φυσικα απο μια καμπυλη και μετα θα μου πει!!!!
Πιστευει οτι θα κανω το ζαχαρο εγκυμοσυνης αλλα αυτο βεβαια δεν ειναι απολυτο!!!
Παλιά 05-05-09, 12:50   #17
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανια ήσουν πολύ κατατοπιστική! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ το παρακάνω με τα γλυκά και όντως πρέπει κάπως να το σταματήσω αυτό. Εδώ και καμιά εβδομάδα ξεκίνησα και πάλι τα glucophage και εύχομαι σύντομα να έχουμε αποτέλεσμα. Αν κατάλαβα καλά όμως από αυτά που έγραψε η Άνια δύσκολο να παίρνεις ταυτόχρονα τα συγκεκριμένα χάπια που ουσιαστικά δίνονται για να μειώσουν την ινσουλίνη που παράγει ο οργανισμός και ταυτόχρονα να κάνεις ινσουλίνη. Δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους?Εσένα Αθηνά ενδοκρινολόγος ή γυναικολόγος σου είπε ότι ίσως χρειαστείς και ενέσεις?
Παλιά 05-05-09, 18:09   #18
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ανια ήσουν πολύ κατατοπιστική! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι εγώ το παρακάνω με τα γλυκά και όντως πρέπει κάπως να το σταματήσω αυτό. Εδώ και καμιά εβδομάδα ξεκίνησα και πάλι τα glucophage και εύχομαι σύντομα να έχουμε αποτέλεσμα. Αν κατάλαβα καλά όμως από αυτά που έγραψε η Άνια δύσκολο να παίρνεις ταυτόχρονα τα συγκεκριμένα χάπια που ουσιαστικά δίνονται για να μειώσουν την ινσουλίνη που παράγει ο οργανισμός και ταυτόχρονα να κάνεις ινσουλίνη. Δεν είναι αντίθετα μεταξύ τους?Εσένα Αθηνά ενδοκρινολόγος ή γυναικολόγος σου είπε ότι ίσως χρειαστείς και ενέσεις?
Καλησπερα Μαρινα ο ενδοκρινολογος μου το ειπε αλλα στην τελευταια εκανα γιατι ειχα καποιες μετρησεις υψηλες.Η προηγουμενη ενδοκρινολογος δεν μου επετρεπε να παρω το glucophage κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!!!
Ο νεος που με παρακολουθει τωρα μου ειπε οτι θα το παρω σε ολο το 1ο τριμηνο!!!!ελπιζω σε κατι καλο!!!
σου ευχομαι τα καλυτερα και σε εσενα!!!!
εσενα ο γυναικολογος στο εδωσε????
Παλιά 05-05-09, 20:47   #19
marina28

marina28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι κι εμένα ο γυναικολόγος μου αλλά μετά από δική μου επιμονή. Αν κατάλαβα καλά εκείνος προτιμούσε να πάρω κλομιφένη που όμως απ' ότι ξέρω είναι πιο επικίνδυνο φάρμακο, δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές, μπορεί να σου δημιουργήσει κύστες και εμένα συγκεκριμένα δεν ήταν και πολύ αποτελεσματικό αφού ο κύκλος μου παρέμεινε μεγάλος. Έχω όμως μία ανησυχία μήπως την πρώτη φορά που πήρα τα glucophage ήταν τυχαίο που έφτιαξε ο κύκλος μου και τώρα δε λειτουργήσουν. Θα σας πω νεώτερα!
Παλιά 06-05-09, 00:38   #20
αθηνά76

αθηνά76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι κι εμένα ο γυναικολόγος μου αλλά μετά από δική μου επιμονή. Αν κατάλαβα καλά εκείνος προτιμούσε να πάρω κλομιφένη που όμως απ' ότι ξέρω είναι πιο επικίνδυνο φάρμακο, δεν μπορείς να το πάρεις πολλές φορές, μπορεί να σου δημιουργήσει κύστες και εμένα συγκεκριμένα δεν ήταν και πολύ αποτελεσματικό αφού ο κύκλος μου παρέμεινε μεγάλος. Έχω όμως μία ανησυχία μήπως την πρώτη φορά που πήρα τα glucophage ήταν τυχαίο που έφτιαξε ο κύκλος μου και τώρα δε λειτουργήσουν. Θα σας πω νεώτερα!
Καλησπερα Μαρινα οχι δεν νομιζω τυχαιο εαν σκεφτεις οτι εμενα οχι μονο μου τον εφτιαξε καταλαβαινω πλεον ποτε εχω οωρηξια!!!
Και οπως μου ειπε και ο ενδοκρινολογος βοηθαει στον κυκλο τα ιδια βεβαια μου ειπε και ο γιατρος μου!!
Οποτε δεν νομιζω οτι ητανε τυχαιο!!!
Παλιά 14-05-11, 01:52   #21
χρυσοβαλαντω

Περιοχή: θεσσαλονικη
χρυσοβαλαντω χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

glucophase
Ο χρήστης χρυσοβαλαντω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 20:05   #22
erene

Περιοχή: Κρητη
erene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια!!κι εγω προσφατα επισκεφτηκα ενδοκρινολογο και μου ειπε να παρω το glucoplus για να φτιαξει ο κυκλος μου ο οποιος ειναι πολυ χαλια.διαβαζω οτι εσεις εχετε παρει το glucophage...ειναι κατι παρομοιο αυτο που περνω εγω?ελπιζω να με βοηθησει κι εμενα να φτιαξει επιτελους ο κυκλος μου και να μπορεσω να συνεχισω το συντομοτερο δυνατο στις εξετασεις μου και να τελειωσει επιτελους αυτη η αγωνια για το ποτε θα γινουμε γονεις!!
Ο χρήστης erene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-11, 08:01   #23
loveboom

loveboom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αθηνά76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα Μαρινα οχι δεν νομιζω τυχαιο εαν σκεφτεις οτι εμενα οχι μονο μου τον εφτιαξε καταλαβαινω πλεον ποτε εχω οωρηξια!!!
Και οπως μου ειπε και ο ενδοκρινολογος βοηθαει στον κυκλο τα ιδια βεβαια μου ειπε και ο γιατρος μου!!
Οποτε δεν νομιζω οτι ητανε τυχαιο!!!

ακριβως τα ιδια συνεβησαν και σε μενα και να τωρα που περιμενω το παιδακι μου
Παλιά 18-05-11, 22:52   #24
καντυ

καντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια,ειμαι σημερινη στην παρεα σας κ μπορω να πω σας το χρωσταω,εχω αλλαξει 3 γυναικολογους κ ο τριτος ειπε για το γλουκοφαζ..εχω πολυκιστικες κ εγω κ πολλες στεναχωριες οπως ολες,διχως κυκλο διχως ωορηξια λογω αυξημενων ανδρογονων ,εκανα 2 προσπαθειες με κλομιφεν κατι ενεσεις στο ξερατε που κ τιποτα,εψαξα για αυτο το φαρμακο μου ειπαν τα καλυτερα για την περιπτωση των κυστων,σημερα τα πηρα πρωτη μερα,θα τα δοκιμασω κ ο θεος βοηθος,μου ειπαν οτι μετα απο εξι μηνες βλεπεις διαφορα ,ισχυει?αν ερθω σε επαφη πρεπει να βλεπω ποτε εχω γονιμες η να το απολαυσω...το βαρεθηκα αυτο.θελω κατι πιο αυθορμητο,ειναι κακο?
Ο χρήστης καντυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-08-11, 13:56   #25
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια εχω και εγω πολυκυστικες και ειμαι στη φαση με κλομιφαιν εδω και 5 κυκλους αλλα τιποτα...τι εξετασεις κανατε για να δειτε οτι εχετε αντισταση στην ινσουλινη?εσυ καντυ το πηρες απο μονη σου αυτο το φαρμακο?
Ο χρήστης vasula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-11, 14:03   #26
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ανια εχεισ πμ
Ο χρήστης toniagr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-11, 14:13   #27
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasula Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εξετασεις κανατε για να δειτε οτι εχετε αντισταση στην ινσουλινη?
Κάνεις καμπύλη ζαχάρου - ινσουλίνης (δηλ. δίνεις αίμα νηστική και μετά πάλι αφού πιεις γλυκόζη και κάτσεις ακίνητη 2 ώρες).

Καλό είναι να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος. Εγώ το πρόβλημα το διόρθωσα με δίαιτα, χωρίς να πάρω φάρμακα.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-08-11, 15:13   #28
toniagr

toniagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα.πειτε μου ποιουσ ενδοκρινολογουσ εχετε?εχω και εγω τι νιδιο προβλημα
Ο χρήστης toniagr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-11, 00:19   #29
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις καμπύλη ζαχάρου - ινσουλίνης (δηλ. δίνεις αίμα νηστική και μετά πάλι αφού πιεις γλυκόζη και κάτσεις ακίνητη 2 ώρες).

Καλό είναι να σε παρακολουθεί ενδοκρινολόγος. Εγώ το πρόβλημα το διόρθωσα με δίαιτα, χωρίς να πάρω φάρμακα.

εχω παει σε ενδοκρινολογο αλλα δεν μου ζητησε να κανω τετοια εξεταση..παντως η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να χασω κιλα με το ζορι κατεβενει η ζυγαρια...μηπως με το γλυκοφαζ σε βοηθει στα κιλα?
Παλιά 07-08-11, 03:14   #30
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasula Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παει σε ενδοκρινολογο αλλα δεν μου ζητησε να κανω τετοια εξεταση..παντως η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι πολυ να χασω κιλα με το ζορι κατεβενει η ζυγαρια...μηπως με το γλυκοφαζ σε βοηθει στα κιλα?
Βασούλα δεν έχω ιδέα, αλλά απ' όσο ξέρω η αντίσταση στην ινσουλίνη δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία να χάσεις κιλά (αν αυτό εννοείς) αλλά τα παραπανίσια κιλά προκαλούν αντίσταση στην ινσουλίνη.

Η δυσκολία να χάσεις κιλά (εφόσον ακολουθείς σωστή δίαιτα χωρίς παρασπονδίες) ενδεχομένως να είναι πρόβλημα μεταβολισμού, δηλαδή θυροειδούς. Φαντάζομαι ότι ο ενδοκρινολόγος το τσέκαρε αυτό.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-11, 10:01   #31
ismini

ismini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δυστυχώς έτσι είναι... η ινσουλινοαντίσταση μας δυσκολεύει στο χάσιμο των κιλών. Είχα για πολλά χρόνια πρόβλημα, τόσο με τα κιλά, όσο και με την περίοδο, ώσπου ένας ευλογημένος γιατρός έκανε την σωστή διάγνωση.. παίρνω τα glucoplus εδώ και 2,5 χρόνια, έχασα 30 κιλά και συνεχίζω για τα επόμενα 15, η περίοδος έστρωσε και όλες οι εξετάσεις μου είναι τέλειες. Θέλει προσοχή, επιμονή και υπομονή και έχω πλέον συνειδητοποιήσει ότι είναι κάτι που θα έχω σε όλη μου τη ζωή. όπως μου είπε ο γιατρός είναι ένας βαρύς σταυρός που θα κουβαλάω για πάντα.. αλλά είμαι τυχερή που με προειδοποιήσε πριν με προλάβει ο διαβήτης...
Ο χρήστης ismini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-08-11, 11:06   #32
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα το τσεκαρω μονη μου θα παω να κανω αυτη την εξεταση να δω τι γινεται....γιατι εχω πολυκυστικες προσπαθω να κανω μωρακι και ολοι μου λενε τα κιλα σου τα κιλα σου......το πιστευω γιατι και πιο παλια που εχανα κιλα διορθονωταν ο κυκλος μου αλλα εχει κανενα 2μηνο που προσπαθω πραγματικα αλλα η ζυγαρια δεν κατεβαινει παιρνω και κλομιφαινη δεν ξερω ποσο επηρεαζει στα κιλα και αυτο,αλλα πρεπει κατι να γινει δεν μπορω αρχιζω και κουραζομαι...
Παλιά 07-08-11, 11:16   #33
ismini

ismini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγώ πολυκυστικές έχω... και εγώ παίρνω κλομιφαίνη, γιατί είμαι στην προσπάθεια για μπεμπάκι... κι αν ακόμη μείνω έγκυος (Αμήν Παναγίτσα μου) θα συνεχίσω το glucoplus, για το πρώτο τρίμηνο.... Θέλει προσοχή στους υδατάνθρακες, το πρώτο διάστημα έκανα δίαιτα για διαβητικούς, τώρα πλέον τρώω με μέτρο... εύχομαι ολόψυχα να διορθωθούν όλα και σύντομα να κρατάς στην αγκαλιά σου ένα γερό μωράκι!!!!
Παλιά 07-08-11, 11:32   #34
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ και σε σενα το ευχομαι συντομα να γινουμε μανουλες!!θα παω σε διαιτολογο αυτες τισ μερες και θα τισ πω να κανουμε ειδκη διαιτα για πολυκυστικες που μαλλον ειναι αυτο που λεσ και εσυ σαν τους διαβητικους...και θα μιλησω σιγουρα με την ενδοκρινολογο μου για αυτο το φαρμακο...
Παλιά 07-08-11, 11:35   #35
ismini

ismini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

vasula τσεκαρε τα πμ σου
Παλιά 07-08-11, 12:25   #36
christy28

Το avatar του χρήστη christy28

Περιοχή: Πειραιάς
christy28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οσες εχετε αντισταση στην ινσουλινη, εχετε υπογλυκαιμιες??? Η καμπυλη σκαχαρου σας στο 2-3 ωρο ειναι υπογλυκαιμικη??
Εγω εχω αντιδραστικη υπογλυκαιμια με ιστορικο 3 παλινδρομων. Στην εγκυμοσυνη εμφανισα διαβητη κυησης απο την πρωτη μερα και εκανα ινσουλινη. Δεν παιρνω ομως glucophage και δυσκολευομαι να χασω τα κιλα τις εγκυμοσυνης
Παλιά 14-10-12, 20:38   #37
despokkp

despokkp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ GLUCOPHAGE

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΤΣΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ GLUCOPHAGE 1000g. ΜΟΥ ΦΑΙΡΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑΥΤΙΑ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ ΕΝΤΟΝΟ. ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?
Ο χρήστης despokkp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-12, 21:46   #38
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο despokkp Εμφάνιση μηνυμάτων
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΤΣΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ GLUCOPHAGE 1000g. ΜΟΥ ΦΑΙΡΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΝΑΥΤΙΑ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΟΠΩΣΗΣ ΕΝΤΟΝΟ. ΝΑ ΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΣΒΛΗΜΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?
μήπως σου κάνουν υπογλυκαιμία?
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-12, 14:29   #39
marilia86

Το avatar του χρήστη marilia86

marilia86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οσες παιρνατε glucophase μετά από πόσο καιρό είδατε αποτελέσματα και πότε πετύχατε εγκυμοσύνη?
Ο χρήστης marilia86 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-12, 12:09   #40
pepitsa

Περιοχή: Αθηνα
pepitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ξεκίνησα το Glucophage σε συνδυασμό με διατροφή και με άφησαν (ενδοκρινολόγος και υναικολόγος) 3 μήνες με ελεύθερες επαφές. Μετά προχωρήσαμε σε σπερματέγχυση (είχα και κάποια άλλα προβληματάκια με την προλακτίνη) και η δεύτερη ήταν και η επιτυχία! Σύνολο λοιπόν 5 μήνες. Σου ευχομαι να πάνε όλα όπως τα θες και με το καλό ενα μωράκι!

Ο χρήστης pepitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές