Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-09-11, 15:42   #1321
optassia

Περιοχή: Επαρχία
optassia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο domnina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κοριτσάκια και καλό φθινόπωρο..

Επέστρεψα κι εγώ από τις τελευταίες διακοπούλες μου.. επιτέλους ανανεωμένη, χαλαρωμένη και ήρεμη.. Δεν σκέφτομαι τίποτε, δεν προγραμματίζω τίποτε και απλά ελπίζω... Ελπίζω να έχουμε τη δουλειά μας, την υγεία μας και τα αγαπημένα μας πρόσωπα τριγύρω..

Εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα.. Εγώ στον αγώνα από Φλεβάρη του 2012!

Σας φιλώ ανεξαιρέτως!
Οχι, με μενοπουρ δεν έχω κάνει . Μόνο γκονάλ και σετροτάιντ και ένα άλλο που δεν θέλω να θυμάμαι διότι ανέσυρε ό,τι σαβουρα υπήρχε στις ωοθήκες μου. Αυτή τη φορά θα του πω να κάνουμε το γνωστό σχήμα. δηλ. μόνο γοναδοτροπίνες, όχι ανταγωνιστή.
Ο χρήστης optassia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-11, 21:15   #1322
optassia

Προεπιλογή

Καλά βρε που είστε όλες? Ακόμα μπάνια κάνετε? Εγώ πήγα πάλι για υστεροσκόπηση και ευτυχώς ήταν όλα ΟΚ. Αρα , προχωράμε. Δοξα τω Θεω!!!!!!
Παλιά 20-09-11, 11:43   #1323
kkaterinaki

kkaterinaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχομαι να σου πανε ολα οπως τα περιμενεις Οπτασια
Ο χρήστης kkaterinaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-11, 08:19   #1324
molly

Το avatar του χρήστη molly

Περιοχή: Αθήνα
molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κοριτσια.θα ηθελα την βοηθεια σας αν φυσικα γνωριζετε.τελευταια περιοδος 31/8 πηγα στον γιατρο μου στις 8/9 για τεστ παπ κ τα σχετικα.μου ειπε παχος ενδομητριου 8 εκατοστα η χιλιοστα δεν θυμαμαι κ δεν ξερω πως πανε αυτα.μου λεει αποκλειετε να ειχες αδιαθετησει τοτε.δλδ ειναι ανυσηχητικο?ειναι μεγαλο το ενδομητριο μου η μικρο.υπαρχει προβλημα συλληψης?
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-11, 13:20   #1325
kkaterinaki

Προεπιλογή

Γεια μολυ το ενδομητριο μεγιστοποιειται στην ωορηξια (14η ημερα), τοτε πρεπει να το μετρησεις . Αν τη 9η ημερα του κυκλου σου εχεις 8 ενδομητριο ειναι μαλλον καλο.
Παλιά 26-09-11, 21:30   #1326
optassia

Προεπιλογή

Είναι σούπερ μόλλυ!!!¨Οπως πρέπει να είναι . ¨Ετοιμο να υποδεχτεί το μωράκι σου!!!
Παλιά 26-09-11, 21:31   #1327
optassia

Προεπιλογή

Κατερινάκι για πότε λες να κάνεις προσπάθεια???
Παλιά 27-09-11, 14:15   #1328
kkaterinaki

Προεπιλογή

Α ρε οπτασια, θα ηθελα να σου απαντησω οποτε θελει Ο Θεος, αλλα προς το παρον βλεπω γιατρους ,αφηνω να κατασταλαξουν αυτα που μου λενε στο μυαλο μου, να μη δρασσω κατω απο συναισθηματικη φορτιση. Κ ελπιζω να μη με προλαβει η εμμηνοπαυση.
Παλιά 27-09-11, 16:33   #1329
molly

Το avatar του χρήστη molly

Περιοχή: Αθήνα
molly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο optassia Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σούπερ μόλλυ!!!¨Οπως πρέπει να είναι . ¨Ετοιμο να υποδεχτεί το μωράκι σου!!!
αχ ναι???εχω κανει 2 τεστ κ εχουν βγει αρνητικα....τι κριμα
Ο χρήστης molly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-11, 21:34   #1330
optassia

Προεπιλογή

Γιατί ρε Κατερίνα, πόσο είσαι και θα σε προλάβει η εμμηνόπαυση? Δηλ. το ότι έχεις μια ορμόνη λίγο χαμηλή σημαίνει ότι θα μπείς σε πρόωρη εμμηνόπαυση? Αν σου είπαν αυτό , τότε να τα σκίσουν τα πτυχία!!!
Παλιά 28-09-11, 13:58   #1331
kkaterinaki

Προεπιλογή

Μετα απο την αποβολη που ειχα πριν 2,5 χρονια η δεξια μου ωοθηκη σταματησε να λειτουργει, κανω ωορηξια μονο απο την αριστερη. Στον υπερηχο δε φαινεται να εχει προβλημα αλλα στην τελευταια εξοσωματικη πριν 7 μηνες, τα ωοθηλακια που εδωσε δεν περειχαν ωαρια. Η αιτιολογηση που μου εδωσαν καποιοι γιατροι , ειναι να επαθε διαθερμια απο καποια επεμβαση η να ευθυνονται τα φαρμακα της διεγερσης που εχω παρει. Οποτε ευχομαι να συνεχισει η αλλη να λειτουργει . Ξερει καμια τον Πηχο?
Παλιά 01-10-11, 00:00   #1332
optassia

Προεπιλογή

Ακουστά τον έχω αλλά δεν γνωρίζω. ¨Οσο για τις διαθερμίες που λες, μην μου βάζεις ιδέες:!!Εχω κάνει τόσες επεμβασεις στη μήτρα!!Λες τα όχι σουπερ ωάρια που πήραμε την τελευταία φορά να οφείλονται σε αυτό καί όχι στα φάρμακα??Ο Μ......ς μου είπε πως φταίνει τα φάρμακα( το κοκτέιλ δηλ.) . Ρε γ....ω την τρέλα μου, πας να φτιάξεις το ένα και χαλάει το άλλο .Τϊ κακό και αυτό????
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-10-11, 08:36   #1333
kuriaki

Το avatar του χρήστη kuriaki

Περιοχή: αθηνα
kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φιλενάδες μου καλό μήνα!!! Μου λείπετε πολύ! Και οι διάλογοι που είχαμε εδώ και όλα! Οπτασία αν κάνεις προετοιμασία καλή σου επιτυχία και σε σένα Κατερινάκι καλό ψάξιμο με τους γιατρούς.
ΦΙλιά πολλά σε όλες!
Ο χρήστης kuriaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-11, 10:37   #1334
DOLINI

DOLINI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια, χθες ειχα ραντεβου με τον γιατρο μου, για να μετρησουμε το ενδομητριο... και απο 8.3 που ηταν την 11 μερα χθες 13 μερα ηταν μολις 8.6... ο γιατρος μου ειπε να παμε και αυριο την κυριακη το βραδυ να το ξαναμετρησουμε, εντωμεταξυ μου εχει αυξησει και τα cyclacur απο 4 στα 6..
Μου ειπε οτι θελει να φτασει στο 9 το ενδομητριο μου, για να παμε για εμβρυομεταφορα...αλλιως δεν το ρισκαρει να παμε με πιο χαμηλο..((

εσεις κοριτσια με τι ενδομητριο κανετε μεταφορα? οντως ειναι λιγο το 8.6?
Ο χρήστης DOLINI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-11, 14:25   #1335
optassia

Προεπιλογή

Εννοείται πως είναι πολύ καλό. Πλάκα μας κάνει ο γιατρός σου?
Παλιά 03-10-11, 10:39   #1336
kkaterinaki

Προεπιλογή απαντηση στη dolini

Καλο μηνα σε ολες. Το ενδομητριο ειναι καλο για εμφυτευση , απο 8 και πανω. Προφανως οσο περισσοτερο παχος εχεις τοσο πιο ασφαλης ειναι η εμφυτευση.
Αρα καλα κανει ο γιατρος σου που προσπαθει να το παχυνει κι αλλο. Αυτο δε σημαινει οτι κατω απο 8 ειναι απαγορευτικο.
Για καποιες απο εμας το 8 ειναι οριο. Η Κυριακη με 7,5 επιασε διδυμα, γι΄ αυτο μην παιρνεις κατα γραμμα αυτα που σου λενε οι γιατροι.
Καλη επιτυχια dolini

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kkaterinaki : 03-10-11 στις 11:01 Αιτία: συμπληρωση
Παλιά 03-10-11, 15:08   #1337
DOLINI

DOLINI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας, με βοηθησανε αρκετα....

τελικα χθες το ενδομητριο μου πηγε 9.1.... και τελικα θα παμε για εμβρυομεταφορα η αυριο η την πεμπτη... ειναι εμβρυα τριων ημερων, αλλα του ειπα αν ειναι να τα αφησει να πανε για βλαστοκυστες... θα ξερω αποψε τι θα γινει...

ευχομαι να ειναι η τελευταια φορα....

το ιδιο ευχομαι για ολα τα κοριτσια τα οποια ταλαιπωρηθηκαν και ταλαιπωρουνται...

φιλακια...
Ο χρήστης DOLINI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-11, 20:25   #1338
optassia

Προεπιλογή

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και δεν είναι σχήμα λόγου.! Νομίζω έχεις δημιουργήσει τις καλύτερες προυποθέσεις για ένα ευτυχές γεγονός. Να πιστεύεις σε σένα , να΄είσαι ήρεμη ( όσο μπορείς) και να πιστεύεις στο θέλημα του Θεού. Καλή επιτυχία!!! ΥΣ Κοιτα μην εξαφανιστείς , αν έχουμε κανένα ευχάριστο!!!
Παλιά 04-10-11, 00:21   #1339
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ήρθα κι εγώ να πω μια καλησπέρα και να μοιραστώ μαζί σας τα νέα μας..

Ύστερα από αναμονή 8 μηνών περίπου κάναμε την προηγούμενη βδομάδα επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα για να δούμε πως πήγε η επέμβαση κιρσοκήλης.. Βλέπετε ο γιατρός θεωρούσε ότι το πραγματικό αποτέλεσμα θα φαινόταν ένα εξάμηνο μετά την επέμβαση τουλάχιστον. Έτσι αφήσαμε κι εμείς δυο μήνες ακόμα να περάσουν και το κάναμε..

Τα καλά νέα είναι ότι αυξήθηκε λιγάκι η ποσότητα και η ταχύτητα.. επίσης η καλλιέργεια ήταν καθαρή, δηλαδή δεν έχουμε κάποιο μικρόβιο.. Τα κακά νέα είναι ότι δυστυχώς οι φυσιολογικές μορφές παραμένουν σταθερά στο 1% οπότε αυτό σημαίνει ότι η εξωσωματική και μάλιστα με μικρογονιμοποίηση εξακολουθεί να είναι μονόδρομος για μας..

Αύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και μεθαύριο με τον εξωσωματικό μου.. Πρέπει να ειπωθούν αλήθειες, να συζητήσουμε όλα τα ενδεχόμενα και να καταλήξουμε στην πλέον ενδεικνυόμενη λύση.. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια.. τον Γενάρη μάλλον διότι τον Φλεβάρη λήγουν τα φάρμακα και είναι κρίμα να πάνε χαμένα.. Θέλω να ελπίζω ότι θα είναι η τελευταία και τυχερή διότι για μένα τέλος μετά οι προσπάθειες.. Δεν θέλω να το συζητήσω αυτή τη στιγμή.. Κάθε πράγμα στον καιρό του..

Ελπίζω όλες να είστε καλά και να ακούσουμε σύντομα ευχάριστα νέα!

Σας φιλώ όλες ανεξαιρέτως!

Ο χρήστης domnina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-11, 21:58   #1340
optassia

Προεπιλογή

Γιατί Δομνινάκι τέτοια απογοήτυεση? Εϊσαι πολλή δύνατη ,το ξέρεις? Εγώ σε θαύμασα για την ικανότητά σου να ανταπεξέλθεις στο τραγικό γεγονός του χαμου της μαμάς σου. Ξέρεις, τώρα , λοιπόν , ότι στη ζωή δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Θα παλέψεις με ό,τι έχεις. Και εγώ αυτό κάνω. Αφού πέρασα ένα διάστημα όπου όλα πάνω μου είχαν βαρέσει " κόκκινο" , μου φάινεται, πλέον, εντελώς γελοίο αύτό που έκανα πριν 2 χρόνια , όταν μου είπαν ότι είχα ασερμαν!!Και το πλήρωσα το τίμημα του άγχους πάρα πολυ. Εκτός απο τις ορμόνες που διέλυσαν το σώμα μου με αυχενικά, μέση και ένα σωρό ψυχοσωματικά, μου έμεινε και μια "φοβία " για εξέτάσεις, γιατρούς και τα συναφή. Τί κατάλαβα , λοιπόν? Τώρα που είμαι καλά ψυχολογικά και νιώθω δυνατή , καταλαβαίνω ότι ο Θεός θα κάνει να πάρουν τα πράγματα την ροή που πρέπει. Οποια και αν είναι αυτή. Πιστευω, ότι θα είμαι καλή. Γι αυτό ΄, άλλωστε και συνεχίζω. Ασε, λοιπόν, τις προβλέψεις και συνέχισε!!!
Παλιά 05-10-11, 17:19   #1341
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κυρίες μου..

Να μαι κι εγώ με τα φρέσκα νέα.. Λοιπόν.. το συμπέρασμα είναι το εξής.. Μπαίνω τη Δευτέρα για διαγνωστική υστεροσκόπηση διότι ο γιατρός θεωρεί ότι του "ξέφυγα" τις προηγούμενες φορές... Στον υπέρηχο δεν φαίνεται τίποτε ανησυχητικό.. Το θέμα του ανοσοποιητικού το έχουμε καλύψει με την ενδοφλέβια θεραπεία που θα κάνω πριν την εμβρυομεταφορά, το θέμα του σπέρματος θεωρεί ότι λύνεται με την καινούργια μέθοδο ενώ θεωρεί ότι κάθε μήνας που περνάει είναι εις βάρος των ωαρίων μου.. Δεν μπορεί να αποκλείσει εντελώς την πιθανότητα να φταίνε τα ωάριά μου αλλά θέλει να κάνουμε μια τελευταία και ηρωϊκή προσπάθεια με τα δικά μου προτού στραφούμε στη λύση των δανεικών..

Επίσης.. με το που κάνουμε την υστεροσκόπηση στον επόμενο κύκλο ξεκινάω κατευθείαν.. Δεν θέλει να χάσουμε καθόλου χρόνο και θεωρεί ότι μετά την υστεροσκόπηση οι πιθανότητες είναι ιδιαίτερα αυξημένες.. Το πρωτόκολλο θα είναι πάλι το βραχύ και τα φάρμακα τα ίδια..

Κορίτσια με έπεισε.. το καλό επίσης είναι ότι στη υστεροσκόπηση θα είναι παρών και ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί και έτσι θα έχω δυο γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου να με προσέχουν!

Αισθάνομαι καλά και αισιόδοξα.. ίσως το μωράκι μου να ήθελε απλώς να είναι καλοκαιρινό..

Σας φιλώ όλες!

Παλιά 06-10-11, 17:19   #1342
Greek S

Greek S χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Domninaki,

Καλή αρχή κορίτσι μου!!! Υστεροσκόπηση τη Δευτέρα δλδ?? αντε με το καλο...

Να σε ρωτήσω, αυτό που λες για τα ωάρια, δλδ μπορεί να μην είναι καλά τα ωάρια; Τι σημαίνει αυτό;; Δεν θα φαινότανε τις προηγούμενες φορές; Ο εμβρυολόγος δεν θα μπορούσε να το διαγνώσει;;

Όπως και να χει... καλή σου επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πότε περιμένεις περίοδο;
Ο χρήστης Greek S δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 16:26   #1343
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Greek S Εμφάνιση μηνυμάτων
Domninaki,

Καλή αρχή κορίτσι μου!!! Υστεροσκόπηση τη Δευτέρα δλδ?? αντε με το καλο...

Να σε ρωτήσω, αυτό που λες για τα ωάρια, δλδ μπορεί να μην είναι καλά τα ωάρια; Τι σημαίνει αυτό;; Δεν θα φαινότανε τις προηγούμενες φορές; Ο εμβρυολόγος δεν θα μπορούσε να το διαγνώσει;;

Όπως και να χει... καλή σου επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πότε περιμένεις περίοδο;
Κοριτσάρα μου τι κάνεις; ελπίζω να είσαι καλά και χαίρομαι που μπήκες για να μου γράψεις..

Όταν λέμε ότι τα ωάρια δεν είναι καλά εννοούμε ότι το dna τους ίσως να μην είναι καλό.. μορφολογικά φαίνονται τέλεια αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για τον εμβρυολόγο να ελέγξει το dna.

Περίοδο περιμένω γύρω στις 18 με 20 του μήνα οπότε λογικά τέλος Οκτωβρίου θα κάνω ωοληψία..

Εσύ τελικά τι αποφάσισες;

Σε φιλώ!

Παλιά 07-10-11, 17:54   #1344
kuriaki

Το avatar του χρήστη kuriaki

Περιοχή: αθηνα
kuriaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φιλενάδες μου γεια σας και από μένα!!
Δομνινάκι και εγώ θέλω να σου γράψω. Όταν διάβασα "για να αποφύγουμε τη λύση των δανεικών", φαντάστηκα σπερματοζωάρια...
Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρετε δανεικά ωάρια... Δανεικά παίρνουν γυναίκες που δεν κάνουν καθόλου ωάρια, έχουν ξεφύγει τελείως απ το θέμα ηλικία ή δεν ανταποκρίνονται καθόλου μα καθόλου στα φάρμακα! Νομίζω ότι το πρόβλημα του σπέρματός σας είναι πολύ πιο σημαντικό από αυτό των ωαρίων. Και να σου πω και κάτι? Στο κέντρο που πάω, η πλειοψηφία των γυναικών που κάνουν εξωσωμ είναι εκεί γύρω στα 40 και δεν θα κάνουν όλες με δανεικά, το αποκλείω! Και ναι οι περισσότερες μένουν έγγυες! Εύχομαι τα καλύτερα και για την υστεροσκόπηση (που σίγουρα η μήτρα σου είναι εντάξει γιατί πιάνεις) και για τη συνέχεια της προσπάθειας!
Εγώ φιλενάδες προχώρησα με τα κατεψυγμένα μου και τζίφος. Αρνητική χοριακή. Δεν ήταν τόσο καλά έμβρυα όσο τα προηγούμενα. Ενώ το ενδομήτριο κτλ τα ίδια. Το κατάλαβα όμως... Πέρσι τέτοιο καιρό όταν μου έκαναν τη μεταφορά μου λέγαν ότι φοβούνται για πολύδυμη κύηση και φέτος μου ευχήθηκαν καλή επιτυχία με μια συμπόνια... Αφού λέω θέλω "να μου βάλετε 3" και μου βαλαν πάλι 4 για να χουμε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας... Έχω καταλάβει ότι έχουν τόση πείρα που ξέρουν και ποια θα πιάσει και ποια όχι και αν τα έμβρυα είναι σόικα και τα πάντα. Αφού τα ξεπάγωσαν σχεδόν όλα για να πάρουν τα καλύτερα και πάλι τζίφος! Και αυτό ξερετε τι σημαίνει? Φτου και απ την αρχή! Τι να πω ότι θα ξαναμπαινα στο τριπάκι να κάνω γκονάλ δεν το περίμενα...
Απ το καινούριο έτος όμως... ΦΙλενάδες μου θα φύγω για λίγο, για 1-1,5 μήνα και δεν θα σας παρακολουθώ. Εϋχομαι από καρδιάς όποιες κάνετε προσπάθεια τα καλύτερα.
Πολλά πολλά φιλάκια και σας αγαπώ όλες πολύ! Θα μου λείψετε!
Ο χρήστης kuriaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-11, 00:03   #1345
optassia

Προεπιλογή

Κυριακή , καλή ξεκουραση εκεί που θα πας. Σε φιλώ , μάκια!!!
Παλιά 09-10-11, 00:12   #1346
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Optassia, μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα!!!Δεν είναι το πιο ευκολο πράγμα φαντάζομαι να κάνεις πάλι από την αρχή ενέσεις, αλλά χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να τα καταφέρεις, κοριτσάκι μου. Μακάρι να σου δώσει δύναμη ο Θεός και με τον νέο χρόνο να μάθουμε ευχάριστα!
Ο χρήστης margi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-11, 00:14   #1347
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για την Κυριακή ήταν το παραπάνω μήνυμα.
Αλλά και σε σένα , οπτασσία, εύχομαι τα καλυτερότερα!
Ο χρήστης margi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-11, 11:59   #1348
optassia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την Κυριακή ήταν το παραπάνω μήνυμα.
Αλλά και σε σένα , οπτασσία, εύχομαι τα καλυτερότερα!
Ευχαριστώ και ανταποδίδω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 11-10-11, 16:44   #1349
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!

Χθες έκανα την υστεροσκόπηση και πήγαν όλα πολύ καλά.. Βρέθηκε ένα διάφραγμα και έτσι η υστεροσκόπηση από διαγνωστική έγινε επεμβατική αλλά αφού ήταν για καλό δεν με πειράζει καθόλου..

Δεν κατάλαβα τίποτε.. έναν ελαφρύ πόνο είχα χθες για 1 ωρίτσα περίπου μετά το χειρουργείο και λίγο αιματάκι χθες και σήμερα αλλά αναμενόμενο.. Ο Μαντούδης και ο γυναικολόγος μου που ήταν κι αυτός μέσα πολύ ευχαριστημένοι και οι δυο..

Θα αφήσουμε αυτόν τον κύκλο να περάσει για να επουλωθεί η πληγή και να θρέψει το ενδομήτριο και με την περίοδο του Νοέμβρη ξεκινάμε δυναμικά για την τελευταία και τυχερή μας προσπάθεια..

Κυριακούλα μου γλυκιά.. Λυπάμαι πολύ που δεν ευοδώθηκε αυτή σου η προσπάθεια με επιτυχία.. Μπορεί απλώς οι άνθρωποι στο κέντρο σου ξέροντας το ιστορικό σου να ήταν συγκρατημένοι.. και να μη θέλαν να σου δώσουν ελπίδες.. Τέλος πάντων.. ότι έγινε έγινε.. το μόνο σίγουρο είναι ότι έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου για να γίνεις μανούλα και θα γίνεις.. να μου το θυμηθείς.. Τι να πω κι εγώ που θα κάνω τη διαδικασία από την αρχή για 4η φορά;;;

Όπου κι αν πας να περάσεις τέλεια και να ξεκουραστείς όσο το δυνατόν περισσότερο..

Τα υπόλοιπα κοριτσάκια μας που είναι;

Παλιά 12-10-11, 11:28   #1350
kkaterinaki

Προεπιλογή

Καλη επιτυχια ευχομαι σε ολα τα κοριτσια σε οτι φαση κι αν βρισκονται.
Κοριτσια εχει προσπαθησει να μαζεψει καμια ωαρια απο φυσικο κυκλο ? η το εχετε συζητησει με το γιατρο σας κ το απορριψατε για καποιον λογο?
Εχω κανει 6 εξοσωματικες με 8 εμβρυομεταφορες κ με απασχολει σοβαρα αν πρεπει να ξανακανω κ εβδομη λογω των φαρμακων κ των παρενεργειων τους και λογω των ινομυοματων που διογκουνται με αυτες τις ορμονες (κ ειμαι γεματη με ινομυωματα)
Παλιά 14-10-11, 15:29   #1351
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kkaterinaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιτυχια ευχομαι σε ολα τα κοριτσια σε οτι φαση κι αν βρισκονται.
Κοριτσια εχει προσπαθησει να μαζεψει καμια ωαρια απο φυσικο κυκλο ? η το εχετε συζητησει με το γιατρο σας κ το απορριψατε για καποιον λογο?
Εχω κανει 6 εξοσωματικες με 8 εμβρυομεταφορες κ με απασχολει σοβαρα αν πρεπει να ξανακανω κ εβδομη λογω των φαρμακων κ των παρενεργειων τους και λογω των ινομυοματων που διογκουνται με αυτες τις ορμονες (κ ειμαι γεματη με ινομυωματα)
Ο γιατρός μου, με τον οποίο το συζήτησα εκτενώς το θέμα δεν πιστεύει ότι μια γυναίκα της ηλικίας των 35 και άνω πρέπει να υποβάλλεται στη διαδικασία του φυσικού κύκλου.. ειδικά αν σε ολοκληρωμένο κύκλο εξωσωματικής κάνει λίγα ωάρια.. διότι είναι πολύ πιθανόν τα ωάριά της να μην είναι καλά και να συμβαίνουν διάφορα παρατράγουδα (π.χ. τη μια φορά να μην είναι ώριμο, την άλλη να μη γονιμοποιείται, την τρίτη να σπάει κ.ο.κ.).. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ψυχική, σωματική και οικονομική ταλαιπωρία αν σκεφθείς ότι κάθε φυσικός κύκλος βγαίνει κοντά στο χιλιάρικο (€ 1.000).

Από αυτά που έγραψες.. η ταπεινή μου γνώμη είναι να μην προχωρήσεις σε άλλη προσπάθεια εξωσωματικής αν δεν αφαιρέσεις προηγουμένως όσα περισσότερα ινομυώματα μπορείς.. Είναι ύπουλα τα άτιμα και δημιουργούν πολλά προβλήματα.. άσε και που σε περίπτωση εγκυμοσύνης μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες αιμορραγίες..

Παλιά 16-10-11, 12:22   #1352
optassia

Προεπιλογή

Τί κάνετε βρε κορίτσια? Που χαθήκατε όλες? Δομνινάκι, μην στεναχωριέσαι για τα ωάρια. Άκου: Υπάρχει μια ορμόνη που λέγεται DHEAS.Αυτή υπάρχει στον οργανισμό μας και ευθύνεται, για την καλή ποιότητα των ωαρίων. Πρόσφατα κάποια κέντρα τη χρησιμοποίησαν σε γυναίκες 45 + και κάποιες είχαν θεαματικά αποτελέσματα. Ενταξει, δεν κάνει θαυματα, απλά βελτιώνει την πόιότητα ανάλογα με το πρόβλημα.Αν ψάξεις θα βρεις τέτοιες κλινικές. Περισσοτερα δεν ξέρω για το θέμα. Ξέρω σίγουρα πως μέτρια ποιότητα και ινομυώματα είναι παράγοντας υπογονιμότητας που πρέπει να διερευνηθεί σοβαρά. Βγάλτε τα ινομυώματα σίγουρα!!! Σας το λέω εγώ που όλα αυτά με τις συμφύσεις δημιουργήθηκαν εξαιτίας της αφαιρεσης του ινομυώματος.!!!Οκ εγώ έπεσα σε χασάπη. Δε σημαίνει ότι θα πάθετε και εσείς το ίδιο!!!
Παλιά 17-10-11, 11:04   #1353
kkaterinaki

Προεπιλογή

Καλη εβδομαδα σε ολες.
Αυτη την ορμονη μου την ειχε συστησει πριν 2 χρονια ενας νεος γιατρος που μολις ειχε ερθει απο Ελβετια με PHD κ ηθελα αμεσως να τη χρησιμοποιησω.
Εψαξα στο διαδυκτιο για DHEA & IVF κ διαβασα για τις κλινικες που λεει η Οπτασια.
Αλλα στο φαρμακειο που με εστειλε μου ειπαν πως τους ειχαν τελειωσει κ οτι δε θα μπορουσαν να την ξαναβρουν ευκολα γιατι την εφερνε καποιος που εκανε ταξιδια στις Η.Π.Α αφου δεν ειναι εγγεκριμμενες απο τον Ο.Φ.Α. Περασαν δυο μηνες κ ακουσα στη τηλεοραση οτι παγκοσμιως απαγορευτηκε η αγωγη της DHEA γιατι προκαλει καρκινοπαθειες.
Εσενα Οπτασια τι σου ειπαν?
Οσο αναφορα τα ινομυοματα τα εχω αφαιρεσει 2 φορες, μια με λαπαροτομη κ μια με λαπαροσκοπηση, τα τραυματα μου μεγαλα κ βαθια αλλα υπουλωθηκαν κ παροτι εχω γεμισει παλι με παρα πολλα μικρα κ μεσαια ινομυοματα η ροη της μητρας μου ειναι αριστη.
Τα ινομυοματα μου ειναι ενδοτοιχικα υπορρογονια κ υποβλενογονια.
Σε οσους γιατρους χειρουργους πηγα μου ειπαν οτι αν κανω κ τριτο χειρουργειο δεν θα με βοηθησει περισσοτερο στην εμφυτευση γιατι θα προκαλεσει βαθια τραυματα κ μπορει να μην ξαναχτιστει ενδομητριο σε αυτα τα σημεια. Ενω μου ειπαν οτι εχουν ξεγεννησει μητρα γεματη οινομυοματα. Αυτες οι σκεψεις με βασανιζουν εδω καιρο και ακρη δε μπορω να βρω.
Φωτηση περιμενω
Οσον αφορα το φυσικο κυκλο εχω διαβασει το αντιθετο Domnina, οτι αν παραγεις λιγα ωαρια με τη διεγερση καλυτερα να κανεις φυσικο κυκλο κ μου το εχουν πει κ Π.... κ Μαστρ....
Μια φιλη μου στον Μαστρο..., με οχι σταθερες ορμονες, αφου εκανε 3 ivf κ δεν κατεβαζε περισσοτερα απο 3 ωαρια εκανε φυσικο κυκλο κ μετα απο 3 χρονια προσπαθειας 43 χρονων εμεινε εγκυος κ γεννησε. Ειχε βεβαια πολυ καλο ενδομητριο .
Παλιά 17-10-11, 16:30   #1354
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κατερινάκι εννοείται ότι στην εποχή μας τίποτε δεν αποκλείεται.. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να υποβάλω τον εαυτό μου στη διαδικασία του φυσικού κύκλου διότι δεν αντέχω ψυχολογικά τις ενέσεις και την ίδια αγωνία κάθε μήνα.. προτιμώ μια και καλή να ξεμπερδεύω..

Έχεις περάσει μεγάλα και σοβαρά χειρουργεία κοριτσάκι μου.. το μόνο που μένει τώρα είναι να βρεις έναν γιατρό έτοιμο και υπεύθυνο να σε αναλάβει εξ ολοκλήρου ώστε να έχει την ευθύνη του σχεδιασμού της προσπάθειας από την αρχή.. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Οπτασία μου τα έχω ακουστά τα DHEA που αναφέρεις..Κάθε φορά κάνω περίπου 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιούνται 3-4.. Ο γιατρός θα ήθελε ένα δυο παραπάνω αλλά σε γενικές γραμμές είναι ευχαριστημένος.. Δεν είναι διατεθειμένος να μου δώσει περισσότερες ορμόνες για να κάνω περισσότερα και καλά κάνει.. Αφού ξέρουμε πως αντιδράει ο οργανισμός μου, γιατί να πειραματιστούμε;

Εύχομαι για όλες μας πολύ σύντομα να τελειώσει η όποια ταλαιπωρία!

Παλιά 18-10-11, 19:50   #1355
optassia

Προεπιλογή

Α μπράβο ρε κορίτσια. Εϊμαστε όλες αστεράκια τελικά. Η φίλη αυτή που λες κατερινάκι έκανε με δικά της ή με ξένα ωάρια? Παίζει και αυτο!!! Πάντως , εγώ που πηγαίνω Μ....α δεν θα τον αλλάξω , εκτός αν μου κάνει καμιά χοντράδα. Πλέον με ξέρουν και τους ξέρω. Εϊναι σαν να πηγαίνω στο σπίτι μου . Με τον Μ.....α βλέπουμε κάθε φορά τί έφταιξε. Ρε κορίτσια, ο οργάνισμός είναι περίεργος. Εγώ γενικά κάνω άριστα ωάρια. Την τελευταία μου είπε ο Μ....ς ότι ήταν σαν να έβλεπε άλλη γυνάικα λόγω της μετριότητας!!!Δέκα στον αριθμό αλλά μόνο πέντε γονιμοποιήθηκαν. Μετά με έβαλε να κάνω την ΑΜΗ και ΙΝΗ Β μήπως και καλά κα΄τι τρέχει. Μου είπε οτι δεν είναι κατι παθολογικό. ΟΙ εξετάσεις ήταν καλες και ότι δείχνουν πως οι ωοθηκες είναι λίγο δυσκίνητες!!!Τρομαξα πολυ , είναι η αλήθεια.Μου ειπε πως το πρωτ. με ανταγ. δεν με " έπιασε" καλα και αυτό ήταν η αιτία για τα οχι σουπερ εμβρυάκια. Εγώ προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. Αν και είμαι 34 και μισό δεν θέλω να σκέφτομαι ότι θα έχω θέμα με τα ωάρια!!!!Καλή επιτυχία σε όλες!!!
Παλιά 20-10-11, 12:38   #1356
kkaterinaki

Προεπιλογή

Η φιλη μου εκανε παρακολουθηση του κυκλου ,ωοληψια οταν ο κυκλος εδινε ωαριο κι αν γονιμοποιοταν προχωρουσε σε εμβρυομεταφορα με αυτο το ενα.
Ηταν πολυ ψυχοφθορα διαδικασια αλλα τη βοηθησε πολυ η ψυχολογος που εβλεπε,παροχη του κεντρου.
Οπτασια εσυ εχεις ζητησει συνεδρια με τη ψυχολογο?
Παλιά 20-10-11, 20:32   #1357
optassia

Προεπιλογή

Οχι , αλλά να σου πω το σκέφτομαι. ¨Ολα αυτά με τα ωάρια, το ενδομήτριο, τις μετριοτητες και τις δυσκίνητες ωοθήκες με αγχώνουν και νομίζω ότι μου κάνουν κακό. Από το τηλέφωνο , όμως, τί συνάντηση να κάνω?
Παλιά 21-10-11, 11:38   #1358
kkaterinaki

Προεπιλογή

Δεν ειναι απο το τηλεφωνο. Κλεινεις ραντεβου κ την επισκεπτεσαι στο κεντρο
Παλιά 24-10-11, 22:31   #1359
optassia

Προεπιλογή

Ναι, παρόλα αυτά εγώ μίλησα την Παρασκευή μαζί της από το τηλέφωνο . Μου έκανε εντύπωση που δέχθηκε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο του σπιτιού της, μετά τα ραντεβού που είχε στο ιατρείο. Θα κανονίσω και ένα πρόσωπο με πρόσωπο!!! Πάντως και από το τηλέφωνο σούπερ ψυχανάλυση κάναμε!!!!!!!!!!Κυριακούλα , που χάθηκες εσύ? Καλά η Τζούκα εξαφανισμένη....Που είστε βρε????
Παλιά 04-11-11, 20:40   #1360
katrindm

Το avatar του χρήστη katrindm

Περιοχή: Αττική
katrindm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα,

Πήγα σήμερα και έκανα υπέρηχο (15η μέρα ) του κύκλου και το πάχος του ενδομητρίου ήταν 7.6 mm, ωορρηξία είχα χθες... Είχα 2 προηγούμενες παλλίνδρομες κυήσεις, υπάρχει περίπτωση να φταίει το ενδομήτριο.... το έχετε ξανακούσει...???

Το πάχος του ενδομήτριου παίζει ρόλο στην εμφύτευση,,, παίζει ρόλο και στις αποβολές??

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές