Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-05-09, 18:36   #1
ioanna32

Περιοχή: athina
ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗΣ ΘΗΛΕΣ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΠΟΛΥ Η ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΕΝΤΩΝΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ 37,2.ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΕΔΕΙΞΕ 36,9 ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΖΗ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ.ΜΗΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ? ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΕΦΤΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ.
Ο χρήστης ioanna32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-09, 19:44   #2
Νατασούλα

Το avatar του χρήστη Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Ιωάννα.
Πότε περιμένεις περίοδο; Γιατί αν περιμένεις σήμερα - αύριο, τότε πολύ πιθανόν να σου έρθει.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εγώ το μήνα που έμεινα έγκυος ήμουν σταθερά στο 37,2, πέρασε η ημερομηνία που υποτίθεται ότι θα αδιαθετούσα και άλλες 3-4 μέρες επιπλέον και εγώ εξακολουθούσα και είχα 37,2.
Βέβαια με βάζει σε υποψία ο πόνος στο στήθος και τις θηλές αμέσως μετά την ωορρηξία. Και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα και μάλιστα μου είχε φανεί περίεργο και είχα ανοίξει και σχετικό τόπικ. Τα κορίτσια που απάντησαν είπαν όταν μάλλον είναι εγκυμοσύνη και τελικά είχαν δίκιο.
Το θέμα όμως είναι πότε περιμένεις περίοδο, μόνο τότε θα μπορέσεις να αξιολογήσεις κάποια πράγματα.
Παλιά 05-05-09, 20:47   #3
ioanna32

ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

περιμενω κανονικα το σαββατο.εντομεταξη εχτες η προχτες ειδα μια καφε σταγονα την ωρα που πηγα στην τουαλετα.
Παλιά 05-05-09, 21:38   #4
Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ιωάννα μου νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς, άσε να δείς πώς θα πάνε τα πράγματα. Έχω ακούσει περιπτώσεις που ενώ υπάρχει εγκυμοσύνη, υπάρχουν και καφέ εκκρίσεις. Δεν θέλω όμως να σου δίνω ελπίδες.
Πιστεύω πώς είναι πολύ νωρίς ακόμα για συμπεράσματα. Περίμενε να δείς αν θα αδιαθετήσεις τελικά, αν όχι την Δευτέρα πρωί-πρωί μια χοριακούλα θα σου λύσει όλες τις απορίες.
Φιλάκια.
Παλιά 05-05-09, 23:23   #5
maria.g

maria.g ουδετερη μηδέν
Smile

Ιωαννα μου ειμαι η Μαρια.. Αυτο ακριβως που νιωθεις συμβαινει και σε μενα.. Αδιαθετω σε μια εβδομαδα περιπου και εχω εδω και αρκετες μερες (4-5) πρηξιμο στο στηθος και θερμοκρασια απο χθες γυρω στο 37.2... Σημαινει αραγε κατι αυτο? Ευχομαι να ειναι το επιθυμητο....
Ο χρήστης maria.g δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-09, 00:26   #6
ioanna32

ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μαρια μου δεν ξερω αλλα θελω να πιστευω πως σημαινει κατι και ευχομαι πολυ γρηγορα να ειναι κατι θετικο και να ειμαστε εγκυουλες!!! μακαρι γιατι το θελω παρα πολυ!!!
Παλιά 06-05-09, 10:29   #7
marser

marser ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ioanna mou i kafe stagona pou eides sunithos einai simadi emfuteusis
euxomai na simainei auto kai se sena kai suntoma na mas anakoinoseis tin egkumosuni sou
Ο χρήστης marser δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-09, 11:11   #8
ioanna32

ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα! σημερα το πρωι που εβαλα θερμομετρο εδιξε παλι 37,2 δεν ξερω τι γινετε και ειμαι στην αναμονη!
Παλιά 07-05-09, 23:47   #9
ioanna32

ioanna32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσακια μου τελικα σημερα μου ηρθαν ελαχιστες σταγονες ροζ ακομα δεν ξερω αν ειναι κανονικη περιοδος η οχι.κανονικα περιμενω το σαββατο.
Παλιά 11-05-09, 11:39   #10
ΛΙΖΑ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΛΙΖΑ ουδετερη μηδέν
Red face ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

Κορίτσια Καλημέρα,
Είμαι στην 22η ημέρα του κύκλου μου (πάντα σταθερός 28-30ημέρες) και εδώ και 3 ημέρες έχω υψηλή θερμοκρασία 37,4. Η ωοριξία μου έγινε την 14ημέρα, είχαμε επαφές και περιμένω με αγωνία για να βγει και σε μένα το πολυπόθητο +++. Επίσης αμέσως μετά την επαφή μου οι θηλές ήταν πολύ ευαίσθητες -πόνος για 3-4 ημέρες- και εξακολουθεί να είναι πρησμένο το στήθος μου. Αν μπορείτε να μου πείτε μήπως αυτά δηλαδή η υψηλή θερμοκρασία, πρησμένο στήθος είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης? Προσπαθούμε εδώ και 1 χρόνο εντατικά και είμαι και σε ηλικία οριακή (39ετών), ένα βήμα δηλαδή πριν την εξωσωματική!!! PLEASE HELP!!!
Ο χρήστης ΛΙΖΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-09, 15:06   #11
Νατασούλα

Νατασούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λιζάκι περίμενε πρώτα να δείς καθυστέρηση και μετά να σκέφτεσαι μια επικείμενη εγκυμοσύνη.
Πρησμένο στήθος και αυξημένη θερμοκρασία υπάρχει ούτως ή αλλιώς πριν από την έλευση της περιόδου. Άν περάσουν 3-4 μέρες από την ημερομηνία που περιμένεις να αδιαθετήσεις και δεν έχεις περίοδο και εξακολουθείς να έχεις υψηλή θερμοκρασία, τότε κάνε μια χοριακή για να δείς και τί γίνεται.
Νομίζω ότι είναι λιγάκι νωρίς για συμπτώματα. Βέβαια στην δική μου εγκυμοσύνη, την επόμενη μέρα της ωορρηξίας το στήθος μου πρήστηκε και πονούσε και εννοείται ότι όσο πάει και πρήζεται. Η θερμοκρασία μου ήταν 37.2 σταθερά και δεν έχει πέσει καθόλου. Μπορεί να υπάρχει και εγκυμοσύνη αλλά μην σπαταλάς τις σκέψεις σου σε κάτι που μπορεί και να μην υφίσταται. Άσε να περάσουν οι μέρες και αν διαπιστώσεις καθυστέρηση τότε βούρ για χοριακή.
Το μυστικό είναι να μην το σκέφτεσαι και να μην έχεις άγχος. Καταλαβαίνω ότι σε έχει αγχώσει το θέμα της ηλικίας σου αλλά μην νομίζεις ότι και εγώ είμαι μικρή (είμαι 33). Και εγώ κάθε μήνα ήμουν κατά φαντασία έγκυος, μόνο όταν ηρέμησα μπόρεσα να μείνω έγκυος.
Εύχομαι πάντως να έχεις θετικό αποτέλεσμα και να πάνε όλα καλά στην ζωή σου. Και μην ανησυχείς, με την σημερινή ιατρική όλες μπορούμε να γίνουμε μανούλες.
Φιλάκια.
Παλιά 12-05-09, 08:26   #12
ΛΙΖΑ

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΛΙΖΑ ουδετερη μηδέν
Red face

Νατάσα μου έχεις απόλυτο δίκιο. Πρέπει να μου φύγει το άγχος, όλοι αυτό μου λένε και έτσι είναι. Μόνο που κάθε φορά λέω δεν θα έχω το νου μου, χαλάρωσε σκέψου μόνο θετικά, απόλαυσέ το, αλλά πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει το ενδεχόμενο, η ελπίδα!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου
Ο χρήστης ΛΙΖΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-09-12, 21:39   #13
rania27

Περιοχή: τρικαλα
rania27 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rania27 Send a message via Skype™ to rania27
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια...Θελω να σας ρωτησω κατι,σημερα ειμαι στην 18η μερα του κυκλου μου.Εκανα ωορρηξια την Κυριακη,δηλ.την 14η μερα του κυκλου.Ξερω την ακριβη μερα της ωορρηξιας γιατι πηρα χαπια για προκληση ωορρηξιας,λογω πολυκυστικων ωοθηκων.Απο την Δευτερα εχω εντονο τσουξιμο,πονο να το πω στις θηλες.Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης????Η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινει μετα την ωορρηξια και παραμενει σταθερα ανεβασμενη αν εισαι εγκυος????Αυριο θ'αγορασω θερμομετρο για να την ελεγχω.Το θελω τοσο πολυ κ ξερω οτι με καταλαβαινεται....Απαντηστε μου οσο πιο συντομα γινεται γιατι μεχρι την αναμενομενη περιοδο,εχω μελλον ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!Ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης rania27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 08:01   #14
evio

evio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Ρανια!Για συμπτωματα εγκυμοσυνης τοσο νωρις μην ψαχνεις γιατι θα τρελαθεις,στο λεω απο πειρα.Τωρα για τη θερμοκρασια...Για να βγαλεις συμπερασμα αν εισαι εγκυος μονο απο το θερμομετρο, πρεπει η θερμοκρασια να παραμεινει ανεβασμενη για πανω απο 18 μερες μετα την ωορρηξια για να πεις οτι εισαι εγκυος ,αλλα μεχρι τοτε θα εχει δειξει το τεστ θα εχεις κ καθυστερηση.Οποτε αν θες τη γνωμη μου αστο το θερμομετρο προς το παρρον κ απλα περιμενε τη μερα που σου ειπε ο γιατρος να κανεις χωριακη ή τεστ!Καλη επιτυχια!!!
Ο χρήστης evio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 12:18   #15
rania27

rania27 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rania27 Send a message via Skype™ to rania27
Προεπιλογή

Να ρωτησω ρε κοριτσια κατι ακομα???Σημερα που ειμαι στην 19η μερα του κυκλου θα επρεπε να εχει ανεβει η θερμοκρασια???Η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινει κατα την ωορρηξια κ παραμενει ανεβασμενη αν υπαρξει εγκυμοσυνη η ανεβαινει απο την εμφυτευση και μετα???Σε ποιο σημειο μετραμε την θερμοκρασια,στην μασχαλη η στο στομα???
Παλιά 21-09-12, 16:14   #16
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rania27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω ρε κοριτσια κατι ακομα???Σημερα που ειμαι στην 19η μερα του κυκλου θα επρεπε να εχει ανεβει η θερμοκρασια???Η θερμοκρασια του σωματος ανεβαινει κατα την ωορρηξια κ παραμενει ανεβασμενη αν υπαρξει εγκυμοσυνη η ανεβαινει απο την εμφυτευση και μετα???Σε ποιο σημειο μετραμε την θερμοκρασια,στην μασχαλη η στο στομα???

Rania για να δώσεις σημασία στη θερμοκρασία θα έπρεπε να ξεκινήσεις να την μετράς απο την πρώτη μέρα του κύκλου και ιδανικά το πρωι πριν σηκωθείς απ το κρεβάτι και στο στόμα.Τωρα δε ξέρεις πόσο είχες πριν για να δεις αν ανέβηκε.
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 19:11   #17
rania27

rania27 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Ευη@ και evio για τις απαντησεις σας!!!!!!!!!!!!Μου εχει γινει κατα καποιον τροπο εμμονη ιδεα αυτον τον μηνα.....Ελπιζω να χαλαρωσω.....
Παλιά 22-09-12, 00:20   #18
Ευη@

Ευη@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλα μην νομίζεις όλες έτσι είμαστε!
Ο χρήστης Ευη@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές