Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter > Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή

Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή ΠΡΟΣΟΧΗ: όταν περιγράφετε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κτλ. είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να μην συνοδεύεται το κείμενο που δημοσιεύετε απο αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως "ανεύθυνοι", "αναίσθητοι" ή άλλους παρόμοιους χαρακτηρισμούς, ειδικά όταν αναφέρετε και επωνυμία επιχείρισης. Κάτι τέτοιο είναι δυσφημιστικό και μπορεί να θεωρηθεί νομικά δυσφήμιση δια του τύπου. Χρήστες οι οποίοι περιγράφουν με τέτοιους χαρακτηρισμούς, παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγεία θα θεωρείται αυτόματα ότι παραβαίνουν τους κανονισμούς του φόρουμ και ενδέχεται να αποκλείονται προσωρινά μέχρι συμμόρφωσης με το ισχύον νομικό πλαίσιο. Έτσι ώστε να είναι ενημερωτικές οι δημοσιεύσεις, πάντα να περιγράφετε τα πραγματικά περιστατικά χωρίς χαρακτηρισμούς και να περιορίζεστε μόνο σε αυτά τα οποία οι ίδιοι μπορείτε να πιστοποιήσετε. Δεκτές θα γίνονται ΜΟΝΟ δημοσιεύσεις οι οποίες περιγράφουν περιστατικά ή καταστάσεις, ΧΩΡΙΣ να περιλαμβάνουν χαρακτηρισμούς. !!! ΕΠΙΣΗΣ: όταν αναφέρεστε στην καθαριότητα ενός χώρου να έχετε υπόψη σας ότι ένας χώρος όπου τα παιδιά απασχολούνται με ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ δραστηριότητες, είναι λογικό να μην είναι πεντακάθαρος όλες τις στιγμές. Θα ήταν αφύσικο σε ένα χώρο όπου μπαινοβγαίνουν δεκάδες παιδιά να μην υπάρχει κόκκος/σταγόνα πηλού, άμμου, αλευριού, χρώματος, στο πάτωμα στις καρέκλες και στους τοίχους. Δείτε εδώ κάποια κριτήρια επιλογής για παιδικούς σταθμούς: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19378 ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στο θέμα που βρίσκεται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, με τίτλο "ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΟΙΓΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ" στο οποίο υπάρχει κατάλογος θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί για αναζήτηση παιδικών ή βρεφονηπιακών σταθμών, ταξινομημένα ανά περιοχή!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-05-09, 14:40   #1
ASMARIA

Το avatar του χρήστη ASMARIA

Περιοχή: Αθήνα
ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Παιδικός Σταθμός -Ν.Κόσμος, περιοχή ΦΙΧ

Καλησπέρα σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να στείλω το γιό μου παιδικό από το Σεπτέμβριο & έχω αρχίσει να ψάχνω είτε για δημόσιο, είτε για ιδιωτικό στην περιοχή Ν.Κόσμου. Μένουμε κοντά στη στάση μετρό Συγγρού ΦΙΧ και ο πιτσιρίκος μου θα είναι 3 ετών το Σεπτέμβριο. Υπάρχει καμμιά αξιόλογη πρόταση??
Ο χρήστης ASMARIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-05-09, 16:45   #2
giota.

Το avatar του χρήστη giota.

Περιοχή: Αθήνα-Νέος Κόσμος...
giota. χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to giota.
Προεπιλογή

Υπάρχει δημόσιος παιδικος σταθμός στην οδο Φωτομαρα που λέγεται "ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΤΕΓΗ'.Να φανταστεις οτι εκει μεγάλωσα εγώ.Και εκει σκέφτομαι να πάω κ τον δικό μου αν κ η μητερα μου εργαζεται σε παιδικο σταθμο στην Ν.Σμύρνη.Πάντως σαν παιδι οταν ημουνα θυμαμαι οτι περνουσα πολυ καλα εκει,κ με προσεχανε πολυ περισσοτερο απο τον ιδιωτικο σταθμο που με στελνανε στην αρχη.Να περασεις απο κει κ να ρωτησεις,να δεις κ το περιβάλλον.Σίγουρα θα μείνεις ευχαριστημένη!!!!!

Ο χρήστης giota. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-09, 11:12   #3
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ giota!
Έμαθα ότι την αίτηση για το συγκεκριμένο σταθμό την παίρνει κανείς από το ΙΚΑ στην Πλ.Θεάτρου και υποβάλλεται μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να γίνει ένα παιδί αποδεκτό... Θέλω να περάσω να δω και το σταθμό. (Το πρόβλημα είναι ότι εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και λείπω κάθε μέρα 8.30πμ-17.30.)
Anyway θα κάνω την προσπάθειά μου, βέβαια τα αποτελέσματα βγαίνουν Ιούλιο..
Ελπίζω τότε να μην είναι πολύ αργά για εγγραφή σε ιδιωτικό..
Τέλος να σου πω ότι έχω άλλον ένα γιο 14μηνών, αλλά αυτός βέβαια θα μείνει σπίτι με τη γυναίκα που έχω τώρα.
Παλιά 07-05-09, 12:13   #4
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το τηλ στο ΙΚΑ στην πλατεια θεατρου ειναι 210 32 51 302 αλλα οι αιτησεις ειναι μεχρι 30 ιουνιου.Παντως στον συγκεκριμενο σταθμο παιρνουν βρεφη απο 8 μηνων.

Παλιά 07-05-09, 12:31   #5
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Wink

Καλύτερα, θα περάσω απευθείας από το ΙΚΑ για να πάρω την αίτηση & μήπως μου δώσουν & επιπρόσθετες πληροφορίες.
Για την ηλικία είναι ok, ο μεγάλος μου το Σεπτέμβ. θα είναι 3ετών.
Απλά θα δω αν μπορώ να κάνω & άλλες αιτήσεις σε 2-3 δημόσιους της περιοχής, αφού πρώτα πάω να τους δω. Απλά για να έχω πιο πολλές πιθανότητες.
Υπάρχει ο 12ος παιδ.σταθμός στην οδ.Κριναγόρου 9 ή 11, Ν.Κόσμος & ο 2ος παιδ.σταθμός στην Πυθέου & Αγκύλης.
Εσύ έχεις κάνει αίτηση για την Παιδική Στέγη?

Παλιά 07-05-09, 12:37   #6
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ηθελα να κανω για να παει ο μικρουλης μου τον Σεπτεμβρη αλλα ο συζυγος μου θελει να κραταει το μωρο η πεθερα μου,ενω εγω δε θελω και υπαρχει ακομη ενα θεμα οπως καταλαβαινεις.Οσο για το σταθμο που ειναι Πυθεου κ Αγκυλης δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα δειχνει πολυ ωραιος.Εγω πηγα εκει δημοτικο-γυμνασιο κ λυκειο.Αλλα κανενας γνωστος μας δεν πηγαινε εκει παιδικο σταθμο.Ισως ειναι μονο για νηπια εκει.Παντως οταν βρεις ευκαιρια κανε μια βολτιτσα κ ρωτησε.

Παλιά 07-05-09, 12:59   #7
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το θέμα "πεθερά", ασ'το είναι μεγάλο κεφάλαιο..! Θα πρέπει να είναι απολύτης εμπιστοσύνης σου & να υπάρχει καλή συννενόηση προκειμένου να μπορείς είσαι ήσυχη. Το άλλο σου το παιδάκι.. δεν θα πάει και αυτό σταθμό? Χαράς το κουράγιο σου πάντως, τα παιδάκια σου έχουν πολύ μικρή διαφορά ηλικίας! Εμένα έχουν 17 μήνες & νιώθω διαρκώς εξαντλημένη από τότε που έγινα μαμά...φοβερή κούραση, αλλά βέβαια γλυκιά κούραση!
Παλιά 07-05-09, 13:06   #8
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ενα παιδακι εχω.Με την πεθερα μου δεν εχω προβλημα απλα το κακο ειναι οτι δεν καθεται σπιτι της,τα πρωινα πηγαινει στο μαγαζι του αντρα μου κ θελει εκει να ειναι το μωρο.8 ωρες να μενει σε ενα μαγαζι το θεωρω απαραδεκτο.

Παλιά 07-05-09, 13:11   #9
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με συγχωρείς, μπερδεύτηκα με τα ticker σου, δεν τα διάβασα σωστά!!!
Ναι και εγώ συμφωνώ ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα μωρό να είναι τόσες ώρες κάθε μέρα μέσα στο μαγαζί! Είναι πολύ καλύτερα ή να μείνει σπίτι με μία γυναίκα ή να πάει σταθμό.
Παλιά 16-09-09, 14:01   #10
RANIA

Περιοχή: Αθήνα-Ν.Κόσμος
RANIA ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην RANIA
Προεπιλογή παιδικός σταθμός Αγκύλης

κορίτσια πήγαινα εγώ στον σταθμό στην Αγκύλης και μάλιστα όταν πρωτοάνοιξε το 1982.Τώρα που χρειάστηκε να ξαναπάω για να κάνω αίτηση για την κόρη μου τον έχουν διαμορφώσει ακόμη καλύτερα.Όσο για τις δασκάλες γνωρίζω από μια φίλη που στέλνει για 2ο χρόνο το παιδίτης εκεί ,είναι εξαιρετικές.Αν και τελείωσαν οι αιτήσεις από το καλοκαίρι προσπαθήστε το του χρόνου,αν και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα να στο παρουν ο κόσμος το χει τουμπανο και μεις κρυφο καμάρι,χρειάζεται γερό βίσμα για να μπει.Εμενα η κόρη μου δεν μπήκε γιατί δεν είχαμε τίποτα και είμαστε γενικα αντιθετοι μ'αυτη την αντιληψη,αλλα προσπαθηστε το αξιζει παρα πολυ σαν σταθμος.Είναι μέσα πολύ καλύτερος ακόμα κι από τον ιδιωτικό σταθμό που την στέλναμε εδώ και 2 χρονια.
Ο χρήστης RANIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-09, 14:04   #11
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή παιδικος σταθμος αγκυλης

ξεχασα επισης να σας πω οτι δεχονται απο 18 μηνων.φιλια
Παλιά 16-09-09, 15:58   #12
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rania,ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτόν το σταθμό αλλά για του χρόνου το Σεπτέμβρη..η μικρή θα είναι 3 ετών και 3 μηνών.
Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας του και πότε πρέπει να κάνω αίτηση?
Μέχρι τώρα έκλινα προς ιδιωτικό αλλά έψαξα στο internet και είδα ότι υπάρχουν αρκετοί δημόσιοι στην περιοχή του Ν.Κόσμου και είπα να το ψάξω και από αυτή την πλευρά!
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-09-09, 16:00   #13
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giota. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να κανω για να παει ο μικρουλης μου τον Σεπτεμβρη αλλα ο συζυγος μου θελει να κραταει το μωρο η πεθερα μου,ενω εγω δε θελω και υπαρχει ακομη ενα θεμα οπως καταλαβαινεις.Οσο για το σταθμο που ειναι Πυθεου κ Αγκυλης δεν εχω ακουσει τιποτα αλλα δειχνει πολυ ωραιος.Εγω πηγα εκει δημοτικο-γυμνασιο κ λυκειο.Αλλα κανενας γνωστος μας δεν πηγαινε εκει παιδικο σταθμο.Ισως ειναι μονο για νηπια εκει.Παντως οταν βρεις ευκαιρια κανε μια βολτιτσα κ ρωτησε.
Γιώτα κι εγώ εκεί πήγα σχολείο!Αλλά είμαι του 1970!Μάλλον εσύ θα πήγες μετά από μένα !!!!
Παλιά 16-09-09, 16:28   #14
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΗΤΩ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώτα κι εγώ εκεί πήγα σχολείο!Αλλά είμαι του 1970!Μάλλον εσύ θα πήγες μετά από μένα !!!!
Εγώ είμαι του 80...σορρυ για το οφ τοπικ!

Παλιά 16-09-09, 16:35   #15
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν εγώ τελείωνα, εσύ άρχιζες!!!!!!!!
Θα πάω να τον δω τον σταθμό, αν και όντως χρειάζεται βύσμα πιστεύω!Ειδικά αν είναι καλός θα υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον!
Παλιά 16-09-09, 16:38   #16
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν εγώ τελείωνα, εσύ άρχιζες!!!!!!!!
Θα πάω να τον δω τον σταθμό, αν και όντως χρειάζεται βύσμα πιστεύω!Ειδικά αν είναι καλός θα υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον!
Απ οτι ακουγεται στη γειτονια,καλος ειναι.Ετσι ξερω απλα πιθανοτατα παιρνουν απο 2,5 χρονων και να εχουν βγαλει την πανα.Αν πας καλό είναι να ενημερώσεις κ τις υπόλοιπες να ξέρουμε!!!!!!Α και τωρα προεκλογικα ισως να μπαινουν πιο ευκολα....χιχιχιχι....μιας και τελειωσαν οι εγγραφες.

Παλιά 16-09-09, 16:44   #17
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ του χρόνου λέω να την πάω, αλλά το ψάχνω από τώρα....θα περάσω όμως να ρωτήσω και να δω τι παίζει!Θα σας ενημερώσω...
Παλιά 16-09-09, 21:18   #18
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα.στην οδο κριναγορου εχει τρεις παιδικους σταθμους.ο ενας ειναι βρεφονηπιακος,δεχεται δηλ βρεφη απο 9 μηνων.η κορη μου η βενετια παει εκει για δευτερη χρονια,κ εκτος απο καναδυο "παρασπονδιες" οι οποιες λυθηκαν μετα απο φασαρια,δεν εχω ιδιετερο προβλημα με το σταθμο.ειναι πεντακαθαρος,κ οι κοπελες (εκτος απο μια) ειναι πολυ γλυκες κ καλες με τα παιδια.οποια θελει πληροφοριες,στη διαθεση σας.
Παλιά 17-09-09, 09:25   #19
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Rania,ενδιαφέρομαι κι εγώ για αυτόν το σταθμό αλλά για του χρόνου το Σεπτέμβρη..η μικρή θα είναι 3 ετών και 3 μηνών.
Ποιο είναι το ωράριο λειτουργίας του και πότε πρέπει να κάνω αίτηση?
Μέχρι τώρα έκλινα προς ιδιωτικό αλλά έψαξα στο internet και είδα ότι υπάρχουν αρκετοί δημόσιοι στην περιοχή του Ν.Κόσμου και είπα να το ψάξω και από αυτή την πλευρά!
οι αιτησεις ξεκινουν καθε Μαιο.Θα πας εκει και θα σου δωσουν την αιτηση και τι δικαιολογητικα που χρειαζονται να συγκεντρωσεις.Το ωραριο ειναι 7,30 με 16,00.Που τους ειδες του πολλους δημοσιους σταθμους στον Ν.Κοσμο γιατι εγω ξερω μονο 2.Οσο για ιδιωτικους μονο στην Ν.Σμυρνη εχει που μας εξυπηρετουν εμας στον Ν.Κοσμο και απ'αυτους ενας αξιζει που εστελνα την κορη μου το ειχα ψαξει παρα πολυ γιατι χρειαστηκε να την στειλω 5 μηνων δεν ειχα που να την αφησω.Αν χρειαστεις βοηθεια με κατι στειλε μου μηνυμα
Παλιά 17-09-09, 09:26   #20
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theolvas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.στην οδο κριναγορου εχει τρεις παιδικους σταθμους.ο ενας ειναι βρεφονηπιακος,δεχεται δηλ βρεφη απο 9 μηνων.η κορη μου η βενετια παει εκει για δευτερη χρονια,κ εκτος απο καναδυο "παρασπονδιες" οι οποιες λυθηκαν μετα απο φασαρια,δεν εχω ιδιετερο προβλημα με το σταθμο.ειναι πεντακαθαρος,κ οι κοπελες (εκτος απο μια) ειναι πολυ γλυκες κ καλες με τα παιδια.οποια θελει πληροφοριες,στη διαθεση σας.
που ειναι η κριναγορου?θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται γιατι πρεπει να στειλω αμεσα την μικρη μου σχολειο.σ'ευχαριστω ρανια
Παλιά 17-09-09, 09:56   #21
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RANIA Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειναι η κριναγορου?θα ηθελα πληροφοριες αν γινεται γιατι πρεπει να στειλω αμεσα την μικρη μου σχολειο.σ'ευχαριστω ρανια
Η Κριναγορου ειναι προς στο ΙΚΑ.Διπλα απ το σουπερ-μαρκετ Σκλαβενιτη.
Δεν ειναι κ μακρια.Αν δεν εχεις μεταφορικο εξυπηρετει και το τραμ.Τα περισσοτερα ομως θα στα πει η theolvas που τα γνωριζει καλυτερα!!!

Παλιά 17-09-09, 10:16   #22
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα Giota!
Εμάς τελικά μας δέχθηκαν στην Παιδική Στέγη & ξεκινήσαμε σταδιακή προσαρμογή από την περασμένη εβδομάδα.
Προς το παρόν δείχνουν καλά τα πράγματα... Για να δούμε!
Παλιά 17-09-09, 10:50   #23
giota.

giota. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ASMARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Giota!
Εμάς τελικά μας δέχθηκαν στην Παιδική Στέγη & ξεκινήσαμε σταδιακή προσαρμογή από την περασμένη εβδομάδα.
Ωραία!!!Άντε καλή αρχή!!!!!!
Κι εγώ θα ήθελα να είναι το παιδάκι μου εκεί,απ το να το κλείνω μες στο διαμέρισμα!!!!!

Παλιά 17-09-09, 11:12   #24
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rania, σε ευχαριστώ πολύ!Η συνδρομή που πληρώνουμε πάει βάσει του εκκαθαριστικού μας ή είναι fixed το ποσό?Θα σε ενοχλήσω και με πμ αν χρειαστώ λεπτομέρειες.
Όσο για τους "πολλούς σταθμούς" το είπα γιατί στο site του Δήμου Αθηναίων μου εμφάνισε αρκετά αποτελέσματα, όπως αυτόν στην Κριναγόρου που αναφέρει η theolvas, επίσης στην Γ.Σεφέρη κοντά στον Άγιο Ιωάννη,στον Άγιο Αρτέμιο επίσης...εμένα με βολεύουν και αυτές οι επιλογές καθότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι των γονιών μου.

Theolvas, αν θες πες μου και για τους παιδικούς στην Κριναγόρου, είναι οι πιο κοντινοί μου, είναι τρεις τελικά και ποιο το ωράριο λειτουργίας τους?
Φαντάζομαι όσον αφορά στην εγγραφή ισχύουν ότι μου προανέφερε η Rania....

ASMARIA καλή αρχή!Θα με ενδιέφερε και η δική σου εμπειρία από το σταθμό!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-09-09, 20:34   #25
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σας.απο τους παιδικους στην κριναγορου(πισω απο το σκλαβενιτη) εχω εμπειρια απο το 2δ/13 (το βρεφονηπιακο)λειτουργησε περισυ για πρωτη φορα,κ ηταν λιγο χυμα τα πραγματα (μια φορα τις ειχα πιασει κ με τσιγαρο κ εγινε χαμος),αλλα φετος ξεκινησαν με πολυ σωστες βασεις.ενα αλλο παραπονο περισυνο ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ετρωγαν αυτο που ελεγε το προγραμμα με πολυ μεγαλες αποκλεισεις (πχ αντι για χορτοσουπα,κοτοπουλο με πατατες).φετος ομως ειναι πιο καλα,εχουν προσλαβει περισσοτερο προσωπικο,κι εχουν κ περισσοτερα παιδακια,επισης ο χωρος εχει γινει πιο ευχαριστος.γενικα η βενετια δειχνει ευχαριστημενη εκει.δεχονται παιδακια απο 8 μηνων μεχρι 20 μηνων χωρισμενα σε 3 τμηματα).το ωραριο ειναι 7.00πμ μεχρι 16.00 το αργοτερο.το αρνητικο ειναι οτι αφηνεις το καροτσι στην εισοδο κ ανεβαινεις σκαλια (ειναι στον πρωτο οροφο,αλλα τα παιδια δεν εχουν προσβαση στην πορτα,ουτε στη σκαλα.
οι αλλοι δυο ειναι παιδικοι κ δεχονται παιδακια απο 2,5 ετων,στον ενα ειχα κανει αιτηση για το δημητρη μου,αλλα δεν εγινε δεκτος λογω πολλων αιτησεων απο οτι μου ειπαν (αλλα εγω πιστευω οτι εγινε λογω του "θεματος" που εχει ο δημητρης μου με τη συμπεριφορα του).η εντυπωση μου ειναι αρκετα καλη απο αποψη χωρων κ ασφαλειας,δεν εχω αποψη για τις δασκαλες,αν κι εχω ακουσει καλα λογια
το δημητρη μου τον εγραψα τελικα σ εναν ιδιωτικο παιδικο στη δαφνη,με παααρα πολυ λογικες τιμες απο τον οποιο με λιγα λογια ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη,απο ολες τις αποψεις.εκει παιρνουν παιδακια απο 2 ετων.του χρονου θα παω κ τη βενετια (πρωτα ο θεος)
αυτα.ειμαι στη διαθεση σας για τυχον διευκρινισεις κ βοηθεια
γιωτα,συμφωνω μαζι σου (για τον παιδικο)
για την εγγραφη,πας κ κανεις μια αιτηση (φυσικα κ σηκωνει βυσμα,χωρις αυτο δεν κανεις τιποτα)στο βρεφονηπιακο εχουν θεσεις σιγουρα,για τους αλλους δυο μου ειπαν οτι συμπληρωθηκαν,κι εχω κανει κ ενσταση,αλλα δεν μ εχουν ειδοποιησει ακομα.δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα κατα εκει.
Παλιά 18-09-09, 09:25   #26
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Rania, σε ευχαριστώ πολύ!Η συνδρομή που πληρώνουμε πάει βάσει του εκκαθαριστικού μας ή είναι fixed το ποσό?Θα σε ενοχλήσω και με πμ αν χρειαστώ λεπτομέρειες.
Όσο για τους "πολλούς σταθμούς" το είπα γιατί στο site του Δήμου Αθηναίων μου εμφάνισε αρκετά αποτελέσματα, όπως αυτόν στην Κριναγόρου που αναφέρει η theolvas, επίσης στην Γ.Σεφέρη κοντά στον Άγιο Ιωάννη,στον Άγιο Αρτέμιο επίσης...εμένα με βολεύουν και αυτές οι επιλογές καθότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι των γονιών μου.

Theolvas, αν θες πες μου και για τους παιδικούς στην Κριναγόρου, είναι οι πιο κοντινοί μου, είναι τρεις τελικά και ποιο το ωράριο λειτουργίας τους?
Φαντάζομαι όσον αφορά στην εγγραφή ισχύουν ότι μου προανέφερε η Rania....

ASMARIA καλή αρχή!Θα με ενδιέφερε και η δική σου εμπειρία από το σταθμό!
καλημέρα το ποσό βγαίνει με βάσει το εκκαθαριστικό μην φανταστείς τρελλά ποσά ,αν και είναι απαράδεκτο να πληρώνουμε τελοσπάντων,το περισσότερο αν είσαι υψηλόμισθος ειναι 150 ευρώ καμία σχέση με τις αμοιβές των ιδιωτικών σταθμών φαντάσου εκεί που έστελνα την μικρή μου εδώ και 2 χρόνια έφτασε φέτος γύρω στα 480 ευρώ γι'αυτό και αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε να την στείλουμε σε κάποιον σταθμό του δήμου.οτι χρειαστείς στείλε μου πμ θα χαρώ να σε βοηθησω.φιλιά καλό σ/κ
Παλιά 18-09-09, 09:28   #27
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο theolvas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας.απο τους παιδικους στην κριναγορου(πισω απο το σκλαβενιτη) εχω εμπειρια απο το 2δ/13 (το βρεφονηπιακο)λειτουργησε περισυ για πρωτη φορα,κ ηταν λιγο χυμα τα πραγματα (μια φορα τις ειχα πιασει κ με τσιγαρο κ εγινε χαμος),αλλα φετος ξεκινησαν με πολυ σωστες βασεις.ενα αλλο παραπονο περισυνο ειναι οτι σχεδον ποτε δεν ετρωγαν αυτο που ελεγε το προγραμμα με πολυ μεγαλες αποκλεισεις (πχ αντι για χορτοσουπα,κοτοπουλο με πατατες).φετος ομως ειναι πιο καλα,εχουν προσλαβει περισσοτερο προσωπικο,κι εχουν κ περισσοτερα παιδακια,επισης ο χωρος εχει γινει πιο ευχαριστος.γενικα η βενετια δειχνει ευχαριστημενη εκει.δεχονται παιδακια απο 8 μηνων μεχρι 20 μηνων χωρισμενα σε 3 τμηματα).το ωραριο ειναι 7.00πμ μεχρι 16.00 το αργοτερο.το αρνητικο ειναι οτι αφηνεις το καροτσι στην εισοδο κ ανεβαινεις σκαλια (ειναι στον πρωτο οροφο,αλλα τα παιδια δεν εχουν προσβαση στην πορτα,ουτε στη σκαλα.
οι αλλοι δυο ειναι παιδικοι κ δεχονται παιδακια απο 2,5 ετων,στον ενα ειχα κανει αιτηση για το δημητρη μου,αλλα δεν εγινε δεκτος λογω πολλων αιτησεων απο οτι μου ειπαν (αλλα εγω πιστευω οτι εγινε λογω του "θεματος" που εχει ο δημητρης μου με τη συμπεριφορα του).η εντυπωση μου ειναι αρκετα καλη απο αποψη χωρων κ ασφαλειας,δεν εχω αποψη για τις δασκαλες,αν κι εχω ακουσει καλα λογια
το δημητρη μου τον εγραψα τελικα σ εναν ιδιωτικο παιδικο στη δαφνη,με παααρα πολυ λογικες τιμες απο τον οποιο με λιγα λογια ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη,απο ολες τις αποψεις.εκει παιρνουν παιδακια απο 2 ετων.του χρονου θα παω κ τη βενετια (πρωτα ο θεος)
αυτα.ειμαι στη διαθεση σας για τυχον διευκρινισεις κ βοηθεια
γιωτα,συμφωνω μαζι σου (για τον παιδικο)
για την εγγραφη,πας κ κανεις μια αιτηση (φυσικα κ σηκωνει βυσμα,χωρις αυτο δεν κανεις τιποτα)στο βρεφονηπιακο εχουν θεσεις σιγουρα,για τους αλλους δυο μου ειπαν οτι συμπληρωθηκαν,κι εχω κανει κ ενσταση,αλλα δεν μ εχουν ειδοποιησει ακομα.δεν χανεις τιποτα να πας μια βολτα κατα εκει.
καλημέρα μπορώ να μάθω περισσότερα σε προσ.μήνυμα για τον σταθμό στην Δάφνη,γιατί σκέφτομαι κι εγώ να κάνω ένσταση αλλα το πιο σίγουρο είναι οτι δεν θα καταφέρω τίποτα.πρέπει να στείλω την μικρή μου σταθμό οπωσδήποτε η μαμά μου επιασε δουλεια και πρεπει να παει σχολειο η μικρη.σ'ευχαριστω θα περιμενω ανυπομονα απαντηση γιατι οι λογικες τιμες που ειπες μου κινησαν το ενδιαφερον
Παλιά 18-09-09, 09:34   #28
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα Giota!
Καλημερα θα μπορουσες να μαθεις αν ισχυει αυτο που εμαθα οτι η παιδικη στεγη εγινε και ιδιωτικου δικαιου και μπορουν να πηγαινουν παιδακια πληρωνοντας .προθυμοποιηθηκε η giota.να μαθει αλλα μια και πας εκει μηπως θα μπορουσες να ρωτησεις?η παιδικη στεγη δεν ειναι που ειναι στην φωτομαρα?κι αν ηταν ευκολο να μου δωσεις και το τηλ?
σ'ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων φιλια Ρανια
Παλιά 18-09-09, 11:04   #29
ASMARIA

ASMARIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα Rania,

ναι πράγματι στην Παιδική Στέγη μπορείς να πας και ιδιωτικά, δηλ. με πληρωμή.
Τα στοιχεία τους είναι 210-9222869, Φωτομάρα 48
Παλιά 18-09-09, 11:34   #30
RANIA

RANIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημέρα Rania,

ναι πράγματι στην Παιδική Στέγη μπορείς να πας και ιδιωτικά, δηλ. με πληρωμή.
Τα στοιχεία τους είναι 210-9222869, Φωτομάρα 48
Σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ δεν ξέρεις πόσο με βοήθησες....
Παλιά 18-09-09, 21:58   #31
ΛΗΤΩ

ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

RANIA σε ευχαριστώ για όλα!Ευτυχώς μας χορηγούν στη δουλειά μου επίδομα για τη φύλαξη τέκνων είτε σε παιδικό σταθμό είτε από babysitter, μη φανταστείτε κανένα τρελό ποσό, 280 ευρώ ,αλλά σίγουρα είναι ένα καλό βοήθημα δεν το συζητάω....

theolvas, αν δεν σε κουράζω θα ήθελα και εγώ πληροφορίες για τον παιδικό στη Ν.Σμύρνη καθότι ακόμη δεν έχω καταλήξει σε δημόσιο ή ιδιωτικό.Θέλω να επισκεφτώ μερικούς και δημόσιους και ιδιωτικούς έτσι ώστε να αποφασίω...
Παλιά 31-08-10, 17:39   #32
tonia2

tonia2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας, ξερετε απο τιμες τι παιζει στη περιοχη και απο ποσο ετων παιρνουν?
Ο χρήστης tonia2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές