Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-05-09, 12:42   #1
Lilia1

Lilia1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή επαφη και τεστ ωορρηξιας

κοριτσια καλημερα σας. θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης:
ειχα μια επαφη προχθες καθως ημουν στην 16η μερα και ειχα κανει τεστ ωορρηξιας και ηταν θετικο(εχω κυκλο 30 ημερων). σημερα που ξαναεκανα τεστ ωορρηξιας ηταν παλι θετικο. αυτο μπορει να ειναι ενδειξη οτι δεν υπηρξε γονιμοποιηση, ή δεν εχει καμια σχεση αν εχει γινει γονιμοποιηση με το τι δειχνει το τεστ.
φιλια σε ολες!
Παλιά 12-05-09, 13:29   #2
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή εγκυμοσυνη

τα τεστ αυτου του ειδους δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα.με 30 ημερες κύκλο η πιθανη ημερα ωορρηξίας ειναι η 16η με συν/πλην 2 ημέρες απόληση.γιατι δεν πηγαίνεις σε ενα γυναικολόγο να παρακολουθήσεις την ωορρηξία σου?εχεις κάνει ενα ορμονικο προφιλ 3η-5η ημέρα?μπορει να εχει γονιμοποιηθει το ωοριο σου αυτη τη φορα αν θελεις πηγαινε κανε την 20 η ημερα μετρηση προγεστερόνης για να δεις ποσο ειναι,αυτη η ορμόνη βοηθαει στην υποστηριξη της εγκυμοσύνης
Ο χρήστης Νονντυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-09, 09:37   #3
Lilia1

Lilia1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βαρβαρα καλημερα και σε ευχαριστω για την ανταποκριση.
ορμονικο προφιλ δεν εχω κανει ποτε, ισως δεν χρειαστηκε και ποτε. η μετρηση προγεστερονης γινεται απο μικροβιολογο? δηλαδη αν ειναι ανεβασμενη, πιθανοτατα να ειμαι εγκυος? και ειναι ασφαλες το συμπερασμα την 20 μερα?
Παλιά 13-05-09, 09:57   #4
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ωορρηξία

καλημέρα.ο ανδρας μου ειναι γυναικολπόγος και απο εκει ξερω καποια πραγματα περισσοτερο αυτο τον ελεγχο κανει στις γυναικες που παρακολουθει.στις γυναικες τις αναπαραγωγικης ηλικιας που θελουν να τεκνοποιησουν τις παρακολουθούμε 3η με 5η ημερα περιοδου θα επρεπε ο γυναικολογος σου να σου στειλει να κανεις καποιες ορμόνες και να σε δει υπερηχογραφικα.μετα γυρω στην 14η ημέρα να δει ποτε κανεις ωορρηξία,και στην 20η μετραμε προγεστερόνη.η προγεστερονη ειναι μια ορμονη που υποστηριζει την εμφυτευση και την εγκυμοσυνη.δε διχνει αν εισαι εγκυος.η β χοριακη ειναι που θα σου δειξει.ολες αυτες οι ορμονες γινονται σε μικροβιολογικο εργαστηριο.οποια απορια εχεις μπορω να ρωτησω το Σπυρο για να σου πω
Ο χρήστης Νονντυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές