Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Γονείς Διδύμων και Τριδύμων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-05-09, 21:48   #1
mary77

Περιοχή: θεσσαλονικη
mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Λιστα για ψωνια

βρηκα και ενα αλλο θεμα που δινατε συμβουλες για ποσα φορμακια κλπ.
αλλα πειτε βρε κοριτσια,ειμαι και ασχετη εντελως με το θεμα(επισης ξερω οτι ειναι νωρις αλλα βρηκα κατι να ασχολουμαι τωρα που επιασαν οι ζεστες και να μην σκεφτομαι διαφορα...)θελω να κανω μια λιστα
μπιμπερο ποσα χρειαζονται?επισης ειδα οτι υπαρχουν γυαλινα και πλαστικα ποια η διαφορα τους?
καπου διαβασα για κατι πανακια για γουλιτσες,απο αυτα ποσα θελουμε?
εσωρουχακια?
και βασικα οτι αλλο γνωριζεται οτι πρεπει να αγορασουμαι,για πειτε τα!!
Ο χρήστης mary77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-09, 11:40   #2
mary77

mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καμία?
Παλιά 26-05-09, 13:24   #3
Κοριτσομανα

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Κοριτσομανα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικα, ειχα 6 μπιμπερο. Τα γυαλινα θεωρουνται πιο υγιεινα αλλα εγω το τηρησα αυτο μονο στο πρωτο και δευτερο παιδι. Στα διδυμα πηρα πλαστικα, αυτα που εχουν φυσικο σχημα σαν να θηλαζει το μωρο. Τα βρηκα το ιδιο πρακτικα και κυριως δεν εσπαναν οταν επεφταν.

Πανακια για γουλιτσες τουλαχιστον 4 για να πλενεις και να εχεις, εναλλαξ.
Φορμακια εμενα με βολεψαν τα πολλα, γυρω στα 10, για να μη βαζω συνεχεια πλυντηριο. Μετα στην πορεια βλεπεις εαν χρειαζεσαι και αλλα. Σαλιαρες παρε μπολικες,στα διδυμα ειχα τουλαχιστον 5 για το καθε παιδι. Μην ξεχασεις το ειδικο απορρυπαντικο. Εφοσον θα πλενεις με αυτο τα ρουχα των μωρων, θα πλενεις αραια, υπολογισα το και αυτο.
Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!
Ο χρήστης Κοριτσομανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-09, 13:44   #4
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα εξι μπουκαλια που σου προτεινε η κοριτσομανα ειναι πολυ καλα (μη σου πω και κανα δυο παραπανω),γιατι μεσα στην κουραση των πρωτων ημερων,μονο ορεξη καθε λιγο και λιγακι για αποστειρωση δεν θα εχεις....
Φορμακια ΠΟΛΛΑ,υπαρχει περιπτωση να εισαι "ατυχη"και σε καθε αλλαγμα του μωρου,να λερωνεται το φορμακι.Η μεγαλη μου η κορη,οταν τα εκανε,εφευγαν απο την πανα,οχι στα πλαγια πισω και λερωνοταν μεχρι το λαιμο,οσο και αν προσπαθουσα να της βγαλω το φορμακι χωρις να λερωθει για να την πλυνω,ποτε δεν το καταφερνα.
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-09, 14:15   #5
mammy

mammy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ είχα αγοράσει οκτώ μπουκάλια γυάλινα + 2 μικρά γυάλινα. Ίσως βέβαια να μου έφταναν και τα 6, δεν ξέρω!! Στην αρχή όμως είχα βολευτεί περισσότερο με τα μικρά!!

Φορμάκια και εσωρουχάκια όπως είπαν και τα κορίτσια, τουλάχιστον 10. Τα μωράκια μας λερώνονται απίστευτα εύκολα!! Εγώ έχω θέμα με το μωρό=καθαριότητα + όμορφη μυρωδιά, οπότε και μια γουλίτσα να έπεφτε στο φορμάκι το άλλαζα αμέσως, γιατί μύριζε!!
Παλιά 26-05-09, 14:47   #6
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mary77 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρηκα και ενα αλλο θεμα που δινατε συμβουλες για ποσα φορμακια κλπ.
αλλα πειτε βρε κοριτσια,ειμαι και ασχετη εντελως με το θεμα(επισης ξερω οτι ειναι νωρις αλλα βρηκα κατι να ασχολουμαι τωρα που επιασαν οι ζεστες και να μην σκεφτομαι διαφορα...)θελω να κανω μια λιστα
μπιμπερο ποσα χρειαζονται?επισης ειδα οτι υπαρχουν γυαλινα και πλαστικα ποια η διαφορα τους?
καπου διαβασα για κατι πανακια για γουλιτσες,απο αυτα ποσα θελουμε?
εσωρουχακια?
και βασικα οτι αλλο γνωριζεται οτι πρεπει να αγορασουμαι,για πειτε τα!!
κοριτσακι εγω ειχα γυαλινα μπουκαλια(6 μεγαλα 2 μικρα)φορμακια παρε μπολικα 10-15,λαβιδα για τα μπουκαλια αν δεν εχεις αποστειρωτη και τα βραζεις στο κατσαρολι οσο για τα πανακια παρε 2-3 αν και εμενα με βολεψαν οι μικρες πετσετουλες,συμαντικο να παρεις υποσεντονα που απο κατωειναι σαν πλαστικο για τις ¨διαρροες¨¨,μην φορτωθεις με πολλα πολλα τα νινακια μας μεγαλωνουν γρηγορα(αα!και τα φορμακια παρτα 3-6 μηνων τα 00 ειναι κουτσικα!)
Παλιά 27-05-09, 11:41   #7
mary77

mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις,βοηθατε πολυ!!!!
να ρωτησω και κατι ακομη,το θηλαστρο που ειδα στα μαγαζια χρειαζεται?και αν ναι σε τη βοηθαει?επισης ειναι καλυτερο το ηλεκτρικο ή το χειροκινητο?
ειμαι εντελως ασχετη,συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.
να σας πω και μια σκεψη μου?
σκεφτομαι για αρχη να παρω ενα λικνο και να τα βαζω να κοιμουνται εκει μαζι και να το εχω στο δωματιο μου,τι λετε?
Παλιά 27-05-09, 11:54   #8
christiana08

Το avatar του χρήστη christiana08

Περιοχή: Archive keeper!!!!!
christiana08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θηλαστρο ειχα κι'εγω.Και χειροκινητο και ηλεκτρικο.Για χειροκινητο μην το συζητας,κουρελια θα γινουν τα νευρακια σου.Το ηλεκτρικο ομως ειναι πολυ καλυτερο.Πριν το αγορασεις ομως,κανε μια βολτα στην ενοτητα του θηλασμου,σε καποιο ποστ ειχα διαβασει την ειδικο του θηλασμου,την Αγλαια,που εγραφε οτι ακομα και τα ηλεκτρικα του εμποριου δεν ειναι καλα σε συγκριση με τα ειδικα νοσοκομειακα θηλαστρα που μπορεις να νοικιασεις.
Το θηλαστρο ειναι πολυ χρησιμο,σε περιπτωση που χρειαστει να λειψεις για καποιες ωρες μακρια απο το μωρακι σου.Αντλεις γαλα,το βαζεις στο ψυγειο και το δινει στο μωρακι οποιος το προσεχει.Η ακομα μπορει να μην επιθυμεις να θηλασεις το μωρακι σου σε δημοσιο χωρο.
"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

Αλβερτος Αινσταιν
Ο χρήστης christiana08 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-09, 12:14   #9
mary77

mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο christiana08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θηλαστρο ειχα κι'εγω.Και χειροκινητο και ηλεκτρικο.Για χειροκινητο μην το συζητας,κουρελια θα γινουν τα νευρακια σου.Το ηλεκτρικο ομως ειναι πολυ καλυτερο.Πριν το αγορασεις ομως,κανε μια βολτα στην ενοτητα του θηλασμου,σε καποιο ποστ ειχα διαβασει την ειδικο του θηλασμου,την Αγλαια,που εγραφε οτι ακομα και τα ηλεκτρικα του εμποριου δεν ειναι καλα σε συγκριση με τα ειδικα νοσοκομειακα θηλαστρα που μπορεις να νοικιασεις.
Το θηλαστρο ειναι πολυ χρησιμο,σε περιπτωση που χρειαστει να λειψεις για καποιες ωρες μακρια απο το μωρακι σου.Αντλεις γαλα,το βαζεις στο ψυγειο και το δινει στο μωρακι οποιος το προσεχει.Η ακομα μπορει να μην επιθυμεις να θηλασεις το μωρακι σου σε δημοσιο χωρο.
ευχαριστω christiana θα το ψαξω αυτο που μου ειπες.
Παλιά 27-05-09, 12:53   #10
chrysa.ps

Το avatar του χρήστη chrysa.ps

chrysa.ps ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mary77 Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ βρε κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις,βοηθατε πολυ!!!!
να ρωτησω και κατι ακομη,το θηλαστρο που ειδα στα μαγαζια χρειαζεται?και αν ναι σε τη βοηθαει?επισης ειναι καλυτερο το ηλεκτρικο ή το χειροκινητο?
ειμαι εντελως ασχετη,συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.
να σας πω και μια σκεψη μου?
σκεφτομαι για αρχη να παρω ενα λικνο και να τα βαζω να κοιμουνται εκει μαζι και να το εχω στο δωματιο μου,τι λετε?
εγω ειχα παρει ηλεκτρικό θήλαστρο της Medela (απο τα κουκου). Τέτοιο μου εείχαν δώσει και στην κλινική μόνο που το δικό μου ήταν μονό ενώ της κλινικής ήταν διπλό
Ο χρήστης chrysa.ps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-09, 13:49   #11
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε εδω που εχει συζητηθει διεξοδικα:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=19786
Παλιά 27-05-09, 22:14   #12
mary77

mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή