Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-05-09, 19:50   #1
ELENA!!

ELENA!! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αφαιρεση κρεατακια-αμυγδαλες!

καλησπερα!!Εχω ενα παιδακι τον Αγγελο που τον 24 ιουνιου θα γινει 3 ετων!!σημερα πηγαμε στο παιδων πεντελης κ μας ειπε εκει ο Κος Καλλης?(τον ξερετε?)οτι στις 09-06-09 θα κανουμε αφαιρεση σε κρεατακια κ αμυγδαλες!!το παιδι ξερω οτι ειναι πολυ μικρο...συνηθως ακουω μετα τα 4 ετη!!παρολα αυτα επειδη δεν αναπνεει ευκολα,κ γενικα απο 7 μηνων ηταν δραμα η αναπνοη του..καταλαβαινα οτι εχει κρεατακια..πριν 1,5 μηνα πηραμε αδενοιο κ μυκοπλασμα κ ηταν πολυ σοβαρη η εξελιξη...εκανε μεχρι κ αιματουρια...τωρα ειναι καλα!!ομως μου ειπαν να το ελεγχω με ουρων για 1 χρονο!!

το θεμα ειναι οτι ο μικρος επειδη δεν πηγαινε παιδικο..δεν μου ειχε κανει οξειες αμυγδαλιτιδες..παρα μονο 1 φορα το χρονο..κ ξενιστηκα στην ιδεα οτι πρεπει να αφαιρεθουν κ οι αμυγδαλες!!αυτες ειναι το φιλτρο του οργανισμου!!απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που πηγα παιδων,τον γιατρο δεν τον ξερω...και φοβαμαι πολυ αυτη την επεμβαση!!ειναι πολυ μικρος...φοβαμαι για επιπλοκες απο την ναρκωση...και γενικα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χειρουργησει ποτε εκει καποιο παιδακι?μεινατε ευχαριστημενοι απο το νοσοκομειο κ τον γιατρο?ηταν ευκολη η αναρρωση?ειναι δυσκολη η διπλη αφαιρεση κ των 2 ταυτοχρονα?ποσες μερες να προσεχω για αιμορραγια?και γενικα πειτε μουεχω φρικαρει!!
Ο χρήστης ELENA!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-09, 21:36   #2
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιος της αδερφης μου αφαιρεσε κρεατακια και του μικρυναν τις αμυγδαλες οταν ηταν 3 ετων. Ροχαλιζε απιστευτα και ηταν σχετικα λιγοφαγος εξαιτιας του προβληματος. Μπηκε, βγηκε, δεν καταλαβε τιποτα το παιδι. Νομιζω ειναι πλεον μια επεμβαση ρουτινας.
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-09, 21:40   #3
Συντονιστής Περιεχομένου
Senior Content Manager

Το avatar του χρήστη Συντονιστής Περιεχομένου

Συντονιστής Περιεχομένου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας,
μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ:

http://www.parents.gr/forum/showthre...F4%DC%EA%E9%E1
Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ
Ευχαριστούμε
Ο χρήστης Συντονιστής Περιεχομένου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-09, 22:34   #4
ELENA!!

ELENA!! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?Η ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ!!Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ 2 11 ΜΗΝΩΝ!!ΜΕ ΛΕΙΖΕΡ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΕ ΠΙΘΑΝΗ ΕΠΙΠΛΟΚΗ?

ΣΟΡΡΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΔΗΣ!!ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!!
Ο χρήστης ELENA!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 09:31   #5
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ

Καλημέρα!

Έχει βγάλει κανείς κρεατάκια στο παιδί του 2-2,5 χρονών??

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-10, 09:44   #6
ELENA1974

Περιοχή: ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ
ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω στο μεγαλο μου γιο στα 2.5
Παλιά 14-01-10, 10:08   #7
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για λέγε για λέγε!!! Γιατί έχω λίγο πανικοβληθεί. Τι προβλήματα είχατε. Εμείς έχουμε μόνιμα μπουκωμένη μύτη με όλα τα συνεπακόλουθα: Υγρό στο αφτί, βήχα, εκνευρισμό, μειωμένη όρεξη κλπ

Παλιά 14-01-10, 10:34   #8
ELENA1974

ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα τα παραπάνω συν μειωμενη ακοη συν συχνες ωτιτιδες. Η επεμβαση ηταν πολυ απλη, ο πονος μετα ηταν ελαχιστος και η βελτιωση θεαματικη. Πιο πολυ εκλαψε μετα το χειρουργίο μαλλον επειδη ξυπν'ωντας από τη ναρκωση δεν εβλεπε καλα γυρω του και φοβοταν. Το ιδιο απόγευμα επανηλθε στις συνηθισμενες σκανταλιές
Παλιά 14-01-10, 10:52   #9
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε να τα βγάλουμε και είναι 2. Μου το είπε συγκεκριμένα ένας ΩΡΛ του Παίδον.
Είδες διαφορά? Δηλαδή μπούκωνε λιγότερο η μύτη? Έτρωγε καλύτερα? Αναπτύχθηκε καλύτερα? Κοιμόταν καλύτερα? Κι από ιώσεις τι γίνεται? Μήπως αρρωσταίνει πιο πολύ στο κατώτερο αναπνευστικό τώρα που δεν υπάρχουν τα κρεατάκιαα για φίλτρο?
Για τη νάρκωση σε τόσο μικρή ηλικία τι σας είχαν πει? Και πόσο διογκωμένα ήταν τα δικά σας?

Παλιά 14-01-10, 12:27   #10
ELENA1974

ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι μπουκωνε λιγότερο η μυτη του αν και ο φετινος χειμωνας ειναι ο πρωτος που δεν ειναι μπουκωμενος! Ετρωγε καλυτερα γιατι δεν ηταν μπουκωμενος-αν και γενικως λιγοφαγο παιδι-και το βραδυ σταματησαν τα ροχαλητα. με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.

Η ναρκωση εγινε κανονικα δεν μας ειπαν τιποτα το ιδιαιτερο αλλα δεν προβληματιστηκα κιολας γιατι γινεται ναρκωση και σε μωρα!
Παλιά 15-01-10, 11:46   #11
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια πειτε μου και εμενα οποι εχει κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδακι της,η μικρη μου παει για αφαιρεση και φοβαμαι πολυ
Παλιά 15-01-10, 12:05   #12
jesgk

Το avatar του χρήστη jesgk

Περιοχή: Αιγάλεω Αττικής
jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μαρακικ Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια πειτε μου και εμενα οποι εχει κανει αφαιρεση αμυγδαλων το παιδακι της,η μικρη μου παει για αφαιρεση και φοβαμαι πολυ
Να μην φοβάσαι καθόλου, έκανα εγώ στο γιό μου το 2008 κ όλα πήγαν άψογα

Ο χρήστης jesgk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-01-10, 12:06   #13
jesgk

jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ELENA1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ξυπνηματα απο το μπουκωμα δεν ειχε προβλημα γιατι κοιμοταν και κοιμαται με το στομα ανοιχτο.
εμας ο γιατρός μετά την εγχείρηση μας είπε να κάνει το παιδί κάποιες ασκήσεις με τη μύτη κ το στόμα για να μάθει μετά απο τα χρόνια να κοιμάται κ να αναπνεέι με το στόμα κλειστό

Παλιά 15-01-10, 12:07   #14
jesgk

jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ποιον γιατρό έχεις;

Παλιά 15-01-10, 12:17   #15
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου
Παλιά 15-01-10, 12:26   #16
jesgk

jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχουμε ραντεβου με τον μπαιραμη (παιδων αγλαια κυριακου)μας τον συστησε ο δικος μας παιδιατρος η μικρη σε διαστημα ενος ετους εχει κανει 10 πυωδης αμυγδαλιτιδες καναμε κ θεραπεια 2 μηνων μπας κ το γλυτωσουμε το χειρουργειο αλλα τσαμπα αντιβιωσεις εφαγε η ζουζουνα μου..και συν ολα τα αλλα φοβαμαι απ την πολυ αντιβιωση μην παθει κ τιποτα το συκωτι της.το χω πολυ απο φοβο μου το χειρουργειο γιατι σε ενα που ειχα κανει εγω δεν μπορουσαν να με ξυπνησουν με τιποτα (κυριολεκτικα με χαστουκια ξυπνησα)και τρεμω για την κορουλα μου
Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά

Παλιά 15-01-10, 12:27   #17
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα δεν έκανε πολλές αμυγδαλίτιδες αλλα ήταν συνεχώς κουρασμένος, κρυωμένος κ φαινοταν σαν άρρωστος, ειχε όμως ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμυγδαλές που εμπόδιζαν την αναπτυξή του. Από την νάρκωση ξύπνησε πάρα πολύ καλά
ευχαριστω τζες!ελπιζω για το καλυτερο
Παλιά 16-01-10, 18:10   #18
mamaveria

Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
mamaveria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμεις θα κανουμε κρεατακια μαλλον την επομενη εβδομαδα,η μικρη μου ειναι 4,5 χρονων και εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα που λετε,μειωμένη ακοή,υγρο και στα δυο τα αυτια,ροχαλητο(σαν αντρας),συνεχως μποκωμενη αλλα η δικια μου κανει και απνοιες το βραδυ κ γι αυτο κ συμφωνησαμε να τις βγαλουμε.Το χειρουργειο το τρμω και εγω αλλα δεν γινεται διαφορετικά,ο Θεούλης θα τα βοηθησει τα αγγελούδια μα ς και όλα θα πάνε καλά!!!
Παλιά 17-01-10, 13:16   #19
mor@ki_K

Το avatar του χρήστη mor@ki_K

mor@ki_K ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλημέρα σας.
Και μεις κάναμε εγχείρηση αμυγδαλές-κρεατάκια και αφαίρεση υγρού στις 14 Νοεμβρίου στη Θεσσαλονίκη.
Είχε όλα τα παραπάνω συπτώματα και παρολίγο 2 φορές να μου μείνει το μωρό στα χέρια μου από την άπνοια!!!!
Ευτυχώς τα βγάλαμε και ησύχασε το μωρό.
Περάσαμε τέλειες γιορτές.
Η μικρή μιλάει καλύτερα και τρώει λίγο καλύτερα.(γενικώς όμως δεν τρώει κ πολλά αλλά καλύτερα από πρίν!).

Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.
Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.
Μετά πετούσε!
Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!

Ο χρήστης mor@ki_K δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-10, 13:42   #20
jesgk

jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mor@ki_K Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην ανησυχείτε για την εγχείρηση αν είναι καλός ο γιατρός. Σε μισή ώρα βγήκε από το χειρουργείο.
Γρίνιαξε λίγο και δεν είχε πολλά κέφια για 4 μέρες.
Μετά πετούσε!
Μην φοβάστε, αν ο γιατρός σας είναι κορυφή, όλα θα πάνε τέλεια!
Οπως τα λεει η φιλη παραπάνω ειναι.

Και οσον αφορα το φαγητό με τον καιρο θα δεις οτι το παιδι μπορει να τρωει ιδια ποσοτητα αλλά θα παιρνει καλύτερα βαρος, το ιδιο συνεβαινε με το γιοκα μου

Παλιά 18-01-10, 10:43   #21
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!
Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!

Παλιά 18-01-10, 11:29   #22
mor@ki_K

mor@ki_K ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ ψυχούλα μου τι τραβάτε και σεις μωρέ...
Περαστικά σας!

Παλιά 18-01-10, 12:51   #23
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αντιβιώσεις άστα! Εμείς είμαστε 2 χρονών κι έχουμε πάρει 8 φορές και μία τώρα 9. Και τώρα θα πάρουμε για τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες γιατί έχουμε ιγμορίτιδα. Γι' αυτό κι εμείς θα βγάλουμε τα κρεατάκια να ησυχάσουμε επιτέλους. Εντωμεταξύ έχουμε κάνει κι άλλη νάρκωση γιατί έκανε χειρουργείο με το που γεννήθηκε. Αν είναι να πάθει κάποιου το συκώτι θα είναι της δικιάς μου σίγουρα!
Άσε που ενώ παίρνουμε αντιβίωση χτες σήκωσε 39πυρετό και φοβόμαστε για ουρολοίμωξη οπότε εκεί θα χρειαστεί και 2η αντιβίωση παράλληλα!! Ελπίζω να είναι απλή ίωση!
αχ περαστικα σας βερα μου και μεις απο αντιβιωση φουλ ασε πια αυτοι οι πυρετοι καθε μηνα αρρωστες και πυρετος στα υψη με ολα τα παρελκομενα ριγη γκρινια αυπνια περιμενω τωρα για πολλοστη φορα να τελιωσει η αντιβιωση κ ο πυρετος για να παμε στον ορλ να μας πει ποτε η επεμβαση και παλι περαστικα και σε ολα τα παιδακια.βρε κοριτσια να ρωτησω κατι??ετσι αρρωσταιναμε και μεις??η μητερα μου λεει οτι περα απο μαγουλαδες ,ιλαρα σπανιως αρρωσταινα ετσι
Παλιά 18-01-10, 13:32   #24
zouli

Περιοχή: Γέρακας
zouli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koritsia exo to idio provlima me tin kori mou 3 etwn edv kai 10 meres roxalizei ston ypno tis me mpoukomeni myti meta apo iosi larigitidas pou perase. O giatros mou eipe oti exoun epireastei ta kreatakia kai argei na perasei. Tha protimousa omos na tin dei enas kalos otorinolarigologos exete kapoion kalo na systisetai?
Ο χρήστης zouli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-10, 14:01   #25
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πάντως εμένα που είναι διογκωμένα τα κρεατάκια της δε ροχαλίζει τόσο. Μόνο η μύτη της ακούγεται που είναι μπουκωμένη

Παλιά 18-01-10, 17:11   #26
Kalina

Το avatar του χρήστη Kalina

Kalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ψάχνωντας τυχαία στο net για την περίπτωση της μικρής μας (4 χρόνων) βρήκαμε τυχαία αυτό το site και πραγματικά έχουμε εκπλαγεί με το πόσα παιδάκια αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.

Συμπάσχουμε μαζί σας μιας και εμας η μικρή έχει έντονο ροχάλισμα στον ύπνο και λαχάνιασμα, ανορεξία, κόπωση κλπ με πρόβλημα σε αμυγδαλές και κρεατάκια. Αν και οι παιδίατρος μας καθησύχαζε οτι μετα τα 5 θα λυθεί το θέμα, η μικρή δείχνει άσπρη σαν το πανί ορισμένες φορές με αποτέλεσμα οι ωρλ που επισκεφθηκάμε να μας συστησουν αφαιρεση αμυγδαλών και κρεατάκια φοβούμενοι για κακή οξυγόνωση του εγκεφάλου. Αν και γνωρίζουμε οτι είναι καλό οι αμυγδαλές να βγαίνουν μετά τα 5 μιας και προστατεύουν τον οργανισμό, στη δική μας περίπτωση όλοι οι γιατροί μας συνιστούν χειρουργείο άμεσα.

Έχουμε βρει δύο καλούς χειρουργούς (έτσι τουλάχιστον νομιζουμε) ο ένας στο παίδων Πεντέλης και ο άλλος στο Αγια Σοφία μετά από αρκετό ψάξιμο, μας προβληματίζει ποιον από τα δύο νοσοκομεία να επιλέξουμε. Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε. Μην ξεχνούμε άλλωστε οτι δεν είναι μόνο ο χειρούργος αλλά και όλο το team που πρέπει να δουλέψει ρολόι για να πάει καλά μια εγχείριση.
Αν έχει κάποιος κάποια κακή εμπειρία και δεν θέλει να το γράψει δημόσια pls pm.
Εύχομαι σε όλα τα μικρά σας να ξεπεράσουν γρήγορα τα προβληματάκια τους και να είναι γερά.
Ο χρήστης Kalina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-10, 21:12   #27
jesgk

jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kalina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από τις χειρουργικές μονάδες, αναισθησιολόγους κλπ των 2 χειρουργίων θα ήταν μεγάλη βοήθεια να ακούσουμε μια παραπάνω γνώμη πριν αποφασίσουμε.
Χειρουργήσαμε το γιό μου πρόπερσυ στο Παίδων Πεντέλης με γιατρό τον κο Σαραβάκο, προσωπικά θεωρώ ότι είναι άριστος γιατρός, η συμπεριφορά του προσωπικού προς τα παιδιά πολύ καλή αφού μου έκανε εντύπωση που για να βάλουν την πεταλούδα στα χεράκια τους έβαλαν emla για να μην καταλαβαίνουν τίποτα, οι κοπέλες που του πηραν αίμα ήταν πολύ ευγενικές κ μας άφησαν να μπούμε μαζί με το παιδί στην αίθουσα. Στο Παίδων Πεντέλης μέχρι πρόπερσυ κρατούσαν τα παιδιά μια νύχτα εκεί προληπτικ΄απου το βρίσκω επίσης θετικό. Την αναισθησιολόγο την γνωρίσαμε την προηγούμενη της εγχείρησης.

Παλιά 28-01-10, 16:18   #28
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή μπαινουμε για αφαιρεση..

κοριτσια καλησπερα..την επομενη πεμπτη μπαινουμε για αφαιρεση αμυγδαλων της μικρης.τρεμω με χει πιασει μια απιστευτη φοβια..για την ναρκωση για την επεμβαση για ολα..
Παλιά 30-01-10, 18:45   #29
mor@ki_K

mor@ki_K ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην φοβασαι ολα καλά θα πάνε κούκλα μου.

Παλιά 03-02-10, 15:10   #30
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

moraki σε ευχαριστω κοριτσια αυριο ειναι η μεγαλη μερα τις συμβουλες σας θα θελα εχω πανικοβληθει!
Παλιά 03-02-10, 16:13   #31
smartaki09

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
smartaki09 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
moraki σε ευχαριστω κοριτσια αυριο ειναι η μεγαλη μερα τις συμβουλες σας θα θελα εχω πανικοβληθει!
Mην πανικοβαλεσε δεν ειναι τιποτε και μενα ο γιος μου ειχε στρεπτοκοκιακη αμυγδαλιτιδα απο 8 μηνων μεχρι και 3 χρονων ωπου και τις εβγαλε και ηρεμησαμε.Απο τοτε δεν εχει αρωστησει ξανα.Η επεμβαση κρατησε γυρω στα 30 λεπτα και δεν ειχε κανενα προβλημα.Περαστικα στη μικρουλα σου.
Ο χρήστης smartaki09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-10, 16:59   #32
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

smartaki σε ευχαριστω πολυ!!να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου!
Παλιά 03-02-10, 17:35   #33
smartaki09

Προεπιλογή

Σ ευχαριστω βεβαια ειναι 20 χρονων το ζουζουνακι μου αλλα για μενα παντα ζουζουνακι θα ειναι.Καλη επυτυχια για αυριο ολα να πανε καλα.
Παλιά 05-02-10, 13:23   #34
smartaki09

Προεπιλογή

Τη εγινε μαρακικ με την μικρουλα σου πως πηγε η επεμβαση?
Παλιά 05-02-10, 15:06   #35
μαρακικ

μαρακικ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smartaki09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη εγινε μαρακικ με την μικρουλα σου πως πηγε η επεμβαση?
smartaki μου καλησπερα πηγε πολυ καλα βγηκαμε εχτες το βραδυ εχει αρκετη γκρινια βεβαια και δεν θελει να φαει τιποτα ουτε καν παγωτο!πανω στην επεμβαση κανανε και αλλη μια μικρη αφαιρεσανε ενα κομματακι απ το χαλινο της γλωσσας επειδη ηταν πολυ μεγαλο και κραταγε κατω την γλωσσα της (και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα το Σ να το λεει Θ και αμεσως βεβαια φανηκε η διαφορα.απο οτι δειχνει, πιο πολυ την ποναει το ραμματακι κατω απ την γλωσσα παρα οι αμυγδαλες.τωρα βεβαια για 10 μερες περιπου θα περνει αντιβιωση και θα τρωει μονο σουπες και κρεμουλες και αυτα σε θερμοκρασιες δωματιου που δυστηχως αυτα η μικρη δεν τα θελει καθολου..ελπιζω δε να ξεκιναει τουλαχιστον να τρωει κανενα γιαουρτακι η κατι τετοιο γιατι προς το παρον δεν θελει ουτε να τα βλεπει.σε ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον να χαιρεσαι την οικογενεια και παντα υγεια!
Παλιά 02-06-10, 22:46   #36
magda405

magda405 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΩΝ ΑΜΥΓΔΑΛΩΝ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΓΙΟ. ΜΑΣ ΕΙΔΕ ΩΡΛΑΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΕΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ, ΥΓΡΟ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ.
ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΑ ΡΟΧΑΛΙΖΕΙ ΣΑΝ ΝΤΑΛΙΚΕΡΗΣ, ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ "ΠΑΙΔΩΝ", ΚΑΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΕ, ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ. ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ.
Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΥΛΟΣ ΛΕΩΤΣΑΚΟΣ. ΑΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης magda405 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 10:04   #37
Leda

Leda χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημέρα κορίτσια,
μπορείτε να μου πείτε για τον Σαραβάκο στο πεντέλης, μάλλον κάνουμε επέμβαση για κρεατάκια και έχω αγχωθεί μου ήρθε λίγο ξαφνικό....
Ο χρήστης Leda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-11-10, 17:36   #38
kallisto

Το avatar του χρήστη kallisto

kallisto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!! Θα μπορούσε να μου πει κάποια που εχει κάνει αφαιρεση κρεατακια στο Αγλαια Κυριακου ποια διαδικασια ακολουθησε ακριβως? Δηλαδη που και πως έγινε η ναρκωση και ποια η συμπεριφορα του προσωπικου στις εξετασεις πριν και μετα? Φιλικο περιβάλλον γενικοτερα ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....!
Παλιά 10-11-10, 07:33   #39
χαρης.Π

χαρης.Π χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες
Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε
Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες
Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !
Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .
Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά
Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους
Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;
Ο χρήστης χαρης.Π δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-10, 11:41   #40
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χαρης.Π Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας ανοιγο και πάλι ένα παλιό θέμα διότι ζητώ την βοήθεια σας

Ο μικρός μου είναι Μόλις 11 1/2 μηνών μετά απο 2 μήνες συνεχούς βήχας μυξουλες
Που πιστεύαμε ότι είναι και απο την οδοντοφιυα πήγαμε σε εξωτερικό ΩΡΛ ο οποίος βρήκε
Ωτιτιδα στο παιδι και ότι πρεπει να κάνει αφεραισει άμεσα κρεατακια αμυγδαλες
Γνωρίζω πρωσοπικα διότι και Εγω στα 5 έτη έκανα αφαίρεση αμυγδαλων ότι σε ηλικίες κάτω των 3 ετών δεν κάνουν χειρουργιο !
Η Παιδιατρος μου Μόλις το άκουσε πήδηξε μίλησα και με άλλον ΩΡΛ απο δημόσιο Νοσοκομειο ο οποίος μου είπε ''ειμαι 25 χρόνια χειρουργός ΩΡΛ στο Νοσοκομειο δεν έχουμε κάνει πότε σε ηλικία κάτω των 3 ετών τέτοια εχγειριση .
Είμαι μπερδεμενος δεν ξέρω τι να κάνω το παιδι πριν 3 μήνες ήταν μια χαρά
Ξαφνικά κοιμάται μπρουμιτα μκαι αναπνέει μπουκομενα. Κατ αλλα τρώει πάντα ολο το φαγητό και 2πιατα μην σας πω έχει κανονικά την ανάπτυξη του και η Παιδιατρος μας είπε ότι θα γίνει και ψιλό αγόρι είναι ήδη 11700 και 80 πόντους
Το θέμα είναι όμως τι να κάνω με την εγχείρηση ;;

Προφανώς και δε θα κάνεις τίποτα ακόμα ... Σε κάποιες περιπτώσεις κάνουν αφαίρεση και κάτω από τα 3 αλλά όχι πολύ κάτω ... εκεί γύρω στα 2-2,5. Η καλύτερη ηλικία είναι 3-4. Πήγαινε να το παρακολουθεί ΩΡΛ από το Παίδον... ο Παρπούνας είναι πολύ καλός!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές