Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-06-09, 23:23   #1
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Λούσιμο μωρού μετα τη βαφτιση? (και αλλα χαριτωμενα!)

Σας ετυχε να μην ερθει η νονα να λουσει το μωρο για καποιους λογους?
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-09, 23:26   #2
akamatra

Το avatar του χρήστη akamatra

akamatra χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά!
Εγώ μόνη μου έλουσα το γιο μου. Τον βαφτίσαμε μικρό, 5μηνώνΣιγά μην άφηνα την νονά του που ήταν 15 χρονών. Αν μπορούσε δηλ. να έρθει.
Τώρα το ακούω αυτό.
Ο χρήστης akamatra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-09, 23:28   #3
bebebo

Το avatar του χρήστη bebebo

bebebo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα ο νονος του δεν ηρθε καθολου.μονο την πρωτη κυριακη που τον ηγαμε στην εκλησια.
Για μενα εχω κανει σιγουρα λαθος επιλογη αλλα δεν ειραζει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια να ναι καλα
α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει
Ο χρήστης bebebo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-09, 23:32   #4
lianakleopatra

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
lianakleopatra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι κάποιο έθιμο της περιοχής σας να λούζει η νονά το μωρό? Γιατί εδώ στην Αθήνα δεν το έχω ματακούσει!
Παλιά 21-06-09, 23:35   #5
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι! Θεωρητικα αυτος που "λαδωνει" το νεοφωτιστο πρεπει και να το "ξελαδωσει"...Μου κανει εντυπωση που δεν το εχετε νοτια...
Παλιά 21-06-09, 23:46   #6
lianakleopatra

Προεπιλογή

Μπα, δεν το έχω ξανακούσει, τί να πώ! Κάθε τόπος με τα έθιμά του! Εδω στην Αθήνα πάντως , μην περιμένεις και πολλά έθιμα, το μόνο που έχουμε είναι να κοινωνούμε το νεοφώτιστο τις επόμενες 3 Κυριακές μετά την βάπτιση! Μερικές κοπέλες πλένουν και τα βαπτιστικά στην θάλασσα ή άλλες τα πλένουν στο σπίτι και ρίχνουν το νερό στη θάλασσα. Αυτά έχω ακούσει!
Παλιά 21-06-09, 23:50   #7
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα, δεν το έχω ξανακούσει, τί να πώ! Κάθε τόπος με τα έθιμά του! Εδω στην Αθήνα πάντως , μην περιμένεις και πολλά έθιμα, το μόνο που έχουμε είναι να κοινωνούμε το νεοφώτιστο τις επόμενες 3 Κυριακές μετά την βάπτιση! Μερικές κοπέλες πλένουν και τα βαπτιστικά στην θάλασσα ή άλλες τα πλένουν στο σπίτι και ρίχνουν το νερό στη θάλασσα. Αυτά έχω ακούσει!
Αυτα που λες ισχυουν και εδω...Βεβαια τελευταια εχουμε και κατι παπαδες που θελουν το νερο απο το πρωτο λουσιμο μετα τη βαφτιση να μην το πετας στο χωμα ή τη θαλασσσα αλλα να τους το πας στην εκκλησια για να το ριξουν αυτοι σε ενα "ειδικο" χωρο στο ναο!!!

Τελος παντων...Στο θεμα μας...
Παλιά 21-06-09, 23:51   #8
jesgk

Το avatar του χρήστη jesgk

Περιοχή: Αιγάλεω Αττικής
jesgk ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lianakleopatra Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κάποιο έθιμο της περιοχής σας να λούζει η νονά το μωρό? Γιατί εδώ στην Αθήνα δεν το έχω ματακούσει!
Μια απο τα ιδια κι εγω.. πρωτη φορα το ακουω!!!

Ο χρήστης jesgk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-09, 23:52   #9
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σοφακι καλησπερα.ουτε εδω το εχουμε αυτο.μονο για την κοινωνια.καλα ο δικος μας ουτε τα βαφτιστηκα δεν πηγε να παρει .το αφησε τελευταια μερα σε εμενα και ειχα και το γαμο.ελεος..
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-09, 00:57   #10
Silmaril

Το avatar του χρήστη Silmaril

Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη- Αττική
Silmaril ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω και ως μαμά και ως νονά δεν το έχω ξανακούσει...
Στο θέμα μας τώρα: Δεν έχω διαβάσει ακόμα το λινκ που έδωσες, αλλά το συγκεκριμένο με το λούσιμο που λες δε νομίζω να είναι κριτήριο μιας και χτύπησε και το παιδί της... Μην ανησυχείς...
Να είναι καλοφώτιστο το μωράκι σου!!!
Παλιά 22-06-09, 09:19   #11
marilena.s

Περιοχή: Μυτιλήνη
marilena.s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bebebo Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα ο νονος του δεν ηρθε καθολου.μονο την πρωτη κυριακη που τον ηγαμε στην εκλησια.
Για μενα εχω κανει σιγουρα λαθος επιλογη αλλα δεν ειραζει το παιδακι μου και ολα τα παιδακια να ναι καλα
α ακαι δεν εχει λυσει ακομα τα σταυρωματα ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και να μην ειναι γιορτη να εχω κοσμο και να το κανει
τι είναι καλέ τα στυρώματα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Κι εγω μόνη μου το έλουσα το γιο μου, για την ακρίβεια η μαμα μου τον έλουσε γιατί εμείς την επομένη της βάφτισης φύγαμε διακοπές...!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 22-06-09, 09:42   #12
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδιά εγώ την Κυριακή θα γίνω νονά για τέταρτη φορά...ναι θα πάω να λούσω το μωρό του πήρα και όλα τα συναφί ( μπιτζαμάκια, εσωρουχα τέλεια, αφρόλουτρα κτλ. ) αλλά δεν θα μπορέσω να πάω να κοινωνήσω το μωρό...θα πρέπει να μείνουμε 3 π/σ/κ Θεσσαλονίκη...θα μας πάει τέλος Ιούλη σχεδόν.. ο μικρός πως και πως περιμένει το μπανάκι του κάθε π/σ//κ
Παλιά 22-06-09, 10:04   #13
μαμαλευτερακι

Περιοχή: ΛΕΥΤΕΡΟΧΩΡΑ
μαμαλευτερακι ουδετερη μηδέν
Exclamation

Εμένα και εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να έρθει ο νονός του γιατί είναι ποδοσφαιριστής στην Α εθνική και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δυσκολεύτηκε πολύ να έρθει για την βάφτιση όχι τώρα να των τρέχω και για το λούσιμο ………………..
Το ήξερα ότι έπρεπε να έρθει αλλά δεν κρατώ καμιά κακία εξάλλου αυτά περί μπάνιο δεν τα λέει πουθενά η εκκλησιά μας ΓΙΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑ αυτά εμείς τα κάνουμε ΤΩΝ ΙΗΣΟΥ ΤΩΝ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ??????
ΤΟΥ ΕΦΕΡΝΕ ΛΑΜΠΑΔΑ?
ΤΟΥ ΣΤΟΛΙΣΕ ΤΗΝ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ ?

Όλα αυτά που γίνονται στην βάφτιση πλέων είναι όλα μια ΚΑΓΚΟΥΡΟΔΙΞΙΑ κπου και εγώ έκανα παρασυρμένη από το κλήμα των ημερών..

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΤΕ ΣΤΗΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .

Π.Χ. εμένα ο νονός μέχρι που παντρεύτηκα μου έφερνε μια λαμπάδα οικονομική και λιτά έως καθόλου δώρα ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΣΙΓΚΟΥΝΗΣ ΕΛΕΓΕ δεν μας έφερα αυτό δεν τηλ στην γιορτή του πατερά σου και αλλά τέτοια
Ρωτήστε εμένα να σας πω για των ΝΟΝΟ ΜΟΥ των λατρεύω ήταν εκεί πάντα στην ζωή μου και είναι ακόμη και σήμερα….
ΟΙ ΔΥΟ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ ΑΓΚΑΖΕ ΜΕ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ……………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 24-06-09, 08:55   #14
irenese

irenese ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω πρωτη φορα το ακουω αυτο το εθιμο.....
και ουτε μας ειπε τιποτα ο παπας..
μονη μου την ελουσα και κρατησα το νερο να το ριξω στη θαλασσα
Ο χρήστης irenese δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 08:58   #15
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Tι πάμε στο μωρό για το λούσιμο ??

Σοφία μου, συγνώμι που εκμεταλευομομαι το ποστ σου

Παιδιά παρόλλο που την Κυριακή θα βαφτίσω 4ο παιδάκι, τα έχω ξεχάσει..Την Τρίτη που θα πάω να λούσουμε τη μπέμπα εκτός από εσώρουχα και πυτζαμάκια που ήδη της έχω πάρει πρέπει να πάρω και κάτι άλλο?
Παλιά 24-06-09, 09:40   #16
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα εγω ειμαι απο Κρητη και υπαρχει κι εδω-το γνωριζουμε-αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας
Ο μπαμπας μου ειναι απο Κατερινη και εκει το κανουν οι περισσοτεροι απο το σοι που ξερω τουλαχιστον
Κι εγω που ειχα βαφτισει ενα κοριτσακι εκει το ελουσα
Παλιά 24-06-09, 10:25   #17
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ηλιάννα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα εγω ειμαι απο Κρητη και υπαρχει κι εδω-το γνωριζουμε-αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας
Ο μπαμπας μου ειναι απο Κατερινη και εκει το κανουν οι περισσοτεροι απο το σοι που ξερω τουλαχιστον
Κι εγω που ειχα βαφτισει ενα κοριτσακι εκει το ελουσα
Φιλενάδα κι εγώ από Κρήτη είμαι και ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω ότι έχουμε τέτοιο έθιμο!Η αλήθεια είναι ότι είμαι και λίγο κατά....Θα συμφωνήσω με τη φίλη παραπάνω ότι όλα αυτά είναι ήθη και έθιμα που δημιουργήθηκαν από τους ανθρώπους και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν περιλαμβάνονται σε καμία χριστιανική διδασκαλία. Αν τι κάνεις το κάνεις για τον εαυτό σου και για να νιώσεις εσύ καλά.
Επ' ευκαιρία ξέρετε ότι σε αβάπτιστο λέει δεν παίρνουν λαμπάδα το Πάσχα?Εγώ φέτος το έμαθα. Εγώ φυσικά πήρα στο βαπτηστήρι μου, και η μαμά του ήθελε, παρόλο που το ήξερε αυτό το έθιμο, και απλά δεν του την άναψε στην Εκκλησία. Η πρώτη λέει λαμπάδα που ανάβει είναι της βάπτισης. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν το συζήτησα με φίλες που η μια θα βαπ΄τιση το παιδί της άλλης, νέες κοπέλες, όταν άκουσε ότι πήρα λαμπάδα κόντεψε να με δείρει. ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, (βλ. Ζουμπουλία) πήρες λαμπάδα σε αβάπτιστο??Δεν ξέρεις ότι δεν κάνει? Εγώ στον..... (το παιδάκι της άλλης που θα βαπτίσει) δεν του πήρα. Α, είναι αμαρτία. Συγνώμη, αλλά απο μέσα μου στεοχωρήθηκα. Αν το άκουγα από καμία γριά θα το σεβόμουν, αλλά από νέους ανθρώπους δεν περιμένω τόσο φανατισμένες συμπεριφορές. Το κορυφαίο είναι ότι η άλλη κοπέλα ήθελε να της πα΄ρει λαμπάδα για το μωρό και τελικά του αγόρασε η ίδια.Πάλι φλυαρώ όμως!!!!!Αυτά.
Παλιά 24-06-09, 10:52   #18
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρώτη φορά ακούω να λούζει το παιδί ο νονός... Εγώ την έλουσα και την έκανα μπανάκι μόνη μου και μάλιστα την ίδια μέρα.
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 11:09   #19
SAN

Το avatar του χρήστη SAN

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
SAN ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ δεν ήξερα το έθιμο για το λούσιμο! Αλλά τα "σταυρώματα" τι είναι και πως λύνονται;
Ο χρήστης SAN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 11:31   #20
SAN

Το avatar του χρήστη SAN

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
SAN ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εγώ δεν ήξερα το έθιμο για το λούσιμο! Αλλά τα "σταυρώματα" τι είναι και πως λύνονται;
Ο χρήστης SAN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 12:17   #21
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ως νονά ούτε το έλουσα το παιδί ούτε το κοινώνησα (έμενα σε άλλη πόλη) και με την κουμπάρα έχουμε άριστες σχέσεις και με το πιτσιρίκι. Δεν είναι αυτά που έχουν σημασία. Η ουσία είναι αλλού. Στη δύσκολη στιγμή να σου σταθεί και στη χαρά σου και τη χαρά του παιδιού σου να χαρεί!
Παλιά 24-06-09, 13:36   #22
Ηλιάννα

Ηλιάννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamakoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλενάδα κι εγώ από Κρήτη είμαι και ομολογώ ότι πρώτη φορά ακούω ότι έχουμε τέτοιο έθιμο!
Κι εγω μην νομιζεις το εχω ακουσει απο κατι θειες μεγαλης ηλικιας
Οσο για τη λαμπαδα σε αβαπτιστο τι να πω;;;Οτι χανω πελατες;;;(πουλαω και λαμπαδες Το Πασχα)
Τωρα 3-4 χρονια το ακουω αυτο,μαλλον νεο εθιμο
Παλιά 24-06-09, 13:44   #23
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσικά και έλουσα μόνη μου το μωρό την επόμενη μέρα από τη βάπτιση! Ούτε και το ξέρω αυτό το πράγμα να γίνεται αλλά ακόμα και αν το ήξερα πάλι μόνη μου θα το έλουζα το μωρό. Σιγά μην έρθει η νονά να το λούσει. Όλα αυτά αποκλείεται να τα λέει κάπου η θρησκεία μας, εξάλλου σημασία έχει όπως είπαν και οι προηγούμενες κοπέλες η σχέση με τον νονό και τίποτα άλλο!
Παλιά 24-06-09, 14:02   #24
νεραϊδομαμά

Περιοχή: Αθήνα
νεραϊδομαμά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βάφτισα την κόρη μου σε χωριό της Κορινθίας κι εκεί βαφτίζω και το γιο μου την Κυριακή. Ο παπάς δε μου είπε τίποτα για το λούσιμο, απλά να μεταλάβει το μωρό τρεις φορές συνεχόμενα. Επειδή η νονά της ήθελε να πάμε μαζί στην πρώτη μετάληψη, έτσι κι έγινε. Τώρα για τις λαμπάδες που λέτε, δεν είναι καθόλου καινούριο, ούτε εγώ παίρνω λαμπάδες σε αβάπτιστα, ούτε μου έφεραν όσο ήταν αβάπτιστα τα παιδιά οι νονοί. Θεωρητικά στη λειτουργία της Ανάστασης (που γίνεται μέσα στην εκκλησία και όχι στον προαύλιο χώρο, όπως γίνεται σήμερα) συμμετείχαν οι βαπτισμένοι, οι αβάπτιστοι δεν έπρεπε να μπαίνουν πιο μέσα από τον πρόναο, συνεπώς τα κεράκια που κρατούσαν αργότερα και που έγιναν λαμπάδες που τις φέρνει ο νονός, τα κρατούσαν μόνο βαπτισμένοι. Ούτε τα σταυρώματα τα έχω ακούσει, και ας έιμαι και θεολόγος... Ουσιαστικά αυτό που έχει σημασία για την εκκλησία, είναι η είσοδος του νεοφωτιστου στη ζωή της εκκλησίας με τη μετάληψη.
Ο χρήστης νεραϊδομαμά δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-06-09, 14:26   #25
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα σας!Εχω και εγω 2 παιδακια βαπτισμενα και εχω γινει και νονα σ'ενα.Συμφωνω με τη νεραιδομαμα,το εθιμο της λαμπαδας σε αβαπτιστα χρονολογειται.Μετα απο ολα αυτα ομως πιστευω οτι η επιλογη νονου ειναι πολυ σημαντικη για το παιδι,ολου του κοσμου τα καλα να του δινουν οι δικοι του των νονων τα δωρα τους μενουν στο μυαλουδακι τους.
Ο χρήστης Mari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 14:34   #26
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγνωμη που βγηκα λιγο απο το θεμα σας!Εμενα και τα δυο παιδια μου,μου βγαλανε το λαδι απο πανω τους οι νονες τους μετα απο 3 ημερες και το παιδακι που βαπτισα το ιδιο εγινε.
Ο χρήστης Mari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 14:36   #27
lianakleopatra

Προεπιλογή

Δεν κάνει να παίρνεις λαμπάδα σε αβάπτιστο. Ετσι μάθαμε απο τους γονείς μας έτσι και το τηρούμε. Τώρα, αν πάρεις, δεν πειράζει, δεν το ήξερες.
Παλιά 24-06-09, 15:19   #28
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδιά εγώ νομίζω ότι η lianokleopatra έχει δίκιο είναι κάποια πράγματα που έτσι τα βρήκαμε και έτσι όσοι θέλουν φυσικά τα κάνουν..τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο..
Παλιά 24-06-09, 15:28   #29
pax

pax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ούτε η δική μας νονά μπορούσε να είναι για το πρώτο μπάνιο. Εμείς πήγαμε την τρίτη μέρα μετά τη βάφτιση κατευθείαν στη θάλασσα, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνουμε κάτι το ιδιαίτερο με το λούσιμο και το νερό
Ο χρήστης pax δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-09, 23:30   #30
Ασπασία

Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
Ασπασία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SAN Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα μας πειτε και εμας που δεν ξέρουμε τι είναι αυτα...
Παλιά 29-06-09, 00:21   #31
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλα εσας δεν σας ειπε ο παπας οιτι πρεπει να μεινει το μωρο 7 μερες με το λαδι? Γιατι εμενα ετσι μοθ ειπε και ακουγομε και στο βιντεο να του λεω "πατερ αυτα δεν γινονται". Παντως εμας ουε μας ελουσε η νονα (τον ελουσα την επομενη της βαπτισης) ουτε μας εχει παει να μας κοινωνησει γιατι την μεθεπομενη της βαπτισης πεταγαμε για εξωτερικο. Προσπαθησα χρησιμοποιο λιγο νερο στο μπανιο για να το ριχνω στις γλαστρες (3 εχω / τις σαπισα) και τον πηγα εγω να κοινωνησει. Πειρα βεβαια και την λαμπαδα μαζι μου (την μιση και χωρις τις γαρνητουρες)
Ο χρήστης mmdad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-09, 01:45   #32
sokolataki

sokolataki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ βαπτίζω το μωράκι μου την Κυριακή. Ξέρω ότι πρέπει την επόμενη Κυριακή να το κοινωνήσει η νονά, αλλά για το μπάνιο δεν το έχω ξανακούσει και νομίζω ότι δεν είναι και τόσο εφικτό τις περισσότερες φορές. Έχω και μια απορία. Τα βαφτιστικά ρουχαλάκια πλένονται πριν τη βάπτιση; Δεν μου πάει να του τα φορέσω άπλυτα και η πεθερά μου επιμένει ότι δεν κάνει να τα πλύνω.
Παλιά 29-06-09, 02:37   #33
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ξερω οτι το μωρο πρεπει να μεινει 3 μερες με το λαδι.. Εχουμε καταγωγη απο Πελοπονησσο και τα παιδια τα λουζουμε μονοι μας αλλα και η νονα που ειναι απο Βολο δεν μας ειπε τιποτα. Εμεις τον καναμε μπανιο το ιδιο βραδυ, το δε νερο απο το μπανακι του κατεληξε στην αποχετευση γιατι αφησα τον αντρα μου να τον προσεχει για λιγο και αυτος θεωρεισε καλο να του αλλαξει νερο γιατι ειχε "βρωμισει" με τα λαδια .
Ενταξει δεν συγχιστηκα και ιδιαιτερα αλλωστε και η αποχετευση στη θαλασσα καταληγει.. Τα λαδοπανα που ξεβγαλαμε το πρωτο νερο πηγε στ αλουλουδια και μετα πηγαν στο πλυντηριο να φυγουν καλα τα λαδια.
Τον κοινωνησε η μανα μου για 3 Κυριακες ( και οχι συνεχομενες) γιατι ηταν πολυ νωρις για να ξυπνησω εγω. Εκτοτε εχει ξανακοινωνησει αλλες 2-3 φορες (φετος πχ καθολου γιατι αρνηται να ανοιξει το στομα του.. εδω δεν το ανοιγει να φαει γνωστα του πραγματα θα το ανοιξει να του βαλει ενας τρομακτικος ανθρωπος βλ παπας κατι?)
Αυτο με τη λαμπαδα για τα αβαπτιστα το ξερω κι εγω.. Και εχει μια λογικη κιολας. Απο τη στιγμη που το παιδι δεν ειναι βαπτισμενο δεν ειναι χρσιτιανος αρα δεν συμμετεχει και στα μυστηρια της εκκλησιας. Τωρα για το κατα ποσο ειναι αμαρτια δεν ξερω.. Αλλωστε η λαμπαδα πλεον εχει χασει το συμβολικο της χαρακτηρα πιο πολυ παιχνιδι και αξεσουαρ εχει γινει.. Εμειςπαντως δεν του πηραμε πριν βαπτιστει.

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-09, 09:28   #34
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το έθιμο να το λούζει ο νονός δεν το γνωρίζω. Εμένα μου είπε ο παπάς να μην το κάνω μπάνιο 3 μέρες, όπως και έκανα! Την έπλενα μόνο τοπικά στην περιοχή της πάνας. Επίσης, ο νονός δεν έχει σχέση ούτε με τον στολισμό της εκκλησίας ούτε με τις μπομπονιέρες. Εγώ στο παιδάκι που βάφτισα δεν του πήρα λαμπάδα πριν το βαφτίσω αλλά πήγα δώρο... Η κόρη μου δεν έζησε Πάσχα αβάπτιστη, οπότε δεν αναρωτηθήκαμε...
Παλιά 29-06-09, 12:40   #35
katerinaki75

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
katerinaki75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτό με το λούσιμο πρώτη φορά το ακούω...

για τις 3 μέρες που αφήνουμε το παιδί με το λάδι, χτες ο παπάς
με επέπληξε γιατί νόμιζα πως ήταν 3.... μου είπε πως είναι 8

Διαβάζοντας κ τα διάφορα εδώ μέσα καταλήγω στο συμπέρασμα
πως δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, ούτε καν από τη μεριά της εκκλησίας....

Ο χρήστης katerinaki75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-09, 13:18   #36
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια το λουσιμο του μωρου την τριτη μερα μετα τη βαφτιση απο τη νονα ειναι εθιμο εδω περα...Τωρα αφου δεν το εχετε εσεις μαλλον το τοπικ ηταν ατοπο...Αν και η δικη μου ανησυχια δεν εχει να κανει με αυτο καθεαυτο το λουσιμο απο τη νονα, αλλα το ενδιαφερον που δειχνει η νονα μας για να τηρησει καποιο εθιμο...Διοτι αν το παρουμε ετσι και η λαμπαδα και τα δωρα των Χριστουγεννων ειναι εθιμο-αλλα να μην τα δινουμε σημασια γιατι πιο σημαντικο ειναι να ειναι η νονα διπλα στο μωρο?Οχι για μενα ειναι πιο σημαντινο να θυμαται η νονα το βαφτιστηρι της παιρνοντας του τη λαμπαδα του και τα δωρα του-οχι για μενα, ουτε για τα δωρα.Αλλα το παιδι το ιδιο λαχταραει παντα στις γιορτες το δωρο του νονου του-κι ας μην ειναι κατι το ακριβο.Κι αυτο το ξερω απο τη δικη μου παιδικη ηλικια που νονα ειχα και νονα δεν εβλεπα-και τα δωρα της τα εστελνε δια αντιπροσωπου...Κατι που με στεναχωρουσε ακομη κι αν τελικα λαμβανα τα δωρα μου...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-06-09, 13:43   #37
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Τ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια το λουσιμο του μωρου την τριτη μερα μετα τη βαφτιση απο τη νονα ειναι εθιμο εδω περα...Τωρα αφου δεν το εχετε εσεις μαλλον το τοπικ ηταν ατοπο...Αν και η δικη μου ανησυχια δεν εχει να κανει με αυτο καθεαυτο το λουσιμο απο τη νονα, αλλα το ενδιαφερον που δειχνει η νονα μας για να τηρησει καποιο εθιμο...Διοτι αν το παρουμε ετσι και η λαμπαδα και τα δωρα των Χριστουγεννων ειναι εθιμο-αλλα να μην τα δινουμε σημασια γιατι πιο σημαντικο ειναι να ειναι η νονα διπλα στο μωρο?Οχι για μενα ειναι πιο σημαντινο να θυμαται η νονα το βαφτιστηρι της παιρνοντας του τη λαμπαδα του και τα δωρα του-οχι για μενα, ουτε για τα δωρα.Αλλα το παιδι το ιδιο λαχταραει παντα στις γιορτες το δωρο του νονου του-κι ας μην ειναι κατι το ακριβο.Κι αυτο το ξερω απο τη δικη μου παιδικη ηλικια που νονα ειχα και νονα δεν εβλεπα-και τα δωρα της τα εστελνε δια αντιπροσωπου...Κατι που με στεναχωρουσε ακομη κι αν τελικα λαμβανα τα δωρα μου...
συμφωνώ απόλυτα Σοφία μου...ερώτηση τώρα ??
αν η νονά είναι τυπική σε όλα αυτά που περιμένουν τα παιδιά αλλά στη διάρκεια της χρονιάς είναι αδιάφορη ως προς το βαφτηστίρι, τότε είναι οκ ?
αν και η μαμά των παιδιών είναι αδιάφορη προς τη νονά ?? για πείτε λίγο
Παλιά 29-06-09, 14:50   #38
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

DALIA τα παντα εξαρτωνται απο τη σχεση που εχουμε με τη νονα του παιδιου πριν τη βαφτιση..,Με τη νονα του γιου μου οπως ειπα ημασταν μαζι στη δουλεια (εγω παραιτηθηκα, αυτη διοριστηκε στο δημοσιο).Καναμε παρεα εντος δουλειας, ηπιαμε μερικους καφεδες εκτος και ειπαμε και πεντε προσωπικα πραγματα η μια στη αλλη.
Παλιά 29-06-09, 15:10   #39
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία Τ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη νονα του γιου μου οπως ειπα ημασταν μαζι στη δουλεια (εγω παραιτηθηκα, αυτη διοριστηκε στο δημοσιο).Καναμε παρεα εντος δουλειας, ηπιαμε μερικους καφεδες εκτος και ειπαμε και πεντε προσωπικα πραγματα η μια στη αλλη.
χα χα τι μου θυμίζει αυτή η κατάσταση...με παλιά συνάδερφο όπως είπες..τους παντρέψαμε και συγχρόνως βαφτίσμε το πρώτο τους κοριτσάκι ελευθεροι τότε εμείς..στην αρχή πολύ στενή σχέση παρόλλο που κάποιες φορές συχνα θα έλεγα δεν μπορούσαν να μας δεχτούν λόγω ασθένειας
πολύ κοντά μένει εγκυος στο 2 της εξηγώ ότι επειδή φτιάχναμε το σπίτι δυσκολευόμασταν οικονομικά..με τα πολλά με τα λιγά λέω το ναι αλλά οικονομικά, την πάω σε ένα μαγαζί φίλης μου χάλια ποιότητα λέει τλπ της κάνουμε βάφτιση καλή όπως η πρώτη, μέσα μου πειράχτικα και κατά βάθος το μετάνιωσα που βάφτισα τελικά και τη 2η μικρή...μετά ήρθε στη ζωή μου ο γιος μου...άλλαξα ειδικά όταν γύρισα στη δουλειά....χάθηκα αλλά σε όλα τα άλλα ήμουν τυπική...τλπ πέρυσι στα γεννεθλιατου γιου μου την έπερνα για να τους καλέσω και αφού δεν σήκωναι για πολύ καιρό τα τηλ...μου έστηλε sms και με έκραζε που δεν ενδιαφέρομαι για τις μικρές κ.τ.λ....
Παλιά 30-06-09, 13:27   #40
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά Dalia εσύ βάφτισες και το 2ο? Τί είναι αυτό, άλλο έθιμο? Χαράς στο κουράγιο σου!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές