Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-06-09, 21:44   #1
bouklitsa

bouklitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή υπογονιμοτητα και εμμηνοπαυση???

γεια σας κοριτσια. είμαι νεο μελος. σας λεω τα δικά μου γρηγορα. είμαι στα 35. τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο εχω κανει 5 σπερματεγχύσεις στον γυναικολόγο μου και δύο σε οργανωμένο κέντρο. ο γιατρός μου μιλούσε για μικρό πρόβλημα στο σπέρμα. στο κέντρο μας είπαν ότι είναι οκ, μου εκαναν όμως υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα (μικρουλάκι ήταν) πριν τις δυο τελευταίες σπερ/σεις. και τι μου λεει τωρα ο νέος γιατρός που με παρακολουθεί για τους υπερήχους: ότι το πρόβλημα είναι σε μένα και δεν εχω περιθώρια και μπαίνω σε εμμηνοπαυση! δεν ξέρει και αν θα έχω αποτέλεσμα με εξωσωματικη! μετά το σοκ επισκέφτηκα και άλλους γιατρούς που με βρήκαν οκ για την ηλικια μου. οταν ενημέρωσα το κέντρο τρελάθηκαν με τον γιατρό που πήγε να με στείλει μια ωρα αρχίτερα. ωστόσο είμαι ηδη αρκετά προβληματισμένη. θα κάνω μια τελευταία σπερμ/ση σε αυτόν τον κύκλο (παίρνω πάντα κλομιφαίνη) και μετά πάω εξωσωματική. ρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα αισθάνομαι σαν μπαλάκι. πέρα δώθε. τελικά ποιον να πιστέψω?
Ο χρήστης bouklitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-09, 09:54   #2
Mama nenekas

Το avatar του χρήστη Mama nenekas

Περιοχή: αθηνα
Mama nenekas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμμηνόπαυση στα 35?..Γμτ αυτό δεν το ειχα ξανακούσει!!...Κορίτσι μου, είχες έναρξη περιόδου σε μικρή ηλικία...? Γιατί αν όχι, τότε να τον στείλεις στον αγύριστο τον μ#@#@α.. Η αλήθεια είναι ότι στην ηλικία μας, (είμαι 36) τα ωάρια δεν είναι τόσο σούπερ ντούπερ ποιοτικά, αλλά παιδιά κάνουμε, απλά αργούμε λιγάκι..

Ο χρήστης Mama nenekas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-09, 10:51   #3
bouklitsa

Προεπιλογή

αφού κόντεψα να πάθω ανακοπή, πήγα και σε αλλον γιατρο για υπέρηχο, ο οποίος μου είπε ότι ναι μεν η μία ωοθήκη δεν είναι της ίδιας ποιότητας με την άλλη, αλλά δεν μπαίνω και σε εμμηνόπαυση! το ασχημο είναι ότι ο γιατρός που με σοκαρε αμφισβήτησε και την επιτυχία της εξωσωματικής λέγοντας ότι θα χω χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα. τελικά είναι καλό να παίρνεις πολλές γνώμνες ή ζαλίζεσαι περισσότερο?
Παλιά 30-06-09, 13:24   #4
DESPOINA.GER

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
DESPOINA.GER χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΣΤΑ 35 ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ?ΑΛΛΕΣ ΣΤΑ 40 ΜΕΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΥΤΟΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 40 ΤΟ ΙΕΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΠΛΑΣΙΕ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΝΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΟΡΜΟΝΩΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟ.ΨΑΞΕ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
Ο χρήστης DESPOINA.GER δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-09, 20:07   #5
bouklitsa

Προεπιλογή

απο την εξεταση ΑΜΗ που ηταν χαμηλη και από την εικονα της μιας ωοθηκης μου με υπερηχο
Παλιά 30-06-09, 20:24   #6
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝΩΡΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΗΝΟΠΑΥΣΗ?ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ,ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ
Ο χρήστης Νονντυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-09, 20:38   #7
gilaki

gilaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μη σταματας να προσπαθεις και να ελπιζεις! κανε εξωσωματικη μη το αφησεις θα το μετανιωνεις μια ολοκληρη ζωη!!!
Ο χρήστης gilaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-09, 22:10   #8
michel

Το avatar του χρήστη michel

michel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Που εισαι βρε,ΒΑΡΒΑΡΑ,σε ειχα χασει.
Να σε ρωτησω κατι.Αν και ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος τωρα(23η μερα του κυκλου ειμαι),εχω μια κρυφη ελπιδα.
Εχεις ακουσει ποτέ για εγκυμοσυνη χωρις πρισμενο στηθος?(εγω και στις 3 φορες που ειχα μεινει(αλλα παλινδρομησαν),ενα πριξιματακι το ειχα.Τωρα...τιποτα αλλα....δεν σταματαω να ελπιζω....λες????
Ο χρήστης michel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-09, 17:56   #9
athina15

Το avatar του χρήστη athina15

athina15 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bouklitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσια. είμαι νεο μελος. σας λεω τα δικά μου γρηγορα. είμαι στα 35. τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο εχω κανει 5 σπερματεγχύσεις στον γυναικολόγο μου και δύο σε οργανωμένο κέντρο. ο γιατρός μου μιλούσε για μικρό πρόβλημα στο σπέρμα. στο κέντρο μας είπαν ότι είναι οκ, μου εκαναν όμως υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα (μικρουλάκι ήταν) πριν τις δυο τελευταίες σπερ/σεις. και τι μου λεει τωρα ο νέος γιατρός που με παρακολουθεί για τους υπερήχους: ότι το πρόβλημα είναι σε μένα και δεν εχω περιθώρια και μπαίνω σε εμμηνοπαυση! δεν ξέρει και αν θα έχω αποτέλεσμα με εξωσωματικη! μετά το σοκ επισκέφτηκα και άλλους γιατρούς που με βρήκαν οκ για την ηλικια μου. οταν ενημέρωσα το κέντρο τρελάθηκαν με τον γιατρό που πήγε να με στείλει μια ωρα αρχίτερα. ωστόσο είμαι ηδη αρκετά προβληματισμένη. θα κάνω μια τελευταία σπερμ/ση σε αυτόν τον κύκλο (παίρνω πάντα κλομιφαίνη) και μετά πάω εξωσωματική. ρε κορίτσια όλο αυτό το διάστημα αισθάνομαι σαν μπαλάκι. πέρα δώθε. τελικά ποιον να πιστέψω?
Υπερβολικά τα ακούω όλα αυτά... Μήπως να ξανάκανες τις ορμονολογικές εξετάσεις; Σε κάθε περίπτωση αφού έχεις δρομολογήσει σπερματέγχυση και εξωσωματική μη σε προβληματίζει και ιδιαίτερα τι σου είπε ένας από τους γιατρούς που σε εξέτασε. Την ίδια ηλικία έχουμε...
Αλήθεια την κλομιφάινη την παίρνεις για τις σπερματεγχύσεις; Έχω κάνει δύο, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα και στον επόμενο κύκλο θα κάνω την τρίτη και τελευταία...και δεν πήρα...Ξέρεις τον ακριβή λόγο που τη χορηγούν;
Ο χρήστης athina15 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-09, 20:58   #10
bouklitsa

Προεπιλογή

ισως ξανακανω την εξεταση. κλομιφαίνη παίρνω για να κάνω πιο πολλα ωοθηλάκια και αρα περισσότερα ωάρια (συνήθως 2 ώριμα έχω με την αγωγή). τωρ ατι να πω ο θεός και η ψυχή του. το μυαλό μου το έχω στην εξωσωματική και που να την κάνω. δεν πιστεύω να πιάσει αυτήν την φορά! με τόσο σοκ!
Παλιά 02-07-09, 13:51   #11
ANNETA-THES

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ANNETA-THES ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bouklitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την εξεταση ΑΜΗ που ηταν χαμηλη και από την εικονα της μιας ωοθηκης μου με υπερηχο
Να σε ρωτήσω bouklitsa μου ΑΜΗ εννοείς την anti-mullerian?
Eκανα και εγώ αυτή την εξέταση και μάλιστα ένας γιατρός μου είπε οτι υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ πανικοβλήθηκα και πήγα σε άλλους 4 γιατρούς από τότε, οι οποίοι όλοι μου είπαν οτι είναι φυσιολογική η τιμή της.
Διασταυρωσε το και με άλλους γιατρούς γιατί δυστυχώς δεν βγάζουμε άκρη με δαυτούς.
Συγκεκριμένα η τιμή είναι 2,17
Σε εσένα ποιά είναι η τιμή της?
Ο χρήστης ANNETA-THES δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-09, 16:17   #12
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπουκλιτσα...
...η κλομιφαινη πολλες φορες κανει λεπτο ενδομητριο....το εχετε τσεκαρει αυτο;;;...γιατι επι 7 φορες επαιρνες το ιδιο σχημα;;;...γιατι δεν αλλαξατε την θεραπεια προκλησης με καποια αλλη;;;-οπως ενεσεις;;;-

Μισελακι....ναι,μπορει.....καθε εγκυμοσυνη εχει τα δικα της συμπτωματα...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-07-09, 16:37   #13
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμμηνοπαυση στα 35??? οχι ρε παιδι μου, ελεος!!

εχω διαβασει οτι η καλυτερη ηλικια για μια γυναικα να μεινει εγκυος ειναι γυρω στα 25... αλλα, ποια κοπελα το καταφερνει αυτο, τωρα πια?? λιγες, κακα τα ψεμματα!!!

πολλες γυναικες πλησιαζουν τα 40, στην πρωτη τους εγκυμοσυνη... (η μαμα μου, ας πουμε... στα 39 της με εκανε)..
δεν εχω ακουσει ποτε για εμμηνοπαυση στη δεκαετια 30-40...
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-09, 19:00   #14
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο michel Εμφάνιση μηνυμάτων
Που εισαι βρε,ΒΑΡΒΑΡΑ,σε ειχα χασει.
Να σε ρωτησω κατι.Αν και ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος τωρα(23η μερα του κυκλου ειμαι),εχω μια κρυφη ελπιδα.
Εχεις ακουσει ποτέ για εγκυμοσυνη χωρις πρισμενο στηθος?(εγω και στις 3 φορες που ειχα μεινει(αλλα παλινδρομησαν),ενα πριξιματακι το ειχα.Τωρα...τιποτα αλλα....δεν σταματαω να ελπιζω....λες????
καλησπέρα.ασε με το ιατρειο που χρονος για το φορουμ.συνεχεια με γυναικες ειμαι οποτε συζηταμε ολη την ημερα για θεματα εγκυμοσυνης γυναικολογικα τα παντα.
τα συμπτωματα απο γυναικα σε γυναικα διαφερουν,το πρηξιμο στο στηθος ειναι χαρακτηριστικο της εγκυμοσυνης.για τις 3 παλλινδρομες το εχεις ψαξει?βλεπω το ςΣπυρο-ανδρα μου μετα τη 2η παλλινδρομηση το ψαχνει ιδιαιτερα.μια παλλινδρομη ισον καμια οπως λεει.στη 2η ομως αρχιζει και το ψαχνει με ενα κατεβατω εξετασεις
εγω σου ευχομαι ολοψυχα να μην εχεις κανενα απο τα κλασικα συμπτωματα και να εισαι εγκυος
Ο χρήστης Νονντυ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-09, 10:03   #15
bouklitsa

Προεπιλογή

ναι ΑΜΗ είναι η anti-mullerian και η δικη μου ειναι κατω από το 1. οσο για το ενδομητριο μου λενε οτι ειναι καλο με την κλομιφαινη. γιατι δεν εκανα αλλο σχημα δεν μπορω να το πω εγω
Παλιά 03-07-09, 11:01   #16
bouklitsa

Προεπιλογή

να ρωτησω: σε καθε προσπαθεια το στηθος μου ξεπρηζεται την 21η με 22η μερα του κυκλου (28 ημερων). δεν εχω κανει εξεταση προλακτινης, λετε να υπάρχει καποιο προβλημα?
Παλιά 03-07-09, 14:36   #17
ANNETA-THES

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ANNETA-THES ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοιτα δεν χανεις και τιποτα να κανεις μια εξεταση κοστιζει γυρω στα 30 ευρω το πολυ εαν θυμαμαι καλα.
Καντο για να σου φυγει καθε υποψια
Ο χρήστης ANNETA-THES δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-13, 09:50   #18
Ξενουλα

Ξενουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια ειμαι Νεο μέλος στο φορουμ. Θα ήθελα τα φώτα σας . Εκανα δυο εξωσωματικες μια τίποτα και μια με μια αποβολη στις 5 εβδομάδες. Με δανεικα ωαρια ειμαι 43 σε εμμηνοπαυση. Επαιρνα 3 ultragestan των 200 την ημερα ένιωθα συχνά έντονους πόνους μέρες μετα την εμβρυομεταφορα. Μήπως έπρεπε να μετραω προγεστερονη μετα την μεταφορά; Τι να φταίει;
Ο χρήστης Ξενουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές