Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-07-09, 13:50   #1
Λιζα Ν.
Απενεργοποιημένος member request

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΖΑΤΕ ΜΟΝΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ?

Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω....

Παω για καισαρικη τελικα και ο καλος μου μπορει να παρει αδεια, αλλα το πολυ 3 εβδομαδες.... αρκει αυτο το διαστημα για να ειμαι αυτονομη ολη μερα που θα λειπει (να το σηκωνω αγκαλια κλπ?) Ποσο σας πηρε?

Πειτε μας οι εμπειρες.....
Ο χρήστης Λιζα Ν. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 13:55   #2
anna_ath

Το avatar του χρήστη anna_ath

Περιοχή: Πειραιάς
anna_ath ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι αναλόγως πόσο γρήγορα θα νοιώσεις εσύ καλά....εγώ μονο το πρώτο βράδυ κράτησα τη μαμά μου σπίτι κ τελικά δεν τη χρειάστηκα....
Παλιά 13-07-09, 13:56   #3
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν θυμάμαι καλά, στις 3 εβδομάδες θα μπορείς να το αναλάβεις, η πρώτη βδομάδα είναι δύσκολη μόνο.

Ο χρήστης ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 13:56   #4
nea mamaka

Περιοχή: Κάπου..εδω γυρω....
nea mamaka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω να σου πω την αληθεια απο την πρωτη μερα ......... οι 3 εβδομαδες που θα εχεις τον μπαμπά στο σπίτι φτανουν και περισσευουν!

Με το καλό λοιπόν να υποδεχτείτε την κοριτσαρα σας!!!!!!!
Ο χρήστης nea mamaka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 13:58   #5
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω με τη βασια.και γω αμεσως ξεκινησα να κανω τα παντα δεδομενου οτι η μητερα μου ειναι σε χωριο.απλα αλλαγες στη γαζα εκανα και προσοχη να μην πανε νερα πανω.κατα τα αλλα καλα..
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 14:28   #6
annalu

Περιοχή: athina
annalu χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και προσοχη να μην πανε νερα πανω.κατα τα αλλα καλα..[/QUOTE]

εμενα ο γιατρος μου εβαλε ενα σπρει αδιαβροχο απο την τριτη μερα που γεννησα κ κανενα προβλημα με τα νερα..κανονικα μπανακι!μην φοβασαι!δεν θα εχεις κανενα προβλημα με πονους κλπ..μονο ενα μικρο πιασιμο στην αρχη..ολα καλα ευχομαι!
Παλιά 13-07-09, 14:34   #7
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα.....εγω δεν κράτησα κανέναν γιατι πολυ απλά ο γιατρός μου είπε πως δεν ισχύει ότι και καλα δεν πρεπει να σηκωνεις το παιδι....δεν μπορεις να σηκωσεις γενικα σακούλες με ψώνια η ένα κουβα με νερό......και άλλα τέτοια.....το παιδί το σηκώνεις μην σε τρομάζουν με αυτά........
Παλιά 13-07-09, 14:41   #8
ΤΙΓΡΑΚΙ

Περιοχή: Νικαια
ΤΙΓΡΑΚΙ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΑ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΙΦΗΜΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ.
Ο χρήστης ΤΙΓΡΑΚΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 14:41   #9
ΝΤΙΝΤΙ

ΝΤΙΝΤΙ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω στην πρωτη μου καισαρικη ημουν πολυ χαλια ,εκανα σχεδον 1 μηνα να συνελθω,ειχα και σοβαρο θεμα με την υποταση οποτε ενα παραπανω.Εμεινα στο σπιτι της μαμας μου μιας και ηταν και οι γιορτες των Χριστουγεννων και δεν ηθελα να τις περναω μονη μου μιας και ο συζηγος δουλευει πολλες ωρες.
Στην δευτερη ομως ημουν καλητερα ,δυσκολευτικα λιγο την πρωτη εβδομαδα και μετα ολα μια χαρα.Και μπανιο τον μικρο εκανα απλα δεν σηκωνα βαροι για να μην εχουμε καμια περιεργει ιστορια με την τομη και επειδη με ενοχλουσε λιγο η μεση μου που προφανος ηταν απο την επισκληριδιο.
Με το καλο το μωρακι σας!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΝΤΙΝΤΙ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 16:21   #10
kazianim

Το avatar του χρήστη kazianim

Περιοχή: athina
kazianim χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αφου θα εχεις τον αντρουλη σου διπλα σου μην φοβασαι τιποτα!!!!Εισαι Τυχερουλα!!!Εγω ταλαιποριθηκα αφανταστα και μου πηρε 1 μηνα για να συνεθλω τελειος...Βεβαια επαθα προβλημα με τα στηθη μου (δεν θηλασα)ειχα και πολλες ενοχλησης στην σπονδηληκη μου στηλη,πονους στην μεση,διαφορετηκα μετα απο μια βδομαδα δεν θα ειχα κανενα προβλημα...Και εγω ειχα τον αντρα μου διπλα μου για τον πρωτο μηνα.!!!ξυπναγε καθε 2 ωρες για να αλλαζει,να ταιζει,νατην γυριζει,να της κανει μασαζακι, της μικρουλα μας για 2 βδομαδες περιπου μετα ξεκινησα σιγα σιγα και την ανελαβα εγω πρωι-βραδι..Βεβαια καποιες μερες την εβδομαδα και εκεινως ξυπναγε τα ξυμεροματα και με αφηνε να ξεκουραζομαι και σουπερ μαρκετ και δουλειες στο σπιτι τα παντα!!!Και εγω μονο εκεινων ηθελα πλαι μου κανεναν αλλων...Με το καλο το διαμαντακι σας!!!!!!!
Παλιά 13-07-09, 22:08   #11
popchris

Περιοχή: Αγιος Νικολαος κρητης
popchris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν κοψεις τα ραμματα εισαι πιο ανετη και αφου θα εχεις την βοηθεια του ανδρα σου ολα θα πανε μια χαρα...με το καλο να ρθει το μωρακι σου
Ο χρήστης popchris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-09, 22:22   #12
ΖΑΜΒΕΤΟ

Περιοχή: Πάρος
ΖΑΜΒΕΤΟ ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΖΑΜΒΕΤΟ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω....

Παω για καισαρικη τελικα και ο καλος μου μπορει να παρει αδεια, αλλα το πολυ 3 εβδομαδες.... αρκει αυτο το διαστημα για να ειμαι αυτονομη ολη μερα που θα λειπει (να το σηκωνω αγκαλια κλπ?) Ποσο σας πηρε?

Πειτε μας οι εμπειρες.....
Εγώ πριν 3 μέρες έκανα την 3η μου καισαρική,δεν έχω βοήθεια και την μέρα που βγήκα από το μαιευτήριο ταξίδεψα για το νησί αν και είχα ενοχλήσεις έπρεπε να τα κάνω όλα μόνη μου και τα καταφέρνω!!Θα δεις κι εσύ θα τα καταφέρεις θα πέρνεις δύναμη από τη μπεμπούλα σου απλά θα κάνεις ήρεμες κινήσεις και όχι βάρη!!Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!!
Παλιά 14-07-09, 00:29   #13
Xamodraki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Xamodraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με το καλο να ερθει το μωρακι σας! Η πρωτη εβδομαδα που ειναι πιο δυσκολη περασε στην κλινικη. Οταν ηρθα σπιτι ειχα τον αντρα μου να με βοηθαει με το μωρο. Ηρθε και την μαμα μου και με βοηθουσε με το σπιτι δεν μπορω να πω, αλλα κυριως ηθελε να δει το μωρο! Το μονο που με ενοχλουσε ηταν οτι με τραβουσε η τομη καθε φορα που σηκωνομουν και οταν θηλαζα την μπεμπα επειδη την ειχα αγκαλια. Με βοηθησε πολυ ενα λαστεξ που μου ειχε συστησει να φοραω η γυναικολογος μου τις πρωτες μερες. Αυτο το τραβηγμα περασε μεσα σε μια βδομαδα σχεδον αλλα μπορω να πω οτι δεν ηταν ουσιαστικο προβλημα

Ο χρήστης Xamodraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-09, 00:40   #14
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειδικά στην δεύτερη καισαρική έπρεπε να φροντίσω και το νεογέννητο αλλά και το μεγαλύτερο παιδί....Μόνη χωρίς τον σύζυγο λόγω δουλειάς για 3 μέρες...Αλλά επιβιώσαμε!
Παλιά 14-07-09, 00:46   #15
MarcoPolo

Το avatar του χρήστη MarcoPolo

MarcoPolo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω δεν ειχα το παιδι γιατι ηταν στη θερμοκοιτιδα. Χιλιες φορες να ειχα να φροντισω το παιδι παρα να σηκωνομαι φρεσκοεγχειρισμενη να πηγαινω δυο και τρεις φορες την ημερα στο Αλεξανδρας να ταισω το παιδι. Το περα δωθε διπλωμενη σαν 8 ηταν το πιο δυσκολο. Αυτο που με βοηθησε πολυ για να αντεχω τον πονο ηταν τα υποθετα voltaren. Παυσιπονα ειναι τα επαιρνα πριν ξεκινησω απο το σπιτι για να μπορω να ειμαι ορθια και να ταισω το παιδι.
Παλιά 14-07-09, 00:57   #16
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasdeli Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά στην δεύτερη καισαρική έπρεπε να φροντίσω και το νεογέννητο αλλά και το μεγαλύτερο παιδί....Μόνη χωρίς τον σύζυγο λόγω δουλειάς για 3 μέρες...Αλλά επιβιώσαμε!
Και εμείς τα ίδια. Επιπλέον στην πρώτη καισαρική το αρνητικό ήταν ότι για ένα περίπου μήνα κούτσαινα και με πονούσε το πόδι όταν έπρεπε να το σηκώσω για να ανέβω σκαλοπάτι, μετά έφυγε μονομιάς. Όσον αφορά τα βάρη, σίγουρα το μωρό μπορείς να το σηκώνεις, απέφυγε μόνο να σηκώνεις ψυγείο, τηλεόραση, πλυντήριο κλπ όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο γιατρός μου
Με το καλό να δεχτείς το μωράκι!
Παλιά 14-07-09, 01:53   #17
TXARA

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
TXARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΓΙΑ 3-4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.
Παλιά 14-07-09, 09:50   #18
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Μου εφυγε ενα αγχος!!! Να χαιρεστε ολες τα μωρακια σας

Το συζητησα και με το γιατρο μου και μου εξηγησε οτι το σημαντικο ειναι να γεννηθει η μικρη με ασφαλεια, μετα λεει γυναικα εισαι, θα το σηκωνεις και θα το φροντιζεις και τιποτα δεν θα παθεις!

Ελπιζω μονο μην σκασει τιποτα με τη δουλεια του αντρα μου (ειναι στρατιωτικος) και τον καλεσουν μεσα, μετα δεν τη γλυτωνω τη μαμα λιγες μερες!!
Παλιά 14-07-09, 11:56   #19
stiliani

Το avatar του χρήστη stiliani

stiliani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λίζα μου ! Πραγματικά δεν ξέρω γιατί η καισαρική είναι τόσο παρεξηγημένη και υπάρχει η γενική εντύπωση ότι πονάει πολύ κτλ. Εγώ θα μιλήσω για την δική μου εμπειρία. Την κόρη μου την γέννησα με καισαρική γιατί δεν γινόταν αλλιώς. Κατά την διάρκεια της καισαρικής δεν αισθανόμουν τίποτα μόνο ότι κάποιος με ακουμπάει. Μετά το χειρουργείο πάλι δεν καταλάβαινα τίποτα. Αισθανόμουνα το ίδιο όπως μιλάμε τώρα. Την καισαρική την έκανα 11 το πρωί και το απόγευμα να φανταστείς σηκώθηκα και έκανα βόλτες γιατί δεν ένιωθα τίποτα. Βέβαια οι μαίες φωναζαν να μείνω ξαπλωμένη διότι ήμουν υπό την επήρρια της επισκληριδίου. Την άλλη μέρα το πρωί λοιπόν, και πάλι μια χαρά ένιωθα (που δεν είχα επισκληρίδιο) μου έβγαλαν και τον καθετήρα και σηκώθηκα και καθόμουνα στο κρεβάτι (δεν ήμουν ξαπλωμένη. Δεν χρειάστηκε να με κρατάει κανείς. Έτσι πέρασαν οι μέρες του μαιευτηρίου και όταν ήρθα σπίτι το μόνο που υπήρχε να μου θυμίζει την καισαρική ήταν η γάζα που έπρεπε να την αλλάζω. Το μωρό το σήκωνα συνέχεια. Τώρα με τις άλλες κοπέλες που σύγκρινα στο μαιευτήριο που έκαναν και αυτές καισαρική εγώ ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση. Μερικές πόναγαν κιόλας αλλά μην φανταστείς τίποτα φοβερό. Αλλες ήταν σαν κι εμένα. Μάλλον είναι ανάλογα τον γιατρό και ανάλογα τον οργανισμό
Παλιά 14-07-09, 12:06   #20
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

stiliani μου με καθυσηχασες... για να ειμαι ειλικρινης, δεν με νοιαζει ο πονος. Με ενδιαφερει
α) το οτι κανω αντιπηκτικες και φοβαμαι παααααρα πολυ την επισκληριδιο (εκει που τη ζηταγα με ενθουσιασμο) και
β) μηπως δεν μπορω να σηκωνω το μωρο, να σκυβω, να την πλενω οχι λογω πονου, αλλα επειδη ενδεχομενως δεν κανει, μην ανοιξουν τα τραυματα κλπ κλπ...
Με ενθαρρυνατε πολυ με τις απαντησεις σας, περιμενα να πειτε οτι τον πρωτο μηνα εισασταν ολες οff...
Παλιά 14-07-09, 12:07   #21
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την 1η ώρα, μόνη μου χωρίς βοήθεια! Είχα λίγη βοήθεια στις δουλειές για 1-2 εβδομάδες, αλλά όχι λόγω της καισαρικής μη φανταστείς, αλλά γενικά γιατί είχα νεογέννητο... Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και όλα καλά θα πάνε!
Παλιά 14-07-09, 12:35   #22
mamakoula

mamakoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!Με το καλό το μωράκι σου. Μην ανησυχείς καθόλου. Την επόμενη της γέννας από το μαιευτήριο κιόλας μπορούσα να κάνω ότι είχε σχέση με το μωρό. Μόλις γύρισα στο σπίτι δε έριξα και μια μπουγάδα στη μπανιέρα. Αυτό να μην το κάνεις όμως και γενικώς βαρειές δουλειές όχι γιατί εγώ την πάτησα έτσι με τα ράμματα και ακόμα με τραβάνε. Σε ότι έχει να κανει με το παιδί εσύ και ό άνδρας σου φτάνουν και περισσέυουν που λένε. Εγώ τους είχα όλους (γονείς και πεθερικά) μέσα στα πόδια μου και πιο πολύ μπελάς ήταν παρά βοήθεια. Στιγμή δεν ηρεμούσα!!!
Παλιά 14-07-09, 13:15   #23
stiliani

Το avatar του χρήστη stiliani

stiliani ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ αντιπηκτικές έκανα μέχρι την τελευταία στιγμή. Την τελευταία ένεση την έκανα 12 ώρες πριν την επισκληρίδιο. Εμένα πάντως ο γιατρός δεν μου απαγόρευσε να σηκώνω βάρη. Τα 3 ή 4 κιλά του μωρού δεν είναι βάρος. Ράμματα δεν θα σου κάνει ο γιατρός πού βρισκόμαστε στο 50. Εμένα μου έκανε πλαστική τομή και τώρα δεν φαίνεται τίποτα. Ούτε καν καταλαβαίνω που βρίσκεται η τομή μου.
Παλιά 14-07-09, 13:45   #24
EviP

Το avatar του χρήστη EviP

EviP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην EviP
Προεπιλογή

Λίζα γιατί την φοβάσαι την επισκληρίδιο? Κι εγώ έκανα αντιπηκτικές και σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο του ΛΗΤΩ αλλά και με την συγκατάθεση του αιματολόγου έκανα την τελευταία αντιπηκτική Κυριακή βράδυ και Τρίτη 8.10 γέννησα.
Πάντως το θέμα της ανάρρωσης απο καισαρική έχει να κάνει με τον οργανισμο της κάθε γυναίκας. Εγώ προσωπικά σηκώθηκα απο το 1ο βράδυ. Την επόμενη έκανα βόλτες στον διάδρομο...
Εχω ακούσει για άλλες που πονούν για μέρες ή και εβδομάδες...
Και πιστεύω επίσης οτι η ψυχολογία σου και το σθεναρό του χαρακτήρα σου είναι αυτό που μπορεί να σε κάνει ανθεκτική στον πόνο και να τα περάσεις όλα πάρα πολύ ελαφρά!! Στο σπίτι και μένα ο άντρας μου είχε άδεια 2 εβδομάδες όμως το μωρό από την πρώτη μέρα που ήρθαμε το φρόντιζα μόνη μου. Εξάλλου δέν έχει και τόσο μεγάλο βάρος ενα νεογέννητο..
Με το καλό το μωράκι σου!!

Ο χρήστης EviP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-07-09, 14:13   #25
Nikolekaki

Το avatar του χρήστη Nikolekaki

Περιοχή: Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κ' άγρια μέντα...
Nikolekaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μη φοβάσαι, δεν είναι τίποτα τρομερό... Το 1ο βράδυ σηκώνεσαι, την άλλη μέρα σουλάτσα... Και το μωράκι απο την πρωτη μέρα στο σπιτάκι σου μια χαρά θα το φροντίζεις...
Εξάλλου τί θέλει πια το μπεμπάκι... στοργή και proderm!

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.
Ο χρήστης Nikolekaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-09, 17:12   #26
Xamodraki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Xamodraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα οι αντιπηκτικες. Κι εγω εκανα μεχρι να σαραντισω. Και εφοσον πηγα με ραντεβου Δευτερα πρωι, την τελευταια την εκανα το Σαββατο. Και τις ξαναξεκινησα την Τριτη, την επομενη της γεννας.

Ο χρήστης Xamodraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-07-09, 17:43   #27
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ στον όροφο που ήμουν είχα τη χειρότερη ανάρρωση και πάλι μου φαίνεται υπερβολή να ανησυχείς...

Το μόνο στο οποίο πραγματικά υπέφερα και ήθελα βοήθεια ήταν να σηκωθώ και να ξανακαθήσω στο κρεβάτι και το κατάφερα μόνη μου πάνω στις 10 μέρες. Να είμαι μόνη με το παιδι και γενικά οτιδήποτε είχε σχέση με το παιδί, το κατάφερνα άνετα πάνω στην εβδομάδα.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 01:37   #28
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις 3 ωρες μετα τηνκαισαρικη μπορουσα να φροντισω το μικρο μου (τοτε ξεμαστουρωσα απο τις μορφινες που μου ειχαν κανει)
Σηκωθηκα αμεσως.
Στο σπιτι θα χρειαστεις βοηθεια για τις δουλειες κ για να κοιμασαι καποια στιγμη αν το μικρο σου ειναι δυσκολο με τον υπνο. Το μωρο μπορεις να το αναλαβεις εξ ολοκληρου απο την πρωτη κιολας ωρα. Αυτη ειναι η φυση μας..

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 01:55   #29
madq

Περιοχή: Αθήνα
madq χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιζα Ν. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελω να εχω τη μαμα στα ποδια μου, οσο κι αν την αγαπω
Κι εγώ έτσι έλεγα...Αν και μπορούσα να φροντίσω το μωράκι από την πρώτη κιόλας μέρα, η μανούλα μου αποδείχθηκε...μανούλα. Η βοήθειά της ήταν πολύτιμη, όχι τόσο στα πρακτικά θέματα όσο στην ψυχολογική υποστήριξη. Χάρη στη μαμά μου θηλάζω και ήταν και είναι η μόνη ψύχραιμη σε ό,τι αφορά το μωρό
Ο χρήστης madq δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 01:58   #30
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην foulina
Προεπιλογή

Εγω τη μικρούλα μου τη φρόντισα μια χαρα. Το τρίτο βράδυ στο νοσοκομείο εδιωξα και τη μητέρα μου (γεννησα σε δημοσιο και είχα το παιδί μαζι μου ) για να δω πως τα καταφέρνω. Το μόνο οτι η μαμά μου που μένει πανω απο εμας εφτιαχνε κανα φαγητο και σιδέρωσε μια φορά τα ρούχα μονο και μόνο λόγω χρόνου. Βεβαια τη πρωτη εβδομαδα δυσκολευόμουν να σηκωθω απο το κρεβατι μου αλλά τη μπουμπου τη σηκωνα. Σιγα τωρα το βαρος 3 κιλα παιδάκι. Μετα τη πρωτη εβδομάδα επειδή ειχα λιγο ψωνιο με τη κοιλια μου αρχισα κοιλιακούς (κακως βεβαια) αλλά δεν είχα προβλημα με τα ράμματα απλως λιγο αιμα παραπάνω. Αγόρασα και ενα λαστεξ και η κοιλια σε 1 μηνα αψογη. Βεβαια είχα μικρή κοιλια και η επαναφορα ήταν ευκολη.
Ο χρήστης foulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-09, 08:11   #31
pocoyo

pocoyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω απο την ωρα που μου φερανε το μωρο το φροντιζα μονη μου δεν ειχα βοηθεια απο κανεναν και οταν με το καλο γυρισα σπιτι φροντιζα το μωρο,το σπιτι, τον μεγαλο 3 χρονων και φυσικα μετα απο 2 βδομαδες ειχα ξεκινησει και δουλεια...μεσα στο σπιτι,θηλαζα επισης!!! η γνωμη η δικη μου οπως και της οικογενειας μου ειναι οταν παρεις μια αποφαση να κανεις κατι οπως να φερεις ενα παιδι στο κοσμο ειναι αποκλειστικα δικια σου ευθυνη να το φροντιζεις κιολας.....το μονο που εκανε η μητερα μου ειναι να μου φερνει τον μεγαλο απο τον παιδικο στο σπιτι να μου τον παραδωσει και να φυγει......
Παλιά 15-07-09, 08:40   #32
ol_ko

ol_ko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις καθολου.Ολα ειναι πιο ευκολα απο οτι ακουγονται.Εγω εμεινα εντελως μονη μου απο την πρωτη μερα στο σπιτι και τα καταφερα μια χαρα ( και να σκεφτεις οτι ειμαι πολυ μυγιαγκιχτη με τον πονο ).Ηρεμα και χαλαρα και ολα θα πανε καλα.Δε θα κανεις βεβαια και γενικη σε ολο το σπιτι.
Με το καλο να δεχτεις το μωρουλινι σου και ολα να πανε καλα.
Παλιά 15-07-09, 12:34   #33
Λιζα Ν.

Λιζα Ν. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EviP Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίζα γιατί την φοβάσαι την επισκληρίδιο? Κι εγώ έκανα αντιπηκτικές και σε συνεννόηση με τον καρδιολόγο του ΛΗΤΩ αλλά και με την συγκατάθεση του αιματολόγου έκανα την τελευταία αντιπηκτική Κυριακή βράδυ και Τρίτη 8.10 γέννησα.

Στο ιδιο το φαρμακο λεει οτι μπορει να γινει αιματωμα στη σπονδυλικη στηλη...το διαβασα και τρομαξα... τωρα μου λενε καποιοι αναισθησιολογοι δεν αναλαμβανουν να σου κανουν επισκληριδιο αν κανεις ενεσεις, για τον ιδιο λογο. Αν την κοψω 2-3 μερες πριν, θα ειμαι ΟΚ?
Παλιά 15-07-09, 13:14   #34
bessy

Το avatar του χρήστη bessy

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
bessy ουδετερη μηδέν
Question

Την επομενη μερα!
Οι πονοι βεβαια συνεχιζοτανε αλλα ποιος μας επιανε.......
Τα φαρμακα που δινουν τωρα πια σε βοηθανε να συνελθεις πολυ γρηγορα!!!
Μια μικρη υπνηλια ομως την ειχα....!!!
Ο χρήστης bessy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-09, 23:38   #35
baboukis

Το avatar του χρήστη baboukis

baboukis ουδετερη μηδέν
Smile

Διαφορετικες εμπειριες ..... μιας και ειμαστε διαφορετικοι οργανισμοι.
Εγω ισως λογω προεκλαμσιας, ειχα και πολυ δυσκολη αναρωση. 2 ημερες μετα την καισαρικη δεν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι ουτε για πλακα! Τον καθετιρα μου τον εβγαλαν 1 μερα πριν φυγω.
Αλλα , η χαρα ειναι τοση μεγαλη με το μωρακι , που ολα αυτα φαινονται τοσο μικρα και τοσο ασημαντα !
Παλιά 25-07-09, 23:44   #36
ifi79

Περιοχή: Στην κοσμάρα μου...
ifi79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από τη μέρα που επέστρεψα σπίτι άνετα τη φρόντιζα μόνη μου. Έμεινα κατ' ανάγκη στο πατρικό μου επειδή ο σύζυγός μου απουσίαζε στο εξωτερικό και είχα τη βοήθεια της μαμάς μου. Όχι πως δεν θα μπορούσα και μόνη μου όμως...
Παλιά 26-07-09, 01:05   #37
Mari

Mari χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Την 1η φορα που εκανα καισαρικη μου πηρε 20 ημερες για να συνελθω(γιατι ειχα μπει για φυσιολογικο τοκετο και μετα απο 8 ωρες βγαινει δεν βγαινει μου την εκανε ο γιατρος μου),την 2η φορα ομως που πηγα κατευθειαν για καισαρικη,μετα απο λιγες ωρες ημουν μια χαρα!
Ο χρήστης Mari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 01:14   #38
chrysaki

Το avatar του χρήστη chrysaki

chrysaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ με το μωρό δεν είχα πρόβλημα. Είχα πρόβλημα με τη μέση μου όμως από τη στιγμή που γεννησα(υποθέτω λόγω της επισκληριδίου). Για να το ξεπερνάω έπαιρνα παυσίπονα που μου είχε δώσει ο γιατρός. Μην ανησυχείς πάντως. Όλα τα καταφέρνουν οι μανούλες.
Παλιά 26-07-09, 01:22   #39
ilia bakou

Το avatar του χρήστη ilia bakou

Περιοχή: b ellada
ilia bakou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ειχα 24 ωρες αναμονη για φτ τελικα εγινε καισαρικη ενιωθα την πρωτη μερα λιγο καπως ... δεν προσπαθησα να σηκωθω,την καταβρηκα, περπατησα την 3η μερα μεχρι να βγουμε ημουν περδικι, αλλα γιατι ανησυχεις το μωρο θα στο φερνουν οι μαιες εσυ δε θα κουνιεσαι, ολα θα πανε καλα!Ευτυχως που ειναι τα μαιευτηρια και ξεκουραζομαστε λιγο! Χαλαλι!
Παλιά 26-07-09, 14:45   #40
tatianaki

Το avatar του χρήστη tatianaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
tatianaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, γραφω τωρα πλεον εκ πειρας..την Τριτη 21.07 γεννησα με καισαρικη τομη στις 17.50 τον πριγγιπα μου..ειχα προγραμματισμενη καισαρικη με ολικη λογω προβληματων με τη μεση, αλλα συνεβησαν πολλα εκτακτα εκεινη την ημερα και ημουν στην αιθουσα αναμονης απο τις 9 η ςρα το πρωι μεχρι και την ωρα που γεννησα..εκει μου σπασανε τα νερα και τραβηξα και τους πονους, αλλα δεν ανοιγε ο τραχηλλος με τιποτε..
λοιπον, εγχειριστηκα το βραδυ τις Τριτης την Τεταρτη στις 7 το πρωι σηκωθηκα και περπατησα για να μου βγαλουν τον καθετηρα..α, την Τριτη κατα τις 9-10 η ωρα το βραδυ μου φερανε και τον μπεμπακο για να θηλασω..την Τεταρτη ημουν με τον ορο αλλα αλλαζα και θηλαζα κανονικα το μωρακι μου, γιατι ηταν συνεχεια μαζι μου..το βραδυ της Τεταρτης βγαλανε τον ορο και ημουν πλεον οκ!!! απο το σαββατο σπιτακι μας..μπορω να κανω τα παντα, μονο που το βραδυ κουραζεται λιγο η μεση και τραβαει λιγουλακι η τομη...α, και ολο το διαστημα ηταν η μανουλα μου κοντα, αλλα και μονη μου θα τα καταφερνα μια χαρα!!! αυτα!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές