Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-07-09, 00:43   #1
MarinaG
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: Artemida Attica
MarinaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εγκυμοσυνη προ ... περιοδου...??!

Γεια σας!

Πριν απο σχεδον 7 μηνες γεννησα το κοριτσακι μου και μιαε και ακομα την θηλαζω, δεν εχει ερθει περιοδος (τι τυχη και ευτυχια!!).

Ωστοσο, πριν απο περιπου 1 - 1.5 μηνα δεν.. προσεξαμε με τον συζυγο σε μια "ιδιαιτερη" στιγμη. Εδω και περιπου 3-4 βδομαδες εχω μια γενικη αηδια στο στομαχι, λιγο πονο που και που χαμηλα στην κοιλια και αισθανομαι κοπωση. Στην εγκυμοσυνη που ειχα δεν υπηρχε κανενα συμπτωμα, οποτε δεν μπορω να γνωριζω αν τα παραπανω σημαινουν κατι. ΔΕΝ τολμαω να κανω τεστ εγκυμοσυνης!!

Λετε να παιζει το ανεπανορθωτο;;
Ο χρήστης MarinaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-09, 01:50   #2
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

....Δεν νομιζω να μπορει να παιζει!!!!!...μπορει να ειναι ορμονικο....
ο θηλασμος θεωρειται μεσο προφυλαξης γιατι η προλακτινη ειναι ανεβασμενη..... Βεβαια πολλές κοπελες εμειναν εγκυες κ εχουν παιδακια με 1 χρονο διαφορά.....!!!!!!!!!προφανως ομως ειχαν περιοδο....... Ρωτα κ το γιατρο σου ετσι για να σου φυγει...
Παλιά 24-07-09, 08:30   #3
ιωάννα25

Το avatar του χρήστη ιωάννα25

Περιοχή: Πάφος
ιωάννα25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα η μαμά μου με την θέία μου έχουν 10 μήνες διαφορά, η γιαγιά μου μου είπε ότι δεν το κατάλαβε πως έμεινε έγκυος. Μετά απο 4 μήνες που δεν αδιαθετούσε πήγε στο γιατρό και της είπε πως είναι έγκυος 4ων μηνών.(Δεν αδαθέτησε καθόλου μετά την γέννα της μαμάς μου)
Κάνε ένα τεστάκι
Ο χρήστης ιωάννα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-09, 09:15   #4
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορεί να συμβεί, ο θηαλσμός είναι φυσικό αντισυλληπτικό αλλά όχι 100% και ειδικά αν έχουν μπει και άλλα γευμάτα. Κάνε ένα τεστ να σου φύγει η απορία...
Παλιά 24-07-09, 09:25   #5
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γίνεται να μείνεις έγκυος! Η μαμα μου στους 3 μήνες του αδελφού μου έμεινε έγκυος σε μένα και πρόσφτα η ξαδέλφη μου, στους 3 μηνες του γιου της εμεινε στο δεύτερο!!
Παλιά 24-07-09, 09:35   #6
virgi

Το avatar του χρήστη virgi

Περιοχή: αθηνα
virgi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φυσικα και γινεται.
εχω παραδειγμα την ξαδερφη μου που οταν εμεινε εγκυος στο 2. ο μπεμπουλης μας ηταν μολις 3 μηνων !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 24-07-09, 11:00   #7
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοείται πως παίζει να είσαι έγκυος!!!
Το ότι δεν είχες περίοδο δεν σημαίνει ότι δεν θα σου ερχόταν κάποια στιγμή.Ενδέχεται να έπεσες σε γόνιμη μέρα πριν την πρώτη σου περίοδο μετά τη γέννα!Διόλου απίθανο και συμβαίνει πυκνά συχνά!Και εγώ αδιαθέτησα όταν η μικρή ήταν 10 μηνών, πριν την περίοδο έγινε ωορρηξία, αν ερχόμουν σε επαφή εκείνες τις μέρες μπορεί και να έμενα έγκυος....
Φυσικά και ο θηλασμός δεν είναι μέσο αντισύλληψης, στο δεύτερο έμεινα έγκυος και θήλαζα κανονικά (ήταν 22 μηνών τότε)!Βέβαια είχα κανονικούς ωορρηκτικούς κύκλους και το επεδίωξα την εγκυμοσύνη....
Κάνε ένα τεστάκι σε καμμιά βδομάδα με 10 μέρες!!!
Εύχομαι το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!!!
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-09, 17:59   #8
Ρούλα26

Περιοχή: Κασσανδρεία
Ρούλα26 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Ρούλα26 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ρούλα26
Προεπιλογή

Ο συζηγος μου με τον κουνιαδο μου εχουν 11 μηνες διαφορα.Θυμαμαι τον πεθερο μου χαριτολογοντας να λεει στην πεθερα μου "εσυ φταις που ελεγες πως οταν θηλαζεις δεν μενεις εγκυος".
Παλιά 25-07-09, 13:46   #9
Andy

Το avatar του χρήστη Andy

Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Andy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω την ιδια απορια εχω..
θηλαζω ακομα τη μπεμπεκα μου και δε μου εχει ερθει περιοδος ακομα!ομως θελω πολυ να ξαναμεινω εγκυος!!και με τον αντρα μου δεν παιρνουμε προφυλαξεις,ειναι δυνατον να συμβει εγκυμοσυνη χωρις να μου εχει ερθει περιοδος??

Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-09, 19:53   #10
ιωάννα25

Το avatar του χρήστη ιωάννα25

Περιοχή: Πάφος
ιωάννα25 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι είναι πολύ πιθανό
Ο χρήστης ιωάννα25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 00:25   #11
nikijo

Το avatar του χρήστη nikijo

nikijo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

......;;;;;;......
....το μονο που μπορει, ισως, να συμβαινει ,ειναι αυτο που προανεφερε η Λητω, να πετυχεις δλδ τις γονιμες πριν την 1η εμμηνορρησια....που σημαινει σωστη αναπτυξη ωαριου ,παχυνση ενδομητριου κ χαμηλοτερες τιμες προλακτινης...
Παλιά 26-07-09, 00:45   #12
mikio

Το avatar του χρήστη mikio

Περιοχή: Χανιά
mikio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο θηλασμός κορίτσια ΔΕΝ είναι μέσον αντισύλληψης και η μαία στα μαραθώνια μαθήματα ανώδυνου και συγκεκριμένα σε αυτό που αφορούσε στην αντισύλληψη μετά τον τοκετό μας το τόνισε πολλές φορές! Ούτε φυσικά η διακεκομμένη συνουσία, η παρακολούθηση της ωορρηξίας πριν να περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες από τον τοκετό και η θερμομέτρηση. Αν δεν επιθυμείτε εγκυμοσύνη... το νου σας. Επίσης μας είπε ότι συνίσταται να περιμένεις τουλάχιστον 1 χρόνο μετά από φυσιολογικό τοκετό και 1,5-2 χρόνια μετά από καισαρική για να ξανά αρχίσεις τις προσπάθειες για την απόκτηση του επόμενου παιδιού. Και μάλιστα αυτό το διάστημα έχει μειωθεί καθώς παλιά συνιστούσαν να περάσει περισσότερος καιρός. Για να επανέλθει το αναπαραγωγικό σύστημα και το σώμα της γυναίκας (από την καταπόνηση) χρειάζονται τουλάχιστον 6 μήνες.
Στην περίπτωσή σου Μαρίνα δεν είναι απίθανο να είσαι έγκυος καθότι όπως χαρακτηριστικά μας είπε η μάια "πιάνεις μωρό με τη μυρωδιά!" αλλά από ότι βλέπω είσαι θετική οπότε να σου ευχηθώ όλα να πάνε όπως τα επιθυμείς!
Και φυσικά αν έγινε η σύλληψη είναι όπως στα είπαν η Λητώ και η Νίκη.
Παλιά 27-07-09, 12:19   #13
fragola

fragola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά τι έγινε? Έμαθες τίποτα?
Παλιά 28-07-09, 01:27   #14
MarinaG
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: Artemida Attica
MarinaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας κοριτσια!

με βαλατε σε πολλες σκεψεις και ετσι εκανα ενα τεστακι και τελικα δεν ειμαι εγκυος. δεν με στενοχωρει καθολου αυτο, μιας και περναω λιγο δυσκολα αυτο τον καιρο (με ενα μωρακι 7 μηνων και 2 γονεις - οι δικοι μου - που μετα απο 32 χρονια γαμου θυμηθηκαν πως δεν ταιριαζουν και παιρνουν διαζυγιο..). δεν θα ηθελα επουδενει η δικη μου στενοχωρια να επηρεασει το μωρακι στην κοιλια!

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις και απο εδω και περα.... θα προσεχω!!!!!
Ο χρήστης MarinaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-12, 16:35   #15
anna*22

Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
anna*22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορείς να μείνεις έγκυος μια μέρα πριν την περίοδο αν εκσπερματώσει μέσα σου?
Ο χρήστης anna*22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-12, 16:57   #16
Ι.Δωρα

Το avatar του χρήστη Ι.Δωρα

Περιοχή: Μακεδονια
Ι.Δωρα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι κοπελα μου..Ειναι αδυνατον γιατι ηδη το ωαριο εχει ωριμασει και ετοιμαζεται να αποβληθει μεσω περιοδου..τον επομενο μηνα..οι προσπαθειες να γινονται στις γονιμες...14 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο..
Παλιά 01-11-12, 15:30   #17
NERIA22

NERIA22 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ.ΠΡΟΧΤΕΣ ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΦΥΣΙΚΑ ΑΦΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΖΟΥΖΟΥΝΙ.ΤΟ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΓΥΟΣ?ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?
Ο χρήστης NERIA22 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-12, 13:33   #18
Didina

Didina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NERIA22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΣΑΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΣΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ.ΠΡΟΧΤΕΣ ΗΡΘΑΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΦΥΣΙΚΑ ΑΦΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΖΟΥΖΟΥΝΙ.ΤΟ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΓΥΟΣ?ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ?
Αν αδιαθέτησες όχι δεν μπορείς να είσαι και έγκυος (σπάνιες οι περιπτώσεις και λίγο διαφορετικές από αυτές που περιγράφεις). Κατά τη διάρκεια της περιόδου σου καλό θα ήταν να μην έρχεσαι σε επαφή. Υπάρχουν προβλήματα που μπορεί να επιφέρει αυτή η επαφή.. Συμβουλεύσου το γυναικολόγο σου και μάθε για τις γόνιμες μέρες. Όπως και να έχει, καλή επιτυχία!!
Ο χρήστης Didina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές