Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Οι πρώτες αγορές & Online καταστήματα e-shop

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-08-09, 12:15   #1
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Προπληρωμενη καρτα

Επειδη θελω να αρχισω να χρησιμοποιω προπληρωμενη καρτα για τις αγορες μου μεσω ιντερνετ, θελω απο τις κοπελες που εχουν να μου πουν ποια συμφερει (οτι δηλαδη δεν εχει προμηθεια και ειναι ευκολο να τη φορτιζεις και να μην περιμενεις σε ουρες). Μια κοπελα ειχε αναφερει την Probank, αλλα εδω στην Κω δεν εχει.Εχει μονο Γενικη, Εθνικη, Πειραιως, Αγροτικη, Marfin, Eurobank (και δεν ξερω αν εχει και καμια αλλη)
Ο χρήστης Σοφία Τ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 13:48   #2
Andy

Το avatar του χρήστη Andy

Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Andy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα!!εγω εχω τη προπληρωμενη της eurobank,προμηθεια εχει αναλογως με το ποσο που την φορτιζεις.για να την φορτισεις μπορεις και μεσω ατμ χωρις να περιμενεις στο ταμειο,ή αν εχεις λογαργιασμο στη eurobank μπορεις και μεσω e-banking,αποπ το σπιτακι σου χωρις καμια ταλαιπωρια!αν θες μπορω να σου πω και τα ποσα που χρεωνεσαι στη φορτιση.

Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-08-09, 13:51   #3
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι θα με ενδιεφερε να μαθω για τα ποσα που χρεωνουν...
Παλιά 04-08-09, 15:12   #4
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η κυπρου χρεωνει ενα ευρω ασχετως ποσου που βαζεις καθε φορα.......ειτε 100 ευρω ειτε 10 ενα ευρω σου κρατανε. Μεσω ον λαιν συμδεσης βλεπεις και το λογαριασμο σου.....

Προσοχη θελει, οταν σε ειδοποιησουν οτι θα σου ερχεται ενημερωση σπιτι, γιατι αυτη χρεωνεται με το μηνα, εμενα μου ρθε ον λαιν ειδοποιηση και τους απαντησα οτι δεν θελω ενημερωση ταχυδρομικως.
Παλιά 04-08-09, 17:12   #5
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πήγα να βγάλω την πρεπαιντ της κύπρου αλλά μου είχε πει ο σύζυγος ότι και η απλή έλεκτρον της κύπρου μπορεί να με εξυπηρετήσει. Έτσι, άνοιξα έναν λογ/σμό με κάρτα έλεκτρον που την παίρνεις μάλιστα εκείνη την στιγμή, χωρίς προμήθειες και έξτρα έξοδα. Βέβαια δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Ρώτα και για αυτήν.
Παλιά 04-08-09, 17:25   #6
roulaki71

Το avatar του χρήστη roulaki71

Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
roulaki71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω ανοιξα αρχικα ενα λογαριασμο στην Πειραιως οπου βαζω τα χρηματα που θελω για να ψωνισω. Μετα πηρα κωδικο για το winbank οπου μεσω ιντερνετ φορτιζω την καρτα που απο τον λογαριασμο. Την φτιαχνεις εσυ και ειναι εικονικη , την καταργεις οτι ωρα θες και φτιαχνεις αλλη. Με βολεψε πολυ στην μοναδικη αγορα που εκανα ως τωρα.
Παλιά 04-08-09, 17:30   #7
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H WE BUY από τράπεζα Πειραιώς. Με διαφορά η καλύτερη. Τη φορτίζεις μέσω winbank από τον λογαριασμό σου. Οι 4 πρώτες φορτίσεις είναι δωρεάν.
Παλιά 05-08-09, 00:12   #8
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κυπρου χρεωνει ενα ευρω ασχετως ποσου που βαζεις καθε φορα.......ειτε 100 ευρω ειτε 10 ενα ευρω σου κρατανε. Μεσω ον λαιν συμδεσης βλεπεις και το λογαριασμο σου.....

Προσοχη θελει, οταν σε ειδοποιησουν οτι θα σου ερχεται ενημερωση σπιτι, γιατι αυτη χρεωνεται με το μηνα, εμενα μου ρθε ον λαιν ειδοποιηση και τους απαντησα οτι δεν θελω ενημερωση ταχυδρομικως.
εγώ πάλι έχω eurobank αλλά μόνο και μονο γιατί έχω τα πάντα σε eurobanking και τους καταθετικούς μας εκεί.Αλλά αν δεν τα είχα θα έβγαζα κύπρου ή πειραιώς λιγότερες χρεώσεις από την eurobank!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 00:22   #9
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εχω της Κυπρου.. αλλα δεν μου κραταει προμηθεια.. μαλλον γιατι την δικω σε δικο μου ατομο που δουλευει εκει και την φορτιζει και προφανως αφαιρει την προμηθεια.
Μελιτα αν δεν κανω λαθος η ελεκτρον που λες ειναι κοινη πιστωτικη (με πιστωτικο οριο κλπ) που σημαινει οτι αν καποιος στην κλεψει μπορει να την χρωσει μεχρι το οριο, και το ιδιο ισχυει και για το ιντερνετ που βαζεις τους κωδικους σου.
η διαφορα με την prepaid ειναι οτι πρωτα βαζεις χρηματα μεσα και μετα αποκτα οριο η καρτα.. Αν δεν βαλεις κανεις δεν μπορει να παρει τιποτα και να χρεωσει τιποτα σε αυτην. γι αυτο χρησιμοποιουμε τετοιες ειδικα για το ιντερνετ που γινονται τοσα και τοσα.

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 03:53   #10
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βασικά η έλεκτρον είναι απλή κάρτα ανάληψης μετρητών από λογ/σμο. Απλά νομίζω ότι δεν θα γίνεται δεκτή στο εξωτερικό και χρειάζεται prepaid για τέτοιες αγορές.
Παλιά 05-08-09, 09:02   #11
cleo

cleo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γίνεται δεκτή κανονικά και στο εξωτερικό.
Εγώ έχω λογαριασμό στην Alpha Bank και την αντίστοιχη κάρτα αναλήψεων electron visa. Την έχω χρησιμοποιήσει και στο εξωτερικό χωρίς πρόβλημα. Στο λογαριασμό μου δεν έχω δικαίωμα υπερανάληψης ή κάτι τέτοιο και, έτσι, μπορώ να αγοράσω μόνο πράγματα η αξία των οποίων δεν ξεπερνά τα χρήματα που ήδη υπάρχουν στο λογαριασμό ή το ποσό που έχει τεθεί ως "όριο" ημερησίων αναλήψεων.
Ο χρήστης cleo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 10:41   #12
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικα προσανατολιζομαι για Κυπρου (εχουμε τελικα) ή Πειραιως (που εχω και λογαριασμο).Ποια να διαλεξω, πανω κατω τα ιδια μου φαινονται ετσι οπως τα λετε...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-08-09, 13:43   #13
swsw

swsw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ την we buy της Πειραιώς έχω και την φορτίζω μέσω winbank. Με έχει βολέψει πολύ και γίνεται πανεύκολα
Ο χρήστης swsw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-08-09, 21:42   #14
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω που εχω eurobank καθε φορα που βαζω λεφτα μου κραταει ενα ευρω ανεξαρτητα απο το ποσο που καταθετω
Παλιά 13-08-09, 14:09   #15
Andy

Το avatar του χρήστη Andy

Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Andy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγνωμη που δεν σου εστειλα αμεσα τα ποσα αλλα ελειπα .λοιπον τα ποσα χρεωσης στη φορτιση και επαναφορτιση στην προπληρωμενη της eurobank ειναι:

Ποσό Φόρτισης/Επαναφόρτισης Έξοδα Έξοδα
Φόρτισης (EUR) Επαναφόρτισης (EUR)
2 - 100 ευρώ----- αρχικη φορτιση 2 ευρώ ,επαναφορτιση-------1 ευρώ
101 - 500 ευρώ ---------- αρχικη φορτιση 5 ευρώ- ,επαναφορτιση----------- 2 ευρώ
άνω των 501 ευρώ--------- αρχικη φορτιση 10 ευρώ ,επαναφορτιση---------------- 5 ευρώ

Ο χρήστης Andy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-09, 18:33   #16
Σοφία Τ.

Σοφία Τ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Andy σ' ευχαριστω...Και ολα τα κοριτσια βεβαια...Αυριο θα παω στις τραπεζες και θα αποφασισω...
Παλιά 31-10-11, 10:44   #17
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια εψαχνα στο γκουγκλε καμια ωρα για προπληρωμενες κ μπερδευτικα αρκετα ο ενας λεει ενα ο αλλος αλλο τελικα ...ποια καρτα συμφερει να παρω σκεφτομαι πειραιως ειναι πιο οικονομικη λενε αλλα δεν εχω λογαριασμο εκει μπορω να τη φωρτιζω στο ταμειο??? τη προμπανκ την εχει καμια λενε οτι κ εκει ειναι συμφαιρουσα προπληρωμενη τι χρεωσεις εχει???γενικα ποια συμφερει???
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-11, 11:06   #18
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έχω στην Πειραιώς. Άνοιξα λογαριασμό και μετά από το σπίτι μέσω ιντερνετ έφτιαξα μια εικονική προπληρωμένη στην οποία βάζω χρήματα από το λογαριασμό (ηλεκτρονικά εννοείται) κάθε φορά που θέλω να ψωνίσω.

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-11, 15:09   #19
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tamar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω στην Πειραιώς. Άνοιξα λογαριασμό και μετά από το σπίτι μέσω ιντερνετ έφτιαξα μια εικονική προπληρωμένη στην οποία βάζω χρήματα από το λογαριασμό (ηλεκτρονικά εννοείται) κάθε φορά που θέλω να ψωνίσω.
επειδη δεν εχω ξανα βγαλει οταν εννοεις εφτιαξες εικονικη που την εφτιαξες στο νετ πως? χρηματα φανταζομαι μεταφερεις απο μησθοδοσια η πιστωτικη αν δεν εχω κ θελω να βαλω δεν μπορω να παω στο ταμειο κ να βαλω?
Παλιά 31-10-11, 16:17   #20
tamar

tamar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Άνοιξε λογαριασμό και θα σου πούνε το πως και το τι. Είναι πανευκολο.
Χρήματα βάζω κάθε τόσο πηγαίνοντας στην τράπεζα

]
Ο χρήστης tamar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-11, 21:37   #21
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

aaa οποτε στο ταμειο την φορτωνεις κανονικα δηλαδη δεν θελει λογαριασμοκ τετοια??/ αυτο εενοω να ειναι ευκολη στην χρηση οποτε λες καλυτερα πειραιως??? ειναι κ κοντα μου καλυτερα... ευχαριστω ,,,
Παλιά 31-10-11, 21:43   #22
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και η marfin εχει καλη προπληρωμενη καρτα. δεν χρεωνει εφοδα αποστολης λογαριασμου και μονο σε καθε φορτιση πληρωνεις.ουτε λογαριασμο χρειαζεται για να την παρεις.
η χρεωση στην φορτιση ειναι 1 ευρω.
Παλιά 08-11-11, 13:51   #23
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια εβγαλα τελικα στην ευρομπανκ πρπληρωμενη κ πηγα να φτιαξω παι παλ κ μου ζηταει ενα 4ψηφιο κωδικο ...ποιος ειναι??? που το λεει???
Παλιά 09-11-11, 15:18   #24
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο #ΕΛΕΝΑ# Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια εβγαλα τελικα στην ευρομπανκ πρπληρωμενη κ πηγα να φτιαξω παι παλ κ μου ζηταει ενα 4ψηφιο κωδικο ...ποιος ειναι??? που το λεει???
χαχαχαχα!!!!!!
Κι εγώ το ίδιο ακριβώς έπαθα!
Λοιπόν για να βρεις τον 4ψηφιο πρέπει να παρακολουθεις την κάρτα σου ηλεκτρονικά!Αλλιώς παιρνεις τηλεφωνο στο τηλεφωνο που γράφει πάνω ή περιμένεις 1 μήνα να σου στείλουν γραπτή παρακολουθηση του λογαριασμου!
Στα χαρτια που σου έδωσαν μαζι μετ ην κάρτα πρέπει να έχει και έναν ''αριθμό εγγραφής'' και οδηγιες για το πως θα παρακολουθείς την καρτα online!
Ο 4ψηφιος σου έρχεται μέχρι 2-3 μερες μετά από την εγγραφη στο paypal εγώ γραφτηκα χθες και ακόμα δεν έχει έρθει!Θα τον βρεις στις ''νέες συναλλαγες''

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-11-11, 20:51   #25
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα τελικα πηρα στην ευρομπανκ κ μου ειπαν οτι αυτος ο αριθμος θα φανει απο την παυπαλ μεσα σε 2 εργασιμες ημερες κ να καλεσω μετα απο 2 μερες παλι στην τραπεζα για να μου το π[ου ν... παλι καλα βρηκα ακρη.... στην προπληρωμενη νομιζω δεν ερχετε ενημερωτικο ... η ερχετε??? αλλα παλι καλα που πηρα στα κεντρικα της τραπεζας να μαθω γιατι θα ειχα μπλοκαρει κ την δευτερη μου καρτα...παντως απ οσο μου ειπαν παλια δεν υπηρχε αυτο το συστημα πρεπει να ειναι καινουργιο ??
Παλιά 09-11-11, 21:57   #26
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ελενα το καλύτερο είναι να παρακολουθείς την κάρτα σου μέσω νετ.
Αυτό γίνεται ως εξης:μπαίνεις στη σελίδα που σου γράφει είτε η κάρτα σου επάνω έιτε τα χαρτια που σου έδωσαν μαζί. Εκεί δηλώνεις τα στοιχεία σου και κάνεις λογαριασμό όπως στο παυπαλ, θα σου ζητήσει έναν αριθμό τον οπόιο λογικά στον έχουν δώσει μαζί με την κάρτα.
Με αυτό τον τρόπο ελέγχεις ανα πάσα στιγμή τη κάρτα σου, εκεί θα βρεις και τον 4ψηφιο.
Τωρα για το ενημερωτικό δεν ξέρω στη eurobank αλλά στην Κυπρου που έβγαλα εγώ έρχεται και έπρεπε να επιλέξω όταν έκανα την εγγραφή ηλεκτρονικα οτι δε θέλω να έρχεται γιατι μερικές τράπεζες το χρεώνουν έξτρα, αλλά αφου το παρακολουθω ηλεκτρονικα γιατι να ξοδεύεται χαρτί τζάμπα (κρίμα τα δεντράκια)

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-11, 07:52   #27
#ΕΛΕΝΑ#

#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστω θα δοκιμασω κ εγω τοτε...
Παλιά 01-12-11, 10:48   #28
oana

oana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia kalimera sas!sigoura tha sas fano kai go polu kourastiki,xilia sorry prokatavolika!thelo omos kai go ta fota sas!diavasa prosektika ta proigoumena kai uparxei megali diafora apo karta se karta!allos thelei promithia analogo to poso pou vazeis ,allos oxi!ego thelo na paro mia propliromeni karta gia agores exoterikou!alla den sumferei na paro mia karta pou me tin agora 500 euro kai ano ,tha mou parei 10 euro(nolizo katalavate ti ennoo)!ego thelo mia propliromeni karta pou na sumferei an tha kano agores me megala posa alla kai me mikra!mporei kapoios na me voithisei?fovamai na pao stin trapeza MIPOS kai den mou poun akrivos!tino na pistepso pos einai kaluteri i karta tis kuprou!anameno amesi apantisi sas!euxaristo polu....
Ο χρήστης oana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές