Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 24-09-09, 21:52   #1
chrissag

chrissag χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Πότε φαινεται το σποράκι;;;;

Κοριτσια καλησπερα. Πηγα σημερα το απόγευμα στον γιατρο και μετά από κόπο είδαμε τον σάκο. Ειμαι 5 εβδομαδων και 3 ημερων (βάσει τελ. Περιόδου) δεν θα έπρεπε να δω και σποράκι ή ειναι πράγματι νωρίς ακόμα;
Ο χρήστης chrissag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-09-09, 21:54   #2
doraki

doraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

chrissag συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!!!
Εμείς είχαμε δει το σποράκι μέσα σε έναν τοσοδούλη σάκο στην 7η εβδομάδα,οπότε την επόμενη φορά που θα πας στο γιατρό σίγουρα θα δεις κάτι,μια κουκιδίτσα είναι!!
Ο χρήστης doraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-09, 23:22   #3
mapolif

Το avatar του χρήστη mapolif

Περιοχή: Χαλανδρι Αττικη
mapolif χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αυτο που ειδες ειναι αρκετο για την ωρα! Μην ανησυχεις! Θα μεγαλωνει σιγα σιγα! Ειναι μικρουλακι ακομη!

Ο χρήστης mapolif δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-09, 23:35   #4
esys

esys χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα, από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είσαι 5 εβδομάδων και 3 ημέρων; Πολλές φορές η σύλληψη γίνεται αργότερα από την ημερομηνία που φανταζόμαστε εκτός αν προηγήθηκε εξωσωματική οπότε γνωρίζουμε ακριβώς την ημέρα ωοληψίας και εμβρυομεταφοράς. Την κουκίδα εμείς την είδαμε στην 5,5 εβδομάδες αλλά είμασταν από εξωσωματική και ο υπολογισμός ήταν ακριβής. Εσύ απ'ότι λες, καλή μου, μετράς σύμφωνα με την τελευταία περίοδο άρα το πιθανότερο είναι να είσαι σε μικρότερη εβδομάδα από αυτή που φαντάζεσαι. Την επομενη φορά που θα πας για υπέρηχο κύησης θα το δεις σίγουρα
Ο χρήστης esys δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-09, 08:55   #5
chrissag

Προεπιλογή

καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. είναι καλό στην κάθε ερώτηση ή αγωνία να μπορείς να την μοιραστείς με κάποιον άλλο. απλά όταν την έχεις πατήσει μια φορά μετά είσαι επιφυλακτική σε όλα. Πάντως είδα και τους παλιούς υπερήχους (τους ξετρύπωσα από την ντουλάπα και είδα ότι την κουκιδίτσα την είχαμε δει στην 6 εβδομάδα). Παίζει ρόλο πόσο παλιό ή καινούργιο είναι το μηχάνημα του γυναικολόγου? γιατί στο ιατρείο του έχει ένα πολύ μικρό μηχάνημα για υπερήχους και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη κάναμε τους υπερήχους στο ΕΜΒΡΥΟ ή στο ΙΑΣΩ. Πάντως μου είπε την επόμενη Πέμπτη να πάμε στο ΕΜΒΡΥΟ για να κάνουμε τον υπέρηχο. Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ανησυχίες μου!!
Παλιά 25-09-09, 09:01   #6
Ν76

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Ν76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλε, δε μας ζάλισες.
Εγώ είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο (κολπικό) στις 8 εβδομάδες (από τελευταία περίοδο), είχαμε δει την κουκιδίτσα που λες, δηλ. ο γιατρός γιατί εγώ δεν κατάλαβα και καλά τι μου έδειξε, και μετά την αυχενική διαφάνεια κατευθείαν. Εκεί θυμάμαι είχα δει το μωρό μου σε στάση πίνω φραπέ μην ενοχλείτε!
Ο χρήστης Ν76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-09, 09:07   #7
elsadrm

elsadrm χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

chrissag καλημερα ειναι οντως λιγο νωρισ ακομη για να το δεις το μωρακι σου εγω το ειδα τελη της 6ης εβδομαδας και ακουσαμε και την καρδουλα του να χτυπαει.ισως ειναι μικροτερο απο οτι υπολογιζετε βασει περιοδου.με το καλο να το δεις και να χαλαρωσεις..

Ο χρήστης elsadrm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-09, 09:33   #8
chrissag

Προεπιλογή

"με το καλο να το δεις και να χαλαρωσεις.. "

Να χαλαρώσω. τι είναι αυτό????? χιχιχι!!!
Μακάρι ρε παιδιά, ο γιατρός βέβαια εχθές μου πάτησε ένα σχετικό βρίσιμο γιατί αγχώνομαι έτσι. Δεν φτάνει μου λέει που είδαμε τον σάκο θες και bonus? τι να πω, μάλλον είμαι πιο αγχώδης από ότι νόμιζα και να σκεφτείτε ότι είναι και το 2ο. Αλλά άμα καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι.
Παλιά 25-09-09, 11:08   #9
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλε ειναι πολυ νωρις ακομα..μην σου μπαινουν ιδεες γιατι θα τρελλαθεις ..εμεις παντως στην 8 βδομαδα το ειδαμε επειτα απο την γνωστη λαχταρα που περασαμε..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-09, 11:35   #10
sue

Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
sue χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάει στο γιατρό και είδα το σάκο με το που έκανα το τεστ,μπορεί να μην είχα κλείσει την 4η εβδομάδα.Μόνο σάκο είδα τότε.Μετά πήγα στο κλείσιμο της 7ης εβδομάδας και είχε γίνει φασολάκι που χτυπούσε και η καρδούλα του! Τώρα δεν έχω πάει ακόμη στο γιατρό, θα πάω την Τρίτη που θα είμαι 6w και 4d. Ελπίζω να ακούσουμε καρδούλα..!Μην αγχώνεσαι chrissag, δεν είναι καλό για το σποράκι σου!Εχω καεί κι εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, όπου αγχωνόμουν πολύ και σκεφτόμουν συνέχεια το κακό.Αυτη τη φορά όμως δεν θα το κάνω.Σκέφτομαι μόνο θετικά!!Αυτό να κάνεις κι εσύ και όλα θα πάνε καλά!

Ο χρήστης sue δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-09, 13:04   #11
chrissag

Προεπιλογή

Αχααα!!! Βλέπω ότι είναι πολλές σαν και εμένα. χιχιχιχι
ευχαριστώ για τις συμβουλές φιλενάδες ελπίζω να μπορέσω να τις τηρήσω.
Παλιά 29-09-09, 09:31   #12
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα
Πηγα εχθες στον γιατρο και εκανα κολπικο οπου ειδαμε τον σακο αλλά εμβρυο οχι.Ο γιατρος μου είπε να παω σε μια βδομαδα να το ξαναδούμε.Ισως λειε ειναι νωρις ακόμα.ΤΕΡ 17/08 κυκλος 30-31 ημερων.Ειναι φυσιολογικο να μην φαινεται ακόμα?Εγω δηλ πόσων εβδομάδων ειμαι???εχω αγχωθει πολυ!
Ο χρήστης STBO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-09, 10:48   #13
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κ απο μενα.σιγουρα παιζει ρολο το μηχανημα καθως τα πιο καινουργια εντωπιζουν τα παντα.το σημαντικο ομως ειναι οτι ειδε σακο κ μαλιστα στην θεση του!εννοω στην μητρα σου κ οχι εξωμητριο.σε αυτη την φαση αυτο ειναι το σπουδαιοτερο .υπομονη κανα δυο βδομαδουλες που οχι μονο θα δεις σπορσκι αλλα θα ακουσεις κ καρδουλα!
καλη εγκυμοσυνη!
Παλιά 29-09-09, 10:56   #14
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RMARY Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κ απο μενα.σιγουρα παιζει ρολο το μηχανημα καθως τα πιο καινουργια εντωπιζουν τα παντα.το σημαντικο ομως ειναι οτι ειδε σακο κ μαλιστα στην θεση του!εννοω στην μητρα σου κ οχι εξωμητριο.σε αυτη την φαση αυτο ειναι το σπουδαιοτερο .υπομονη κανα δυο βδομαδουλες που οχι μονο θα δεις σπορσκι αλλα θα ακουσεις κ καρδουλα!
καλη εγκυμοσυνη!
Σ'ευχαριστω πολυ και για σενα ευχομαι τα καλυτερα.Πως υπολογίζω όμως την εβδομάδα δεν εχω καταλάβει.Μηπως μπορει κάποιος να με βοηθησει?
Παλιά 29-09-09, 11:04   #15
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οι γιατροι το υπολογιζουν βαση τελευταιας περιοδου αν εχεις σταθερη περιοδο.το ποσο ακριβως ομως εισαι θα σου πουν στην αυχενικη που μετρανε το εμβρυο.εγω για παραδειγμα βαση περιοδου μπαινω στην 28 εβδομαδα αλλα οταν μετρησαμε το εμβρυο βρηκαμε οτι ημουν μια εβδομαδα λιγοτερο.{εγω ειχα κυκλο μεγαλο 35ημερων περιπου}οποτε μεχρι την αυχενικη υπολογιζεις απο την ημερα που ηταν να αδιαθετησεις.
Παλιά 30-09-09, 17:00   #16
zoe26

zoe26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

koritsia σημερα πηγα κι εγω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο μου μετα απο θετικο τεστ εγκυμοσυνης..υπολογισε την εγκυμοσυνη και σε μενα απο την τελευται περιοδο STBO ΜΟΥ κι εμενα 18/8 ηταν.. και εκανε κολπικο υπερηχο φανηκε κανονικα ο σακος μεσα στημητρα αλλα το σπορακι οχι..αγχωθηκα αλλα ο γιατρος μου με καθυσυχασε ειναι λεει πολυ μικρο ακομα..τωρα εχω πολυ αγχος με τις τοσες εξετασεις που θα κανω ουφ..εξι εβδομαδων απο τη τελευταια περιοδο ειναι πολυ λετε ωστε να επρεπε να φαινεται κατι???
Ο χρήστης zoe26 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-09, 12:06   #17
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoe26 Εμφάνιση μηνυμάτων
koritsia σημερα πηγα κι εγω πρωτη επισκεψη στο γυναικολογο μου μετα απο θετικο τεστ εγκυμοσυνης..υπολογισε την εγκυμοσυνη και σε μενα απο την τελευται περιοδο STBO ΜΟΥ κι εμενα 18/8 ηταν.. και εκανε κολπικο υπερηχο φανηκε κανονικα ο σακος μεσα στημητρα αλλα το σπορακι οχι..αγχωθηκα αλλα ο γιατρος μου με καθυσυχασε ειναι λεει πολυ μικρο ακομα..τωρα εχω πολυ αγχος με τις τοσες εξετασεις που θα κανω ουφ..εξι εβδομαδων απο τη τελευταια περιοδο ειναι πολυ λετε ωστε να επρεπε να φαινεται κατι???
Καλημέρα! Είμαστε μαζί εμείς.Σε πόσο καιρό σου είπε να ξαναπάς για υπέρηχο?Εγώ πήγα την Δευτέρα και μου είπε σε μια βδομάδα (την δευτέρα θα πάω).Πολύ αγχος όμως....Εχω και ιστορικό βιοχημικής εγά πριν 2,5 χρόνια γι'αυτό εχω τρελαθει.
Παλιά 01-10-09, 13:21   #18
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω χθες πηγα πρωτη φορα στο γιατρο και μου εγραψε τις εξετασεις, εκεινο το κατεβατο, αλλα υπερηχο δεν μου εκανε για να μην αγχωθω επειδη το σπορακι ειναι μικρο και δεν θα φαινεται, οποτε την αλλη βδομαδα θα το δουμε και πιθανα θα το ακουσουμε..

Βασει ΤΕΡ με υπολογισε 5 εβδομαδων

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-09, 13:30   #19
Mafalda2

Περιοχή: Πάτρα
Mafalda2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν ανοίγουμε ένα topic εμείς οι μανούλες (Ιουνίου 2010??? αν δεν κάνω λάθος?). Εγώ είχα ΤΕΡ 27/8 και σήμερα έκανα χοριακή. Το test βγήκε θετικό οπότε την άλλη εβδομάδα θα παω στο γιατρό. Πάντως εγώ είμαι από τις τυχερές που ξέρω και την ημερομηνία σύλληψης (μία φορά προλάβαμε να κάνουμε μέσα στο μήνα)

Ο χρήστης Mafalda2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 09:48   #20
chrissag

Προεπιλογή το είδαμε το σποράκι μας

κορίτσια καλημέρα,

εχθές τελικά το είδαμε το σποράκι μας. είναι 6mm και ακούσαμε και την καρδούλα του. όλα καλά μας είπε ο γιατρός. θέλει όμως προσοχή από εδώ και πέρα. Τόση ευτυχία που είχαμε με τον άντρα μου όταν το είδαμε.
Παλιά 02-10-09, 10:56   #21
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrissag Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια καλημέρα,

εχθές τελικά το είδαμε το σποράκι μας. είναι 6mm και ακούσαμε και την καρδούλα του. όλα καλά μας είπε ο γιατρός. θέλει όμως προσοχή από εδώ και πέρα. Τόση ευτυχία που είχαμε με τον άντρα μου όταν το είδαμε.
Μπράβο!!!Μια χαρά θα πάνε όλα.Κι εγω εχω ραντεβού την Δευτέρα.Ελπιζω να το δώ και να ηρεμήσω...
Παλιά 02-10-09, 11:00   #22
Mafalda2

Περιοχή: Πάτρα
Mafalda2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπραβο crhissag... Να το χαίρεστε το σποράκι σας και να το δείτε σε 9 μήνες γερό και δυνατό. Εμένα η χοριακή με έδειξε 4 εβδομάδων και θα πάω και εγώ από εβδομάδα στη γιατρό μου... Ήταν να παω την Παρασκευή αλλά διάβασα αυτά που λέτε (μήπως δε φαίνεται τόσο μικρό) και είπα να το αφήσω λίγο ακόμα...

Ο χρήστης Mafalda2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 12:19   #23
chrissag

Προεπιλογή

Mafalda φαντάσου ότι πήγα στον γιατρό 5 εβδ. + 3ημ. και το μόνο που είδαμε ήταν ότι είναι ενδομήτριο. Ακόμα και τώρα που πήγαμε και ακούσαμε την καρδούλα μας είπαν ότι πάλι καλά γιατί κάποιες κοπέλες την ακούνε γύρω στην 7 & κάτι. οπότε μην αγχωθείς για τίποτα.
Παλιά 02-10-09, 13:50   #24
iskoui

Περιοχή: peristeri
iskoui χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολες σας ! και συγχαρητηρια chrissag που επιτέλους είδες τον σπόρο σου!ειμαι νέα στο forum και νεα σε καθα τέτοια απίστευτη κατάσταση! μπορείτε να με βοηθήσετε??
γιατί πήγα το πρωι για υπέρηχο και ...σποράκι δεν είδαμε... μόνο σάκο...
ΤΕΡ 20/8 Πόσων εβδομάδων είμαι ακριβώς τώρα?
γιατι με εχει φάει η αγωνία γιαι το αν είναι νωρίς και δεν ξέρω και να μετράω κιόλασ!!!
Ο χρήστης iskoui δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 14:41   #25
_mpoumpou_

Το avatar του χρήστη _mpoumpou_

Περιοχή: Athens
_mpoumpou_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο iskoui Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολες σας ! και συγχαρητηρια chrissag που επιτέλους είδες τον σπόρο σου!ειμαι νέα στο forum και νεα σε καθα τέτοια απίστευτη κατάσταση! μπορείτε να με βοηθήσετε??
γιατί πήγα το πρωι για υπέρηχο και ...σποράκι δεν είδαμε... μόνο σάκο...
ΤΕΡ 20/8 Πόσων εβδομάδων είμαι ακριβώς τώρα?
γιατι με εχει φάει η αγωνία γιαι το αν είναι νωρίς και δεν ξέρω και να μετράω κιόλασ!!!
Kαλησπέρα...

Καλως ηρθες. Δεν σου είπε ο γιατρός σου βάσει ΤΕΡ πόσων εβδομαδων είσαι??

Κι εγω τελειως συμπτωματικά ΤΕΡ 20/8 εχω και ο γιατρός μου είπε 5 εβδομαδων...

Με το καλόοοοο!

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση
Ο χρήστης _mpoumpou_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 18:33   #26
pixy82

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
pixy82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κορίτσια!Εγω μόλις γύρισα απο το γιατρό!Πρωτη επίσκεψη σήμερα, με τελευταία περίοδο 28/8, είδαμε μόνο σάκο.Μου είπε να πάω ξανά σε 10 μέρες...Εξετάσεις και τα σχετικά μου είπε οτι θα μου τις γράψει την επόμενη φορά.Αντε να περάσουν οι μέρες να ακούσουμε και εμείς καρδούλα!

Ο χρήστης pixy82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-09, 23:35   #27
zoe26

zoe26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω ειχα τελευταια περιοδο 18-8 και στις εξι βδομαδες ακριβως μονο ο σακος φαινοταν αλλα η συλληψη πρεπει να ηταν αρχες σεμπεμβρη..κοριτσια ειναι λετε φυσιολογικο?την αλλη παρασκευη εχω παλι ραντεβου φοβαμαι πολυυυυ
Παλιά 03-10-09, 09:38   #28
argen

argen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς είδαμε το σάκο την 5η εβδομάδα και το σποράκι (αν κι εμένα μετά το σάκο μου φάνηκε τεράστιο!! 1,2 εκατοστά) το είδαμε την 7η εβδομάδα... Τώρα θα πάω μεθαύριο και θα είμαι σχεδόν 10 εβδ. περιμένω να δω και τα χεράκια-ποδαράκια!! Αχ δεν περνάν οι μέρες μέχρι τότε!

Ο χρήστης argen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-09, 17:14   #29
zoe26

zoe26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια παρασκευη που θα παω στο γιατρο θα ειμαι 7 εβδομαδων και 2 ημερων...φοβαμαι πολυ μην δεν φανει παλι τιποτα μεσα στο σακο..την προηγουμενη βδομαδα ο σακος σε ενα σημειο εκανε μια καμπυλη και ο γιατρος ειπε εκει θα εμφανιστει το εμβρυο.εγω παντως φοβαμαι πολυ..εχει τυχει σε αλλη κατι τετοιο?
Παλιά 04-10-09, 20:20   #30
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δηλαδή κορίτσια ούτε και μεις θα δούμε τίποτα που θα πάω ξανά στον γιατρό όταν θα είμαι 5εβδ+4 ημερων? Πρωτη επίσκεψη πήγαμε στις 4εβδ+4 ημερες και είδαμε μόνο διογκωμένη μήτρα και ενδομήτριο παχύ. Αυτό μας είπε είναι ενδειξη εγκυμοσύνης. Υπάρχει περίπτωση μετά να φανεί ότι είναι εξωμήτριος κύηση?? Θα μεγάλωνε η μήτρα και το ενδομήτριο αν ήταν εξωμήτριος?
Παλιά 04-10-09, 20:22   #31
argen

argen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατί να φοβάσαι? Δε σου είπε τίποτα κακό, τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι ίσως έπρεπε να είχε ήδη φανεί μπορεί η σύλληψη και εμφύτευση να καθυστέρησαν και να είναι πολύ μικρό ακόμη για να φανεί
Συνέχισε χωρίς πολλές ανησυχίες, δεν κάνει καλό να σκέφτεσαι άσχημα...
Άντε καλό ραντεβού να έχεις! Και να δεις το σποράκι!

Ο χρήστης argen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-09, 21:28   #32
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπέρα κορίτσια!
Πηγα σημερα στον γιατρο και είδαμε το εμβρυο και ακούσαμε με δυσκολία λίγο την καρδούλα του.ολα καλά εώς εδώ.υπολόγισε όμως πως είμαι μια εβδομάδα μικρότερη απ'ότι θα έπρεπε με βάση την ΤΕΡ(17/0.Μου συστησε να πάρω για 10 ημέρες salospir και clexan o,4 εως ότου με ξαναδεί.Διαβασα όμως οτι αυτά τα δείνουν σε περιπτωσεις θρομβοφιλιας.Εγω δεν εχω κανει τετοιες εξετάσεις...Γιατί μου τα έδωσε??? Να ανυσηχώ?
Παλιά 05-10-09, 22:07   #33
zoe26

zoe26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

STBO ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΩΡΑΙΑ..ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ..ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ ΑΓΧΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ?ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..
Παλιά 05-10-09, 23:31   #34
siderenia

Προεπιλογή

μην ανησυχεις προληπτικά στα εδωσε! και γω περνω σαλοσπιρ μέχρι να βγουν οι εξετασεις! Για να προλάβει τυχόν πρόβλημα τα έδωσε!!

Ποσο εβδομάδων εισαι??
Παλιά 06-10-09, 09:52   #35
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoe26 Εμφάνιση μηνυμάτων
STBO ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΔΕς ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΩΡΑΙΑ..ΕΓΩ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ..ΕΧΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ ΑΓΧΟΣ..ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΙΣΩ?ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..
καλημέρα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα(για το αγχος) ολα καλα θα πάνε.Οσο για την μία εβδομάδα μικροτερη το ειδε από τον υπέρηχο οτι έχω διαφορα σε σχεση με τον υπολογισμο βάσει ΤΕΡ(17/0.
Παλιά 06-10-09, 09:54   #36
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
μην ανησυχεις προληπτικά στα εδωσε! και γω περνω σαλοσπιρ μέχρι να βγουν οι εξετασεις! Για να προλάβει τυχόν πρόβλημα τα έδωσε!!

Ποσο εβδομάδων εισαι??
Ειμαι 6 εβδομάδων ενώ βασει ΤΕΡ θα επρεπε να είμουν 7.Εχω σταθερο κύκλο 30-31 ημερων.Δε ξερω τι μπορει να εννοεί με το μια εβδομάδα λιγοτερο....Ανησυχω για αλλη μια φορά...
Παλιά 06-10-09, 15:04   #37
siderenia

Προεπιλογή

Καλέ δεν εννοειτίποτα κακό! Το εχω ξανακούσει αυτό! Απλά η σύλληψη έγινε αργότερα και ενώ εισαι 7 εβδομάδων στην ουσία είσαι 6!Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό μην αγχώνεσαι! οι γιατροί έχουν έναν τρόπο να υπολογίζουν την εγκυμοσύνη όμως, με τον υπέρηχο φαίνεται ακριβώς πόσο είσαι! Μετράνε το μωράκι και στο λένε! Μην στεναχωριέσαι αφού ακούσατε και καρδούλα όλα καλά!

Εγώ είμαι 5 και κάτι Την ερασμένη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό δεν είδαμε τίποτα. ουτε σακο. τωρα ελπίζω αυτή την βδομάδα που μου πε να ξανπάω, να δούμε έστω σάκο.
Παλιά 06-10-09, 15:55   #38
STBO

STBO χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ δεν εννοειτίποτα κακό! Το εχω ξανακούσει αυτό! Απλά η σύλληψη έγινε αργότερα και ενώ εισαι 7 εβδομάδων στην ουσία είσαι 6!Είναι πολύ συνηθισμένο αυτό μην αγχώνεσαι! οι γιατροί έχουν έναν τρόπο να υπολογίζουν την εγκυμοσύνη όμως, με τον υπέρηχο φαίνεται ακριβώς πόσο είσαι! Μετράνε το μωράκι και στο λένε! Μην στεναχωριέσαι αφού ακούσατε και καρδούλα όλα καλά!

Εγώ είμαι 5 και κάτι Την ερασμένη εβδομάδα που πήγα στον γιατρό δεν είδαμε τίποτα. ουτε σακο. τωρα ελπίζω αυτή την βδομάδα που μου πε να ξανπάω, να δούμε έστω σάκο.
Ευχομαι τα καλύτερα και για εσενα! Να δεις το σποράκι και να ηρεμησεις.Απλά ανησυχω γιατι μου έδωσε αυτή την θεραπεία.ειναι μάλλον της προληψης γενικότερα ογιατρός μου.δεν μιλάει και πολύ με το τσιγκελι του τα βγάζω.αφού εχθές όταν μου έκανε τον υπερηχο εάν δεν τον ρωτουσα εγώ "φαινεται τελικά γιατρέ το έμβρυο?" δε θα μου μίλαγε και είμουν σε αναμένα κάρβουνα.Σίγουρα το θετικό είναι ότι μεσα σε 1 εβδομάδα από τον πρώτο υπέρηχο που ειδαμε μόνο σακο ,είδαμε τελικα το έμβρυο και ακούσαμε (με κόπο βεβαια) την καρδούλα του.Απλά αυτό το "μια εβδομάδα μικρότερο" με αγχωσε για μια φορά ακόμα
Παλιά 06-10-09, 16:25   #39
zoe26

zoe26 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

STBO ΕΣΥ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ?ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΙΔΑ ΤΟ ΣΑΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΚΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ?ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?ΠΩς ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΟΤΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΣΑΚΟΥ?ΑΧ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ..ΚΙ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ..:ΟΥΦ
Παλιά 06-10-09, 22:56   #40
siderenia

Προεπιλογή

από άλλα υπερηχογραφήματα γνωστον που έχω δει, το σποράκι είναι σε μια αρη και σιγά σιγά μεγαλώνει!!

Αχ αντε να δούμε και μεις το σποράι να ηρεμησουμε. Ακόμα είμαστε λίγο συγκρατημένοι να φανταστείτε...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές