Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βάφτιση

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-07-08, 20:35   #281
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κουκλα μου.......ισα ισα που φοβαμαι γιατι εκει το προβλημα θα το δημιουργησει ο αντρας μου...........αν ειναι κοριτσι θα μαλλιοτραβηχτουμε.......αν και εχουμε συμφωνησει οτι θα ναι δικο μου το ονομα, υπαρχει το ενδεχομενο να κανει την παπια........ ....θα θελει να βγαλει τη μανα του η την αδερφη του.........τεσπα..........ας κανω κοριτσι και μετα μαλλιοτραβιεμαι......
Ο χρήστης vera δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-08, 23:11   #282
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να βγάλει την αδερφή του;;;;;; καινούργιο ειναι πάλι αυτό καλέ;;;;
Παλιά 27-07-08, 00:50   #283
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι καλε....επειδη εχει πεθανει πρεπει ντε και καλα να την κλωνοποιησουμε.....καταλαβαινω τον πονο του αλλα...... Ειμαι πολυ προληπτικη για να κανω τετοιο πραγμα......

Μετα πεθανε και η μητερα του οποτε καταλαβαινετε οτι θα γινει μαχη....... Τεσπα.......ας κανουμε κοριτσακι και που θα παει....θα τα βρουμε!!!! Βασικο μου επιχειρημα θα ναι πως απο τη στιγμη που το πρωτο παιδι πηρε ασχετο ονομα σωστο και δικαιο θα ναι να παρει και το δευτερο.......αλλιως θα αδικηθει καποια οικογενεια.....
Παλιά 27-07-08, 10:26   #284
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Ναι καλε....επειδη εχει πεθανει πρεπει ντε και καλα να την κλωνοποιησουμε.....καταλαβαινω τον πονο του αλλα...... Ειμαι πολυ προληπτικη για να κανω τετοιο πραγμα......

Μετα πεθανε και η μητερα του οποτε καταλαβαινετε οτι θα γινει μαχη....... Τεσπα.......ας κανουμε κοριτσακι και που θα παει....θα τα βρουμε!!!! Βασικο μου επιχειρημα θα ναι πως απο τη στιγμη που το πρωτο παιδι πηρε ασχετο ονομα σωστο και δικαιο θα ναι να παρει και το δευτερο.......αλλιως θα αδικηθει καποια οικογενεια.....

Έχεις φάει πακέτο κι εσύ....
Παλιά 27-07-08, 17:26   #285
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αστα να πανε!!!!! Μου το χε δηλωσει απο χρονια η πεθερα οτι το πρωτο κοριτσι θα παιρνε το ονομα της κορης της και το επομενο το δικο της!!! Ειχα συγχυστει τοσο που δεν ειχα καμμια ορεξη να κανω παιδια!!!!

Να κανουν οτι μπορουν βρε παιδι μου να σου στερησουν τη χαρα της μητροτητας!!!! Περιττο να σου πω πως ενω ηθελα σαν τρελη κορη ως πρωτο παιδι χαρηκα αφανταστα οταν εμαθα οτι ηταν γιος........μεχρι που δεν θα χαλαστω καθολου καθολου αν κανω κι αλλο γιο!!!! Καλυτερα αυτο παρα να χω τον αλλο ετοιμοπολεμο για καυγαδες.......

Γιατι οι αντρες στην συντριπτικη του πλειοψηφια ετσι κανουν......οταν μιλαμε και κανουμε σχεδια σε αφηνουν να πιστευεις οτι συμφωνουν και οταν φθανει η στιγμη που γεννιεται το μωρο, παριστανουν οτι ουδεποτε συμφωνησαν κι εσυ μιλουσες σαν τη λωλη μονη σου!!!! Μη κοιτας εδω που φερθηκε σωστα και τηρησε τη σταση του.......ειναι επειδη δεν χωνευει τον πατερα του........μονος του παραδεχθηκε προχθες οτι αν ζουσε η μανα του θα χαμε ιστοριες με το ονομα του γιου μας..........δλδ για να στο μεταφρασω θα γινοταν το δικο της!!! Δυσκολα ενας αντρας αντιστεκεται στη θεληση της μανας του......
Παλιά 27-07-08, 18:18   #286
nano

Το avatar του χρήστη nano

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Δυσκολα ενας αντρας αντιστεκεται στη θεληση της μανας του......
... έτσι ακριβώς

... και να σκεφτείς ότι ο δικός μου δεν την χωνεύει κιόλας!!!

... τελικά εμείς είμαστε πιο ανεξάρτητες από αυτούς;;; ... όταν κάνουμε πια την δική μας οικογένεια είμαστε εκεί...

αχ, σοφές οι παλιές που λέγαν ότι η γυναίκα κρατάει το σπίτι ...
Παλιά 28-07-08, 15:22   #287
jtse

jtse ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
Αστα να πανε!!!!! Μου το χε δηλωσει απο χρονια η πεθερα οτι το πρωτο κοριτσι θα παιρνε το ονομα της κορης της και το επομενο το δικο της!!! Ειχα συγχυστει τοσο που δεν ειχα καμμια ορεξη να κανω παιδια!!!!
Τίποτε άλλο ήθελε ????????
Κάτι απαιτήσεις που έχουν ορισμένοι.

Να είστε γεροί και να χαίρεστε τον γιο σας και όποιο άλλο παιδάκι σας προκύψει.
Παλιά 28-07-08, 19:54   #288
nano

nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ρε παιδιά αυτό που θα γράψω είναι κομματάκι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με όσα έχω γράψει για την ακατανόμαστη πεθερά μου τον τελευταίο καιρό...

σήμερα λοιπόν έμαθα το καλύτερο από όσα είχε πει όταν προσπαθούσε να πάρει το όνομα ...

...είπε λοιπόν στην γιαγιά μου ότι είμαι αχάριστη ... γιατί αυτή όταν με είχε πρωτογνωρίσει ... και με είχε συμπαθήσει ... είχε πάει στο μοναστήρι (αυτό που είπε την μαμά μου σκύλα μη χ..σω) και είχε ζητήσει να κάνουν παράκληση για ... να ευβοδώσει το ... προξενιό .....

Παλιά 28-07-08, 20:44   #289
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά ας ελπίσουμε να μην κάνουμε ποτέ τα καραγκιοζιλίκια που λουζόμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 29-07-08, 09:23   #290
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ή άλλα παρόμοια!
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-08, 17:29   #291
seedy

Περιοχή: North of Athens - Greece
seedy ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην seedy
Προεπιλογή ονομα τους???

αγαπητη μου beboulis,

απορώ με την υπομονή σου αν και εγώ τα ιδια έκανα στην θεση σου αλλά με την διαφορά οτι εμένα ήταν η πεθερά μου οπως περιγραφεις τον πεθερό σου.
αρκει μονο να σου πω μια σκηνη... 5 εγκυος εγω και εχουμε παει με τον ανδρα μου στο χωριο τους, οι γονεις του ζουν εκει, και κανουμε βολτα ολοι μαζι στην παραλια, και γυριζει με ένα υφος και μου λεει....

-εσενα οπως σε βλεπω δεν θα έχεις γάλα, εισαι καχεκτική και δεν βλεπω να εχεις γάλα, θα πω στην Μοίρα να σου κρατήσει που γέννησε πρόσφατα και ξέρεις τι λογιο το έχει κάνει το βλαστάρι της????

( Μοίρα είναι μια κοπέλα απο την Αλβανία που γνωρίστηκε μαζι της λιγο καιρο πριν το συμβάν ).
Ολα τα παραπάνω τα έλεγε φωναχτά και με ύφος σπουδαίου ρήτορα....

ο άνδρας μου και εγώ κοιταχτηκαμε και δεν της απαντήσαμε....οπως συνηθίζαμε άλλωστε να κάνουμε πάντα.

σημ. γεννησα και θήλασα 8 μήνες αποκλειστικό θηλασμό και το έκοψα απότομα απο δικη της παραίνεση και πιεση .... επισης!!!

οταν μετα απο χρονια, ήρθε η ωρα να γεννησει η κορη της .... κινδυνευσε πολύ απο τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης της λογω διαβήτη, παχυσαρκιας, καταστροφής οργάνων ( συκώτι ), κλπ. τελικα γεννάει και φυσικά δεν θήλασε η κοπέλα λογω προβλημάτων υγείας.

ειδες στην ζωή αγαπητή μου οτι " ολα εδω πληρώνονται "???
τοτε εννοιωσε η πεθερα μου οπως είχα νοιωσει εγω οταν μου έλεγε οτι δεν θα έχω γάλα... και τελικά το λούστηκε στο παιδί της.... ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!
αν μιλουσα θα γινομουν κακια και μισητή οπως και ειμαι αλλωστε για εκεινους. ενώ τώρα η ζωή τα έφερε έτσι και της απέδειξε οτι τα κιλά δεν ειναι υγεία αλλά αρρώστεια... και οποιος καταριεται η καταρα γυριζει πανω του!!!
το τελευταιο στο αναφερω γιατι εχω περασει πολλά...!!! αλλά εχω δικαιωθεί και συνεχιζω να δικαιώνομαι .... με την σιωπή μου!!!

Παλιά 16-08-08, 18:04   #292
seedy

seedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εντελώς φιλικά θα σου έλεγα το εξής. Δεν επιβάλεις τίποτα. Αλλωστε τα χρόνια που ζούνε τα παιδιά μας τώρα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτά που ζήσαμε εμείς και που η εκκλησία ήταν ένα must. Τώρα οι γονείς είναι πιο απελευθερωμένοι. Θα σου άρεσε δηλαδή εσένα μιας και είσαι Χριστιανή να γίνει η κόρη σου Μουσουλμάνα ή Βουδίστρια? Δεν νομίζω

τα παραπάνω ειναι απο την Ντέπυ...

λοιπον Ντέπυ έχω να σου αναφέρω οτι η κουνιάδα μου που ζει στην Αγγλία και γνώρισε τον Αγγλο εκει, αποφάσισε απο κοινού με την μαμα της να πείσει τον Αγγλο να αλλαξοπιστήσει... στα 28 του!!!
για να παντρευτουν στην Ελλάδα με ορθόδοξο γάμο οπως πρόσταζε η μαμά της!!!

το κατάφερε και 1 χρόνο πριν τον γάμο αυτος βαπτιστηκε χριστιανος ορθοδοξος.... χωρις να συνενεσουν οι δικοι του φυσικά αφου ήταν ενήλικας.
Οι δικοι του ειχαν τις αντιρρήσεις τους αλλά εκεινος έκανε ο,τι ήθελε... χάριν του έρωτά του προς την κουνιάδα μου....

ακολούθησε ο γάμος τους στην Ελλάδα φυσικά με νταούλια και βιολιά κλπ.
γέννησαν και ενα κοριτσάκι και το βάπτισαν και αυτο στην Ελλάδα, εννοειται αφου σε ολα πληρώνει ο πεθερος - πεθερα, χαζος ειναι ο Αγγλος να χρεωθεί τοσα μυστήρια και δεξιώσεις με τραπέζια κλπ.

Να φανταστεις ερχονται εδω με τα ιδια ρουχα κάθε φορα και λενε στην μαμα της ... δεν ειχαμε λεφτα να παρουμε και εκεινη τρεχει και τους αγοράζει ρουχα, παπουτσια, κομμωτηρια, ολα εδω.

ερχονται 8 χρονια στην Ελλάδα απο 2-3 φορες τον χρονο και ποτε δεν εχει πληρώσει ο Αγγλος τιποτα. ουτε εχει κερασει ποτε τα πεθερικά μου έναν καφέ.

οταν πανε τα πεθερικα μου Αγγλια 3 φορες στα 8 χρονια, πληρωνει εκεινος την διατροφή τους ( στο σπιτι παντα ), και τους έκανε και τα εισιτηρια μια φορα που πηγαν Γαλλια με το τρένο.

τα πεθερικα μου πληρωνουν συνέχεια για αυτον, την κορη τους εννοειται, και το εγγονάκι τους εννοειτα... που σημειωτεον πηρε το όνομα της μαμας του...!!!

και το άλλο δεν το ξέρεις .... ο δικος μας ο υιος που πηρε το ονομα του πεθερου μου, που ειμαι Ελληνιδα και Ορθόδοξη μοιράστηκε τα εξοδα του τραπεζιου της βάπτισης με τους γονεις μου.... γιατι έτσι προτεινα εγώ - ως χαζή και ακριβοδίκαιη - μη γνωρίζοντας την συνέχεια των θεμάτων που προανέφερα με την κορη και τον Αγγλο .... βλέπεις εμεις με τον άνδρα μου προηγηθήκαμε στον γαμο μας και στην βάπτιση του παιδιου μας!!!

αυτα για να δεις πως αλλάζουν τα πραγματα ... απο θρησκευμα μέχρι συμφερον οικονομικο...
Παλιά 16-08-08, 22:35   #293
LouLou

Το avatar του χρήστη LouLou

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
LouLou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seedy
σημ. γεννησα και θήλασα 8 μήνες αποκλειστικό θηλασμό και το έκοψα απότομα απο δικη της παραίνεση και πιεση .... επισης!!!
seedy, δεν θέλω να φανώ αδιάκριτη, αλλά αναρωτιέμαι τι είδους πίεση ήταν αυτή που σε ανάγκασε να σταματήσεις τον θηλασμό...
.....την άφησες να σε πιέζει για ένα θέμα τόσο προσωπικό?!!?
Παλιά 17-08-08, 18:17   #294
seedy

seedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή πιεση πεθερας...

LouLou εχεις κάθε λογο να αναρωτιέσαι γιατι δεν εξιστορισα την ολη κατάσταση λόγω χρόνου,
ομως για να απαντησω θα σου αναφέρω μονο οτι....

παρολο που μένουν στην επαρχία φρόντιζε να δηλητηριάζει με αιχμές και πολλές φορές και απειλές τον υιο της και εμένα.... όποτε της δινόταν η ευκαιρία έσταζε φαρμακόμελο το στόμα της...

π.χ. την περιοδο που θηλαζα και τύχαινε να είναι Αθηνα, φιλοξενουμενη στο σπίτι μας, έμπαινε πάντα την ώρα του θηλασμού στην κρεββατοκάμαρα χωρίς να χτυπήσει την πόρτα, ούτε καν να ρωτήσει άν μπορεί να μπει.... άνοιγε την πόρτα και έμπαινε μέσα και στρογγυλοκαθόταν στο κρεββάτι μας και σχολίαζε αυτο που έβλεπε ή σχολιάζε διάφορα άσχετα θέματα ή κακολογούσε τον πεθερό μου ή όποιον τέλος πάντων της ερχόταν πρόχειρος στο μυαλό της....
απλά για να λέει κάτι .... δεν θυμάμαι να υπήρξε φορά που θήλασα και ήταν στο σπιτι μας και δεν την ειχα μπάστακα στο δωμάτιο μας....
Και φυσικά θα αναρωτηθείς γιατι δεν της έλεγα ευγενικά οτι θελω να μεινω μονη με το παιδι μου.... και αυτο το έκανα, και ο άνδρας μου της το ειχε πει πολλάκις, σε προλαβαινω γιατι θα σκεφτεις την θεση του άνδρα μου.... τιποτα δεν καταλαβαινε.....
εβγαινε για 1 λεπτο και ξαναέμπαινε με τον ιδιο τροπο και ρωτουσε ταχα τι φαγητο να φτιαξει για τον υιο της και με αφορμη το φαγητο ξανακαθοταν μαζι μας....
σου λεω για περιπτωση ... ακοινώνιτου πρωτόγωνου ανθρώπου και με σημαία της το θράσος και την κατινια....
την περιοδο λοιπον που το έκοψα ειχε αρχισει ο υιος μου να πετάει τα πρωτα του δοντακια και στον θηλασμο με πονουσε κάποιες στιγμες...
Το ανέφερα στον άνδρα μου και συμφωνήσαμε να συμβουλευτούμε τον γιατρο μου, έτυχε και περνουσε η πεθερά μου απο την κουζινα που το συζητάγαμε και φυσικά παρενέβη στην συζήτησή μας και με ύφος χιλίων καρατίων - ως έμπειρη μάνα - με διέταξε να παρω τον γιατρο και να του πω τι χαπια να παρω για να το κοψω, δεν μπορει να συνεχιστεί άλλο αυτη η κατασταση με σενα μου ειπε.... ουτε στην τουαλέτα δεν μπορεις να πας χωρις να έχεις το παιδι σου κοντα.... ο θηλασμος ειναι μεγαλη δεσμευση και καταρα.... εμενα θα μου πεις που τα δικα μου τα θηλαζα κοντα στο χρονο.... ( σημ. τον υιο της δεν τον θηλασε παρα μονο 2 μηνες γιατι δουλευε, την κορη της επισης 2 μηνες και αυτην...)
Η ζηλεια της με έκανε να στεναχωρηθώ πολύ οπως και γενικά ειμαι ένας άνθρωπος που στεναχωριέμαι ευκολα και συμπάσχω με κάποιον που έχει προβλημα....
ο χαρακτηρας μου λοιπον και η ιδιοσυγκρασία μου δεν μου επέτρεπαν να έχω προστριβές και συζητήσεις ουτε μαζι τους ουτε και με άλλους και το ένα έφερε το άλλο... και τελικά πηρα τον γιατρο μου τηλ. και μου ειπε και εκεινος να το κοψω γιατι τωρα πια δεν ειχε νοημα αφου το παιδι τρεφοταν και με άλλες τροφες... φρουτοκρεμες κλπ....
Βεβαια η πεθερα μου ολα τα έκανε γιατι ειχε κατα νου να μπορει να ελεγχει την κατασταση και οταν θηλαζα την ελεγχα εγώ.... αποκλειστικά!!!
Γενικά εχει την τάση να ασκεί έλεγχο και πίεση σε οποιον την περιβάλει...
και φυσικά συχνα αναφέρει την φραση... ΚΑΝΤΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ .... ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ.... αλλά έχει φροντίσει να δημιουργήσει κλίμα ανάλογο προς την κατεύθυνση που την εξυπηρετεί κάθε φορά.
Καταλαβαίνω την συμπεριφορά της γιατι λίγο πολύ και η δικη μου μητέρα ειναι κάπως έτσι.... αλλά η δικη μου μητέρα είναι στην άκρη πολλά χρονια τώρα, δεν έχουμε ιδιαίτερες σχέσεις και έτσι δεν αντιμετωπιζουμε και προβλήματα πια....
Συγνωμη αν σε κουρασα αλλά προσπάθησα να αναφέρω λίγα απο την κατάσταση παρελθόντος χρόνου μια που ειχες απορία.
( δεν λειτουργώ με βάση τον εαυτο μου και ισως γιαυτο επετρεψα σε τριτους να δημιουργήσουν χώρο στον προσωπικό μου χώρο.... ευτυχώς συμβουλεύτηκα κάποιον ειδικό και τελευταία έχω κάνει προόδους σε κάποιους τομείς, σιγά - σιγά θα καταφέρω πολλά που άλλοτε φάνταζαν μύθος για εμένα.... και κυρίως γιατι προέρχομαι απο αστική οικογένεια με αυστηρούς κανόνες και ευγενικό προφίλ.... το θράσος δεν υπήρχε στη ζωή μας ουτε στα λόγια μας, γιαυτο μου κάνουν κάποια πράγματα εντυπωση οταν τα βιωνω με την οικογενεια του άνδρα μου ).

ευχαριστώ πολύ για την σημείωσή σου.... μου δόθηκε η αφορμή να μιλήσουμε ελπίζοντας και σε μελλοντική συζήτηση μεταξύ μας.
Παλιά 17-08-08, 20:28   #295
LouLou

Το avatar του χρήστη LouLou

LouLou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

SEEDY, σ΄ευχαριστώ που μου απάντησες.
Ειλικρινά εξοργίστηκα με αυτή την γυναίκα!.......αλλά τι να περιμένει κανείς από ένα άτομο που πιστεύει ότι o θηλασμός είναι κατάρα..!
Κατάρα είναι να θηλάζεις και να την έχεις δίπλα σου!!!

αααχ βρε seedy μου.....έπρεπε να κλειδώνεις την πόρτα του δωματίου όταν θήλαζες.....να δεις πως θα καταλάβαινε!
Παλιά 17-08-08, 21:44   #296
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
...
Ειναι νομος λεει να βγαινει το ονομα των πεθερικων..........ποτε κατατεθηκε χαμπαρι δεν πηρα!!!!!

Κινδυνευουμε και με αυτοφωρο στα καλα καθουμενα!!!! :P
σύμφωνα με τον νομο που εχει εκδόσει το υπουργείο .. εχει ψηφιστεί το διαταγμα Νο3256/1232-16/06/2007 που λεει οτι σε βαφτισεις που θα γινουν απο 01/06/2008 οτι οι γονεις πρεπει να δίνουν το όνομα του παιδιού ενος εκ των πεθερικών και οχι οτι τους κατεβει στο κεφαλι!! θα το βρείτε στην δ/νση www.mpourdespetherikwn.gr

χαχαχα
το πιστευετε οτι πηγα οντως σ αυτη τη διευθυνση να διαβασω το διαταγμα??
ειμαι και γω... για τα μπαζα!
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-08-08, 12:54   #297
Γιωτούλα

Το avatar του χρήστη Γιωτούλα

Γιωτούλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fistikaki
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera
...
Ειναι νομος λεει να βγαινει το ονομα των πεθερικων..........ποτε κατατεθηκε χαμπαρι δεν πηρα!!!!!

Κινδυνευουμε και με αυτοφωρο στα καλα καθουμενα!!!! :P
σύμφωνα με τον νομο που εχει εκδόσει το υπουργείο .. εχει ψηφιστεί το διαταγμα Νο3256/1232-16/06/2007 που λεει οτι σε βαφτισεις που θα γινουν απο 01/06/2008 οτι οι γονεις πρεπει να δίνουν το όνομα του παιδιού ενος εκ των πεθερικών και οχι οτι τους κατεβει στο κεφαλι!! θα το βρείτε στην δ/νση www.mpourdespetherikwn.gr

χαχαχα
το πιστευετε οτι πηγα οντως σ αυτη τη διευθυνση να διαβασω το διαταγμα??
ειμαι και γω... για τα μπαζα!
Βάλτε με κι εμένα στην λίστα ..πήγα να διαβάσω...χαχα
Ο χρήστης Γιωτούλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 21:55   #298
nano

nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομίζω ότι το τόπικ πρέπει να αλλάξει όνομα και να λέγεται 107...θανάσιμα πεθερικά...

ακούστε τι είπε η δική μου μετά τη βάφτιση στη συνυφάδα μου...αν έχει το Θεό της...
"εμ, και τι έγινε που μου έβγαλαν το όνομα;;; εμένα κανένας δε μου έδωσε σημασία στη βάφτιση..."

και κάτι ακόμα που με στεναχώρεσε αλλά δείχνει και τι άνθρωπος είναι:
"...και τι χαζά είναι αυτά που έλεγε η nano ... τι επικείδιος ήταν αυτός;;;"
(χτυπάω ξύλο και μόνο που το θυμάμαι ...)

συγνώμη βρε παιδιά απ' όσες διαβάσατε τι είπα για τη μαμά μου σας φάνηκε για τέτοιο πράγμα;;;
Παλιά 20-08-08, 22:20   #299
asteraki

Το avatar του χρήστη asteraki

asteraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

nano, sorry που το γράφω στο τοπικ αυτό (sorry και από εσάς κορίτσια - πεθερόπληκτες) σας διαβάζω συχνά και συμπάσχω μαζί σας, αλλά ......nano η μικρή σου έχει γίνει μία κούκλα μα τι κούκλα .... να την χαίρεστε!!!!!!!!!!είναι τέλεια με την μπαντάνα!!!!!!!
Ο χρήστης asteraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-08, 11:28   #300
nano

nano ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

asteraki μου σ'ευχαριστώ!!!
η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μπαντάνα ... αλλά το μαγίο της που της το φόρεσα στο κεφάλι για πλάκα ... και έσκασε στα γέλια όπως βλέπεις!
Παλιά 22-08-08, 14:26   #301
beboni

beboni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας διαβαζα πριν τη βάπτιση της μικρής μου και αναρωτιομουν ειναι δυνατον;;; Και ήμουν σίγουρη οτι δεν θα έχω ποτέ λόγο να γράψω...κι ομως εμάς αλλαξαν όλα μετα τη βάπτιση. Εχω ένα κοριτσάκι 14 μηνων στο οποιο ειχα αποφασίσει απο κοινού με τον αντρα (πριν το γάμο) να δώσω δυο ονοματα Σοφία και Ελπίδα μιας και οι γιαγιάδες γιορταζουν την ίδια μέρα οπως και έγινε στις 03/08. Το τι έχω ακούσει απο τότε δεν περιγράφεται και κυριως και αυτό είναι το χειροτέρο δεχεται επιθεση η μανα μου. Οτι ο αντρας μου δεν σεβεται τη μανα του και προτιμισε την πεθερά του και που ακουστηκε αυτο να βγει η μανα μου κτλ κτλ Και μεχρι χτες τα σχολια ερχονταν μόνο απο τρίτους οποτε έλεγα θα το συνιθήσουν αλλα σήμερα μαθαίνω απο τη μαμά μου οτι δεχτηκε επίθεση και απο τα πεθερικά μου οτι δεν το περίμεναν και άλλα διαφορα.
Ειλικρινα ενω αγαπούσα πολυ τα πεθερικά μου και πίστευα οτι θα είναι παντα έτσι οι σχεσεις απο σήμερα το πρωί εχω καταστεναχωρηθει και δε θέλω να πω και τιποτα στον αντρα μου γιατι είναι γονείς του. Συγνωμη αν σας μπερδεψα αλλα ειμαι ταραγμένη και ήθελα καπου να τα πω.
Ο χρήστης beboni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 14:56   #302
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε καταλαβαίνω ....
το ίδιο έπαθα κι εγώ
κι εμένα μου είχαν πει κι όλας τα πεθερικά ότι και καλά δεν έχουν πρόβλημα με το όνομα του παιδιού
κι όσο πλησιάζει η μέρα της βάπτισης, μαθαίνω από τρίτους παρακαλώ ότι γίνεται σχολιασμός για το όνομα...

βέβαια εγώ το είπα στον άντρα μου για να κάνει ο ίδιος ότι καταλαβαίνει με την οικογένεια του... εμένα δε μου πέφτει λόγος, εχω μαζί τους πλέον μόνο τα τυπικά
εμένα η οικογένεια μου είναι αξιοπρεπής.. η δική του που κάνει κατινιές, ας τα βρει αυτός μαζί τους

χαλάρωσε λοιπόν και προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι τόσο

τελικά όλα τα πεθερικά είναι καλά ώσπου ξημερώνει μια μέρα που βγαίνει η χολή στην επιφάνεια
Παλιά 22-08-08, 15:00   #303
beboni

beboni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μα και εμεις το είχαμε συζητησει και μαλιστα συμφωνησαμε όλοι να τη φωναζουμε Έλσα και όσο ήμασταν εκει ήταν όλα μια χαρά μόλις φυγαμε αρχισαν ολοι να τα βάζουν με τη μαμά μου που δεν ζήτησε ποτέ να βγαλουμε το όνομά της. Φυσικά σε εμάς δεν έχουν πεί τίποτα και αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο οτι την πληρώνουν τρίτοι που δεν εχουν καμία ανάμιξη.
Παλιά 22-08-08, 15:06   #304
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αξίζει να πληγώνεσαι και να χαλάς το στομάχι σου.... να χαίρεσαι που δεν αντεξαν την υποκρισια και είδες το πραγματικό τους πρόσωπο..

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 15:13   #305
beboni

beboni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν εβγαζα και το ονομά της???
Παλιά 22-08-08, 15:31   #306
miracle

Το avatar του χρήστη miracle

miracle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενα θα πω μονο:
Αντι να κανουν οι παπουδογιαγιαδες το σταυρο τους και να δοξαζουν το Θεο και την Παναγια, που αξιωθηκαν να δουν εγγονια, που ειναι γερα τα παιδια τους και τους "χαρισαν" εγγονια. Αντι καθε μερα να ειναι ευγνωμονες που τα εγγονια τους ειναι γερα, φερονται τοσο μιζερα, τοσο πικροχολα, με τοση αναιδεια και ασχολουνται με τα ονοματα!! Για ονομα....!!!

ΑΙΣΧΟΣ!!!

ΥΓ. Κοριτσια, γραφτε τους ολους!
Ο χρήστης miracle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 15:55   #308
artemis

artemis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beboni
Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν δεν εβγαζα και το ονομά της???
Εγώ πάντως πιστεύω ότι πρέπει να το αναφέρεις αυτό στον άντρα σου να έχει "απλά" γνώση!
Παλιά 22-08-08, 16:17   #309
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να το αναφέρεις στον άντρα σου
απλά, μην περιμένεις κάποια αντίδραση από μεριάς του
πες το, κι αστο
Παλιά 22-08-08, 16:19   #310
artemis

artemis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να το αναφέρεις στον άντρα σου
απλά, μην περιμένεις κάποια αντίδραση από μεριάς του
πες το, κι αστο
Συμφωνώ. Και εγώ έτσι κάνω αν κάτι με έχει πειράξει από πλευράς των πεθερικών μου! Απλά το αναφέρω "και καλά" και το αφήνω έτσι! Ξέρω ότι όταν θα έρθει η κατάλληλη στιγμή θα αντιδράσει! Αν όχι... Δεν πειράζει... Τουλάχιστον να μην φαίνομαι εγώ η κακιά
Παλιά 22-08-08, 23:36   #311
beboni

beboni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω είναι που δεν είχα ποτέ να αντιμετωπίσω αντιπαλότητες και κακιές απο μεριάς τους και ξέρω με βεβαιότητα ότι ο αντρας μου θα στεναχωρηθεί πολύ και θα αντιδράσει ασχημα. Αφήστε που δε θέλω να φανεί ότι η μανα μου ετρεξε να μου τα πει
Παλιά 22-08-08, 23:44   #312
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beboni
Αφήστε που δε θέλω να φανεί ότι η μανα μου ετρεξε να μου τα πει
Σορυ που μπαινω σφηνα στη συζητηση αλλα ποιο ειναι το προβλημα; Δεν εχει δικαιωμα δηλαδη αυτη η γυναικα να πει στην ΚΟΡΗ της κατι που τη στενοχωρησε; Τουλαχιστον η μαμα σου τα λεει σε σενα κι οχι σε ολους τους υπολοιπους οπως καλη ωρα τα πεθερικα σου. Ανωτεροτητα κοριτσακι μου αλλα μεχρι ενος σημειου. Ειναι λαθος η σταση σου. Μιλα στον αντρα σου γιατι να ξερεις οσο βλεπουν πως σωπαινεις τοσο αυτοι θα εκτραχυνονται. Καποιοι ανθρωποι δεν ξερουν απο ανωτεροτητες και τετοια. Νομιζεις οτι θα το εκτιμησει κανεις ή οτι θα στο αναγνωρισουν; Κοψε τους το βηχαλακι πριν γινει γομαροβηχας... (ταπεινη μου γνωμη παντα...)
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-08-08, 07:59   #313
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

συμφωνώ Α Π Ο Λ Υ Τ Α με τη Jean
δε διαφωνώ ούτε σε τελίτσα!
Παλιά 23-08-08, 10:10   #314
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εννοείται ότι πρέπει να τα πεις και στον αντρούλη σου αυτά! Ζευγάρι είστε και αν δεν είστε ενωμένοι και αφήνετε τέτοια πράγματα να δηλητηριάζουν τη σχέση σας τότε κάποια στιγμή θα έχετε μεγάλο πρόβλημα.
Παλιά 28-08-08, 02:57   #315
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nano
νομίζω ότι το τόπικ πρέπει να αλλάξει όνομα και να λέγεται 107...θανάσιμα πεθερικά...

ακούστε τι είπε η δική μου μετά τη βάφτιση στη συνυφάδα μου...αν έχει το Θεό της...
"εμ, και τι έγινε που μου έβγαλαν το όνομα;;; εμένα κανένας δε μου έδωσε σημασία στη βάφτιση..."

και κάτι ακόμα που με στεναχώρεσε αλλά δείχνει και τι άνθρωπος είναι:
"...και τι χαζά είναι αυτά που έλεγε η nano ... τι επικείδιος ήταν αυτός;;;"
(χτυπάω ξύλο και μόνο που το θυμάμαι ...)

συγνώμη βρε παιδιά απ' όσες διαβάσατε τι είπα για τη μαμά μου σας φάνηκε για τέτοιο πράγμα;;;

Απορω μαζι σου που αναρρωτιεσαι κιολας........

ΑμΑ ειχε καρδια και φιλοτιμο η ΓΑΙΔΑΡΑ θα κανε αυτα που εκανε????

Εμεις γυρισαμε απο το χωριο.........

Ο πεθερος δεν ειπε κουβεντα......σαν να μη συνεβει ποτε τιποτα......ολα καλα........οι περισσουτεροι συγγενεις ερχοντουσαν και μας εδιναν συγχαρητηρια για το υπεροχο ονομα που διαλεξαμε (και ας μας εθαβαν πριν) και ελεγαν οτι πολυ καλα καναμε που διαλεξαμε κατι διαφορετικο.....

Μονο 2-3 πεταξαν την μαμακια τους........οτι ναι μεν γονεις ειμαστε κι οτι θελουμε κανουμε, αλλα στο επομενο παιδι οφειλουμε να επανορθωσουμε (?) ...μαλιστα μια γρια ειπε να δωσω το ονομα της πεθερας μου για να ειμαι ενταξει...... ...η πλακα ειναι οτι θεωρουν οτι οι γονεις μου απο την κακια τους ηθελαν να στερησουν απο τον πεθερουλη την χαρα του και πιεσαν εμενα, που πιεσα τον αντρα μου και δωσαμε ασχετο ονομα.... ....ακουσα και δηθεν προσωπικες αναλογες καταστασεις ξαδερφης του αντρα μου, που για την κανει στους κακους (δικους της) που την πιεζαν επισης, εδωσε το ονομα του πεθερου στην δευτερη κορη της (η πρωτη φυσικα ειχε παρει της πεθερας της) και τους την εφερε....... Απορω για την βλακεια που τους δερνει......
Παλιά 28-08-08, 10:40   #316
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα χτες κάποια προφητεία μου άρχισε να ξυπνάει Είχα πει πριν απο καιρό ότι όσο πλησιάζει η γέννηση κτλ τόσο θα αρχίσει να αρρωσταίνει ξαφνικά ο πεθερός μου
Και όντως εχτες άρχισε να μου λεει ο αντρούλης μου "Ρε συ ο πατέρα μου δεν ειναι πολύ καλά απ' ότι μου λέει η μάνα μου, έχει καταπέσει πολύ και ψυχολογικά και η μόνη του χαρά ειναι το μωρό που θα έρθει"

Άρχισαν τα όργανα σήκω απ'τη θεση σου......εν τω μεταξύ μούφα ειναι όλα ειμαι 100% σίγουρη...απλά αρχίζουν να το πηγαίνουν στον οίκτο....
....αλλά δεν ξερουν που έχουν μπλέξει

Δεν έλεγα τίποτα άλλο κι εγω η ρουφιάνα!
Παλιά 28-08-08, 10:56   #317
Μαμά του Ωρίων

Προεπιλογή

είναι η σωστή στιγμή να κάνεις τάμα το παιδί για το όνομα στον Αγιο (όποιον θες) για την υγεία του πεθερούλη σου
Παλιά 28-08-08, 11:00   #318
gavrias

Το avatar του χρήστη gavrias

gavrias ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gavrias
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαμά του Ωρίων
είναι η σωστή στιγμή να κάνεις τάμα το παιδί για το όνομα στον Αγιο (όποιον θες) για την υγεία του πεθερούλη σου
Κάνε σε δυό αγίους τάμα για να αποκλείσεις την πιθανότητα να θέλει το όνομα κι ας έχει 2 το παιδί

Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι
Ο χρήστης gavrias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-08, 11:17   #319
yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν υπάρχει ο Άγιος Οδυσσέας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάντως μέσα μου ειναι σαν να το έχω τάξει αυτό το όνομα οχι στο θεό βέβαια αλλά στη θάλασσα....ο άντρας μου ειναι ναυτικός και όταν τον γνώρισα ένα βράδυ στην Ύδρα έκατσα και έκανα μια συμφωνία με τη θάλασσα ότι θα τον έχουμε μισό μισό και θέλω να την τιμήσω αυτή την συμφωνία όπως έχω κάνει και χρόνια τώρα και είμαστε μια χαρά και πάντα μας κάθονται και τα ταξίδια καλά κτλ....αλλά θα με νομίζει τρελή αμα του πω τέτοιο πράγμα!!!!
Θα μου πει αφου δεν το ταξες και στον Ποσειδώνα πάλι καλά!
Παλιά 28-08-08, 11:37   #320
elena.

Το avatar του χρήστη elena.

elena. ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην elena.
Προεπιλογή

τελικα ολες οι οικογενειες εχουν προβληματα στην βαφτιση ε??
να προσθεσω ενα ακομα θεμα??
Όταν ηρθε ο μικρος στον κοσμο οι αντιδρασεις δεν ηταν και οι καλυτερες και από τις δυο οικογενειες γιατι ο μικρος ηρθε εκτος γαμου αλλα από την στιγμη που γεννηθηκε και μετα, οι γονεις μου ηταν αυτοι που σταθηκαν διπλα μου σε κάθε περιπτωση..
Σε λιγο καιρο θα βαφτισουμε κι εμεις τον μπεμπη μας.. το ονομα το ειχε αποφασισει εξ αρχης ο αντρας μου και ηταν ρητος και κατηγορηματικος ότι θα του πουμε του μπαμπα μου γιατι ο δικος του μπαμπας ειχε ακουσει το ονομα του από τον μεγαλο του γιο και θα ηταν κριμα τοσο κοντινα ξαδελφακια να ειχαν το ιδιο ονομα. ο δικος μου μπαμπας δεν εχει ξανακουσει το ονομα του και μιας και βοηθησε παρα πολυ..

Μεχρι εδώ καλα..
προσφατως εγινε ενας καυγας με τον αντρα μου και τον μπαμπα μου.. για χαζο λογο (ευτυχως τα ξαναβρηκαν συντομα) αλλά ξαφνικα και εντελως τυχαια γυριζει μια ωραια μερα ο αντρας μου και μου λεει «σκεφτομαι το παιδι να το βγαλουμε στο ονομα της μανας μου.»
επρεπε να το περιμενω.. κατι τετοιο περιμεναν να συμβει τα ορνια και ορμηξαν!! φυσικα καποιος εβαλε το χερακι του και ασκησε την αναλογη επιρροη αλλα ας πουμε οτι δεν το ξερω.. ουτε καν να ρωτησει αν θελω.. φυσικα εκεινη την ωρα ποιος ειδε τον Θεο και δεν τον φοβηθηκε γιατι μου πεταχτηκαν τα ματια εξω από την οργη αλλα καλμαρα σχεδον αμεσως και συζητησα μαζι του και του εξηγησα ότι
α) εκτος ότι σε ολους εχει πει ότι το ονομα του μωρου θα είναι του μπαμπα μου και ότι όταν δινεις τον λογο σου δεν είναι σωστο να τον παιρνεις πισω,
β) ο μπαμπας μου και κατ’ επεκταση η μαμα μου είναι αυτοι που βοηθανε ενεργα στο μεγαλωμα του μωρου (το κραταει η μαμα μου)
γ) σαν εναλλακτικη λυση να του δωσουμε διπλο ονομα (μπαμπας μου – πεθερα μου), διαφωνησε μονο στο εξης: με τιποτα δεν θελει διπλο ονομα και να πουμε τον μικρο στο ονομα του μπαμπα μου αλλα το δευτερο να το πουμε στο ονομα της πεθερας μου.
Και αν γινει αγορι κανενα προβλημα δεν εχω γιατι στο αντρικο μ αρεσει της πεθερας μου αλλα στο γυναικειο (Παναγιωτα) το απεχθανομαι.. και φυσικα θα ηθελα αν είναι κοριτσακι να το δωσουμε στης μαμας μου το ονομα (Κατερινα).. μ αρεσει φυσικα πιο πολύ..
φυσικα και θελω να δωσω στο παιδι το ονομα του μπαμπα μου αφου το εταξε κιολας ο συζυγος και ο ανθρωπος περιμενει να το ακουσει αλλα ψαχνω μια εναλλακτικη σε περιπτωση που το δευτερο βγει κοριτσι (αν με το καλο ερθει) .. με τιποτα δεν θελω το Παναγιωτα..

ξερω ξερω θα με πειτε πλεονεκτρα και εγωιστρια αλλα αν τα πεθερικα δεν φαινονται πουθενα στο μεγαλωμα του μωρου (και σιγα μην φανουν στο δευτερο αν με το καλο ερθει) γιατι πρεπει να τους τιμησω με το ονομα?

δεν ξερω τι να κανω.. μπρος γκρεμος και πισω ρεμα και ξαφνικα συνεβη αυτο αλλα αφου απο την αρχη εγω ημουν αυτη που ειπα να ονομασουμε τον μικρο με το ονομα της μαμας του και αυτος δεν ηθελε, ξαφνικα πρεπει να τιμησουμε και την μανα του?? και Παναγιωτα??
(συγνωμη προς ολες τις Παναγιωτες αλλα ειχα πολυ κακα προηγουμενα με συγκεκριμενη Παναγιωτα - την γιαγια μου - που μονο πικρία μου εχει χαρισει.. οχι να της χαρισω και ονομα!! )

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές