Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-11-09, 21:19   #1
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Iνομυώματα και αφαίρεση μήτρας

Καλησπέρα και πάλι,

Πήγα σήμερα για το ετήσιο τεστ παπ και υπέρηχο και έπεσα από τα σύννεφα. Θα θυμάστε ορισμένες ότι έχω ήδη κάνει μία ινομυωματεκτομή. Αυτό έγινε πριν τρία χρόνια. Αφαιρέθηκαν καμιά τριανταριά ινομυώματα. Πέρσι, ο γιατρός με ενημέρωσε πως βγαίνουν καινούργια. Ήταν μικρά ακόμα όμως. Ένα από αυτά έβγαινε κοντά στην είσοδο της μήτρας. Μου συνέστησε να μείνω επειγόντως έγκυος.

Τη χρονιά που πέρασε όμως είχα διάφορες περιπέτειες. Αρρώστησε η μαμά μου, την έχασα και έμεινα άνεργη δύο φορές.

Στο φετινό τσεκ απ λοιπόν, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου είπε: Ένα ινομύομα πέντε εκατοστών παραμορφώνει το σχήμα της μήτρας και μου προκαλεί αιμορραγίες και ανωμαλίες στην περίοδο. Ένα δεύτερο, διαμέτρου 3 εκατοστών είναι στο άνοιγμα της μήτρας, στο μεγαλύτερο ποσοστό μέσα σ' αυτήν.

Μου συνέστησε εγχείρηση πάλι, εντός εξαμήνου. Μου ξεκαθάρισε πως το πρώτο ινομύωμα αφαιρείται εύκολα, αλλά το δεύτερο είναι πολύ δύσκολη περίπτωση. Μπορεί να καταφέρει να το αφαιρέσει ολόκληρο, μπορεί ένα μέρος. Υπάρχει και μια πιθανότητα στην προσπάθεια αυτή να γίνει ζημιά στη μήτρα. Οπότε αν η ζημιά που θα προκληθεί είναι μεγαλύτερη από το καλό, θα αναγκαστεί να προχωρήσει σε αφαίρεση της μήτρας (θα αφήσει ωοθήκες και σάλπιγγες, αλλά η μήτρα θα πρέπει να αφαιρεθεί). Το ποσοστό αυτό είναι 2% αν η εγχείρηση γίνει σε έξι μήνες. Αν γίνει σε ένα χρόνο, το ποσοστό αφαίρεσης μεγαλώνει.

Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι πολύ, είναι καλός, και μ' αυτόν έκανα και την πρώτη εγχείρηση. Σ' αυτό το post θα ήθελα να ακούσω ανάλογες εμπειρίες, είτε προσωπικές, είτε από συγγενείς και φίλους σας.

Ευχαριστώ κορίτσια.
Παλιά 13-11-09, 07:29   #2
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχάριστο που είναι σπάνιο κάτι τέτοιο. Αν πάλι κάτι ακούσετε, μου λέτε.
Παλιά 13-11-09, 08:35   #3
stellasss

stellasss χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα skybeam!! Toν περασμένο χρόνο έκανα και εγώ αφαίρεση ινομυωμάτων (οκτώ) και μου είχε πει και εμένα ο γιατρός να μείνω σύντομα έγκυος γιατί υπήρχε η πιθανότητα να ξαναβγούν. Είχαμε και ένα πρόβλημα με το σπέρμα του άντρα μου και έτσι προχωρήσαμε μετά από 3 μήνες σε εξωσωματική η οποία ήταν επιτυχής! Από την άλλη όμως σκεφτόμουνα ότι οκ εγώ ήμουνα παντρεμένη και εκείνο τον καιρό θέλαμε μωρό. Αν μια κοπέλα δηλαδή δεν έχει δεσμό ή δεν θέλει παιδί αυτήν την χρονική στιγμή τι θα κάνει??
Πάντως τώρα που είμαι έγκυος και μπαίνω στον υπέρηχο δεν έχει εμφανιστεί κανένα ινομύωμα αλλά πιστεύω ότι θα βγουν πάλι σε κανα χρόνο και θα θέλω πάλι χειρουργείο.
Σκέψου τι θα κάνεις γιατί αυτά μεγαλώνουν και όντως αν τα αφήσεις μετά από 1-2 χρόνια θα είναι δύσκολα τα πράματα στο χειρουργείο..

Ο χρήστης stellasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-09, 21:54   #4
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

stellasss, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το δυστυχές γεγονός ήταν ότι εγώ δεν κατάφερα να μείνω έγκυος μέσα στον χρόνο που μου συνέστησε ο γιατρός μου. Και τώρα καλούμαι να αντιμετωπίσω ακόμα και αφαίρεση της μήτρας... Πολλές ευχές για ένα υγιές κουκλί μωρό. Δυστυχώς υπάρχουν γυναίκες που η μήτρα τους αντί για μωρά γεννά με τρελλούς ρυθμούς ινομυώματα.
Παλιά 13-11-09, 22:52   #5
ζιζελ

Περιοχή: αθηνα
ζιζελ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..
Ο χρήστης ζιζελ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-09, 22:56   #6
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ζιζελ Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αδερφή μου έχει αντίστοιχο πρόβλημα και έχει ήδη κάνει δύο εγχειρήσεις για αφαίρεση ινομυωμάτων.Το δύσκολο είναι ότι και πάλι ξαναβγήκε ένα μικρό και ''ψάχνεται'' να δεί τί θα κάνει. .Προς το παρόν τίποτα είπε ο γιατρός..
Πολύ φοβάμαι ότι, αν έχει καλή σχέση, ή είναι παντρεμένη, πρέπει να μείνει έγκυος άμεσα.
Παλιά 13-11-09, 23:14   #7
fistikaki

fistikaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω αφαιρεσει και γω ινομυωμα, ενα μικρο μεν, σε δυσκολο σημειο δε....

με ειχαν ενημερωσει οτι υπηρχαν κινδυνοι, (παντα τα λενε λιγο τραγικα οι γιατροι, για να ειναι καλυμμενοι) αλλα ολα πηγαν καλα, ευτυχως..

και εμεινα εγκυος συντομα...

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! (θα πανε!!!! θα δεις!!)
Ο χρήστης fistikaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-09, 23:15   #8
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-09, 23:21   #9
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.
Παλιά 14-11-09, 09:04   #10
stellasss

Προεπιλογή

QUOTE=melita;1390191]Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.[/QUOTE]
Μελίτα εξαρτάται από το σημείο που βρίσκονται τα ινομυωματα και τον αριθμό τους πιστεύω. Δηλαδή θα μπορούσαν και πιο εύκολα να αφαιρεθούν λαμπαροσκοπικά και να αναρρώσεις νωρίτερα. Αν όμως κρίνει ο γιατρός σου ότι πρέπει να τα αφαιρέσεις με κανονικό χειρουργείο τότε είναι σαν να κάνεις καισαρική. Η τομή δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά εξαρτάται και από το γιατρό που θα στην κάνει και να σε ράψει και καλά. Εγώ 2 βδομάδες σίγουρα τις ήθελα για ανάρρωση δηλαδή ήθελα και βοήθεια στις δουλειές στο σπίτι κλπ. Το μωρό σου δεν ξέρω πόσο μεγάλο είναι αλλά μπορεί τις πρώτες μέρες να σου πει να μην το κρατάς αν είναι μεγαλούτσικο. Μην φοβάσαι τίποτα εγώ την έκανα πέρσι όταν ήμουν 26 χρονών και φέτος τον ίδιο καιροό θα γεννήσω τα διδυμάκια μου

Παλιά 14-11-09, 09:07   #11
stellasss

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitra83 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ακριβως ειναι τα ινομυωματα κ γιατι δημιουργουνται?υπαρχει κινδυνος σε ολες τις ηλικιες?το τεστ παπ επιβεβαιωνει αν εχεις ή οχι? ευχαριστω.
dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

Παλιά 14-11-09, 09:16   #12
νινετα

Το avatar του χρήστη νινετα

Περιοχή: πειραια
νινετα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλημερα κοριτσακι για δες εδω !
http://www.vita.gr/html/ent/411/ent.1411.asp
Παλιά 14-11-09, 10:23   #13
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melita Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια εσείς που κάνατε επέμβαση αφαίρεσης ινομυωμάτων μπορείτε να περιγράψετε λίγο πώς ήταν π.χ. έγινε μεγάλη τομή, πονούσατε μετά, πόσες μέρες καθήσατε στο νοσοκομειο, μετά από πόσο καιρό μπορούσατε να κάνετε δουλειές κτλ......
Πρέπει και εγώ να κάνω παρόμοια επέμβαση και θα ήθελα τις εμπειρίες σας. Σκέφτομαι πόσο δύσκολο θα είναι μετά να φροντίζω το μωρό μου και για πόσο διάστημα θα εξαρτάμαι από μαμά και σύζυγο.
Aν κάνεις κανονικό χειρουργίο είναι με καισαρική τομή. Μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις ολική νάρκωση ή επισκληρήδιο. Εγώ είχα επιλέξει επισκληρήδιο αλλά τώρα που είναι σκούρα τα πράγματα... δεν ξέρω.

Η τομή πλέον είναι λεπτή και μετά από κανένα χρόνο φαίνεται απειροελάχιστα. Ξέρουν πια οι γιατροί να ράβουν! Έμεινα στο νοσοκομείο τρεις ή τέσσερεις μέρες. Τις πρώτες τρεις μέρες στο σπίτι με βοήθησε η μαμά μου και ο άντρας μου. Πονάς λίγο και αισθάνεσαι την περιοχή λίγο "παράξενα".

Μετά από μια εβδομάδα έκανα δουλειές και μετά από τρεις εβδομάδες πήγα στην δουλειά (άλλες κοπέλες πηγαίνουν σε δύο εβδομάδες).
Παλιά 14-11-09, 10:24   #14
Dimitra83

Προεπιλογή

nineta ευχαριστω
Παλιά 14-11-09, 10:29   #15
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αμ δυστυχώς εκεί που ζει η Μελίτα η επισκληρίδιος είναι ολίγον άγνωστη λέξη για τους γιατρούς...
Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...
Μέσα απ την καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Παλιά 14-11-09, 11:12   #16
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Skybeam δυστυχώς δεν έχω κάτι να προσθέσω στη συζήτηση παρα μόνο ότι αν ήμουν στη θέση σου όσο εμπιστοσύνη κι αν είχα στον γιατρό μου, θα ευμβουλεύομουν και άλλον ή άλλους μιας και το θέμα είναι πλέον σοβαρό...
Λέτε βρε κορίτσια να το ψάξω κι αλλού? Να πάρω και δεύτερη γνώμη?
Παλιά 14-11-09, 13:03   #17
Dimitra83

Προεπιλογή

εννοειται πως ναι.εγω στη θεση σου δε θα εμενα με μια γνωμη για κατι τοσο σημαντικο
Παλιά 14-11-09, 15:33   #18
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mήπως γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στην Αθήνα, που να ειδικεύεται σε προβλήματα όπως το δικό μου?
Παλιά 14-11-09, 16:10   #19
melita

Το avatar του χρήστη melita

Περιοχή: Ιωάννινα
melita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.
Η γιατρός μου είπε ότι χρειάζεται τομή, λαπαροσκοπικά δεν θα με ένοιζε αφού έχω κάνει ήδη μια για αλλο πρόβλημα.
Τωρα για την αναισθησία δεν το εχω συζητήσει αλλα μαλλον ολική.
Θα δούμε
Παλιά 14-11-09, 16:12   #20
νινετα

Το avatar του χρήστη νινετα

Περιοχή: πειραια
νινετα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Skybeam Εμφάνιση μηνυμάτων
Mήπως γνωρίζετε κάποιον γυναικολόγο στην Αθήνα, που να ειδικεύεται σε προβλήματα όπως το δικό μου?
Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !
Παλιά 14-11-09, 16:26   #21
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο νινετα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσακι μου !εχω εναν πολυ καλο γιατρο !αν σε ενδιαφερει να σου στειλω πμ το τηλ του και το ονο μα του ειναι απο τους καλυτερους στην ελλαδα !
Με ενδιαφέρει πολύ.
Παλιά 14-11-09, 16:48   #22
stellasss

Προεπιλογή

skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?

Παλιά 14-11-09, 18:24   #23
Dimitra83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellasss Εμφάνιση μηνυμάτων
dimitra τα ινομυώματα είναι καλοήθεις όγκοι της μήτρας, δεν είναι τίποτα ανησυχητικό αλλά όταν είναι πολλά και μεγάλα πρέπει να αφαιρεθούν γιατί δημιουργοούν αιμορραγίες και ειδικά αν μείνεις έγκυος και τα έχεις διπλασιάζονται σε μέγεθος και έχεις λίγα προβληματάκια στην εγκυμοσύνη σου. Φαίνονται μόνο στον υπέρηχο τα ινομυώματα και ναι υπάρχει κίνδυνος σε όλες τις ηλικίες. Εγώ 26 είμαι!! Αλλά όπως φαίνεται ή το έχει μήτρα σου να παράγει ή δεν το έχει γι'αυτό μην ανησυχείς αλλά ένα check-up δεν βλάπτει.

το τσεκαπ για ινομυωματα γινεται με το τεστ παπ ή με καποια αλλη εξεταση??
Παλιά 14-11-09, 18:41   #24
stellasss

Προεπιλογή

Με έναν απλό υπέρηχο!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-11-09, 18:45   #25
Dimitra83

Προεπιλογή

σευχαριστω θα το κοιταξω γιατι με επιασε λιγο πανικος τωρα. κ γω 26 ειμαι..
Παλιά 14-11-09, 18:51   #26
stellasss

Προεπιλογή

Απ'ότι βλέπω έχεις παιδάκια?? Αν είχες ινομυώματα θα το έβλεπε ο γιατρός σου όταν έκανες τον υπέρηχο που ήσουνα έγκυος. Μην αγχώνεσαι, εμένα είχε και η μαμά μου σε τέτοια ηλικία. Δεν έχουν όλες οι γυναίκες αλλά καλύτερα για να βγεις από το άγχος κάνε και ένα υπέρηχο.

Παλιά 14-11-09, 18:53   #27
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλέ γιατί σ επιασε πανικός? Δεν πηγαίνεις κάθε χρόνο στο γυναικολόγο? Αν ναι είσαι καλυμένη. Μη τρελαίνεσαι...
Παλιά 14-11-09, 19:06   #28
Dimitra83

Προεπιλογή

ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?
Παλιά 14-11-09, 20:05   #29
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellasss Εμφάνιση μηνυμάτων
skybeam αν σε ενδιαφέρει και εγώ το χειρουργείο το έκανα στην Αθήνα σε έναν πολύ καλό γιατρό. Να σου στείλω το όνομα του σε π.μ?
Nαι, με ενδιαφέρει πολύ. Στείλε μου!
Παλιά 14-11-09, 20:08   #30
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειναι να παω τον ιανουραριο για τεστ παπ αλλα δε μου εκανε υπερηχο τον προηγουμενο χρονο!νομιζω οτι πρεπει να το ζητησεις εσυ αν θες υπερηχο.δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις ινομυωματα μετα τις γεννες?
Κουκλίνα μου μην τρελλαίνεσαι. Ινομυώματα βγαίνουν συνήθως ώς 40-45 ετών και "προτιμούν" γυναίκες που δεν έχουν παιδιά. Δεν βγαίνουν όμως σε όλες τις γυναίκες, και ειδικά τέτοιες παράξενες περιπτώσεις όπως η δική μου δεν είναι συνηθισμένες. Μην πανικοβάλλεσαι!
Παλιά 14-11-09, 20:37   #31
Dimitra83

Προεπιλογή

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα κ να μη χριαστεις επεμβαση.αλλωστε τι στο καλο τοσες θεραπειες εχει βγαλει η επιστιμη...ευχομαι να μας ανακοινωσεις συντομα την εγκυμοσυνη σου...ελεος αλλες γεννανε στα 60 κ συ που εισαι τοσο μικρη?
Παλιά 14-11-09, 20:48   #32
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγχείρηση θα χρειαστώ, δεν το συζητάω... το θέμα είναι να πάει καλά και να μη μου αφαιρέσει την μήτρα... Όσο για τα φάρμακα, υπάρχει ένα που μικραίνει τα ινομυώματα, και ή λήψη του πρέπει να σταματάει στους 6 μήνες γιατί προκαλεί οστεοπόρωση. Οπότε, μόλις η λήψη του φαρμάκου σταματήσει, αυτά τα καταραμένα ξαναμεγαλώνουν...
Παλιά 14-11-09, 20:52   #33
Dimitra83

Προεπιλογή

σε περιπτωση που τα αφαιρεσεις κ μετα μεινεις εγκυος υπαρχει φοβος να ξαναβγουν?
Παλιά 14-11-09, 21:05   #34
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
σε περιπτωση που τα αφαιρεσεις κ μετα μεινεις εγκυος υπαρχει φοβος να ξαναβγουν?
Σε περίπτωση που τα αφαιρέσω και ο γιατρός αποδειχτεί πολύ γάτα και δεν κάνει ζημιά στην μήτρα, τότε μετά από λίγους μήνες πάω κατευθείαν για σπερματέγχυση και εξωσωματική γιατί στον δικό μου οργανισμό αυτά ξαναβγαίνουν μέσα σ' έναν χρόνο (έχω ήδη χειρουργηθεί μία φορά). Φυσικά και θα ξαναβγούν, δυστυχώς... Αλλιώς είναι όμως να πάω για αφαίρεση μήτρας έχοντας ένα παιδί, όπως καταλαβαίνεις...
Παλιά 14-11-09, 21:10   #35
Dimitra83

Προεπιλογή

εννοειται...οπως κ να εχει ακομα κ παιδι να κανεις μακαρι να μη χρειαστει να γινει ποτε...
Παλιά 14-11-09, 23:50   #36
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εννοειται...οπως κ να εχει ακομα κ παιδι να κανεις μακαρι να μη χρειαστει να γινει ποτε...
eυχαριστώ πολύ γλυκιά μου...

Κορίτσια περιμένω π.μ. από όσες το ανέφεραν.
Παλιά 15-11-09, 00:04   #37
BEBE

Περιοχή: HOLLAND
BEBE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη.
Ο χρήστης BEBE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-09, 02:19   #38
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BEBE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα θα πάνε καλά κοριτσάκι. Απλά ψάξτο. Πριν 3 εβδομαδες εκανα αφαίρεση ωοθηκών και σαλπίγγων στο Ιασω ξέρεις ποσες κοπέλες πέρασαν με ινομυώματα. Σε μια 6 ημέρες που έμεινα μεσα τουλάχιστον 6... ειμαι σίγουρη οτι θα βεις γρήγορα την άκρη.
Nα ευχηθώ περαστικά και να μην ξαναέχεις ποτέ πρόβλημα υγείας. Στο Ιασώ είναι και ο δικός μου γιατρός. Θα πάω να ακούσω κι άλλες γνώμες, αλλά προβλέπω πως πάλι στον γιατρό μου θα καταλήξω. Γνωρίζω πως τα ινομυώματα είναι διαδεδομένο πρόβλημα. Αλλά, βρε παιδί μου, είναι και η ρημ@δα η θέση που βγαίνουν τα άτιμα. Ούτε που το φανταζόμουν πως θα κινδύνευα από αφαίρεση, 2% μού φαντάζει αυτή τη στιγμή μεγάλο ποσοστό...
Παλιά 15-11-09, 22:54   #39
BEBE

Περιοχή: HOLLAND
BEBE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω δεν ειναι μεγάλο ποσοστό το 2% αλλα εχεις δικιονα φοβασαι. Μόλις τελειώσεις με ολα αυτό να προσπαθησεις να μεινεις εγκυος το συντομότερο. Μετα την αφαίρεση που εκανα πιστευω ότι η πιο σοφή αποφαση της ζωής μου ειναι η απόκτηση των παιδιών μου. Και εγω στο Ιασω χειρουργήθηκα (κράτα γερό πορτοφόλι) Γραψε μας νεα σου.
Ο χρήστης BEBE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-09, 18:28   #40
Skybeam

Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BEBE Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω δεν ειναι μεγάλο ποσοστό το 2% αλλα εχεις δικιονα φοβασαι.
έτσι, είναι, όπως το λες...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές