Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Go Back   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Closed Thread

Thread Tools
Old 16-11-2009, 19:54:16   #1
butterfly1

butterfly1 χωρίς αξιολόγηση
Unhappy Τεχνητή Εμμηνόπαυση

Κορίτσια γειά σας!
άνοιξα καινούριο θέμα για την τεχνητή εμμηνόπαυση με ενέσεις αν έχει
κάποια εμπειρία ας μου πει!ευχαριστώ
Old 16-11-2009, 21:43:28   #2
ΤΙΤΗ

ΤΙΤΗ's Avatar

ΤΙΤΗ ουδετερη μηδέν

να σου πώ την αλήθεια δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα, αλλα το 04 έκανα λαμπαροσκόπηση γιατι είχα πολύποδα και ινομύωμα και μετα απο 3 4 μέρες αν θυμάμαι καλά, έκανα 2 ενέσεις και μου σταμάτησε η περίοδος για περίπου 6 μήνες.είχα όλα τα συπτώματα της εμυνόπαυσης.εσύ γιατι να μπείς σε αυτή την διαδικασία;
Old 16-11-2009, 21:47:32   #3
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση

καταρχην ποια ειναι η ηλικια σου?το σταματημα της περιοδου πριν την κανονικη ηλικια εχει κακα αποτελεσματα.εκτος κ αν ειναι για ενα μικρο διαστημα οπως ειπε η κοπελα παραπανω οποτε κανεις υπομονη...τρελαινονται οι ορμονες σου αν σταματησεις την περιοδο πριν το κανονικο,εδω στα 45-50 που ειναι η ηλικια της εμμυνοπαυσης κ παλι καποιες γυναικες εχουν σοβαρα προβληματα...για ποιο λογο αν επιτρεπεται?
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 18-11-2009, 15:22:29   #4
butterfly1

loipon koritsia persi to 07 ekana anoixti epemvasi gia inomyomata( .prin mia evdomada ekana pali tin idia epemvasi alla 8.anoixto xeirourgeio.distixos o organismos mou ta genaei polu grigora.eimai 34 kai eipe o giatros gia 6 mines na kano autes tis eneseis kai meta vour gia eksosomatiki.se osous giatrous piga to idio mou eipane.
Old 18-11-2009, 22:36:02   #5
ΤΙΤΗ

ΤΙΤΗ's Avatar

ΤΙΤΗ ουδετερη μηδέν

ο λόγός που σου είπαν να μπείς σε αυτήν την διαδικασία είναι γιατι τα ινωμυώματα "τρέφονται" θα μπορούσαμε να πούμε απο το αίμα.ακριβώς γιαυτό τον λόγο το έκανα και εγώ.αν θές την γνώμη μου κάντο καλύτερα χειμώνα,γιατι το καλοκαίρι είναι πολύυυ δράμα.φαντάσου να έχει καύσωνα και εσύ να έχεις εξάψεις.αφού σου το είπαν και άλλοι γιατροί σημαίνει πως πρέπει να γίνει.καλή επιτυχία ότι και να αποφασίσεις
Old 23-11-2009, 22:47:20   #6
butterfly1

eyxaristw polu gia tin apantisi!simera ekana tin proti enesi!!!!!ektos apo exapsis kai ola ta alla mipos epireazei mallia kai derma xereis kati?na pw tin alithia fovamai ligo alla oti kanw to kanw gia ena kai mono skopo.ena moraki!!!!!ante na doume.filia polla
Old 24-11-2009, 10:03:23   #7
AngiCat

AngiCat's Avatar

AngiCat χωρίς αξιολόγηση

Η κολλητή μου έκανε το καλοκαίρι τις ενέσεις και καταλήξαμε να μαλώσουμε από την πολλή ένταση που είχε. Προσοχή τα νεύρα σου όσο και αν οι άλλοι δείχνουν κατανόηση πρέπει και εσύ να μένεις ήρεμη. Τα συμπτώματα είναι τα ίδια σαν την εμμυνόπαυση. Αυτό με την ζέστη και τις εξάψεις θα το δεις κι εσύ. Θα κάνεις και οικονομία στην θέρμανση φέτος τον χειμώνα. Όπως και να έχει καλή επιτυχία και με το καλό να γίνεις μανούλα.
Old 24-11-2009, 16:27:27   #8
ΤΙΤΗ

ΤΙΤΗ's Avatar

ΤΙΤΗ ουδετερη μηδέν

Quote:
Originally Posted by butterfly1 View Post
eyxaristw polu gia tin apantisi!simera ekana tin proti enesi!!!!!ektos apo exapsis kai ola ta alla mipos epireazei mallia kai derma xereis kati?na pw tin alithia fovamai ligo alla oti kanw to kanw gia ena kai mono skopo.ena moraki!!!!!ante na doume.filia polla
για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι να είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με μαλλιά και δέρμα.ήταν και καλοκαίρι και να είχα πρόβλημα μπορεί να το είχα αποδώσει στον ήλιο και την ζέστη.αυτό που θυμάμαι είναι οι εξάψεις,τα νεύρα και γενικώς οτι δεν μπορούσα να ελέγξω τον εαυτό μου.επαναλαμβάνω το καλοκαίρι είναι η χειρότερη εποχή , όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου,ελπίζω το χειμώνα να τα περάσεις πιο νορμάλ.
Old 24-11-2009, 19:13:32   #9
Skybeam

Skybeam's Avatar

Skybeam ουδετερη μηδέν

Quote:
loipon koritsia persi to 07 ekana anoixti epemvasi gia inomyomata( .prin mia evdomada ekana pali tin idia epemvasi alla 8.anoixto xeirourgeio.distixos o organismos mou ta genaei polu grigora.eimai 34 kai eipe o giatros gia 6 mines na kano autes tis eneseis kai meta vour gia eksosomatiki.se osous giatrous piga to idio mou eipane.
Έχω το ίδιο ακριβώς θέμα με το δικό σου και είμαι 36. Ετοιμάζομαι για δεύτερο χειρουργείο... Έχω πανικοβληθεί γιατί ένα από τα ινομυώματα έχει βγει δυστυχώς σε πάρα πολύ δύσκολο σημείο. Το θέμα λέγεται Ινομυώματα και αφαίρεση μήτρας. Δες εδώ:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=51117
Old 25-01-2010, 13:47:15   #10
butterfly1

Unhappy Τεχνιτή Εμυνόπαυση

κοριτσια γεια σασ. εχω καιρο να σασ γραψω ειχα διαφορα θεματα.λοιπον τον νοεμβριο εκανα και δευτερη επεμβαση για ινομυωματα(ανοιχτο χειρουργειο).ο γιατροσ μου ειπε οτι εχω ινομυωματωδη μητρα και οτι πρεπει για 6 μηνεσ να κανω ενεσεισ arvecap για να μου σταματησουν την περιοδο.ειμαι στην τριτη ενεση αλλα κοριτσια δεν αντεχετε αυτο το πραγμα.καθε μερα ειμαι χαλια εξαψεισ παιρνω φωτια σασ λεω , νευρα καταθλιψη και το χειροτερο απολα ειναι οτι με πιανουν και κρισεισ πανικου(ταχυπαλμια δυσπνοια μουδιασμα και νομιχω οτι πεθαινω)ολοι μου λενε οτι ειναι απο την εμυνοπαυση.δεν μπορω ουτε απο το σπιτι να βγω φοβαμαι οτι κατι θα παθω. ξερει καμια ή εχει καποια εμπειρια απο αυτην την διαδικασια γιατι θα μου στριψει.σοσ.φιλακια πολλα !Α μετα απο αυτην την διαδικασια μολισ τελειωσουν οι ενεσεισ ξεκιναψ εξωσωματικη!!!αντε να δουμε
Old 28-01-2010, 12:47:33   #11
kriskris

kriskris χωρίς αξιολόγηση

Quote:
κοριτσια γεια σασ. εχω καιρο να σασ γραψω ειχα διαφορα θεματα.λοιπον τον νοεμβριο εκανα και δευτερη επεμβαση για ινομυωματα(ανοιχτο χειρουργειο).ο γιατροσ μου ειπε οτι εχω ινομυωματωδη μητρα και οτι πρεπει για 6 μηνεσ να κανω ενεσεισ arvecap για να μου σταματησουν την περιοδο.ειμαι στην τριτη ενεση αλλα κοριτσια δεν αντεχετε αυτο το πραγμα.καθε μερα ειμαι χαλια εξαψεισ παιρνω φωτια σασ λεω , νευρα καταθλιψη και το χειροτερο απολα ειναι οτι με πιανουν και κρισεισ πανικου(ταχυπαλμια δυσπνοια μουδιασμα και νομιχω οτι πεθαινω)ολοι μου λενε οτι ειναι απο την εμυνοπαυση.δεν μπορω ουτε απο το σπιτι να βγω φοβαμαι οτι κατι θα παθω. ξερει καμια ή εχει καποια εμπειρια απο αυτην την διαδικασια γιατι θα μου στριψει.σοσ.φιλακια πολλα !Α μετα απο αυτην την διαδικασια μολισ τελειωσουν οι ενεσεισ ξεκιναψ εξωσωματικη!!!αντε να δουμε
butterfly γεια σου..εχω κ παραεχω εμπειρια απο τις arvekap..1 ιανουαριου εκανα την τεταρτη μετα απο λαπαροσκοπικη αφαιρεση κυστης ενδομητριωσης..τωρα περιμενω να μου ερθει ξανα..αλλα μετα κ για ενα διαστημα 6 μηνων αποφασισαμε να προσπαθησουμε μονοι πριν καταφυγουμε σε αλλες μεθοδους..τωρα τι να πω?ελπιζω να μας βγει σε καλο...που λες,για τις εξαψεις κ την ψιλοκαταθλιψη..ιναι γεγονος..εγω την μια θα σκαω κ θα ξεντυνομαι κ την αλλη θα τρεμω απ΄το κρυο..οσο για τα νευρα..δεν το συζηταμε..απλα πρεπει να ομολογησω πως κ πριν τις ενεσεις ημουν αρκετα εως πολυ νευρικη!!!!με το καλο να τελειωσουμε απο αυτην την διαδικασια που μας εχει στην αναμονη κ να εχουμε ολες μας το θεμιτο αποτελεσμα...
Ο χρήστης kriskris δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 28-01-2010, 13:18:38   #12
Pinarifa

Pinarifa's Avatar

Pinarifa χωρίς αξιολόγηση

butterfly1 & kriskris!
Και εγω μολις τελείωσα με την τρίτη ενέση και τωρα περιμενω να «ξυπνήσουν» οι ωοθήκες μου
Μπορώ να πω οτι με κουράσανε αυτες οι εξάψεις - μια ιδρώνεις, μια κρυώνεις. Αλλα δεν βαριέσαι, θα περάσει και αυτο. Παντως καλα που περναω ολο το λούκι τωρα, τον χειμώνα, γιατι το καλοκαίρι αυτο το πραγμα δεν ξερω πως αντέχεται.

Όσο για τα νευρα - εδω καλα κρατιέμαι. Ισως επειδή μαζι με την πρωτη ενεση ξεκίνησα και ελαφριά ηρεμιστικά χαπια. Γιαυτο γλίτωσε ο ανδρουλης μου πολλες καυγάδες. Με την κατάθλιψη παλεύω ακόμα, λέγοντας στον εαυτό μου οτι θα έρθει άσπρη μέρα και για μένα. Ευτυχώς με στηρίζει οι οικογένεια και οι φίλες μου.

Υπομονή να κάνουμε και ολα θα γινει. Έτσι δεν είναι?
Ο χρήστης Pinarifa δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Old 29-01-2010, 08:49:04   #13
kriskris

Quote:
Originally Posted by Pinarifa View Post
butterfly1 & kriskris!
Και εγω μολις τελείωσα με την τρίτη ενέση και τωρα περιμενω να «ξυπνήσουν» οι ωοθήκες μου
Μπορώ να πω οτι με κουράσανε αυτες οι εξάψεις - μια ιδρώνεις, μια κρυώνεις. Αλλα δεν βαριέσαι, θα περάσει και αυτο. Παντως καλα που περναω ολο το λούκι τωρα, τον χειμώνα, γιατι το καλοκαίρι αυτο το πραγμα δεν ξερω πως αντέχεται.

Όσο για τα νευρα - εδω καλα κρατιέμαι. Ισως επειδή μαζι με την πρωτη ενεση ξεκίνησα και ελαφριά ηρεμιστικά χαπια. Γιαυτο γλίτωσε ο ανδρουλης μου πολλες καυγάδες. Με την κατάθλιψη παλεύω ακόμα, λέγοντας στον εαυτό μου οτι θα έρθει άσπρη μέρα και για μένα. Ευτυχώς με στηρίζει οι οικογένεια και οι φίλες μου.

Υπομονή να κάνουμε και ολα θα γινει. Έτσι δεν είναι?
ετσι ακριβως..κ μενα με το ζορι με ανεχεται ο καλος μου...τωρα το θεμα ειναι ποτε θα ξυπνησουν οι ωοθηκες..εμενα εχει περασει ηδη ενας μηνας απο την τελευταια arvekap...ποσο ακομα θα περιμενω αραγε?
Old 29-01-2010, 09:03:41   #14
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ AVERCAP ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΕΞΑΨΕΙΣ, ΝΕΥΡΑ, ΞΗΡΟΤΗΤΑ.... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΑΝΤΗ. ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ... ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ PRIMOLUT ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ.... ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΥΚΛΟΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ...PRIMOLUT CICLACUR ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΚ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗΣ ΤΗΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΤΑΧΥΝΑΝ (ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ) ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΜΟΝΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ... ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΣΟΚ... ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ FSH 90 ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ 4. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ. ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ
Ο χρήστης ΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 29-01-2010, 09:39:27   #15
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση

Κορίτσια καλημέρα κι από μένα! Είμαι κι εγώ στην φάση των ενέσεων arvekap μετά από δεύτερο χειρουργείο για ενδομητρίωση. Στις 7/2 θα κάνω την 3η ένεση και μετά θα περιμένω να ξαναέρθει περίοδος. Περίπου τα ίδια συμπτώματα έχω και εγώ (εξάψεις, πολλά νεύρα, ξηρότητα, στην αρχή συνέχεια πονοκέφαλο), δηλαδή είμαι χάλια. Ευτυχώς που είναι χειμώνας, κι αυτό το λέω γιατί τις έχω ξανακάνει τις ενέσεις, ήταν καλοκαίρι και είχα μαρτυρήσει. Υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο.
Ο χρήστης mkp δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 29-01-2010, 09:42:36   #16
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση

Quote:
Originally Posted by ΜΑΤΑ View Post
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ. ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ AVERCAP ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ΕΞΑΨΕΙΣ, ΝΕΥΡΑ, ΞΗΡΟΤΗΤΑ.... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΑΝΤΗ. ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.... Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ... ΠΟΥ ΕΔΙΝΕ PRIMOLUT ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ.... ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΥΚΛΟΣ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ...PRIMOLUT CICLACUR ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΚ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗΣ ΤΗΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΗ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ. ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΤΗΡΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΤΑΧΥΝΑΝ (ΕΙΜΑΙ 33 ΕΤΩΝ) ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΜΟΝΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΞΕΝΑ ΩΑΡΙΑ... ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΣΟΚ... ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ FSH 90 ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΕΣΕ ΣΤΟ 4. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ ΚΑΝΕΙ ΣΚΑΜΠΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ. ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΩΟΘΗΚΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ
Μάτα καλημέρα. Τι λες βρε κοπέλα μου! Σου εύχομαι όλα να πάνε όπως τα θέλεις!
Old 29-01-2010, 11:45:55   #17
kriskris

Quote:
ματα τι να πω κι εγω...πραγματικα πολυ ασχημο αυτο που σου συνεβη..ελπιζω γρηγορα να να κανεις μπεμπε κ μετα ας ερθει κ η εμμηνοπαυση κι οτι θελει ας ερθει.....δεν θελω να σκεφτομαι οτι υπαρχει κ τετοιο ενδεχομενο..πριν την επεμβαση ειχα εναν σταθεροτατο κυκλο 26 ημερων κι ολα δουλευαν ρολοι..κ μετα την επεμβαση ειχα ακομα μια φορα περιοδο μεχρι να πιασουν οι arvekap κ παλι ειχε ερθει on time,δεν την πτοησε η επεμβαση..ελπιζω να μου ερθει...
Old 29-01-2010, 11:47:28   #18
kriskris

Quote:
Originally Posted by mkp View Post
Κορίτσια καλημέρα κι από μένα! Είμαι κι εγώ στην φάση των ενέσεων arvekap μετά από δεύτερο χειρουργείο για ενδομητρίωση. Στις 7/2 θα κάνω την 3η ένεση και μετά θα περιμένω να ξαναέρθει περίοδος. Περίπου τα ίδια συμπτώματα έχω και εγώ (εξάψεις, πολλά νεύρα, ξηρότητα, στην αρχή συνέχεια πονοκέφαλο), δηλαδή είμαι χάλια. Ευτυχώς που είναι χειμώνας, κι αυτό το λέω γιατί τις έχω ξανακάνει τις ενέσεις, ήταν καλοκαίρι και είχα μαρτυρήσει. Υπομονή δεν μπορούμε να κάνουμε και κάτι άλλο.
υπομονηηηη...υπομονηηηηη...υπομονηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!καντε υπομονη κι ο ουρανος θα γινει πιο γαλανοοοοοοοος!!!!!!
Old 29-01-2010, 13:54:28   #19
Pinarifa

Pinarifa's Avatar

Quote:
Originally Posted by kriskris View Post
ετσι ακριβως..κ μενα με το ζορι με ανεχεται ο καλος μου...τωρα το θεμα ειναι ποτε θα ξυπνησουν οι ωοθηκες..εμενα εχει περασει ηδη ενας μηνας απο την τελευταια arvekap...ποσο ακομα θα περιμενω αραγε?

Kriskris, oι περισσότεροι γιατροί λενε οτι μετα απο 50-60 μέρες έρχεται ο πρώτος περίοδος Και μετράς με αυτο το τροπο:
τελευταία ένεση + 28 μέρες (τοσο κραταει το φαρμακο) + 55 μέρες (να «ξυπνήσουν» οι ωοθήκες)
Και εγω την τελευτεα ενεση εκανα τελος Δεκεμβριου. Οποτε, εχουμε ακομα μερες μεχρι το Μαρτιο.

ΜΑΤΑ, φαντάζομαι τι περνάς... Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην ειναι τοσο δυσκολα πραγματα!

Κορίτσια, τωρα που διαβασα το μήνυμα της Ματας, θυμήθηκα, οτι μέσα σε 3 μήνες του Αρβεκαπ οι ρυτίδες γύρω απο τα μάτια μου έγιναν πιο έντονες και στα μαλλιά μου βρήκα καινούργιες άσπρες τρίχες. Αλλα δεν εδωσα σημασια. Μπας και είναι τα σημάδια πρόωρης εμμηνοπαυσης???Δεν θέλω να σκέφτομαι οτι γερνάω! Ειμαι μόλις 31!!!
Old 29-01-2010, 14:16:48   #20
kriskris

Quote:
Kriskris, oι περισσότεροι γιατροί λενε οτι μετα απο 50-60 μέρες έρχεται ο πρώτος περίοδος Και μετράς με αυτο το τροπο:
τελευταία ένεση + 28 μέρες (τοσο κραταει το φαρμακο) + 55 μέρες (να «ξυπνήσουν» οι ωοθήκες)
Και εγω την τελευτεα ενεση εκανα τελος Φεβρουάριου. Οποτε, εχουμε ακομα μερες μεχρι το Μαρτιο.

ΜΑΤΑ, φαντάζομαι τι περνάς... Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μην ειναι τοσο δυσκολα πραγματα!

Κορίτσια, τωρα που διαβασα το μήνυμα της Ματας, θυμήθηκα, οτι μέσα σε 3 μήνες του Αρβεκαπ οι ρυτίδες γύρω απο τα μάτια μου έγιναν πιο έντονες και στα μαλλιά μου βρήκα καινούργιες άσπρες τρίχες. Αλλα δεν εδωσα σημασια. Μπας και είναι τα σημάδια πρόωρης εμμηνοπαυσης???Δεν θέλω να σκέφτομαι οτι γερνάω! Ειμαι μόλις 31!!!
κι εγω βλεπω πολλες ασπρες παρεπιπτοντως..χμμμ..λες?τωρα με αυτες τις 55 μερες βρε κοριτσακι μου....τι το΄θελες?απογοητευτηκα..δηλαδη θα εχω ξανα περιοδο...ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΗ!!!!!!!
περα απ΄την πλακα σέυχαριστω για την πληροφορια...
Old 29-01-2010, 14:20:16   #21
mkp

mkp χωρίς αξιολόγηση

Quote:
Και εγω την τελευτεα ενεση εκανα τελος Φεβρουάριου. Οποτε, εχουμε ακομα μερες μεχρι το Μαρτιο.

Pinarifa τώρα που το λες αυτά τα σημάδια τα έχω κι έγώ! Επίσης αισθάνομαι πρησμένο όλο μου το σώμα, ενώ δεν έχω πάρει κιλά με στενεύουν τα ρούχα μου. Σου συμβαίνει και σένα αυτό?
Old 29-01-2010, 14:57:17   #22
Pinarifa

Pinarifa's Avatar

Quote:
Originally Posted by mkp View Post
Pinarifa τώρα που το λες αυτά τα σημάδια τα έχω κι έγώ! Επίσης αισθάνομαι πρησμένο όλο μου το σώμα, ενώ δεν έχω πάρει κιλά με στενεύουν τα ρούχα μου. Σου συμβαίνει και σένα αυτό?
Όχι αυτο ακριβώς. Νιώθω οτι το δέρμα μου έγινε πιο ξηρό. Και γιαυτο μερικές φορές τα στενά ρούχα με ενοχλούν η με πιάνει φαγούρα.

Quote:
τωρα με αυτες τις 55 μερες βρε κοριτσακι μου....τι το΄θελες?απογοητευτηκα..δηλαδη θα εχω ξανα περιοδο...ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΗ!!!!!!!

Και εμένα οταν μου ειπε ο γιατρός οτι θα κανω τις ενέσεις για 3 μήνες είπα «και τι έγινε, μόνο 3 είναι και μετά ξανά στον αγώνα». Να που στην πραγματικότητα είναι σχεδόν εξάμηνο!!! Αλλά αφού μπήκες στο χορό...

Τώρα για τα σημάδια που είπαμε, κοριτσια, με στεναχωρήσατε. Αυτό μου έλειπε - να γεράσω πρόωρα... Εδώ δεν πρόλαβα να κάνω παιδι θα ξεκινήσω να ψάξω για το γεροκομείο
Old 29-01-2010, 16:46:10   #23
natassap

natassap χωρίς αξιολόγηση

Quote:
κι εγω βλεπω πολλες ασπρες παρεπιπτοντως..χμμμ..λες?τωρα με αυτες τις 55 μερες βρε κοριτσακι μου....τι το΄θελες?απογοητευτηκα..δηλαδη θα εχω ξανα περιοδο...ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΗ!!!!!!!
περα απ΄την πλακα σέυχαριστω για την πληροφορια...
Εγώ είχα κάνει 7 Arvecap και αδιαθέτησα περίπου στις 70-75 μέρες. Οπότε, όσο μπορείς κάνε υπομονή.
Ο χρήστης natassap δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 29-01-2010, 16:53:45   #24
ΜΑΤΑ

ΜΑΤΑ χωρίς αξιολόγηση

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ. KRISKRIS ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ & ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ 28 ΗΜΕΡΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΗ, ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ, ΠΟΤΕ ΚΥΣΤΕΣ, ΩΟΡΗΞΙΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΕΣΑ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΕ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....
Ο χρήστης ΜΑΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Old 29-01-2010, 22:13:22   #25
kriskris

Quote:
Originally Posted by natassap View Post
Εγώ είχα κάνει 7 Arvecap και αδιαθέτησα περίπου στις 70-75 μέρες. Οπότε, όσο μπορείς κάνε υπομονή.
Κανω υπομονη νατασσακι..βασικα αντιστροφα μετραω..για να δουμε..θα ανταμειφθω για την υπομονη που κανω?πολλα ζηταω?
Old 29-01-2010, 22:21:36   #26
kriskris

Quote:
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΩ ΤΗ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....
Nα προλαβεις κοριτσαρα μου..να βαλετε τα δυνατα σας κ με πιστη στον θεο ολα θα πανε καλα..τι να πω με την περιπτωση σου..εισαι κ μικρουλα..εγω ουτε καν πονουσ δεν ειχα..απο μια απλη επισκεψη στον γυναικολογο αρχισαμε να παρακολουθουμε την κυστη..
Old 30-01-2010, 18:05:01   #27
natassap

natassap χωρίς αξιολόγηση

Quote:
Κανω υπομονη νατασσακι..βασικα αντιστροφα μετραω..για να δουμε..θα ανταμειφθω για την υπομονη που κανω?πολλα ζηταω?
Εύχομαι να πάθεις(!!!!!) ό,τι έπαθα κι εγώ μετά τις ενέσεις. Να αδιαθετήσεις μία φορά και τον επόμενο μήνα να έχεις ένα ωραιότατο θετικό τεστ εγκυμοσύνης.
Ο χρήστης natassap δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 01-02-2010, 08:36:41   #28
kriskris

Quote:
Originally Posted by natassap View Post
Εύχομαι να πάθεις(!!!!!) ό,τι έπαθα κι εγώ μετά τις ενέσεις. Να αδιαθετήσεις μία φορά και τον επόμενο μήνα να έχεις ένα ωραιότατο θετικό τεστ εγκυμοσύνης.
σε ευχαριστω παρα πολυ γλυκια μου..εννοειται οτι εχω διαβασει την ιστορια σου!να εισαι γερη κι εσυ κ η οικογενεια σου!!!
Old 01-02-2010, 15:56:58   #29
butterfly1

κοριτσια υπομονη τι αλλο μπορουμε να κανουμε θα περασει και αυτο!παντοσ στεναχωρηθηκα με αυτα που διαβασα λετε να παθω και εγω τιποτα τετοιο.την πεμπτη παω στον γιατρουλη μου να δω το θα μου πει.παντωσ δυο φιλεσ μου που εκαναν τισ ενεσεισ για 4 μηνεσ με την πρωτη ivf εμειναν εγκυουλεσ σε δυδιμα παρακαλω και οι δυο .λοιπον θετικη σκεψη και αισιοδοξια οτι κανουμε το κανουμε για καλό.ακομη δεν ξερω τι να κανω με τισ κρισεισ πανικου. καμια ιδεα(ταχυπαλμιεσ, δυσπνοια , μουδιασματα )λετε να τρελενομαι?φιλακια πολλα σε ολεσ και κουραγιο βαστατε γερα!
Old 02-02-2010, 09:05:44   #30
kriskris

Quote:
κοριτσια υπομονη τι αλλο μπορουμε να κανουμε θα περασει και αυτο!παντοσ στεναχωρηθηκα με αυτα που διαβασα λετε να παθω και εγω τιποτα τετοιο.την πεμπτη παω στον γιατρουλη μου να δω το θα μου πει.παντωσ δυο φιλεσ μου που εκαναν τισ ενεσεισ για 4 μηνεσ με την πρωτη ivf εμειναν εγκυουλεσ σε δυδιμα παρακαλω και οι δυο .λοιπον θετικη σκεψη και αισιοδοξια οτι κανουμε το κανουμε για καλό.ακομη δεν ξερω τι να κανω με τισ κρισεισ πανικου. καμια ιδεα(ταχυπαλμιεσ, δυσπνοια , μουδιασματα )λετε να τρελενομαι?φιλακια πολλα σε ολεσ και κουραγιο βαστατε γερα!
οι κρισεις πανικου ειναι αποτελεσμα συσσωρευμενου αγχους φιλεναδα...παθαινει κι ο αντρας μου συχνα,προσπαθησε με την βοηθεια ψυχολογου να τις αντιμετωπισει,οχι επειδη ειχε τιποτα περιεργα συμτωματα..απλα ηθελε μεσα απο μια συζητηση με ειδικο να δει γιατι εχει,πως προηλθαν κλπ..για να μην μακρυγορω θα σου πω οτι ουτε ο γιατρος τον βοηθησε ιδιαιτερα κ γενικα ειναι μια κατασταση που πρεπει ο κεθε ενας που του συμβαινει να την αντιμετωπιζει ψυχραιμα..χαλαρωσε,μην πιεζεσαι,μην το σκεφτεσαι οτι ξερεις τωρα μου συμβαινει αυτο κ γενικα ριξτο λιγο στην τρελιτσα..βλεπε κοσμο,διασκεδαζε κ θα δεις οτι θα σταματησουν να εμφανιζονται αυτα τα περιεργα συμπτωματα..σου μιλαει μια παθουσα!!!(λογω σηζυγου..εγω ακομη δεν εμφανισα τετοια συμπτωματα..ποτε δεν ειναι αργα ομως...)
Old 10-02-2010, 14:11:00   #31
Moments

Moments's Avatar

Moments χωρίς αξιολόγηση

Γεια σας κορίτσια!!!
Με έστειλε εδώ η Pinarifa...δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο τόπικ και έκανα τις απορίες μου στο φόρουμ της ενδομητρίωσης. Ήδη κάποια κορίτσια τα ξέρω από άλλα φόρουμ...Όπως και να χει σας χαιρετώ όλες, γνωστές κι άγνωστες!
Το λοιπόν εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πριν 15 μέρες για αφαίρεση κύστεων ενδομητρίωσης. Προχτές τη Δευτέρα έκανα την πρώτη μου arvekap. Θα κάνω ακόμη μία στις 8 Μαρτίου και φτάνει. Ήθελα να μάθω για τυχόν παρενέργειες αλλά ήδη διάβασα τι είπατε και ....ταράκτηκα!!! Α τόσο καλά θα είναι!!!! Απογοητεύτηκα βρε κορίτσια γιατί εγώ νόμιζα πως η περίοδος επανέρχεται 40-50 μέρες μετά την τελευταία ένεση και όχι μετά από 28+55! Άσε που τώρα αγχώθηκα για το ότι ίσως να μην έρθει κιόλας έτσι που έτυχε σε κάποιες από σας....και όλα αυτά γιατί είχαμε σκοπό να κάνουμε εξωσωματική το καλοκαίρι....
Old 02-03-2010, 14:36:44   #32
kriskris

κοριτσακια της τεχνητης εμμηνοπαυσης,που χαθηκατε??για να επαναφερουμε λιγο το θεμα...λοιπον,τελευταια ενεση 1 ιανουαριου κι ακομη αφαντη η ακατανομαστη...βεβαια απο οσα εχουμε πει,εχω ακομα δρομο...τελη μαρτη την κοβω να με επισκεπτεται..εντωμεταξυ,εχει πρηστει η κοιλια μου τρομερα!!τρωω κιολας,δεν λεω...το τρωω ολο το φαγακι μου..αλλα ολοι με ρωτανε αν ειμαι εγκυος!τι να τους πεις τωρα?οχι πειτε μου,τι να τους πεις????η αληθεια ειναι οτι επειδη ειμαι ψηλουλα κ αδυνατουλα (σχετικα..) η κοιλια μου..κανει εντυπωση!!!!!!!αντε πειτε πως τα ππατε με τις ενεσεις..να νιωσω οτι εχω κι εγω στηρηγμα στον αγωνα μου!!!!
Old 02-03-2010, 16:48:27   #33
Pinarifa

Pinarifa's Avatar

Quote:
κοριτσακια της τεχνητης εμμηνοπαυσης,που χαθηκατε??....αντε πειτε πως τα ππατε με τις ενεσεις..να νιωσω οτι εχω κι εγω στηρηγμα στον αγωνα μου!!!!
kriskris, Και εγω περιμενω ακομα! Αλλα ούτε σημάδι οτι κατι γίνεται μέσα μου αν και ηδη έχουν περάσει 35 μερες απο την ημερομηνία που τελείωσε το φαρμακο. Μαλών, θα παω να κάνω κανα υπέρηχο να δω αν ειναι ακομα σε καταστολή οι ωοθήκες.
Οσο για την κοιλιά - ειμαι οκ προς το παρων, αλλα εχω μια όρεξη... Ολη την μερα κατι μασάω, τι κακο ειναι αυτο.
Υπομονηηηηηη!
Old 02-03-2010, 17:57:30   #34
ekati

ekati χωρίς αξιολόγηση
Default 3μηνη διακοπή περιόδου

Κορίτσια καλησπέρα,είμαι καινούρια στο forum και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Σας γράφω την δική μου ιστορία-Μετά από έντονους πόνους από τους οποίους κατέληγα στο νοσοκομείο και πολλές εξετάσεις έφτασα στο γυναικολόγο-η διάγνωση ήταν 2 κύστες ενδομητρίωσης 8 και 12 εκ. στην αριστερή ωοθήκη τις αφαίρεσα λαπαροσκοπικά και πήρα αντισυλληπτικά χάπια για 3 μήνες.Η επέμβαση έγινε 7-1-2009 τον Ιούλιο άρχισα να πονάω πάλι και πολύ τις ημέρες τις περιόδου,στον υπέρηχο που έκανα 25/1/2010 είχα νέα κύστη στην αριστερή ωοθήκη 3,6 εκ ο γιατρός μου είπε πάλι επέμβαση,άλλαξα γιατρό πρότεινε θεραπεία με μία ένεση arvecap για τρίμηνη διακοπή περιόδου,28/02/2010 αδιαθέτησα,1/03/2010 έκανα την ένεση περίοδο έχω κανονικά,θα ήθελα να μου πείτε για τις παρενέργειες,φοβάμαι πολύ,είμαι 29 ετών.Σας ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης ekati δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 03-03-2010, 09:04:37   #35
kriskris

Quote:
Originally Posted by ekati View Post
Κορίτσια καλησπέρα,είμαι καινούρια στο forum και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα.Σας γράφω την δική μου ιστορία-Μετά από έντονους πόνους από τους οποίους κατέληγα στο νοσοκομείο και πολλές εξετάσεις έφτασα στο γυναικολόγο-η διάγνωση ήταν 2 κύστες ενδομητρίωσης 8 και 12 εκ. στην αριστερή ωοθήκη τις αφαίρεσα λαπαροσκοπικά και πήρα αντισυλληπτικά χάπια για 3 μήνες.Η επέμβαση έγινε 7-1-2009 τον Ιούλιο άρχισα να πονάω πάλι και πολύ τις ημέρες τις περιόδου,στον υπέρηχο που έκανα 25/1/2010 είχα νέα κύστη στην αριστερή ωοθήκη 3,6 εκ ο γιατρός μου είπε πάλι επέμβαση,άλλαξα γιατρό πρότεινε θεραπεία με μία ένεση arvecap για τρίμηνη διακοπή περιόδου,28/02/2010 αδιαθέτησα,1/03/2010 έκανα την ένεση περίοδο έχω κανονικά,θα ήθελα να μου πείτε για τις παρενέργειες,φοβάμαι πολύ,είμαι 29 ετών.Σας ευχαριστώ πολύ
καλως ορισες κοριτσι μου..αχ..εσυ εισαι απο τις περιπτωσεις που δεν θελουμε να ακουμε εδω μεσα..επανεμφανιση κυστης τοσο νωρις?χμμμ..παντως θεωρω οτι για την επανεμφανιση της κυστης φταιει αποκλειστικα ο πρωτος γιατρος σου που δεν σου εδωσε arvekap αμεσως μετα την επεμβαση,για να θεραπευσει τις εστιες ενδομητριωσης που τυχον εμειναν μετα την λαπαροσκοπιση..τι σοι γιατρος ηταν αυτος?αντισυλληπτικα μετα απο λαπαροσκοπιση?τελοσπαντων,τωρα ο νεος σου γιατρος προσπαθει να διορθωσει την κατασταση..προσπαθει με την ενεση να κανει την κυστη να "μαραθει" χωρις να κανει νεα επεμβαση..κοιταξε,ειναι μονο μια,την εκανε ς κ τελος.θα σου κοπει η περιοδος στην συνεχεια,αλλα για λιγο φανταζομαι..με 4 ενεσεις κοβεται ενα 6μηνο κ βαλε..με μια ενεση..ε κανα δυμηνο..οι παρενεργειες σε σενα πιστευω δεν θα ειναι τοσο εμφανεις οπως σε εμενα πχ που εκανα 4.δηλ,τιποτα εξαψεις,κ λιγα νευρα..αντε να σου ανοιξει κ λιγο η ορεξη οπως ανοιξε κ η δικια μας!!!σου ευχομαι ολα να πανε καλα..
Old 03-03-2010, 14:53:19   #36
Moments

Moments's Avatar

Moments χωρίς αξιολόγηση

Quote:
Originally Posted by Moments View Post
Γεια σας κορίτσια!!!
Με έστειλε εδώ η Pinarifa...δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο τόπικ και έκανα τις απορίες μου στο φόρουμ της ενδομητρίωσης. Ήδη κάποια κορίτσια τα ξέρω από άλλα φόρουμ...Όπως και να χει σας χαιρετώ όλες, γνωστές κι άγνωστες!
Το λοιπόν εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πριν 15 μέρες για αφαίρεση κύστεων ενδομητρίωσης. Προχτές τη Δευτέρα έκανα την πρώτη μου arvekap. Θα κάνω ακόμη μία στις 8 Μαρτίου και φτάνει. Ήθελα να μάθω για τυχόν παρενέργειες αλλά ήδη διάβασα τι είπατε και ....ταράκτηκα!!! Α τόσο καλά θα είναι!!!! Απογοητεύτηκα βρε κορίτσια γιατί εγώ νόμιζα πως η περίοδος επανέρχεται 40-50 μέρες μετά την τελευταία ένεση και όχι μετά από 28+55! Άσε που τώρα αγχώθηκα για το ότι ίσως να μην έρθει κιόλας έτσι που έτυχε σε κάποιες από σας....και όλα αυτά γιατί είχαμε σκοπό να κάνουμε εξωσωματική το καλοκαίρι....
Κορίτσια επιτέλους κάποια κίνηση στο καφέ!!!!
Συνεχίζω από τα πιο πάνω με νέες εξελίξεις...Τελικά έκανα τη δεύτερη arvekap στις 24 του Φεβράρη επειδή αδιαθέτησα δυο βδομάδες μετά την πρώτη ένεση. Ελεος!!!!Οπότε σε 16 μέρες από την πρώτη έκανα και τη δεύτερη! Άστε που οι εξάψεις είναι πολλές και αρκετό και το πρήξιμο. Τώρα δεν θέλω να αδιαθετήσω πάλι σε 15 μέρες για να μην βάλω και τρίτη arvekap. Κανονικά πρέπει να υπολογίζω μέσα στον Απρίλη δεν είναι; Αφού τη δεύτερη και τελευταία ένεση την έβαλα στις 24 Φεβρουαρίου...Ετυχε σε καμιά άλλη να μην έγινε η διακοπή κανονικά από την πρώτη ένεση;
Α! και κάτι άλλο! Ενώ η περίοδος μου διαρκεί το περισσότερο 6 μέρες, τώρα είμαι στην 8η μέρα με λίγο αίμα ακόμα...Επηρεάζει καθόλου η ένεση λέτε; Και προχτές την 6η μέρα ξανάρχισε ροή κανονικά και φοβήθηκα μην ξαναρχίσω πάλι απ την αρχή! Τι στο καλό! Η ενδομητρίωση έφυγε και οι ανωμαλίες συνεχίζονται?
Old 03-03-2010, 16:50:42   #37
ekati

ekati χωρίς αξιολόγηση
Smile

Quote:
καλως ορισες κοριτσι μου..αχ..εσυ εισαι απο τις περιπτωσεις που δεν θελουμε να ακουμε εδω μεσα..επανεμφανιση κυστης τοσο νωρις?χμμμ..παντως θεωρω οτι για την επανεμφανιση της κυστης φταιει αποκλειστικα ο πρωτος γιατρος σου που δεν σου εδωσε arvekap αμεσως μετα την επεμβαση,για να θεραπευσει τις εστιες ενδομητριωσης που τυχον εμειναν μετα την λαπαροσκοπιση..τι σοι γιατρος ηταν αυτος?αντισυλληπτικα μετα απο λαπαροσκοπιση?τελοσπαντων,τωρα ο νεος σου γιατρος προσπαθει να διορθωσει την κατασταση..προσπαθει με την ενεση να κανει την κυστη να "μαραθει" χωρις να κανει νεα επεμβαση..κοιταξε,ειναι μονο μια,την εκανε ς κ τελος.θα σου κοπει η περιοδος στην συνεχεια,αλλα για λιγο φανταζομαι..με 4 ενεσεις κοβεται ενα 6μηνο κ βαλε..με μια ενεση..ε κανα δυμηνο..οι παρενεργειες σε σενα πιστευω δεν θα ειναι τοσο εμφανεις οπως σε εμενα πχ που εκανα 4.δηλ,τιποτα εξαψεις,κ λιγα νευρα..αντε να σου ανοιξει κ λιγο η ορεξη οπως ανοιξε κ η δικια μας!!!σου ευχομαι ολα να πανε καλα..
Σε ευχαριστώ πολύ!!Ο πρώτος γιατρός πιστεύω πως έκανε ότι έκανε για να πληρωθεί και για μια δεύτερη επέμβαση(υποθέσεις κάνω και έγω),έτσι συντηρεί και μεγαλώνει την κλινική που έχει πάντως υποτίθεται πως ήταν από τους καλύτερους.Ώστοσο είμαι ευχαριστημένη με το νέο γιατρό απλώς διαβάζω πολλά και έχω φοβηθεί τις παρενέργειες της ένεσης.θα δούμε..χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ και μπορώ να επικοινωνήσω και με άλλες γυναίκε ςπου περνάνε το ίδιο.
Ο χρήστης ekati δεν είναι συνδεδεμένος  
Old 04-03-2010, 09:49:51   #38
kriskris

Quote:
Κορίτσια επιτέλους κάποια κίνηση στο καφέ!!!!
Συνεχίζω από τα πιο πάνω με νέες εξελίξεις...Τελικά έκανα τη δεύτερη arvekap στις 24 του Φεβράρη επειδή αδιαθέτησα δυο βδομάδες μετά την πρώτη ένεση. Ελεος!!!!Οπότε σε 16 μέρες από την πρώτη έκανα και τη δεύτερη! Άστε που οι εξάψεις είναι πολλές και αρκετό και το πρήξιμο. Τώρα δεν θέλω να αδιαθετήσω πάλι σε 15 μέρες για να μην βάλω και τρίτη arvekap. Κανονικά πρέπει να υπολογίζω μέσα στον Απρίλη δεν είναι; Αφού τη δεύτερη και τελευταία ένεση την έβαλα στις 24 Φεβρουαρίου...Ετυχε σε καμιά άλλη να μην έγινε η διακοπή κανονικά από την πρώτη ένεση;
Α! και κάτι άλλο! Ενώ η περίοδος μου διαρκεί το περισσότερο 6 μέρες, τώρα είμαι στην 8η μέρα με λίγο αίμα ακόμα...Επηρεάζει καθόλου η ένεση λέτε; Και προχτές την 6η μέρα ξανάρχισε ροή κανονικά και φοβήθηκα μην ξαναρχίσω πάλι απ την αρχή! Τι στο καλό! Η ενδομητρίωση έφυγε και οι ανωμαλίες συνεχίζονται?
μην αγχωνεσαι μομεντακι!!κι εγω μετα την πρωτη ενεση ειχα κανονικα περιδο..μετα εκανα την δευτερη ενεση κι απο τοτε δεν ξαναειδα την περιοδο μου..αφαντη!!απλα η διαφορα μας ειναι οτι εγω εκανα την δευτερη ενεση μετα απο 28 μερες,δηλαδη κανονικα,οπως πρεπει,δεν την εκανα νωριτερα οπως εσυ..γιατι το εκανες αυτο?εγω πιστευω οτι θα σου κοπει τωρα,κ μετα θα ξαναεχεις σε κανα 2μηνο,αρα κατα τον μαη...αρα μην ανησυχεις,δεν σου εχει συμβει κατι εξωπραγματικο!!!
Old 04-03-2010, 14:12:31   #39
Moments

Moments's Avatar

Moments χωρίς αξιολόγηση

Quote:
μην αγχωνεσαι μομεντακι!!κι εγω μετα την πρωτη ενεση ειχα κανονικα περιδο..μετα εκανα την δευτερη ενεση κι απο τοτε δεν ξαναειδα την περιοδο μου..αφαντη!!απλα η διαφορα μας ειναι οτι εγω εκανα την δευτερη ενεση μετα απο 28 μερες,δηλαδη κανονικα,οπως πρεπει,δεν την εκανα νωριτερα οπως εσυ..γιατι το εκανες αυτο?εγω πιστευω οτι θα σου κοπει τωρα,κ μετα θα ξαναεχεις σε κανα 2μηνο,αρα κατα τον μαη...αρα μην ανησυχεις,δεν σου εχει συμβει κατι εξωπραγματικο!!!
Σε ευχαριστώ kriskris. Δεν ξέρω γιατί μου έβαλε τη 2η ένεση τόσο νωρίς...Ίσως επειδή απ ότι μου είπε καλύτερα είναι να βάλεις την arvekap τις πρώτες 2-3 μέρες της περιόδου. Εσύ ακόμη περιμένεις να εμφανιστεί δηλαδή; Πότε ήταν η τελευταία φορά που την έβαλες;
Old 05-03-2010, 09:39:53   #40
kriskris

Quote:
Σε ευχαριστώ kriskris. Δεν ξέρω γιατί μου έβαλε τη 2η ένεση τόσο νωρίς...Ίσως επειδή απ ότι μου είπε καλύτερα είναι να βάλεις την arvekap τις πρώτες 2-3 μέρες της περιόδου. Εσύ ακόμη περιμένεις να εμφανιστεί δηλαδή; Πότε ήταν η τελευταία φορά που την έβαλες;
ασε..ηταν πρωτοχρονια...τοτε επεφταν οι 28 μερες απο την προηγουμενη..κ ξερεις τι λενε..ο,τι κανεις την πρωτη μερα του χρονου,το κανεις κ τις υπολοιπες...λες?????αχχχχχχχχχχχ..αρα λοιπον κλεισαμε τους δυο μηνες απο την τελευταια κ μπηκαμε στον τριτι..απότι μου λενε τα κοριτσια,περιπου 80 ημερες απο την τελευταια ενεση ειναι..κ μετα ανοιγει το "παραθυρο γονιμοτητας" οπως μας λενε τα κοριτσια παλι..ειναι δηλαδη μια περιοδο που ευνοειται η συλληψη..κοιταξε,εσενα πιστευω θα σου ερθει νωριτερα η περιοδος..εγω μην ξεχνας οτι εκανα 4 arvekap ενω εσυ μολις δυο..κι αν θες την γνωμη μου εκμεταλλευσου την περιοδο μετα τις ενεσεις,κανενα τριμηνο,και μετα προχωρας σε αλλες μεθοδους..που ξερεις?κι αν σου κατσει??εγω παντως εχω τις κρυφες μου ελπιδες...αχχχ μακαρι να συμβει σε οοοοολλλλλλεεεεεεεςςςς μας!!!!!!!!!!!!!!
Closed Thread

Bookmarks

Thread Tools

Posting Rules