Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-11-09, 16:27   #1
Χάιντι

Το avatar του χρήστη Χάιντι

Περιοχή: Αθήνα
Χάιντι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ.

Κορίτσια, γειά σας και πάλι. Σας ζαλίζω λιγάκι αλλά προσπαθώ να βάλω κάποια πράγματα σε σειρά στο μυαλουδάκι μου.

Τα συμπτώματα ωορηξίας είναι τα ίδια με εκείνα της περιόδου? Εάν είναι έτσι, είναι δυνατόν να μην υπάρχουν συμπτώματα ωορηξίας και κάποια πονακια ιδίως όταν πλησιάζουν την περίοδο να είναι προεόρτια περιόδου και μόνο? είναι δυνατόν να ξέρεις ποιές είναι οι γόνιμες μέρες και ωστόσο μετά το υποτιθέμενο πέρασμά τους να έχεις συμπτώματα ωορηξίας? είναι συμπτώματα ωορηξίας ή περιόδου αυτά? πόσο διαρκεί η ωορηξία? είναι δυνατόν να έχεις σταθερό κύκλο 27 ημερών για παράδειγμα όπως εγώ, το οποίο σημαίνει ότι χοντρικά γύρω στην 13η-14 μέρα υπάρχει ωορηξία και ωστόσο αυτή να μην έρθει τότε αλλά μετά από καμιά εβδομάδα, με τα συμπτώματά της ? μπορεί, παρά τη σταθερότητα του κύκλου, η ωορηξία να γίνει πολύ αργότερα από τότε που θα έπρεπε κανονικά ή που συνήθως γίνεται?

Εάν είναι έτσι, μάλλον τζίφος και για αυτόν το μήνα το μπεμπε..

Κορίτσια, ας απαντήσει κάποια.. Αρχίζω να τρελλαίνομαι..
Ο χρήστης Χάιντι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-09, 17:44   #2
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χάιντι,

Με τις ταπεινές μου γνώσεις θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες από τις απορίες σου.

Λοιπόν, κάποιες γυναίκες έχουν συμπτώματα κατά την διάρκεια της ωορηξίας τους και κάποιες άλλες δεν έχουν. Π.χ. εγώ συνήθως αισθάνομαι έναν πόνο οξύ από τη μεριά της σάλπιγγας που είναι να απελευθερώσει το ωάριο την κάθε φορά, δηλ. πότε δεξιά πότε αριστερά.

Άλλες κοπέλες αναφέρουν ότι κατά την ωορηξία τους έχουν πολλά διαυγή υγρά, πράγμα το οποίο σε μένα δεν ισχύει.

Κάποιες φορές είναι πιθανόν να γίνει ωορηξία χωρίς να υπάρχει ωάριο.

Άλλες φορές λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (κούρασης, στρες, άγχους,) είναι δυνατόν η ωορηξία να γίνει αργότερα από το συνήθες οπότε μιλάμε για περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης εάν τυχόν υπάρχουν επαφές κατά το κρίσιμο διάστημα.

Η περίοδος της ωορηξίας διαρκεί 12 - 36 ώρες αλλά το σπέρμα ζει μέχρι και 3 μέρες οπότε πάντα παίζει η περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν παίρνουμε προφυλάξεις εκείνες τις μέρες.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Φιλικά
Δομνίνα
Ο χρήστης domnina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-09, 18:51   #3
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

Περιοχή: θεσσαλονικη
koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βαλτε και μεσα στα συμπτωματα την διαφορα στα υγρα κατα τις μερες τις ωορηξειας,αλλαζουν γινονται ασπρα διαφανη και οταν τα πιανεις με τα ακροδαχτυλα σου και τα ανοιγεις ειναι ελαστικα να το πω?
Παλιά 18-11-09, 09:41   #4
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koufetaki Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλτε και μεσα στα συμπτωματα την διαφορα στα υγρα κατα τις μερες τις ωορηξειας,αλλαζουν γινονται ασπρα διαφανη και οταν τα πιανεις με τα ακροδαχτυλα σου και τα ανοιγεις ειναι ελαστικα να το πω?
Ακριβώς έτσι! εαν δεν έχουν αυτή την υφή το σπέρμα δεν μπορεί να τα διαπεράσει.
Παλιά 18-11-09, 09:47   #5
AngiCat

Το avatar του χρήστη AngiCat

AngiCat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ στην ωορηξία είχα πάντα μερικές σταγόνες καφετιά υγρά.
Παλιά 18-11-09, 22:32   #6
Χάιντι

Το avatar του χρήστη Χάιντι

Χάιντι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο domnina Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάιντι,

Με τις ταπεινές μου γνώσεις θα προσπαθήσω να λύσω κάποιες από τις απορίες σου.

Λοιπόν, κάποιες γυναίκες έχουν συμπτώματα κατά την διάρκεια της ωορηξίας τους και κάποιες άλλες δεν έχουν. Π.χ. εγώ συνήθως αισθάνομαι έναν πόνο οξύ από τη μεριά της σάλπιγγας που είναι να απελευθερώσει το ωάριο την κάθε φορά, δηλ. πότε δεξιά πότε αριστερά.

Άλλες κοπέλες αναφέρουν ότι κατά την ωορηξία τους έχουν πολλά διαυγή υγρά, πράγμα το οποίο σε μένα δεν ισχύει.

Κάποιες φορές είναι πιθανόν να γίνει ωορηξία χωρίς να υπάρχει ωάριο.

Άλλες φορές λόγω ιδιαιτέρων συνθηκών (κούρασης, στρες, άγχους,) είναι δυνατόν η ωορηξία να γίνει αργότερα από το συνήθες οπότε μιλάμε για περίπτωση καθυστερημένης σύλληψης εάν τυχόν υπάρχουν επαφές κατά το κρίσιμο διάστημα.

Η περίοδος της ωορηξίας διαρκεί 12 - 36 ώρες αλλά το σπέρμα ζει μέχρι και 3 μέρες οπότε πάντα παίζει η περίπτωση εγκυμοσύνης αν δεν παίρνουμε προφυλάξεις εκείνες τις μέρες.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Φιλικά
Δομνίνα
Δομνίνα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! είναι αρκετά διαφωτιστική! Τι να πω.. σύμφωνα με τα συμπτώματά μου, ή είχα καθυστερημένη ωορηξία, ή έχω πρόωρα σημάδια ερχομού περιόδου ή θα γίνω μανουλίτσα..μακάρι θεέ μου... Θα δείξει! φιλιά!
Ο χρήστης Χάιντι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-09, 10:30   #7
aimilia

aimilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή και εμένα με μπερδεύει αυτό το θέμα...
Μπορεί η ωορρηξία σε σταθερό κύκλο να γίνεται 2-3 μέρες νωρίτερα από το αναμενόμενο?
Πχ σε κύκλο 31 ημερών με τ.ε.ρ. 2/11 ενώ περιμένω ωορρηξία 19/11 να έχω έντονα συμπτώματα, δηλ ωορρηξία (πόνο και κυρίως υγρά) 16-17/11?.. μπορεί τα συμπτώματα να προηγούνται της ωορρηξίας?
Ο χρήστης aimilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-09, 12:38   #8
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Φυσικά και τα συμπτώματα προηγούνται της ωορρηξίας. Και είναι και πολύ φυσικό κάποιες φορές να γίνεται ωορρηξία νωρίτερα ή αργότερα λόγω διαφόρων συνθηκών και παραγόντων. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

Φιλικά,
Δομνίνα
Παλιά 20-11-09, 12:46   #9
aimilia

aimilia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο domnina Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και τα συμπτώματα προηγούνται της ωορρηξίας. Και είναι και πολύ φυσικό κάποιες φορές να γίνεται ωορρηξία νωρίτερα ή αργότερα λόγω διαφόρων συνθηκών και παραγόντων. Οπότε μην ανησυχείς καθόλου.

Φιλικά,
Δομνίνα
Οπότε σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θεωρούμε ότι η ωορρηξία πραγματοποιείται μετά το πέρας των συμπτωμάτων? και μπορεί η ωορρηξία να γίνει νωρίτερα-αργότερα από το αναμενόμενο αλλά η περίοδος να είναι στην ώρα της?

Ευχαριστώ!
Ο χρήστης aimilia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-09, 12:56   #10
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής υπάρχει και περίπτωση να μην γίνει ωορρηξία κάποιο μήνα και έτσι η περίοδος να έρθει στην ώρα της λόγω της πτώσης του ενδομητρίου το οποίο δημιουργείται ούτως ή άλλως.

Συνήθως όμως η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά από την μέρα της ωορρηξίας.

Όπως σου είπα όμως πολλοί παράγοντες επηρεάζουν το πότε θα γίνει αυτή.

Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό θα ήταν να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σου λύσει όποιες απορίες έχεις με επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Φιλικά,
Δομνίνα
Παλιά 09-02-10, 23:10   #11
flosummer

flosummer χωρίς αξιολόγηση
Post Ερώτηση για ωορηξια

καλησπερα σε όλα τα κορίτσια.....
Ηθελα να ρωτήσω πως καταλαβαίνετε ότι έχετε ωορηξία.Ποιά είναι τα σημαδια???

Ο χρήστης flosummer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 23:16   #12
mammy-m

mammy-m χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα!Δεν το καταλαβαινουν ολες.Προσωπικα παλαιοτερα δεν καταλαβαινα τιποτα και τωρα μετα απο 2 γεννες την καταλαβαινω και πολυ καλα μαλιστα.Εχω ελαφρια πονακια οπως στην περιοδο, αυξημενα κολπικα υγρα(βλεννες)και μια μικροαδιαθεσια.
Ο χρήστης mammy-m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-02-10, 23:16   #13
adnihor1

adnihor1 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο flosummer Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα τα συμπτωματα της ωορηξιας ειναι συνηθως πονος χαμηλα κ κολπικαυγρα πιο πολλα με διαφορετικη υφη (δηλ.σαν μυξουλες)κ σε μερικες περιπτωσεις νευρακια ΟΜΩΣ δεν ειναι απαραιτητα να υπαρχουν ωστε να επιτευχθει μια εγκυμοσυνη εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη μου παραπονιομουν οτι δεν ειχα συμτωματα κ οτι δεν εκανα ωορηξια εμεινα ομως ασχετα με την καταληξη οποτε μην τα πολυ ψαχνεις γιατι περισσοτερο αγχωνεσε μερικες φορες μπορει να τα καταλαβαινεις κ μερικες οχι
Ο χρήστης adnihor1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 23:19   #14
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω καθε φορα που εχω νοιωθω σαν μικροσουβλιες στην κοιλια καμια φορα ειναι κ εντονες
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 23:27   #15
flosummer

flosummer χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μάλιστα.Τι να πω ρε κορίτσια εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα.......

Ο χρήστης flosummer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-10, 00:54   #16
vasdeli

Το avatar του χρήστη vasdeli

Περιοχή: Όπου γης, πατρίς
vasdeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο flosummer Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ παλιότερα δεν την καταλάβαινα την ωορρηξία, τώρα μετά από 2 γέννες όχι μόνο την καταλαβαίνω αλλά είμαι απολύτως βεβαία....Την μέρα που κάνω ωορρηξία προσθέτω άλλες 14 μέρες και ξέρω ακριβώς πότε θα αδιαθετήσω!!! Για τέτοια ακρίβεια μιλάμε!
Τα συμπτώματα; Πόνος ελαφρύς στην μεριά της ωοθήκης από την οποία γίνεται η ωορρηξία...(μιλάμε μέχρι και αυτό καταλαβαίνω!),πρήξιμο, βλένες ιδιαίτερα ελαστικές.
Παλιά 10-02-10, 00:58   #17
Dimitra83
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: GERMANY
Dimitra83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οντως κ γω μετα την πρωτη μου γεννα αρχισα να εχω συμπτωματα.γιατι γινεται αυτο??
Ο χρήστης Dimitra83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-10, 09:45   #18
koufetaki

Το avatar του χρήστη koufetaki

koufetaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαλλον καταλαβαινουμε την λειτουργεια του σωματος μας καλυτερα μετα απο τις γεννες ειναι δηλ. εμπειρικο το θεμα
Παλιά 10-02-10, 12:13   #19
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω πριν τις παιδιά μοθ δεν την καταλάβαινα, τον τελευταίο καιρό όμως έχω πόνους χαμηλά (στην μία από τις δύο πλευρές) και στην αντίστοιχη πλευρά χαμηλά στη μέση Υγρά δεν έχω.
Αλλά ρε κορίτσια, μια ερώτηση
Ωορρηξία αυτό το μήνα είχα στις 7.02 (θετικοποιήθηκε το τεστ στις 6.02). 16-17 μέρα (έχω κύκλο 30 ημερών, τελευταία περίοδος 22)
Σήμερα όμως έχω υγρά και ξεκίνησε να με πονάει και το στήθος μου. Τι είναι αυτό; σήμερα τα υγρά, μετά την ωορρηξία; είπαμε μήπως ξεκινήσουμε για τρίτο αυτό το μήνα, αλλά μάλλον θα αδιαθετήσω....Καμιά ιδέα;
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 16:39   #20
skiy

skiy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΩΟΡΗΞΙΑΣ?????

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΩΟΡΗΞΙΑΣ?????
Ο χρήστης skiy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 16:46   #21
FDP

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
FDP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ανάλογα..εγώ έχω τσιμπήματα εκείνες τις μέρες και βλένες...άλλες πάλι δεν την καταλαβαίνουν...
Ο χρήστης FDP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 16:50   #22
skiy

skiy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝΙΩΘΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ Η ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ? Ή ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΗΖΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ;
Παλιά 25-11-10, 21:01   #23
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ποσες μερες διαρκεια εχει ο κυκλος σου? ειναι σταθερος?νομιζω ειναι 2 βασικα ερωτηματα για τις γονιμες.εγω πχ εχω κυκλο 28 ημερων.14 μερες πριν αδιαθετησω ειναι η ωορρηξια μου κ οντως εκεινες τις μερες πρηζομαι λιγακι,εχω τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια κ διαφανα κολπικα υγρα.αυτα ομως δεν ειναι φιξ για καθε γυναικα.
αν αντιμετωπιζεις προβλημα στο να τις βρεις μπορεις να το παρακολουθεις ειτε με τον γυναικολογο σου ειτε με τεστ ωορρηξιας.

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 21:23   #24
skiy

skiy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mporo na po oti ine statheros... parolo pou ena mina ine 28 imeres kai kapoious allous 31 imeres.... adiathetisa 14 noemvriou kai autes tis meres mou pristike to stithos....diladi autes tis meres pisteuo ine oi gonimes mou.... alla mehri pote omos? pou tha katalabo oti teliosan? ine 4 meres standart oi gonimes?kai parepiptontos ine kalitera mera para mera oi epafes para kathe mera stis gonimes meres?
Παλιά 25-11-10, 21:28   #25
NIOBH

Το avatar του χρήστη NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα ο γιατρός μου μου έχει πεί....ότι είναι καλύτερα να κάνουμε μέρα παρά μέρα.....κυρίως πρίν την ωορρηξία....αλλά στις γόνιμες να κάνουμε κάθε μέρα....κι αν μπορούμε και 2 φορές..... Ακόμη καλό θα ήταν αν ξέρουμε πως αύριο είναι η πρώτη γόνιμη μέρα.....να έρθουμε σε επαφή σήμερα....ώστε όταν θα σπάσει το ωοθηλάκιο....να υπάρχει ήδη μέσα σπέρμα.... Καλή επιτυχία....
Ο χρήστης NIOBH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 21:43   #26
εκαβη

Περιοχή: αθηνα
εκαβη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια κάνω τεστ ωορηξίας από την 11η μέρα του κύκλου,σήμερα είναι 16η κ τίποτα.Τι γίνεται?Ξέρει καποια μέχρι ποια μέρα μπορεί να υπάρξει ωορηξία?Μπορεί να είχα κ πριν την 11η?
Ο χρήστης εκαβη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-10, 21:46   #27
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο εκαβη Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια κάνω τεστ ωορηξίας από την 11η μέρα του κύκλου,σήμερα είναι 16η κ τίποτα.Τι γίνεται?
Tί κύκλο έχεις;
Παλιά 25-11-10, 21:51   #28
εκαβη

εκαβη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν είμαι σταθερή ποτέ γι αυτό αποφάσισα να κάνω το τεστ να σιγουρευτώ.Συνήθως έχω καθυστέρηση περίπου 5 με 6 μέρες.Τα τεστ είναι όντως ακριβή?
Παλιά 25-11-10, 21:56   #29
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν είμαι σταθερή ποτέ γι αυτό αποφάσισα να κάνω το τεστ να σιγουρευτώ.Συνήθως έχω καθυστέρηση περίπου 5 με 6 μέρες.Τα τεστ είναι όντως ακριβή?
Σε ρώτησα για το κύκλο σου γιατί....αν έχεις μεγάλο κύκλο π.χ....40 μέρες ....αποκλείεται να έχεις ωορρηξία τις μέρες που προανέφερες....
Όσο για τα τέστ....εγώ τα είχα δοκιμάσει....αλλά δε τα θεωρώ αξιόπιστα....μου είχαν σπάσει τα νεύρα....άλλες κοπέλες τα εμπιστεύονται...τι να σου πω.....
Παλιά 25-11-10, 22:01   #30
εκαβη

εκαβη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ πολυ!Ο κύκλος μου είναι περίπου 33 μέρες άρα μάλλον θα έχω αργότερα.Έχω αγχωθεί κ με αυτό τώρα πολύ.Κάθε μέρα παρακαλάω να είναι η μέρα αλλά προς το παρόν...
Παλιά 25-11-10, 22:06   #31
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ ευχαριστώ πολυ!Ο κύκλος μου είναι περίπου 33 μέρες άρα μάλλον θα έχω αργότερα.Έχω αγχωθεί κ με αυτό τώρα πολύ.Κάθε μέρα παρακαλάω να είναι η μέρα αλλά προς το παρόν...
Δε ξέρω το ιστορικό σου αλλά καλά θα ήταν να τις ψάξεις πρώτα με το γιατρό....και μετά όταν τις βρείς.....προσπαθείς με τα τέστ....ώστε να ξέρεις στο περίπου.
Εμένα με κύκλο 40 ημερών...είχε φτάσει η 21η μέρα και δεν είχα ακόμη ωορρηξία.....μετά με χάπια ρυθμίσαμε το κύκλο στις 28-30 ημέρες και έχω ωορρηξία απο την 11η ως τη 14η....
Παίζουν πολλοί παράγοντες .....
Πάντως αν υπολογίσω τις μέρες σου...σύμφωνα με τα δικά μου...μάλλον τις έχεις κάνει τις γόνιμες....βέβαια κάνε καμια προσπάθεια και σήμερα/αύριο...δε χάνεις τίποτα........καλή επιτυχία.......καληνύχτα.
Παλιά 25-11-10, 22:35   #32
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς να πηγαίνεις μέρα παρα μέρα όλο το μήνα και κάθε μέρα στις γόνιμες. Τελευταίες μελέτες μιλούν για κάθε μέρα στις γόνιμες, αλλά αυτό ισχύει μονο όταν ξέρεις με σιγουριά ποιες είναι οι γόνιμες σου.

Παλιά 25-11-10, 23:09   #33
vasiliki-pan

Το avatar του χρήστη vasiliki-pan

Περιοχή: Κρητη
vasiliki-pan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα!!!εμενα η πρωτη μερα της ωορρηξιας μου ηταν στις 22 νοεμβριου βασει υπολογισμων και το αισθανθηκα με πονακια κυριως δεξια και πολλα υγρα τα οποια συμπτωματα τα εχω μεχρι σημερα. στις 21 ειχαμε κανει μια προσπαθεια με τον αντρα μου αλλα λογω καποιων περιστασεων δεν καναμε αλλη προσπαθεια δυστηχως.σημερα εχω κατι τσιμπιματακια στο στηθος ειναι φυσιολογικα στην οωρρηξια ή υπαρχει περιπτωση να εγινε η πολυποθητη συλληψη μια μερα πριν την οωρρηξια???
Παλιά 26-11-10, 10:40   #34
NIOBH

NIOBH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vasiliki-pan Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλησπερα!!!εμενα η πρωτη μερα της ωορρηξιας μου ηταν στις 22 νοεμβριου βασει υπολογισμων και το αισθανθηκα με πονακια κυριως δεξια και πολλα υγρα τα οποια συμπτωματα τα εχω μεχρι σημερα. στις 21 ειχαμε κανει μια προσπαθεια με τον αντρα μου αλλα λογω καποιων περιστασεων δεν καναμε αλλη προσπαθεια δυστηχως.σημερα εχω κατι τσιμπιματακια στο στηθος ειναι φυσιολογικα στην οωρρηξια ή υπαρχει περιπτωση να εγινε η πολυποθητη συλληψη μια μερα πριν την οωρρηξια???
Δε ξέρω για τα τσιμπηματάκια.....αλλά πάντα υπάρχει πιθανότητα να έμεινες έγκυος πριν την ωορρηξία...(όπως είπα και πιο πάνω).....αρκεί να ξέρεις σίγουρα ότι την 22η μέρα είχες ωορρηξία..... Γιατί το σπέρμα υπάρχει μέσα όταν σπάει το ωοθηλάκιο.........και μπορεί να γίνει η γονιμοποίηση. Είναι πολύ νωρίς όμως για να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα και ν'αγχώνεσαι...υπομονή...σχεδόν μαζί είμαστε.........εγώ είχα στις 19 Νοέμβρη.......κι εμένα πήγε χάλια το εγχείρημα.......δε περιμένω τίποτα....αλλά ελπίζω.... Καλή μας επιτυχία...
Παλιά 26-11-10, 11:58   #35
vasiliki-pan

Το avatar του χρήστη vasiliki-pan

Περιοχή: Κρητη
vasiliki-pan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NIOBH Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε ξέρω για τα τσιμπηματάκια.....αλλά πάντα υπάρχει πιθανότητα να έμεινες έγκυος πριν την ωορρηξία...(όπως είπα και πιο πάνω).....αρκεί να ξέρεις σίγουρα ότι την 22η μέρα είχες ωορρηξία..... Γιατί το σπέρμα υπάρχει μέσα όταν σπάει το ωοθηλάκιο.........και μπορεί να γίνει η γονιμοποίηση. Είναι πολύ νωρίς όμως για να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα και ν'αγχώνεσαι...υπομονή...σχεδόν μαζί είμαστε.........εγώ είχα στις 19 Νοέμβρη.......κι εμένα πήγε χάλια το εγχείρημα.......δε περιμένω τίποτα....αλλά ελπίζω.... Καλή μας επιτυχία...
μακαρι ΝΙΟΒΗ μου σε ευχαριστω πολυ!!!!βασικα δεν ειχα ωορρηξια την 22η μερα (εγω κανω ωορρηξια 16η με 19η μερα του κυκλου) αλλα 22 νοεμβριου μεχρι χθες 25 νοεμβριου σημερα σταματησαν τα πονακια οποτε ειχα μεχρι χθες ωορρηξια.τι να πω...λες???αχ παιρνω ελπιδες παλι δεν το θελω για να μην απογοητευτω μετα αλλα ξερεις πως ειναι.ευχομαι και σε σενα να αποκτησεις γρηγορα το μωρακι σου!!!!
Παλιά 26-11-10, 12:07   #36
sofi99

sofi99 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα κορίτσια!!!! ούτε και εγώ μπορώ να βρώ την ωοριξία μου,
ο κύκλος μου διακιμένεται πιο στις 28-29 ημέρες ενώ την τελευταία φορά 32, μπέρδεμα αντε βρές πότε θα έρθει η επόμενη, από την Κυριακή είχα ενοχλήσεις στο στήθος, Δευτέρα ανέβασα θερμοκρασία 36,7 προϊγούμενες 36,3-36,4, από χθές έχω έντονο πόνο στο στήθος με ενοχλεί και το σουτιεν, τόσες μέρες ωοριξία έχω??????????
Ο χρήστης sofi99 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 19:26   #37
afrodithko

afrodithko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΩΟΡΗΞΙΑΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ...
ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.....
ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΕΧΕΙ ΣΥΠΜΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΥΦΗ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ;;;
Ο χρήστης afrodithko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 19:35   #38
candy76

Το avatar του χρήστη candy76

Περιοχή: ston kosmo mou!!
candy76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, έχει συμπτώματα... Σ' εμένα τουλάχιστον είχε τις τελευταίες φορές. Παλιά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου, οπότε πέρναγαν απαρατήρητα. Τους τελευταίους μήνες που την εντόπισα με τεστ ωορρηξίας (αυτό που σου λέει 24-36 ώρες πριν), την κατάλαβα όταν έγινε. Έχει μικρό αλλά αντιληπτό πόνο, και τα υγρά αλλάζουν υφή (γίνονται διάφανα και μοιάζουν με ασπράδι ωμού αυγού) και είναι αρκετά σε ποσότητα.

Ο χρήστης candy76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 20:06   #39
afrodithko

afrodithko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...
νιωθω εδω και μια ωριτσα περιπου εναν οξυ πονο στην αριστερη πλευρα οχι συνεχομενο. πιστευω οτι οφείλεται σε αυτο διοτι μαλλον σημερα εχω ωορηξια...
και κατι ακομη. μηπως γνωριζεις ποσο ζει το ωαριο και ποσο το σπερματοζωάριο;
Ο χρήστης afrodithko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-10, 20:13   #40
ValiaK

Το avatar του χρήστη ValiaK

ValiaK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο afrodithko Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση...
νιωθω εδω και μια ωριτσα περιπου εναν οξυ πονο στην αριστερη πλευρα οχι συνεχομενο. πιστευω οτι οφείλεται σε αυτο διοτι μαλλον σημερα εχω ωορηξια...
και κατι ακομη. μηπως γνωριζεις ποσο ζει το ωαριο και ποσο το σπερματοζωάριο;
Ωάριο 1-2 μέρες
Σπερματοζωάριο έως 5 μέρες εάν το ph του κόλπου της γυναίκας δεν είναι πολύ όξινο

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές