Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-11-09, 00:07   #1
ΗΝΗ

ΗΝΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΚΥΣΤΗ;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 12 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ). Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΗ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΗ Ή ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης ΗΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-11-09, 16:45   #2
mariapapa

mariapapa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

klaispera mporei kai emena kapoios na me voithisei..o andras mou exei mia kisti stin epididimida tou aristerou tou orxi...einai poli mikri me ygro...afti tha ipotropiasei kapoia stigmi??? thn aprakolouthei kathe xrono me iperixo o andras mou....iparxei periptsoi na apodinamosei to sperma???
Ο χρήστης mariapapa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-11-09, 17:40   #3
AngiCat

Το avatar του χρήστη AngiCat

AngiCat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΗΝΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ 12 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΩΟΘΗΚΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ). Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΛΗ ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΚΗ Ή ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Δεν είμαι ειδικός αλλά τόσο μεγάλες κύστες καλύτερα είναι να αφαιρούνται με κανονική εγχείρηση διότι λαπαροσκοπικά έιναι δύσκολο να βγούν ακέραιες. Επίσης έχω ακούσει ότι με την κανονική εγχείρηση σου κάνουν και καυτιριασμό και δεν ξαναβγαίνει αμέσως. Η φίλη μου πρόσφατα έκανε αφαίρεση 2 κύστες (1 δεξιά και 1 αριστερά) 4 εκατοστών με κανονική εγχείρηση και ήταν στο κρεββάτι 2 εβδομάδες. Έγινε τελείως καλά μετά από έναν μήνα σχεδόν και μερικές φορές ακόμα πονάει. Δεν είναι εύκολη υπόθεση η εγχείρηση, αυτό είναι σίγουρο, είναι όμως πιό σίγουρη από την λαπαροσκόπηση με την έννοια ότι έχουν περιθώριο να κάνουν καλύτερη δουλειά οι γιατροι. Το πιό σημαντικό είναι να ρωτήσεις τι σου προτείνει ο γιατρός για την δική σου περίπτωση.
Καλή τύχη και η Παναγιά μαζί σου.
Παλιά 25-11-09, 14:40   #4
ΗΝΗ

ΗΝΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τελικα ο γιατρος μου συνεστησε λαπαροσκοπικα. πανω απο 15 εκατοστα δεν γινετε. angikat καυτηριασμος γινετε και στην λαπαροσκοπηση. θα μεινω μονο μια μερα μεσα και δεν εχει καθολου πονους μετα απο οτι μου ειπε ο γιατρος και διαβασα σε πολλα forum. η μονη ενοχληση θα ειναι ενα φουσκωμα το οποιο ομως θα υποχωρησει αμεσσα.
την παρασκευη εχω την επεμβαση και ελπιζω ολα να πανε καλα.
ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.
Παλιά 25-11-09, 19:49   #5
kel

kel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην ανησυχεις ΗΝΗ και εγω αφαιρεσα λαπαροσκοπικα μια τεραστια κυστη πριν 5 χρονια και απο τοτε δε ξαναβγηκε ποτε. Ο γιατρος μου ειπε οτι πρωτα της αφαιρεσε το υγρο γιατι ηταν τεραστια και φοβοταν να μη σκασει και μετα αφαιρεσε το στελεχος. Βγηκα την αλλη μερα και σε 5 μερες πηγα στη δουλεια. Μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα. περαστικα.
Ο χρήστης kel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-10, 14:03   #6
katerina18

katerina18 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

geia sas eimai kenouria eimai 18 xronon kai m brikane mia kisti stin deksia meria 5.5 ekatoston m pane pos mpori na xriasti na antimetopisti xirourgika kai tha ithela na rotisw an i raparoskopisi ponaei
Ο χρήστης katerina18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-10, 17:39   #7
Daya

Daya χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΗΝΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Γειά σας κορίτσια,πριν μερικές μέρες έκανα και γω επέμβαση για αφαίρεση κύστης οωθήκης μεγέθους 7. Η επέμβαση έγινε ρομποτικά με το Da Vinci στο Doctor's Hospital και όλα πήγαν εξαίσια,δεν είχα πόνους ούτε μετεγχειρητικά προβλήματα,με κράτησαν μέσα 1 μέρα και την επόμενη πήγα σπιτάκι μου,φυσικά δεν μπορώ να μην αναφερθώ στον γιατρό μου
Ανδρέα Φωκά που πάνω απο όλα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΥ,(άλλαξα πολλούς ιατρούς-γυναικολόγους) ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ- ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!

Μην αγχώνεστε girls σας εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!!!

ps: η μόνη ίσως ενόχληση που μπορεί να έχετε θα είναι απο το αέριο που βάζουν... μια μικρή αίσθηση φουσκώματος, και ελαφρώς στην πλάτη κάτι σαν πιάσιμο..που φεύγει σε 2-3 μέρουλες μετά την επέμβαση.
Ο χρήστης Daya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-11, 13:00   #8
Λιλ

Λιλ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή λαπαροσκοπηση για κυστη

Κοριτσακια γεια σαs ! Και εγω μπορει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι στην σαλπιγγογραφια μου βρηκαν μια κυστη που μαλλον ειναι ενδομητριωση και περικωδωνικεs συμφησειs , πειτε μου να μην φοφαμαι γιατι κλαιω και ειμαι ασχημα ψυχολογικα...
Ο χρήστης Λιλ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-11, 13:16   #9
Λιλ

Λιλ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πειτε μου να μην φοβαμαι, τρεμω στην ιδεα οτι θα κανω λαπαροσκοπηση!!....
Παλιά 08-02-11, 14:10   #10
paros

paros χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειτε μου να μην φοβαμαι, τρεμω στην ιδεα οτι θα κανω λαπαροσκοπηση!!....
δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ...αντε βρε που θα κλαις κιολας..
κι εγω ειχα κανει και μετα αναρωτηθηκα αν αυτο ηταν ολο...
μην ανυσηχεις καθολου!! και παντα να σκεφτεσαι θετικα!

Ο χρήστης paros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-11, 10:57   #11
Λιλ

Λιλ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσπαθω να σκεπτομαι θετικα και οτι ειναι για καλο, αφου θελουμε να εχουμε και εμειs το bebe μαs.θα παρουμε και δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο να δουμε τι θα μαs πει. Σε ευχαριστω παντωs που μου δινειs κουραγιο
Παλιά 19-02-11, 23:51   #12
saintfevrier

saintfevrier χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έχω κύστη 4,5 εκ. στή δεξιά ωοθήκη εδώ και 6 χρόνια. Από τότε που την ανακάλυψε ο γιατρός μου στην επαρχία, μου είπε ότι πρέπει να βγει, και με παρέπεμψε σε πολύ δημοφιλή και έμπειρο γιατρό στην Αθήνα. Επίσης, ο γυναικολόγος μου εδώ (επαρχία) μου είχε πει ότι η κύστη μπορεί να με δυσκολέψει στο να μείνω έγκυος (είχα ήδη ένα παιδί, και ήθελα δεύτερο).
Τελικά πήγα στο γιατρό στην Αθήνα, και μου είπε ότι επειδή έχω ήδη μια καισαρική και έχουν δημιουργηθεί συμφύσεις, δύσκολα θα έβγαινε λαπαροσκοπικά, και μου πρότεινε το εξής: να μείνω έγκυος, και στη γέννα να μου αφαιρέσουν και την κύστη.
Έμεινα λοιπόν έγκυος, παρά την κύστη, και παρά τα χρόνια μου (40 τότε), και παρά κάποια άλλα προβλήματα υγείας που έχω, και πολύ εύκολα μάλιστα (3 μήνες μετά το "ελεύθερο" σεξ).
Είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη - καμία ενόχληση από την κύστη, γέννησα στο γιατρό στην Αθήνα (Χασιάκος), όλα πήγαν τέλεια.
Όταν γύρισα στην επαρχία και πήγα στο γιατρό μου για υπέρηχο, και είδα στην οθόνη την κύστη ανέπαφη, μ'επιασαν τα κλάματα. "Τι έγινε; την ξέχασε;;;" αναρωτιόμουν...
Έτυχε ένα χρόνο μετά να πάω σε άλλο γιατρό εδώ στην επαρχία, όχι επειδή είχα παράπονο από τον πρώτο, αλλά είχα έντονο πόνο στην κύστη, και την άλλη μέρα έφευγα για ταξίδι (για οικογενειακούς λόγους υγείας, έχω αναφερθεί σε άλλη συζήτηση εδώ στο φόρουμ) εξωτερικό, και δεν μπορούσε να με δει ο πρώτος...
Ο άλλος γιατρός που είδα τυχαίνει να είναι ειδικός στη λαπαρασκόπηση και μου είπε ότι παρά τις δυο καισαρικές, μπορεί εύκολα να βγει λαπαροσκοπικά. Και ότι καλά έκανε ο Χασιάκος και δεν μου την έβγαλε στη γέννα, γιατί η γυναίκα που γεννάει είναι "στο κόκκινο" και την ανοίγουν όσο πιο γρήγορα να βγάλουν το παιδί, και δεν κάνουν άλλες επεμβάσεις για να μην έχουν απρόοπτα...
Ησύχασε λοιπόν το μυαλό μου, και τώρα περιμένω - από το Σεπτέμβρη του 2009 - ΠΟΤΕ θα βρω την ηρεμία και το χρόνο να ασχοληθώ με τη δική μου υγεία (εδώ και 5 + χρόνια τρέχω την αδελφή μου σε γιατρούς για σοβαρό πρόβλημα, από ιατρικό λάθος στη δική της δεύτερη γέννα). Πάντως όταν κάνω την επέμβαση, θα προτιμήσω λαπαροσκοπικά, δεν αντέχω στην ιδέα της καισαρικής για να βγάλω μια κύστη... για τα παιδιά μου, ποτέ δεν παραπονέθηκα για την αναγκαιότητα της καισαρικής...
Συμβουλή μου είναι να βρείτε έναν γιατρό που να είναι εξειδικευμένος στη λαπαροσκόπηση - που είναι πολύ πιο ανώδυνη υπόθεση από την εγχείριση. Και να υπάρχει βέβαια η δυνατότητα εγχείρισης, αν κάτι δεν πάει καλά λαπαροσκοπικά... γιατί στην περίπτωση αυτή, αναγκαστικά "θα σε ανοίξουν". Καλή τύχη σε όλες
Ο χρήστης saintfevrier δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 00:11   #13
mafalda@

mafalda@ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λιλ, εκανα και εγώ λαπαροσκοπιση. Αφαιρεσα μια κυστη μέσα απο την αριστρη ωοθηκη. Μετα απο 3μηνες έμεινα έγκυος. Απο την ίδια ωοθηκη.
Και εμένα με είχαν τρομοκρατησει πολυ. Ότι θα είμαι χάλια, ότι δεν θα μπορώ να φοραω παντελόνια κ.λ.π.. Μπούρδες. Μια χαρα. Δεν πονάει καθόλου. Ούτε με τη ναρκωση είχα πρόβλημα. Βέβαια, ο γιατρός μου, την προηγούμενη ημέρα μου είχε απαγορεύσει οποιαδήποτε Στερεά τροφή. Μόνο ζουμια! Και πήγε πολυ καλα.
Μέχρι να καταλήξω στο γιατρο που με χειρουργησε, αστα τι είχα τραβήξει. Ευτυχώς αυτός ιδικευται στα λαπαροσκοπικα. Μεγάλη εμπειρία. Ήταν καθηγητής.
Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα. Έκατσε ένα βράδυ προληπτικά και έμεινα έγκυος αμέσως απο τη χειρουργημενη ωοθηκη. Αυτο τα λέει όλα!
Ο χρήστης mafalda@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-11, 00:13   #14
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ξαδερφη μου ειχε κυστη η οποια ηταν τεραστια και δυστυχως εσκασε,ομως στην εξεταση βγηκαν και αλλες μικρες κυστουλες και της αφαιρεσε λαπαροσκοπικα.....Οποτε μαλλον γινετε....Εκατσε και αυτη ενα 24ωρο...
Παλιά 24-03-11, 21:49   #15
zoilingaros

zoilingaros ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kalhspera paidia!Eimai nea sto forum kai malista ekana shmera eggrafh ka8ws eida pws exei polla kai endiaferonta 8emata!Eida auto to 8ema pou me endiaferei ka8ws kai egw exw mia kustoula h opoia kalo 8a htan na vgei kai auto pou 8elw na rwthsw einai an exete kapoia idea oson afora to oikonomiko 8ema ths upo8eshs.To meros pou skeftomai na kanw thn epemvash einai to iakentro sth 8essalonikh.Gnwrizei mhpws kaneis na mou pei ta posa mias laparoskopikhs epemvashs gia thn afairesh kusths apo wo8hkh??Euxaristw!
Ο χρήστης zoilingaros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-11, 14:50   #16
VassoK

VassoK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoilingaros Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalhspera paidia!Eimai nea sto forum kai malista ekana shmera eggrafh ka8ws eida pws exei polla kai endiaferonta 8emata!Eida auto to 8ema pou me endiaferei ka8ws kai egw exw mia kustoula h opoia kalo 8a htan na vgei kai auto pou 8elw na rwthsw einai an exete kapoia idea oson afora to oikonomiko 8ema ths upo8eshs.To meros pou skeftomai na kanw thn epemvash einai to iakentro sth 8essalonikh.Gnwrizei mhpws kaneis na mou pei ta posa mias laparoskopikhs epemvashs gia thn afairesh kusths apo wo8hkh??Euxaristw!
Γεια σου zoilingaros. Εγω έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης ωοθήκης (με την οποία επιβεβαίωθηκε τελικά οτι έχω ενδομητρίωση) πριν απο λίγους μήνες. Την επέμβαση όμως την έκανα στο ΙΑΣΩ και στην Αθήνα και δυστυχώς μπορώ να σου πω για το κόστος εδω. Συνολικά μου στοίχησε (νοσκομοκείο με μια διανυχτεύρεση και αμοιβή γιατρού) 3.200€ - 3.300€ σε οικονομικό δωμάτιο. Λογικά όμως αν τηλεφωνήσεις στο νοσοκομείο που πρόκειται να κάνεις τη λαπαροσκόπηση θα σου πουν περίπου που κυμαίνονται οι τιμές. Παράλληλα συζητάς και με το γιατρό σου το θέμα της αμοιβής του.
Ο χρήστης VassoK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 11:16   #17
zoilingaros

zoilingaros ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

VassoK se euxaristw gia thn apanthsh sou!Thn ekana telika thn epemvash sth 8essalonikh kai synolika to poso mazi me amoives giatrwn k sxetika kai me th summetoxh ths asfaleias mou htan 2.100!Opws mou eixe pei kai o giatros mou!
Ο χρήστης zoilingaros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 12:35   #18
xristinag

Το avatar του χρήστη xristinag

xristinag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου πριν 4 χρονιά έκανα επέμβαση κύστης ωοθήκης με λαπαροσκόπηση, την έκανα σε κλινική και από την ώρα που βγήκα ήμουν Ίδη μια χαρά ούτε φούσκωμα ούτε πόνο, σηκώθηκα πήγα τουαλέτα, έφαγα όλα κανονικά. Ενώ η διπλανή μου που έκανε την ίδια ώρα με μένα, ίδια επέμβαση μέχρι που έφυγα (την άλλη μέρα το πρωί) σφάνταζε από τον πόνο και ούτε σηκόθικε ούτε έφαγε. Τώρα τα συμπεράσματα δικά σας η μόνη διαφορά που είχα με την κοπέλα ήταν ότι μας έκανε λαπαροσκόπηση άλλος γιατρός, γιαυτό προσέξτε που πηγαίνετε να είστε σίγουρες για τον γιατρό άμα ο γιατρός ξέρει τη κάνει η λαπαροσκόπηση είναι σαν να βγάζεις ένα δόντι δεν πονάει και φυσικά να τσεκάρετε ότι χρειάζεται να γίνει όντος αφαίρεση κύστης και δεν σας βάζει για τα χρήματα εγώ το έχω τσεκάρει στα σίγουρα, γιατί και άλλη φορά έβγαλα κύστη και δεν ήταν για επέμβαση και παρόλο που του ζήτησα να μου την αφαίρεση μου είπε όχι δεν χρειάζεται θα αποροφηθεί και έτσι έγινε, αυτά προσέξτε και είναι μια επέμβαση ρουτίνας.
Ο χρήστης xristinag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 12:40   #19
VassoK

VassoK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoilingaros Εμφάνιση μηνυμάτων
VassoK se euxaristw gia thn apanthsh sou!Thn ekana telika thn epemvash sth 8essalonikh kai synolika to poso mazi me amoives giatrwn k sxetika kai me th summetoxh ths asfaleias mou htan 2.100!Opws mou eixe pei kai o giatros mou!
Mia xara loipon
Ο χρήστης VassoK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 13:46   #20
maria.thessaloniki

maria.thessaloniki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ εχω μια κύστη 6 εκατοστά στην αριστερή ωοθήκη και λίγο πίσω από τη μήτρα. Το Σάββατο θα κάνω λαπαροσκόπηση και ελπίζω να πάει καλά. Φοβάμαι παρα πολύ! Παρ' ολο που έχω κάνει καισαρική αυτό με φοβίζει περισσότερο. Πάντως ειναι προτιμότερο να αποφύγεις την ανοιχτή εγχείρηση. Δεν είναι απλό. Αφου γίνεται λαπαροσκοπικά να το προτιμήσεις
Ο χρήστης maria.thessaloniki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 13:57   #21
maria.thessaloniki

maria.thessaloniki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μηπως ξέρει καμμια σας την γυναικολόγο Αγγελιδου Νατάσσα; Ειχατε σχετική εμπειρία;
Ο χρήστης maria.thessaloniki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-11, 18:33   #22
xristinag

Το avatar του χρήστη xristinag

xristinag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria.thessaloniki Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ξέρει κάμπια σας την γυναικολόγο Αγγελικού Νατάσσα; Είχατε σχετική εμπειρία;

Μαρία αν και είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη την γιατρό δεν την ξερώ, βεβαία εγώ πάω στον ίδιο γιατρό πολλά χρονιά αλλά νωρίτερα είχα πάει σε 7 διαφορετικούς, οπότε πάρε και εσύ γνώμες , όσο για την επέμβαση διάβασε 2 απαντήσεις πιο πάνω πώς την βίωσα εγώ και μην μασάς καθόλου, όσο πονάς στον οδοντίατρο το ίδιο θα νιώσεις!!! άσε και από αισθητικής πλευράς μετά δεν θα φαίνεται τίποτα
Ο χρήστης xristinag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-11, 20:55   #23
συννεφουλα

συννεφουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λιλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσακια γεια σαs ! Και εγω μπορει να κανω λαπαροσκοπηση γιατι στην σαλπιγγογραφια μου βρηκαν μια κυστη που μαλλον ειναι ενδομητριωση και περικωδωνικεs συμφησειs , πειτε μου να μην φοφαμαι γιατι κλαιω και ειμαι ασχημα ψυχολογικα...

μη φοβασαι και γω πριν 3 μηνες εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση. Το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι. Το θεμα ειναι οτι με την επεμβαση γινεσαι καλα. Μετα την επεμβαση παιρνεις για καποιο διαστημα κατι φαρμακα που σταματανε την περιοδο για να ξεκουραστει το μερος εκει και μετα εισαι ενταξει.
Ο χρήστης συννεφουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-11, 11:22   #24
beta

Περιοχή: Αθήνα
beta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο συννεφουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
μη φοβασαι και γω πριν 3 μηνες εκανα λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση. Το αλλο που λες δεν ξερω τι ειναι. Το θεμα ειναι οτι με την επεμβαση γινεσαι καλα. Μετα την επεμβαση παιρνεις για καποιο διαστημα κατι φαρμακα που σταματανε την περιοδο για να ξεκουραστει το μερος εκει και μετα εισαι ενταξει.
Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ πριν 5 χρόνια. Σαν διαδικασία είναι απλή, η επέμβαση είναι σύντομη (περίπου 1,5 h κράτησε η δική μου) , την επόμενη μέρα πήγα στο σπίτι χωρίς πόνους και 10 μέρες μετά πήγα στο γιατρό να μου βγάλει τα ράμματα. Βέβαια δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο με ολική νάρκωση. Συν η σχετική αγωνία γιατί παίρνουν δείγμα και το στέλνουν για ιστολογικές εξετάσεις (βιοψία). Ευτυχώς ήταν καλές αλλά χρειάστηκε να περιμένω 20 μέρες μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα.
Στην περίπτωσή μου, χρειάστηκε να κάνω ενέσεις για 6 μήνες για διακοπή περιόδου γιατί η κύστη είχε δημιουργηθεί από αίμα που δεν είχε αποβληθεί από τον οργανισμό και έπρεπε να γίνει η διακοπή για να ξεκουραστεί το σημείο όπως είπε και η συννεφούλα.
Πιο πολύ αυτό με κούρασε γιατί είχα στα 30 μου συμπτώματα εμμηνόπαυσης, εξάψεις, νεύρα και όλα αυτά που είχα ακούσει από τη μαμά μου χρόνια πριν... Μετά το εξάμηνο που αποκαταστάθηκε ο κύκλος μου όλα σιγά σιγά έφτιαξαν και το κυριότερο, η κύστη δεν επανεμφανίστηκε. Πάντως ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιθανό κάποια στιγμή να ξαναδημιουργηθεί.
Εύχομαι ολοψυχα καλή επιτυχία.
Παλιά 28-04-11, 01:10   #25
ΗΝΗ

ΗΝΗ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ειχα διαβασει καθολου το θεμα!
να σας πω και εγω οτι παρολο το αγχος μου η διαδικασια ηταν οντως πιο ανωδυνη απο αυτη που φανταζομουν!την εκανα δυο φορες και η επιλογη του γιατρου και του αναισθησιολογου παιζει σημαντικο ρολο!
(για την ιστορια η πρωτη αναισθησια με ειχε πειραξει και υπεφερα ολο το βραδυ!)
να μην ανυσυχειτε ομως για τους πονους!μεσα σε 3-4 μερες εισαι μια χαρα και μπορεις να επιστρεψεις ανετα στην δουλεια!
Παλιά 15-12-11, 11:02   #26
joanna86

joanna86 ουδετερη μηδέν
Unhappy

κορίτσια καλημερα!!η ξαδερφη μου η οποία ειναι μολις 16 χρονων μετα απο εντονους πονους στη κοιλια πηγε καποιους υπερηχους και εδειξαν οτι εχει μια κυστη 14 εκ στη δεξια ωοθηκη και μια 8 εκ στην αριστερη.η κοπελα δεν ηξερε καν τι ειναι.δεν ειχε παει ποτε σε γυναικολογο εως τωρα καθως δεν εχει και ολοκληρομενες σχεσεις.ο γιατρος ποθ την ειδε τωρα ειπε οτι πρεπει να αφαιρεθουν και οι δυο κυστες και οτι η δεξια ωοθηκη θα αφαιρεθει και αυτη.το θεμα ειπε ειναι να γλυτωσουμε την αριστερη.αν αφαιρεθουν και οι δυο ωοθηκες δεν θα μπορει στο μελλον να κανει παιδια ετσι δεν ειναι?ειναι κριμα παντως γιατι ειναι πολυ μικρή.εχει περασει καποια απο σας κατι αντιστοιχο?
Ο χρήστης joanna86 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-11, 10:55   #27
mafalda@

Προεπιλογή

Ωχ το κορίτσι. Πάρτε και δεύτερη γνώμη. Εμένα κοντευαν να με τρελλανουν οι γιατροί. Εμένα ήταν δερμοοιδης κράτη και με είχαν τρελλανει για καρκίνο. Είχα χάσει τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Ευτυχώς βρήκα πολυ καλο γιατρο, κορυφαίος στα λαπαροσκοπικα. Μετα απο 3 μήνες έμεινα και εγγυος! Απο τη χειρουργειμενη ωωθηκη.
Μην κάνει αφαίρεση μόνο και μόνο επειδή το είπε ένας γιατρός. Ας πάρει και άλλη γνώμη.
Παλιά 16-12-11, 12:32   #28
joanna86

joanna86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mafalda@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ το κορίτσι. Πάρτε και δεύτερη γνώμη. Εμένα κοντευαν να με τρελλανουν οι γιατροί. Εμένα ήταν δερμοοιδης κράτη και με είχαν τρελλανει για καρκίνο. Είχα χάσει τη γη κάτω απο τα πόδια μου. Ευτυχώς βρήκα πολυ καλο γιατρο, κορυφαίος στα λαπαροσκοπικα. Μετα απο 3 μήνες έμεινα και εγγυος! Απο τη χειρουργειμενη ωωθηκη.
Μην κάνει αφαίρεση μόνο και μόνο επειδή το είπε ένας γιατρός. Ας πάρει και άλλη γνώμη.
σιγουρα θα παρει κ δευτερη γνωμη.αλλα να ρωτησω η λαπαροσκοπηση γινετε κολπικα?ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχει ολοκληρωμενες σχεσεις και δεν ξερω αν γινετε αυτο σε αυτη τη περιπτωση.
Παλιά 16-12-11, 12:37   #29
joanna86

joanna86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joanna86 Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα θα παρει κ δευτερη γνωμη.αλλα να ρωτησω η λαπαροσκοπηση γινετε κολπικα?ρωταω γιατι οπως ειπα δεν εχει ολοκληρωμενες σχεσεις και δεν ξερω αν γινετε αυτο σε αυτη τη περιπτωση.
βλακεια ρωτησα.διαβασα τωρα οτι γινεται με μια τρυπα στην κοιλια.δεν ξερω κ εγω απο τετοια ειμαι τελειως ασχετη
Παλιά 19-12-11, 15:50   #30
mafalda@

Προεπιλογή

Στον αφαλο, συν 3 τρύπες ακόμη. Πάντως όταν με έβαλαν στο χειρουργείο, είχα τα πόδια όπως στο κρεβάτι το γυναικολογικο. Πρέπει να "βλέπουν" και απο εκει.
Αυτο δεν το ξέρω, δλδ. Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται.
Παλιά 18-01-12, 18:34   #31
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ

Περιοχή: ΝΕΑ ΦΙΛΟΘΕΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βοηθηστε με κ εμενα κοριτσια!!εκανα εναν υπερηχο ανω κατω κοιλιας και τυχαια βρηκα μια κυστη στη δεξια ωοθηκη!!αυτα που εχω να ρωτησω ειναι τα εξης...πρωτον θα πρεπει να παω να με δει ο γυναικολογος φυσικα...θελω ομως να μαθω...πρεπει ολες οι κυστες να αφαιρουνται??εμενα ειναι 4,5 εκατοστα..θεωρειται μεγαλη??υπαρχει περιπτωση να ειναι κακοηθεια??
Ο χρήστης ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΕΛ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-12, 14:18   #32
ioannita1981

ioannita1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σας.ειμαι καινουργια στο φορουμ και θελω πραγματικα την βοηθεια σας.πριν λιγες μερες ο γιατρος μου βρηκε μια κυστη 10εκ. και μου ειπε οτι θα πρεπει να την βγαλουμε. το προβλημα μου ξεκιναει στο οτι ειμαι ανεργη και ανασφαλιστη.δεν υπαρχουν χρηματα ουτε για το χειρουργειο. προσπαθησα να βγαλω το βιβλιαριο απο τον οαεδ αλλα μου ειπαν οτι για να το ανανεωσω χρειαζεται να ειμαι ενα χρονο ανεργη κι εγω ειμαι λιγοτερο.αυτο που θελω να σας ρωτισω ειναι μηπως καποια ξερει σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο να παω να βρω καποιον γιατρο να κανω εστω την επεμβαση με λιγα χρηματα. εχω τρελαθει ολη την ημερα κλαιω και στεναχωριεμαι και δεν μπορω να βγαλω ακρη. σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ioannita1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-12, 10:52   #33
Starberry

Starberry ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επειδή πρόκειται να αφαιρέσω μια κύστη όσο το δυνατόν γρηγορότερα και θα ήθελα την γνώμη 2ου γιατρού θα μπορούσατε σας παρακαλώ να μου προτείνετε κάποιον?ευχαριστω πολυ!
Ο χρήστης Starberry δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-13, 22:58   #34
peneloppe

peneloppe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή λαπαροσκόπηση κύστης

Καλησπέρα , εχω μια κύστη 3,5 εκατοστά έξω απο μια ωοθήκη ..ο γιατρός μ είπε καποια στιγμη να τη βγάλω λαπαροσκοπικά..έχετε μήπως υπόψην σας γιατρό που να εξειδικεύεται στη λαπαροσκοπηση?
Ο χρήστης peneloppe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-13, 23:02   #35
peneloppe

peneloppe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ποιος γιατρός σου έκανε την λαπαροσκόπηση??Γιατί πρέπει να κάνω κ εγώ αφαίρεση κύστης κ ψάχνω για γιατρό..
Ο χρήστης peneloppe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-14, 08:14   #36
Άννα Μαρία 2

Άννα Μαρία 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εξωτερικό την είχα κανει,το νόμιζα πολυ πιο δύσκολο αλλα τελικά δεν ηταν τιποτα.ειναι μεγάλη;ενοχλήσεις εχεις;εγω υπέφερα παρά πολυ στη περίοδο μου.
Ο χρήστης Άννα Μαρία 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-14, 17:48   #37
Tingerbell3

Tingerbell3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα, ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου ελπίζοντας να βοηθήσω όποια κοπέλα περνάει παρόμοιες άσχημες καταστάσεις και πόνους που πέρασα εγώ..για πέντε περίπου χρόνια υπέφερα από ενδομητρίωση έχοντας κάνει ένα χειρουργείο λαπαροσκοπικά το 2011. Μετά από δυο χρόνια ξαναεμφάνισα κύστη στην ωοθήκη ακριβώς στο ίδιο σημείο (τελικά επανεμφανίστηκε λόγω κακού χειρουργείου-δεν είχα καθαριστει καλα).. όταν η κύστη ήταν περίπου 4 εκατοστα (και αφού είχα νοσηλευτεί ήδη ξανά με πόνους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα και έχοντας επισκεφτεί πολλούς γιατρούς) επισκέφτηκα τον γιατρό Χατζηλία Ιωάννη στην μυτιλήνη ο οποίος μου πρότεινε να κάνω παιδί και μάλιστα γρηγορα.. μετά από δυο μήνες επειδή κάτι δεν μου καθόταν καλά με το χατζηλία και επειδη οι πόνοι συνεχιζόταν επισκέφτηκα τον Πιστοφίδη. Είναι καταρχάς ένας εξαίρετος επιστήμονας και πολύ φιλικός άνθρωπος.. όταν του είπα το ιστορικό μου και αφου με εξέτασε (εν τω μεταξυ η κυστη εφτασε 6 εκ) μου είπε ότι πρέπει να χειρουργηθώ γιατί είναι πολύ επικίνδυνη μια εγκυμοσύνη,που ευτυχώς δεν είχε ακόμα έρθει, έχοντας την κύστη για το παιδι ακόμη και για την ζωή μου... με λίγα λόγια ήμουν πολύ τυχερή που δεν έμεινα έγκυος αυτούς τους 2 μήνες.. ο πιστοφίδης μου έκανε την αφαίρεση κύστης με λαπαροσκόπηση και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, ήταν πολύ ανώδυνο χειρουργείο και μου άλλαξε όλη μου την ζωή... πόνο δεν ξανα ένοιωσα..είναι υπέροχο να ζεις ξένοιαστατην καθημερινότητα χωρίς παυσίπονα.. τον προτείνω ανεπιφύλακτα!! Προχτές έμαθα για μια κοπέλα στη μυτιλήνη, ίδια περίπτωση με μένα, έμεινε έγκυος έσκασε η κύστη όταν ήταν 8μηνών, δυστυχώς έχασε το μωρό κ η υγεία της δεν έχει επανέλθει πλήρως ακόμη... όσο για μένα έχω βρει τον γιατρό που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια, τον ανθρωπο που μου υποσχέθηκε μια ζωή χωρίς πόνους και με παιδί..
Ο χρήστης Tingerbell3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-14, 03:35   #38
Alexandracheer

Alexandracheer ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!!
Ειναι η πρωτη μου φορα στο forum .μου εχετε δωσει κουραγιο με τις προσωπικες σας ιστοριες.
Εγω εχω μια κυστη 4cm ο γιατρος μου που παω χρονια, μου ειπε να τη βγαλουμε λαπαροσκοπικα.
Ειχαμε κανει ενα μηνα αγωγη με αντισιλιπτικα , αλλα αυτη αυξηθηκε.
Πηγα και σε ακομα εναν γιατρο για δευτερη γνωμη μου ειπε οτι το πιο φρονιμο θα ηταν να βγει και να ξενιασω.
Το θεμα μου ειναι οτι φοβαμαι παρα πολυ την επεμβαση.
Ολοι μου λενε οτι δεν ειναι τιποτα. Εχω να κοιμηθω μερες, δε τρωω.
Τωρα λιγες ωρες πριν απο την επεμβαση ειμαι παλι ξυπνια.
Αναζητοντας κ αλλες εμπειριες και διαδικασιες.
Μου ειναι απιστευτα δυσκολο να το αποβαλω.. Οσο κ να προσπαθω..
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας... !!!
Ο χρήστης Alexandracheer δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές