Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-12-09, 13:22   #1
ΡΙΝΟΥΛΑ

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΡΙΝΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ

Καλησπέρα

Ένας συνάδελφος μου έχει αυτά τα πλυντήρια που ανοίγουν από πάνω και του έχει γεμίσει μούχλα εσωτερικά και εξωτερικά ο κάδος μέσα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα ρούχα. Του είπα αυτά που έχω διαβάσει εδω για τη σόδα το ξύδι και το πλύσιμο στους 90 βαθμούς αλλά τίποτα δεν έγινε .μήπως γνωρίζει καμια σας κάτι πιο δραστικό? Σκέφτεται να αγοράσει καινούργιο αλλά του λέω κρίμα είναι γιατί είναι σχετικά καινούργιο
Ο χρήστης ΡΙΝΟΥΛΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 13:31   #2
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ας πάρει την εταιρεία του πλυντηρίου να ρωτήσει.

(Επρεπε να το άφηνε ανοιχτό να αερίζεται και να στεγνώνει κάθε φορά που έπλενε)
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-12-09, 13:33   #3
marialina

marialina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΡΙΝΟΥΛΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Ένας συνάδελφος μου έχει αυτά τα πλυντήρια που ανοίγουν από πάνω και του έχει γεμίσει μούχλα εσωτερικά και εξωτερικά ο κάδος μέσα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα ρούχα. Του είπα αυτά που έχω διαβάσει εδω για τη σόδα το ξύδι και το πλύσιμο στους 90 βαθμούς αλλά τίποτα δεν έγινε .μήπως γνωρίζει καμια σας κάτι πιο δραστικό? Σκέφτεται να αγοράσει καινούργιο αλλά του λέω κρίμα είναι γιατί είναι σχετικά καινούργιο
Η μούχλα προφανώς προήλθε από το ότι δεν άφνε ανοιχτή την πόρτα του πλυντηρίου και δεν σκούπιζε τα νερά. Ας καλέσε έναν τεχνικό από την εταιρία που έχει αγοράσει το πλυντήριο να το δει και να το πει τι γίνεται. Αν για να το φτιάξει το κόστος είναι το ίδιο με την αγορά ενός καινούργιου τότε ας προτιμήσει το καινούργιο.
Ο χρήστης marialina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 13:42   #4
anti1980

Το avatar του χρήστη anti1980

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μυρίζει το πλυντήριο ρούχων μούχλα...

Εδώ και λίγο καιρό έχει αρχίσει να μυρίζει το πλυντήριο ρούχων μούχλα και τα πλυμένα και καθαρά ρούχα επίσης… Δε ξέρω τι να κάνω. Η πόρτα του πλυντηρίου είναι από μπροστά. Πάντα την αφήνω ανοιχτή μετά το πλύσιμο, σκουπίζω το λάστιχο και τοποθετώ πανάκι ενδιάμεσα για να τραβάει την υγρασία. Το μέρος βέβαια που είναι τοποθετημένο το πλυντήριο είναι η αποθήκη του σπιτιού μου, η οποία δεν έχει εξαερισμό και την έχουμε μονίμος κλειστεί για να μη πηγαίνει η μικρή. Επίσης υπάρχει άλλη μια ιδιαιτερότητα. Επειδή το μέρος οπού έφευγαν τα νερά είχε βουλώσει, το έχουμε κλείσει και με επέκταση του σωλήνα εξόδου, τα νερά φεύγουν μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας(αυτό μέχρι να αξιωθούμε να κάνουμε ανακαίνιση).

Έκανα πλύση με άδειο πλυντήριο στους 90 βαθμούς και με σόδα-ξυδι λευκό και βραστό νερό στη θήκη του, καθάρισα το φίλτρο αλλά πάλι μυρίζει… έχετε καμία άλλη ιδέα??? Σήμερα θα πάω να βγάλω και το σωλήνα και να τον καθαρίσω ξεχωριστά αν και δε πιστεύω ότι η μυρωδιά στα ρούχα μπορεί να οφείλεται στο σωλήνα αυτό…

Κάπου διάβασα για την φαρμακευτική ποτάσα(όχι την καυστική). Την έχετε ακουστά???

Ο χρήστης anti1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 13:59   #5
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μπορει να πιανει μουχλα και απο το μαλακτικο.καλυτερα να χρησιμοποιησει καπιο αλλο λιγοτερο παχυρευστο.επισης υπαρχει ειδικο καθαριστικο για τα πλυντηρια(το προμηθευυστε απο το service) και το οποιο καθαριζει τον καδο εσωτερικο εκει που δεν βλεπετε.καλο ειναι να αφηνει την πορτα ανοιχτη.
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 14:31   #6
SKEK

Το avatar του χρήστη SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εκτός από αυτό που αναφέρει η Νικόλ για τον καθαρισμό του κάδου εσωτερικά, μπορείς να βγάλεις το συρταράκι με τις θήκες που βάζεις μέσα τα απορρυπαντικά και μαλακτικό και να το καθαρίσεις ολόκληρο γιατί κάποτε λερώνεται και σε σημεία που δεν βλέπουμε. Όταν το βγάλεις μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά και πάντα με κλειστό διακόπτη ηλεκτρικού (αυτονόητο αλλά κάποτε ξεχνάμε) το σημείο γύρω από το συρταράκι και την οδό που πάει το νερό προς τον κάδο. Αν υπάρχει φίλτρο (το μικρό πορτάκι που έχει στο κάτω μέρος το πλυντήριο) μπορείς να το ανοίξεις για να φύγουν τα διάφορα που μαζεύει το φίλτρο και που πιθανά αυτά να έχουν μουχλιάσει. Αν θα ανοίξεις όμως αυτό ετοιμάσου για μεγάλη φασαρία γιατί από εκεί θα βγουν νερά χνούδια,ακαθαρσίες κουμπιά που πιθανά να τράβηξε το πλυντήριο κτλ. Η γνώμη μου είναι κάνε τα πρώτα και αν δεν λύσεις το πρόβλημα τότε να ανοίξεις το φίλτρο.
Παλιά 13-05-10, 14:49   #7
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SKEK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από αυτό που αναφέρει η Νικόλ για τον καθαρισμό του κάδου εσωτερικά, μπορείς να βγάλεις το συρταράκι με τις θήκες που βάζεις μέσα τα απορρυπαντικά και μαλακτικό και να το καθαρίσεις ολόκληρο γιατί κάποτε λερώνεται και σε σημεία που δεν βλέπουμε. Όταν το βγάλεις μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά και πάντα με κλειστό διακόπτη ηλεκτρικού (αυτονόητο αλλά κάποτε ξεχνάμε) το σημείο γύρω από το συρταράκι και την οδό που πάει το νερό προς τον κάδο. Αν υπάρχει φίλτρο (το μικρό πορτάκι που έχει στο κάτω μέρος το πλυντήριο) μπορείς να το ανοίξεις για να φύγουν τα διάφορα που μαζεύει το φίλτρο και που πιθανά αυτά να έχουν μουχλιάσει. Αν θα ανοίξεις όμως αυτό ετοιμάσου για μεγάλη φασαρία γιατί από εκεί θα βγουν νερά χνούδια,ακαθαρσίες κουμπιά που πιθανά να τράβηξε το πλυντήριο κτλ. Η γνώμη μου είναι κάνε τα πρώτα και αν δεν λύσεις το πρόβλημα τότε να ανοίξεις το φίλτρο.
το φιλτρο πρεπει να το ανοιγετε συχνα.μπορει να συγκρατησει καποιο μικρο ρουχο το οποιο κ να μουχλιασει.επεισης αν παει στο φιλτρο καποιο κερμα η καποιο κουμπι μπορει και να μην βγαζει τα νερα το πλυνηριο.ενα ακομα που μπορει να προκαλει μουχλα ειναι η χαμηλη πιεση νερου η ποια δεν απομακρυνει ολα τα υπολειματα των απορρυπαντικων γι αυτο χρησιμοποιηστε καλυτερα τα υγρα που μπαινουν στον καδο
Παλιά 13-05-10, 14:54   #8
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Έτσι, έτσι και εύχομαι να ξεμπερδέψεις εύκολα Αντι.
Παλιά 13-05-10, 15:22   #9
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, το φίλτρο το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε και μετά έπλυνα ξανά με σόδα-ξυδι και καυτό νερό στους 90 αλλά και πάλι μυρίζει… να το ξανακαθαρίσω???

Παλιά 13-05-10, 15:41   #10
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι έχεις δίκιο, το προσπέρασα έτσι. Αν το καθάρισες μην μπεις ξανά στη διαδικασία η γνώμη μου.
Παλιά 13-05-10, 16:28   #11
mamavasia

Το avatar του χρήστη mamavasia

mamavasia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ όποτε δω μούχλα στο πλυντήριο ρίχνω πολύυυυυυ χλωρίνη στο λάστιχο της πόρτας (που εκεί έχει την περισσότερη συνήθως), το αφήνω να μουλιάσει 2 ώρες και μετά σε άδειο πλυντήριο κάνω μια γρήγορη πλύση 15 λεπτών με λίγο απορρυπαντικό και εξαφανίζονται όλα.
Ο χρήστης mamavasia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-10, 20:53   #12
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anti1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, το φίλτρο το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε και μετά έπλυνα ξανά με σόδα-ξυδι και καυτό νερό στους 90 αλλά και πάλι μυρίζει… να το ξανακαθαρίσω???
ποσων ετων ειναι το πλυντηριο σου???
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-05-10, 08:50   #13
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nikol1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσων ετων ειναι το πλυντηριο σου???
Μμμ δε θυμάμαι… κάπου 5 χρονών πρέπει να είναι…

Εντάξει με το πλυντήριο!!!!

Εχτές πήγα στο Σουπερ Μάρκετ (στο μεγαλύτερο)με την προϋπόθεση να πάρω λευκό ξύδι και μαγειρική σόδα για να κάνω άλλη μια πλύση με αυτά σε άδειο πλυντήριο… Δε βρήκα ούτε λευκό ξύδι, ούτε σόδα!!!!

Και μιας και ήταν άμεση ανάγκη να το καθαρίσω από τη μούχλα για να βάλω επιτέλους να πλύνω μετά, αγόρασα χλωρίνη πλυντηρίου(αν και είπα ότι δε θα ξαναγοράσω χλωρίνη… τέλος πάντων…)και όταν γύρισα στο σπίτι έβαλα μια μεγάλη δόση από αυτήν στο πλυντήριο και στους 90 βαθμούς και καθάρισε τελείως.

Ούτε ίχνος μούχλας.

Έπλυνα μετά και τα ρούχα μοσχοβολάνε!!!

Παλιά 14-05-10, 09:48   #14
nikol1981

Προεπιλογή

παντως να ξερετε οτι δεν κανει να βαζετε χλωρινη στο πλυντηριο.(τωρα εγω δεν εχω προβλημα απλα θα πουλαω πλυντηρια πιο συχνα)
Παλιά 14-05-10, 10:11   #15
SKEK

SKEK χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Χλωρίνη πλυντηρίου χρησιμοποιώ και γω ελάχιστη ποσότητα στα λευκά ρούχα, εκτός του ότι μοσχοβολάνε καθαριότητα (στην πρόπλυση βάζω την χλωρίνη) γίνονται και αστραφτερά λευκά.

Ειδικά με τα ρούχα και το πλύσιμο έχω κόλλημα. Αν δεν μυρίζουν καθαριότητα δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στις ντουλάπες.
Παλιά 03-06-10, 15:14   #16
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπορεί να μου πει κάποια περισσότερες λεπτομέρειες για τον καθαρισμό με ξύδι & μαγειρική σόδα; Πόσο και πως;

Ο χρήστης mami δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-10, 08:00   #17
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπες εδώ και διάβασε. Θα βρεις αυτό που ψάχνεις!!! Και εγώ με αυτόν τον τρόπο το έκανα!!!

Παλιά 04-06-10, 08:52   #18
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπες εδώ και διάβασε. Θα βρεις αυτό που ψάχνεις!!! Και εγώ με αυτόν τον τρόπο το έκανα!!!

Μήπως έχετε ψάξει να βρείτε αυτή τη σκόνη που περιγράφει το άρθρο για τον καθαρισμό;
Υπάρχει πράγματι μόνο στο εξωτερικό;

Και....που είναι το φίλτρο του πλυντηρίου βρε κορίτσια;

Παλιά 04-06-10, 09:00   #19
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mami Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ξέχασες να μου βαλεις το Link???
Χεχε όχι δε ξέχασα… άμα πατήσεις στο «εδώ» που είναι με μπλε γράμματα σου το ανοίγει… στο βάζω όμως παρακάτω για να μη μπερδεύεσαι…
http://noikokyrokoritso.blogspot.com...g-post_31.html

Παλιά 04-06-10, 09:02   #20
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χεχε όχι δε ξέχασα… άμα πατήσεις στο «εδώ» που είναι με μπλε γράμματα σου το ανοίγει… στο βάζω όμως παρακάτω για να μη μπερδεύεσαι…
http://noikokyrokoritso.blogspot.com...g-post_31.html
Ευχαριστώ το είδα τελικά ... αλλά αφού σου είχα κάνει το post....

Παλιά 04-06-10, 09:13   #21
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mami Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως έχετε ψάξει να βρείτε αυτή τη σκόνη που περιγράφει το άρθρο για τον καθαρισμό;
Υπάρχει πράγματι μόνο στο εξωτερικό;

Και....που είναι το φίλτρο του πλυντηρίου βρε κορίτσια;
Λοιπόν να σου πω αναλυτικά τι έκανα…

Πήρα ένα (μεγάλο) φακελάκι σόδα και το άδειασα στη θέση του απορρυπαντικού, μετά άδειασα ένα μπουκαλάκι λευκό ξύδι και μετά έριξα βραστό νερό (ένα γεμάτο βραστήρα). Έβαλα το πλυντήριο να πλύνει χωρίς ρούχα στους 90 βαθμούς και μετά άνοιξα το φίλτρο (στο δικό μου πλυντήριο είναι κάτω δεξιά) αφού είχα βάλει από κάτω ένα δισκάκι για τα νερά που τρέχουν όταν ανοίγει και το καθάρισα. Να σου πω την αλήθεια, μετά από αυτό μου φάνηκε ότι πάλι μύριζε και επειδή όταν ξαναπήγα στο σουπερ μάρκετ δε βρήκα ούτε σόδα ούτε ξύδι λευκό, πήρα χλωρίνη πλυντηρίου και έκανα άλλη μια πλύση με άδειο πλυντήριο στους 90 βαθμούς και με μπόλικη χλωρίνη στη θέση στου απορρυπαντικού. Μετά από αυτό, το πλυντήριο μοσχοβολάει…

Α!!! Μετά καθάρισα και την θήκη των απορρυπαντικών πολύ καλά!!!!

Παλιά 04-06-10, 09:40   #22
roullio

Περιοχή: αθηνα
roullio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

συγνώμη η χλωρίνη πλυντηριου τι είναι? που τη βρίσκετε? στα σουπερ μαρκετ? Μήπως εννοήτε τη κλασσική όχι παχύρευστη χλωρίνη? εγώ πάντως στα λευκά βάζω λίγη σόδα. Α, και κάτι άλλο σας έχει τύχει να βλέπετε λεκέδες σας μεγάλα γαριάσματα στα παιδικά ρούχα? Ιδίως στις πετσέτες. Υποψιάζομαι το βρεφικό μαλακτικό
Ο χρήστης roullio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-10, 09:47   #23
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο roullio Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνώμη η χλωρίνη πλυντηριου τι είναι? που τη βρίσκετε? στα σουπερ μαρκετ? Μήπως εννοήτε τη κλασσική όχι παχύρευστη χλωρίνη? εγώ πάντως στα λευκά βάζω λίγη σόδα. Α, και κάτι άλλο σας έχει τύχει να βλέπετε λεκέδες σας μεγάλα γαριάσματα στα παιδικά ρούχα? Ιδίως στις πετσέτες. Υποψιάζομαι το βρεφικό μαλακτικό
Για το γάριασμα δε ξέρω γιατί δε μου έχει τύχει ή απλά δεν το έχω προσέξει...

Τη χλωρίνη πλυντηρίου τη βρίσκεις στο σουπερ μάρκετ και δεν είναι η κλασική παχύρευστη. Είναι χλωρίνη πλυντηρίου απλά… Έχει και δοσομετρητή στο καπάκι όπως τα απορρυπαντικά και καλό είναι να την αποφεύγουμε γιατί απ’ ότι γράφει μια κοπέλα ποιο πάνω που πουλάει πλυντήρια, η χλωρίνη τα καταστρέφει…

Παλιά 04-06-10, 09:48   #24
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα..χλωρινη πληντυριου ειναι η klinex advance σε 3 τυπους..
εχω μια απορια αν βαλεις κανονικο ξυδι και οχι λευκο πειραζει?
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-06-10, 09:50   #25
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elachl Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα..χλωρινη πληντυριου ειναι η klinex advance σε 3 τυπους..
εχω μια απορια αν βαλεις κανονικο ξυδι και οχι λευκο πειραζει?
Χμμμ… δε γνωρίζω… απλά ξέρω ότι το λευκό το χρησιμοποιούμε επειδή δεν αφήνει χρώμα… αλλά από εκεί και πέρα, δε ξέρω αν διαφέρει και σε τίποτα άλλο…

Παλιά 04-06-10, 10:04   #26
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα. Εδώ και δύο μήνες περίπου χρησιμοποιώ υγρό απορυπαντικό το οποίο βάζω μέσα στον κάδο. Άνοιξα πριν λίγες ημέρες τη θήκη και εκεί που μπαίνει η σκόνη έχει γεμίσει μούχλα. Το έτριψα με χλωρίνη αλλά τίποτα. Τι θα γίνει τώρα που θέλω να χρησιμοποιήσω ξανά σκόνη? Και μία άλλη ερώτηση. Το πλυντήριο είναι 10 χρονών περίπου, το έχω καθαρίσει με σόδα κλπ, έχω καθαρίσει το φίλτρο, έχω δοκιμάσει ένα σωρό φθηνά και ακριβά απορρυπαντικά, έχω φέρει μάστορα να το δει και είναι όλα καλά αλλά παρόλα αυτά ενώ τα ρούχα μυρίζουν μαλακτικό όταν τα βγάζω από τον κάδο, μόλις στεγνώσουν μυρίζουν κάπως περίεργα (κυρίως οι πετσέτες και τα σκούρα). Έχει συμβεί σε καμία?
Παλιά 04-06-10, 10:08   #27
nikol1981

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Δ+Β Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Εδώ και δύο μήνες περίπου χρησιμοποιώ υγρό απορυπαντικό το οποίο βάζω μέσα στον κάδο. Άνοιξα πριν λίγες ημέρες τη θήκη και εκεί που μπαίνει η σκόνη έχει γεμίσει μούχλα. Το έτριψα με χλωρίνη αλλά τίποτα. Τι θα γίνει τώρα που θέλω να χρησιμοποιήσω ξανά σκόνη? Και μία άλλη ερώτηση. Το πλυντήριο είναι 10 χρονών περίπου, το έχω καθαρίσει με σόδα κλπ, έχω καθαρίσει το φίλτρο, έχω δοκιμάσει ένα σωρό φθηνά και ακριβά απορρυπαντικά, έχω φέρει μάστορα να το δει και είναι όλα καλά αλλά παρόλα αυτά ενώ τα ρούχα μυρίζουν μαλακτικό όταν τα βγάζω από τον κάδο, μόλις στεγνώσουν μυρίζουν κάπως περίεργα (κυρίως οι πετσέτες και τα σκούρα). Έχει συμβεί σε καμία?

βγαλε το συρταρι και βαλτο σε ενα κουβα με ζεστο νερο και καποιο καθαριστικο π.χ viakal και λιγη χλωρινη και ασ το για λιγη ωρα.
Παλιά 09-06-10, 10:32   #28
roullio

Περιοχή: αθηνα
roullio χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα ρούχα τα απλώνεις αμέσως μόλις βγουν από το πλυντήριο ή τα αφήνεις σε καμιά λεκάνη? Η μυρωδιά μιας ανάλαφρης ποδαρίλας συμβαίνει σε πετσέτες που δεν έχουν στεγνώσει πλήρως.
Ο χρήστης roullio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-06-10, 10:38   #29
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εξαρτάται από το αν προλαβαίνω να τα απλώσω. Αλλά ναι, συνηθίζω να τα αφήνω και στη λεκάνη προκειμένου να τα απλώσω όταν γυρίσω από τη δουλειά. Μακάρι να φταίει αυτό και να βρέθηκε η λύση. Είναι βλακεία να κάνεις μπάνιο, να έχεις καθαρή πετσέτα και να μεταφέρεται αυτή η μυρωδιά στο σώμα σου.
Παλιά 09-06-10, 10:58   #30
anti1980

anti1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξαρτάται από το αν προλαβαίνω να τα απλώσω. Αλλά ναι, συνηθίζω να τα αφήνω και στη λεκάνη προκειμένου να τα απλώσω όταν γυρίσω από τη δουλειά. Μακάρι να φταίει αυτό και να βρέθηκε η λύση. Είναι βλακεία να κάνεις μπάνιο, να έχεις καθαρή πετσέτα και να μεταφέρεται αυτή η μυρωδιά στο σώμα σου.
Το ποιο πιθανό είναι να φταίει αυτό...

Παλιά 16-06-10, 11:27   #31
τσιτσιριδι

Το avatar του χρήστη τσιτσιριδι

Περιοχή: ηρακλειο κρητης
τσιτσιριδι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια
εχετε χρησιμοποιησει ξινο?
και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων ,κανει θαυματα!!!και δε μυριζει και καθαριζει!!!!!δεν θελει κοπο .....θελει τροπο!!!!
μια κουταλια της σουπας στη θηκη του απορρυπαντικου και........καθαρισες!!!

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....
Ο χρήστης τσιτσιριδι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-10, 11:51   #32
mami

mami ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο τσιτσιριδι Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια
και στο πλυντηριο ρουχων και πιατων ,κανει θαυματα!!!και δε μυριζει και καθαριζει!!!!!δεν θελει κοπο .....θελει τροπο!!!!
Τι είναι το "ξινό"???

Παλιά 21-06-10, 22:00   #33
mefirst

Περιοχή: εύβοια
mefirst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια,εμας η θηκη για το μαλακτικο φαινεται να χει μουχλα.εβγαλα να το καθαρισω αλλα δεν ανοιγει η θηκη.την μουλιασα σε νερο με tide,μετα με χλωρινη γιατι δ εκανε τιποτα το tide κ τιποτα παλι...
απλα σκεφ μηπως αυτη η μουχλα μεταφερεται κ στα ρουχα κ δ θα θελα τωρα με το μωρακι..
εχετε καμια ιδεα??απ οτι καταλαβαινω θελει τριψιμο αλλα δυστυχως ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Τ ΑΤΙΜΟ!!!ειναι μονοκομματο...

Ο χρήστης mefirst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-10, 12:56   #34
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αχ κορίτσια και ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ εδώ και καιρό. Και εμένα ο κάδος του πλυντηρίου μυρίζει άσχημα εδώ και πολύ καιρό παρά το γεγονός ότι μετά από κάθε πλύση αφήνω ανοιχτή την πόρτα. Το συρταράκι το πλένω αλλά τώρα που το λέτε έχω παρατηρήσει μούχλα που δεν φεύγει.
Λέτε να μυρίζει ο κάδος από αυτό; τι να κάνω;
Παλιά 06-07-10, 13:41   #35
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο τσιτσιριδι Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια
να σαι καλα! Πώς δεν το σκεφτηκα? Το βαζω στον ατμομαγειρα της μικρης (το ελεγε στις οδηγιες χρησης). Και μολις χθες γμτ εβαλα στο πλυντηριο πιατων ενα ειδικο απορρυπαντικο (δεν λεω μαρκα) που το καθαριζει, το βαζεις χωρις πιατα φυσικα αλλα μυριζει εντονα.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-10, 13:57   #36
G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι είναι το ξινό βρε παιδιά;
Παλιά 06-07-10, 14:13   #37
Μάργκω

Περιοχή: Πεύκα (Ρετζίκι) Θεσσαλονίκη
Μάργκω χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα!
Τη σιχαίνομαι αυτή την μυρωδιά - την ξέρω καλά και μου τη δίνει στα νεύρα οταν την έχουν τα ρούχα μου. Συμβαίνει όταν τα ρούχα δεν απλώνονται αμέσως και μένουν ειτε μεσα στο πλυντήριο ή στη λεκάνη. Είναι απο την υγρασία που μένει. Η μόνη λύση για μένα - δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσω ρούχο που μυρίζει έτσι - είναι να τα ξαναπλύνω. Αμέσως πάλι στο πλυντήριο με το μισό απορρυπαντικό αυτή τη φορά και αμέσως άπλωμα.

επείσης πρόσεξε να μην παραφορτώνεις γενικά το πλυντήριο για να μπορεί να ξεπλυθεί καλά το απορρυπαντικό απο τα ρούχα. Και γι'αυτο μυρίζουν τα ρούχα. Σου έχει τύχει να βγάλεις πλυμένο ρούχο απο το πλυντήριο, να το βάλεις σε λεκάνη με νερό και να βγάλει σαπουνάδες?
Ο χρήστης Μάργκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-10, 14:27   #38
Μάργκω

Περιοχή: Πεύκα (Ρετζίκι) Θεσσαλονίκη
Μάργκω χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο G.STONE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι είναι το ξινό βρε παιδιά;
Ξινό/Ξυνό: Γνωστό και ως κιτρικό οξύ, ίσως το κύριο οξύ που υπάρχει στα λεμόνια. Έρχεται σε μορφή κρυστάλλων με αρκετά ξινή γεύση.
Ο χρήστης Μάργκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-10, 14:51   #39
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μάργκω Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξινό/Ξυνό: Γνωστό και ως κιτρικό οξύ, ίσως το κύριο οξύ που υπάρχει στα λεμόνια. Έρχεται σε μορφή κρυστάλλων με αρκετά ξινή γεύση.
ακριβως. Θα το βρεις παντως στο σουπερ μαρκετ σε φακελακια σε σκονη.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-07-10, 14:55   #40
G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στο σούπερ μάρκετ σε τι προϊόντα να κοιτάξω; είναι αυτό το μπουκάλι το κίτρινο που έχει ένα λεμόνι πάνω και το χρησιμοποιούσαν πιο παλιά στο μαγείρεμα;μάλλον το μπέρδεψα!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές