Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 03-12-09, 10:57   #1
ELENI G

ELENI G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ;

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Ακόμα και τώρα το σπίτι μου είναι γεμάτο. Κάθε μέρα σκοτώνω γύρω στα 6,7 κουνούπια, μέσα στο αίμα. Έχουν καταφάει κυρίως τα παιδιά. Βάζω ταμπλέτες, αλλά μάλλον έχουν πάθει ανοσία. Πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που αγοράζει μήνα Δεκέμβρη ταμπλέτες. Έχω φτάσει στο σημείο να βλέπω πετούμενα εκεί που δεν υπάρχουν, περπατάω και νομίζω ότι βλέπω κουνούπια. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;
Ο χρήστης ELENI G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 14:03   #2
mamvas

mamvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο δικος μου ειναι ευαισθητος εως αλλεργικος στο τσιμπημα καποιων κουνουπιων και πρηζεται πολυ στο σημειο. Εχω σωθει οταν του βαζω ενα βιολογικο apivita σπρει με βασιλικο δεν τον τσιμπανε. Αυτη την εποχη εχω κι εγω καθε μερα σχεδον ενα κουνουπι στο σπιτι, και του βαζω παλι. Το καλοκαιρι του βαζω 2 φορες τη μερα, μια το απογευμα στην παιδικη χαρα και μια στον υπνο.
Ο χρήστης mamvas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 14:39   #3
ELENI G

ELENI G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χρησιμοποιώ και εγώ ένα φυτικό προιόν για να μην τα τσιμπάνε, αλλά νομίζω ότι πρέπει να βρω μια πιο μόνιμη λύση. Ο μεγάλος μου έχει γεμίσει πληγές στα χέρια του γιατί τα ξύνει κιόλας και δεν λένε να κλείσουν. Το σπίτι είναι μονίμως με σήτες κατεβασμένες για να μην μπαίνουν. Έχουμε το ποταμάκι απέναντι μας και νομίζω ότι από εκεί έρχονται όλα.
Παλιά 03-12-09, 14:47   #4
soevan07

Το avatar του χρήστη soevan07

Περιοχή: Στις ΜΕΓΑΛΕΣ αγκαλιές των 2 ΚΟΡΙΤΣΑΡΩΝ μου!
soevan07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Eleni μήπως έχετε κάτι στο σπίτι σας και τα τραβάει;

Βάλε ας πούμε κίτρινα φώτα που τα απωθεί...

Εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στα τσιμπήματα κουνουπιών (γίνομαι τούμπανο) και έχω φοβίες!

Εχω βάλει να φανταστείς κουνουπιέρα και στο δικό μας κρεβάτι...
Ο άντρας μου λέει οτι νιώθει σαν χταπόδι μέσα στην κουνουπιέρα...
Ο χρήστης soevan07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 14:50   #5
marialina

marialina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ELENI G Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιώ και εγώ ένα φυτικό προιόν για να μην τα τσιμπάνε, αλλά νομίζω ότι πρέπει να βρω μια πιο μόνιμη λύση. Ο μεγάλος μου έχει γεμίσει πληγές στα χέρια του γιατί τα ξύνει κιόλας και δεν λένε να κλείσουν. Το σπίτι είναι μονίμως με σήτες κατεβασμένες για να μην μπαίνουν. Έχουμε το ποταμάκι απέναντι μας και νομίζω ότι από εκεί έρχονται όλα.

Είναι και να το ρωτάς. Από εκεί έρχονται όλα. Μήπως πρέπει να ανεφερθείς στο Δήμο της περιοχής μου προφορικά και γραπτά για το πρόβλημα αυτό;
Ο χρήστης marialina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 15:01   #6
ELENI G

ELENI G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Υποτίθεται ότι κάθε χρόνο έρχονται και ρίχνουν κάποιο φάρμακο στο ποτάμι για τα κουνούπια και τα φίδια. Όλα αυτά όμως φεύγουν από το ποτάμι και μαζεύονται στα απέναντι σπίτια. Ευτυχώς βέβαια δεν έχω δει ακόμα φίδι στο σπίτι και ούτε θέλω φυσικά.
Έχω ακούσει για κάτι συσκευές που μπαινουν σε πρίζες και εκπέμπουν κάποιο σήμα που δεν ακούγεται από τον άνθρωπο αλλά απομακρύνουν τα έντομα. Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι' αυτό;
Παλιά 03-12-09, 15:30   #7
lena-aggelos

Περιοχή: θεσσαλονικη
lena-aggelos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Ακόμα και τώρα το σπίτι μου είναι γεμάτο. Κάθε μέρα σκοτώνω γύρω στα 6,7 κουνούπια, μέσα στο αίμα. Έχουν καταφάει κυρίως τα παιδιά. Βάζω ταμπλέτες, αλλά μάλλον έχουν πάθει ανοσία. Πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που αγοράζει μήνα Δεκέμβρη ταμπλέτες. Έχω φτάσει στο σημείο να βλέπω πετούμενα εκεί που δεν υπάρχουν, περπατάω και νομίζω ότι βλέπω κουνούπια. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;
κοιτα μηπως εχεις στο σπιτι σου σε καποιο σημειο νερα (στεκουμενα).εκει γεννανε αυτα.δεν εισαι παντως η μονη.κι εμεις εδω στο κωλοχωρι(πλαγιαρι) που μενουμε,μεχρι πριν μια εβδομαδα σκοτωνα κουνουπια
Ο χρήστης lena-aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-09, 17:29   #8
soevan07

Προεπιλογή

Παράθεση:
Έχω ακούσει για κάτι συσκευές που μπαινουν σε πρίζες και εκπέμπουν κάποιο σήμα που δεν ακούγεται από τον άνθρωπο αλλά απομακρύνουν τα έντομα. Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι' αυτό;

Το έχω πάρει απο το Λητώ ... Μπούρδες!! Δεν έκανε τίποτα...

ΝΑΑΑΑ, κάτι κουνουπάρες!!
Παλιά 03-12-09, 17:44   #9
Lioula

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Lioula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ!Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ 16 ΠΡΟΧΘΕΣ!16!ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΗΝΑ!ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΣΑ!

Ο χρήστης Lioula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-09, 04:05   #10
lena-aggelos

Περιοχή: θεσσαλονικη
lena-aggelos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω σ α λ τ α ρ ε ι !θα μου στριψει.εκει που ειχαν να εμφανιστουν 2-3 μερες πριν λιγο σκοτωσα 2 στο δωματιο του μωρου 1 στο χωλ και αλλα 2 στο υπνοδωματιο μας.ειναι απιστευτο.ειμαι σιγουρη οτι γεννιουνται μεσα στο σπιτι γιατι δεν ανοιξα παραθυρο,δεν μαζεψα ρουχα.ασε που ο καιρος ειναι βροχερος και φυσαει και εξω δεν εχει πλεον.εχασα τον υπνο μου,σαν τρελη βγηκα εξω για τσιγαρο...ευτυχως eleni G που ανοιξες το θεμα...αλλιως θα εβαζα τα κλαματα.εχω σαλταρει!!!και τωρα που γραφω καθισε ενα στο χερι μου!κατι δεν παει καλα.....
Ο χρήστης lena-aggelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-09, 08:57   #11
TARA

Περιοχή: Αθηνα
TARA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kι εμεις εχουμε ακομα, και βαζω αντικουνουπικα με ανοιχτη μπαλκονοπορτα στο σαλονι! Είναι φοβερό!

Ο χρήστης TARA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-09, 10:16   #12
ELENI G

ELENI G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλύτερα γιατί βλέπω ότι δεν έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα. Το έλεγα σε φίλους και με θεωρούσαν υπερβολική. Τα βράδια με πιάνει ψύχωση να σκοτώσω όσα γίνεται περισσότερα. Αισθάνομαι σαν το εξολοθρευτή. Ο γιος μου που είναι σχεδόν 3 βλέποντας εμάς να κυνηγάμε κουνούπια, παίρνει και αυτός ένα χαρτί, μια πετσέτα και χτυπάει τους τοίχους λέγοντας "χα χα το φαγα το ούπι" ή "που πήγε ούπι;"
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-12-09, 16:04   #13
Lioula

Lioula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΜΗΝΑ!ΕΛΕΟΣ!ΤΟ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΚΟΚΙΝΟ!

Παλιά 04-12-09, 16:46   #14
evita79

Το avatar του χρήστη evita79

evita79 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και μεις κοριτσια μια απ τα ιδια!!!Η μικρη ξυπνησε το πρωι και ειχε 7 τσιμπηματα στο μαγουλακι και στο μετωπο! Κατι γινεται Θεσσαλονικη και πηξαμε Δεκεμβρη μηνα.Το σκοτωσα ομως το ατιμο πανω απο την κουνια της και να σκεφτειτε μαζεψα και την κουνουπιέρα στο πατάρι. Το ειδικο υγρο δεν το βαζω γιατι εχουμε κλειστα και ειμαι σε απογνωση. Θα τα λιωσω ολα
Ο χρήστης evita79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-09, 16:49   #15
Lioula

Lioula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ?ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ?ΕΛΕΟΣ!

Παλιά 04-12-09, 17:24   #16
soevan07

Προεπιλογή

Κορίτσια, ξαναβάλτε τις κουνουπιέρες!!!

Τέλος τα καλοκαιρινά κουνούπια...

ήρθαν τα χειμωνιάτικα... με παλτό!
Παλιά 18-09-10, 01:10   #17
IRINARI

Το avatar του χρήστη IRINARI

IRINARI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Kουνούπια!!Θα τα λιώσω!!!!!

Το σκηνικό επαναλαμβάνεται κάθε βράδυ (να σημειωθεί ότι έχουμε κουνουπιέρες και εμείς στο διπλό και τα παιδιά στις κούνιες τους).
Ξυπνάει η μπέμπα για να φάει:
Ανοίγω την κουνουπιέρα,βγαίνω,κλείνω την κουνουπιέρα...ανοίγω την κουνουπιέρα της μπέμπας,παίρνω τη μπέμπα,κλείνω την κουνουπιέρα....μαντέψτε....ανοίγω την κουνουπιέρα μας,μπαίνουμε μέσα,κλείνω την κουνουπιέρα...τη θηλάζω....και μετά...ανοίγω την κουνουπιέρα του διπλού,βγαίνουμε,κλείνω την κουνουπιέρα....ανοίγω την κουνουπιέρα της μπέμπας,βάζω τη μπέμπα στην κούνια,κλείνω την κουνουπιέρα.....και μετά....ανοίγω την κουνουπιέρα,μπαίνω μέσα η έρμη,κλείνω την κουνουπιέρα και λέω επιτέλους θα κοιμηθώ....αμ δε....γιατί η μπέμπα είναι πολύ δύσκολη και θα στριφογυρίσει κάμποση ώρα,θα της πέσει η πιπίλα,θα...θα...θα...και πάει λέγοντας....και εγώ πρέπει να ξανακάνω τις παραπάνω χαριτωμενιές με τις κουνουπιέρες!
Κουράστηκα και μόνο που τα γράφω!
Θα μου πείτε γιατί όλο αυτό?
Γιατί όσα αντικουνουπικά και να βάλω, το βράδυ στο δωμάτιο μας γίνεται ο 3 παγκόσμιος από τα κουνούπια!
Έτσι και καθίσεις εκτός κουνουπιέρας ακούς συνέχεια μέσα στο αυτί σου τα βομβαρδιστικά!!
Κάθομαι και τα μετράω,χτες είχαμε γύρω στα 18 στον τοίχο στο προσκέφαλο και 6-7 πάνω σε κάθε κουνουπιέρα!
Και έχουμε και το σκύλο που γαβγίζει γαι την ακρίβεια λυσσάει κάθε φορά που όλως τυχαίως εγώ νανουρίζω την μπέμπα και...........δεν αντέχω άλλο!
Ο χρήστης IRINARI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-10, 01:22   #18
lineal

lineal χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τοσα πολλα κουνουπια;;;που μενεις;

εγω σημερα ειδα ενα και απορησα,νομιζα εξαφανιστηκαν με το καλοκαιρι.
και ενω ειχα ανοιχτη τη κουνουπιερα συνεχεια,σημερα την εκλεισα λογω του κουνουπιου.
παντως η ιστορια σου με θυμιζει τη τσαντα και το τσαντακι του ψαθα
Ο χρήστης lineal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-10, 02:25   #19
melina_m

Το avatar του χρήστη melina_m

melina_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

άμεσα γενική απεντόμωσης !!!!!!!!!!!
για να ηρεμήσεις ,
και υπάρχει και μια συσκευή που την βάζεις στην πρίζα και διώχνει τα κουνούπια με υπερήχους εσύ δεν ακούς τιποτε διότι είναι για συχνότητα κουνουπιών , είναι μικρή και οικονομική πολύ .
(κουράγιο με τον πόλεμο των κουνουπιών !!!!)
Παλιά 18-09-10, 08:23   #20
zeta77

zeta77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν μασανε πουθενα και εγω με κουνουπιερα και κληματιστικο ουτε ταμπλετες, ουτε υγρο αυτο με τους υπεριχους δεν το εχω δοκιμασει λετε να κανει τιποτα?
Ο χρήστης zeta77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-10, 12:24   #21
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς σωθήκαμε βάζοντας σίτες στις μπαλκονόπορτες. Η πολυκατοικία είναι παλιά αλλά έχει συρόμενες. Φώναξα λοιπόν έναν αλουμινά και του ζήτησα τρόπο να βάλουμε σίτες στα δωμάτια (εσωτερικά απομονώνουν από το υπόλοιπο σπίτι. Έβαλε ένα σύστημα στο καφάσι κάθε μπαλκονόπορτας και οι σίτα ανεβοκατεβαίνει (ρολό) και πιάνει στο πάτωμα. Από τότε που τις έβαλα δεν τις έχω σηκώσει ποτέ! Σε κάθε δωμάτιο έβαλα κι από ένα liquid και κουνούπια/σκνίπες τέλος!

Εμάς το πρόβλημα δημιουργείται από το φως του δήμου που είναι ακριβώς έξω από τη μία κρεβατοκάμαρα και τον σκουπιδοντενεκέ που είναι ακριβώς από κάτω (μένουμε στον α΄όροφο).

Όλο το εγχείρημα πήγε 200?. 100 κάθε σίτα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-10, 15:22   #22
IRINARI

Το avatar του χρήστη IRINARI

IRINARI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lineal Εμφάνιση μηνυμάτων
τοσα πολλα κουνουπια;;;που μενεις;
Αθήνα,απλά έχουμε πολύ πράσινο εδώ,πολλά δέντρα γύρω από το σπίτι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lineal Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως η ιστορια σου με θυμιζει τη τσαντα και το τσαντακι του ψαθα
Άστα να πάνε!!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melina_m Εμφάνιση μηνυμάτων
άμεσα γενική απεντόμωσης !!!!!!!!!!!
για να ηρεμήσεις ,
και υπάρχει και μια συσκευή που την βάζεις στην πρίζα και διώχνει τα κουνούπια με υπερήχους εσύ δεν ακούς τιποτε διότι είναι για συχνότητα κουνουπιών , είναι μικρή και οικονομική πολύ .
(κουράγιο με τον πόλεμο των κουνουπιών !!!!)
Έχω μια που μπαίνει στην πρίζα με ειδικό φως,τίποτα δεν κάνει.
Και μια συσκευούλα με υπερήχους που έχω πάλι τίποτα δεν κάνει.
Εδώ την μέρα και τα βλέπουμε να πετάνε κανονικά!!!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς σωθήκαμε βάζοντας σίτες στις μπαλκονόπορτες.
Δεν το ανέφερα,εε???
Εννοείται πως έχουμε σίτες,παντού!!
Μόνο αυτή που είναι σε ένα παράθυρο στο σαλόνι είναι χαλασμένη και ανοίγει από κάτω οπότε προφανώς μπαίνουν από εκεί.
Περιμένουμε όλο το καλοκαίρι να φέρει κάποιον ο ιδιοκτήτης να την φτιάξει.
Άμα δείτε την μπέμπα το μουτράκι της είναι γεμάτο τσιμπήματα!
Ο χρήστης IRINARI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-10, 23:01   #23
katerinakriti

Το avatar του χρήστη katerinakriti

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerinakriti χωρίς αξιολόγηση
Angry κουνούπια χειμωνιάτικα

έχουμε κι εμείς τρομερό πρόβλημα με τα κουνούπια!αν και νοέμβρης υπάρχουν πάρα πολλά!έχω δοκιμάσει τα πάντα, εννοείται ότι βάζω ακόμα την κουνουπιέρα στο μικρό γιατί αλλιώς τον κατατσιμπάνε αλλά δε λένε να εξαφανιστούν.
αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι ενώ έχουμε παντού σήτες και δεν τις αφήνω ανοιχτές , τα κουνούπια συνεχίζουν και μπαίνουν σπίτι!!απο που μπορεί πια να μπαίνουν εκτός απο πόρτες ή παράθυρα???
Παλιά 12-11-10, 10:45   #24
eirinitas

eirinitas χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μήπως στο μπάνιο εκεί που πέφτουν τα νερά ή σε πιατάκι γλάστρας φυτού εσωτερικού χώρου (στο οποίο λιμνάζουν νερά συνήθως) έχει κάνει κανένα καμιά φωλιά και βγαίνουν συνέχεια?

Μήπως έξω από κανα παράθυρο μπάνιου (το οποίο αφήνετε ανοικτό για εξαερισμό) υπάρχει βλάστηση και ποτίζετε συχνά?

Εμείς πάντως έχουμε κήπο ακριβώς από κάτω μας και φυσικά ποτίζεται συχνά, οπότε αφού δεν μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε βρήκαμε τρόπο να τα σκοτώνουμε πιο εύκολα μειώνοντας τα ποσοστά αστοχίας (2.30 το βράδυ μην νομίζεις ότι έχουμε και το σημάδι του Λούκι Λουκ).
Πήραμε μία ρακέτα με ηλεκτρισμό από ένα κατάστημα με κινέζικα(και στα φανάρια έχω δει να πουλάνε). Μόλις το εντοπίσουμε απλώς βάζουμε την ρακέτα πολύ κοντά από πάνω του και ....τσαφ! Ψητό το κουνούπι που πάει να πετάξει.
Μας έχει βολέψει και με τις μύγες, μέλισσες, σφήκες. Απλά όσο μεγαλύτερο το έντομο τόσα περισσότερα ηλεκτροσοκ θέλει γιατί με την πρώτη απλά ζαλίζεται λίγο.
Παλιά 15-11-10, 11:14   #25
ELENI G

ELENI G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,

όπως έχω ξαναπεί έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα κουνούπια χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα το καλοκαίρι ψεκάσαμε με ένα ειδικό φάρμακο όλους τους εξωτερικούς χώρους. Εξακολουθώ μέχρι σήμερα να βάζω δυο ταμπλέτες στο σπίτι κάθε βράδυ. Τουλάχιστον να ζαλίζονται ώστε να τα σκοτώνω ευκολότερα. Έχω γίνει ειδικός στο να τα σκοτώνω και τα εντοπίζω παντού. Μάλιστα τις τελευταίες εβδομάδες έχω εφαρμόσει και το σύστημα "ηλεκτρική σκούπα". Επειδή με το να τα σκοτώνω στους τοίχους και τα ταβάνια τα έχω κάνει όλα χάλια (καλοκαίρι αναγκαστικά βάψιμο), πλέον τα ρουφάω με την σκούπα. Ούτε χοροπηδάω σαν το χαζό από εδώ και από εκεί, απλά τα ρουφάω και ησυχάζω. Πλέον δεν τίθεται θέμα μόνο ενόχλησης, το καλοκαίρι μου δημιούργησε πρόβλημα στον μεγάλο μου γιο. Τον είχαν τσιμπήσει τόσες πολλές φορές που το παιδί άρχισε να ξύνεται συνέχεια σε σημείο που γέμισε το σώμα του πληγές και για δυο εβδομάδες έπαιρνε αντιβίωση, διότι στο τέλος οι πληγές αυτές μολύνθηκαν. Η παιδίατρος μου είπε κάτι για σταφυλλόκοκκο. Ακόμα και τώρα έχει σημάδια στο σώμα του.

Παλιά 15-11-10, 11:25   #26
epang

Περιοχή: Αθήνα
epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο μικρός μου έχει πρόβλημα με τα κουνούπια γιατί τον προτιμάνε πολύ. Εχει αλλεργία σε κάποια γιατί πρήζεται και αν τα ξύσει μολύνεται. Το βάζω μία κρέμα της CRILEN αλλά βρομάει και τον τσαντίζει. Εχετε καμιά καλύτερη ιδέα για εντομοαποθυτικό???
Ο χρήστης epang δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 14:28   #27
mamvas

mamvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αντικουνουπικη λοσιον apivita βιολογικη με βασιλικο στα φαρμακεια νομιζω 8 ευρω κανει και κραταει καιρο. Δεν κανει για προσωπο (ουτε η κριλεν) αλλα εγω κανω το φσστ στις παλαμες μου, τις τριβω μεταξυ τους και χαιδευω τα 2 μαγουλακια κ το μετωπο. Στο σωμα παντου μπορεις να βαλεις. Δεν ειχαμε καμμια δερματικη ενοχληση, και κανενα τσιμπημα οταν το βαζουμε, εδω και 2 χρονια.
Ο χρήστης mamvas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 14:46   #28
vasiliki40

vasiliki40 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Επειδή και εμείς εχουμε το ίδιο πρόβλημα ,βρήκα προς το παρόν τουλάχιστον ,την ησυχία μου με κάτι αυτοκολητάκια που τα κολλάς σε κάποιο κοντινό σημείο στο κρεβάτι του παιδιού.ΜΠορείς ακόμα να τα κολλήσεις πάνω στο ρούχο του ,κατά τη διάρκεια της ημέρας.Μπορείτε να τα βρείτε στα φαρμακεία.
Ο χρήστης vasiliki40 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 14:48   #29
ARTY

Περιοχή: KALLITHEA
ARTY χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πολυ κουνουπι κοριτσια
Παλιά 15-11-10, 15:13   #30
zeta77

zeta77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

με θρασος με τρωνε και την ημερα την ωρα που κανω δουλειες η την ωρα που παω για ψωνια σκοτωνουμε καθε βραδυ καμμια 10αρια μεχρι να κρυωσει ο καιρος την βαψαμε
Ο χρήστης zeta77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 15:30   #31
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο epang Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μικρός μου έχει πρόβλημα με τα κουνούπια γιατί τον προτιμάνε πολύ. Εχει αλλεργία σε κάποια γιατί πρήζεται και αν τα ξύσει μολύνεται. Το βάζω μία κρέμα της CRILEN αλλά βρομάει και τον τσαντίζει. Εχετε καμιά καλύτερη ιδέα για εντομοαποθυτικό???

Ρε παιδιά εμενα την τρώνε ΚΑΙ με την κρέμα της crilen... Πρήζεται εντωμεταξύ και αναγκάζομαι και της βάζω κορτιζονούχες και οταν υποφέρει πολύ μέχρι και xozal έχω δώσει και δεν τα θέλω καθόλου όλα αυτά αλλά μιλάμε για καντήλες που απλώνονται σε διάμετρο 5-6 εκατοστά!!!
Και έχουμε ΠΑΝΤΟΥ σίτες! Αλλά καθώς μπαινοβγαίνουμε στο σπίτι ορμάνε μέσα!!! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα!
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-10, 18:35   #32
ayla

Το avatar του χρήστη ayla

ayla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ είχα τρομερό πρόβλημα το καλοκαίρι με τα κουνούπια...Οι γείτονες απέναντι μας ειχαν την φαεινή ιδέα να: 1) κουβαλήσουν κοπριά για να λιπάνουν τον κήπο τους (ένα μήνα βρώμα απίστευτη λέμε)....2) να πλύνουν στον εν λόγω κήπο κατι βαρέλια από κρασί (σκατίλα και κρασίλα ανακατεμένα λοιπόν για ένα μήνα)...με αποτέλεσμα να μαζευτει ο κακός χαμός από κουνούπια..Είχα πάθει ψύχωση λέμε με το θέμα...Ειδικα όταν έβλεπα τσιμπίματα στο τρυφερό δερματάκι της μικρής μου μου γύριζε το μάτι ανάποδα...Στο τέλος έβαλα σίτες παντού ΠΑΝΤΟΥ σε όλα τα δωμάτια σε καθε τι ανοιχτό και ηρέμησα κάπως. Αλλά μέχρι να τις βάλω πραγματικά σας λέω δεν είχα όλη μέρα άλλη έννοια. Η κολλητή μου με βάφτισε "ο κουνουποκυνηγός"...είχα γίνει εξπέρ στην εξολόθρευση τους. Τώρα ευτυχώς δεν έχουμε (ξεθύμανε η κοπριά των γειτόνων προφανώς..)...
Πάντως είναι πολύ σοβαρό το θέμα..ειχα μιλήσει και με τον παιδίατρο μας και μου είχε πει ότι αν το πρόβλημα είναι διαρκείας και δε μπορούμε να βρούμε μια λύση θα έπρεπε να κάνουμε κάτι δραστικό εώς και να αλλάξουμε γειτονιά...
Καλά ε, δεν είναι πολύ εκνευριστικό να τα ακούς γύρω γύρω από τα αυτιά σου όταν πας για να κοιμηθείς;;; ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Ο χρήστης ayla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-11-10, 12:50   #33
epang

epang χωρίς αξιολόγηση
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά εμενα την τρώνε ΚΑΙ με την κρέμα της crilen... Πρήζεται εντωμεταξύ και αναγκάζομαι και της βάζω κορτιζονούχες και οταν υποφέρει πολύ μέχρι και xozal έχω δώσει και δεν τα θέλω καθόλου όλα αυτά αλλά μιλάμε για καντήλες που απλώνονται σε διάμετρο 5-6 εκατοστά!!!
Και έχουμε ΠΑΝΤΟΥ σίτες! Αλλά καθώς μπαινοβγαίνουμε στο σπίτι ορμάνε μέσα!!! Μου έχουν σπάσει τα νεύρα!
Οι σίτες στο σπίτι είναι απαραίτητες, χωρίς αυτές χαθήκαμε!!! Το πρόβλημα είναι έξω, στο σχολείο ή στο αυτοκίνητο. Τι δράμα είναι αυτό. Είναι σπαστικό να δίνεις στο παιδί αντιβίοση λόγω μόλυνσης από τσίμπημα κουνουπιού. Παιδιά είναι, με βρώμικα χέρια και δεν μπορείς να τα βλέπεις συνέχεια για να ελέγχεις να μην ξύνονται !!
Ευχαριστώ mamvas για την Αpivita με βασιλικό, θα το δοκιμάσουμε.
Σε κάποια άλλη συζήτηση στο forum έκαναν λόγο για μύρτιλο από Κορρέ και σπρέι ΜFREE Καθώς και κομμένες φέτες από λεμόνι σε πιατάκι για να τραβάνε τα κουνούπια πάνω τους και όχι πάνω μας. Θα τα δοκιμάσουμε όλα και ότι βγάλουμε, γιατί δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω με καρούμπαλα παντού !!!
Παλιά 18-11-10, 12:44   #34
epang

epang χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξέχασα να σας πω ότι οποιος ενδιαφέρεται για αντικουνουπικές σίτες σε πόρτες / παράθυρα έχω να προτείνω πολλές λύσεις, εύκολες και πιό οικονομικές - είμαστε χονδρέμποροι στο είδος και το γνωρίζουμε πολύ καλά.
Παλιά 03-12-10, 01:12   #35
ΗΛΙΟΣ

ΗΛΙΟΣ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΣΜΗΝΗ ΚΟΥΝΟΥΠΙΩΝ & ΣΤΗ Ν. ΣΜΥΡΝΗ
ΚΑΙ ΜΥΓΩΝ & ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΩΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΟΣΟ ΜΠΟΙ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΔΑΓΚΩΜΑ ΤΟΥΣ
ΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟ ΚΟΥΤΕΛΟ & ΜΕ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΤΑ ΣΚΑΣΜΕΝΑ.........
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ
ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΗΠΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ
ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΟΜΩΣ, ΣΤΗΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ, ΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΨΟΦΙΣΕΙ
ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ & ΑΝΕΛΕΗΤΑ....
ΙΟΥΛΙΟ & ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ...
ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΜΑΣ ΨΕΚΑΣΑΝΕ;;;;;;

ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ
ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΜΗΝΑΣ, ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝΤΡΟ, ΑΝΘΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ, ΜΕΛΙΣΟΥΛΕΣ
ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ
Ο χρήστης ΗΛΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-12-10, 09:13   #36
tsioubal

Περιοχή: Ηλιουπολη
tsioubal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΗΛΙΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ ΜΗΝΑΣ, ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΔΕΝΤΡΟ, ΑΝΘΙΣΜΕΝΕΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΕΣ, ΜΕΛΙΣΟΥΛΕΣ
ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ
Άλλοι πληρώνουν για να πάνε νότιο ημισφαίριο που έχει καλοκαίρι, εμείς για μερικά μεταλλαγμένα αιμοσταγή μολυσμένα κουνούπια διαμαρτυρόμαστε για το καλοκαιράκι μας?
Είμαστε αχάριστοι με τις κλιματικές αλλαγές...

Ο χρήστης tsioubal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-01-11, 20:09   #37
manosandr

manosandr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, φτάσαμε στο Γενάρη κι εδώ στο Ηράκλειο (Κρήτη) ακόμα κουνούπια σκοτώνω. Νόμιζα ότι εξαφανίστηκαν στις γιορτές, αλλά μάλλον είχαν πάρει άδεια!
Τι να κάνω;;; Να μην βάζω θέρμανση, μπας και ψοφήσουν; Σε 2-3 μήνες θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός και αν υποψιαστώ ότι θα πολλαπλασιαστούν, θα τρελαθώ!
Ο χρήστης manosandr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-01-11, 02:37   #38
tigkmar

tigkmar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Τελικά τι συμβαίνει?

Τελικά τι συμβαίνει με τα κουνούπια?
Νόμιζα είμαι η μόνη που έχω κουνούπια στο σπίτι όλο το χρόνο, μέρα-νύχτα και πού? Στο κέντρο της Αθήνας, στην 3η Σεπτεμβρίου!!
Βάζω ταμπλέτες, πασαλείβομαι με ό,τι εντομοαπωθητικό κυκλοφορεί (κοντεύω να κάνω διατριβή, ρωτήστε με για όποιο θέλετε), παρ'όλα αυτά υποφέρω.
Είμαι και αλλεργική, το φθινόπωρο όπου με τσίμπαγαν, λες και ήταν λυσσασμένα, είχα γεμίσει πληγές, μέχρι κορτιζόνη έβαζα, αλλά τα σημάδια έχουν μείνει.
Τι είναι αυτό το πράγμα!!
Ο χρήστης tigkmar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές