Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-01-10, 17:02   #1
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΡΟΗ ΣΕ ΒΑΛΒΙΔΑ ΚΑΡΔΙΑΣ

Καλησπέρα.
Είμαι στην 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και έκανα χθες την αυχενική διαφάνεια και το ΡΑΡΡ-Α.
Η αυχενική μετρήθηκε 2,2, αρκετά καλή αν πούμε ότι σε λίγο κλείνω τα 36, αλλά στα σχόλια ο γιατρός γράφει: "παρατηρείται παλίνδρομη ροή στην τριγλώχινα βαλβίδα της καρδιάς του εμβρύου. Το εύρημα μπορεί να αποτελεί φυσιολογική παραλλαγή και μπορεί να εξαφανιστεί στην πορεία της ετκυμοσύνης, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες και συγγενείς καρδιοπάθειες".
Έχει συμβεί σε καμιά σας;
Μπορεί καμία να με κατατοπίσει πόσο επικίνδυνο είναι;
Γιατί τόσο η ιδέα των χρωμοσωμικών ανωμαλιών όσο και οι συγγενείς καρδιοπάθειες, με ανησυχούν πολύ.
Παλιά 05-01-10, 20:20   #2
thearoxy

thearoxy χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλη χρονια.
Δε μου εχει συμβει το ιδιο, αλλα στη δευτερη μου εγκυμοσυνη στο β επιπεδου υπηρχε μια ανωμαλια στον εγκεφαλο του μικρου και μου ειπαν το ιδιο πραγμα ''Το εύρημα μπορεί να αποτελεί φυσιολογική παραλλαγή και μπορεί να εξαφανιστεί στην πορεία της εγκυμοσύνης, αλλά αυξάνει τον κίνδυνο για χρωμοσωμικές ανωμαλίες.'' Ευτυχως εξαφανιστηκε γυρω στην 28η εβδομαδα. Μπορω να καταλαβω το αγχος σου. Δεν ξερω τη σου ειπε ο γιατρος σου, σου ειπε να κανεις αμνιοπαρακεντηση? εξαλου πλεον τη συστινουν σε ολες τις γυναικες ανω των 34. εγω οταν ο υπερηχος εδειξε το προβλημα δεν μπορουσα πια να κανω αμνιοπαρακεντηση. Νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση. Ελπιζω ολα να πανε καλα.
Ο χρήστης thearoxy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 17:59   #3
παντελινο

παντελινο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,ειμαι 35,αυχενικη 2.04,ολα τα αλλα οκ,μονο αυτο μας τα χαλαει.ξερει καμια να μου πει αν ειχε παρομοιο θεμα και εξελιχθηκε καλα η εγκυμοσυνη;
Παλιά 05-07-12, 07:49   #4
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντελίνο,
στη δική μας περίπτωση δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Βλέπω ότι δεν το έχω γράψει στο ποστ μου, αλλά ο γιατρός μου είχε επισημάνει ότι το πρόβλημα αυτό παρατηρείται πολλές φορές στην αυχενική διαφάνεια και διορθώνεται από μόνο του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό ακριβώς συνέβη σε εμάς.
Είχα ούτως ή άλλως προγραμματίσει αμνιοπαρακέντηση λόγω των ποσοστών για σύνδρομα (που το πρόβλημα στην καρδούλα τα αύξανε πάρα πολύ) στα μέσα Φεβρουαρίου.
Αρχές Φεβρουαρίου, από μόνη μου μιας κι ο γιατρός μου το θεωρούσε περιττό λόγω του ότι θα έκανα άμνιο, πήγα και έκανα τεστ α επιπέδου. Η καρδούλα του μωρού μου είχε φτιάξει και τα ποσοστά για σύνδρομα είχανε φτιάξει επίσης!!!
Στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου έκανα και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου κοντά στο β΄επιπέδου (δεν είχε σχέση με τα ευρήματα της αυχενικής, μου το είχε πει από το πρώτο ραντεβού). Φαντάσου ότι η παιδοκαρδιολόγος δεν έδωσε καμία σημασία στα ευρήματα αυτά της αυχενικής, ούτε τα θεώρησε σημαντικά.
Όπως βλέπεις, σήμερα η κόρη μου κλείνει τα δύο της χρόνια!!!
Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!
Παλιά 05-07-12, 11:10   #5
παντελινο

παντελινο χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριλίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντελίνο,
στη δική μας περίπτωση δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Βλέπω ότι δεν το έχω γράψει στο ποστ μου, αλλά ο γιατρός μου είχε επισημάνει ότι το πρόβλημα αυτό παρατηρείται πολλές φορές στην αυχενική διαφάνεια και διορθώνεται από μόνο του κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό ακριβώς συνέβη σε εμάς.
Είχα ούτως ή άλλως προγραμματίσει αμνιοπαρακέντηση λόγω των ποσοστών για σύνδρομα (που το πρόβλημα στην καρδούλα τα αύξανε πάρα πολύ) στα μέσα Φεβρουαρίου.
Αρχές Φεβρουαρίου, από μόνη μου μιας κι ο γιατρός μου το θεωρούσε περιττό λόγω του ότι θα έκανα άμνιο, πήγα και έκανα τεστ α επιπέδου. Η καρδούλα του μωρού μου είχε φτιάξει και τα ποσοστά για σύνδρομα είχανε φτιάξει επίσης!!!
Στα πλαίσια του προγεννητικού ελέγχου έκανα και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου κοντά στο β΄επιπέδου (δεν είχε σχέση με τα ευρήματα της αυχενικής, μου το είχε πει από το πρώτο ραντεβού). Φαντάσου ότι η παιδοκαρδιολόγος δεν έδωσε καμία σημασία στα ευρήματα αυτά της αυχενικής, ούτε τα θεώρησε σημαντικά.
Όπως βλέπεις, σήμερα η κόρη μου κλείνει τα δύο της χρόνια!!!
Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά!!
σε ευχαριστω παρα πολυ!να χαιρεσαι τα παιδακια σου!
Παλιά 24-07-12, 14:33   #6
geka

geka ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοπέλα μου πιστεύω ότι δεν είναι τίποτα, και θα βελτιωθεί στην πορεία.
Ρίξε και μια ματιά εδώ για να δεις ότι τελικά όλα διορθώνονται στις μέρες μας, για αυτό και είμαστε πολύ τυχεροί, αν και πάλι πιστεύω ότι θα είναι αχρείαστο
http://lifepositive.gr/sinentefksis/...i_provlepsima/
Ο χρήστης geka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές