Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-01-10, 17:51   #1
selene

Περιοχή: αθηνα
selene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή χολοπαγκρεατικη παρακαμψη

ειμαι 35 χρονων εχω κανει χολοπαγκρεατικη παρακαμψη και δακτυλιο και βιολογικα δεν ειμαι σε αριστη κατασταση. Λογω του χειρουργειου εχω ελλειψη βιταμινων (τις οποιες δεν μπορω να προσλαβω απο το στομα - εχω και σπαστικη κολλιτιδα)...

προσφατα ανακαλυψα οτι εχω και φιμωση στις σαλπιγγες και με παρεπεμψαν να κανω εξωσωματικη...

αυτο και εκανα.. ακολουθησα το μακρυ πρωτοκολλο και ειχα μονο δυο ωαρια . Εκανα ωοληψια αλλα λογω φλεγμονης στο σπερμα του συζυγου μου (που δεν ξεραμε) δεν καναμε καλα εμβρυα.
Η βιολογος μας ειπε οτι το σπερμα δεν πλησιαζε καν το ωαριο και εκανε μικρογονιμοποιηση.

τωρα και ενω ειμαι ετοιμη για τη δευτερη προσπαθεια...χαλασε ο κυκλος μου ...

εχει κανει καμια απο σας παρομοιο χειρουργειο μηπως μπορει να με βοηθησει?
Ο χρήστης selene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-10, 18:00   #2
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σελένα μου,

Εγώ έχω κάνει πριν 8 χρόνια περίπου κάθετη γαστροπλαστική. Είναι μια πιο απλή μέθοδος από τη δική σου. Εσύ ακολούθησες το συγκεκριμένο χειρουργείο διότι μάλλον είχες περισσότερα κιλά από εμένα να χάσεις και ίσως επειδή είχες έφεση στα γλυκά.

Θα σου πω αυτό που μου είχε απαντήσει ο δικός μου ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει τι γίνεται σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Μου απάντησε ότι δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Είναι λογικό να σου λείπουν βιταμίνες μιας και έχεις κάνει το συγκεκριμένο χειρουργείο το οποίο δυστυχώς δεν επιτρέπει την κακή πρόσληψη των βιταμινών. Αυτό που θα σου έλεγα εγώ είναι να προσπαθήσεις να ενισχύσεις τον οργανισμό σου με κάποιον άλλο τρόπο που μόνο ο γιατρός που σου έκανε την επέμβαση μπορεί να σου πει και ύστερα να προσπαθήσεις για εξωσωματική. Οι ορμόνες δεν νομίζω να σε πειράξουν μιας και είναι ενδομϋικές αλλά η εγκυμοσύνη θα είναι μεγάλη επιβάρυνση για τον οργανισμό σου, πόσο μάλλον αν εισαι φρεσκοχειρουργημένη (εννοώ να έχει τουλάχιστον περάσει 1 χρόνος από το χειρουργείο).

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου.

Επίσης, είναι απολύτως φυσιολογικό να έχει αλλάξει ο κύκλος σου λόγω της έλλειψης βιταμινών. Γι' αυτό πρόσεξε πρώτα τον οργανισμό σου και ύστερα όλα τα άλλα.

Είμαι μαζί σου..
Ο χρήστης domnina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-10, 13:29   #3
selene

selene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σ' ευχαριστω domnina για την απαντηση..
ειχα αρχισει να απογοητευομαι ..μιας και δεν εχει απαντησει κανεις απο χθες...

τελος παντων ... κι εμενα ο γιατρος μου λεει οτι δεν θα εχω προβλημα , αλλα η γενικη επιβαρυνση της υγειας μαλλον ειναι αρνητικος παραγοντας...

το χειρουργειο παντως το εχω κανει το 2003 ..και δυστυχως εχω παρει παλι κιλακια!!!

το κακο ειναι οτι επειδη ειχα κανει και κοιλιοπλαστικη "τα μεσα" μου ειναι γεματα συμφησεις (χωρις να ξερω τι ειναι αυτο ακριβως...παντως καλο δεν ειναι)!!!

ειμαι σε απογνωση ...εσυ ? εχεις μπεμπε???
Παλιά 12-01-10, 14:03   #4
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σελένα μου,

Καταρχήν όχι εγώ δεν έχω ακόμη μπεμπέ, στην προσπάθεια είμαστε με το σύζυγο λόγω προβλήματος στο σπέρμα.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά όντως οι συμφύσεις δεν είναι καθόλου καλό σημάδι. Και ύστερα γιατί καλή μου έκανες κοιλιοπλαστική; Δεν σου είχε πει ο γιατρός ότι αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά να μην κάνεις κοιλιοπλαστική; Με την εγκυμοσύνη και το μεγάλωμα της μήτρας το εσωτερικό τοίχωμα της κοιλιάς θα πιεστεί πάρα πολύ και είναι πολύ πιθανό να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα.

Εγώ το χειρουργείο το έχω κάνει το 2001 και από τότε που παντρεύτηκα (200 έχω πάρει κι εγώ κάποια κιλάκια αλλά ευτυχώς σε μένα δεν τίθεται θέμα αβιταμίνωσης διότι τρώω από όλα. Στην αρχή είχα πρόβλημα με το σίδηρο και τη φεριτίνη που είχαν φτάσει στο 20 και ο γιατρός απορούσε πως στεκόμουν στα πόδια μου (δεν έτρωγα καθόλου κρέας βλέπεις) αλλά με αγωγή 6 μηνών επανήλθα.

Κορίτσι μου πρόσεχε πολύ στο τι θα αποφασίσεις να κάνεις.
Παλιά 12-01-10, 14:25   #5
selene

selene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πολλα τα εμποδια......τι να πω!!!
ο γιατρος δεν με ρωτησε... 28 ημουν ...χωρις παιδια ..θα μπορουσε ισως να το υποθεσει!!! αλλα τι ψαχνεις??? η καταστροφη μου ειναι αυτο το χειρουργειο!!!
Παλιά 12-01-10, 14:42   #6
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Selene μου,

Από όλες τις μεθόδους καταπολέμησης της παχυσαρκίας το συγκεκριμένο χειρουργείο είναι το πιο δύσκολο. Μια κοπελίτσα που γνώρισα στο νοσοκομείο και η οποία υποβλήθηκε μετά από μένα στο συγκεκριμένο χειρουργείο ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ. Μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία με τρομερή έλλειψη σιδήρου. Αρκεί να σου πω ότι ο σίδηρός της έφθασε 14 και αναγκάστηκε η καημένη να κάνει μεταγγίσεις για να επανέλθει.

Η μη πρόσληψη βιταμινών είναι καταστροφική για τον οργανισμό. Εγώ θα σου πρότεινα σιγά σιγά να κάνεις τον οργανισμό σου να επανέλθει στα φυσιολογικά του και μετά να βρεις κάποιον γυναικολόγο στον οποίο θα εκθέσεις την κατάσταση έτσι ακριβώς ως έχει. Να του πεις και για την κοιλιοπλαστική και θα σε κατευθύνει αυτός αναλόγως.

Αλήθεια, επειδή κι εγώ έχω στο μυαλό μου την κοιλιοπλαστική διότι πάντα οι μυς της κοιλιάς μου ήταν και εξακολουθούν να είναι πολύ χαλαροί θα ήθελα να σε ρωτήσω ταλαιπωρήθηκες από την κοιλιοπλαστική; Εγώ σκέφτομαι να προχωρήσω σε αυτήν αφού με το καλό τελειώσω από εγκυμοσύνες κλπ.

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου.
Παλιά 13-01-10, 16:38   #7
selene

selene χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αυτο θα κανω τελικα...

πρεπει να επανελθω στα νορμαλ μου πρωτα, να "βιταμινωθω"...και μετα να προσπαθησω...
εχεις δικιο!!! απλα με εχει πιασει πανικος γιατι περνανε τα χρονια...

οσον αφορα την κοιλιοπλαστικη...τι να σου πω..
εγω την εκανα στα 150κιλα μαζι με την χολοπαγκρεατικη και τον δακτυλιο οποτε δεν εχω καθαρη αποψη...(φορας ζωνη κανενα μηνα , και σου τραβανε το υγρο που μαζευει με συριγγα) χανεις λιγο βεβαια την αισθηση της κοιλιας σου ...

βεβαια το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο!!! μεχρι και σκουλαρικι στον αφαλο εβαλα ...χιχιχιχι απλα τραβαει αρκετα η τομη (η οποια ειναι απο τη μια ακρη της κοιλιας μεχρι την αλλη!!)

τωρα που ξαναπηρα τα κιλακια μου εχει γινει πιο φυσικη η κοιλιτσα μου!
Παλιά 13-01-10, 17:22   #8
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος!!!

Κοίτα πρώτα την υγεία σου, τον εαυτό σου, να είσαι γερή και δυνατή και μετά θα έλθει και το μωράκι! Άλλωστε η εγκυμοσύνη μόνο χαρά πρέπει να μας δίνει και όχι άγχος και στενοχώρια!

Κι εγώ σαν όνειρο έχω κάποια στιγμή να αποκτήσω μια μικρή κοιλίτσα μαζεμένη.. είναι οικογενειακό μας βλέπεις το πρόβλημα της κοιλιάς.. γμτ.. αυτό βρήκα να πάρω από το σόι μας;

Περιμένω ευχάριστα νέα σου!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές